VS - MARINIERS VLAKBIJ CITADEL VAN HOE-E W egpiraat rijdt in ap groep mensen BEDRIJFS AUTO'S Commentaren JAMIN Buitensporig gebruik van geweld tegen negers Luns -in Boedapest - spreekt over Vietnam I Driehonderd burgers gedood I Oe Thant sprak met Kosygin HET WEER Juist hier zit de Vietcong Twee gouden plakken in Grenoble Staat, politie en garde in Newark: CattfcUua, soep... die is pas lekker! Vader en zoontje bij brand gedood Dodelijke taal Nieuwe hoop frêG-luxe,* stemtjp&t "ffóg E1 dagen* BINNENHUIS'68 h Nieuwe Leidse Courant Maandag 12 februari 1968 - *8ste jaargang het kwartet Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvutlch 1» ghebleven mi|n hert In teghempoetl" L W1 slorko vier yooraanstJandc prol. Chr. dagbladen ge Rotten)»"""" I Donlls Dagblad Courant Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In Khe Sanh, waar een grote aanval van de Noordvietnamezen wordt ver wacht, is het rustig. De Amerikanen zagen kans het vliegveld van de basis weer in gebruik te nemen. Het werd zaterdag zwaar beschadigd toen een Amerikaans transporttoestel door Viet namees vuur werd getroffen en explo deerde. ftuee vluchtelingen in Zuid-Vietnam. Het is merkwaardig wat de mensen b!s het belangrijkste van hun huis raad schijnen te beschouwen: een televisietoestel en een ventilator. DEN BOSCH Een automo bilist onder invloed is in de icht van vrijdag op zaterdag i Vught ingereden op omstan- lers die hulp verleenden aan meisje dat op de grond lag gevolg van een bromfiets- ;eval. Vjjf personen werden ig gewond dat zij in een rfefcenhuis moesten worden op- Eenomen. Het op de grond liggende meisje [reeg nieuwe en ernstigere vertvon- lingen. Het geweten is een schoonmoeder aan wier be zoek nooit een einde komt. MENCKEN Grenoble heeft geen tijd voor de zondag - pag. 2 „Hè, kijk uit, achter je..." METROFEESTIN ROTTERDAM - PAGINA 5. DE BILT Het afgelopen weekeinde strekte zich van Rus land over Zuid-Scandinavie naar Schotland een gordel van hoge- druk uit, terwijl zich boven Polen een lagedrukgebied be vond. Tussen beide druksyste- men werd zaterdag met noorde lijke wind lucht naar ons land gevoerd waarin veel bewolking voorkwam. Genoemd lagedrukgebied ver plaatste zich naar het zuidoos ten. Tegelijkertijd breidde een andere depressie ten zuidwesten van de Britse eilanden zijn in vloed naar onze omgeving uit. Als gevolg hiervan ruimde de wind gisteren naar oostelijke richtingen. Inmiddels trekt een bij de de pressie behorend front over Frankrijk langzaam in onze richting. Morgen komt het in onze omgeving aan. Het zal veel bewolking veroorzaken, waaruit plaatselijk wat regen zal vallen. Achter het front wordt met zui delijke winden iets zachtere lucht aangevoerd. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan van daag. 13 februari zon op 08 01. zon onder 17.49: maan op 16.37. maan onder 0 SAIGON De communistische troepen in Hoe-é hebben drie honderd burgers doodgeschoten en in een massagraf ten zuiden van de stad begraven. Door het Vietcong-offensief, dat twee weken geleden begon, zijn meer dan een half miljoen Zuidvietnamezen uit hun huizen verdreven. Amerikaanse mariniers hebben een verrassende landing met amfibievaartuigen uitgevoerd die hen tot vlak bij de muren van de door Noordvietnamese militairen bezette citadel van Hoe-é bracht. De Verenigde Staten hebben hun onderzoek naar de wil van Noord-Vietnam om te onderhandelen over vrede stopgezet by het begin van het grote offen sief. Premier Wilson van Engeland heeft by zyn bezoek aan Washington ge waarschuwd voor het gebruik van tactische kernwapens in Vietnam. In Moskou heeft VN-secretaris-generaal Oe Thant de crisis besproken met de Russische leider. Vandaag is hy doorgereisd naar Londen, waar hy premier Wilson zal ontmoeten. Al deze ontwikkelingen van het afgelopen weekeinde hebben de vre de in Vietnam naar het schijnt geen stap (je) dichterbij gebracht. De strijd gaat onverminderd door, al was het rondom de bedreigde Ame rikaanse basis Khe Sanh betrekke lijk rustig. Hier wordt al dagenlang een grote aanval van de Noordviet namezen verwacht. „Zwarte lijst" De driehonderd burgers die in Hoe-é werden doodgeschoten, wa ren voornamelijk officiële functiona rissen, technici, politiemannen en anderen die door de Vietcong op de „zwarte lijst" waren gezet, zo heeft de burgemeester van Hoe-é, luite nant-kolonel Phan Van Khoa, be kendgemaakt. Een van de burgers vertelde te hebben gezien hoe 150 katholieken uit de stad werd weggevoerd. Het is niet bekend waar zij naar toe zijn gebracht. Ook werden lijken van Amerikaanse militairen gevonden. Hun handen waren vastgebonden. De schotwonden wezen erop dat zij waren geëxecuteerd. De Amerikaanse mariniers hebben nog geen kans gezien de stad te be zetten. Een groot convooi mariniers wist zaterdag slechts tot de stads grens door te dringen. Radiostation Amerikaanse vliegtuigen hebben zaterdag voor het eerst in de oorlog het belangrijke radiostation van de Noordvietnamese strijdkrachten, op vijftien kilometer van de hoofd stad Hanoi, gebombardeerd. Een woordvoerder in Saigon zei dat zich hier het centrum van de luchtverde diging bevindt, waar inlichtingen worden ontvangen over binnenvlie gende Amerikaanse toestellen. Gisteren werden twee vliegvelden ten noorden van Hanoi en een vlieg veld bij de havenstad Haiphong ge bombardeerd. Bommenwerpers be stookten bovendien twee radarpos ten in het gebied van Yen Bai. Half miljoen Volgens Amerikaanse mededelin gen hebben 521.000 Zuidvietnamezen de laatste twee weken hun huizen verloren. Ruim een kwart miljoen mensen is naar het centrum van Saigon gevlucht, waar ze worden opgevangen in acht kampen. De meesten komen uit Cholon, de wijk waar nog fel wordt gevochten. Het Internationale rode kruis is begon nen met het uitdelen van levensmid delen. Voor vervolg zie pag 2 Vluchtende mannen, vrouwen, kinderendie ondergebracht worden in (voor zover ze nog aanwezig zijn) niet direct voor bewoning bedoelde gebouwen; platgebrande stadswijken, waar nog doden onder moeten zijn verborgendat is het beeld van Saigon, nü. Maar tussen de puinhopen van die verlaten stadsdelen houden zich nog vaak tientallen Vietcong-strijders schuil. Plotseling kan er machi negeweervuur uit de ruïnes van in elkaar gezakte en uitgebrande huizen ratelen. De beste tegen maatregel, die de Amerikanen kunnen toepassen is een zwaar bewapende helikopter (rechts op de foto) dergelijke terreinen la ten afzoeken en zuiveren. De bestuurder, de 43-jarige J. D. uit Udenhout, reed op het groepje mensen in ondanks het feit dat twee jongens met zwaaibewegingen het verkeer op het ongeval attent maak ten. De beide jongens konden nog juist wegspringen. De automobilist, die met hoge snelheid had gereden, is na de aanrijding gestopt. Hij is in gesloten. GRONINGEN In de nacht van zaterdag op zondag is op de hoofd weg bij Marum in Groningen een auto tegen een boom gereden. De naast de bestuurder zittende 20-jarige G. de Wind uit Boerakker verloor het leven. De bestuurder, zijn 25-jarige broer, kwam er met lichte verwondingen af. BERGEN OP ZOOM Op de Rondweg te Wouw is zaterdag de 19-jarige P.J. van L. uit Roosendaal met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Zijn me- depassagiere, de 25-jarige M. R. Kirc- kaart uit Roosendaal is later aan de verwondingen in een ziekenhuis overleden. HALSTEREN De 23-jarige A.H.O. uit Breda is zaterdagnacht bij een verkeersongeluk in Halsteren omgekomen. De man bestuurde een Volkswagenbusje, dat hij gestolen had van een parkeerterrein in Ber gen op Zoom. Het busje was op een kruising tegen een lichtmast gereden en daarna enkele malen over de kop geslagen. BAARN Een verkeersongeluk op de Hilversumse Straatweg te Baarn heeft zaterdagmorgen het leven ge kost-aan de 56-jarige H. J. A. Nij- kamp, chef schoolradio en -televisie van de KRO. De heer Nijkamp moest tijdens een inhaalmanoeuvre plotse ling uitwijken voor tegenliggers. Hij kwam eerst in de berm terecht en trachtte vervolgens weer op de rij baan te komen. Op twee wielen schoot zijn wagen tussen twee zojuist ingehaalde auto's de weg weer op. De heer Nijkamp viel daarby uit de auto. VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST ÏO TIM 18 FEBRUARI AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations BINXPERLO Op de weg Dinx- perlo - Aalten is gisteravond de 33-jarige A. Termaat uit Dinxperlo tijdens het oversteken door een auto aangereden en gedood. ^A/OBL£n GRENOBLE Dubbel goud voor de Neder landse dames op de Olympische Spelen. Ans Schut heeft van morgen de gou den medaille gewonnen op de 3000 meter. De Finse Kaya Mustoncn werd tweede en met slechts 0,3 seconde langzamer dan het Finse meisje sleep te Stien Kaiser de bronzen medaille in de wacht. Ans Schut bleef met haar tyd van 4.56,2 seconde ruim onder de tyd van Kaya Mustonen. Dit weekend is heel goed verlopen voor de Nederlandse schaatsenrijd- sters, Carry Geijssen won een gouden en e enzileveren medaille, Ans Schut dus ook een gouden plak en Stien Kaiser, de wereldkampioene, moest zich met „slechts" twee bronzen me dailles tevreden stellen. (Zie de sport pagina's). BOEDAPEST Minister Luns is gisteren in de Hongaarse hoofdstad aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen. Hij zal bespre kingen hebben met zijn Hongaarse collega Janos Peter. Belangrijke onderwerpen van bespreking: de ontspanning tussen Oost en West en de kweslie- Vietnam. Minister Luns zei voor zijn vertrek van Schip- bol bet een gelukkige omstandigheid te achten, dat zijn bezoek aan Hongarije enige dagen na bet Kamerdebat valt, waardoor hij met name de motie-Van der Stoel over verruiming der betrek kingen met Oost-Europa aan een eerste bespre king kan onderwerpen. NEWARK/VS Een door gouverneur Richard Hughes van New Jersey ingestelde commis sie van onderzoek naar de ge beurtenissen tijdens de „lange hete zomer" van 1967 heeft de staat, de plaatselijke politie en de nationale garde zaterdag be schuldigd van „buitensporig en ongerechtvaardigd gebruik van geweld tegen negers". De commissie van tien personen onder wie -drie negers zegt in een rapport dat de blanke meerder heid de grootste verantwoordelijk heid draagt voor de relletjes waar bij 26 mensen omkwamen en meer dan 1000 werden gewond. Het rapport waarschuwt dat geen macht hoe groot ook steden kan vrijwaren tegen soortgelijke on geregeldheden en dat ook geen en kel bedrag aan geld de problemen kan oplossen maar dat in de eerste plaats de geesteshouding moet ver anderen. Het ziet er naar uit dat de ongeregeldheden van vorig jaar juli de „proloog van een tragedie" worden tenzij zij die aan de macht zijn de armen veel tastbaarder be wijzen geven van het streven naar verandering dan tot nog toe het geval was. Sociale misstanden De plaatselijke en staats-politie en de nationale garde van New Jer sey verergerden de toestand door „lichtvaardig te schieten en negers beledigend te behandelen". Zo was in een klein gebied van Newark op de winkels van negers geschoten hetgeen op geen enkele wijze ge rechtvaardigd was. Lang genegeerde sociale misstan den lagen ten grondslag aan het op roer en de commissie beveelt een onderzoek door een „grand jury" aan naar beweerde corruptie bij het ge meentebestuur van Newark. BRAAMBRUGGE Een 27-jarige vader en zijn 2Vi jarige zoontje zijn zaterdag in Baambrugge bij een brand omgekomen. De moeder en nog twee kinderen van veertien maanden en vier jaar uit het gezin Hoge veen, konden aan de vlammen ontsnappen. De brand in de woning brak omstreeks acht uur uit, waarschijn lijk als gevolg van een kortsluiting. Het gezin lag nog op bed. De vader kwam om het leven bij een poging zijn zoontje te redden, dat op de bovenverdieping lag. Hij heeft waarschijnlijk het tuigje waarmee het kind was vastgebonden niet snel genoeg los kunnen krijgen, waardoor hij moet zijn bedwelmd. De brand weer van Abcoude heeft de verkool de resten van de slachtoffers gebor gen. TVTILITAIR èn diplomatiek is de kwestie-Vietnam in een bijzon der moeilyk stadium beland. De be reidheid tot gesprek is geringer dan ooit. Amerika gaat niet in op het (inder daad vage) vredesaanbod van Hanoi. Het heeft de bombardementen op Noord-Vietnam, die drie weken In grijpend werden beperkt, hervat. Evenals Hanoi zegt Amerika zijn voorstellen te handhaven. Terwijl de oorlog in alle hevigheid voortduurt, wacht de één af, of de ander over de brug komt. Dat Washington weigert met Hanoi tc praten, houdt niet alleen verband met de (wellicht gerechtvaarde) vrees, dat van werkelijke vredesbesprekin gen geen sprake kan zijn. De weigering wordt vooral Ingegeven door verbittering over de ontluiste ring, die gevolg is van de schokkende militaire successen van Vietcong en Noordvietnamezen. Zelfs een wapenstilstand is voor Ame rikanen en Zuidvietnamezen niet langer aantrekkelijk. Het zyn vooral de laatsten die zich tegen concessies verzetten. Voorlopig zullen dus nog slechts de wapens spreken. Een dodelijke taal met een oorverdovend lawaai, dat (in beide kampen) de stemmen die tot vrede manen onverstaanbaar maakt. T~vE mogelijkheid dat een eind komt aan de burgeroorlog in Nigeria is thans aanwezig, mogen we de be richten uit Londen geloven. Het (Britse) Gemenebest zou hierbij een belangrijke rol spelen. Blijkbaar heeft de regering te Lagos ingezien, het afgescheiden Biafra niet haar wil te kunnen opleggen. Boven dien dreigt Nigeria economisch te groyde te gaan. Biafra heeft op zijn beurt reden, de mogelijkheid van een vergelijk met de regering te Lagos met beide han den aan te grijpen. Het zal daarbij verstandig doen, zijn eisen te mati gen. Hebben de pogingen van het Geme nebest het gewenste resultaat, dan heeft dit in onze tijd xo vreemde verschijnsel bewezen, ook in totaal veranderde omstandigheden nog een nuttig instrument te zijn. Ook in andere delen van de wereld zouden de landen van het Gemene best gezamenlijk initiatieven kunnen ontplooien om conflictsituaties op te lossen die uit de hand dreigen te lopen. morgen voordeel cocktail 250 gram van 93 voor 85 niet duur wc/ heerlijk KOPENHAGEN Bij de kust van Zuid-Jutland is zaterdag een red dingshelikopter van de Deense lucht macht verongelukt. De vijf beman ningsleden verloren het leven. Het vliegtuig nam deel aan de opsporing van twee vermiste jagers en viel even ten zuiden van Esbjerg omlaag, waarbij het ontplofte. VAV MA SS/EF MAHONIE, -HANOKS VOOK. ALLERLEI WArU NtETM/gS vert&ETE*/. (KAK OOK HAKGSN) Panklaar In Boedapest zal de minister in het kader van een reeds vorig jaar tot stand gekomen handelsovereen komst een contract voor technologi sche samenwerking tekenen. Ook een cultureel verdrag is wat hy noemde panklaar. Gehoopt wordt dat hij ook dit verdrag met een hand tekening zal kunnen bekrachtigen. Donderdagmiddag wordt de minister op Schiphol terugverwacht. Hongarije is het zesde Oosteuropese land dat mr. Luns officieel bezoekt; vermoedelijk staat ook Bulgarije nog op het programma. INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS VOOR WONINGINRICHTING Di beurs voor U en1 Uw gezin 9 t/m 18 FEBR. '68 AHOY' HELIPORT ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1