GEHELE VISSERSVLOOT MOET OP DE HELLING Regering is bezorgd over economie vóórwil Hoe-é veranderd in een puinhoop Commentaren m; i I een nieuwe r„H,j staat niet geparkrerd. Ik doe |r afstand van..." HIT Wilde staking in isterdam-noord ONZE KOTTERS Scheepvaartinspectie: TOPZWAAR Onderzoek nodig rij stelling bouwvakkers versneld Vrees voor te hoge lonen Waarschuwing Conclusie Beter leren met meer gymnastiek frétê. luxe. S/etKNIlPBR Abownne op$ee.ft! labK?"s Dinsdag 13 februari 1968 48ste jaargang fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 We hebben twee soorten kennissen nodig: één om te- yen te klagen en één om te- yen te pochen. SMITH Oecumene en apart heid zware zaken voor GOS - pagina Kernmerk I Meer-ruimte-woning voor nog geen veertig mille pagina 5 DE BILT Een frontale sto ring die behoorde bij een de pressie ten zuidwesten van Ier land trok gisterayond en in de «gelopen nacht in noordooste lijke richting over Nederland. Hij veroorzaakte voornamelijk Sn het zuiden van het land wat regen. Vandaag bevonden wij ons in vrij zachte lucht aan de zuid- tijde van dit front. Morgen zal het weer onder nvloed komen van een ander ront, dat zich nu boven het loordelijke deel van de Noord se bevindt. Het behoort bij een epressie nabij Scandinavië en rekt naar het zuidoosten. Het ront zal plaatselijk enige re gen veroorzaken. DE BILT Half tot zwaar be volkt met plaatselijk enige re- (en. Zwakke tot matige wind, .anvankelijk veranderlijk, later iraaiend naar noordelijke rich- ingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 14 februari zon op 07.59, zon onder 17.50; maan op 18.04, maan onder 08.34. „VÏSTERDAM De rond 170 ar- [iders, die voor de bouwcombinatie inero in de Buikslotermeer in ïsterdam-noord wei ken aan de luw van 1100 woningwetwoningen, )bben gistermiddag het werk neer- jiegd. Achtergrond van de moeilijk- Kien is de door de overheid per 1 pari voorgeschreven verhoogde [houdingen voor sociale verzekerin- m en de toepassing van de gewij lde coördinatietabel, pe staking houdt geen verband met I lopende loononderhandelingen. Ze prdt door de erkende bonden niet èsteund. RAVENSTEIN Het 4-jarige ontje van het gezin Pepers uit Ra- nstein is gisteren in Herpen bij een nzinestation door een truck met legger doodgereden. Het slachtof- rtje speelde met een skelter op het rrein van het benzinestation toen t onder de truck met oplegger vam. In onze krant van 31 januari schreef L. S. reeds over de topzware kotters. Een Schevenings vaartuig lwpt in vliegende storm de haven binnen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nog voor het eind van dit jaar moet bijna de gehele Nederlandse vissersvloot op de helling. Alle voor 1965 gebouwde schepen zullen een rol- en hellingproef moeten ondergaan. Dit onderzoek acht de scheepvaartinspectie nood zakelijk. Op deze manier zal moeten blijken of de vaartuigen voldoen aan de onlangs vastgestelde stabilisatie-eisen. Mede naar aanleiding van het vergaan van enkele vissers schepen, onder andere van de Urker vloot, zijn vorig jaar novem ber nieuwe richtlijnen voor de stabiliteit van de schepen vast gesteld. De vissers moeten de conclusie van het uit te brengen stabili satie-rapport opvolgen. Doen ze dat niet dan lopen ze de kans hun certificaat kwijt te raken. Een voorlopige proef heeft geleerd dat in vele gevallen de schepen verlengd zullen moeten worden, terwijl ook veranderingen in de ballast over het algemeen nood zakelijk zijn. Van de 57 schepen tellende vloot van Goedereede zijn bij het voorlopig onderzoek 54 vaartuigen afgekeurd. Ook in andere vissersplaatsen, met name in Breskens, voldeden veel schepen niet aan de nieuwe eisen. Veranderingen De 38-jarige visser Willem Tanis uit Ouddorp vertelde ons dat aan de oude schepen veel veranderingen zijn aangebracht om de nieuwe vismetho- den te kunnen toepassen. „Het blij ven echter oude schepen; het model kun je niet veranderen". Hij heeft niet veel vertrouwen in de nu voor gestelde regeling. Nog afgezien van het feit dat dit hem waarschijnlijk ongeveer tweehonderdduizend gulden gaat kosten, is hij van mening dat maar tien procent van de schepen er beter van zal worden. Bijzonder verontwaardigd toont de heer Tanis zich over de uitkeringsre geling voor zijn personeel. De mensen die hij in dienst heeft krij gen per week ongeveer driehonderd gulden uitbetaald. Nu het schip voor de wal ligt, er moet een nieuwe mo tor ingebouwd worden, moeten ze het doen met tachtig gulden per week werkloosheidsuitkering, aldus de heer Tanis. Een ander probleem is het renda bel maken van een schip waarvoor opnieuw veel moet worden geïnvesteerd. „We zullen straks hard moeten varen om dit schip weer „bo ven water" te krijgen, waarmee hij Een hospitaalsoldaat in Saigon reikt pillen uit aan kinderen bij het Rho Hay-ziekenhuis, dat in liet hart ligt van de Chinese wijk Cholon, waar hevig is gevochten. De Rode-Kruisman gaat schuil achter de tientallen vragende kinderhanden, die naar hem worden uitgestoken. bedoelt dat de schuld moet worden afgelost. „De kleine visserij komt er altijd bekaaid af. De heren in Den Haag presenteren nieuwe richtlijnen, maar het kost ons geld. Ze hadden ons een renteloos voorschot moeten geven. Ze hebben zelf destijds met open ogen de schepen laten verknoeien en pro beren nu iets daarvan, voor een gro$t deel op onze kosten, te herstellen." Hoewel de heer Tanis allerlei pro blemen en moeilijkheden op zich ziet afkomen gelooft hij wel dat er voor hem in de visserij toekomst zit. De voorzitter van de Nederlandse Schippersbond, de heer K. Hoekstra uit Urk, meent dat de schepen nadat de verbeteringen zijn aangebracht veel veiliger zullen worden. Voor 1965 was voor schepen tot 200 ton geen stabilisatierapport vereist. Voor vervolg zie pagina 7 DEN HAAG De termijn van zes jaar, geldend voor de vrijstelling voor bouwvakarbeiders, wordt terug gebracht tot vier jaar. Dit betekent dat zij, die tweemaal gedurende twee jaar als bouwvakarbeider tijdelijk vrijstelling hebben gekregen, defini tief worden vrijgesteld. Het betreft hier bouwvakarbeiders van de lichtingen 1964 tot en met 1967. Met ingang van de lichting 1968 is deze vrijstellingsregeling ingetrok ken. WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren het Russische, protest verworpen in verband met het verongelukken op Groenland van een Amerikaanse B-52 met wa terstofbommen aan boord. In het Russische protest werd on der meer gezegd dat vluchten van toestellen met kernwapens aan boord geen zin hebben nu er kernraketten bestaan. Het State Department liet weten dat dergelijke vluchten noodzakelijk zijn in het belang van de collectieve veiligheid, gezien de dreiging van de Russische kernstrijdkrachten. Stakende Amsterdamse bouwvakkers hebben gisteren heftig geprotesteerd tegen het te werk stellen van stu denten op bouwprojecten van een aannemingsmaatschappij uit Nieuw Vennep. De bouwvakkers hebben het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eis voor compensatie van de verhoogde sociale lasten. In middels hebben de studenten het laten afweten. (Van onze sociaal-economische redactie) De regering is in zorgen over de ontwikkeling van onze eco nomie. Aanleiding tot dit pessi- MINISTER ROOLVINK HOE-É De Amerikaanse mariniers en de Zuidvietnamese militairen maken langzaam vor deringen bij de herovering van de oude keizersstad Hoe-é in het noordelijke deel van Zuid-Viet- nam. Noordvietnamese troepen hadden vanmorgen nog de zuide lijke helft van de citadel in han den. Op de andere oever van de Par fumrivier zitten zeker dertigduizend vluchtelingen samengedromd in open bare gebouwen, waar vrijwel geen sanitaire voorzieningen zijn. Kinde ren bedelen bij de mariniers om ge vechtsrantsoenen. Ook wordt veel ge plunderd. De mensen moesten wel uit Hoe-é vluchten, want de stad is ver anderd in een puinhoop. Zuidvietnamese vliegtuigen bom barderen al dagenlang de vijande lijke stellingen in deze stad. Voor het eerst werd gisteren ook een bommen- last op de citadel geworpen. De gemeentediensten van Hoe-é functioneren vrywel niet meer. Giste ren is een Amerikaanse hulpploeg in dc stad aangekomen om de rade loze bevolking by te staan. De leider van de ploeg noemde Hoe-é „het Berlyn van Vietnam". Het Nationale bcvrijdingsfront meldde gisteren echter dat „alle vijandelijke (Amerikaanse) tegen aanvallen waren afgeslagen. „Onze troepen hebben Hoe-é in bezit." Ook werd gemeld dat grote gebieden in de omgeving waren „bevrijd". In de andere delen van Zuid-Viet- nam bleef de strijd beperkt tot ge vechten op kleine schaal. Amerikaan se bommenwerpers voerden gisteren weer aanvallen uit op de vijandelijke troepen bij Khe Sanh. In delen van Saigon is het uitgaansverbod met een half uur verzacht. De meeste kanto ren en overheidsgebouwen waren gisteren weer open. Zuid-Vietnam heeft de Franse luchtvaartmaatschappij Air France verboden boven het land te vliegen. Deze maatregel is genomen in ver band met „de nationale veiligheid". Eerder werd een Franse journalist het land uitgezet. (Zie ook pagina 5) misme is de grote tegenvaller, die de betalingsbalans over 1967 heeft opgeleverd. Het Centraal planbureau is in zijn prognoses steeds uitgegaan van een overschot over 1967 van 200 miljoen gulden. Volgens recente cijfers is er geen overschot maar een tekort van 200 miljoen geweest. Dat is per saldo een verslechtering van 400 mil joen. Namens de regering hebben de ministers Roolvink (Sociale zaken en volksgezondheid). De Block (Economische zaken) en Lardinois (Landbouw) gisteravond in een ge sprek het bestuur van de Stichting van de Arbeid deelgenoot gemaakt van hun ongerustheid. De mogelijkheden zullen voor 1968 ook op loongebied nog beperkter moeten worden dan eerder reeds werd verondersteld, wil eind 1968 het tekort op de betalingsbalans zijn weggewerkt. W erkloosheid Aanvankelijk was gerekend op een overschot van 400 miljoen eind 1963. Thans is de verwachting, dat dit jaar geen of nauwelijks een overschot te zien zal geven. Ook de werkloosheid ontwikkelt zich op dit moment on gunstiger dan was verwacht. Het Centraal planbureau was bij zijn berekeningen uitgegaan van de laatst bekende gegevens over de ontwikkeling van de betalingsbalans, welke de cijfers over augustus be troffen. Toen was inderdaad de ont wikkeling nog gunstig. Nadien is er een verslechtering ingetreden. In december liep zelfs het saldo van de betalingsbalans met 250 miljoen terug. Hoé de ontwikke ling in het laatste kwartaal van 1967 zo slecht heeft kunnen zijn, is nog niet duidelijk, maar het tekort van 200 miljoen staat wel vast. De regering vond het nuttig deze stand van zaken, die voor de econo mie van groot belang is, onmiddel lijk aan het bedrijfsleven mee te delen. Als gevolg hiervan heeft het kabinet vier cao's laten ophouden hierover om advies gevraagd aan het college van rijksbemiddelaars. Het gaat om de contracten voor het schoonmaakbedrijf, het glazen- wassersbedrijf, de lederwarenindus- trie en de goud- en zilvernijverheid. De tot nu toe afgesloten cao's om vatten slechts 50.000 van de drie mil joen werknemers in ons land. Het gaat in de betrokken con tracten om een loonkostenstijging die varieert van zes tot acht procent. Voor vervolg zie pag. 8 TS de waarschuwing van de rege- ring over onze economische situa tie terecht of onterecht? De regering is kennelijk van oordeel dat ze terecht is. Anders Immers had ze haar niet doen uitgaan. Aan de andere kant van de tafel, de werkgevers inbegrepen, leek men van de noodzaak ervan, althans op dit moment, minder overtuigd. We staan nog maar aan het begin van de nieuwe loononderhandelingen. Dat begin geeft dc regering enige reden tot bezorgdheid. Het bedrijfsleven op zyn beurt zegt: het begin behoeft niet maatgevend te zijn voor het vervolg. Het juiste standpunt laat zich in deze moeilijk innemen. Een onterechte waarschuwing kan verkeerd uitpak ken; ook in dit opzicht dat er moge lijk minder geluisterd wordt wanneer later de waarschuwing terecht zou worden. Bovendien verzet de hedendaagse mentaliteit zich spoedig tegen zelfs de schijn van bevoogding; men wil graag volwassen zjjn en daarvoor ook worden aangezien. Waarschu wingen kunnen dan irriterend wer ken. Waar dan weer tegenover staat, dat de regering by uitstek belast is met de behartiging van het algemeen be lang. Het behoort tot haar taak, zon der aflaten het gehele terrein te overzien. Haar waarschuwing getuigt, hoe ook beoordeeld, in elk geval wél van wil tot waakzaamheid; en dat is zeker een goed ding. MA bijna 20 jaar blijkt het over grote deel van het Nederlandse volk nog grote waarde te hechten aan het voortbestaan van de Navo als instrument ter verdediging van de westelijke wereld. Ook zonder overschatting van opi nie-onderzoeken spreekt niettemin de conclusie van de VARA-rubriek „Achter het nieuws" vanwege haar duidelijke cijfers voor zichzelf. De uitspraken van de ondervraag den houden uiteraard nog niet een ongezonde bewondering in voor het militaire apparaat van deze enorme organisatie. Wél blijkt algemeen te worden be seft, van hoe groot belang de Navo nog altijd Is voor de veiligheid van ons land, ook nu het gevaar van een Russische aanval hoogst onwaar schijnlijk is. Opmerkelijk is ook, dat de jonge ren in het algemeen eenzelfde kijk hebben als de ouderen, die in een bewogen tijd bij de wieg van de Navo hebben gestaan. Opinie-onderzoeken bieden geen absolute maatstaf. Toch moet het resultaat van de Navo-test in be paalde politieke kringen indruk ma ken. morgen voordeel pindarotsjes 200 gram van 92 voor 79 HEERLEN Aan de Tarzius- school te Heerlen wordt 1 september begonnen met een experiment dat zal moeten uitwijzen om met meer gymnastiek, sport en spel in het les programma gelijke of misschien wel betere resultaten kunnen worden bereikt. Initiatiefnemers zijn de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding J. Vossen en de heer C. Houwen, directeur van een kweekschool te Heerlen. Het experiment vergt een uitgave van 60.000, VAAS MA SSIEF tl A HON IEJ ■HAN OfVOOR. ALLERLEI WATU N/6TMAE VERGETEN. (KAR OOK HANGEN) I [RnKl Inzenden aan |j lAAl Bureau van dit bl naam: slraat: oróvSj? U'X ZfL ™'n «Bivdeit I ®mwSlS'srwl»i I WMIm dagsn g™,*"'»1 on» krM| M'in naam

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1