„Sinds 1899 sta ik aan le kantlijn" H in Ans wint tweede gouden plak voor Nederland VISSERSVLOOT MOET NU OP DE HELLING Meer aandacht voor mens in het verkeer K. HOVING (82): VS VECHT VOOR ONS IN VIETNAM Derde plaats voor Stien Kaiser Wagtmans tweede in Ronde van Andalusië V olleybalbeker landskampioenen Killy stoof naar tweede gouden plak Ri id „Ik heb de wereldpolitiek van onze eeuw beleefd. Niet als professional; als amateur, 't Was mijn hobby. Ik verge lijk me met de voetbal-enthousiast, die aan de kantlijn staat, pijn club tot het uiterste aanspoort en de tegenstander hoont wegens ruw spel. Mijn club was altijd de aangevallen partij." De heer K. Hoving 82, vitaal, soms vinnig leest ine in zijn woning in Rijswijk voor uit een van zijn vele pellen met notities. De heer Hoving heeft al een halve eeuw wereldpolitiek als liefhebberij. Hij is overigens geen alleen-maar-notities-ma- kende-kamergeleerde. In januari trok hij de aandacht door een pamflet voor de Amerikaanse pmbassade te verspreiden. Hier in verdedigde hij het Ameri kaanse optreden in Vietnam. i „Meneer", zegt hij, „die jongeren, iiie tegenwoordig zo fel protesteren {tegen de oorlog in Vietnam, zijn als gezonde mensen, die niet weten wat pet is ziek te zijn." Hij licht deze uitspraak toe: „Ze hebben de Tweede Wereldoorlog niet meegemaakt, ze weten niet wat het is (hun politieke vrijheid te verliezen, j Onwetendheid 1 De jongelui hier kunnen de monstreren zoveel ze willen, maar in we communistische landen mag dat •iet. It> Rusland worden schrijvers ver- eordeeldt en mogen ze in Joegoslavië demonstreren? Nee, dat mag alleen in de democratische landen. Weet de jeugd wel dat de Rechten Ivan de Mens in 1948 door de Vere- jnigde Naties werd aangenomen, j waarbij de communisten zich van stemming onthielden?" De heer Hoving meent dat vele [protesterende jongeren zich te weinig hebben verdiept in de geschiedenis. I „Het communisme heeft toch open lijk Uitgesproken met wapengeweld de hele aarde te willen onderwerpen. In twee wereldoorlogen hebben de Engelssprekende volken West-Europa bevrijd. Zo bevrijd dat de ondankba ren zich nu tegen hun redders kun nen keren. Rusland heeft niets be vrijd; slechts de ene dictatuur door de andere vervangen. Ik denk aan voor de oorlog: Est land en Letland; en na de oorlog: Russische tanks stemden voor de Hongaren. Heeft Rusland ooit een vierkante meter vrijgegeven van wat het heeft veroverd?" De heer Hoving onderstreept zijn visie met dagboeken en losse notities over de internationale politiek, die hij in de loop der jaren heeft ge maakt. „Ik heb de wereldpolitiek gevolgd sinds 1899, ik was toen 13 jaar. Ik hoor nog de overwinningsliederen door Nederland schallen, toen het eerste jaar van de Boerenoorlog suc cesvol verliep." Niet verdoezelen Hij vertelt de misgrepen van Enge land en Amerika heus niet te willen verdoezelen. „Het optreden van Engeland tegen Transvaal en de Oranje-Vrijstaat was een misdaad. Churchill schrijft in een van zijn boeken het avontuur in Zuid-Afrika niet te willen missen. Een avontuur! Het was een aan- eenschakeling van ploerterijen en treiterijen van de Boeren. Maar, nou was het de grootheid van Engeland dat na Idie oorlog een commissie werd ingesteld om te on derzoeken wie de meeste'schuld had aan de gewonnen oorlog. Later kreeg Zuid-Afrika de vrijheid. Ik vraag u: Heeft Rusland ooit een vierkante meter veroverd gebied de vrijheid gegeven? Het is mogelijk dat Vietnam min der duidelijk aanspreekt als een on derdeel van de poging van het com munisme de wereld te veroveren, maar we moeten het geheel proberen te zien. Het optreden van de Amerikanen in Vietnam wreed en hard? Beschaafd oorlogvoeren is nog niet uitgevonden; of de man die dat uit vindt de Nobelprijs voor de Vrede krijgt, weet ik niet. En wie de meeste wreedheden begaat weet ik even min." Wereldfederalist De heer Hoving, die wereldfedera list is, vindt dat de mensheid niet moet streven naar beschaafd oorlog voeren, maar naar het afschaffen van de oorlog. Hij laat eer, boek zien, getiteld Wereldvrede door wereldrecht" en hoemt als uitgangspunt voor wereld vrede het recht op zelfbeschikking, •oeïe dat is vastgelegd in het door Churchill, Roosevelt en Stalin onder tekende Atlantic Charter. „Ik zie als oorzaak van de oorlog dat enkele machthebbers door macht besmet het voor het zeggen hebben. En als ik móet kiezen tussen twee kwaden, het wereldcommunisme of Amerika, kies ik Amerika. De enige mogelijkheid aan de ramp van een communistische dictatuur te ontko men, schuilt in de macht van de Ver enigde Staten. Amerika moet, totdat We een echte wereldregering hebben, optreden als politie-agent voor alle vrije volken. Vandaar de strijd in Korea, in Viet nam en nog vele andere plaatsen sinds het einde van de Tweede We reldoorlog." Dit zegt de man, die vanaf 1899 ijverig notities makend „aan de kantlijn staat". Hij^zag oorlo gen uitbreken en oorlogen tot stilte verdreunen, maar is hard nekkig idealist gebleven. „Ik ge loof in de mogelijkheid van een wereldregering op democrati- DE HEER HOVING ondankbaren keren zich tegen hun redders d d (Door sportredacteur Meindert Leerling) GRENOBLE, maandagmiddag Twee gouden, een zilveren en twee bronzen medailles vormen de oogst van de Nederlandse damesschaats ploeg tijdens de Olympische win terspelen in Grenoble. Een stra lende Ans Schut zegevierde van morgen op de 3.000 meter, de af stand die zij tijdens de wereldkam pioenschappen in Helsinki ook Het brons was voor Stien Kaiser, de tweevoudige wereldkampioene, die dus geen Olympische titel heeft kunnen behalen. Hoe spijtig op zich ook, de Delftse was met haar bron zen plak van vanmorgen veel meer ingenomen dan met eenzelfde prijs zaterdag op de 1500 meter. ,,Het ging weer. Ik heb weer zelf vertrouwen", riep ze direct na af loop van de race. Gestart op het schema van Ans Schut, bleek al snel dat Stien de race tegen het goud ging verliezen. De regen speelde daarbij ook nog een niet te onder schatten rol. Maar de sterke laatste kilometer brachten Stien toch nog op het ere schavotje, want hoewel zij lange tijd onder de tijd van de Finse Keskivi- tikka heeft gelegen, reed zij deze struise Finse van de derde plaats. De Finse Kaya Mustonen, onge twijfeld een van de meest succes volle rijdsters van dit Olympische tornooi, was evenwel net 0.2 secon de sneller geweest en greep zilver. Echt Nederlandse dag Het was daar op de ijspiste in het Paul Minis tral-park vanmorgen een echt Nederlandse dag, waarbij de Hollanders voor de spandoeken zorg den, voor toeters, voor spreekkoren. Het legioen is er nu in grote getale in afwachting van het rijden van de herenploeg, die juist vanmorgen te Grenoble arriveerde. Adje Paulen, directeur van het Ne derlands Olympisch comité, verbood coach Wim de Graaff te antwoorden op mijn vraag op welke afstanden de jongens zullen rijden. Slechts voor de vijf kilometer hoor de ik later van Jan Charisius, is een keus gedaan: Bols, Verkerk en Not- tet. Het woord is na de voortreffe lijke prestaties van de meisjes, vijf medailles van de twaalf die er te ver dienen waren, aan de jongens. Maar nog niemand durft daar een zinnig woord over te zeggen. Anton Huiskes, dit jaar coach van de Zweedse ploeg en gekleed „GOUDEN" ANS in een geel-blauw trainingspak zei me: „Waarom zijn die Hol landse jongens zo laat. Hier zijn de omstandigheden zo veel min der dan in Davos, daaraan moet je wennen". Wat er ook nog komen gaat, de meisjes zullen vanavond feestvieren om daarna rustig vanaf de tribunes het grote werk van de jongens te kun nen zien. Ans Schut, de 23-jarige kan toorbediende uit Apeldoorn, was het stralende middelpunt van deze dag. Zij was slechts een kleine twee se conden boven het wereldrecord van Stien Kaiser gebleven in de vijfde rit van deze dag: Wel kwam zij tot een nieuw Olympisch record. Dat was overigens al in de eerste rit verbeterd door Willy Burgmeijer uit Nieuw Vennep, die tot een goede prestatie kwam met een vijfde plaats. Het oude record stond sinds Squaw Valley 1960 op naam van Skoblikova met 5.14,3. De Russische, die hier voor de derde maal aan Olympische spe len deelneemt, is eerloos van het ta pijt verdwenen. Willy kwam tot 5.05,1, de Finse Keskivitikka al snel tot 5.03,9, maar tegen het geweld van de fel aange moedigde Ans Schut (minister Klomoé zat ook op de tribune) was niemand bestand: 4.56.2. Een fraai Olympisch record riep een van de journalisten. „Ach", ant woordde de Apeldoornse nuchter, „dat wordt over vier jaar weer verbeterd." ..Door jou zelf?" werd er gevraagd. „Nee", lachte Ans Schut, „dan loop ik al lang achter de kinderwagen De gebronsde atlete is verloofd en hoopt dit of anders volgend jaar te trouwen. Nog een hooguit twee jaar wil ze aan de wedstrijdsport doen. Dan vindt ze het welletjes. Sinds haar vijftiende komt zij in wedstrijden uit en daarbij heeft ze od lange afstand altijd uitgeblonken. In Helsinki was zij tweede. Stien Kaiser vertelde me echter dat zij nog niet aan stoppen denkt, hoewel ze 29 is. „Waarom", vroeg ze wat ver- - ontwaardigd. „Ik ga misschien noe wel tien jaar door De Delftse wereldkampioene was overigens gestart op het schema van Ans Schut". Natuurlijk gaf ze later toe: Het werd alles of niks. Ik had pech dat het regende, maar ik heb er *elf om gevraagd in de laatste groep te komen. Nou dan moet je geluk heb-- ben. Met die bronzen plak ben ikr dolgelukkig. Ik dacht dat ik niet meer rijden kon, maar dat valt reuze mee." En zo dacht trainer/coach Zwanen burg er ook over. Knipperend met ziin ogen drukte h(j vele handen. „Ik ben een gelukkig mens. We hebben een fantastisch seizoen gehad." JANNIE VAN ZIJDERVELD zorgen over verkoop JANNIE VAN ZIJDERVELD (Afrikaanderplein 31 b, Rot terdam-Zuid) verzucht: „Ik wou dat ik een doorgewinterde busi ness-vrouw was Jannie maakt oorbellen, maar heeft, na er on geveer 60 paar te hebben ver kocht in haar kennissenkring, geen markt meer. Jannie werkt alleen met glas. De kralen koopt ze, en dan be gint „een enorm priegelwerk", zoals ze dat noemt. „Soms ben ik een hele middag be zig met een paar oorbellen, omdat ik ze steeds weer uithaal, maar gemid deld werk ik anderhalf uur aan een stel. Vrienden hebben me geadviseerd op een dag vijf paar oorbellen van 10 elk te maken, inplaats van drie paar van 12,50 per stel. Maar dan zou ik ze minder mooi moeten "maken en dat kan ik niet. Ik zou me dan schamen over mijn eigen werk." Ze zou het liefst iemand vinden, die de oorbellen voor haar verkoopt. „Ik hoefde me dan geen zorgen te maken over de verkoop." Waarom ze uitsluitend met glas werkt? „Ik heb iets tegen plastic, dat vind ik onecht. Ik wou dat ik een oventje kon kopen, zodat ik met ruw glas kon werken, zoals ze dat in fa brieken doen. Maar dan moet ik eerst geld verdienen voor zo'n investe ring" De foto boven laat zien dat Jan- nie's oorbellen elk model is eigen ontwerp de moeite waard zijn. (Vervolg van pag. 1) Na een onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van een aantal vis sersschepen in Noorwegen bleek dat dit vooral een gevolg was van de stabilisatie. Daarna zijn ook in ons land voorlopige stabilisatie-eisen in gesteld. Vorig jaar november zijn nieuwe richtlijnen gepubliceerd, waarbij voor de boomkorvisserij de eisen twintig procent hoger liggen. Stroomlijn De heer Hoekstra meent dat vooral scheepsbouwers niet al te nauw heb ben gelet op de stabilisatie van nieu we schepen. „Evenals bij andere din gen werd ook in de scheepsbouw de stroomlijn ingevoerd. De schepen werden daardoor snel ler, waarbij de stabiliteit soms uit het oog werd verloren. De gevolgen daarvan kwamen aan het licht toen andere visserijmethoden werden toe gepast. „Dat er een vergoeding van het rijk voor de vissers is gekomen is boven verwachting. Deze is ingepast in de structuurverbetering. Wij had den niet verwacht dat er een vergoe ding zou komen. De regeling is bij zonder redelijk", aldus de voorzitter van de Vissersbond. De heer Hoekstra geeft wel toe dat de eisen waaraan de schepen straks moeten voldoen de vissers veel geld zullen kosten. „Voor verschillende mensen zal dit een zware opgave worden, maar dat er bedrijven stilge legd moeten worden geloof ik niet. Voor het zover komt is er wel een oplossing te vinden". Daggeld De Urker visser, die aan het hoofd staat van de vissersbond, legt er de nadruk op dat de bemanningen van Mr. Hooftman vindt aanpak te technisch AMSTERDAM Mr. J. C. Hooftman oefent kritiek uit de de binnenkort in de Tweede Kamer te behandelen Nota verkeersvei ligheid van minister Bakker. Hij schrijft in het Nederlandse Ju- SEVILLA Rini Wagtmans is maandag op de tweede plaats ge ëindigd in de vierde etappe van de Ronde van Andalusië, een rit over 145 kilometer van Cordoue naar Sevilla. Winnaar werd de Belg Van Clooster. De uitslag luidt: 1. Van Clooster (Belg) 4.09.36 (met bon.); 2. Wagt mans (Ned) 4.09.51 (met bon.); 3. Manzeneque (Sp) 4.10.06; 4. Galera (Sp) z.t.; 5. Ramirez (Sp) z.t.; 11. Van Seggelen (Ned) 4.10.36; 33. Van der Flaas (Ned) z.t.; 38. Tummers (Ned) z.t.; 51. De Roo (Ned) z.t.; 52. Timmermans (Ned) z.t. Het algemeen klassement na vier etappes luidt: 1. Ocana (Sp) 17.08.01; 2. Houbrechts (Belg) 17.10.17; 3. Sa- hagun (Sp) 17.10.23; 11. Wagtmans (Ned) 17.16.51; 24. Van Seggelen (Ned) 17.22.09; 32. Van der Flaas (Ned) 17.23.35; 43. Tummers (Ned) 17.34.27. ristenblad dat de nota een tech nische aanpak van de verkeers onveiligheid te veel op de voor grond stelt. Het door de nota gekozen uit gangspunt, dat weg, voertuig en ver keersregeling moeten zijn aangepast aan natuurlijke beperkingen van de weggebruiker, vindt mr. Hooftman een „misschien theoretisch juiste ge- dachtengang", maar hij verwacht van die technische aanpassing maar be trekkelijk weinig. „Want waar is het bewijs, dat de' verkeersdeelnemrs de toekomstige optimale verkeersoutillage in de ac tuele situatie ook werkelijk zo zullen gebruiken als men verwacht? Geeft de praktijk niet gevallen te zien, waar technisch geperfectioneerde (al thans moderne) wegsituaties tot on gelukken leiden, bijvoorbeeld omdat zij de weggebruiker tot veel te snel rijden of te weinig oplettendheid verleiden?" Behulpzaam Mr. Hooftman vindt dat men de mens meer behulpzaam moet zijn bij het zich veilig gedragen in het ver keer. Door opvoeding, training en vorming, maar ook door bestraffing en met name door verwijdering uit het verkeer van de bewust risi- coscheppende rijders. „Het is een gevaarlijk uitgangspunt de primaire aandacht te verleggen naar de techniek, zonder zich bezig te houden met de daarbij allerminst op geloste criminologische aspecten van het verkeersveillgheidsprobleem", zei mr. Hooftman. vissersschepen over het algemeen een deel van de besomming krijgen. Dat kan bij een goede vangst veel zijn, maar als het slecht weer is ook wel eens bijzonder weinig. Als norm voor een uitkering uit de werkloosheidswet is een gemiddeld daggeld vastgesteld dat voor een ma troos van 21 jaar of ouder bij de zeevisserij 44,50 bedraagt, en voor' de garnalenvissers 41,50. De WW-uitkering bedraagt tachtig pro cent van dit daggeld. De Goereese vissers zijn er niet van overtuigd dat het vol doen aan de stabilisatie-eisen tot. gevolg zal hebben dat er min der ongelukken gebeuren. Hier over zegt de heer Tanis: „Het zit niet in het vissen, maar er wordt veel te ruw gevaren". DEN HAAG Het programma voor de kwartfinales van het volley- baltornooi om de Europese beker voor landskampioenen ziet er als volgt uit: heren: Dinamo Boekarest (bekerhouder) (Roem.) Blokkeer (Nederland); Honved Boedapest (Hongarije) Legia Warschau (Po len), Spartak Brno (Tsj. slawakije) SC Leipzig (Oost-Dlnd), Virtus Min- ganti Bologna (Italië) Steaua Boe karest (Roem.). Dames: ZSKA Moskou (Rusland) Levski Sofia (Buig.); Wisla Krakau (Polen) Dinamo Boekarest (Roem), Benfica Lissabon (Portugal) SC Leipzig (Oost-Dlnd), Slavia Bratislawa (Tsj. Slowakije) Dynamo Moskou (Rusl). De wedstrijden moeten tussen 7 en 21 maart worden gespeeld. GRENOBLE Jean-Claude Killy heeft maandagmiddag zijn tweede gouden medaille veroverd. De Franse skiër, snelste in de afdaling, werd ook winnaar van de reuzeslalom. Het zilver was voor de Zwitser Willv Favre en het brons ging naar de Oostenrijker Heini Messner. Killy was in totaal 2,22 sec. sneller dan Favre. De tijd van maandag voor Killy was 1.46.54, totaal van 3.29,28 over beide manches. Favre's tijd was 1.47,56, totaal 3.31,50 en de tijden van Messner waren 1.46.67 maandag, to taal 3.31.83. De Fransman Guy Perrillat, derde na de eerste manche, zakte gisteren naar de vierde plaats. In 1.47,28 voor een totaal van 3.32,06. De baan telde maandag 57 poortjes, tegen 70 in de eerste manche. De lengte bedroeg 1780 meter met een verticaal verval van 450 meter. ST. CHAMOND Maandag zij bij een verkeersongeluk in de buurt van St. Chamond (Frankrijk), vijf leden van één gezin om het leven gekomen. De 30-jarige bestuurster van een per sonenauto verloor de macht over het - stuur na een vrachtauto te hebben ingehaald. De wag<=n reef met grote snelheid tegen er 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7