(S)EXPOSITIE MOCHT NIET Commentaar Beurs in mineur door situatie Verre Oosten De eerste rijksdienst betrekt transitorium Veel van zijn werk „slaapt in museumkelders Pornografie bij V en D Wel gasten, geen publiek Kostenstijging door koopavond FINANCIEEL WEEKOVERZICHT PENSIOEN KLM VOOR DEEL WAARDEVAST? GESPREK MET EEN ABONNEE 5 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 Hor 'erd jaar geleden, op elf februari werd in Den Haag Wil lem Adriaan van Konijnenburg geboren. Van Konijnenburg (kortweg „Konijn" voor zijn vrienden), was een hoog geschat kunstenaar en zó populair, dat het er veel van weg had, dat hij als een „na tionaal instituut" de geschiedenis in zou gaan. Letterlijk alles wees hierop. Niet alleen zijn vroege begaafdheid (als vijftienjarige maakte hij reeds voor treffelijke landschappen) maar ook zijn gestadige klim naar de top, duid de in die richting. Voeg daar nog bij de vele en voor name opdrachten die uit alle kringen tot hem kwamen (welke niet r.k. kunstenaar bijv. kreeg ooit opdrach ten voor altaarversieringen?) bene vens het maatschappelijk aanzien dat hij genoot, dan wordt het eens te meer een onbegrijpelijke zaak, dat Van Konijnenburg op dit ogenblik vrijwel in het vergeetboek is geraakt. Niemand kan voorspellen of dit al tijd zo zal blijven. Wat goed is be klijft en al verliest men dit „goede" tijdelijk uit het oog, de mogelijkheid blijft bestaan dat er onder volgende generaties een waar Van Konijnen burg-revival zal opbloeien. Gelukkig heeft Van Konijnenburg het afnemen van de waardering voor zijn werk niet aan den lijve onder vonden. Toen hij Gn februari 1943 overleed, was zijn roem misschien wel enigszins aan het tanen, maar nog altijd was hij een van de voor aanstaanden in de wereld van de beeldende kunst, wiens reputatie met een aandoenlijke trouw en toeurij- diing bewaakt en verdedigd werd (op het laatst zelfs tegen de verdrukking in) door de vrouw met wie hij bij kans een halve eeuw getrouwd is ge weest: Nettie Kempers. Als een goede fee zorgde en sloofde zij, om maar de geringste wens van de meester te voorkomen, aldus niet weinig bijdragend tot een legende vorming tijdens het leven van haar aanbeden man. Zijzelf heeft hem meer dan twintig jaar overleefd en tot op zeer hoge leeftijd bleef zij doorvechten voor het terug winnen van de erkenning, die er meer en meer bij in begon te schieten (Van onze correspondent) GRONINGEN Sex is er de oorzaak van dat een expositie van beeldende kunst in het warenhuis van V en D te Groningen gisteren niet is geopend. De organisatoren, onder wie de heer Pier Tania hoofd bureau culturele zaken van Groningen en de directie van V en D vonden zes tekeningen en een schilderij van de 27-jarige Har ry Huisman uit Amsterdam aanstootgevend. Een tweehonderd genodigden hoor den gistermiddag dat de opening niet doorging. Wel mochten zij de ten toonstelling bezichtigen, maar de ex positie, waarvan de inrichting meer dan tien mille heeft gebost, werd niet voor het grote publiek opengesteld. In 1914 schilderde Van Konijnenburg het indringende portret van dt dichter P. C. Boutens. De niet acceptabel geachte stukken vormden onderdeel van een inzen- Om enige regelmaat in dit herden kingsartikel te brengen het volgende: Van Konijnenburg werd geboren als zoon van een hoofdambtenaar bij Rijkswaterstaat. Een eeuw geleden (en mogelijk nog wel) een gewichtig ambt. De moeder was een Vrijtboff, een aanzienlek adellek geslacht, afkomstig uit het Zuidlimburgse Meerssen. Van haar is bekend, dat zij een zekere begaafdheid had (zij aquarel leerde heel verdienstelijk) die zij al spoedig op de jonge Willem over bracht. Als kind al trok hij de duinen in om daar te tekenen. Hij wordt dan leerling van de destijds zo gezochte (en thans ook vergeten!) d'Arnaud Gerkens en hij hield er weldra in het geboortedorp van zijn moeder, tot zijn 23ste jaar een pièd a terre op na, waar hij met grote ijver het Limburgse landschap bestudeerde en vastlegde. Reeds in 1885 verwerft hij. na an derhalf jaar studie, de akte M.O. te kenen aan de Haagse Academie en begint onmiddellijk, voortvarend als hij is, zelf les te geven. In minder dan geen tijd had hij al vijftien leer lingen. De schaarse vrije tijd die hem daardoor restte, werd uiterst nuttig besteed. GROOT GEZIEN Vóór 1890 geeft hij al op vrije en forse wijze uitdrukking aan z'n kunstopvatting, al vond men er wel de respecten die hij koesterde voor een meester als Theodore Rousseau duidelijk bij ingeschilderd, echter zonder dat dit ooit tot een slaafs epi gonisme leidde. De zondagochtenden werden na kerktijd doorgebracht op ateliers van oudere collega's; Mesdag, Jaap of Willem Maris, Jozef Israëls of Blom- mers werden beurtelings met een be zoek vereerd, maar later zou hij ge tuigen, dat hij er eigenlijk niet zo veel had opgestoken omdat zij geen van allen pedagogen waren en zich slechts beperkten tot wat losse op merkingen. Nu was de jonge kunstenaar er be paald de man niet naar om zich hier door uit het veld te laten slaan. Men ziet hem dan ook al gauw zijn eigen vorm bereiken, in hoofdzaak bestaan de uit groot en eenvoudig zien, zon- sche basis." der ooit de natuur geweld aan te doen, om zodoende te geraken tot een synthetische weergave van het waar- genomene. De groei zet zich nu onverdroten voort. In 1910 maakt hij het beroem de gemonumentaliseerde portret, de criticus Albert Plasschaert gewijd, dat tot in de haardracht toe, gesty- leerd was. Vier jaar later volgt het indringende en minstens even be roemde conterfeitsel van de dichter P. C. Boutens. CTEEDS sterker klinken in ver- scheidene steden de stemmen die vragen om een koopavond op vrijdag. Een wat vreemde zaak: midden- en kleinbedrijf noch grootwinkelbedrijf hebben erom gevraagd. Komt er plaatselijk een algemeen Ingevoerde koopavond, dan betekent dit voor het bedrijfsleven kosten stijging en geen omzetverruiming. De bestaande omzet wordt uitgesmeerd over een groter aantal openstellings uren. Vooral voor het grootwinkel bedrijf zal de kostenstijging aanzien lijk zijn. Invoering van een koopavond is eco nomisch alleen verantwoord, indien deze avond gecompenseerd werd door bijv. sluiting op zaterdagmiddag of op maandag. Overal echter waar de koopavond in de gemeenteraden aan de orde is, wordt weinig serieus met de noodzaak van compensatie rekening gehouden. Voor het publiek betekent de koop avond verruiming van service, meer tijd om gezellig te winkelen en meer tijd om 's zaterdags naar bulten te trekken. Maar zonder sluiting op zaterdagmid dag of op maandag leidt de koop avond tot kostenstijging en op den duur onvermijdelijk tot prijsstijging. Merkwaardig in de discussies rond om de koopavond is, dat men deze factor vrijwel vergeet. Honderd jaar geleden werd Willem Adriaan van Konijnenburg in Den Haag geboren. In 1917 komt „De overgave" (ook al zo'n chef d'oeuvre) tot stand en daar tussendoor maakt hij geestige litho grafische prenten voor „De Kroniek" en de „Nederlandse Spectator". Zelfs op het gebied van de reclame ver diende hij zijn sporen. Zo maakte hij o.a. een geïllustreerde dienstregeling voor de Rederij Fop Smit Co. Inmiddels heeft hij zijn denkbeel den geformuleerd die hij onder de titel „Het wezen der schoonheid", de wereld inzendt. Een ander bekend werk uit deze periode ontstond in Limburg: „Os senwagen met voerman", waar het hem minder om de uitbeelding van het motief te doen was dan om de esthetische problerpen die eraan vast zaten. GEWEIGERD Dan, aan het begin van de jaren twintig, krijgt hij zijn eerste échec te incasseren: Een Israëlitisch comité geeft hem opdracht een Zacharia-ta- fereel te maken, bestemd voor het nieuwe Rotterdamse stadhuis. Het werk wordt echter geweigerd. (Later werd het aan het Stedelijk Museum in Amsterdam geschonken.) Omstreeks die tijd heeft hij een ruim atelier gekregen in de oude rechtzaal van het Haagse Hofje van Nieuwkoop. De geweldige afmetingen van zijn doeken, noopten hem die grote ruimte te betrekken. Tot voor enige jaren, kon men er alles nog in de oude toestand aantreffen: Zijn weduwe bleef jaren lang de huur doorbetalen. Het woonadres bleef echter de Jan van Riebeekstraat, eveneens in Den Haag. Een van de laatste werken in het onvoorstelbaar grote oeuvre, was het portret van zijn vriend en maecenas, de heer Van Kooten Kok, die hij uitbeeldde in een kostbare pelsjas, waarop de aristocratische handen als dode dingen rusten. Een voorgevoel mogelijk, want nog voor de voltooi ing van het portret overleed de op drachtgever. De grote collectie die Van Kooten Kok verworven had. ging later voor een deel over op de, inmiddels ook gestorven, kunstcriticus G. Oudshoorn, wiens weduwe met tedere zorg al dit schoons koestert en onder houdt. PERSOONLIJKHEID Was Van Konijnenburgs werk toch te zeer aan tijd en mode onderhevig? Of existeerde het misschien te zeer bij de gratie van de levendige persoonlijkheid van de maker tijdens zijn leven? Feit is, dat Van Konij nenburg nooit naliet zichzelf te affi cheren en te „verkopen", een ei genschap die naast talloze andere markante karaktertrekjes, hem tot een uiterst boeiende en veel bespro ken persoonlijkheid maakte. Anecdotes omtrent zijn doen en la ten zijn er overigens legio. Hij was een graag geziene, doch wat bewer kelijke gast in het Haagse „House of Lords", waar het personeel en hijzelf er angstvallig voor waakten, dat hij niet op de tocht kwam te zitten. Hij liet zich daar steevast vergezellen van een nichtje of ook wel door an der gezelschap, maar zelf weigerde hij al hij er maar even onder uit kon iedere consumptie. Zijn spreekwoordelijke bacillen vrees moet hier wel iets mee te ma ken hebben gehad. Een vrees, die hem de zeldzame keren dat hij een bezoek aflegde, voortdurend deed weigeren zijn overkleren naast ande re kledingstukken aan de kapstok op te hangen: om ze toch naar behoren kwijt te raken, bouwde hij in de pa- rapluiebak op zijn wandelstok een pyramide van jas, hoed en shawl. De luisterrijke diners, waaraan al lerlei interessante mensen aanzaten, die van tijd tot tijd door het echt paar thuis werden aangeboden, von den in de kunstenaar een „deskundi ge", zij het matige eter; maar moest er buiten de deur worden gedineerd, dan ging het bord van „Konijn" meestal even maagdelijk terug als het voor hem was neergezet. OPGEBORGEN Zo verliep ongeveer het leven van de man die opviel door de voorname zwier waarmee hij het leefde. Zijn wat dandyeuze kleding, alsme de zijn gevoileerde stem, on derstreepten de allure van de grand seigneur en chicard, die hij in wezen was. Zijn werken vindt men nog wel sporadisch opgesteld aan de Museumwanden; het grootste gedeelte echter „slaapt in het koele graf van de museumkel ders. GIJS KORDING Onder invloed van de gespan nen politieke toestand in het Verre Oosten waren de finan ciële centra in mineur gestemd, daarin voorgegaan door een flauw Wall Street. De jongste staatslening heeft een gunstig resultaat opgeleverd. Er werd voor meer dan een half miljard in- - geschreven. w:,ar„p een .«ewUein, »egens een natt- iets minder dan de helft volgde. Naar onze mening heeft het gevolgde systeem van inschrijving en toewij zing goed gewerkt. Deze „Gazellen" weerspiegelen iets van de persoonlijke zwier en gratie van de kunstenaar Willem van Konijnenburg. Hoogste gebouw van ons land (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als eerste van een aantal rijksdiensten zal de volgende week het directoraat- generaal voor het verkeer van het ministerie van verkeer en waterstaat het zogenaamde tran sitorium betrekken. Dit negentien verdiepingen hoge rijkskantorengebouw het hoogste van ons land is in opdracht van de- rijksgebouwendienst ontworpen door het Architectenbureau ir. J. A. Lucas en ir. H. E. Niemeyer uit Voorburg en gebouwd door de HBM. De bouw geschiedde volgens het arbeidsbesparende Jackblock-sys- teeïn. waarbij de verdiepingen, na op de begane grond te zijn gereedge- j maakt, werden opgevijzeld en daarna verder afgewerkt. Naast dit hoge kantorengebouw is een vrijstaande kantine gebouwd, d.t- j alleen vanaf de eerste verdieping is j te bereiken. Achter en naast dit hoge kantoor bevindt zich een parkeer- j ruimte voor 300 auto's en een stalling j voor 350 fietsen en brommers. Voor het schoonmaken van de ramen 1 wordt per verdieping een eenvoudige langs de gevel verrijdbare installatie t gebruikt. Op de begane grond is een grote I vergaderzaal en op een van de hoogste verdiepingen zijn een aantal commissiekamers gebouwd ten be hoeve van vergaderingen en bespre kingen. Het totale nuttige vloeroppervlak bedraagt 13.500 vierkante meter, waardoor er in het gebouw plaats is voor 1.300 ambtenaren. De totale bouwkosten waren 21 miljoen. Het transitorium is bedoeld om tij delijk onderdak te verlenen aan tak ken van de rijksdienst, waarvoor de definitieve huisvesting nog tot stand moet worden gebracht. Dit zijn onder meer een gedeelte van de belastingdienst, het directo raat-generaal voor het verkeer, enke le afdelingen van Buitenlandse zaken, de directie kinderbescherming. Enkele andere verdiepingen wor den beschikbaar gehouden voor het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Door de ingebruikne ming van dit gebouw zal de nijpende ruimtenood bij de rijksdiensten enigszins worden verlicht. Op de Startbaan in Amstelveen reed de dertigjarige heer D. S. West ra met zijn auto in een flauwe bocht recht door en kwam frontaal in botsing met een autobus. De heer Westra overleed in het ziekenhuis. Er was deze week bijzonder weinig affaire op de Amsterdamse beurs, daar men er de voorkeur aan gaf om de ontwikkeling in Vietnam en Noord-Korea af te wachten. Met na me het feit, dat de Newyorkse beurs de laatste dagen gedecideerd flauw gestemd was door ongerustheid over de oorlog in het Verre Oosten, noopte tot gereserveerdheid. Er kwam gisteren nog bij, dat onale feestdag gesloten blijft, zodat men dan op eisen kompas moet va ren. Wanneer men de koersgemiddel- den van deze week bekijkt, dan ziet men, dat de internationale aandelen de grootste veer hebben moeten laten, maar daar zijn het ook internationals voor. die afhankelijk zijn van de ont wikkeling in Amerika. Met name Kon. Olie moest terrein afstaan en kwam van 155 of 150,60, een verlies van bijna 25 pun ten. Philips liep terug met ongeveer 18 punten en kwam op ƒ119,80. Van de overige internationals verloor het Rayonfonds ongeveer 19 punten en kwam op 71. GASBEL Het is geen wonder, dat gunstige berichten ditmaal weinig invloed op de stemming hadden. Volgens het Centraal Planbureau zal de aard- gaswinning dit jaar voor ƒ650 mil joen in directe zin op de betalingsba lans inwerken, tegenover in 1967 voor 300 miljoen. Zoals men zal weten, wordt het aardgaseffect voor 1970 op meer dan een miljard gulden geraamd. Gelei delijk ondergaat onze betalingsbalans I dus een weldadige invloed van de I gasbel en op de beurs hoopt men, dat ook de kapitaalmarkt daarvan een zekere steun zal ondervinden. De vergadering van Heineken Bier gaf aanleiding tot een gunstige ver wachting voor de toekomst van de biersector. De eerste vier maanden van het nu lopend boekjaar hebben, aldus het bestuur, een gunstig ver loop gehad, zowel voor de binnen landse als de buitenlandse afzet. Hei neken weet zijn marktaandeel in ons land ieder jaar te vergroten en het zegt wel iets, dat het bestuur van deze onderneming het produktie-ap- paraat verder uitbreidt om meer ca paciteit te krijgen. Amerika neemt veel bier af en de export naar dit land bedraagt thans al 150.000 hl. per jaar. De koers van Heineken verbeterde in eerste aanleg van 592 ex dividend tot 620 pet., maar gisteren moest de koers terug tot 614 pet. Ook andere bieraandelen, zoals Amstel waren eerst aan de vaste kant. maar moesten met de hele markt in het laatst van de week terug. AKU Algemene Kunstzijde Unie heeft haar cijfers over het vierde kwartaal deze week bekendgemaakt. Het resultaat over heel 1967 is een netto winst van ƒ40.8 miljoen tegen ƒ58.9 miljoen over het voorafgaand jaar. Men was op een dergelijke winstda ling al voorbereid, maar onbeant woord is nog gebleven de vraag of het dividend op 18 proc. zal worden gehandhaafd. Daarover moet het bestuur nog een beslissing nemen, die men wel zal laten afhangen van de vooruitzichten in het nieuwe jaar. Volgens de raad van bestuur ziet de toekomst er voor de AKU beter uit, het dieptepunt zou voor het concern gepasseerd zijn Een ander internationaal aandeel, dat deze week de aandacht trok, was ons nationaal luchtvaartfonds. De oorzaak daarvan is het plan van de Amerikaanse regering om toeristen- reizen naar een niet-Amerikaans land een belasting op te leggen, ter wijl de bedragen, welke in het bui tenland mogen worden besteed door toeristen, sterk aan banden zullen worden gelegd. Natuurlijk moet het Congres deze plannen nog goedkeu ren, maar onze KLM was deze week er erg flauw door gestemd. De note ring liep terug van 219 tot 189. ELSEVIER Een gunstig bericht was de mede deling van het bestuur van Elsevier, dat de groep der ondernemingen (verdeeld over 6 landen) een om zetstijging van ruim 21 procent heeft gehad, terwijl de kostenstijging bij dit percentage van de groei is achter gebleven. Voor 1968 wordt een om zetstijging van circa 15 proc. ver wacht. De notering van de aandelen ren kwam de 'koers op 312. Ver. Machinefabrieken moesten om een bijzondere reden een extra koersverlies lijden, daar bericht werd, dat een verlies van meerdere miljoenen is geleden op een order uit Rusland, wegens een onjuiste calcu latie. Gezien de omvang van dit wijdvertakte concern, is er geen reden tot paniek over deze mislukte transactie en het bestuur gaf reeds de verzekering, dat het dividend over 1967 wel niet in gevaar zal komen. Tooh liep de koers van dit fonds van 164 tot 151 pet. terug, omdat het publiek klaarblijkelijk vreest, dat ook andere orders mogelijk geen winst zullen opleveren. S1TOS Flauwer gestemd waren verder Meelfabrieken, die van 332 op 314 procent kwamen, terwijl de vergade ring van aandeelhouders nog moet worden gehouden. De kwestie met Sitos is inmiddels opgelost door over neming van het restant aandelen in andere handen, terwijl leveranties tegen gereduceerde prijs aan super markten, op zijn verzoek is verleend. Amsterd. Ballast verloor 16 punten, Wyers daalde van 353 tot 336 proc. Gist-Brocades deed het de laatste weken behoorlijk en liep eerst deze week nog op van 733 tot 738, maar gisteren duikelde het fonds terug tot 722. Billlton Mij is de laatste tijd, na de grote rijzing, luier gestemd en dit fonds kreeg deze week opnieuw een terugslag, nl. van 146 tot 140. Het zal van de verdere ontwikkeling, met name in Amerika, afhangen, hoe onze beurs zich in de komende weken zal gedragen. Slechts redelijk inkomen door overtredingen... UTRECHT De Katholieke bond van vervoerspersoneel heeft in een communiqué zijn teleurstelling uit gesproken over het feit dat in de betreffende memorie van antwoord de huidige spoorwegproblematiek niet mede wordt beoordeeld binnen het raam van het gehele ver- voersbestel, omdat ook in de binnen vaart en bij het beroepsgoederen- vervoer over de weg sprake is van een weinig rooskleurige situatie. In de beide laatste vervoerssecto ren hebben de werknemers een socia le achterstand ten opzichte van hun collega's bij de spoorwegen, aldus de KBV. „Slechts door lange werktijden, veelal gepaard gaande met overtre dingen van de wettelijke bepalingen voor dienst- en rusttijden, zijn zij in staat een redelijk inkomen te ver werven". steeg van 307 tot 317, maar giste- de landbouw zijn. SCHIPHOL Het ziet er naar uit, dat de KLM-vliegers niet alleen een beter pensioen krijgen maar dat een deel van het pensioen ook waarde vast zal worden gemaakt en dus ge lijke tred zal houden met de stijging van de kosten van levensonderhoud. Dit is gisteren bekend geworden, nadat de KLM-directie en de Vereni ging van Nederlandse Verkeersvlie gers overeenstemming hadden be reikt over een salarisverhoging van 4 procent, inclusief een compensatie voor de stijging van de sociale lasten. Besloten werd ook de pensioenpre mie te verhogen, maar over de aan wending daarvan moet nog nader overleg worden gepleegd. Consumenten bezorgd over zuivelmarkt DEN HAAG In een telegram aan de ministers van economische za ken en landbouw heeft het Consu mentencontactorgaan verklaard ernstig bezorgd te zijn over de voorstellen van de EEG-commissie ter ordening van de zuivelmarkt. Het CCO meent dat deze voorstellen niet in hgt algemeen belang, noch in het belang van de consument en van ding van galerie Waalkens te Flnsterwolde. Deze weigerde ze uit de inzending terug te nemen. Gistermorgen een paar uur voor de opening werd daarom besloten de gehele expositie niet te laten doorgaan. Vooraf had men de politie een preventief onderzoek laten instellen. De Groninger hoofdcom missaris van politie, K. J. Müller, verklaarde gistermiddag op een persconferentie dat hij de gewraakte tekeningen en het schilderij we liswaar als kunst kon waarderen, maar dat hun inhoud naar zijn me ning pornografisch was. Hij vertelde dat er proces verbaal zou zijn opge maakt als de expositie wel was geo pend. Gastvrijheid Eén van de motieven om de exposi tie geen doorgang te laten vinden was de overweging dat anders misbruik zou worden gemaakt van de gastvrijheid van V en D, vertelde de heer Tania. Bovendien vond hij het veel verschil maken dat deze exposi tie werd gehouden in een warenhuis, waar veel publiek komt. In een museum ligt dat anders, zo meende de heer Tania, die vertelde dat de expositie als geheel al verder ging dan hij ooit elders in het land had gezien. De tentoonstelling zou worden ge houden onder auspiciën van het Gro nings museum met behalve van de heer Waalkens, ook inzendingen van de galerieën Heins en De Mangelgang te Groningen. Directeur A. Westers van dit museum was één van de or ganisatoren die mee besloot de expo sitie niet te laten doorgaan. Tegen tentoonstelling in het Gronings mu seum zelf zou hij echter geen bezwaar hebben gemaakt, omdat hij de teke ningen en het schilderij van voldoende artistieke waarde achtte. Emotie Toen de heer Tania tijdens de persconferentie stelde dat hoewel hij respect had voor de mening van de heer Waalkens zijns inziens een slechte dienst is bewezen aan de mo derne kunst, werd hij geïnterrum peerd door de heer Waalkens. „Niet de kunst, maar het cultuurbeleid is een slechte dienst bewezen", zo meende deze. Albert Waalkens de boer en ga leriehouder die onlangs de culturele prijs van Groningen kreeg vond het niet opgaan om wel plaatjes van verminkten in Vietnam te tonen en niet van de erotiek. „Ik stel mij ach ter de avant garde. Deze mensen acht ik van onschatbare waarde en ik meen op principiële gronden niet ak koord te kunnen gaan met het in trekken van deze stukken", zo ver klaarde hij emotioneel. Harry Huisman die zelf bij de bezichtiging door de genodigden aan wezig was vertelde ons de teke ningen noch de schilderijen eerder in Nederland te hebben geëxposeerd. Wel zijn de tekeningen in New York tentoongesteld geweest, het omstre den schilderij echter niet Ontslagtermijn De heer J. H. Noomen, werkzaam bij de uitgeve rij Samsom te Alphen aan den Rijn, J. P. Coen- laan 77, Alphen aan den Rijn. Het voorstel van minister Po lak om de opzegtermijn voor de werknemers boven de 45 jaar aan een langere periode te bin den en dit wettelijk vast te leg gen, bedoelt uiteraard een beschermende werking te heb ben. Wordt dit in het burgerlijk wetboek opgenomen, dan heb ben de boven 45-jarigen dus recht op een extra ontslagter mijn van nog eens maximaal dertien werken, gerekend naar dienstjaren. In het gunstigste geval in het totaal een half jaar om te trachten elders aan de slag te komen. Het schijnt een lange tijd maar zij die het vraagstuk aan den lijve ondervinden we ten, dat. wanneer men eenmaal de veertig passeerde, ander werk vinden moeilijk is. Naar mijn mening verdient het voorstel te worden toege juicht. Het impliceert wellicht ook dat bij opheffing of stop zetting van bedrijven vooral de ouderen in het oog worden ge houden. Dat de medalje tweezijdig is toonde de Sociaal-Economische Raad aan. Verzwaarde ontslag bepalingen kunnen ook rem mend werken bij benoeming van oudere sollicitanten. Men mag alleen maar hopen dat, wanneer he! voorstel wet wordt, de bepalingen slechts zelden zullen worden gehan teerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5