VOOR ANS SCHUT Prinses kon falende niet troosten S GOUD VOOR CARRY OP 1000 METER Peggy Fleming opvolgster van GeUik Vs teas zeer snel Olympisch record Stien werd derde De Russinnen er niet aan kwamen te pas Schenk werd vijfde in Davos j QRENOBLE, zaterdag In het I zo goed als uitverkochte ijs stadion van Grenoble heeft Amerika dank zij de 19-jarige Peggy Fleming de eerste gouden medaille gewonnen tijdens de tiende Olympische Winterspelen. Peggy Flemingdochter van schatrijke ouders uit Colorado Springs werd vier jaar geleden in Innsbruck zesde, maar nam I nu de Olympische kroon over van onze landgenote Sjoukje Dijkstra. Beatrix en Claus in Grenoble Olympisch nieuws lfg"WE LEIDSE COURANT MAANDAG 15 FEBRUARI 1969 Stien niet verder dan tiende plaats GRENOBLE Ans Schut heeft vanmorgen op de 3.UUU meter Ie wacht gesleept. Ze bleef met haar 4.56.2 als enige onder de vtff ninuten-grens. Stien Kaiser bleef 0.3 seconde boven de tijd van de Finse Kaya dustonen, die de zilveren medaille won. In de laatste ronde gooide Jtien nog alles eruit om de Finse te „pakken", maar ze kwam iets e kort en eindigde op de derde plaats. Het ijs in Grenoble was zeer snel, wat wel blijkt uit de vele malen dat het Olympisch record van Lydia Sko- blikova werd verbroken. Willy BurgmeRer verbeterde al direct in de eerste rit, waarin zR uit kwam tegen de Japanse Sachiko Saito, het Olympisch record op de 3000 meter, dat de Russin Lydia Sko- blikova in 1960 in Squaw Valley ves tigde. De tijd van Willy was 5.05,1 seconde, waarmee zij ruim negen seconden onder de tijd van de Russin bleef. Saito kwam er op deze afstand niet aan te pas en reed een tijd van 5,27,8 seconde. Goed weer Het weer was in Grenoble tijdens deze eerste rit goed. Er hing een dikke bewolking, maar er stond geen wind, waardoor snelle tijden mogelijk wa rs" Het Finse meisje Kaya Kestivitik- ka gleed op het natte maar snelle ijs (het motregende) naar een tijd die ook ruim onder het record van Lydia Skoblikova bleef: 5.03.9, waarmee ze na vier ritten op de eerste plaats stond. Lydia Skoblikova reed namelijk in de vierde rit een tijd van 5.08.0. Zij won haar rit van de Amerikaanse Doreen McCanell die 5.21.5 noteerde. Christina Lindblom (Zwe.) maakte een tijd van 5.08.8, Sigrid Sundby Noorw.) 5.13.3 en de Canadese Jeanne Omelenchuk 5.14.9. De Finse Kaya Mustonen won haar rit tegen het Duitse meisje Paula Dufter met gemak. Haar tijd (5.01,0) bleef echter ruim boven de snelle tijd van Ans Schut. De verdere uitslagen tot en met de zevende rit: Martine Ivangine (Fr.) 5.19,3, Paula Dufter 5.27,0 en de Britse Patricia Tipper 5.49,0. De tegenstand ster van Ans Schut, de Canadese Marcia Parsons, noteerde 5.29,5. ANS SCHUT DAVOS Met uitzondering van Kees Verkerk heeft volledige Nederlandse aatsploeg zaterdagmorgen in Da- aan het laatste onderdeel van de wedstrijden, een vijf- meter, deelgenomen. De landgenoot was Ard Schenk, met een tijd van 41.seconden legde op de vijfde plaats. De wedstrijd eindigde in een dub- Russische overwinning. Valerl en Evgeni Grishin noteer den beiden 39.9 seconden. De uitslag luidt: 1/2. Moeratov en Grishin (Rusl) 39.9; 3/4. Goeljajev (Rusl) en Ivar Eriksen (Noorw) 40.6; 5. Ard Schenk (Ned) 41.0; 6. Frits Bartling (Ned) 41.1; 7. Jorrit Jor- ritsma (Ned) 41.6; 8 9. Jan Bols (Ned) en Guenther raub (W.-Dld) 41.7; 10. Arie Eriks (Ned) 42.5; 11/12. Karei te Winkel (Ned) en Juergen Traub (W.-Dld) 43.—. i En met overtuiging, want had de Amerikaanse reeds bij de verplichte figuren een royale voorsprong geno- I men, bij de kür toonde zij onbetwist haar meesterschap. Met maar liefst zesmaal 5,9 (6 is het hoogste) voor de technische uitvoering en negenmaal 5,9 bij de artistieke beoordeling bleef de frele Amerikaanse iedereen ver voor. Zelfs de Tsjechische Hana Mas- kova, die Europees kampioene is en i eveneens een briljante kür op de ijspiste legde, i Haar cijfers, vooral bij de tech nische uitvoering, wagen wat lager, maar doordat zij voor meer spectacu- j lair werk zorgde, deed zij bij haar rijden veel denken aan Sjoukje Dijkstra. De Tsjechische veroverde dooi; haar prachtige „vier minuten" toch nog juist een bronzen medaille ten koste van de Amerikaanse Alber- tina Noyes. Maskova kwam van de vierde naar de derde plaats achter Fleming en Oostduïtse Gabrielle Seijfert die op Fleming na de beste kür van de avond reed. Althans in het oog van de negen jury-leden. STIEN KAISER Olympische Spelen te laten mee doen?) die door haar parmantig op treden, het rijden in hoog tempo en het uitvoeren van bijzonder veel sprongen de show stal. De jury oordeelde evenwel naar de technische uitvoering en ontdekte toen tal van foutief uitgevoerde sprongen, waardoor de cijfers laag uitvielen en de fluitconcerten niet van de lucht waren. De sympathie van het publiek was met de Roe meense die een ovationeel applaus kreeg, maar bij de kür niet verder kwam dan de twintigste plaats. Er namen geen Nederlanders deel. DISCUSSIE De beoordeling van deze Reden is vaak onderwerp van discussie. Zo bij die van het nog maar elfjarige Roe meense meisje Beatrice Hustiu (Is het niet onverrntwoord kinderen op zo'n leeftijd aan grote tornooien als de Elly v. d. Brom huilt uit bij coach Piet Zwanenburg nadat zR een teleur stellende 1000 meter had gereden. ZR viel evenals op de 500 meter weer bui ten de prRzen. (Van een onzer redacteuren) GRENOBLE Volkomen verrassend heeft Carry GeUssen op de 1000 meter gisteren voor de eerste gouden medaille voor Nederland gezorgd. In de voorlaat ste rit ging zij van start en niemand geloofde op dat ogenblik nog in een Oranje-succes. Immers, Stien Kaiser was niet verder gekomen dan 1.35,2 terwijl Elly van der Brom na een bijzonder ongelukkige rit op 1.36,8 uitkwam. De mentaal sterke Carry Geijssen vijzelde het prestige van Nederland echter weer wat op. Na 500 meter lag zij reeds ge lijk met de tijd van Diana Holum. op dat ogenblik tweede achter de Russi sche Ludmilla Titova. In de tweede ronde perste de Amsterdamse er een pijlsnelle ronde uit die haar zelfs voor- bR Titova bracht: 1.32,6 tegen 1.32,9. Het zit Elly van der Brom in Greno ble bepaald niet mee. Viel zij op de 500 meter juist buiten de medaiUes. op de 1000 meter werd zij dermate door haar tegenstandster, de Westduitse Evi Sappl, gehinderd dat zij uit balans raak te en enkele misslagen maakte. On danks die tegenslag kwam zij tot een alleszins acceptabele tijd: 1.36,8. Onder normale omstandieheden zou zij zeker hoger gekomen zijn. Voor Stien Kaiser is de spanning kennelijk te groot. Reed zij op de 1500 meter al moeizaam niettemin legde zij beslag op de bronzen plak op de 1000 meter had zij te kampen met een grote inzinking waardoor zij niet ver der kwam dan een tijd van 1.35,2. Zij kwam daarmee niet verder dan de tien de plaats. De zware druk van het we reldkampioenschap die op haar rust, is Olympisch kampioene Carry GeRssen blaast even uit na haar „gouden" rit op de 1000 meter. Naast haar prinses Bea trix en Prins Claus. Delftse is inwendig bijzonder gespannen Carry Geyssen steelt show voor Nederland GRENOBLE Niet Stien Kaiser, maar Carry Geijssen steelt bij de Olympische Winterspelen in Grenoble voor Nederland de show. De goedlachse Amsterdamse, die wonderlijk genoeg niet is ingeschreven voor de 3000 meter die vandaag werd verreden, heeft naast de zilveren medaille zaterdag op de 1500 meter gis teren goud veroverd op de 1000 meter. Het betekende de eerste Olympische kampioene hardrijden op de schaats die Nederland ooit heeft gekend. Tot nu toe moesten we het doen met vijf zilveren medailles en twee bronzen. Kees Broek man won in 1952 in Oslo zilver op de 5 en 10 km, Wim v. d. Voort in datzelfde jaar zilver op de 1500 m. Kees Verkerk werd vier jaar terug de vijfde zilveren man op de 1500 meter in Inns bruck. Carry Geijssen won zaterdag de vijfde op de 1500 meter voor dames. Het brons kwam in bezit van Jan Pesman (derde op de 5 km in 1960 Squaw Valley) en Stien Kaiser zater dag in Grenoble. Tot nu toe zijn de prestaties van wereldkampioene Stien Kaiser uit Delft teleurstellend. Juist in deze da gen is zij lichamelijk niet in die vorm om topprestaties te leveren. Maar niet alleen dat is de oorzaak van het feit dat zij tegenvalt. Ze ver telde er Meindert Leerling over in Grenoble. „Voordat het seizoen begon heb ik het al gezegd: Olympische Spelen is niets voor mij. Ik houd meer van een klassementswedstrijd. Dan draai je lekker warm en je kunt naar een climax toewerken. Hier moet je elke dag een afstand rijden en dan weet je tevens dat jè geen slag fout mag doen, want het moet in een keer goed zijn." -fe Moeite Stien Kaiser, de tweevoudige we reldkampioene hardrijden op de schaats, had moeite om zich groot te houden. Na de aaneenrijging van successen nu de grote klap. Geen goud op de 1500 meter, die zij twee Door sportredacteur Meindert Leerling weken terug in Helsinki tijdens de wereldkampioenschappen nog won met maar liefst twee seconden voorsprong op Ans Schut, maar slechts een bronzen medaille. De feliciterende handen van prin ses Beatrix en prins Claus ze za gen 's morgens het hardrijden en 's middags het skispringen in St.Nizier en noch de lovende woorden van de prinses konden bij Stien Kaiser het goede humeur terugbrengen. „Jullie (hebben het geweldig gedaan," zei de koninklijke gast tegen Carry Geijs sen en Stien Kaiser. „Nou ik ben niet zo gelukkig" antwoordde Stien. „Nu ja", repliceerde prinses Beatrix, „je reed niet zo soepel als anders en het bochtenwerk ging wat minder pre cies." En daarmee trof de in een Tiroler wintersportkostuum geklede prinses Beatrix scherp bewaakt door een tiental Franse gendarmes de roos. Stien Kaiser was evenmin als een dag tevoren op de 500 meter nu op de 1500 meter zichzelf geweest. „Ik voel de het al op de eerste honderd meter dat het fout ging. Ik zat wat je noemt „vast". •fe Gespannen Daarvoor was coach Zwanenburg al bang geweest. Hoe zeker Stien in feite van haar zaak kan zijn, ze is inwendig bijzonder gespannen en niemand die haar daarover heen kan helpen. Daarvoor is ze een te grote persoonlijkheid. Maar toch ben ik niet ontevreden. We hebben dan wel iswaar geen goud, het zilver en het brons tellen toch ook volledig mee. Henk van der Grift zei het nog ster ker: dit is een buitengewoon goede prestatie. Carry heeft geweldig gere den, maar Stien stellig ook, hoewel dit voor het oog minder leek. Die Mustonen heeft in Helsinki en hier op de 500 meter al laten zien dat ze sterk is. De 26-jarige Kaya Mustonen, een Finse typiste, was overigens niet al leen dit keer de grote verrassing. Vier jaar geleden doorbrak zij in Innsbruck met een tweede plaats op de 1500 meter de Russische hegemo nie. Met Carry Geijssen en Stien Kaiser zorgde zij er voor dat de Rus sinnen helemaal niet aan bod kwa men. Lasma Kaouniste was met een vijfde plaats de beste. Kaya Musto nen, geadoreerd door de leden van de Finse afvaardiging, heeft zich volle dig op de spelen toegelegd. „Dat wist ik", gaf Stien Kaiser toe „en ik had op veel tegenstand gere kend, maar dat ze zou winnen heeft me verrast." De Delftse die 2.21.6 als haar beste tijd op de 1500 meter ach ter haar naam heeft staan, heeft een mentale dreun gekregen. Hoewel ze zaterdagavond samen met Mustonen en Geijssen breedlachend de bronzen medaille in ontvangst nam tijdens de ceremonie protocolaire in het sport paleis, leefde iets van de stemming uit de vroege morgenuren nog bij haar door. Toen een van de Delftse supporters direct na haar rit enthousiast van de tribune schreeuwde: mooi gedaan Stien, riep ze uitrijdend terug: hoe kom je daar nou bij. Stien kreeg gelijk, want in de vol gende rit werd ze van de eerste plaats afgereden door Mustonen om vervolgens nog verdrongen te worden door Carry Geijssen. „Voor haar vind ik het geweldig. Ze heeft het echt verdiend", gaf Stien Kaiser ruiterlijk toe. En dat was een extra compli ment voor de glunderende Carry Geijssen. „Ik heb nog nooit een zilve- GRENOBLE Prinses Beatrix en prins Claus hebben zaterdagavond de ceremonie protocolaire bijgewoond, waarbij Carry Geijssen met zilver en Stien Kaiser met brons werden ge tooid. Ook minister Klompé van CRM en staats-secretaris De Koster van Buitenlandse Zaken waren in het ijs stadion. Na afloop was er een receptie ten huize van de heer Piot, de Neder landse consul in Grenoble. Deze heeft zich zo geweldig uitgesloofd om alles voor de Nederlandse gasten te rege len, dat zijn zoon vorige week bij de opening van de Spelen mocht meelo pen in de Nederlandse afvaardiging. Compleet met het uniform van het NOC... En in het Olympisch Stadion zagen prinses Beatrix en prins Claus ook de schitterende zege van Carry Geyssen op de 1000 meter. ren medaille gewonnen, riep ze, wat wil je. Ik startte op het schema van mijn persoonlijke record, dat is 2.21.3. Die tijd reed ik in Davos en dat was natuurlijk onhaalbaar. Toch mikte ik op goud en alleen die tussenslag die ik in de laatste bocht moest maken omdat ik er niet goed inging, heeft me wellicht net tienden van seconden gescheeld. Nu bleef ik er 0.3 achter op Musto nen maar in feite toch maar 9.1 on der het oude Olympische Record van Skoblikova en die kon er toch ook wat van. Nee, het is geweldig, ik had er niet op gerekend. Jammer echter voor Stien. Ik had haar zo graag goud gegund..." De dolgelukkige gouden medaille- winnares Carry GeRssen bij de ceremo nie protocolaire van de 1000 meter. weUicht debet aan haar matige presta ties. GRENOBLE De uitslag van de 1000 meter hardrijden op de schaats voor dames tijdens de Olympische Winterspelen in Grenoble luidt: 1. en Olympisch kampioene Carry Geyssen (Nederland) 1.32.6 (nieuw Olympisch record); 2. Loedmilla Titova (Rusl) 1.32.9; 3. Diane Holum (VS) 1.33.4; 4. Kaja Mustonen (Finl) 1.33.6; 5. Irina Jegorova (Rusl) 1.34.4; 6. Sigrid Sundby (Noorw) 1.34.5; 7. Jeanne Ashworth (VS) 1.34.7; 8. Kaja Keski- vitikka (Finl) 1.34.8; 9. Kirsti Bier- mann (Noorw) 1.35.0; 10. Stien Kaiser (Ned) 1.35.2; 11. Lasma Kaoeniste (Rusl) 1.35.3; 12. Ruth Schleiermacher (O-Dld) 1.35.6; 13. Lisbeth Berg (Noorw) en Elly van de Brom (Ned) 1.36.8; 15. Christina Lindblom (Zwe) 1.36.9. GRENOBLE De Noor Harald Gron- ningen heeft zaterdagmorgen de gouden medaille gewonnen op de 15 km cross country. HR legde de 15 km af in 47 min. 54,2 sec. Het zilver was voor de Fin Eero Maentyranta. De Zweed Gunnar Larsson won de bronzen me daille. O De Oostenrijkse Olga Pall won de gouden medaille op de afdaling dames. Het zilver ging naar de Frangaise Isa- belle Mir en het brons naar de Oosten rijkse Christl Haas. O De Tsjech Jiri Raska heeft in Au- trans de gouden medaille gewonnen bij het skispringen (70 meter). Met spron gen van 79 en 72t4 meter behaalde Raska 216,5 punten. De Oostenrijker Reinhold Bachler werd tweede met 214,2 ptn. en zijn landgenoot Baldur Preiml derde met 212,6 ptn. Het Italiaanse duo Eugenio Montl en Luciano de Paolis won goud op het nummer tweemansbob. De Italianen eindigden na vier races in tijd gelyk met het Duitse koppel Horst Floth en Pepi Bader, maar de gouden medaille werd aan hen toegewezen, omdat zij de snelste tijd in één rit hadden verwezen- lRkt. Floth en Bader kregen het zilver. Voor het eerste Roemeense team, be staande uit Ion Panturu en Nicolae Neagoe, was brons weggelegd. De Olympische wereldkampioenen, Oleg protopopov en Loedmilla Beloe- sova hebben na de verplichte figuren de leiding bij het paarrijden. Het Russi sche paar heeft plaatscRfer 2 en 103,6 punten. De Westduitser Franz Keiler ver overde goud in de Noordse combinatie. Zilveren medaillewinnaar werd de Zwitser Alois Kaelin en het brons ging naar de Oostduitser Andreas kunz. De Fransman Jean Claude Killy heeft de eerste van de Olympische reu zenslalom in de beste tijd afgelegd, Killy, vrijdag al winnaar in de afda ling, kwam tot 1.42.74, waarmee hR de Zwitser Willy Favre ruim één seconde voorbleef. Maandag wordt de tweede manche gehouden. IJshockey Uitslagen groep A: ZwedenOost- Duitsland 5—2 (1—0, 2—1, 2—1); Rus land—'West-Duitsland 9—1 (4—1, 4—0, 10); Canada—Amerika 32 (12, 00, 2—0); TsjechoslowakijeFinland 4—3 (0—1, 3—0, 1—2). Groep B: Japan —Noorwegen 40 (20, 20, 0—0); OostenrijkFrankrRk 52 (1—0, 32, 1—0).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9