WILLY BURGMEIJER WIL KEUS RECHTVAARDIGEN Ministerie zwijgt over verstekeling Verkerk, Schenk, Nottet en Bols naar Grenoble Maurice wil ie een stuk kaas* uit het vuistje Revanche op 3000 meter? Misslag fataal op sprint Coach Zwanenburg tevreden Damesschaatsen in opbouw qC<mpiq^ Meisjes trainen keihard ^A/OBLE^ IV Geef goede nationaal C.H.-jongeren: kazerne open voor politiek Gouden9 Jean Claude Killy eerste bij afdaling PROGRAMMA kaas nieuw merkteken Vakantie-oord vakcentrales in Israël Noorwegen weert spionageschepen Cyrus Vance naar Seoel Buit 20 mille bij sociale dienst ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 GRENOBLE Altijd goedlachs, 20 jaar oud en 1 meter 65 lang. Dat is Willy Burgmejjer uit Nieuw Vennep die gisteren tjjdens de Olympische Winterspelen debuteerde op de 500 meter voor dames. „Geweldig dat je zo iets mag meemaken", stelt ze bovenal, „maar over mjjn prestatie op de sprint ben ik bepaald niet tevreden. Het had heel wat beter gekund dan die 47,8, waarmee ik als slechtst geplaatste Nederlandse samen met de Oostduitse Ruth Schleier- macher de zestiende plaats deelde. Mijn beste tijd op de sprint is tot nu toe 45,9 maar daar kon ik hier niet aan tippen. De omstan digheden waren mede door de sterke wind niet zo best en boven dien leek het wel alsof mjjn schaatsen stroef waren. Ik kon niet uit de voeten." oed Ier- Door sportredacteur Meindert Leerling Kees Verkerk reed sterke 1500 meter in Davos DAVOS Kees Verkerk heeft vrijdagmiddag in Davos tijdens de internationale wedstrijden de 1500 meter gewonnen. De wereldkampioen noteerde een tijd van 2.05.6 De Noor Ivar Eriksen werd met ééntiende se conde achterstand tweede. Jan Bols verbeterde zijn persoonlijk record en legde met 2.06.8 beslag op de vijfde plaats. De Noor Bjoern Tveter kwam op de duizend meter tot de beste ver richting. Hij werd in 1.22.1 eerste, voor Goeljajev (Rusl). De uitslagen waren: 1000 meter: 1. Tveter (Noor) 1.22.1; 2. Goeljajev (Rus) 1.22.3; 3. Grondvold (Noor) en Kaplan (Rusl) 1.22.9; 5. Grisjin (Rus) 1.23.2; 6. Eriksen (Noor) 1.23.6; 7. Hoeglin (Zwe) 1.24.4. 1500 meter: 1. Verkerk (Ned) 2.05.6; 2. Eriksen (Noor) 2.05.7; 3. Gronvold (Noor) 2.06.3; 4. Forness (Noor) 2.06.5; 5. Bols (Ned.) 2j06.8; 6. Maljikin (Rus) 2.07.2; 7. Hoeglin (Zwe) 2.07.9; 8. La- vaas (Zwe) 2.08.2; 9. Guenter Traub (W-Dld) en Stiansen (Noor) 2.08.5; 11. Vhenk (Ned) 2.08.9; 13. Eriks (Ned) *09.2; 14. Jorritsma (Ned) 2.09.3; 15. i Winkel (Ned) 2.09.4. Maar Willy's rol hier in Grenoble is nog niet uitgespeeld. Samen met Elly van der Brom behoort zij tot de minder op de voorgrond tredende Nederlandse meisjes. Maar maandag hoopt ze op de 3000 meter te laten zien dat haar afvaardiging naar de spelen van Grenoble niet ten onrech te is geweest. Ook al zal zij het in te genstelling tot b.v. Ans Schut zonder familieleden op de tribune moeten doen. „Mijn vader was het nog wel Ludmilla Titova, de Russische studente die gisteren op overtuigende wijze het goud op de 500 meter dames won. Desillusie voor Frits Bartling DAVOS Het Nederlands Olym pisch Comité heeft na overleg met chef de mission W. Quarles van Uf- ford vier Nederlandse rijders aan gewezen voor de Olympische schaats wedstrijden. Alleen Ard Schenk, Kees Verkerk, Peter Nottet en Jan Bols zullen in Grenoble starten. Schenk zal op de Verontrusten (S) De ontboezemingen van de heer v. i Berg tegen de verontrusten in de Geref. Kerken hebben mij getroffen. Als dèt de geest is, die er onder de echte oecumenisten heerst, dan weet een bijbels christen al bij voor baat waar hij niet thuis hoort. Heeft de heer v. d. Berg al eens de mogelijkheid overwogen dat die door hem gediscrimineerde verontrusten, jar bijbelse maatstaf gemeten, dich ter bij de Waarheid zouden kunnen zijn dan hij en zijn oecumenische vrienden? Of was Johannes, de apostel der liefde, ook al zo'n „eigengereide ver nieler en aanrander van de oecume nische gedachte", toen hij schreef: „Indien iemand tot u komt en deze leer niet brengt, ontvangt hem niet in uw huis en heet hem niet welkom" (Joh. 2:10)? Vlaardingcn M. Kwakkelsteln Verontrusten (G) Uit het ingezonden stuk van de heer d- Berg bleek duidelijk hoe nodig het was een vereniging van veront rusten in het leven te roepen. Als er broeders en zusters zijn, die de zuive re verkondiging van het Woord van God begeren, die niet mee willen zin gen in het koor van de valse oecume ne, maar de ware oecumene willen voorstaan, worden zij blootgesteld aan imaad en hoon. Zij worden betiteld als stoere en eigengereide vernielers en aanranders van de oecumenische gedachte. Neen, we moeten allen blijkbaar maar mee doen met de oecumene, zoals deze zich thans opdringt, ook al gaat dit gepaard met vernieling en aanranding van het Woord van God. Maar één ding troost ons. Als wij or - willen inzetten in de strijd tot het behoud van de gemeente van Jezus Chri*tus. zal het niet mogelijk zijn. étt zelfs de poorten van de hel haar »*len overweldigen. Hilversum H. Schellevls 500 en 1500 meter uitkomen, de ove rige drie rijders komen voor alle afstanden op de baan. Dat betekent dus dat Frits Bartling de reis naar Grenoble niet heeft ge haald ook al is hij op dit moment een van onze beste, zo niet de sterk ste sprinter. Dat alle moeite van de Amsterdammer om ondanks zijn han dicap van het verkeersongeval in no vember toch te worden uitgezonden naar de Winterspelen nu voor niets zijn geweest, is teleurstellend. We zijn ervan overtuigd dat Bartling geen „prijzenrol" zou hebben ge speeld, maar kan dat bij voorbeeld van Peter Nottet op de lange afstan den worden verwacht? De moed en het doorzettingsver mogen van Bartling had het Neder lands Olympisch Comité moeten be lonen met de trip naar Grenoble. De 20-jarige loodgieterszoon heeft la ten zien goed sportbloed in de ade ren te hebben. Daarmee had hij in Grenoble een redelijk figuur kunnen slaan. Niet iedereen wint een me daille. Behalve Bartling komen dus ook Jorritsma en Eriks niet naar Greno ble nu zij de laatste weken geen prestaties van formaat hebben kun nen leveren. Ook voor Jorritsma moet dit een hevige teleurstelling zijn. (Advertentie) Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT van plan, maar de reis ls toch wel erg lang. Zij hoopt haar vierde officiële wedstrijdseizoen af te sluiten met een acceptabele prestatie. Op een medaille rekent de tengere atlete uit Nieuw Vennep zij werd in Ter Aar geboren overigens niet. Maar die 3000 meter ligt haar meer dan de 500 meter waarop zij de laatste tijd overigens goed uit de voeten kwam. „Op zo'n lange afstand krijg je meer de kans je te herstellen van een mis slag of een wat minder goede start. Bij de sprint is dat er niet bij..." INZELL Vanuit Grenoble keren de Neder landse schaatsenrijdsters na afloop van de Spelen naar Nelderland terug. Er wacht nog wel een wedstrijd in het Zuidduitse Inzeil daar wil men weer proberen records te breken maar dan is het lied voor dit jaar mogelijk toch wel uit. En Willy treurt er niet om. „Ik ben mu al zo'n week of negen van huis voor training en deelname aan wedstrijden, ik vind het nu wel weer eens welletjes", geeft de rap naar de voorste lijn liloorgebroken Willy Burgmeijer graag toe. „Ik zal ook weer aan het werk moeten op mijn kantoor in Uithoorn Gelukkig heb ik alle medewerking gekregen om dit hele schaateseizoen af te werken, maar op den duur ver lang je toch ook wel weer eens naar wat huiselijkheid. Niet dat we iets tekort zijn gekomen, maar je reist en trekt maar met elkaar op van het ene hotel naar het andere. Eerst trainen in Heerenveen voor de nationale kampioenschappen, daarna wedstrijden in Berlijn en Da vos. Vervolgens de wereldkampi oenschappen in Helsinki, terug naar Davos en nu Grenoble. En in feite waren we nog niet klaar geweest, want we hadden een invitatie voor West-Berlijn en Inzeil. Van dat eerste komt niets terecht omdat Stien, Carry en Ans op kosten van een bedrijf de wereldkampioenschap pen in Gothenburg (heren) mogen bijwonen. Dan is de deelname voor Nederland niet meer interessant. De wedstrijden in Inzeil zijn half maart, zodat we toch ruim een week naar huis kunnen. Nou en daar ver lang ik naar", lacht ze ietwat bescheiden voordat ze haar noren aantrekt en in het spoor van een geladen en gespannen Stien Kaiser I haar baantjes gaat trekken. OPOFFERING Coach Piet Zwanenburg uit Rotter dam begrijpt de Nieuw Vennepse vollelüig. „Het is zonder meer een opoffering ook al doe je het graag omdat het je hobby nu eenmaal is", geeft de in het vak geharde schaatstrainer toe. Ik sta nu veertig jaar op dc schaats en ben zestien jaar trainer/masseur, maar ook al ga je elk jaar graag met welke ploeg dan ook op stap, je komt toch ook weer graag thuis. Ik heb een dochter, die trouwde vorig jaar. Ik zei tegen mijn vrouw, zou ik er nu maar niet mee stoppen, want anders ben je zo lang alleen. Doet dat nu niet, Piet, zei mijn vrouw, ik red me wel. Nu kan je het nog doen, over een paar jaar niet meer. Nou ja, en 't gaat geweldig leuk bij die dames, want ze werken kei en keihard. Niets is ze teveel en daar heb ik plezier in. Het damesschaatsen in Nederland komt van de grond, want ook al had den we bij de wereldkampioenschap pen nu drie meisjes op de eerste plaats, het kan nog beter. De tijden moeten nog veel scherper worden, maar we zitten volop in de opbouw", zo redeneert de niet uit de schaats sport weg te denken Piet Zwanen burg die in de maanden die hij in de Maasstad is in gemeentedienst zijn werk doet. „Als je nu ziet welke vor deringen we in vier jaar hebben ge maakt in Innsbruck deed alleen een kansloze Willy de Beer aan de Olympische Spelen mee dan kan je niet anders dan optimistisch zijn. Nou, en zeg nu zelf, kan je er dan zo maar mee stoppen? Eenmaal zal het moeten, maar voorlopig zal ik als het kan, toch maar weer een jaartje bijtekenen. En daarmee zijn alle Ne derlandse hardrijdsters blij, want op ome Piet varen ze domweg blind. DEN HAAG Goede Nederlandse kaas moet worden voorzien van een nationaliteitsaanduiding, die meer in het oog springt dan het huidige rijksmerk, dat niet tot de consument spreekt. Tot deze conclusie is de in 1964 door de minister van landbouw in gestelde adviescommissie Kwali teitsbevordering kaas gekomen. De commissie, die geleid werd door de directeur-generaal van de landbouw ir. J. W. Wellen, meent dat het voor de Nederlandse kaasindustrie van zeer groot belang is dat het eigen produkt duidelijk herkenbaar wordt, ook in het buitenland. De nieuwe na tionaliteitsaanduiding zou doelmatig door propaganda moeten worden gesteund. Al eerder concludeerde de ad viescommissie, dat er ook het een en ander moet worden gedaan aan ver betering van de kwaliteit. Er zijn omstandigheden, die de kwaliteit en DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de c.h. jongerenorganisatie is het niet eens met het verbod van de garnizoenscommandant in Utrecht om politieke discussiebijeenkomsten in kazernes te houden. In een brief aan de minister van defensie en de c.h. Tweede-Kamer fractie noemt de CHJO de afwijzing om verschillende redenen merkwaar dig. Het ging hier om een verbod van een organisatie waarin alle politieke stromingen vertegenwoordigd zijn, zodat de argumentatie voor afwij zing, namelijk dat de neutraliteit in de kazerne moet worden gehand haafd, geenszins opgaat, aldus de CHJO. Daarnaast ging het om politieke bijeenkomsten van informatieve voorlichtende aard waarbij de 99 GRENOBLE De Fransman Jean- Claude Killy heeft de afdaling (he ren), het eerste alpine nummer van de Olympische Winterspelen gewon nen. Het zilver ging naar zijn land genoot Guy Perillat terwijl de Zwit ser Jean-Daniël Daetwyler beslag legde op de bronzen medaille. De uitslag van de afdaling heren die in Chamrousse werd gehouden luidt: (lengte parcours 2890 m) 1. Jean-Claude Killy (Fr) 1 min 59.85 sec., 2. Perillat (Fr) 1.59.93; 3. Daetwyler (Zwits) 2.00.32, 4. Messner (Oost) 2.01.03, 5. Schranz (Oost) 2.01.89, 6. Mahlknecht (It) 2.02.00, 7. Prinzing (W-Dld) 2.02.10, 8. Orcel (Fr) 2.02.22, 9. Nenning (Oost) 2.02.31, 10. Bruggeman (Zwits) 2.02.36. Jean Claude Killy stal de Franse harten door in de afdeling onbedreigd de gouden medaille tc winnen. Hier de Fransman in actie tijdens zijn super snelle tocht naar het goud. staatsburgerlijke vorming motief en uitgangspunt is. Juist de jongeren hebben deze voorlichting nodig. Hier op doelde het Politiek jongerencon tact Utrecht, dat de bijeenkomst had willen organiseren. Gelukkig wordt ook bij de krijgsmachtonderdelen ingezien, dat er iets gedaan moet worden aan de staatsburgerlijke vorming van de mi litair. De CHJO hoopt dan ook dat minister Den Toom alsnog toestem ming zal geven voor politieke discus sies binnen de kazerne. Ook het hoofdbestuur van de Vere niging van Dienstplichtig Militairen heeft gistermiddag door een telegram aan minister Den Toom, uitdrukking gegeven aan haar verontwaardiging en verontrusting over de afwijzing. De vereniging stelt zich op het standpunt dat politieke discussies, die het neutrale karakter van de strijd krachten niet schaden, mogelijk moe ten zijn. GRENOBLE Het programma voor maandag 12 februari, de zeven de dag van de Olympische Win terspelen in Grenoble, ziet er als volgt uit: 8.3011.30 uur: biathlon, individueel (Autrans), 9.3011.30: 3.000 m hardrijden dames (ijsbaan), 12.0014.00: reuzeslalom heren, twee de manche (Chamrouse), 13.00: ijshockey groep a: Tsj. Slowakije Oost-Duitsland (grote ijsstadion), 15.30: ijshockey groep a: Zweden Finland (grote ijsstadion), 16.45: ijshockey groep b: Roemenië Ja pan (kleine ijsstadion), 20.0021.30: rodelen, vierde manche eenzitter (da mes en heren) (Villard-de-Lans), 20.30: ijshockey: groep b: Noorwegen Oostenrijk (kleine ijsstadion), 21.00: ijshockey: groep a: Amerika West-Duitsland (grote ijsstadion). Selectieteam tegen Borussia in Feijenoord-stadion DEN HAAG De oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen de Duitse Bundesliga club Bo russia München Gladbach zal op woensdag 28 februari niet in Nijme gen maar in het Rotterdamse Feijen- oord stadion worden gespeeld. De KNVB heeft hiertoe besloten omdat men te veel concurrentie vreesde van de Europa Cup wedstrijd JuventusEintracht Braunschweig, die door de Duitse televisie wordt uitgezonden. De wedstrijd in Rotterdam wordt geleid door scheidsrechter Dorpmans. De Tilburgse ijshockeyvereniging Tijsc Trappers hebben vrijdagavond op eigen veld voor 1.200 toeschou wers met 110 gewonnen van Luik (3—0. 3—0, 5—0). In Den Haag versloeg HIJS Hokij Beograd met 153 (90, 51. 12). Er waren 2.000 toeschouwers. Het Nederlands damesvolleybal team heeft vrijdagavond met 32 van Brazilië gewonnen. De setstan den waren .156, 1315, 1315. 1511 en 155. Woensdagavond had Nederland in Rotterdam al met 30 (159, 154, 1510) van de Brazili- I aanse dames gewonnen. daarmee de goede reputatie van Goudse en Edammer kaas in binnen- en buitenland in gevaar kunnen brengen. De commissie heeft een aantal voorstellen gedaan om de kwaliteit van diverse soorten kaas te verbete- UTRECHT De Israëlische rege ring heeft haar goedkeuring gehecht aan het plan van de drie vakcentra les om in Israël een vakantie-oord te stichten, waar leden der aangesloten bonden tegen sterk gereduceerde prijs enige tijd kunnen verblijven. Met de bouw van dit vakantiecen trum is circa 5,5 miljoen gemoeid, zo werd van de zijde van het NVV vernomen. De Israëlische regering is bereid daarvan de helft voor haar rekening te nemen, terwijl de Israëlische vakbeweging (Histadroet) een kwart van de kosten wil finan cieren. De overblijvende 25 procent zou i dan door de vakcentrales ter tafel moeten worden gebracht. Hierover moet evenwel nog overleg worden gepleegd. OSLO Voor twee strategisch be langrijke Noorse kustgebieden mogen buitenlandse schepen voortaan niet zonder toestemming voor anker gaan. De maatregel is genomen om het spioneren vanuit zee tegen te gaan. De afgelopen visseizoenen ging een groot aantal Russische vissersboten met elektronische uitrusting op nog geen kilometer van de NAVO-basis in Boedoe soms dagenlang voor an ker liggen. Ook bij Lista werden spionageschepen waargenomen. Dit is dan de president-directeur dr. ing. G. S. von Heydekampff, behorende bij de bekroonde NSU- personenwagen RO-80. Maar eventjes 44 vakjournalisten uit 12 landen waren het erover eens dat deze wagen de ,^\.uto-van- het-jaar-trofee" moest hebben. Gisteren werd die trofee dan in het Amsterdamse Hilton over handigd. Zuid-Korea sussen' WASHINGTON President John son zal de vroegere onder-minister van defensie, Cyrus Vance, als zijn persoonlijke vertegenwoordiger naar Zuid-Korea sturen om met president Tsjoen Hie-park besprekingen te voeren over „de ernstige bedreiging" van de vijandige Noordkoreaanse houding. Het besluit van Johnson wordt ge zien als een poging om de veront waardiging te sussen, die in Zuid- Korea was ontstaan nadat Amerika met Noord-Korea onderhandelingen ging voeren over de vrijlating van de Pueblo. Zuid-Korea vond, dat de Ameri kanen bij deze contacten niet vol doende rekening met de Noord koreaanse infiltraties hielden. HEERLEN In het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst in Hoensbroek hebben onbekenden een in de kelder staande brandkast vak kundig gekraakt. Zij verdwenen met ruim 20.000. De Nederlandse tennisspeelsters Ada Bakkar, Astrid Suurbeek en Ju dith Salomé, die hebben deelgenomen aan het Australische tornooien-cir- cuit, zullen later naar huis keren dan aanvankelijk was gepland. Ada en Astrid nemen eerst nog deel aan een tornooi in Djakarta en Judith Salomé speelt een tornooi in Hongkong. 3|É voedzaam gemakkelijk lekker Nieuw onderdak schildersschool UTRECHT Het nieuwe gebouw van de nationale schildersschool, dat inclusief de inrichting twee miljoen gulden heeft gekost, zal op 29 februari worden geopend door mr. J. H. Grosheide, staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen. Het nieuwe complex bevat hypermoderne lesruimten, waaronder een spuiterij. SCHIPHOL Het raadsel van de 27-jarige Roemeense boordwerktuig kundige V. M., die woensdag als verstekeling uit Boekarest op Schip hol aankwam in een DC-9 van de KLM, is nog steeds niet opgelost. Hij heeft volgens instanties op Schiphol in een uitsteeksel bij het hoofdlandingsgestel gelegen en heeft daarin de ontberingen van enorm zuurstofgebrek op een hoogte van ne gen kilometer plus een kou van minstens 25 graden onder nul doorstaan zonder noemenswaardig letsel op te lopen. Maar niemand heeft de man uit het toestel zien klimmen en zeker heid is er dus nog niet. Ingewijden beginnen dan ook steeds sterker te twijfelen aan dit verhaal. Bagageruimte Het ligt veel meer voor de hand de Roemeen zich verschanst heeft in het grote bagageruim, dat evenals de passagierscabine hermetisch van de buitenlucht is afgesloten. Dit vertrek is niet verwarmd en hierin zou hij inderdaad de bevriezingsverschijn selen hebben kunnen oplopen. Het ministerie vari justitie blijft zich over deze zaak in het diepste stilzwijgen hullen en gegevens kun nen pas worden verwacht als het on derzoek is afgelopen. Het ministerie heeft de marechaus see opgedragen persfotografen en journalisten bij de Roemeen, die vol gens het ministerie om politieke re denen is gevlucht, weg te houden. Spanje dichter bij EEG BRUSSEL Een Spaanse delega tie heeft deze week voor de derde maal met de Europese commissie besprekingen gevoerd over een han delsakkoord. In een communiqué staat dat de standpunten wat nader tot elkaar zijn gekomen. Eind maart zal de vierde en ver moedelijk laatste vergadering worden gehouden. De commissie zal daarna aan de Europese ministerraad verali^ moeten uitbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7