Rapport van GOS ontraadt aansluiting Wereldraad Marihuana giftig als even Isd Kleine Tan ja was koppig Minderheidsnota ds. Rullmann Metrorel Een woord voor vandaag Wel gesprek met Genève beginnen Opbrengst van collecte al drie ton meer Ophouden met collectief gehuil Pastoor negeert ontslagbevel iccc Bingo spelen voor militair tehuis GEEN PRINCIPIEEL BEZWAAR Tijd niet rijp voor Rome in Wereldraad Koning klant was fout Verdeeldheid over doop Russische atheïsten voor raadsels Man licht twaalf geestelijken op Inspecteurs ook gecommitteerden Quaker-jacht in Haiphong Blake preekt^ voor 2000 Russen „Mars der armen" k van dr. King Hogere toelagen voor ouderejaars BEROEPINGSWERK Het Koninkrijk der hemelen is gelijk aan een schat, ver borgen in een akker, die een mens ontdekte en verborg, en in zijn blijdschap er over gaat hij heen en verkoopt al wat hij heeft en koopt de akker (Mattheus 13 44). Let op de woor den: die een mens ontdekte. Hij is er niet op uit een schat te vinden, de schat komt hem als het ware voor de voeten, ze wordt hem in de schoot geworpen. Zo kan het gaan met het Koninkrijk der hemelen, in de ver houding van God tot mens. Hier wordt niet verteld over een God-zoeker. Ineens treedt Hij in het leven binnen. En dan voor de man, die de schat vond was er niets an ders belangrijk meer. Voor de mens, die zonder dat hij op zoek was God ontdekt, omdat God in Zijn genade in zijn leven is gekomen, zal al het andere wegvallen. We lezen vandaag: Psalm 93 We lezen morgen Psalm 94 1 ZATERDAG 10 FEBRUARI 19fc, (Van ome kerkredactie) UTRECHT De opbrengst van de j collecte voor het werelddlakonaat af- I gelopen zondag is in de Gereformeer- j de Kerken ongeveer zestien procent hoger dan vorig jaar. Dat concludeert het algemeen dia conaal bureau uit de stand tot op gisteren. Van 370 kerken was giste ren de totaalopbrengst bekend: 619.298 gulden tegen 531.555 gulden in 1867. Het bedrag aan giften, dat via giro nummer 2211 rechtstreeks van de ge meenteleden bij het algemeen diaco naal bureau binnenkomt, is veel gro ter dan voorgaande jaren. Gisteren kwam alleen al een bedrag van 36.000 glden binnen. In totaal is nu reeds aan giften ontvangen 297.000 gulden. In 1966 en 1967 waren de bedragen aan giften respectievelijk 7.126 gulden en 93.150 gulden. Directeur dr. J. van Klinken heeft do indruk, dat juist die plaatsen, waaruit weinig giften per giro bin nenkomen, ook een achteruitgang la ten zien in de collecte. „Dit zal het leven van de betrokken gemeenten niet ten goede komen" zegt hij. Nota over noorden DEN" HAAG De ondernemers in het noorden van het land kunnen ■i<b over het algemeen verenigen met de regeringsnota over dit deel van het land. Dit in tegenstelling tot politici, vakbondsleiders en bestuur ders, die nogal veel kritiek op de nota hebben geuit. Het blad van het (nieuwe) Verbond van Nederlandse ondernemingen, dat zeven werkgevers naar hun mening heeft gevraagd, vindt dat een te kri tische instelling toch niet méér mensen aan de slag helpt. Het noor den zal het in de eerste plaats zelf moeten doen. Ir. Nieman van de Koninklijke Ne derlandse Zout in Delfzijl vindt dat de regering doet wat ze kan. Ze stelt zich positief op, maar kampt met ge brek aan geld. In de nota staat wat er op korte termijn kan gebeuren. Daar hebben we veel meer aan dan aan verhalen hoe het hier in het jaar 2000 zou kunnen zijn. De mening dat het noorden een achtergebleven gebied is, noemt de heer Niemans sterk overtrokken. Een andere ondernemer toonde zich verbaasd over de persreacties. „We moeten nu eens ophouden met dat collectieve gehuil over het noor den. We stellen ons aan als bede laars"... Hij noemde de nota „het beste nieuws dat we konden krijgen". MAASTRICHT Voor de tweede maal heeft pastoor P. Mi edema uit Schaesberg een ultimatum van mgr. P. Moors om ontslag te nemen naast zich neer gelegd. Hij deed dit nadat de parochieraad hem had geadviseerd aan te blijven. Het ultimatum loopt 20 februari af. Ook toen de bisschop de pastoor voor de eerste maal bevel ontslag te nemen, ging de parochieraad achter zijn pastoor staan. Pastoor Miedema kan bij Rome in beroep gaan tegen zijn ontslag. Bij DE HAAS ligt op Uw aanvraag te wachten: 6RATIS REISPROGRAMMA meteen wereldwijde keus uit goed verzorgde touringcar-, trein en vliegreizen. Groot aantal vertrekplaatsenen boekingskantoren. VRAAG VANDAAG EVEN AAN BU: AMSTERDAM De Gere formeerde Oecumenische Sy node moet bleven bij het ad vies, dat vorige synodes aan de ledenkerken gegeven hebben, om zich in de huidige situatie niet te voegen by de Wereld raad van Kerken. De Wereldraad pretendeert de gegeven eenheid in Christus te vertegenwoordigen, maar verwerpt niet ondubbelzinnig al datgene, wat strijdt met het evangelie van Jezus Christus en waarschuwt haar ledenker ken ook niet tegen het valse evangelie, dat in vele van deze kerken een ligitieme plaats heeft. Dit is wel de belangrijkste con clusie uit het rapport over „de na tuur van de kerk en haar oecume nische roeping", dat besproken zal worden op de aanstaande Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS). Het rapport pleit ook voor het ope nen van besprekingen tussen verte genwoordigers van de Wereldraad en van de GOS. Het lijvige rapport (85 pagina's) is opgesteld door een commissie van tien man. Van Nederlandse zijde hadden in deze commissie zitting ds. J. A. C. Rullmann. de conrector van het gereformeerd zendingsseminarie te Baarn en prof. dr. W. H. Velema te Apeldoorn. Rapporteurs zijn dr. K. Runia (Australië), dr. W. J. Snyman (Zuid-Afrika) en dr. M. H. Woudstra (Verenigde Staten). Uitvoerig wordt ingegaan op de bijbelse gegevens. Vervolgens worden beschreven de natuur van de Wereld raad, zijn basis en zijn conceptie van de eenheid van de kerk. Op grond daarvan wordt aanslyétfng bij (Van onze kerkredactie) de Wereldraad in de huidige situatie ontraden. Het rapport ontraadt eveneens aansluiting bij de ICCC. Als een van de bezwaren tegen deze organisatie wordt genoemd, dat de ICCC een tendens vertoont, om zichzelf te ver absoluteren door de bepaling, dat geen kerk, die lid iB van de Were.d- raad, tegelijk lid van de ICCC kan zijn. Hier wordt een kenmerk van de ware kerk ingevoerd, die uitgaat bo ven Schrift en belijdenis, aldus het rapport. Dat de GOS zelf een dergelijk standpunt niet inneemt, blijkt uit het feit, dat twee kerken op Midden-Java zowel lid zijn van de Wereldraad als van de GOS. Het rapport loopt uit op vier sug- j gesties ter vervulling van de oecume- I nische roeping: nis en traditie, maar niet in de actue le praktijk zijn. tot en met de rooms-katholieke en Oosterse kerken. Ds. Rullmann De Nederlander ds. J. A. C. Rull mann heeft een minderheidsrapport ingediend van veertien pagina's. Hij is het eens met de verwerking van de bijbelse gegevens en met de beschrij ving van de Wereldraad in het rap port. maar meent, dat de conclusies daar niet op kloppen. Ds. Rullmann verdedigt de princi pe-uitspraak, die de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland in 1963 heeft gedaan en stelt voor. dat de GOS uitspreekt het al of niet aansluiten bij de Wereldraad ge heel in de vrijheid van de ledenker ken te laten. President Jomo Kenjatta van Kenia lacht. En brigadier Jona Moenji lacht ook. „Ik ken u nog wel", zei de president en de bri gadier knikte. Want toen Ken jatta indertijd als gevangene van de Engelsen in huisarrest zat, kwam de brigadier hem regel matig opzoeken. Nu troffen ze elkaar weer bij de eerstesteen legging voor een school, waarin het Leger des Heils onderwijs aan tachtig blinde kinderen gaat geven. (Van onze kerkredactie) PARIJS De Wereldraad van Kerken staat principieel open voor iedere kerk die Jezus Christus beHjdt, dus ook voor de Rooms-Katholieke Kerk. De tyd is echter nog niet ryp voor toetreding van deze kerk. Aldus dr. Lukas Vischer, directeur van de afdeling voor Geloofsbelijde nis en Kerkorde van de Wereldraad, op een oecumenische bijeenkomst in Parijs. De Wereldraad is een gemeenschap van kerken, die al een zekere reali teit is geworden en door zekere vor men bepaald wordt, die in gevaar zouden komen door een al te snelle opname van de Rooms-Katholieke Kerk. STRUCTUUR De Rooms-Katholieke Kerk heeft namelijk een wereldwijde structuur, wat van geen enkele andere kerk geldt. Het werk van de Wereldraad zou dan heel anders opgezet moeten worden. Dr. Vischer achtte dat niet raadzaam, omdat zo verloren zou gaan wat reeds bereikt is. Ook bisschop J. G. M. Willebrands van het Vaticaanse secretariaat voor de christelijke eenheid betwijfelde of een rooms-katholiek lidmaatschap in de Wereldraad op dit moment de christelijke eenheid en het christelijk DEN HAAG Minister Klompé is van oordeel dat bij de VARA-uit- zending „Koning Klant" van 24 ok tober over de prijzen van automate rialen, olie en benzine onvoldoende rekening is gehouden met het ver bod van reclame in programma's. In antwoord op schriftelijke vra gen uit de Tweede Kamer zegt de minister, dat de betreffende automo bielclub, met uitsluiting van alle an dere bedrijven, gelegenheid kreeg haar doel aan het publiek kenbaar te maken, terwijl voorts aandacht werd geschonken aan de voordelen van het lidmaatschap. getuigenis in de wereld werkelijk zou bevorderen. Evenals dr. Vischer legde hij er de nadruk op, dat de samenwerking, die er al Is, veel belangrijker is dan de kleine aantallen ..waarnemers" op bijeenkomsten van de Wereldraad doen vermoeden. ORTHODOXIE Binnen de Wereldraad is een ande re gewichtige dialoog bezig zich te ontwikkelen, zei dr. Vischer: die tus sen het protestantisme en de ortho doxie. „Ik heb soms de indruk, dat de verschillen tussen de oosterse en de westerse traditie groter zijn dan die tussen Rome en de Reformatie. Het westen heeft een gemeenschappelijke geschiedenis. Maar het gesprek tus sen het protestantisme en de ortho doxie is nog maar nauwelijks begon nen". aldus dr. Vischer. Dat onderstreepte de derde spre ker. metropoliet Ekilianos Timiadis, vertegenwoordiger van de patriarch van Konstantinopel bij de Wereld raad. „Wij. orthodoxe kerken, doorlopen in de Wereldraad nog onze leertijd. Wij moeten westerse terminologie le ren gebruiken en ons aan de westerse denkpatronen aanpassen." Als voorbeeld noemde Emilianos dat het westen in de theologie alles probeert de definiëren. Het oosten heeft juist eeuwenlang vermeden te definiëren, waarvan het voelde dat het niet te definiëren was. Correspondentie 1. In een wereld, waarin afstanden steeds minder betekenen, behoort correspondentie tussen kerken, die dezelfde belijdenis en kerkorde heb ben en gekenmerkt worden door de zelfde trouw aan het handhaven van de christelijke tucht, van meer be tekenis te worden gemaakt, dan zij nu is. Onze oecumenische roeping is al lereerst, vast te houden wat wij heb ben (Openbaring 3:11) en dat is de eenheid van belijdenis en kerkorde, waar deze nog bestaat onder gerefor meerde kerken, te bewaren. De een heid van de gereformeerde kerken moet beschouwd worden als onze i dringendste en belangrijkste oecume- 1 nische taak. Al het mogelijke moet worden ge- j daan, om de verschillende gerefor- meerde kerken in de wereld te voor- zien van de nodige informatie, waar door zij kunnen weten, wat andere kerken van dezelfde belijdenis doen 1 en de problemen, waarmee ieder van hen geconfronteerd wordt. Dit moet geschieden door de regel matige uitwisseling van afgevaardig den, door de uitwisseling van syno dale documenten en door alle andere middelen, die te onzer beschikking staan. Dat zal een belangrijk middel zijn. om het wezenlijke trans-natio nale karakter van de kerk van Christus uit te drukken. Vereniging 2. Ledenkerken van de GOS in een bepaald gebied, die niet gescheiden worden door geografische afstand of taalbarrières, moeten sterk aange moedigd worden, om oecumenische besprekingen te beginnen met het oog op mogelijke vereniging. 3. Oecumenische gesprekken met de Wereldraad van Kerken moeten worden begonnen door daartoe be noemde vertegenwoordigers van de GOS over de belangrijke punten, die in dit rapport naar voren komen. Ge lijke gesprekken moeten worden on dernomen met andere organisaties voor interkerkelijke samenwerking. 4. Ledenkerken van de GOS moe ten worden aangemoedigd, om alle» te doen, wat in hun vermogen ligt, om allerlei soort van correspondentie aan te gaan met andere kerkfamilies. Dit geldt voor heel de rij van christelijke kerken, te beginnen met kerken, die gereformeerd in belijde- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Onder het motto „Geef de jongens een groter tehuis" voert het provinciaal verband Zuid-Holland van de Koninklijke Ne derlandse Militaire Bond Pro Rege een actie voor een uitbreiding van het protestantse militair tehuis in Oirschot. Dit tehuis, een van de 55 van Pro Rege, kampt namelijk mee een groot ruimtegebrek. Hoewel het tehuis zelf in Brabant staat, heeft de Zuidhollandse afdeling plannen vooreen aktie. Met name Rotterdam is van plan ruim 50.000 voor de bouw bijeen te brengen. De bouwkosten van het project bedragen in het geheel 110.000. Het rijk I verstrekt een subsidie van 60.000. De actieve Rotterdamse afdeling gaat zich helemaal op deze aktie con- CENTREREN (lid actiecomité: „We zitten als een bok op een haverkist") Door de kerkeraad van de Her vormde gemeente te Capelle is tot ouderling benoemd de heer Ph. Quist, die deze benoeming heeft aangeno men. Rapport synode (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De commis sie ter bestudering van de vra gen rond de kinderdoop in de Nederlandse Hervormde Kerk is niet tot een eenstemmig rap port gekomen. Op de voorjaars zitting van de hervormde sy node komen naast het rapport van de meerderheid twee min derheidsnota's op tafel. De commissie was door de synode (door middel van de raad voor de zaken van kerk en theologie) in gesteld, omdat sommige hervormde predikanten bezwaren opperen tegen de kinderdoop. Zij achten alleen de doop van volwassenen bijbels verant woord. De synode zal van 19 tot 21 februa ri bijeenkomen, niet zoals gewoonlijk op Hydepark, maar op Woudschoten. Open Brief Ook de welbekende Open Brief van 25 hervormde predikanten, die hun ongerustheid uitspraken over de al gehele gang van zaken in de Neder landse Hervormde Kerk, komt weer ter sprake. In de vorige zitting (in november) benoemde de synode een commissie, die nu een concept-ant woord op de Open Brief heeft op gesteld. Het agendum vermeldt verder on der meer het jaarverslag van de ge nerale financiële raad en een verslag van het pastoraal concilie door prof. dr. A. J. Bronkhorst. SCHIPHOL De Wereldgezond heidsorganisatie heeft na een voorlo pig onderzoek geconstateerd dat ma- riuhana even giftig is als lsd. Als dit juist blijkt te zijn dan moet de gehele wetenschappelijke visie op marihuana worden herzien. Dit heeft de staatssecretaris van sociale zaLen en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, gisteren meege deeld bij zijn terugkeer uit Kopen hagen. waar hij een bijeenkomst van de WGO heeft bijgewoond. Hij wees er op, dat er bij het pu bliek en misschien ook bij de pers een tendentie is om het gevaar van ■larihuana te bagatelliseren. „Lsd leidt tot hallucinaties, marihuana tot des-oriëntatie van tijd en geld, tot een verkeerd oordeel en tot agressiviteit. Het kan leiden tot blijvende bescha diging van de hersenen en bovendien tot beschadiging van de vrucht bij zwangere vrouw". Dr. Kruisinga zei voorts, dat de behoefte aan medisch personeel veel groter is dan menigeen bevroedt. „In de VS verwacht men dat de medi sche industrie omstreeks 1975 de grootste werkgever zal zijn van alle bedrijfstakken, m.a.w., dat meer men sen voor de algemene volksgezond heid ln touw zullen zijn dan voor welk ander doel ook": (Van onze kerkredactie) MOSKOU Kleine Tanja werd gevraagd door de onderwijzer: „Toen de Sowjet-kosmonauten rond onze planeet cirkelden, driehonderd kilometer boven de aarde in het heelal, zagen zij God niet, want God bestaat niet. Geloof je dat?" Het kind antwoordde: „Driehonderd kilometer boven de aarde! Ik weet niet, hoe hoog dat is. Maar ik weet wel, dat alleen zij die rein van hart zijn, God kunnen zien." Dit voorval op een Russische school wordt verhaald in Nauka i Religia, het sowjetblad voor wetenschap en reli gie, dat een artikel wijdt aan de afscheiding, die zich onder de baptisten heeft voorgedaan. Volgens dit blad 's de opvoeding van de kinderen een van de voornaamste redenen van de scheuring geweest. BROCHURE Het blad maakt melding van een brochure van het initiatief comité van de diafeidente baptisten. In deze bro chure wordt betoogd dat de baptisten zonder kinderen geen toekomst hebben. Daarom is het de taak der gelovi gen zoveel mogelijk kinderen te krijgen en hen tot de godsdienst te leiden. De vrouwen worden volgens Nauka i Religia in deze brochure gewaarschuwd, dat hun kinde-en zonder godsdienst gedoemd zijn, van het rechte pad te raken. Het volgende is een letterlijk citaat uit de brochure: „Wat u uw kinderen leert, voordat zij zeven jaar zijn, blijft hen hun hele leven bij. Wat de kinderen leren van 7-14 jaar blijft hen een half leven bij. Wat zij leren van 14-20 jaar onthouden zij maar vijf tot tien jaar." De brochure haalt Socrates. Plato. Comenius en anderen aan, om deze theorie te staven en citeert vele bijbel plaatsen. „Weet u, waarmee uw kinderen elke dag gevoed worden? Hebben zij misschien al een dodelijke dosifc an- ti-godsdienst-ideologie ontvangen?" Nauka i Religia vindt, dat de schrijvers van deze bro chure ongetwijfeld scherpzinnig zijn. Zij hebben begrepen, „dat onze hele anti-godsdienstige politiek en vooral ons schoolonderwijs erop gericht 1s, atheïsten te produceren. Daarom doen de baptisten wat zij kunnen, om van de kinderen al gelovigen te maken voordat zij naar school gaan". De neo-baptisten (zoals het blad de afgescheidenen noemt) trainen zelfs hun kinderen van vijf. zes jaar. om aan hun leeftijdgenootjes „het bestaan van God" te oewij- zen, opdat zij later op school ..moedig'de strijd des ge] oofs zullen strijden". POP Nauka i Religia noemt als voorbeeld van dergelijke training het volgende verhaal, dat de baptisten hun kleu ters vertellen. Marie L. had vijf kinderen (Wanja, Pawlik, Andrei, Vera en Sweta). Eens. toen hun ouders weg waren, speelden de kinderen met hun poppen ..gebedssamenkomst". Toen kwam er een vreemde man, die de kinderen een rubber pop gaf. Maat deze pop kon zijn knieën niet buigen en dus niet knielen. De kinderen huilden: de vreemdeling heeft ons een ongelovige pop gegeven. Moraal: kinderen, blijf apart en laat je niet in met merssen, die hun knieën niet kunnen buigen. Onderwijzers en experts in het atheïsme staan versteld van de koppigheid, waarmee de kinderen op school aan hun geloof vasthouden. De oorzaak is, dat de godsdienstige beïnvloeding van de baptistenouders op hun kinderen veel vroeger begint, dan wy gedacht hebben, zo schryit Nauka i Religia. en zelfs hebben zij zolang maar een ander actieproject opzij geschoven. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat Rotterdam zich in zou spannen voor een drumband die het jaarlijkse défilé langs paleis Soestdijk zou moe ten opluisteren. Dit was in juni. De massale finan ciële sympatiebetuigingen voor Israël verhinderden toen een grote op brengst. Aktiecomité Rotterdam gaat nu alles op alles zetten voor het project in Oirschot en ondertussen speelt ook de drumbandaktie een beetje mee. Tot voor kort werden namelijk voor deze laatste aktie nog Friese kruidkoeken verkocht. De opzet van de nieuwste aktie is het verzorgen van propaganda- en ontspanningsavonden in kerken, ver enigingen, bonden, sociëteiten en der gelijke. Men kan het krijgen zoals men het hebben wil: een lezing, films, deklamatie, bingo etc. Zo'n avond kan desgewenst geheel, half of helemaal niet gevuld worden met propaganda voor Pro Rege zelf. Want naast het tehuis heeft het ak tiecomité ook nog drie pijlen op haar boog: nieuwe leden, giften van leden en giften van niet-leden lospeuteren. Het gironummer is 138198. HEERLEN De politie heeft de 23-jarige gescheiden M. A. uit Heer len aangehouden. De man had twaalf verschillende parochiegeestelijken opgelicht voor totaal ruim ƒ500 door hen te vertellen dat hij zich graag weer met zijn vrouw wilde verzoe nen. DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide vindt het niet bezwaarlijk dat inspecteurs van het onderwijs te vens optreden als gecommitteerden bij eindexamens aan scholen voor het vhmo, ook al omdat zij bij de eind examens ervaringen opdoen die hun kennis vergroten. In antwoord op vragen van het c.h. Tweede-Kamerlid dr. Schuring zegt de bewindsman dat zich elk jaar op nieuw moeilijkheden voordoen bij het vinden van voldoende competente gecommitteerden en deskundigen. Dr. Schuring had erop gewezen dat een inspecteur als gecommitteerde moet samenwerken met docenten omtrent wier bekwaamheid als leraar en examinator hij wordt geacht gege vens te verzamelen Laatste reis NEW YORK Het Amerikaanse quaker-jacht Phoenix is met medica menten en cirurgische instrumenten ter waarde van dertigduizend gulden de Noordvietnamese havenstad Hai phong binnengelopen. De goederen zijn bestemd voor het Noordvietna mese Rode Kruis en voor het natio nale bevrijdingsfront, de politieke or ganisatie van de Vietcong. Een woordvoerder van de Ameri kaanse quakers heeft gezegd, dat dit de laatste reis van de Phoenix ge weest is. De kosten zijn te hoog. pur (Van onze kerkredactie) GENÈVE Dr. E. C. Blakfr secretaris-generaal van de Wfe reldraad van Kerken, heeft in d( Petrus-en-Paulus-kerk in Mos. kou gepreekt voor meer da{£! tweeduizend orthodoxen. Dr. Blake was drie dagen in ig' Russische hoofdstad. Hij voer#" besprekingen met patriarch Alex£^ aartsbisschop Nikodim van Leniijr: grad en bisschop Filaret, rector v;j o' de theologische school van Zagors Volgens onbevestigde berichten zdide dr. Blake zich op de hoogte hebbi laten stellen van de plannen voor «fae orthodoxe topconferentie. >ai Begin mei zullen de patriarch*d van de verschillende orthodoxe ke re ken in Moskou zijn, omdat dan hf feit herdacht wordt dat vijftig ja#1- geleden het patriarchaat van Mosk< f is hersteld. Deze ontmoeting zou t nti vens de voorbereiding van de vier< en pan-orthodoxe conferentie dienen, p Dr. Blake reisde door naar Banf kok, om daar de conferentie vajtoi Oostaziatische kerken bij te wonefcip Op de terugreis naar Genève zal h|j.] enkele dagen in Ethiopië blijven. u fcei WASHINGTON Dr. Martin Li ther King heeft een „mars der ai^6 men" naar de Amerikaanse hoofdsta in de maand april aangekondig cix: Door deze geweldloze actie wil h eig opnieuw wijzen op de ellende ond ^n' de negerbevolking van Amerika. U-i oud (Vervolg van pag, 1) Op dat moment bevonden zicW langs de trambaan namelijk hooff-n stens honderd mensen en enke aan duidelijkheid niets te wenseio over latende spandoeken met kretexo: zoals „1200 kinderen 4 x per dag i£ levensgevaar" en „R'dam het metro v wonder, Hordijkerveld zit met hiate gedo Nog geen twintig minuten latyNa waren er vele honderden volwasst nen en kinderen langs de trambaa^ om een fors protest te laten hore er De officiële trams waren toen echt(#5.' al voorbij. 5,a Enige leden van het aktiecomit "de onder wie voorzitter J. C. Kerchei c spraken de over het algemeen rustij,, blijvende menigte toe. Zij nodigde 8 ook de aanwezige vaders en moeder) van de schoolgaande kinderen di het tramtracé dagelijks moeten pa: t seren uit het hunne over deze zaa irt te zeggen. lag Slechts enkelen maakten hieiva gebruik, o.a. een geëmotioneerd Be vader, die de trambaan als een ds*or gelijkse bedreiging voor zijn kindar 5 ren zag. De aktie dreigde heel even uit t ke hand te lopen toen een huisvrou De de menigte opriep met z'n allen c de rijbaan te gaan zitten, om zo dkut bussen met de officiële gasten op d)'s, terugweg naar het centrum tegen 11 houden. De politie kon dit echte l voorkomen. adl De komst van burgemeester Tbc i massen zelf betekende voor de be£>r woners een geruststellend einde va deze demonstratie, want juist do<%ne zijn komst was het iedereen duidm lijk geworden dat de gemeente dei0"; kwestie serieus opvat. In de raad^ag vergadering van donderdag a.s. kon ass de kwestie aan de orde. U' DEN HAAG Minister Veringa heeft besloten tienduizend oudere jaarsstudenten een extra toelage op hun studiebeurs te geven. Dit besluit is genomen, omdat na een departemen taal onderzoek is gebleken, dat vele ouderejaars voor het lopende jaar een lagere studietoelage hebben gekregen dan voor 1966/67. De verlaging was ontstaan door de verandering van enkele normen, die voor berekening der toelagen gelden, gemiddeld was de verlaging veertig gulden. De extra-toelagen kunnen van in vloed zijn op de grootte van de kin derbijslag of -kinderaftrek, die ouders van studerende kinderen krijgen. Met de ministeriële maatregel is twee mil joen gulden gemoeid. TIETJERK De zestig leerlinge 'de van de lagere school in het Frie.»teD Tietjerk gaan weer naar school n overeenstemming is bereikt tusse ®j gemeentebestuur en ouders. dC laatsten hadden hun kinderen thui: ks gelaten omdat deze over een levenraf gevaarlijke smalle weg moesten. EL, worden nu verkeerslichten geplaats t er komt een snelheidsbeperking e Isa binnenkort wordt de weg verbree* GEREF, KERKEN Aangenomen naar Amsterdar (miss. pred. als docent aan de theo school te Djakarta), drs. L. Oranji kandidaat te Baarn. Bedankt voor Gerkesklooster, V J. de Ruiter te Harkema Opeinde. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Marum-Kornhor (accl.), drs. E. Teunis te Monster. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Sliedrecht (MiddeldieP|p. straat). M. Baan te Zeist en B. Bij 1 leveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Biezelinge, S. Wissr? te Elspeet; voor Middelharnis, D. Hakkenberg te Dordrecht. *nr VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Enschede. T.rR Prins te MeppeL dei El

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2