Het uur van de waarheid: een proefrit in de machtige Mercedes-Benz Diesel ty EEKAGENDA Leiderdorp streeft naar buurthulp Pastoor Bergers naar Rotterdam Voorschoten heeft sportnota met programma tot 1975 Korczak: confrontatie van heden en verleden Snel ingestudeerd stuk behoorlijk opgevoerd ud-inspecteur ijk overleden r andies in Leiden Structuurplan in voorbereiding Geen goedkeuring van G.S. voor reconstructie verkeerstraverse Subsidie voor FB14 Kat vernietigt Leicls „afval*" 2 NIEUWE DIESELS! Cursus K. en 0. vanavond afgelast kRirl LEIDSE COURANT MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 ^ilDEN Zaterdag overleed op xige leeftijd de heer K. W. Wijk, Inspecteur van de Leidse ge- 0ktepolitie, die hij van 1917 tot pensionering in 1950 diende. Hij I hier op tot chef van de geuni- JOiigerde dienst en genoot onder bekendheid door zijn optreden •65 ;buiten bij evenementen als het anpberfeest. Sn was een verwoed wandelaar en .Iwaalf keer de leiding van het ïe politiedetachement, dat mee- e %n de Nijmeegse Vierdaagse op publicistisch gebied was hij f. Zo schreef hij over verschil- Kk soorten wapenen. Daarnaast ma» hij naam door zijn „Straten- I aaje van Leiden". De begrafenis ma[ woensdagmiddag om 2 uur ov<$ op Rhijnhof. gelijke onderscheiding thoj1* 111 r* G* Lavaleije oge(DEN Mr. G. M. Lavaleije, Zijvan de afdeling maatschappe- Spzaken der gemeente Leiden, schij zaterdag in zijn vroegere rheiplaats Arnhem de pauselijke techeiding Pro Ecclesia et Pon- Hij ontving deze voor jaren- ïop verdienstelijk werk. Zo was hij li jatter van het Arnhemse Wit- n SKruis, bestuurslid van de pro- op »le Gelderse organisatie Het geïrtele Kruis en secretaris van de en Bibliotheek in Arn- SJ.V. LEIDEN "68 De Leidse vereniging s w^stduivenhouders heeft de naam it h«{Leidse Contactcommissie) ver ben- d in P-V. Leiden '68. De nieu- ereniging heeft zich aangeslo- ij de Stichting West en de con- immissie Noordwijk. Het voor- 1JLS bestuur wordt gevormd door d. Dop, voorzitter, W. L. Ons- secretaris. G. van Stein, pen- :ter, H. Mooten en T. v. d. -mmissarissen. Qieesl d-dcom le t J md. IDEN Zondag sloeg in een in de Billitonstraat de vlam in die epan met frituurvet, waardoor dingi ontstond. Toen de brandweer af leerde, hadden de bewoner en p de.uurman het vuur al gedoofd. De i mde bedraagt circa f 500. De keu- s zwartgeblakerd, de vitrage is h. véand en ruiten zijn gesprongen, stensder ruikte de brandweer giste- nadat kinderen brandend pa- een pakhuis van Sleutels enteiirven aan de Morsweg hadden Er was hier geen schade. n uit ;menj Di ek VOORSCHOTEN Vrijdagavond om 8 uur vergadert de gemeente raad. B. en W. vragen een krediet van f 20.000,- ter voorbereiding van een structuurplan. Het is niet de bedoeling eerst dit plan tot zijn eind- vorm te brengen en pas dan te beginnen met vaststelling (zo nodig her ziening) van bestemmingsplannen. Een ander belangrijk agendapunt is de aanbieding van de sportnota, die inmiddels van kanttekeningen is voorzien door de Heidemaatschappij. De nota zelf telt honderd pagina's met vele grafieken; de kanttekenin gen beslaan 32 pagina's deze be vatten onder meer kostenberekenin gen. B. en W. kunnen zich verenigen met de zienswijze van de Heide maatschappij. Sporthal en zwembad De belangrijkste conclusies van het rapport zijn volgens B. en W. de voordelen, verbonden aan een con centratie van de verschillende spor ten en de integratie van de voorzie ningen op dit gebied. Volgens de door de Sportraad vervaardigde no ta zijn tot 1975 de volgende uitbrei dingen nodig, waarbij de Heide maatschappij zich aansluit: Aanleg drie voetbalvelden, vijf hockeyvelden, een half verhard veld, vier tennisbanen, een sporthal (over Begrafenis mevrouw Zuiderbaan VOORSCHOTEN Zaterdagmid dag wend de leidster van de bejaar den-sociëteit, mevrouw E. Zuider- baan-Veen, begraven op de algeme ne begraafplaats „Rosenburgh". Zij was 77 jaar geworden. In de aula sprak burgemeester L. de Kool. Hij releveerde de inzet van haar persoon in het. belang van de bejaarden. Mevrouw A. Diamant- Elias, presidente van de U.V.V., her dacht de overledene als een vrouw, voor wie nooit iets te veel was en die een groot organisatorisch talent ten toon spreidde. Zeer velen volgden de baar naar de groeve. 3 pi: ahti 1 C' n Maandag 19 februari urenLnsweg 35, 8 u.: kynologenver. ie ve&d, de poolhonden en hun werk. iiwburg, 8 uur: Theater met „Drle- :enavond". STGEEST Ons Huls, naast kerk ij vatsiaan, 8 u.: Geref. vrouwenverenl- VenWdS; G. van Duinen over „Christen ge Dinsdag 20 februari nhuis, 7 tot 8 u: zitting Bouwfonds «emeenten. Str. 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. =*tiecentrale lorzaal, 2 u.: Toonkunst, jeugdcon- lott. Phil. Orkest, met Mari Nagasa- oeza, Doezastr., 8.30 politiek ^t^e zaal Gehoorzaal. 2.30 u.: Ver. I |°uwen' mevr. D. Helb over „Vrou- J-An morgen". .akenhal, 8 u.: K. en O. en L.A.K.. nuziek van deze tijd, trio George ion (Rena Scholtens viool, George len klarinet en Reinbert de Leeuw .A liwburg, 8 uur: Theater met Drle- jenavond. Ine technlscne school Haagweg. 8 DLA. J. Vink over „Spoorwegen i uit V. nu en ln de toeomst". i, wieiGeref. Kerk, Steenschuur 9, 8 u.: J Hegger over „Mijn weg naar het Woensdag 21 februari. iiwburg. 8 uur: Lltteris Sacrum °P> Hinotchka". fcrkamer stadhuis, 4 tot 6 u.: een uur sociale raadsvrouw, iden, rskerk, 7.15 u.: avondgebed, in hetHheater Vestestraat, 8 u.: Imperi- »t „Korczak en de kinderen" (E. Lis) kaartverkoop alleen telef. or rabp donderdagavond 7 tot 9 uur. Ipenkade 6, 7 uur: afd. Lelden uw en Plantkunde, ledenvergade- Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.. belevenissen ln Azië. ruuwiVrGEEST Gemeentecentrum aarij 8 u af<j K. en o.. lezlngency- olvenjer Amerika, prof. dr. J. W. Schul- aflegglholt. n uwl Woensdag 21 februari :e brid,ehoorzaali 8 u.: Nationaal Folklo- I Staatsensemble uit Tsjecho-Slo- I Donderdag 22 februari 8 uur: K. en O., toneel eiTheater met „Driekoningenavond" •S v<fPeare)- Vrijdag 23 februari Konlngskerk (Noord), 8 u.r jaar- •ing J.V. Calvijn, onderwerp: is „splantatle (of het transplanteren •en ai£k orgaan ook) medisch, ethisch en --Jjk verantwoord?, sprekers ds. L £n dokter J Meel. achter Hof laan 74. 7 u.: rull- ,.„r verzamelaars. i-gebouw. Levendaal 101: tlenerso- r..i Volkenkunde. 8 uur: K en O ping over tentoonstelling Japanse irzaal- middag en avond: mo- fa. Gronhetd. es-lyceum. Kagerstraat. 8 u Plm [met zijn trio. ;DORP Zaal Schepplngskcrk. K. en O., Joop Pleëte met amnesldia's, klankdia's en kleurenfilms oven; Pe fotografie en de film". Zaterdag 24 februari •theater Vestestraat, 8 u.: Imperi- Korczak en de kinderen" (E. kaartverkoop alleen telef. jp donderdagavond 7 tot 9 uur. i-gebouw. Levendaal 101: mldden- Srensoclëtelt. .TGEF.ST Het Witte Huis. 2 tot schaaksoclëtelt Palamedes. Tentoonstellingen Bmlegebouw, Rapenburg 73: schll- L grafiek en beeldhouwwerk van It Seeling (Düsseldorf). Films ERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefdes- I Finland (18 jaar); vrijdag- en za- fvond 11.30 uur: Jules et Jlm (18 I (2.30. 7 en 9.15 uur): Body Guard DR^i). 7 en 9.15 uur): Fanny Hill 1230 7.15 en 9.15 uur): Fanny Hill Hm dollars (18 jaar); vrijdag- en za- frvond 11.30 uur: On the vtoterfront OIO (2.30, 7 en 9.15 uur): Vlvre pour juidwi|i8 jaar). r wéNON (2.30. 7 en 9.15 uur): De ge- feeks (14 jaar) I Mobiel A.N.W.B.-kantoor in NEJ donderdag van 10—16 uur bij mo- IJsselL valk. Ede. te Scl Jonj voor I. nendï i. Verlicbtlngsactle ANWB Schuttersveld: verllchtingscóntrole voor auto's, van 13 t/m 17 febr., op werkdagen van 11 tot 19 u, op zat van 10 tot 16 uur. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis: vooi patiënten ln klasse la, lb en 2e: dagelijks 10.30— U.30. 14.3016 en 19—20 uur. Voor patiënten In klasse 3: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15— 19, dinsdag 13—H .zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—16 30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek: dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp 12 Jaar niet worden toe gelaten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuls Leiden- derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas: dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas: dagelijks van II tot 12, 2 tot 3 en 7 tot 8 Ellsabethzlekenhuls Leiden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas: da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8: eerste klas: dagelijks van half 12 tot half 8. ALPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half 7. KATWIJK - Zeehospitium: longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdeling: dagelijks van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen woensdag van 7 tol 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten zon dags van 1 tot 3, dinsdags van 1 tot hall 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3 Musea en Hortus Museum volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag: zondag van 1 tot S uur. Museuro Oudheden. Rapenburg, op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur, Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.; zon dags van I tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg) op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten Tentoonstellingen Academegebouw Ropenburg: schilde rijen, grafiek en beeldhouwwerk van Hartmut Seeling (tot 16 maart, maand- t.e.m. vrijd. 9—6 uur). De LRkenhal: Jonge Ned. kunst 67-68, tot 3 maart, open dagel. 10 tot 16 u„ zond. 13 tot 16 uur. Rijksmuseum Volkenkunde, Steenstraat: tentoonstelling Japanse volkskunst, tot 12 maart, dlnsd. en donderd. vanaf 3 uur rondleiding voor individuele bezoekers (aanmelding bij portier). Filiaal Houtkwartier Reuvens. Louise de Coltgny-HBS: tentoonstelling van schilde rijen van Ben Geerts. tot 1 maart Galerie Van der Vtlst, Botermarkt 3: grafiek van Ad van Dijk en bronsplastie ken van Armand van de Helm. van 3 febr. tot 1 maart, dinsdag t.m. zaterdag 9—18 uur. WASSENAAR kunstzaal Heuff. Hof- laan 7: aquarellen en tekeningen van Jlts Bakker. 5 t.e.m. 21 febr.. maand, t.e.m. zat. 10 tot 17 u.. ook dlnsd.av. 8 tot 10 u. Badinrichtingen De gemeentelijke oaainricntingen zijn op de volgende tijden geopend: Lindestraat 1 b maandag eesloten, dins dag 9—11.15 u. en 13 30—17 15 u., woensdag gesloten, donderdag 13.3018.15 u., vrijdag 9—11.15 u. en 13.30-18.45 u.. zaterdag 8- 11.15 u en 13.30-18 30 u. Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 en 13.30—18.15 u.. vrijdag 8.30—11.15 u en 13.30—18 45 u. zaterdag 7.30—11.15 en 13.30- 16.30 u. drie jaar) en een zwembad (over zes jaar). V erlichting Er is ruim f 60.000 nodig voor het aanbrengen van verlichting op het deel van de Voorschoterweg tussen Zilverfabriek en Hooghkamerbrug en het deel van de Leidseweg tussen Zilverfabriek en Hofweg. De provin cie betaalt de helft hiervan. Ruim 100.000 zwemmers 111 Voorschotens bad VOORSCHOTEN B. en W. deel den de raad mee. dat in 1967 100.418 personen van het gemeen telijk instructiebad gebruik hebben gemaakt. Dit getal kan worden ver deeld als volgt: 54.026 kinderen in schoolverband; 10.161 kinderen bui ten schoolverband met instructie; 2750 volwassenen met instructie; 21.453 vrije zwemmers en zwemsters zowel kinderen als volwassenen, 8451 kinderen, die in verenigings verband instructie ontvingen 3577 volwasenen, die instructie kre gen via verenigingen. Nel Kars voor bejaarden VOORSCHOTEN De ontspan ningsmiddag voor zieken 'en bejaar den, georganiseerd door de Voor- schotense afdelingen van De Zonne bloem en De UVV is ditmaal gehou den op zondagmiddag. Het overlij den van mevrouw E. Zuiderbaan Veen maakte een andere dag onmo gelijk. Het aantal bezoekers was dit jaar dan ook geringer dan voor gaande jaren. Het programma be stond uit het optreden van de voor drachtkunstenares en toneelspeel ster Nel Kars. Nel Kars speelde fragmenten uit stukken van W. Shakespeare en Molière, het geheel omlijst met een historische verhandeling over het begin en de huidige vorm van het toneel. Hoewel het toneel zijn ontstaan dankt aan de kerk, werd in de 14e eeuw toneel in de kerk verboden. De voorzitster van De Zonne bloem leidde de middag in. Zij her dacht mevr Zuiderbaan en meende in haar geest te handelen door deze middag doorgang te doen vinden. Juist in februari duurt de winter voor vele bejaarden en zieken te lang. Daarom betekent deze ont spanningsmiddag een handreiking naar de vreugde van de naderende lente. VOORSCHOTEN Geslaagd te Amsterdam voor het leidersdiploma I van het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond me vrouw M. Lancel-van Staaden, me vrouw D. F. E. van der Meer-Boer, de heer J. C. de Knegt en de heer A. van Polanen. Pogingen om ook het deel van de Leidseweg tussen de Hofweg en de Vink van een goede verlichting te voorzien hadden geen succes. Voor de ontvangt van het gemeen tebestuur van de Belgische gemeen te Schoten wordt een krediet van f3.000 gevraagd; de totale kosten worden op f 4.000 geraamd. Parkeerterrein G. S. hebben de raadsbesluiten tot reconstructie van de verkeerstra verse LeidsewegVeurseweg en stichting van een r.k. lagere school in Boschgeest niet goedgekeurd. Tegenover het raadhuis op de plaats van het vroegere pand Leid seweg 38 wordt een parkeerterrein aangelegd, dat plaats biedt aan 17 auto's de kosten hiervan worden op f 10.500 geraamd. LEIDEN Jazzsociëteit FB 14 hield zaterdag in de kantine van hockeypark Roomburgh. die de be heerster bijna gratis beschikbaar had gesteld, een avond met Leidse jazzmusici. Om ongeveer 9 uur ver scheen het trio Wlm van Hoorn op het podium met Wim van Hoorn (piano), Sam Brussee (bas) en Hen- ny den Haan (drums). Met veel verve toonde het zijn kunnen. De zioh steeds verder ont wikkelende stijl van Van Hoorn is duidelijk waarneembaar. Bassist en drummer volgden hun pianist niet grote vaardigheid en inspiratie. Voorzitter Eric Faber kondigde enthousiast aan, dat de jazzclub een schrijven van de Leidse Jeugdactie heeft gehad, waarin een forse subsi die wordt toegezegd. Hij zei verder, dat er nog ongeveer f 200 nodig is, wil men van alle moeilijkheden af zijn. Het trio Wim van Hoorn ging ver der met een interpretatie van be kende nummers en besloot het laat ste optreden met een nummer, waar in drummer Henny den Haan met een daverende solo voor vuurwerk zorgde. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 16 februari Doet. ex. rech ten vrije studler..-- de heer G D Cornelis- sen de Beer (Den Haag): doet. ex klassie ke taal- en letterkunde: de heer J 2ulj- derduyn, c.l. (Scheveningen). Overtuigend spel van Imperium LEIDEN Onder regie van J. Chr. Bartelsman gaf de chr. toneel groep Imperium in het eigen micro-theater aan de Vestestraat zaterdag avond een opvoering van „Korczak en de kinderen". Dit stuk van Erwin Sylvanus berust op authentieke gegevens die hij heeft gehaald uit het archief van dr. Emanuel Ringelblum, een joods historicus, die met en kele medewerkers alles heeft genoteerd, wat er in de laatste periode in het ghetto van Warschau gebeulde. In dit archief bevindt zich ook het relaas van de neuroloog en kinderarts dr. Henrijk Goldszmidt, die onder het speudoniem van Janus Korczak enkele delen proza publiceerde. Het is de geschiedenis van een man, die een leven zonder leugen leidde en zich geheel wijdde aan de kinderen in het weeshuis, die aan hem waren toevertrouwd. Deze toe wijding gaat zover, dat hij met hen meegaat de gaskamers in. Dit laatste doet hij, omdat de kinderen hem blindelings vertrouwen en hij de enige is, die hen stil kan houden. Hij weigert dan ook het aanbod van de Duitse officier de vrijheid te kiezen en de kinderen, zijn kinderen, die hij verzorgde en voor wie hij dagelijks op zoek ging naar voesel, by de „douchekamers" in de steek te laten. DE WAARHEID Het is niet alleen een verhaal, dat Sylvanus ons wil vertellen, en even min wil hij bij de toeschouwers medelijden opwekken. Daarvoor gaat het stuk dieper. De schrijver laat via de verteller de acteurs op het toneel komen en vraagt hun samen de geschiedenis van Korczak te doen herleven. Hierin verschilt dit stuk van de geijkte toneelstukken. De acteurs spelen verschillende rollen. Door deze opzet wordt een confrontatie van heden en verleden bereikt, waarin acteurs én toeschouwers op zoek gaan naar de waarheid achter deze geschiedenis, zonder zich te verliezen in valse sentimenten of beschuldigingen. Naast de verteller als coördinator nemen ook de andere acteurs zelf het heft in handen en spelen een episode, waarin zij op hun manier de motieven voor hun handelen pro beren te belichten. Dat dit veel van de spelers vergt, is zonder meer LEIDERDORP De Vereniging voor algemene bejaardenzorg te Leiderdorp kwam in vergadering bijeen. Statuten en huishoudelijk regle ment werden goedgekeurd. Over de bouw van een bejaardencentrum zijn besprekingen gevoerd met de Ned. Centrale voor huisvesting van Bejaarden. B. en W. zegden de nodige medewerking toe. Het bestuur denkt aan een capaciteit voor 150 tot 180 bewoners. De provinciale direc tie voor de volkshuisvesting en de bouwnijverheid en de provinciale commissie voor de bejaardenzorg moeten de grootte ook beoordelen. Er zijn al brieven naar deze instanties verzonden, maar het antwoord is nog niet binnen. Het ledental is nu 347. Penning meester J. K. Wolt kon over het eerste verenigingsjaar een batig sal do van f 415 melden. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: ir- F. P. J. van Straaten, voor zitter; mevrouw A- Bakema-Laman, mej. M- van der Voort en de heren J. K. Wolt, ir. R. Poels, drs. L. J A. Straathof en P. J. M. Evers. Het is de bedoeling van het be stuur, samen te werken met de stichting Ned. Centrale voor huis vesting Bejaarden. Alle werkzaam heden, nodig voor de totstandkoming van het centrum, zal het bestuur aan deze stichting delegeren. Na het ge reedkomen van het tehuis blijft het eigendom van de stichting. De ver eniging zal het beheer over het cen trum voeren- De voorzitter legde er de nadruk op, dat dit centrum niet enkel een Leider dorpse aangelegenheid zal worden. In het opnamebeleid zal de politieke of kerkelijke gezindte geen rol spelen. De heer W. Saherens, voorzitter van de stichting, wees erop, dat men met de bouw van dit tehuis ook ge deeltelijk kan voorzien in de be hoeften aan bejaardenzorg in om liggende gemeenten. In Leiderdorp zijn er ongeveer 600 mensen van 65 jaar en ouder. De commissie bejaar denplanning houdt een percentage van 10 aan voor bewoning van een bejaardencentrum. In De Dillenburg wonen 53 bejaarden. Er zou dus een tehuis voor 7 bejaarden nodig zijn. Maar dat is maar theorie, aldus de heer Scheerens. De Dillenburg heeft al een wachtlijst met 45 bejaarden. Iedere straat Er werd in deze vergadering ook uitvoerig gesproken over buurthulp. Het is de bedoeling, meer contact te krijgen met bejaarden en alleen staanden, geheel in vrijwillige sfeer. Aan verschillende plaatselijke in stanties is al advies gevraagd. De reacties waren in het algemeen po sitief. Over de samenwerking met o.a- de U.V.V., de culturele raad en de plaatselijke artsen zal nog over leg worden gepleegd. Er was een schrijven van ds. J. P. Honnef, die namens de gehele geestelijkheid verklaarde positief achter dit plan te staan. Het zal ef ficiënter zijn als deze zaak gemeen schappelijk wordt aangepakt. Stel in iedere straat een leidster met en kele helpsters aan, zo was zijn ad vies. Binnenkort zal er een oproep uitgaan. Daarvan wordt verwacht, dat men met een voldoende aantal medewerkers zal kunnen beginnen. duidelijk, maar ook de toeschouwer wordt erin betrokken. Van hem wordt een oplettend luisteren en een beweeglijke fantasie verlangd. BEVEL IS BEVEL Dat het zoeken naar de waarheid bij een poging blijft, doet aan de ivaarde van dit stuk niets af. Elke acteur creëert zijn eigen waarheid. Voor de Duitse officier gaat het om de realiteit en dat is het „bevel is bevel", voor de Jood Korczak is het die ene leugen in zijn leven, als hij de weeskinderen vertelt, dat zij een lange reis gaan maken. Het getuigt van durf en doorzet tingsvermogen, dat Imperium dit stuk op het repertoire heeft geno men, temeer daar het geen gemak kelijk te spelen stuk is. Zeker niet voor amateurs. Dat de opvoering geslaagd mag worden genoemd, is vooral te dan ken aan het overtuigende spel van de acteurs. De enkele versprekin gen worden hun dan ook graag ver geven. Van de spelers willen wij Hans van der Kwaak als Korczak en Bert Dronkert als de Duitse officier noe men. Wout Anker wist als verteller te boeien. Kees de Leeuw. Gemeenteraad Leiden .LEIDEN De eerstvolgende ge meenteraadsvergadering wordt ge houden op maandag 26 februari om half 8. Vanavond is er dus geen vergadering. LEIDEN Naar wij vernemen, zullen de gevaarlijke stoffen, die uit de kelders van het anorganisch-fy- sisch laboratorium aan de Hugo de Grootstraat moeten worden verwij derd, binnenkort in Leiden worden vernietigd en wel door vuurwerk fabriek Kat. Een minder gevaarlijk deel van het ..laborttoriumafval-' is reeds ter plaatse onschadelijk ge maakt Wilt u de waarheid weten over auto's? Ga rijden in een Mercedes-Benz. Dan kent u de maat waarmee alles gemeten wordt - de hoogste standaard in automobilisme. Dan weet u waar u aan toe bent met uw huidige auto. Waarom de Diesel? Wel, dat is de Mercedes-Benz die als eerste in aanmerking komt om goedkopere auto's te ver vangen. Tenminste voor mensen die meer dan 30.000 km per jaar rijden. Voor hen gaat de dieselzuinigheid werken. Die zuinigheid maakt Mercedes-Benz mogelijk. Laat het u voor rekenen! Nog iets over die 30.000 kilometer: iemand die zoveel rijdt heeft recht op ruimte, kracht en comfort - recht op de zeker heid van veiligheid. Iemand die veel op de weg is moet de waarheid weten... moet Mercedes-Benz kennen. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bij zijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen 2 NIEUWE DIESELS! Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alle drie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen dealer voor Leiden e.o., Rijnstreek en Bollenstreek: ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, lel. 01710-51855 Litteris met „Ninotchka LEIDEN Door ziekte van een aantal leden was het Litteris on mogelijk de voorgenomen Noh- spelen op te voeren. We hopen, dat dit slechts uitstel betekent. Men had nu zijn toevlucht gezocht tot een oude bekende van Litteris: Ninotchkaeen blijspel van Mel- chior Lengyel. Gelet op de uiterst korte tijd van drie weken, die men had, is er onder regie van Bob Hageman een behoorlijke opvoe ring van gegeven. Het stuk zelf vinden we verouderd in vele opzichten. In een hotelkamer LEIDEN Wegens ziekte van drs. H- van Breukelen zal dc cursus „Theologische vragen van vandaag" voor leden van de Leidse Volksuni versiteit K. en O. vanavond niet doorgaan. LEIDEN In de Oud-Katli. kerk is gisteren afgekondigd dat de pas toor van deze parochie van de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel het verzoek had ont vangen het pastoraat van Rotter dam te aanvaarden. Pastoor drs. J. Bergers, die door de vele contacten in Leiden voor een moeilijke beslissing stond heeft gezien het geheel van de oud-kath. kerk van Nederland, gemeend deze benoeming te moeten aanvaarden. De benoeming zal eerst na Pasen worden gerealiseerd. In plaats van pastoor drs Bergers is als herder van de oud-kath. parochie te Lei den aangezocht pastoor H. D. Ray- maekers te Rotterdam. Pastoor Bergers werd in 1936 te Schiedam geboren en ontving zi.in opleiding aan het Oud-Kath. semi narie te Amersfoort. Daarna zette hij de studie van Hebreeuws en Oude Testament voort aan de uni versiteit te Bern. Op 21 maart 1962 ontving hij de priesterwijding, waar na hij op 1 sept, van dit jaar werd benoemd tot kapelaan te Egmond aan Zee. In september 1963 kwam hij naar Leiden. in Parijs botsen de dialectiek van het nog zeer revolutionaire Rusland en het sentiment van het Westen op el kaar. Een Russische delegatie wensrt een Rembrandt van Prinses Stepha nie, een gevluchte Russin. Haar ad vocaat. Dagoult weigert, doch wordt verliefd op Ninotchka, die er op uit gestuurd is om de zaalk voor elkaar te brengen. Na veel heen en weerg epraat en veel verwikkelingen komt niet door de pijl van Eros, maar wel door de haat, de zaak voor elkaar. Wanneer er geschrapt was, vooral in het derde bedrijf, had het stuk erbij gewonnen. Het is nu te gerekt. Bewondering hebben we alleen al voor het feit, dat men in zo korte tijd de lappen tekst behoorlijk in het hoofd had. Dit geldt speciaal voor Stanneke Balt, die de titelrol speelde. Als harde Russin was ze beter dan in de sentimenteel geschreven liefde- scénes. In de beschikbare «tijd is het onmo gelijk tot verfijnd genuanceerd spel te komen. Het meeste succes krijgen de direct aansprekende rollen, in dit geval de drie afgevaardigden, ge speeld door Ad van Leeuwen, Bram Hasselbach en Albert Labordus. Het werden drie verschillende typen, tot het eind perfect volgehouden. Bep van den Wijngaard-de Vries was een zeer charmante Coppelia. die al haar troeven uitspeelt om Ninotchka japonnetjes aan te sme ren. Helma Hageman-OeQe was een prinses die haar gratie beter kon waarmaken dan haar haat en af gunst. Bob Hageman. die het kunststukje uithaalde behalve de regie te voeren, ook de rol van advocaat te spelen deed dat met routine, maar Invam pas goed op dreef aan het slot in een knokpartij met Krasnov, de chef een rol gespeeld door Bram Harte- veld. Hij deed het goed, maar er had meer tempo in gekund. Er waren bloemen en er was dank baar applaus. A. C. BOUWMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3