Rotterdammers vierden uitbundig metrofeest over Vissers boos maatregelen van rijk ISRAËL IS BEREID TE ONDERHANDELEN Voor miljoenen aan valse schilderijen Nieuw rijkswegenplan vrijdag openbaar Sï Minister vraagt onderzoek naar cao-glazenwassers Onderzoek bij kunsthandelaar Meisje doodt zich zelf inplaats van haar hond In weekend 243.00 0 reizigers JONGEMAN SMOKKELDE HASJIESJ UIT ANTWERPEN Engeland in 1971 kernmacht af Advance geborgen Terwijl er zes miljoen stierven Weer gevechten aan de Jordaan Onbekend schip overvaart Kunsthandelaren in Amerika Politiewagen voor bureau gestolen Belgisch jacht op Wester schelde Jongerenfeest in stadhuis Stapel volle zakken stort in: 2 doden MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 Op het Schouwburgplein in Rot terdam werd zaterdagavond ah onderdeel van het metrofeest een groots vuurwerk ontsto ken, Honderdduizenden mensen waren er getuige van. In jaren was het in de Rotterdamse bin nenstad niet zo druk geweest. (Van onze correspondent) GOEDEREEDE De schippers en vissers van Goedereede, Stel lendam en Ouddorp zijn bijzon der verontwaardigd nu kostbare voorzieningen zullen moeten worden getroffen aan hun sche pen. Uit mededelingen van de di recteur-generaal van de scheep vaartinspectie is gebleken dat de meeste schepen zullen moeten worden onderworpen aan een stabilisatieproef. Deze proef is verplicht nu zich de laatste tijd steeds meer ongelukken met vis sersschepen voordoen. Omdat vele vissers niet begrepen wat er nu precies aan hun schepen mankeerde belegde burgemeester H. J. Smith zaterdag een forumbijeen komst Hieraan werd ook deelgeno men door vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw en vis serij, de scheepvaartinspectie en de directie van de visserij. Verlengen Practisch alle schepen zullen moe ten worden verlengd omdat het mo torvermogen te groot is. Goedereede heeft een van de modernste vis- lersvloten. Een groot aantal schepen vernieuwd en voldoet aan alle •isen. De vissers zijn nu verontwaar digd omdat men altijd de richtlijnen van het rijk heeft opgevolgd. Enkele jaren geleden nog werden nieuwe schepen gebouwd, die nu verlangd sullen moeten worden. Tot nu toe was het niet toegestaan schepen te laten bouwen die langer waren dan 22,5 meter. Het stabilisatie onderzoek zal ƒ2500 per schip gaan kosten. De aan wijzingen van het rapport dat daaro- (Van onze sociaal-enomlsche redactie) UTRECHT Minister Roolvink is niet gerust op het onderhandelingsse- sultaat van de werknemers in het schoonmaak- en glazewassersbedrijf. Voor een periode van anderhalf jaar worden de basisionen met 7^ pet. ver hoogd. wat de minister aan de hoge kant lijkt. Op jaarbasis is dit krap vijf procent. Per 1 oktober zijn bovendien voor deze bedrijfstakken de werktijden met een kwartier per dag verkort. De minister heeft het loonbureau om advies gevraagd over deze contracten. De bewindsman bezit de bevoegdheid om contracten onverbindend te verkla ren, wanneer onze nationale economie hierdoor ongunstig zou worden be ïnvloed. De lonen in het schoonmaak- en glazenwassersbedrijf. waarin circa 20.000 man werkzaam is, liggen maar weinig boven het minimumloon van 131 per week. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft op verzoek van de Zwitserse justitie bij kunsthandelaar J. T. de B., beëdigd makelaar en kunst expert. een onderzoek ingesteld in ver band met de arrestatie van de direc teur van de hofgallerie in Luzern. de heer A. De Zwitser heeft een collectie impres sionistische schilderijen, die van de heer De B. zijn, in zijn collectie ge- exposeerd. Hij wordt ervan verdacht vervalsingen te hebben tentoongesteld. Het zou wat de heer De B. betreft om j een aanvullend onderzoek gaan. I PHOENIX/VS Tegen de ouders van een meisje uit Phoenix, dat van j hen bevel kreeg haar hond dood te «chieten maar dat in plaats daarvan de hand aan zichzelf sloeg, is een gerechtelijke vervolging ingesteld, j Het meisje, studente aan de uni- versiteit van Arizona, overleed vorige week aan de gevolgen van een schot 1 in het hoofd. j Haar ouders hadden besloten, dat rij als straf haar lievelingshond moest afmaken, omdat zij na een dansfeest de nacht met een getrouw- de man had doorgebracht. Het echt paar nam dochter en hond mee naar een terrein buiten de stad. waar het kind een revolver kreeg om het doodvonnis over het dier te voltrek ken. In plaats daarvan zette het feta* de loop van het wapen tegen baar hoofd en vuurde. ver wordt uitgebracht moet worden opgevolgd. Dit betekent dat kostbare verbouwingen moeten worden uitge voerd. Sommige schepen moeten met vier meter worden verlangd. Andere schepen moeten meer ballast hebben, terwijl er ook zijn die minder boven- ballast mogen meevoeren. Het rijks zal een bijdrage verstrek ken in de kosten van verbouwing en verbetering van de schepen. Wanneer de kosten hoger zijn dan ƒ7.500 komt er een bijdrage van 75 procent. Als de kosten hoger komen dan ƒ20.000 krijgt de schipper ƒ3.750 en 60 pro cent van het bedrag waarmee de kosten de 12.500 overschrijden. Wanneer de kosten hoger zijn dan twintigduizend gulden krijgt de schipper een bijdrage van ƒ8.250 en vijftig procent van de kosten die bo ven de twintigduizend gulden uit gaan. De totale kosten mogen niet hoger zijn dan 25.000. Onverkoopbaar Als de schippers de aanwijzingen van de stabilisatieproef niet opvolgen wordt het certificaat ingetrokken. Sommige schippers waren bezig hun schip te verkopen en komen nu voor de moeilijkheid te staan dat hun vaartuig onverkoopbaar is geworden. Een andere moeilijkheid is dat de vissersscheaen niet meer mogen me ten dan 9,9 ton. Komt men daarbo ven, dan zijn speciale diploma's ver eist. Zaterdag werd toegezegd dat het ministerie voor deze gevallen een uit zondering zal maken. De eigenaar is verplicht de bijdrage terug te betalen als het schip aan de visserij onttrok ken wordt, of wanneer net binnen drie jaar wordt verkocht. Een uitzon dering wordt gemaakt voor schippers die al plannen hadden hun vaartuig te verkopen. Als de eigenaar de kosten van ver bouwing, die hij uit eigen zak moet betalen, niet kan bekostigen, kan hij een beroep doen op zijn bank. Kan deze aan het verzoek niet voldoen dan kan de schipper of eigenaar een verzoek richten aan de Nationale In vesteringsbank. In andere gevallen kan de gemeente zich garant stellen woor rente en aflossing, maar in dit geval is dat niet mogelijk. Er is wel een regeling voor het berbeteren van ruimen, winches en dergelijke. Deze regeling loopt dit jaar af. Voor het personeel van de vissersvloot, dat werkloos wordt als de schepen moeten worden ver bouwd. is een regeling betroffen. Burgemeester H. J. Smith stond geheel aan de kant van dc vissers. Hij merkte ook op dat aan dc sche pen haast onmogelijke eisen worden gesteld terwijl de leerlingen van de visserijschool in Ouddorp in een af gekeurd schoolgebouw zijn ge huisvest. „Waar de gewone jeugd niet meer in mag, moeten wij nu de jonge vissers in stoppen." Rotterdam heeft z'n metro in gebruik genomen. Tienduizenden reden er mee, nog meer keken er naar. De stad was in een feestroes. BERGEN' OP ZOOM Door de politie is zaterdagavond de 20-jarige j R. W. uit Enschede aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van een grote hoeveelheid hasjiesj. Hij ver- klaarde dat hij de hasjiesj in Ant- j werpen voor een behoorlijk hoog be- j drag had gekocht. Toen de jongeman door de. politie i aan de tand werd gevoeld, bleek dat hij in de nacht van vrijdag op zater- dag met een groot aantal meisjes en jongens in de leeftijd van 15 tot 20 l jaar, met toestemming van de huur der in een leegstaandhuis te Bergen op Zoom een feest had georganiseerd, waar hasjiesj is gerookt. R. W. bleek meerdere keren in Antwerpen hasjiesj te hebben gekocht en daar mee dergelijke feestjes te hebben ge organiseerd. Hij is ingesloten. Protest Rusland tegen kern vlucht en VS MOSKOU Rusland heeft in ver band met het neerstorten van de Amerikaanse bommenwerper op Groenland de Verenigde Staten ge wezen op de „gevaarlijke en zelfs uitdagende vluchten van Amerikaan se bommenerwerpes met kernwa pens aan boord, in het bijzonder in de nabijheid van de grenzen van de Sowjetunie". In het memorandum aan de Ver enigde Staten wordt nog gezegd dat de bewuste activiteit van de Ame rikaanse luchtmacht meer dan eens tot radio-actieve besmetting van het zeewater heeft geleid. ROTTERDAM De Rotter damse metro stond zoals men kon verwachten reeds de eerste dag dat zij in bedrijf kwam voor een onvoorstelbare krachtproef. Niet minder dan 243.000 reizigers heeft zij zater dag vervoerd. Op een normale werkdag, inclusief de spitsuren, vervoeren alle tram- en autobus lijnen, die de Nieuwe Maas kruisen slechts 80.000 mensen. Rotterdam heeft de metro met uit bundige feesten begroet. Er was 's avonds vuurwerk op het Schouwburg plein dat honderdduizenden trok, niet alleen uit Rotterdam maar uit plaatsen van geheel Nederland. Coolsinge] en Beursplein stonden vol kramen, mallemolens en werptenten, een grote tent met bots-autootjes trok de aandacht van de jeugd. Honderdvijftig leerlingen van mid delbare scholen werden in het stad huis ontvangen ,rno^ oen di ner-dansant in de burgerzaal. In het zuidelijk stadsdeel was er een prachtige optocht van ongeveer dertig historische voertuigen, verscheidene muziekkorpsen en een grote groep landelijke ruiters. Tussen al deze tilbury's. jachtwagens, koetsen en calèches reed een origine le Engelse postkoets met in passende dracht gestoken postiljon en koetsier. Twaalfhonderd gulden schade DORDRECHT De glasschade, aan gericht aan scholen en gymnastiekloka len, was in december van het vorig jaar f 1258,31. De kosten zijn te splitsen in een bedrag van f286,74 voor het herstel i-an niet opzettelijk veroorzaak te schade en een bedrag van f971,57 voor het herstel van moedwillige ver nielingen. Van laatstgenoemd bedrag kon slechts f95.88 in rekening worden gebracht bij de daders. In totahl wer den er in 1967 aan scholen en gym nastieklokalen 1093 ruiten moedwillig vernield. In de lijst, die de dienst van openba re werken en volkshuisvesting maande lijks opmaakt, staan ditmaal aan de spits de noodscholen in de Vorrinklaan, de landbouwschool in de Oranjelaan en de Pr. Heumanschool aan de Jacob Ma- risstraat, van elk waarvan zes ruiten werden ingegooid. Vijf ruiten van het gymnastieklokaal aan de Jac. van Len- nepstraat sneuvelden en vier ruiten van de Jan Ligthartschool in het Gel- delozepad en van het gymnastieklokaal aan het Nieuwkerksplein. Willeke Alberti is zondagmorgen moeder van een dochtertje ge worden. Het kindje heet Danielle. Moeder en kind maken het best. Opa Willy heeft al talenten bij zijn kleindochter ontdekt. Daily Express: LONDEN In 1971 zal Engeland niet langer een kernmogendheid zijn, aldus Chapman Pincher van de Daily Express Pincher is een voor aanstaand schrijver over defensie vraagstukken. Uit vertrouwelijke regeringsplan nen zou blijken dat de regering alle taktische kernwapens onder onafhan kelijk Brits toezicht wil afschaffen. De vier Polarisduikboten van de ma rine zouden onder de een of andere vorm van internationaal toezicht moeten worden geplaatst. Volgens Pincher zijn deze plannen opgesteld tijdens de recente besnoei ingen in de defensiebegroting maar zijn ze nog geheim gehouden. Bovendien waren er arresleden in verband met het weer op wieltjes gezet uit Alblasserdam. Zondag onderging de metro een tweede krachtproef door de voetbal wedstrijd in het Feijenoord-stadion. Ook deze werd goed volbracht. Van ernstige storingen was beide dagen geen sprake. De politie had geen reden tot kla gen. Die had meer werk met het re gelenvan het overweldigend druk ke autoverkeer, dat alle straten in de binnenstad verstopte, dan met het bewaren van de orde in de feestende mensenmenigte, die zich voorbeeldig gedroeg. Enige tientallen kinderen geraakten zoek, waaronder kinderen uit Utrecht en Gouda. Eer de dag om was, waren zij weer bij hun ouders, dank zij de zorgen van de Rotterdamse politie. Hoewel het in de metro-stations overdruk wee. hebben de treinen men had deze eerste dagen dubbele treinstellen ingezet alles goed kunnen verwerken. De dienstregeling werd zaterdag en zondag stipt op tijd gereden. MAASSLUIS Zaterdagmorgen is Van der Tak's Bergingsbedrijf erin geslaagd de op 29 december op de Zulderpier te Hoek van Holland gestrande Noorse kustvaader Advan ce te bergen. De Advance, werd door een drij vende kraan gelicht en vervolgens door twee sleepbootjes in het water getrokken. Daarna werd de kustvaar der ter hoogte van de ingang van Europoort voor een nader onderzoek op de zuidoever van de Rotterdamse Waterweg gezet in afwachting van verder transport. NEW YORK While six mil lions died (Terwijl er zes miljoen stierven) een uitgave van de New- yorkse uitgever Harper, belooft een sensatie te worden op de voorjaarsboekenmarkt. Schrijver Arthur Morse beschuldigt de re- geringTRoosevelt van morele me deschuld aan het lot van de jo den in de Tweede Wereldoorlog. Nu, vier weken voor de offi ciële verschijning van het boek. is de discussie al in volle gang. Een gezaghebbende stem In het koor van hen die Amerika on- versehiliigheid verwijten, is Kurt Grossmann. een uit Duitsland af komstige publicist. Grossmann: „Een aanklacht en tegelijk een waarschuwing aan het adres van dc verantwoorde lijken om nimmer meer doelma tigheid boven menselijkheid te stellen. In feite heeft het State Department door domheid, on verschilligheid en zelfs sabotage de nazi-moordenaars geholpen". In het boek wordt ook de trage immigratie van de joden behan deld, nadat er berichten waren over de voorgenomen uitroeiing door de nazi's en de weigering van Amerika uitroeiingsinstalla ties te bombarderen, op grond van de overweging, dat „er voor de oorlog belangrijker doelen zijn". JERUZALEM Israël heeft zijn Arabische buurlanden voor gesteld de impasse in het Nabije Oosten te doorbreken met „se rieuze onderhandelingen" over de grenzen. NEW YORK De Vereniging van kunsthandelaren van de Verenigde Staten heejt de echtheid aangevoch ten van zeventien schil derijen die nu nog tot de belangrijkste stukken worden gerekend ran de I verzameling in hei I Bass-Museum te Miami, j waarvan de schenker de waarde schat op meer dan zeven miljoen dollar. Rem- Frans Goya, Greco, Van Het gaat hier om wer ken die worden toe geschreven aan brandt, Vermeer Hals, Botticelli, Rubens, El Gainsborough e„ v u» Gogh. In de verklaring van de kunsthandelaren wordt gezegd, dat de echtheid van el) „topstukken" ernstig kan worden betwijfeld en dat de overige werken in de collectie van dc rustende suikermagnaat John Bass zorgvuldig dienen ti worden onderzocht. De meest geruchtma kende actie van de vere niging was de in april ■'an 1967 geuite beschul diging dat de verzame 'ing van de oliemagnaat Algur Meadows in Dallas voor een inkoopbedrag van meer dan een mil joen dollar u>t vervalsin gen bestaat. ROTTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag kwam de machi nist G. W„ 27 jaar. wonend te Rotter dam, in het hoofdbureau van politic onderdak vragen. Dat werd hem ge weigerd, de man liep de deur uit en hij stapte in een blauwe politie-auto, in gebruik bij de verkeersvoorlich- ting. W. is met zijn buit gekomen tot Wernhout. Daar slipte hij, de wagen ging over de kop en kwam tegen een verkeerszuil tot stilstand. W„ die ongedeerd bleef, is door de rijkspolitie te Zundert ingerekend en naar Rotterdam op transport gesteld. De politiewagen is geheel vernield. BATH Op de Westerschelde bij Bath is gisteravond omstreeks half acht het Belgische motorjachtje Pija door 'n nog niet geïdentificeerd schip overvaren. Het scheepje zonk. De vijf opvarenden werden door een passerend schip opgepikt en in de haven van Lillo (België) aan wal ge zet vanwaar zij naar een ziekenhuis in Antwerpen zijn vervoerd. ROTTERDAM „Openbaar ver voer is een soort verhuur van zowel zit- als staanplaatsen. Vandaag wa ren het echter voornamelijk staan plaatsen", zei burgemeester W. Tho massen zaterdagavond tegen hon derdvijftig leerlingen van Rotter damse middelbare scholen tijdens een diner-dansant in de burgerzaal ten stadhuize. Dat feest werd gege ven ter ere van de opening van de metro en de burgemeester doelde met zijn woorden op de enorme drukte, die deze metro de eerste dag van haar optreden heeft moeten ver werken. Ditmaal "was de burgemeester'gast in eigen huis, want de gezamenlijke Rotterdamse horeca-bedrijven boden dit feest aan. Geboden werd een koud buffet, bereid door leerlingen van de Vakschool voor Bakkerij- en Hotelpersoneel aan de Rauwen- hoffstraat en van de Katholieke Ho reca- en Banketbakkersvakschool „St. Laurentius" aan de Noordsingel. Een paar uur tevoren had de heer Thomassen zelf van de metro ge bruik gemaakt. Hij had ook met de nieuwe lijn 2 langs Hordijkerveld ge reden en daar had hij vooral op de veiligheid gelet, welke hem enorm was meegevallen. De burgemeester meende verder dat, wanneer in een echte wereldstad de stroom uitvalt, het leven volkomen wordt verlamd. Rotterdam is nog niet zover, consta teerde hij, maar toch zullen wij iiier in de toekomst ook een dergelijke situatie krijgen. De feestgangers varieerden in leef tijd van zeventien tot en met twintig jaar en zij waren door de eigen school uitgekozen. De muziekgroep Psi van het Erasmiaans Gymnasium en de Endat- teme Jug Band van de - Academie voor Beeldende Kunsten zorgden voor levendige muziek. Minister van buitenlandse zaken Abe Eban verklaarde zaterdag op een bijeenkomst van Zionistische vrouwen te Jeruzalem, dat de huidige bestandslijnen niet het doel van Israël zijn maar een „tijdelijk hulp middel". Wij streven niet naar een bestand met een bezettingsregime maar naar een nieuw vredesakkoord met vastgestelde en veilige grenzen, zei de minister. Gisteren hebben Jordaanse en Israëlische militairen aan de Jordaan, ongeveer 20 km ten zuiden van het Meer van Galilea, weer op elkaar geschoten. De gevechten duurden j drie uur en er werd ononderbroken j geschoten. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder werden drie Israëliërs licht gewond. De Britse prinses Margaret is aan de amandelen behandeld, een operatie die voor ouderen ingrijpender is dan voor kinderen. Hier verlaat ze op gewekt het Koning Edward VII- ziekenhuis, het hoofd degelijk in een hoofddoek gewikkeld. GRONINGEN B(j een bedrijfson- geluk in de aankoopcentrale in Gronin gen zijn vanmorgen twee mensen om het leven gekomen. Er stortte een sta pel zakken met kunstmest in, waar schijnlijk door van onderuit een zak werd weggetrokken. Vier werknemers raakten onder de zakken bedolven. Twee van hen kwa men om het leven, een werd zwaar en een licht gewond. DEN HAAG Met ingang van eind januari zijn de Chevron Centrale Labora toria NV te Pernis rechtstreeks gelieerd met de Chevron Research Company in Californlë. een van de vooraanstaande maatschappijen op olleresearchgebled, zo deelt Chevron mee. Op raffinaderij gebied heeft deze maatschappij o.a. het lsomaxhydrogena- tion-proces ontwikkeld, waarbij zware stookoliën worden verwerkt tot lichtere produkten zoals benzine en straalmotor- brandstof. Plannen voor vijftien jaar AMSTERDAM Het ont werp- rijkswegcnplan 1968 zal vrijdag openbaar worden gemaakt. Het ont werp, dat is gebaseerd op het schema voor de hoofdwegen dat in 1966 in 'de tweede nota over de ruimtelijke or dening is gepubliceerd, geeft aan alle I hoofdverkeerswegen die al bestaan of I die in de komende tien of vijftien I jaar zullen worden aangelegd. De verbindingen zijn nog slechts I als routes aangeduid en niet als tracés uitgezet. Over de definitieve tracés zal, zoals gebruikelijk, overleg worden gepleegd met overheidsorga nen en organisaties die bij wegen aanleg belang hebben. Minister Bakker, die dit zaterdag bij de opening van de be drijfsauto-tentoonstelling in het Rai-gebouw zei. merkte op dat ook aan dit nieuwe plan slechts een ruwe schatting van de verkeersstromen in de toekomst ten grondslag ligt. Wel is aangenomen, dat de ruimtelijke ontwikkeling zich de komende jaren Het vliegtuigtype Iljoesjin-28 van Russische makelij dat vanuit Noord-Vietnam zou ope reren. Amerikaanse vliegers hebben aantallen van deze bom menwerpers op het Noordviet- namese vliegveld Phuc Yen zien staan. zal voltrekken overeenkomstig de lij nen van de structuurschets, die in 1966 is gemaakt. Uitbreiding Dit plan is een ruw schema dat nodig was om te voorkomen dat an dere bouwactiviteiten een verant woorde uitbreiding van het wegennet doorkruisen. De minister, wees erop dat de we genbouw niet overal tegelijk kan worden aangepakt „Ik realiseer me heel goed dat ons land op wegenge- bied nog tal van knelpunten kent. Wij zullen de ergste knelpunten er naar best vermogen het eerst uitha len, om daarna zo spoedig mogelijk de andere op te lossen". Voor ruim 25.000 juwelen gestolen ENSCHEDE In de nacht van za terdag op zondag is ingebroken bij de juweliersfirma G. Koelink in Ensche de. Er wordt een bedrag van 25.000 aan sieraden vermist. De alarminstal latie is niet in werking getreden, waar door de politie zondagmorgen pas werd gealarmeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5