Meer-ruimte-woning voor nog geen veertig mille Auto dode JOHNSON: „WIJ ZULLEN NIET CAPITULEREN" op vrachtwagen: en drie gewonden NEDERLANDERS WILLEN IN NAVO BLIJVEN Ei van Columbus Nieuw ivoningtype ORANJE LIJN ONTSLAAT 20 MENSEN Hongerstaking om Linnaeushof te redden Tweederde van grond nodig Johnson dringt aan op overleg ontwapening Officieren wilden vliegtuig Nasser omlaag schieten Volhouden net als Lincoln Sardinenvissers versperren haven van Marseille Premier waarschuwt I Een Russische aanval op het Westen achtte de premier op het ogenblik wel mogelijk, maar toch hoogst onwaarschijnlijk. „Dank zij de NAVO koestert thans niemand achter het IJzeren Gordijn agressie ve be doelingen". Waakzaamheid blijft ech ter geboden, gelet op de verhoging van het defensiebudget in de Oost- Sandwichkoeien stoorden landschap niet Jordanië krijgt vaarschuwing vai premier Esjkol Openhartig gesprek Luns en Peter Russische vloot Middellandse zee sterk uitgebreid Nieuw dagblad in New York DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 ROTTERDAM De Oranje L(jn zal !0 personeelsleden ontslaan omdat een leel van haar aktiviteiten bij de Hol- land-Amerika Lyn wordt onderge bracht. De HAL is voor de helft eige- lar van de Oranje Lijn. afgesloten aktiviteiten hebben oral betrekking op de technische ijde van de rederij. Het zijn werk- aamheden zoals inspektie, nautische en bemanningszaken. Voor de 20 ontslagenen geldt de zelfde afvloeiingsregeling als die welke vorig jaar gold voor het personeel van de HAL dat moest worden afgestoten De andere helft van de Oranje Lijn is eigendom van de Koninklijke Java- China-Paketvaart Lijnen. De rederij onderhoudt, zoals bekend, diensten op de Amerikaanse en Canadese Grote iMeren. BENNEBROEK De echtgenote van de directeur van het failliet ver klaarde recreatiepark Linnaeushof, mevrouw G. M. Roozen-Haid (42), heeft een hongerstaking aangekon digd. Zij maant dat er sprake is van on aanvaardbare willekeur, die zal lei den tot benadeling van de crediteu ren. De curatoren zouden het faillis sement hebben aangevraagd om het park in handen te kunnen spelen van de beheerder van de speeltuin. De surcéance van betaling loopt tot 28 maart; desondanks werd faillisse ment aangevraagd. Mevrouw Roo- zen hoopt door middel van een hongerstaking het park ailsnog te kunnen redden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met een origineel nieuw woningtype, de ,.meer-ruiuilewoning gaat de Zoetermeerse makelaar T. Hopman een poging doen huizenbezit binnen het bereik van de minder draagkrachtigen te brengen. Het gaat hier om een nieuw ontwerp van de Rotterdamse architect B. Tol, die een zö doelmatige woning op papier zette, dat zowel in grond- als in bouw kosten aanzienlijk kon worden bespaard. Daardoor kwam een prijs uit de bus, die ruimschoots betaalbaar is voor de groepen rond de weistandsgrens. De burgemeester van New York, John V. Lindsay, hoorde de klaag zangen aan van een bewoner van de Zevende Straat, waar het vuilnis hoog lag opgetast, omdat bij de rei nigingsdienst werd gestaakt. Voor de duurste van de serie wo ningen een huis met tien slaap plaatsen zal men in de gemeente- klasse I niet meer hoeven te betalen dan ruim 43 mille, wat (inclusief cen trale verwarming) heerkomt op een aanbetaling van 4450,- en de eerste tien jaren een huur van tussen de 100 en 200 gulden in de maand. Andere ontwerpen zijn nog aanzienlijk goed koper. Binnen een maand wordt met de bouw van deze woningen gestart in Delft (78) en Moerkapelle (16). Ande re plaatsen, waar men op korte ter mijn hoopt te starten zijn Tilburg, Tiel, Monster, Bergen op Zoom. Dezer dagen worden alle tweede en derde klasse gemeenten in Nederland en in Zuid-Holland ook de derde klasse gemeenten aangeschreven. Besparing SAN FRANCISCO Nadat hij zondag twee uur met zijn auto in een verkeersopstopping had gezeten als gevolg van het neerstorten van een lesvliegtuig van de Amerikaanse ma rine op de brug bij San Francisco over de Baai van Oakland, werden de zenuwen van een 20-jarige jonge man hem te machtig. Hij verliet zijn auto en sprong in de baai. Zijn stof- De heer Hopman noemde het i''ee van de architect op een gistermiddag gehouden persconferentie het ei van Columbus. De lage prijs kon name lijk worden bewerkstelligd door slechts tweederde van de grond te gebruiken, die een normale woning behoeft. Dit betekent: lagere grond- kosten en ook lagere kosten voor de funderingen. Een ander voordeel is, dat de bebouwingsdichtheid met een deri'e kan worden opgevoerd. Di t gerir% e grondgebruik heeft men bereikt door, niet zoals gebrui kelijk de entree naast de woonkamer te i rojecteren. De woonkamer beslaat de volle breedte van het huis (4.30 meter). Toegang tot de woning krijgt men aan de achterkant, waar men via een van binnen lit te ope nen deur een kleine patio betreedt, waar zich ook een schuurtje bevindt. Loopt men die patio door, dan komt men in het trapportaal, waar zowel een woonkeuken als de huiskamer op uitkomen. De architect heeft vier ontwerpen geraakt. Er zijn woningen met vijf, zeven, acht en tien slaapplaatsen: in één en twee verdiepingen. Elke wo ning heeft een eigen zonneterras op de eerste verdieping. Elke verdieping heeft toilet en douche. Aan de voor kant heeft men eveneens een negen meter diepe tuin. Studenten Mevrouw Liliane Libgott, voor wie kijkend Nederland elke keer meer bewondering krijgt, omdat haar kennis van de geschiedenis fenomenaal blijkt te zijn. Hier zit ze vrolijk lachend naast quizmaster Berend Boudewijn, vlak voor de vierde ronde van het VARA-TV-spel Per seconde wijzer, gisteravond. Ze draaide er haar hand niet voor om WASHINGTON President Johnson heeft gisteren een nieuw be roep op de Sowjetunie gedaan, over leg te beginnen over de wijze waarop de opbouw van offensieve en de fensieve raketstelsels kan worden be- PCHet Amerikaanse staatshoofd deed dit appèl in een schrijven aan het Congres, ter begeleiding van het jaarrapport van het bureau voor ont wapening. Volgens hem moet men proberen „een nieuwe, kostbare en nutteloze verheviging van de bewa peningswedloop te voorkomen." Moskou heeft al in beginsel inge stemd met het houden van besprekin gen over het raketvraagstuk, maar de Russen hebben sindsdien nog niet la ten weten, dat zij het overleg ook werkelijk willen beginnen. CAIRO In het proces in Cairo, waar 54 Egyptenaren, onder wie vele oud-officieren. terechtstaan op beschuldiging van samenzwering om het bewind van president Nasser om ver te werpen, heeft gisteren een der verdachten, kapitein Fathallah, ver klaard dat één van zijn medebeklaag- den de suggestie had gedaan het vliegtuig neer te schieten waarmee president Nasser in augustus naar de Arabische topconferentie in Khar toem zou reizen. Bij het ondervragen van andere verdachten zou aan het licht zijn ge komen, dat de samenzweerders van plan waren geweest, de ontslagen maarschalk Amer in zijn functie van plaatsvervangend opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten te herstellen. Ongelukken op de weg Met dit revolutionaire ontwerp, WASHINGTON President Johnson gisteravond over de cri sis in Vietnam: „Wij zijn met vredesouvertures zover gegaan als wij redelijkerwijs konden gaan. Wij zijn bereid morgen met Noord-Vietnam te praten, maar wij zullen niet capituleren". In een gesprek met enkele studen ten in ihet Witte Huis zei de Ameri kaanse president dat Hanoi te ken nen moet 'geven dat het wil onder handelen. Het zou voor hen voldoen de zijn te verstaan te geven, dat Ge- nève een gunstige plaats is en dat I' het door hen gewenste tijdstip mor- gen is. De tegenpartij mag eohter i geen voordeel trekken uit de situa tie zoals dat gebeurd is tijdens de viering van het Vietnamese Nieuw jaar, aldus Johnson. Gesneuveld De president zei nog dat duizen den Amerikanen en Zuidvietname- zen in de strijd waren gesneuveld omdat de communisten het (TET)- bestand hadden geschonden met het jongste offensief tegen de Zuidviet- namese steden. Eerder op de dag had hij de oor log in Vietnam vergeleken met de Amerikaanse burgeroorlog. De VS zullen het volgens Johnson in Viet nam uithouden, zoals Lincoln dat in die tijd heeft gedaan om de Unie te behouden. Lincoln heeft tijdens die oorlog te horen gekregen dat de strijd „te lang en verkeerd" was. Ook Lincoln zag j Amerikanen sterven. Hij zag honger I en armoede. Hij was bedroefd, maar vastberaden, steeds overtuigd van I zijn zaak. Lincoln hield vol, dat zul- j len wij óók doen. felijk overschot is nog niet gevonden. I waarmee men onder de door de mi- I nister toegestane maximum stich- tingskosten bleef, heeft men een maximum subsidie gekregen: ook een reden, waarom de maandelijkse afbe- j talingen zeer laag konden worden ge houden. Volgens de ontwerpers biedt het ontwerp ook goede mogelijkheden voor de studentenhuisvesting. Bene den zou men een studentenechtpaar kunnen huisvesten, terwijl men op de bovenverdiepingen ongehuwde stu- j denten. zou kunnen onderbrengen. De I huurprijzen per kamer zouden in dit geval ruim onder de vijftig gulden kunnen worden gehouden. De steun voor het beleid van John son in Vietnam wordt steeds groter Op het ogenblik zou driekwart vaii het Amerikaanse volk achter de re gering staan tegen 61 procent in de cember. In juli was het echter 83 procent. Ruim 43 procent meent dat de VS in Vietnam de militaire over winning zullen behalen. De secretaris-generaal van de VN. Oe Thant, is gisteravond besprekin gen begonnen met de Londense re gering. Hij kwam uit Moskou, waar hij langdurig sprak met premier Kosygin en partij-secretaris Brezjnef. Op het vliegveld van Moskou wil den hij niets loslaten. „Het spijt me. j Ik heb een lange reis gehad en ik ben zeer moe. Vergeeft u mij alstu blieft", zo liet hij via een woord voerder meedelen. De duurste goedkope meer-ruimte- woning: te bouwen in drie bouw lagen. In dit type is ruimte voor tien slaapplaatsen. Men ziet de wotiing hier aan de achterkant. Achter het muurtje bevindt zich de patio. MAASTRICHT Een fron tale botsing tussen een personen auto en vrachtauto met aanhang wagen heeft gisteren op de Heerderweg in Maastricht een dode en drie ernstig gewonden geëist. Het slachtoffer is de 27-jarige bestuurder van de personenauto M. Kraft uit Maastricht. Zijn drie passa giers werden met ernstige verwon dingen naar een ziekenhuis in Maastricht gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de personenauto, na eerst op de linker weghelft te hebben gereden, naar rechts zwenkte en daar tegen de Bel gische vrachtwagen botste, die uitge weken was om te trachten een aan rijding met de personenauto te voor komen. Tot voorzitter van de ziekenhuis- commissie is benoemd dr. A. J. H. Bartels. Hij volgt drs. D. Roemers op. Deze commissie heeft tot taak de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid te adviseren over de bouw van inrichtingen voor gezondheids zorg. TILBURG De 29-jarige A. C. M. Willems uit Tilburg is gisteren omge- j komen toen de auto waarin hij zat op een door automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen Boxtel en Oisterwijk door de trein Eindho ven-Rotterdam werd gegrepen. De bestuurder van de personenwagen W. j A. C. Verhoof uit Tilburg en een I andere, de 28-jarige J. A. W. Wil- letns, een neef van het slachtoffer, liepen verwondingen op. HEESCH De 23-jarige mevrouw A. van den Akker-Van Schaijk uit Nistelrode is gisteren bij een ver keersongeluk nabij Heesch gedood. Zij reed met haar auto in een file. De eerste auto gaf een teken aan dat hij linksaf wilde slaan. De daarachter rijdende personenauto ging uiterst rechts rijden om de voor hem rijden de auto aan de rechterzijde te passe ren. Mevrouw Van den Akker pas seerde de twee voor haar rijdende auto's, docïh uit tegenovergestelde richting kwatn een vrachtauto niet aanhangwagen. Deze kon mevrouw Van den Akker niet meer ontwijken. Haar auto kwam opzij met de vrachtwagen in aanraking. Het slacht offer is ter plaatse overleden. MARSEILLE Franse sardine vissers, hogere prijzen voor hun vangst eisend, hebben gisteren met ongeveer dertig schepen de toegang tot de haven van Marseille geblok keerd, waardoor geen schip in of uit kon varen. Vijfenveertig schepen, waaronder zesentwintig buitenlandse, moesten buitengaats of in de haven blijven. Een blokkadeleider heeft gedreigd met versperring van alle Franse Mid- delandse-zeehavens als niet aan de wensen van de vissers wordt vol daan. De vissers zijn van plan twee Vrachtwagens vol bevroren sardines bij het ministerie van financiën te Parijs te bezorgen als ze daar don derdag heengaan om hun grieven naar voren te brengen. Weer in Europa Kopanhagcn Londen geh. bew Amsterdam motregen ia£smgonb»w. Luxemburg Frankfort München Zürtch Genève Locarno Wenen Innsbrück Rome Madrid mist half bew. 7.w. bew. geh. bew mist on bew. mist zw. bew. mist motregen (Van onze parlementsredaclie) DEN HAAG Herleving van het nationalisme in een her bewapend West-Duitsland zou een van de kwalijke gevolgen kunnen zijn van een uiteenval len van de NAVO. De Bonds republiek, die thans geen natio naal leger en geen eigen gene rale staf heeft, zou weer op zich zelf komen te staan, met alle gevaren van dien. Deze waarschuwing liet minis ter-president De Jong gister avond voor de VARA-televisie horen in een geheel aan de NA VO gewijde uitzending van Ach ter het nieuws. G2 Aan het slot daarvan werden de resultaten gepubliceerd van een opi nie-onderzoek. dat het bureau Intom- art in opdracht van de VARA heeft ingesteld. Van de ondervraagden blijkt 85 procent tegen opheffing van Nederlands NAVO-lidmaatschap in 1968; 7 procent is voor opzetten en 8 procent heeft geen mening. Een kleine meerderheid, namelijk 57 procent, acht het NAVO-!'d- maatschap van dictatoriaal geregeer de staten als Griekenland en Portu gal zonder meer aanvaardbaar; de rest heeft daartegen geringe tot grote bezwaren of neemt geen standpunt in. BOYCOT Premier De Jong beantwoordde te lefonische vragen van kijkers over dc NAVO. Hij vond de regimes in Grie kenland en Portugal „geen fraaie zaak", maar voelde uit veiligheidso verwegingen niets v.oor boycot of uitstoting van deze landen uit het Atlantisch bondgenootschap. „Bovendien: een boycot zou de re- „Griekenland en Portugal bedreigen onze veiligheid niet". Of Nederland eventueel militaire steun zou geven aan de stromingen, die het bewind in Griekenland en (of) Portugal omver zouden trachten te werpen? „We moeten eerst alle kaarten ken nen. Bedenk dat de Spaanse burger oorlog een stuk langer heeft ge duurd door buitenlandse militaire in- gimes daar kunnen verharden, ter- j menging". De minister-president zei, wijl de vele contacten die wij nu als NAVO-partner met Athene en Lissa bon onderhouden, de mogelijkheid j van een gunstige beïnvloeding onzer zijds bieden." Op de vraag of de NAVO niet met twee maten meet: wel bescherming tegen communisme, fascisme, antwoordde niet tegen de premier: PREMIER DE JONG dat Nederland beslist tegen het ge bruik van NAVO-wapens is tegen opstandelingen in de Portugese kolo- j nie Angola. „Maar Portugal ontkent I uitdrukkelijk dat dit gebeurt". VOORWAARDE Handhaving van dc NAVO achtte minister-president De Jong geen be lemmering voor de vrede, maar inte gendeel een voorwaarde om tot ontspanning In dc wereld te komen. I Uiteenvallen van de NAVO leidt j zijns inziens tot verbrokkeling van I Europa en vermindert de kans op vrede, want het oostblok heeft er j geen enkel belang bij om met een I verdeeld Europa te gaan onderhande- 1 len. blok-staten, het opdringen in de Mid dellandse Zee enz. BOMMEN De heer De Jong bevestigde, dat slechts met toestemming van de Ne derlandse regering nucleaire bommen over ons grondgebied mogen worden gevlogen. „De laatste vijf jaar is deze toestemming niet gevraagd". De premier kon zich niet voorstel len, dat Amerika in Vietnam atoom bommen zou gaan gebruiken. De Ne derlandse regering zou daar onge twijfeld tegen protesteren. „Neder land heeft ook geen enkele aanlei ding om in Vietnam met Amerika te gaan meevechten. Dat valt buiten de NAVO-verplichtingen".. (Van onze Leidse redactie) LEIDEN Kantonrechter mr. W. de Koning heeft autohandelaar J. van der M. uit Oegstgeest gisteren vrij gesproken in de zaak van de sandwich koeien. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie een boete van vijf tien gulden geëist. De heer Van der M. had op 23 september de koeien in JERUZALEM Premier Levi Esj kol van Israël heeft gisteravond ver klaard, dat er een grens is aan het geduld v^m Israël ten aanzien van de „verhevigde agressie" van Jordanië. In een rede tot een congres van Joodse journalisten zei de eerste-mi- nister, dat niet alleen terroristen via Jordanië aanvallen doen. maar ook Jordaanse strijdkrachten zelf het vuur openen. .Het bloed van onze soldaten en burgers zal niet on gestraft worden vergoten", aldus Esj kol die opmerkte dat Israël straffe maatregelen had kunnen nemen te gen deze aanvallen, maar dat men dit nog niet heeft gedaan in de hoop dat Jordanië wijzer zal wonden. Intussen heeft Jordanië in een nota aan de Veiligheidsraad erover ge klaagd dat Israëlische strijdkrachten vorige week een vluchtelingenkamp BOEDAPEST Minister Luns heeft gistermiddag op het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken zijn eerste besprekingen gevoerd met zijn ambtgenoot Janos Peter. Het was volgens zegslieden een zeer prettig en openhartig gesprek, waarin vooral uitvoerig werd inge gaan op Europese vraagstukken, zo als de Europese veiligheid, de Duitse kwestie, de EEG en de gevolgen van de Euromarkt voor de Oosteuropese landen. Inzake een mogelijk te houden Eu ropese veiligheidsconferentie gelooft men een stapje verder te zijn geko men sinds het bezoek van minister Luns aan Praag. Niet in het minst doordat Nederland en Hongarije bei de opgenomen zijn in de „groep van negen", die voor een betere verstand houding in Europa ijvert. Voorts werd gesproken over de toestand in het Nabije Oosten en werd de kwestie-Vietnam aan gestipt. TANGER „De Russen hebben het aantal van hun oorlogsbodems in de Middellandse Zee sinds het jongste conflict in het Nabije Oosten aanzienlijk uitgebreid en zij bezitten daar nu een vloot die uit alle noodza kelijke eenheden Lj samengesteld", zo heeft de -ommandant van de Ameri kaanse Zesde Vloot, vice-admiraal William Martin, gis.eren bij een be- fcoek aan Tanger verklaard. Hij zei dat de omvang van de Sow- Jet-vloot in de Middellandse Zee in hebben beschoten, waardoor zever- de toekomst er toe kan leiden, dat de tien mensen het leven verloren en missie van Je Zesde Vloot die zich zestig werden gewond. Behalve het rinar al 20 jaar bevindt, wordt gewij- bewuste kamp bij Karameh zouden j zjgd de Israëliërs ook drie dorpen hebben bestookt. Israël heeft zich op zijn beurt bij de raad beklaagd over „schendingen van het bestand door Jordanië" in het afgelopen weekeinde. In een brief verklaarde Israël deze voorvallen zeer ernstig op te nemen. zijn weiland een dekje gegeven tegen de kou. Op deze dekjes had hij reclameleuzen voor zijn auto's laten schilderen. De kantonrechter grondde zijn vrij spraak op het feit dat niet met rede lijke zekerheid kan worden vastgesteld dat het weiland inderdaad tot het lan delijke gedeelte van Oegstgeest be hoort. De verordening bescherming landschap Zuid-Holland gaat daarvan uit bij het verbieden van bepaalde vormen van reklame. De kantonrechter overwoog dat he: weiland niet ver van een uitgebreid gebouwencomplex van de Koninklijke Marine ligt. terwijl Gedeputeerde Sta ten nog bezig zijn te bepalen welke gedeelten van Oegstgeest als landelijk moeten worden beschouwd. Volgens de Amerikaanse bevelheb ber veroorzaken de Russische sche pen vaak incidenten van technische aard, doordat zij zich tussen de Ame rikaanse oorlogsbodems bewegen, met gevaar van aanvaringen. Vice-admiraal Martin betoogde dat de Amerikaanse Zesde Vloot vooral een vreedzame taak vervult, zoals bij het verlenen van hulp bij rampen als de aardbevingen bij Agadir en op Sicilië. NEW YORK De Newyorkers, die in vijf jaar tijds vijf grote grote dag bladen hebben zien verdwijnen, kunnen met ingang van 11 maart een nieuwe krant gaan lezen Dit blad zal geen nieuws publiceren maar meningen en commentaren geven over kunst, zaken, politiek, mode en sport. Aan het blad. The New York Daily Commune, zijn veel vooraanstaande journalisten en tekenaars verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5