SAMEN IN OF BUITEN KABINET fleXa iJJl 121 Vredespoging Thant zonder resultaat? Kees Verkerk met 0,8 see. verslagen... Commentaren m 1 Felle commentaren van links Fractieleiders eensgezind: China seliiet vliegtuig van Amerikanen neer HET WEER Opklaringen WERELDRECORD MAIER HOLLANDSE SNIJBONEN 450GRUO m RiINTI'i'la'ïHililjHM Donderdag 15 februari 1968 48ste jaargang Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattlch U ghablaven mijn hart In taghanipoatl" Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De heren Mellema, Sohmelzer en Biesheuvel (v.l.n.r.) ioed nieuws CTEEDS hebben we het standpunt ingenomen: uiteindelijk is het aan de politieke partijen zelf, tot welke vorm van samenwerking zij besluiten. Daarover moet ook een geestverwante krant die partijen niet te zeer de les willen lezen. Wie als krant onafhan kelijk wenst te zijn, behoort ook an dere onafhankelijke instellingen in hun onafhankelijkheid te erkennen. Dit verhindert ons niet, verheugd te zijn nu de fractieleiders van de drie partijen zulk een belangrijke mede deling hebben kunnen doen. Om het wat paradoxaal uit te druk- ;en: de prompte laatdunkende kritiek 'an een aantal buitenstaanders kan [wellicht óók gelden als een aanwij zing dat ze op de goede weg zijn. Wat de radicalen betreft, we achten hen verstandig genoeg om zich niet door deze buitenstaanders de wet te laten lezen. 3 meest makkelijke verf heet Niets is gevaarlijker dan een grote gedachte in een leeg hoofd. TA1NE Gezinnen zendelingen weg uit Vietnam - pagina Kernmerk „Laat de fles liggen, want er zit een boodschap voor pap in..." MAANDAG TV- AKTIE VOOR GEHANDICAPTEN PAG. RADIO TV. DE BILT Bij de Golf van Biskaje bevindt zich al enkele dagen een depressie, die gelei delijk opvult. Een frontensys teem ervan lag gisteren boven België en Zuid-Engeland en bracht vooral in het zuidelijk deel van ons land enige regen. Het frontale systeem verplaatst zich de komende 24 uur in ooste lijke richting naar Duitsland, terwijl een ander front, beho rend, bij een depressie boven Finland, over de Noordzee naar het zuidoosten trekt. Dit front trekt de komende nacht met enkele buien over ons land naar het zuiden. Achter het front wordt met noordelijke win den arctische lucht aangevoerd die echter boven de Noordzee verwarmd wordt tot enkele gra den boven het vriespunt. In deze lucht komen enkele opklaringen voor, maar daar de lucht onstabiel van opbouw is, kan er plaatselijk ook een bui vallen. VERWACHTING: Opklarin gen, maar plaatselijk ook enkele suien. Overwegend matige wind ait noordelijke richtingen en wei nig verandering in temperatuur. 16 februari zon op 07.55, zon onder 17.54; maan op 20.55. maan onder 09.01. (Van onze parlementsredactie) r)EN HAAG De fractieleiders van KVP, ARP en CHU in de Tweede Kamer, de heren Schmelzer, Biesheuvel en Mellema, vinden dat hun partijen vóór de volgende Kamerverkiezingen het standpunt zouden moeten innemen: samen in de regering of an ders samen in de oppositie. Dit bleek gisteravond uit een vraag gesprek, dat de heer Schmelzer in de tv-uitzending van de KVP had met zijn collega's van ARP en CHU. De verklaringen van de drie fractieleiders lokten al meteen fel-negatieve commentaren uit van PvdA, D'66 en PSP. Ook in christen-radicale kring bleek men ontstemd, met name over het feit dat de fractieleiders al op een CDU zinspeelden voordat duidelijk is geworden wat er met de radicalen in de KVP gaat gebeuren. De KVP-uitzending was een op vallende demonstratie van eensge zindheid tussen de dnie confessio nele fractieleiders. Drs. Sohmelzer zei, dat de Invloed van de christe lijke politiek afhangt van de vraag of de christen-democratische par tijen erin zullen slagen alle krach ten te bundelen. De partijraad van de KVP heeft zioh al uitgesproken voor een nieuwe, ohristelyk-geïnspi- reerde volkspartij van rooms-katho- lieken en protestanten. Drs. Schmelzer hield er rekening mee, dat dit ideaal niet vóór 1971 kan worden verwezenlijkt. „Maar", 20 vroeg hy zijn collega's, „zou het dan toch niet wenselijk zyn om vóór de volgende verkiezingen dui delijk uit te spreken, dat de drie christelijke partijen niet zonder el kaar in regering of oppositie wil len?" GOEDE ZAAK „Dat zal een goede zaak zijn", beaamde mr. Biesheuvel en de heer Mellema meende, dat op deze wijze inderdaad duidelijkheid aan de kie zers zou worden verschaft. „In het verleden", aldus mr. Bies heuvel, „zyn de drie partijen te vaak Oe Thant na zijn vredesgesprek Op zijn vredesreis dwars door de wereld heeft de VN-secretaris Oe Thant een gesprek gehad met officiële vertegenwoordigers van Vietnam in Parijs. Over zijn be langrijk en delicaat gesprek over een mogelijke vrede in Vietnam met de Noordvietnamese diplo maat Mai Van Bo is niets uitge lekt. Na het verlaten van het gebouw van de Noordvietname- zen zei Oe Thant met nadruk: „Ik kan werkelijk niets verkla ren." hun eigen weg gegaan. Nu zijn ze bezig hun leven te beteren. Er is hechte samenwerking groeiende op basis van een zich aftekenend, dui delijk, concreet, vooruitstrevend pro gram. Dit zou als een magneet kun nen gaan werken op mensen die met ons christelijke politiek voorstaan. Met 'cfe eenheid van de christelijke partijen zijn wij op de goede weg", aldus de AR-fracfcieleider. MELLEMA Zyn CH-collega Mellema sloot zich daarbij aan. Hij wees op de belang rijke vorderingen van de Achttien, die het in hoofdlijnen al eens zyn geworden over een visie op de in komens- en vermogensverhoudingen en oyer een aktieve vredespolitiek. „Een belangrijke bijdrage op een heel concreet punt". Aan het slot van de tv-uitzending waarin onder meer een flard van de vorige week niet door de NTS uitgezonden bijdrage van mr. Bies heuvel aan het Vietnam-debat werd vertoond kondigde drs. Schmel zer aan: „Zeer binnenkort zullen wij weer gezamenlijk optreden en wel op een debatavond ln Drachten. Op maandag 19 februari zullen we daar over vraagstukken van chris ten-democratische samenwerking dis cussiëren". Voor vervolg zie pag 2 LONDEN Engelands minister van defensie, Denis Healy, heeft gisteren in het Lagerhuis het verzoek verworpen van linkse Labour-afge- vaardigden om de vluchten boven Engeland te verbieden van Ameri kaanse bommenwerpers met kernwa pens aan boord. Prof. Barnard, de vermaarde chirurg uit Zuid-Afrika, met zijn patiënt dr. Philip Blaiburg (rechts), die van een nieuw hart werd voorzien. Deze foto is dezer dagen genomenïn het ziekenhuis Groote Schuur. SAIGON/NEW YORK/PARIJS- Terwijl op diplomatiek niveau verschillende pogingen worden gedaan de strijdende partijen om de conferentietafel te krijgen, althans tot matiging te dwingen, gaat de strijd in Vietnam on verminderd voort. De Amerika nen hebben weer, voor het eerst sinds weken, een bombarde- mentsvlucht op Hanoi uitge voerd. Oe Thant is terug op zijn basis New York na besprekin gen in Parijs, die waarschijnlijk geen resultaat hebben. Ook in Italië is onderhandeld. Via de communistische leider Luigi Longo heeft minister van buitenlandse za ken Fanfani met twee Noordvietna mese afgezanten gesproken. Zy had den om dit onderhoud verzocht. Fan fani heeft Washington van het ge sprek op de hoogte gebracht. Minister Rusk heeft intussen ver klaard dat alle vredspogingen van Amerika zijn afgestuit op de wei gering van Hanoi de zogenaamde San Antonio-formule van president Johnson te aanvaarden. De San An tonio-formule is zo genoemd, omdat president Johnson in september 1967 in die plaats een rede hield, waarin hij zei, de bombardementen te wil len staken, zodra hij de zekerheid had dat deze stap tot directe en vruchtbare vredesonderhandelingen leidt en Noord-Vietnam geen mili tair voordeel uit de stopzetting haalt. Rusk legde deze verklaring af, terwijl hij wist van de vredespogin gen in Parijs en Rome. Daarom is er niet veel optimisme over het resul taat van Thants reis naar Londen en Parijs. De Vietcong biedt vooral in de oude keizerstad Hoeé verbitterd tegen stand. Een bataljon Amerikaanse mariniers, dat een aanval op de ci tadel uitvoerde, is met zware ver liezen tot ver achter de uitgangs- üjn teruggedrongen. „Ze schieten meer met mortieren en raketten dan met geweer", aldus de moedeloze conclusie van een Amerikaan. Van vliegtuigen wordt in Hoeé weinig gebruik gemaakt om de oude cultuurschatten zoveel mogelijk te sparen. In de stad is de chaos com pleet. Er zijn nu ook cijfers bekend over de verliezen onder de burger bevolking in het hele land: meer dan 5000 doden en minstens 16.000 ge wonden. Saigon, waar het leven zo langzamerhand weer op gang komt, kreeg ongeveer een kwart van de verliezen te verwerken. Er is nu ook toegegeven, dat de verliezen aan Vietcongzijde minder groot zijn dan eerst werd aangeno men. Gesproken wordt nu van 32000 doden en gewonden. De Vietcong claimt de 'heerschappij in viervijfde van Zuid-Vietnam met een inwoner tal van tien miljoen. De activiteit van de Vietcong be perkt zich nu vooral tot Hoeé, het centrale bergland, de Mekongdelta en langs de gedemilitariseerde zone by Khe Sanh. Generaal Wheeler, de Amerikaanse chef-staf, heeft ver klaard het gebruik van taktlsche atoomwapens by Khe Sanh niet te overwegen, omdat de basis, die van onvoorstel strategisch en moreel be lang is, volgens hem verdedigbaar is. een half uur is Kees Verkerk tijdens de 50013 meter hardrijden vooi heren op de Olympi-Se sche Winterspelen in Wy het bezit geweest van T'ivoblE^*' het wereldrecord op deze afstand. De man uit Put- tershoek reed in de derde rit een bijzonder sterke race tegen de Hongaar Ivankai en finishte in de prachtige tyd van 7.23.2 sec., op dat moment een we reldrecord, dat hij overnam van Fred Anton Maier. Maar de Noor ging in de vijf de rit nog sneller. Nadat hy steeds een ruime voorsprong had op de Nederlander, moest hy in de laatste ronden terrein prijsgeven. Toch bleef Maier nog juist 0.8 sec. voor op Ver kerk, waarmee Nederland's kans op olympisch goud in rook was opgegaan. Een verrassend sterk rijdende Peter Nottet leek in de tiende rit tegen de Oostenrijker Korbel voor een histo rische prestatie te zorgen. De Loos- duiner bleef tot de voorlaatste rit een seconde voor op Kees Verkerk en slechts 0,7 sec. achter op Fred Anton Maier. Nettot's eindsprint was echter niet krachtig genoeg om Maier te pas- sren. Zelfs finishte hij nog in een langzamere tijd dan Verkerk: 7.25,5, goed voor een voorlopige bronzen me daille. DEN HAAG De onderhande lingen over de nieuwe bouw-cao, die op 29 januari vastliepen, worden morgenmiddag hervat op initiatief van de werkgevers. Dit betekent volgens de heer J. H. Hazes, voor zitter van de christelijke bond van werknemers in de bouwnyverheid, dat de werkgevers zyn teruggeko men op hun besluit niet verder te willen gaan dan een loonsverhoging van 3 a 3.5 pet. NOG VERSER DAN VERS KWALITEITS DIEPVRIES Op minder dan drie kilometer van Khe Sanh hebben de Amerikanen gisteren een bommentapyt gelegd. WASHINGTON Van gezag hebbende zijde in Washington werd gisteren vernomen dat communistisch China dinsdag bij het eiland Hainan een Ame rikaans marinevliegtuig had neergeschoten. Het toestel, een eenmotorige A-l met propel ler-aandrijving, was samen met een ander vliegtuig op weg van de Philippijnen naar het vliegdekschip Coral Sea toen het door een Chinese jager werd neergeschoten. Volgens het Amerikaanse ministe rie van defensie kreeg het vliegtuig navigatiemoeilijkheden waardoor het bij vergissing in het Chinese lucht ruim terechtkwam. Het tweede toestel wist te ontko men naar de luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam. De piloot van dit vliegtuig had later verklaard dat hij een parachute had zien dalen, af komstig uit de door de Chinese jager aangevallen A-l. Een woordvoerder van het Penta gon verklaarde nadrukkelijk dat het neergeschoten vliegtuig geen wapens aan bQord had. China heeft intussen de VS in ver band met dit incident beschuldigd van militaire provocatie. Volgens Ra dio Peking en het persbureau Nieuw China houdt het binnendringen van de Amerikaanse vliegtuigen in het Chinese luchtruim verband met de nederlagen van de Amerikanen in Zuid-Vietnam. Daar de Amerikaanse agressors zich niet kunnen neerleggen bij hun nederlaag, aldus het persbureau, doen zij een laatste wanhopige po ging om een uitweg te vinden door „hun militair avontuur uit te brei den." Tegenvaller TNE regering heeft dus met grote voortvarendheid het bestuur van de Stichting van de Arbeid in ken nis gesteld van het teleurstellend saldo op onze betalingsbalans eind december vorig jaar. De regeringsdelegatie heeft tevens duidelijk gemaakt, dat de grootste voorzichtigheid geboden is bij het loonbeIeid-1968. Zonder deze voor zichtigheid komen zowel onze finan ciën als onze werkgelegenheid in nog grotere moeilijkheden. De regering staat hierbij ongetwij feld het voorbeeld van Engeland voor ogen, waar de financiële toe stand en de werkgelegenheid tot een naoorloogs dieptepunt zijn gedaald, omdat niet tijdig ingrijpende maat regelen zijn genomen. Een verslechtering van onze beta lingsbalans met 400 miljoen geeft te denken. De prognoses van So ciaal-Economische Raad en Econo misch Planbureau voor 1968 komen hierdoor min of meer op losse schroeven te staan. En het zijn de ze prognoses waarop het economisch beleid en ook het loonbeleid voor 1968 zijn geb? erd. Daarom heeft de regering zich ge haast, het bedrijfsleven in kennis te stellen van een belangrijke tegen valler, welke het beleid voor 1968 zal moeten beïnvloeden. Snel gehandeld IJ AD de regering niet eerst het parlement moeten inlichten over de teleurstellende gang van zaken, en vervolgens eventueel het be drijfsleven? In het politieke vlak heeft het parlement immers de eer ste rechten. Formeel is dit juist, maar de rege ring heeft het niet in overeenstem ming met haar verantwoordelijkheid geacht langer te wachten met het bedrijfsleven in te lichten. In tal van bedrijfstakken zijn nu onderhandelingen aan de gang. Vrij wel dagelijks worden loonvoorstel- len op tafel gelegd en onderhande len werkgevers en werknemers over de meest wenselijke en verantwoor de loonkostenstijging. Waar dit proces aan de gang is be hoort het bedrijfsleven zo snel mo gelijk te worden ingelicht over wij zigingen in de algemene economi sche situatie. Elke dag is hier van belang. Zoals bekend zijn in het bouw- en metaal bedrijf en bij Philips omvangrijke voorstellen gedaan ter verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Zou de regering hier te laat waarschuwen, dan zou haar achteraf een verwijt kunnen treffen. De kans die de vrye loonpolitiek krijgt wordt hier niet kleiner. Wel wordt een ander licht geworpen op de economische ontwikkeling, welke ook bij de huidige loonpolitiek een van de uitgangspunten is. Geen paniek TJET tijdig inlichten van de Stich ting van de Arbeid door de re gering is een verantwoord beleid in het belang van werkgelegenheid en welvaart. De heer A. de Boon, vice-voorzit- ter van het NVV, die het optreden van de regering te paniekerig vindt, staart zich blind op enkele cao's die de minister van sociale zaken thans voor nader onderzoek heeft opge houden. Het kan best zijn dat de minister de ze contracten met over het alge meen lage lonen nog ongewijzigd goedkeurt, maar hij heeft duidelijk willen maken, dat we op loongebied nog voorzichtiger moeten zijn dan we al van plan waren. Hiermee wordt niet de vrije loonpo litiek buitenspel gezet. Naar boven en naar beneden zullen uitschieters mogelijk blijven, afhankelijk van de resultaten in de bedrijfstakken, maar macro-economisch zal de ge middelde loonstijging op korte ter mijn op 3 pet. moeten liggen. Gaan we daar vèr bovenuit, dan betekent dit een bedreiging voor onze con currentiepositie en onze werkgele genheid. Ondanks toeneming van de omzet ten in het bedrijfsleven daalt het rendement als gevolg van de ver scherpte concurrentie in binnen- en buitenland en de sterke loonkosten stijging van de afgelopen jaren. Ook de omvang van de investerin gen is niet moedgevend. Hier en daar dreigt zelfs een daling ln plaats van een toeneming, wat de werkge legenheid ongunstig beïnvloedt. Het was dus niet overbodig, dat de regering het bedrijfsleven tussen tijds inlichtte. morgen" voordeel Kokos macaroontjes 250 gram van es voor 75

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1