WELK BED-TYPE KIEST U? HUISVADER OPEN BRIEF BLAD ZIJ Dansende symbolen- T weepersoons Lits-jumeaux Rond bed Spaar uw handen nieuwe vorm van poppenspel dialoog ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 UküüüüizüüüüirütiirirttüiilrCrüirtiüüirtttttttrCrU-ü-b-irü-h-Citr-trtr-Sirtg -P Beste rijles In deze slaapkamer werd gebruik ge- maakt van twee éénpersoonsbedden. De kastenivand biedt een zee van bergruimte. S Springbox Een derde deel van ons leven brengen we in bed door. Het is dus de moeite waard te bekijken, wélk bed. Vroeger was dat geen probleem. De eenvoudige man koos een smal twee persoonsbed. In betere kringen gebruikte men lits-jumeaux. Dat lits-jumeaux werd wel met de nodige argwaan bekeken het werd immers gebruikt door de deftige stand en daar gebeurden wel eens rare dingen. Die mening werd door volkstoneel en levens liedjes onderstreept. Nog vreemder bleek het hebben van een aparte slaapkamer van meneer en mevrouw. De tijden zijn veranderd en wij met hen. De bedden zijn onderling geruild. Het lits-jumeaux kun je in de eenvoudig ste slaapkamer vinden. Het tweepersoonsbed staat nu in een luxueus vertrek. Het tweepersoonsbed ls niet langer de smalle „twijfelaar" van vroeger. De breedte is nu ver groot tot 150 cm, de meest gang bare breedte is 130 140 cm. De brede typen maken het mogelijk dat de partners de gezelligheid niet missen en hun zelfstandig heid behouden. Het ouderwetje Uts-Jumeaux bestond uit twee aan elkaar gekoppelde bedden. Tijdens onze eerste vakantie na dat we getrouwd waren vonden we zulke bakbeesten op de slaap kamer, kompleet met zijschotten, en koud dat ze waren. Het moderne lits-jumeaux bestaat uit twee smalle ledikan ten die zonder meer tegen elkaar zijn geschoven. Dat levert voor delen op. Bijvoorbeeld bij lang durige ziekte, onrustig slapen zo als bij mensen op leeftijd vaak voorkomt, bij een partner die on regelmatige werktijden heeft, om van snurken en transpireren maar te zwijgen. Staan de bed den niet ln een aansluitende nis of tussen twee kasjes geklemd, dan kunnen ze in bepaalde ge vallen zelfs van elkaar worden geschoven. Ieder kan het aantal dekens nemen dat hij of zij ver kiest, en zelfs de matras kan een persoonlijke worden, prettig als één van de twee een zeer harde matras prefereert Alle kanten Het lits-jumeaux kan desge wenst ook opgemaakt worden als een tweepersoonsbed. Met zo'n combinatie van bedden kun je alle kanten uit Bedden van lits-jumeux zijn 80. 90 of 100 cm breed. Zo een van 80 gaat net, 90 is normaal en 100 cm geeft meer ruimte dan u nodig hebt In heel kleine kamers kunnen de bedden zover van elkaar worden gescho ven, dat in het midden een loop pad ontstaat; is zo'n pad 50 cm en de bedden elk 80 cm, dan is een kamerbreedte van 210 cm voldoende. Mits de bedden niet op een of andere manier aan een hoofdein de zijn verbonden. Zowel de tweepersoonsbedden als de lits-jumeux worden in verschil lende uitvoeringen gemaakt. Er zijn echte ledikant-typen met tamelijk hoge hoofd- en voet einden (heerlijk voor het instop pen van dekens). Er zijn bankbedjes die bestaan uit een bak waarin de matras ligt, en eenvoudige stalen bed den. Bij het ledikant hangt de sprei neer aan beide zijden, bij bankbedden worden sierdekens gebruikt of een lap gordijnstof die rondom wordt ingestopt zodat het hout zichtbaar blijft. Dit laatste kan ook bij stalen bedden, maar een grote sprei met een ge plooide strook, die afhangt tot de vloer staat ook heel decoratief. Tegenwoordig worden spreien 's avonds niet afgenomen maar half teruggeslagen. Een apart soort bed ls de springbox een gemoderniseer de springbak waarop de matras ligt De box, voorzien van poten of plinten, ligt bijzonder prettig en is tamelijk hoog, hetgeen aan trekkelijk is voor ouderen en mensen die een modern bed te laag vinden. Bedden opmaken is een werkje dat Iedere dag terug komt en veel van onze rug vraagt! Exclusief slapen kan ook: ron- De (weinige) vrouwelijke rij-in- structeur8 doen het goed. Drs. A. van der Burgh is niet de eerste de beste, namelijk ver- "tf keerspsycholoog. We vonden van hem een uitspraak, die u niet mag missen: de beste rijles geeft de vrouwl Zij maken zich in het verkeer minder schuldig aan ongelukken. Tussen de ja ren '58 en '63 maakte één vrouw op de dertien mannen een verkeersovertreding, terwijl het aantal vrouwelijke rijders toenam. Er zijn maar weinig rlj-instruc- trices In ona land-, In Den Haag neemt mevrouw Maud van Ge nen de „moeilijke" leerlingen over van haar man. In Rotter dam heeft mevrouw De Vos al jaren een eigen rijschool. „Vrou wen hebben over het algemeen meer geduld, raken minder gauw In paniek en zijn beter In theorie", zegt ze. Waarom een rijschool? „Je bent altijd actief, gaat veel met mensen om. ieder uur een ander en als ze ge slaagd zijn, weer nieuwe". We komen 's winters zelden zonder handschoenen op straat. Toch lopen velen van ons gedu rende een groot deel van de win ter met ruwe en gesprongen han den. Dat komt van al die karwei tjes buitenshuis. Even wat in de vuilnisbak mikken, of de was bin nenhalen, met natte handen open doen als er gebeld wordt. Reserveer eens een paar oude handschoenen voor die karwei tjes, of trek er rubbefhandschoe- de bedden, vierkante bedden, bedden met ingebouwde radio en televisie, bedden met een verstel bare ondermatras. Bij de laatste kunnen hoofd- en voeteinde ge deeltelijk omhoogklappen zodat bovenlichaam of benen hoog ko men te liggen. De matras kan zelfs de vorm van een luie stoel krijgen! De middeleeuwers waren klei ne mensen, hun bed was 150 cm lang. De praalbedden van de Franse hoven waren al een stuk langer. Wij doen het met 190 cm binnenwerks, en er zijn er in de handel van 200 cm, zelfs hier en daar van 210 cm. Het is dan ook zaak te denken om de lengte van lakens en dekens, zodat ze royaal kunnen worden ingestopt en om geslagen. Hard slapen Wat de ondermatrassen be treft: de spiraalmatras vlecht werk van een veerkrachtige draad wordt het meest ge bruikt. Hoe meer dubbele of driedubbele draden des te beter de kwaliteit Er is een tendens naar „harder" slapen ook schuimrubber en polyether ma trassen vragen een harde onder grond. Een tweepersoonsspiraal uit één stuk is beter voor de ma tras. Kent u de ledikantbodem van raamwerk met hardboard? Daarin zijn gaatjes om con- densvorming te voorkomen voor liefhebbers van „hard" sla pen" ideaal. Te gebruiken voor rubber- of binnenveringsmatras. Er is nog een systeem: dat van smalle houten latjes die zijn op gehangen in rubberlussen. Door zakken in lengterichting wordt zo voorkomen. Welk bed kiest u? Bedenk dat iedere verandering in manier van slapen even moet wennen. Een Franse filosoof zei eens dat een tweepersoonsbed bijzonder posi tief werkt bij het oplossen van echtelijke twisten en dat de bui boven een lits-jumeaux gewoon lijk wat langer blijft hangen. Maar filosofen slapen meestal erg slecht Japonnen van lamswol zijn heerlijk warm maar hebben het nadeel dat ze na een paar dagen al „uitzakken". U kunt ze een voering geven. Ook na het was sen zijn ze gewoonlijk weer „in vorm", mits ze met de nodige omzichtigheid behandeld worden. Dat betekent: een lauw sopje ge ven van een goed wolwasmiddel en een paar maal spoelen in ruim lauw water. Rol de japon in een droge bad handdoek en druk het resterende spoelwater eruit. Laat de japon liggend drogen bijvoorbeeld 's nachts op een oud laken op de vloer van de huiskamer: maar «iet te dicht bij de kachel! nen bij aan. Een vleugje crème na het wassen ook onder de na gels wrijven doen uw handen veel goed. Eenmaal per week een badje in verwarmde amandel- of olijfolie doet wonderen. Zijn de nagels bros, dan twee drie druppels jodiumtinctuur toe voegen. Lak alleen bij feestelijke gelegenheden: ook nagels ade men. Lak sluit de nagel volledig af. Vochtige nagels breken snel. Eerst bedopmaken, daarna af wassen en niet andersom! Russische kwarkvia Roer door een potje kwark (250 gram) twee lepels basterdsuiker en drie lepels in rum gekweekte rozijnen. Roer zolang tot een mooie glanzende massa is ontstaan. Klop 1/8 liter slagroom stijf en spatel dit ten slotte door het kwarkmengsel. Doe de massa in een schaal over. Laat de vla goed koud worden en bestrooi de bo venkant met gehakte noten. Werken met waardeloos mate riaal kan een boeiende bezigheid zijn zoals kinderverzorgsters en handenarbeidsters wel weten. Sinds kort is daar een materiaal bijgekomen, namelijk springve ren van oude matrassen die pop pen voorstellen. Op een poppenspelers-festival In Bochum maakten twaalf stu denten van een pedagogische school furore met hun ontraditio nele marionetten. Zij noemen zichzelf dan ook „beoefenaars van figuratief toneel". Hun pop pen zijn geen imitaties van mensen- of sprookjesfiguren. Het ■ijn een soort symbolen. Uit bronskleurig gespoten kar ton maken zij bijvoorbeeld huis en televisie, dat betekent: een goed burgerlijk leven. Hun sym bolen zijn vaak abstract. Zo gaat het: begin met beat-muziek. Dan komt een schare oude springve ren het toneel opgehuppeld cn begint een extatische dans. De springveren worden onderschei den door een strik, een pruik, een rok of een felgekleurd lapje. De muziek verstomt. Op het toneel verschijnen ver keersborden die orde en regel maat in het springverengedans komen stichten. Ze dwingen de grappige spiraaltjes om in twee keurige rijen van het toneel te verdwijnen. Daarna duiken de springveren weer op, dit keer zonder hun individuele kenmer ken. De beat is door marsmuziek vervangen en de spiralen mar cheren keurig in de pas. Opgedeeld Daarna worden ze opgedeeld "door het blauwe verkeersbord met twee uit elkaar lopende pij len. Er komt geen rood ver bodsbord aan te pas. De blauwe gebodsborden blijken voldoende om plezier en individualisme om zeep te helpen. Dan verschijnt er op het toneel een verbodsbord dat niet bestaat In poppen taal: een verbod dat nooit in het openbaar wordt ge toond maar door onbekende machten voortdurend gereed wordt gehouden: twee witte pij len op een blauwe ondergrond tegen elkaar in gericht De beide kolonnes marcheren keurig in de pas op elkaar af. Dan verschijnt een naar beneden gerichte pijl en zij verdwijnen. Ze hadden elkaar ook kunnen aanvallen. Maar professor Münch, het hoofd van de studentengroep, wil alleen laten zien wat men met heel weinig materiaal, licht en geluid kan doen: fantasie van de spelers en de gedachten van de toeschouwers in beweging zetten. Festival Het was het elfde poppenspe lers-festival in Bochum, waarop 123 poppenspeler-groepen uit vijftien verschillende landen hun kunnen toonden. Sommige opvoe ringen hebben een zuiver peda gogische bedoeling, zoals die van de groep kleuterleidsters uit Sie- gen. Ook hun opvoering werd be kroond. Het was een geslaagd „bezoek aan een circus" waarin precies rekening werd gehouden met wat kinderen willen, fijn vinden en nodig hebben, wat ze kunnen meevoelen en waarmee zij zich kunnen identificeren. Hier huisvaders aan het woord, te beginnen met de heer Af. te L„Mij is meermalen opgevallen dat vrouwen veel meer klagen over hun mannen, dan mannen over hun vrou wen. Tot nu toe valt het in dialoog nogal mee. (Dank u!) Welke huisvader zal zich kunnen beroemen volmaakt te zijn? Komen wij niet veel te kort in de dingen die op onze schouders rusten? Wat komt er terecht van het reeds veel genoemde priesterschap, waarin de huisgodsdienst be trokken is? Het is het zwaarste wat er van een va der verwacht wordt. Een man kan wel eens stoer doen en flink zijn, toch is hij een gewoon mensenkind. Hij heeft niet voor niets een vrouw als hulp gekregen om hem bij te staan, ook in de dingen die belangrijk zijn voor de opvoeding van de kin deren." Aandragen Het beeld dat de heer B. te T. oproept als hij zich herin nert hoe het 's zondagsmor gens thuis ging, zal menigeen bekend voorkomen: „Als mijn vader 's zondags naar de kerk ging dan moest moeder alles aandragen. Het kostuum, overhemd e.d. werden klaar- gehangen. moeder legde scho ne zakdoek, collectegeld, pe permunten en psalmboek op een rijtje. Ze hielp vader met het aanbrengen van manchet en boordeknoopjes, ze strikte de stropdas en bevestigde die met boord om iwders hals. Tenslotte gaf ze hem zijn pet in zijn hand en vader kon naar de kerk. Geen koffie Dit is één voorbeeld. Zo ging het met alle dingen. Wij de den het anders. Mijn vrouw was onderwijzeres en niet zo erg handig in de huishouding. We hadden al gauw drie kin deren. Het was dus druk. Ik hielp mijn vrouw in mijn vrije tijd met het huishoude lijk werk; omdat ik nog stu deerde hielp mijn vrouw mij met het huiswerk. Zonodig ga ik wandelen met de kinderen, kleren kopen, of ik ga met hen naar de dokter. Een kennis kon me geen koffie aanbieden, want: „Zijn vrouw was er niet". Is dat niet bespottelijk! Ook als mijn vrouw thuis is zet ik nog vaak koffie, dan kan zij iets anders doen." Goede heertjes „Als jé Dialoog leest, zou je zachtjes aan denken dat de huisvaders van nu zo'n beetje de goede heertjes aan het worden zijn", zegt de heer S. te K. „De huisvaders van vroeger schijnen maar tiran nen geweest te zijn. Zo van: „Hou je stil, daar komt hij!" Ik geloof dat dat sterk over dreven is. Ik ben zestig jaar en kom uit een gezin van veertien kinderen. Moeder had het druk maar werd altijd trouw bijgestaan door vader. On danks de werktijden van 's morgens vijf tot 's avonds zeven uur. Toch schilde vader altijd de aardappelen 's a- vonds, spoelde de luiers in de Rijn en schuurde de klompen, 's Maandagsmorgens stonden vader en moeder om drie uur op; dan stampte vader de was. Zomertijd was inmaaktijd. Dan haalden we met elkaar bonen af, vader, moeder en een paar oudere kinderen. Va der vertelde ondertussen grapjes. Wij kregen koffie voor het helpen. Dat waren fijne avonden als we zo met elkaar bezig waren. Ik weet nog goed dat het bij opa en opoe al net eender was. Opa was al tachtig jaar. maar hij moest nog werken, anders konden zij niet leven. Opa hielp 's avonds nog altijd mee in het huishouden. Toen opoe niet meer zo uit de voe ten kon, moest je maar eens zien hoe hij haar verzorgde. Dan ging hij bovendien op as- hopen van de fabriek naar co kes zoeken. Want z'n ouwetje mocht het niet koud hebben. Ik heb ook altijd mijn vrouw geholpen. Laat men nu dus niet te hoog opgeven over de huisvaders van nu. Ze heb ben er warempel veel meer tijd voor, zullen 's avonds ook minder vermoeid zijn, wat werkt alles veel gemakke lijker. Nee, het is nu geen kunst om huisvader te zijn. Ik wist niet dat de huisvaders van nu nog zulke huishennen moeten zijn, met de tegen woordige hulpmiddelen." Zeemun Dc man van mevrouw K. te V. is zeeman: „Als vaider op zee is, wat sta je dan? Voor het huishouden alleen zorgen is niet het ergste. Het bidden en lezen wordt wel moeilijker. Gelukkig heb ik er vroeger thuis een fijn voorbeeld van meegekregen. Ik bid veel een formuliergebed, nu de kinde ren groter zijn lezen zij om beurten. Straks als mijn man met pensioen is, krijgen we ook de tijd dat we samen naar de kerk kunnen. Zo kan in een heel ander leven van de huisvaider. toch met Gods kracht veel ten goede keren." „Twee personen heb ik voor mij als ik over huisvader schrijf", zegt mevrouw J. te S. „Dat zijn mijn man en mijn vader. Ik denk dat ik dit met velen gemeen heb. Zij zijn voor mij onmisbaar, als hoofd van het gezin, en als degenen dier het geld inbrengen. Ik ken een iongen die zes weken oud was toen zijn vader stierf. Toen hij drie jaar was, kwam hij van buiten en liet zijn moeder schrikken met: „Nou heb ik ook een vader! Mijn heer die en die is nou mijn vader en ik mag op zijn schoot zitten ook." Hij had zijn vader nooit gekend en toch duidelijk gemist. Al brommen we wel eens op onze" mannen en al zijn ze soms erg kleinzerig: laten we hen in ere houden. Want wat is een huiskamer zonder een vader. Voor mijn idee moet hij wat met as morsen en wat kranten rondstrooien... In de winter is hij, 's morgens voor al, niet te benijden. Maar daarentegen mag hij 's avonds lekker koffie bestellen en zijn vrouw naar de (soms) koude keuken sturen." Flinkerds „Ik vind het allemaal flin kerds hoor, die mannen die zoveel voor hun vrouwen doen" zegt mevrouw G. te D. Maar 'k heb toch 't idee dat het een vrij klein percentage is, dat hun vrouw zo bijstaat. Hoeveel vaders blijven niet heerlijk in het warme bed lig gen als er een kind 's nachts huilt? Als het goed is, moet het kind er niet om geven wie er bij zijn bedje komt, maar dat er iemand komt Op ou deravonden zie ik meer moe ders dan vaders: geen tijd of iden zij het niet zo nodig? vin di Zouden er écht veel vaders eerlijk met hun kinderen pra ten, of gaan de kinderen auto matisch naar moeder? Neemt u uw kind wel eens mee op een flinke wandeling om nu eens echt naar zijn verhalen te luisteren? Heus ik vind het mooi en goed dat zoveel va ders hun vrouwen in huis hel pen, maar... daar zijn ze er 'iet mee!" Er valt nog veel te zeggen over onze huisvaders. Toch sluiten we hiermee. Volgend onderwerp? TELEVISIE. We verwachten van u weer woord en wederwoord in Dialoog. Schrijft u wel even wat we u mogen zenden na plaatsing: de Dokter zegt 1 of 2, Tippa- rade of een verrassing? Mevrouw De Vos in Rotterdam weet ook nog alles van bobine, zuigers en bougies. "jyjAAR liefst een oud-verple ster, een wijkverpleegs en een verzorgster in een beja dentehuis hebben met een lan brief gereageerd op de vori Open Brief. Afgezien van de wone" briefschrijfsters die uit praktyk van elke dag met tai of moeder hun mening gavi Een van hen schrijft: ik de vaak aan het gezegde „hoe out hoe wijzer" maar als ik kijk na oudere mensen om me heen, 1 zijn er toch tamelijk veel, d klopt dat gezegde niet. Hoe oudi men wordt, hoe kleiner het kri getje, hoe minder belangstellii Ik mag natuurlijk niet general seren maar velen brengen het toj niet meer op zich in een ander verdiepen; het eigen lichaam dj niet meer zo wil als vroeg* vraagt al veel van hun aandacli Dan vraag ik met jou, Chris, mej je hen niet in hun knusheid late Ik begrijp het streven van de o| ganisatoren wel, ik ben het met dj strèven wel eens, het gaat ook gen mezelf in om te zeggen: laét tooh, dwing ze toch niet in ei richting die volgens u waardevc Ier en rijker is maar toch we ik niet of ook niet een bejaarde vrijheid moet hebben a.h.w. ,,af zakken", te zijn zoals hij is op e< gegeven ogenblik. Al de andere dames zeggen d ook. Ach, je jut je tante wel eei op, neemt haar mee uit naar lezing, toe, u hebt er nu de ti voor en het is machtig interessan u doet nog mee, u denkt nog me juist op w bezonken menii wacht men (ja, ja, dat kan) ma: als ze dan niet wil, niet vandaa misschien de volgende week, a het lente is, als het niet zo vroe donker is, als mijn voet wat beU is, als ik geen kou kan vatten, da laat je het maar, liefdevol, zondt wrevel. 1, A/TISSCHIEN, dacht ik na het zen van deze brieven, is wel een kleine wijsheid van de bf j aarde: dèt hij zijn kring nauwe maakt, dat hij aflaat van allerle E actiefs. Niet bewust natuurlij) maar zoals Annie Salomons zegt in haar boekje ,,Toen En Nu": dat beseft dat God bezig is hier en daar een draadje door te knipPen Om je wat lichter te maken. Wal minder gehecht aan de aarde. Mee tot stijgen bereid. Dat is een mooi beeld. Onthech worden heeft iets vóór. Het hei ook iets tegen. Dat kan niet ander want onze taak is tweeërlei, wi moeten deze wereld bewoonbaa maken, dit leven liefhebben EN mogen ons er niet aan vastkle: men. Het is net zoiets als met moed ..Help nu uzelf, zo helpt u God" i een oud woord, maar soms moeten we alles uit handen geven om he „niets" te beseffen waarin God on wil tegemoettreden. En zijn we dai weer aan luisteren toe dan moetei we weer voortgaan en belooft Got juist aan de mens die het waagt t die verder trekt, alle begeleidinf 1< die nodig is. Het is een wisselwerking. A naar we sterk of zwak, jong of out zijn, vragen we van een ander be langstelling, daad, stimulans, sa mengaan of juist het tegenover gestelde: zeur me niet aan mijn hoofd, laat me met rust, deze keei eens een ander. Die wisselwer king zal wel altijd blijven, ze meen ik eigen aan mens-zijn. Ze maakt ons als mens behoedzaam vertrouw niet téveel op jezelf. Ze maakt ons bij tijd en wijle ook be nieuwd: hoe zal het over een jaar zijn.(als je het zou weten, de mop eraf). t En neem nu eens jezelf, of liever mijzelf; ik ben energiek, heb een hoog tempo, zit vol plannen en ideeën, gelukkig heb ik man en kinderen die veel tijd en zorg van mij vragen, anders had ik honden en poezen of spitte ik de tuin; mijn hele dag is vol en waarschijnlijk valt dat te bewonderen, ik huil ook niet gauw en als het moeilijk is bijt ik op tanden en kiezen beide. Maar natuurlijk heeft dat een schaduw zijde: iemand die niet zo'n tempo heeft kan van me zuchten, lieve help, daar komt zij weer aan. Het is af en toe irritant, dat spreekt vanzelf. Het geeft, als ik niet vol liefde ben, anderen een ge voel van geringheid, van tekort schieten, ik overstelp hen. Alleen in de bodemloze put van gezin en werk deert het niet. En stel u voor dat ik de Open Brief alléén had. Dat dat mijn dag taak kon zijn. Wie weet bedachi ik Open Brief congressen en organi seerde Open Brief bustochten. Open Brief huisjes om uit te rus ten aan het Gardameer. zo daar nog plaats is. Om van de particu liere post maar niet te spreken. Nauwelijks hebt u me een brief ge- schreven of BAM, daar ligt een n antwoord-envelop. zes kantjes, in de bus. Verlammend. Ben je zacht en lief dan zeggen de mensen: een snoesje, maar er zit niet veel bij. Ben je spits en ad rem, of vrolijk, dan ergert dat weer een ander, ook al niet goed. Elke gave heeft zijn achterkant elke moed kent wanhoop, elk le ven zijn keerzijde. Elk geluk kent diepe eenzaamheid, kortom: wij gaan voor een korte tijd een pad langs, en leven en dood liggen aan weerszijden. Maar deze laatste zin hangt sa men met een opmerking uit een andere brief, al weer een hele Open Brief in. Waarom ik dan ook. aan mondjesmaat gewend, zeg: tot I de volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14