TERUGBLIK OP JONGE NEDERLANDSE KUNST VLEET Plein voor Leiden GROFVUIL- OPHAALDIENST. •NIEUWS Carry Geysen? Vertolking diesstuk oogstte bewondering Meer slaclitrunderen op de Leidse veemarkt 'O Boeiende expositie in De Lakenhal Burgerlijke stand van Leiden Prof. van Asbeck (78) overleden Jazzcombo's speelden Leiden voor de tv in Nieuwe aanwinst Oudt Leyden Naast Pannekoekenliuysje en rotisserie nu bistro Op 1500 nieter Zilver voor Visserijnieuws bij de ..Iphigeneia in Aulus Leiden straks stinkende en rokende puinhoop Ingezonden z LciDSE COURANT LEIDEN Onder de titel „Jonge Nederlandse kunst 6768", wordt in De Lakenhal tot 3 maart een tentoonstelling gehouden van werk van zeventien kunstenaars die geen van allen ouder zijn dan dertig jaar. Het gaat hier om een reizende expositie onder auspiciën van het Ministe rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Tot nog toe werden de Jonge- Nederlandse - kunsttentoonstellin gen samengesteld uit vrije inzen dingen. Dit jaar is een beperkt aan tal exposanten van vorige jaren uitgenodigd een wat ruimere keuze uit het beschikbare werk in te zen den. Daarmee is een soort adem pauze, zowel voor het publiek als voor de samenstellers, beoogd. Men kan zich nu rekenschap geven van wat in het recente verleden is ge presenteerd. Groepstentoonstellingen als deze munten niet uit door homogeniteit, maar dat is, lijkt ons, juist een van de aantrekkelijke kanten ervan. Tot de „jonge Nederlandse kunst" be horen zowel de strakke hard-edge- panelen van Jan Dibbets als de vol strekt figuratieve olieverven van Pierre Schwartz. De ruige, grillige \jzerconstructies van Theo Nier- meijer representeren die kunst evengoed als de gestileerde uitge balanceerde hardstenen en albasten plastieken van Theo van Brunschot. De tentoonstelling geeft, met an dere woorden, een goede indruk van de veelheid van mogelijkheden die de kunstenaar heeft om zijn inspi ratie om te zetten in creatie. Niet iedereen zal even verrukt zijn van het resultaat waartoe die mogelijk heden hebben geleid, maar onder het werk van de zeventien exposan ten is er allicht iets (en misschien zelfs veel) dat hem aanspreekt, dat overkomt Bijzonder geslaagd vonden wij de gouaches van de in 1941 in Rotter dam geboren Evert Maliangkay: fijn van kleur, mooi van compositie, speels en ironisch. Het werk van zijn broer, Rudolf Maliangkay (1943), is strakker, wat al uit de titels van zijn gouaches blijkt: Dia- LEIDEN Geboren: Marc A, z v B P F Al en T K Duyster; Anne- mieke, d v A C Deegenaars en J W Hanselaar; Natas ja S, d v P J Wors- ley en L W Durkin; Martinus J G. i v M J 6 de Jong en T M Jorna; Johanna, dvRvd Weijden en V F A Vonk; Maria C, d v D L Couprie en A Rademaker; Francisca H, d v D L Couprie en A Rademaker; Sara B, d v W v Erkel en J A Aalbers- berg. Overleden: S R Vos, 8 j, zoon; F Boer, 66 j, man; H A van Sohaik, 66 j, wed. van F Boting. LEIDEN Op 78-jarige leeftijd is overleden prof. mr. F. M. baron van Asbeck, die vele jaren aan de Leidse universiteit volkenrecht en internationale politieke geschiedenis heeft gedoceerd. Dinsdag om half twaalf wordt in de Groene kerk te Oegstgeest een rouwbijeenkomst gehouden, waarna de begrafenis plaats heeft. Een geslaagd specimen van de jonge Nederlandse kunst in De Lakenhal is de ets/aquatint Soldaten van Kees Spermon, geboren in 1941 in Rotterdam. Foto: N. van der Horst gram II, Demonstratiebord, Schaak spel II, III en IV. Over titels gesproken: de langste zjjn die van de olieverven en teke ningen van Theo Schuurman (1938), zoals: Er bestaat geen grens tussen mens en gebruiksvoorwerp, en: De liefde schept behagen in haar be drijvers. Die vaak ironische titels passen goed bij dit weinig zwaar wichtige werk, dat bijna on-Hol- lands aandoet. Het minst zwaarwichtig op deze expositie zijn de olieverven op pa pier van Siet Zuyderland, geboren in 1942 in Amsterdam: carnavaleske figuren, uitbundig geschilderd in felle, vrolijke kleuren. Dat Zuyder land o.a. decors ontwerpt, ligt bijna voor de hand. Krantepapier is gauw ongeduldig, zodat het niet mogelijk is bij elk van de deelnemers aan de tentoon stelling afzonderlijk stil te staan. Enkele exposanten wordt daarmee we beseffen het, groot onrecht aan gedaan, met name de vrijwel nog niet genoemde beeldhouwers. Een uitzondering daarom nog voor de soms indrukwekkende plastieken van Gerard Schoffelen (1937), de ook compositorisch fraaie bronzen van P. Abramsen (1941) en de staal constructies van Pim van der Maas (1938), waarvan we vooral Inkapsel bijzonder mooi vonden. De rest is, wat ons betreft, zwij gen, maar hopelijk voor de lezer: kijken, in De Lakenhal. Beslist doen. Leo Kleyn Auto reed Rapenburg in LEIDEN Vannacht Is bU de Nieuwsteegbrug een auto het Ra penburg ingereden, na een botsing mte een andere auto. De chauffeur gaf geen voorrang. De auto schoot door de rem, ramde twee fietsen op het Rapenburg en reed het water in. De inzittenden konden op eigen ge legenheid de auto, die later werd opgetakeld, verlaten. Collectanten gevraagd De collecte voor MINDERVALI- DEN van alle gezindten zal gehou den worden van 19 tm. 24 febr. De beide organisaties hebben vergun ning gekregen voor een huis-aan- huis-collecte. De besturen van de bonden vragen collectanten(trices) die zich kunnen melden aan onder staande adressen: H. P. Pannekoek, Lindestraat 24. tel. 34834; G. de Boer Verl. Nassaustr. 5, tel. 21855: mevr. Creython, Wiardi Beokmanstr. 29, tel. 22917. Op zaterdag 24 febr. bussen voor sbraatcollecte afhalen op Hooigracht 84 (centrum), waar beide besturen aanwezig zijn van 96 uur. De col lectebussen moeten vóór 6 uur zijn ingeleverd. LEIDEN In de vrij goedbe- zette Schouwburg verzorgden het Dick Vennik Kwartet en het Art F armer-J immy Heath Kwintet gisteravond een jazz-concert. Het eerstgenoemde ensemble werkte vóór de een kwartier lange pauze. Jazz-combo's spelen, uiteraard, zonder blad. Wat ze brengen is aan velerlei tijdsinvloeden onderhevig. Een beschouwinge erover kan slechts uit indrukken, niet of nauwelijks uit een beredeneerd betoog bestaan. De goede onderlinge afstemming be paalt het „to be or not to be". We hoorden deze avond de zonder twijfel eigentijdse jazz en merkten op, dat bij het Dick Vennik kwartet de leider het overwegend voor het zeggen had. Zijn tenor-sax (of fluit) blies reeksen vinnige, soms nijdige mo tiefjes, die eigenlijk niet aan een melodische herkenbaarheid toe kwamen. Van enige voortgang kon geen sprake zijn; de beweging scheen een permanent pas-op-de-plaats te ma ken. De spel-partners, pianist, bassist en drummer bleven, met al hun ken nelijk bekwaam geïmproviseer, op de achtergrond. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Maandagmorgen om kwart over elf zal burgemeester Van der Willigen officieel de Bistro Oudt Leyden openen. Na een ingrijpende verbouwing, die ruim een half jaar heeft geduurd, kan eigenaar S. M. Borgerding deze eetgelegenheid van specifiek Franse gerechten toevoe gen aan het bekende Pannekoekenhuysje (de Crêperie, in het Frans geheten) en de Rótisserie Oudt Leyden. Door aankoop van het ernaast ge legen pand. Steenstraat 49. kon deze uitbreiding worden gerealiseerd. Te vens werd een stuk van de tussen de Steenstraat en Kruisstraat gele gen Fabiaanspoort van de gemeente Leiden gekocht Het ligt in de bedoeling in de bis tro een snelle plate-service van Franse gerechten te serveren voor mensen, die eens wat anders dan een pannekoek willen eten. Boven de bistro is een zogenoem de Sehout-en Schepenen-Camer voor vergaderingen, diners en cock- tailparties. Het is zo ingericht dat men aan de voorkant kan eten en vergaderen, terwijl daarachter een sfeervolle ruimte is voor een aperi tief of een receptie. Ere-poorters De heer Borgerding heeft het plan jaarlijks een Schout-en Schepenen maaltijd te geven, waaraan het vaste college van Schout en Schepenen van Oudt Leyden zal aanzitten aan het banket (om met Toon Hermans te spreken). Tevens zullen tijdens deze maal tijd twaalf VIPS. afkomstig uit de kringen van universiteit, industrie en pers. en gekozen door he$ college als ere-poorters van Oudt Leyden worden beëdigd. De eerste maaltijd Maandag, buurt 17: Hoge Morsweg Morsweg (van Lage Morswcg tot Hoge Morsweg) (ook de woonschepen). Morslaan. Dr. Lelylaan. Granaathof. Diamantlaan. Onyxhof. Amethisthof. Smaragdlaan. Robijnstraat. Parelstraat, Topaaslaan, Aquamarijnstraat. Bothastr.. Herman Costerstr., Morskade, Rijnhofweg. Dinsdag, Buurt 18: Lammerschansweg (belde zijden van Zoeterwoudseslngel tot Station). Kamer- llngh Onnespleln. De Sltterlaan. v.d. Waaiastr.. Buys Ballotstr., Hugo de vrlesstr.. Kapteynstr.. v.d. waalsplein. Van Bemmelenstr., Lorentzkade (geheel). Zeemanlaan, Van 't Hoffstr.. Bakhuis Ro- zenboomstr. Donderdag buurt 1>: Lm«a Morsweg. P. C. Hooftlaan, Vondel laan. Van Baerlestraat. Jacob Catslaan, Gerard Brandstr.. Coorn Hertstr., Const. Huygenslaan. Brederostr.. Spteghelstr.. Roemer Vlsscherstraat, Tesselschadestraat, Leeghwaterstaat, Storm Buyslngstr.. ca- landstr.. Leemanstr.. Conradstr.. DIJkstr., Stuwstr.. Sluisstr., Dulkerstr.. Damlaan. Haagsestraatweg. Vrijdag, buurt 20: Van Vollenhovckade, Van Vollenhoven- pleln. Snouck Hurgronjestr., Hulzlngastr., Uhlenbeckkade, Colenbranderstr.. Mey- erskade, Duyvendakstr., Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot v. Vollenhovenpleln), RIJndIJkstr., Kanaalstr., Dozystr.. De Goe- Jestr.. Cosljnstr., Hartmanstr.. Roombur gerlaan. Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wllhelmlnabrug). Utrechtse Jaagpad (van Utr. burg tot Wllhelmlnabrug). Catharl- nastr., RIJnstroomstr. zal begin oktobervan dit jaar wor den gehouden. Oudt Leyden bestaat ruim 60 jaar en is opgericht door de ouders van de tegenwoordige eigenaar. Zij zijn begonnen met een melksalon annex lunchroom en menig minister van nu heeft daar vroeger als jong (corps)student zijn meegebrachte boterhammen met een kopje cho colade genuttigd. Een als ober verklede 18-de eeuw- se poorter heeft gistermiddag als „aansprekerd" de wederzijdse buren van de heer Borgerding en de par keerwachter van de overkant uit genodigd om van 57 uur het nieu we pand te komen bewonderen. Architect by de verbouwing was Ha" de heer J. G. Boode uit Den De interieurverzorging is van heer H. Baaren. de Alleen in verstillingen tussen het felle onderste-uit-de-kan-halen van de aanvoerder, viel hun activiteit beter naar waarde te beoordelen. Deze jazz is stekelig en scherp- kantig, alles botst onderling en men schijnt vreselijk veel moeite te doen om vooruit te komen. Aan de zeer verdienstelijke, ook de individuele techniek, wil ik niets afdoen. Maar alle moeite werd door het resultaat, een niet zeer boeien de, hoekige, vrij kale klank, een brokkelig beeld, een statische be weging, nauwelijks gehonoreerd. Veel milder, helderder en dus attraktiever, musiceerde het Ameri kaanse Art Farmer-Jimmy Heath- Kwintet. Farmer speelde trompet en bugel. Heath tenor-sax, Mal Wald- ron, piano, Jimmy Woode bas en Steve McCall drums. Op het toneel hielden de rijdende camera's de spelers in het vizier. Deze reportage wordt namelijk in een VPRO-programma later uitge zonden. In dit kwintet verschenen alle partners als gelijkwaardig, ze maak ten ieder voor zich een mooie toon- en deden dat in uitstekende har monie. Ook hier was er een motieven spel gaande, maar het verband bleek sterker en het geheel van spanningen evenwichtiger dan bij Dick Vennik en de zijnen. Hier werd echt muziek gemaakt, heet van de naald, maar toch ook be heerst en vooral welluidend. Namen doen bij deze jazz niet ter zake. De liefhebbers genoten toch wel. Het applaus was vooral na de pauze welsprekend genoeg. JOH. Van WOLFSWINKEL. GRENOBLE Bij het sluiten van deze editie was nog één rit te rijden op de 1500 meter schaat senrijden dames. Op dat moment stond Carry Geysen op de tweede plaats met een tijd van 2.22,7. Het goud was voor de Finse Kaja Mus- tonen, die met 2.22,4 een nieuw Olympisch record vestigde. Stien Kaiser, die na haar rit op de eerste plaats had gestaan met 2.24,5 zou een bronzen medaille behalen. De laatste Nederlandse deelneem ster, Ans Schut, kwam in haar rit niet verder dan 2.28,3; een tijd die niet voldoende was om op de ere plaatsen te komen. Geveilde percelen LEIDEN In het venduhuis der notarissen werden de volgende per celen geveild ten overstaan van no taris mr. S. M. Brandenberg: woon huis Nassaulaan 21 Oegstgeest voor f 55.500 door de heer Proper qq; woonhuis Coornhertstraat 61 Leiden voor f 12.200 door G. Spadon. AMSTERDAM De 7 1/4 pet. der tigjarige obligatielening van f 6 min ten laste van de stichting Maar- tenswouden te Drachten (Fr.) in richtingen voor zwakzinnigen is sterk overtekend. Bij de toewijzing zal een belangrijke reductie moeten plaatsvinden. De koers van uitgifte was 9914 pet. Doel van de uitgifte was de betalin gen in 1968 voor de uitbouw van de inrichtingen soepel en tijdig te kun nen verrichten. IJ MUIDEN De schippers van dc loggers en kotters gaven uiteenlopen de meningen ten beste. Sommigen noemden het weer redelijk, anderen vonden het een smerige bries. Beide groepen bleven echter vissen. De mel dingen liepen sterk uiteen. Berichten over trekken van 60 kilo tong en een mand of zes andere vis werden afge wisseld door sombere geluiden over trekken van amper tien kilo tong en bijna geen andere vis. Dat laatste moet men overigens met de nodige korreltjes zout nemen. De meeste schippers voelen er niet veel voor het achterste van hun tong, en nu eens in de dubbele betekenis van het woord, te laten zien. Zij houden de goede plekjes het liefst voor zich zelf. Soms hoorde men iets over een lekker beetje kabeljauw. Een groot aantal van deze vaartui gen heeft een streep onder de activi teiten voor deze week gezet en komt op huis aan. De schepen die hun heil dichter onder de kust zochten, wisten weer veel kleine gul en ook wel wij ting aan boord te krijgen. Zuinig De beste resultaten in deze groep waren voor de combinaties. Ook deze schepen hebben de visserij beëindigd. Uit de noordelijke Noordzee werd weinig vernomen. Uit de spaarzame gegevens kon worden afgeleid, dat het daar nog steeds niét loopt, zoals men het graag zou willen. Het was nog een zuinige boel met in het gunstigste ge val trekken van veertig manden hoops, waarbij de koolvis weer de eerste viool speelde. Een beetje schel vis. gul, wijting, haring en een heel enkele keer makreel, doorbraken de zwarte eentonigheid. Heel wat sche pen zijn nu al bijna 14 dagen van huis zonder dat men een lonende hoeveel heid in de ruimen heeft kunnen ber gen. Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 32 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 3735 kisten vds, waarvan LEIDEN Na wat we in de krant van woensdag j.l. hebben geschreven over het diesstuk: Jphigeneia in Aulus", kunnen we nu, na de première gisteravond in de Zuiderkerk, kort zijn. Eerst nog even een rechtzetting. In bovengenoemd stukje is een sto rende fout gekomen. Er staat, dat de godin een kind op het altaar legde in de plaats van Iphigeneia. Dat moet zijn een hinde. Tijdens de opvoering kregen we de indruk dat men bij de voorberei ding niet voldoende rekening hee-ft gehouden met de ruimte waarin gespeeld werd, vooral met het oog op het spreken. LEIDEN Januari en februari zijn maanden waarin de aanvoeren niet groot zijn. Alle afdelingen ga ven ook gisteren hiervan blijk. We liswaar waren er meer slachtrundc- ren, maar de wolvee-afdeling was zeer dun bevolkt. Dit is niet onbegrijpelijk, daar in het najaar van 1967 door de hoge prijzen veel wolvee is gemarkt. Zo doende zijn er behalve fokschapen geen of althans weinig dieren voor de handel beschikbaar. Op is op en dus is het wachten op de nieuwe aanwinst. Er worden dit jaar veel lammeren verwacht. Gisteren overigens eenzelfde markt als wij de laatste weken ge woon zijn: korte aanvoeren met over het algemeen wel vraag. LEIDEN Het comité „Leefbaar Leiden" voelt zich teleurgesteld over het resultaat van het gemeente raadsdebat over de verkeersnota. Het heeft nu een brief aan de ge meenteraadsleden geschreven, waar in wordt aangegeven, hoe het comité de problematiek graag zou zien op gelost. Er worden zes punten genoemd: De binnenstad van Leiden zal haar functie van ontmoetings plaats der bevolking terug moe ten krijgen. Het doorgaand ver keer zal daarom moeten worden omgeleid. Het nu onmiddellijk aanpakken van een planning van verkeers- garages aan de rand van de bin nenstad. s Het krachtig ter hand nemen van het openbaar vervoer. Het zo snel mogelijk laten ver richten van een onderzoek naar de luchtverontreiniging in de bin nenstad, die het toelaatbare verre overschreden heeft. De gi.t.- industrieën, enkele wa renhuizen en kantoren naar aan de stadsrand gelegen nieuwe werk- en winkelcentra verplaat sen. Een actieve propaganda-actie onder de bevolking teneinde deze ervan te doordringen dat voor een radicaal verkeersbeleid geld nodig is en dat dat geld uit de openbare middelen zal moeten komen. Het gaat om de leefbaar heid van onze stad. De gemeen schap moet bereid zijn zich hier voor offers te getroosten. Wanneer men niet bereid is in deze richting te werken, dan voorziet het comité, dat Leiden een stinkende, rokende puinhoop zal worden, waar longkanker welig tiert, waar on gelukken aan de orde van de dag zijn en waar de opgekropte agressie onvermijdelijk zal moeten leiden tot een verhoogde toeneming van de criminaliteit, vooral onder de jeugd, zoals men die in Amerika kent. Gebruiksvee. Aanvoer nog nor maal, alhoewel wel iets meer dan de laatste weken. De handel in melk koeien was nog kalm en in vare koeien rustig. De graskalveren gingen eveneens kalm van de hand. Het jongvee werd overwegend lui-duur verhan deld. De nuchtere kalveren, hoewel verdeeld, werden ruim prijshoudend verhandeld. Slachtafdeling. Vette koeien. De omzetten van de grote slachthuizen zijn redelijk en stevig prijshoudend. Met enige spanning volgt men de verkoop van het kunstvlees. Tot nu toe zijn echter op de abattoirs geen ongunstige gevolgen gebleken. Gisteren bij een nogal wat ruime re aanvoer een vlugge handel met hogere prijzen. De balies waren spoedig ontruimd. De vette kalveren gaan eveneens vlug van de hand. Dacht men begin van de week, dat de prijzen zouden dalen, gisteren werd voor een goed dier weer f 4,10 betaald. Wolvee. Weinig aanvoer. Rustige handel met hoge prijzen, het was „schreeuwend duur": f135 tot f215. De fokschapen gingen williger f 175 tot f200. Een notering van de lam metjes valt nog niet te geven. Varkens. Slachtvarkens (beurshan del). De prijzen liggen hier wat vaster in de markt. Uit de notering blijkt dat er iets meer moest worden betaald. De slachtzeugen deden het deze week verdeeld. Gisteren redelijk. Lichte varkens worden wel gevraagd en een goede big is prijzig. Geiten: meer aanvoer met een re delijke handel. c.a. spin en zn n.v. amsterdam voor het betere drukwerk «nnlnnn nOA. O yt r\ O OO. L_ I mt telefoon 020)-24 92 82 n.z. voorburgwal 271 De technische moeilijkheden, die de ruimte aan de opvoerenden stelde zijn slechts ten dele overwonnen. Het meest stoorde het op sommige ogenblikken bij het spreken van het koor. Er ontstond dan een galm die het geheel rommelig maakte. Ondanks dit hebben we grote waardering voor wat er onder regie van Jan Westermann is tot stand gekomen. De bewegingen van het koor wa ren vloeiend en gelijk. De speelsters en spelers wisten zich op het grote speelvlak goed te bewegen. Men heeft de spanning vrijwel voortdurend weten te handhaven, dank zij het voortreffelijk gevoe lige en beheerste spel van Nelleke Bol als Klutaimnestra. De Iphigeneia van Nancy Mac-gilla- vry was minder overtuigend wat mede te wijten is aan Euripodes. Rob Erenstein was een robuste Agamemnoone, die het volkomen waar maakte, dat hij niet door de knieën ging en zijn dochter toch of ferde. De muziek van Johannes Rönt gen was niet opdringerig en werd zeer behoorlijk verklankt. Er was een eenvoudig goed bruik baar decor gebouwd door Niek van Erie en Kees Hoogeveen. De kostuums waren smaakvol ontworpen door Hanne Mulder en Philippine Mees. De dames kregen bloemen aan geboden en er was een lang applaus voor allen. A. C. BOUWMAN 140 kisten schelvis. 490 kisten wijtinj 60 kisten gul en kabeljauw, 920 kist< kleine gul, 175 kisten koolvis, kisten schol, 40 kisten tarbot, 1( kisten diversen, 800 gtuks stijve jauw en 20000 kilo tong. Verder ren er 55 kleine kisten wijting, kleine kisten haring, 3 kleine kis makreel en 33 kleine kisten hake. Schol De ruime aanvoer van schol deed prijzen flink kelderen. Voor de tw« tjes had men niet meer over dan f: De voorgaande dag lag de hoogst» koers dik boven de zestig gulden. Ooi de grote en de grootmiddel lieten nw een notering van f32 tot f27 behoor lijke veren. De tong handhaafde zid in het voorste gelid. De slips bleef eentjes door een hoogste bod van f7.16 een cent de baas. De kleinmid. del hield zich met een top van f5,75 goed staande. Dat gold eveneens vooi de grootmiddel met een notering Ran f4.67 tot f4.26. Haring Het beetje haring trok op de eerst* afslag met een top van f50,80 bijzon dere aandacht. De interesse verflauw de echter spoedig. Op de laatste rondi kon men ook voor f26,80 terecht. Di makreel was nog schaarser. Veel han del was er hierdoor niet. Toch brachl men hot nog tot een hoogste koen van f38. Bij de schelvis zorgde de braad voor een licht herstel. Op de eerste rond. gang betaalde men f48, op de laatsti f26. Bijzonder goed lagen de pennen in de markt. Met een notering van f57 tot f52 staken zij alle andere soorten de loef af. De wijting kon hieraan niet tippen. Voor de dichte soort had men niet meer over dan f23. Later moest men nog negen gul den prijsgeven. De gestript» wijting deed het nauwelijks beter. Gul Bij de gul moest de kleinste soort eindelijk de kattencentrale aan bod laten komen. Na een inzet van f24 zakte de koers snel naar het mini mum. De grote en de middelgul ontsnapten ternauwernood aan dit lot De kabeljauw werd van deze ont wikkeling eveneens slachtoffer. Voor de grootsite soort was men op de eerste afslag niet bereid verder te gaan dan f 86. Op de laatste ronde wai dit peil bijna twintig gulden gezakt Ongeval Gistermorgen is een 54-jarige ma troos uit Urk bij de lossing van de kotter UK 147 Riekelt in de Llmuider Vissershaven op onverklaarbare wijze in aanraking gekomen met een ge wicht van 100 kilo. Het kwam op z'n rechtervoet terecht. De onfortuinlijke visser moest met gebroken midden voetsbeentjes in een LJmuider zieken huis worden opgenomen. IJsland Wat enige tijd geleden een paar Ne derlandse treilers niet lukte, gaat gro te Westduitse vaartuigen beter af; ha ring vangen in de IJslandse wateren. Hoewel de visserij vaak een zeer wis- selvallig verloop heeft, komen de meeste schepen met behoorlijke ladvn- I gen in de thuishavens aan. Zo bracht de Jochenn Homann niet minder dan' 5000 kisten aan de wal. Deze hoeveel heid maakte men op het laatste deei van de reis buit. In het begin was er geen haring te bekennen. Scheveningen In Scheveningen werden aange voerd 150 kisten wijting, 550 kisten gul en kabeljauw, 600 kisten schol, 450 stuks stijve kabeljauw en 10.000 kilo tong. Markt- en visserijberichten KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 februari Groenteveiling: waspeen A extra 640, AI 400—660, AI 270—610. B extra 890, BI 7M —900, Bil 209-270, Cl 490—610, CII 460—520, breekpeen 240—290. boerenkool 6496, gT. kool 66, prei 33—85, spruiten 65—153, uien 290, wtlof 52—80. Aanvoer waspeen 263.000 kg, waarvan 160.000 kg voor export werd verkocht. SCHEVENINGEN Besommingen guldens: trawlloggers: SCH 15—9265, SCH 60—9480, kustvlssersSCH 10—3920, SCH 11—1430, SCH 44—1000, SCH 25—2950, SCH 62—4785. SCH 71—610. SCH 69-2500. SCH 255—9100, SCH 34—1800, SCH 132—3280. SCH 67—1700, SCH 106—5500. SCH 144—1140, SCH 74—1740 GO 7—3780, GO 20—8590, GO 22- 6340. KW 142—300, IJM 55—2750, SL 49—4500, spanvlssers: TX 9 en TX 33—7100, TX 25 TX 38—15.810, TX 36 en 37—9550, TX 41 TX 49—6745, UK 7 en UK 196—410, UK 59 l UK 234—670. Wat zou het fyn zijn als Leiden er een echt plein bij kreeg! De naam en de plaats zijn er al en voor wie even uit zijn ogen kijkt het plein zélf ook: het Sint Jorisplein, tussen Sint Jorissteeg. Levendaal, Krauwelsteeg en Hogewoerd. Door de afbraak van het blok tussen Sint Joris- en Krauwelsteeg is op eens een ruimte ontstaan waar de binnenstad zo'n behoefte aan heeft. Een verruiming bij gratie van de vernauwingen eromheen. Want daar hoeven we niet aan te twijfelen: wordt om het plein heen de be staande bulldozer-politiek verder doorgevoerd, dan verdwijnt het weer even snel als het is ontstaan. Dan ontstaat een overal even breed tracé: Verbrede Oranjeboomstraat - Verbrede Sint Jorissteeg - Verbrede Watersteeg - Verbrede Hooigracht. De bestaande pleinen voldoen niet; het is in dit verband interessant na te gaan waarom niet. Het Stadhuisplein wordt aan één kant begrensd door een muur met een smal trapje en zo beroofd van de normale voetgangerscirculatie en het daarbij passende vertier dat een Stadhuisplein hoont te hebben; een geleidelijke overgang naar de Koornbrugsteeg met brede trappen over de hele zijde was beter ge weest. Monumentale lantaarn: mij goed, als je er maar omheen kunt lopen. Verder: in een stad die zichzelf respecteert is ruimte voor voetgan gers. Wie auto's laat parkeren op zijn Stadhuisplein is geen plein waard. De Beestenmarkt vertoont andere fouten: niet dat er een verkeersweg langs loopt, dat kan juist essen tieel zijn voor een plein, maar die weg, de Steenstraat, loopt aan de verkeerde kant en snijdt de winkeb van het voetgangerspad af. Er is een trottoir, maar dat is zo smal dat juist twee honden elkaar kun nen passeren. Nu er eenrichtings verkeer is, kunnen langs de Steen straat fatsoenlijke trottoirs komen, en de straat kan afbuigen over het midden van de markt en langs het water de Blauwpoortsbrug bereiken. Zo ontstaat er weliswaar geen royaal plein maar tenminste twee kleine voetgangersgebieden. Het Pieterskerkhof wordt niet centraal plein beleefd omdat het te stil is en de bebouwing aan de Rapenburgkant niet uitgenodigd is. Om het Waardkerkplein is zoveel afgebroken dat het de grootste moeite zal kosten er ooit weer een plein van te maken. Maar voor het Sint Jorisplein lig gen de kansen voor het grijpen! Ga eens kijken hoe mooi op het ogen blik de doorkijk naar de Hooigracht is. De bebouwing aan de stegen U op zichzelf niet veel waard, maa; heel bijzonder omdat de hoogl< juist ligt tussen die aan Levendaal en Hoge Woerd. Het ligt voor de hand deze bebouwing te regenere ren, er bijvoorbeeld winkels met de bestaande hoogte van te maken. „En onze doorbraak dan", hoor ik al lieden roepen. Wel, voor een doorbraak ligt de Hooigracht vee! te dicht bij het centrum. Een overal even brede weg zou hier een stede- bouwkundige misgreep zijn, een bestendiging of, zo men wil, uitbrei ding van de bestaande stedebouw- kundige soep en verkeerskundig volmaakt overbodig door de voor genomen doorbraak langs de Veste- straat. Leiden, mis je kans niet om Wf echt plein erbij te krijgen- Jan van Dalen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4