Eerbewijs voor een troubadour idMUzieK OPINIE Kanttekening MET METRO MEER MANS ZATERDAG 10 FEBRUARI 19«i De mens en zijn vrijheid Verenigde Naties hebben het jaar 1968, dit jaar dus, uitgeroepen tot Internationaal Jaar voor de Rechten van de Mens. Aan hoofdletters geen gebrek derhalve, aoals trou wens by een proclamatie ook betaamt. Er ls tot deze proclamatie enige reden. Twintig jaar geleden namelijk hebben dezelfde Verenigde Naties toen overigens nog heel wat kleiner ln aantal plechtiglyk aanvaard wat sindsdien heet de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Over de mensenrechten is. in vele tyden en ook in onze Wat *erilosofeerd- Meestal sprak men ervan als vryheldsrechten. Het begrip mensenrecht is stellig nog wat positiever van inhoud. Maar beide begrippen vryheids- recht en mensenrecht vullen elkaar goed aan. Bedoeld Is, kan men zeggen, een vryheid tot menszyn. Anders uitgedrukt: voor de ontplooiing van zyn menszyn behoeft de mens vryheid. Vryheid duidt dus op ruimte. Op ruimte waarin men zich bewegen kan, waarin men zyn leven kan leven. Vryheidsrecht en mensenrecht zyn dus twee woorden voor één zaak. ^yELNU, over dit alles is dus al veel gefilosofeerd. Ik voor my herinner my nog altyd een verhelderende beschou wing van myn leermeester Anema ln De Standaard van 1 april 19S6. Hy onderscheidde met betrekking tot de vry heldsrechten drie opvattingen. De ene opvatting ging uit van de enkele mens, van het Individu. Dit bezat in zichzelf allerlei rechten, óók het recht om van een deel van die rechten afstand te doen. De mens was souverein, maar het was een betrekkeiyke souverelni- teit, want er waren ook rechten waarvan de mens, zyn sou- vA-elnltelt ook op dit punt ten spyt, geen afstand mocht doen zonder met zyn eigen wezen in stryd te komen. Dat was, kort samengevat, de opvatting van het liberalisme. Dan was er de opvatting die haar uitgangspunt koos, niet in de enkele mens, maar in de gemeenschap. Het staatsver band of het volk. De gemeenschap had alle rechten in zich en lnhoeverre ze die rechten ook aan zich wilde houden, stond ter eigen beoordeling. Wat zy afstond droeg het ka rakter van een concessie. Anema koos zelf voor een derde opvatting, die de vryhelds rechten niet zag als een de mens van nature toekomend recht, noch ook als een concessie van de staat, maar hy aanvaardde hier het bestaan van hogere rechtsbeginselen, geldend zowel voor de mens als voor het staatsgezag. JTR ware over de fundering van de mensenrechten nog veel te schreven. Hele bibliotheken staan er vol van. Duide- ïyk is wel, dat het hier een uiterst belangryke materie be treft, waarby het menszyn zelf heel direct is betrokken. Duidetyk ls óók, dat er aan de verwezeniyklng en erkenning van het recht van de mens op zyn vryheid thans nog In vele landen heel veel ontbreekt. Willen de Verenigde Naties, die twintig Jaar geleden tot hun plechtige verklaring kwamen, met de proclamatie van het jaar 1968 tot herinneringsjaar daarvoor aandacht vragen? Welnu, dan ls er reden toe. De aanvaarding zelf ln 1948 van de plechtige verklaring mag in elk geval niet de schyn wekken alsof de Ideale toestand Is bereikt geworden. Men zie die verklaring liever als een voortgaande wekroep, als een aanmaning tot de regeringen wie het geldt, als een klop op de deur van het geweten. Want wie over de vryheid spreekt, spreekt over het mens zyn, spreekt dus over de mens. "VTRIJHEID tot menszyn. Het komt er dus op aan om de ruimte, die de vryheid is. te vullen. Men onderscheidt vryheid vèn en vryheid tót. Alleen wie vry is vin. kan vry zyn tót. Alleen wie vry is van de belemmeringen die aan «ijn menszyn in de weg staan, kan vry zyn tót het geven van gestalte en van inhoud aan zyn menszyn. De vryheid roept dus om vulling, en zoals elke roep vraagt ook deze roep om antwoord, om beantwoording, om ver antwoording. Vandaar dat in het rechtstreekse verlengde van de vryheid ook ligt het noodzakeiyke besef van verantwoor- deiykheid. Vroeger ging het ln het byzonder om de vryheid van de burger, en zyn vryheid was er een ten overstaan van de staat. Daarmee vergeleken Is het begrip mènsenrecht al dadeiyk van wyder strekking. Wie van mensenrecht spreekt, vat de mens als zodanig in het oog, en niet alleen ln diens hoedanigheid van burger. Het Is In het verhevigde bestaan van deze tyd niet toevallig, dat de belangstelling zich meer en meer is gaan richten op de mens ln zyn menselyke totaliteit. We zyn er ook beter toe in staat, omdat we hem. zelfs wanneer hy ver weg Is. dageiyks zien en ook dageiyks van hem lezen. Waarmee we echter tegciyk pynlyk constateren, hoeveel er voor niet weinigen nog aan de mogeiykheid tot het menszyn, tot het zyn van mens dus, ontbreekt. VAN burger tot mens het is een verwyding. Maar tegc- iyk weten we. dat ook een ruimschoots genoten vryheid een betrekkeiyke ls, wanneer ze beperkt blijft tot het enkel menselyke vlak. Er ls een vryheid waarvan de Bybel spreekt, die óók is uit geroepen en die ls verworven. De vryheid van de mensen rechten Is bepaald niet waardeloos. Maar het is niet over bodig. ook ln dit jubileumjaar niet, ons bewust te biyven dat de vryheid waarvan de Bybel spreekt een vryheid ls van eigen en byzonder karakter. Dat is echter allerminst een reden om die andere vryheid. die van de rechten van de mens, te laten voor wat zy is of ook niet is. Het tegendeel is het geval. DIEMER Als dit boek nu maar niet .roman' heette! Het is waar: de roman is een levende letterkun dige vorm en dus aan verande ringen onderhevig. Maar experi mentele romans spelen vandaag en gaan over moderne mensen. Historische romans zijn naar hun aard traditioneel. De opzet van dit boek is In zover modern, dat het is opge bouwd uit vraaggesprekken, kanttekeningen daarbij van de ondervrager, en brieven. Overle venden, die de hoofdpersoon, de troubadour Bernard de Venta- dour, hebben gekend, vertellen over hem wat zij zich herinne ren. De sdhrijfster heeft gepro beerd tussen de regels van de gedichten door de mens terug te vinden. Nu is Bernard de Ventado(u)r, die geleefd heeft van ongeveer 1145 tot 1180, met zekerheid al leen bekend dat hij van eenvou dige afkomst was, opgevoed werd door Eble(s) II, burggraaf van Ventadour, populair werd aan het hof van Engeland en dat hij zijn leven heeft besloten in een klooster. Wat Ruth Wolf ondernam, was dus een speurtocht naar wat dit leven heeft kunnen zijn. Een ty pische stof voor Vestdijk, zou men zeggen. Veertig vijftig ge dichten, met hier en daar een naam of aantekening in de marge en verder een ruim veld voor de fantasie. Niet los Tot zover akkoord. Maar wil zoiets een roman worden, dan moet de auteur de moed hebben duidelijke figuren te scheppen en scherpe contouren aan zijn ver- Naar aanleiding van Ruth Wolf, De wieken van de leeuwerik. Uitgave H. P. Leopolds Uitgevers mij., VGravenhage (160 blz., 10.90.) haal te geven. Ruth Wolf is niet losgekomen van de geur. de smaak, de toon van de gedichten en hun litTair-historische entou rage. Haar opzet was uitstekend: een abt herinnert zich dit een dienst bode weer wat anders, adellijke vrouwen zoals Marie, dochter van Aliénor en Laura kunnen Bernard weer van een andere «ant hebben leren kennen, zoals op zijn wijze ook Raymond, zesde graaf van Toulouse en een dichter als Chrétien de Troyes. Ook op deze indirecte manier kan de inan over wie het gaat geleidelijk, duidelijker omtrekken verkrijgen en terslctte voor ons gaan leven. Mijn bezwaar is nu. dat de schrijfster de moed of de kracht of de fantasie niet heeft gehad van Bernard eer echte romanfi guur te maken. Leest men dit boek ais roman, dan bevredigt het niet Alle ondervraagde personen spreken in dezelfde stijl die ook de stijl is van de inter viewer cn van de schrijfster zelf. Alles blijft in een dichterlijk waas gevangen en heldert zich niet op tot een echt verhaal. Speurtocht Als dit hoek nu maar niet ro man heette, maar een lyrisch-es- sayistische speurtocht naar de mens achter de beminde poëzie. dan 7'u men het met andere ogen (en \ciwachtingen) lezen en er goeds over kunnen zeggen. Kennis en verering hebben zich hier lang en intensief met de half-legendarische dichter-zanger en zijn milieu beziggehouden en voor hem een geschreven monu ment willen oprichten. Een stu die in een vakblRd zou dat emo tionele element moeten missen. Het is dus ntet een boek over Bernard, maar over het complex .Bernard' in do geest en het hart van de schrijfster. Leest men het zo, dan kan men een heel eind met haar meegaan. De kunst van de troubadours is voor de ontwikkeling van de poëzie in West-Europa en van onze cultuur in het algemeen van grote betekenis geweest. Zij is een van de voorwaarden gewor den voor het ontstaan van de re- naissance-cultuur, die vandaag onder onze ogen wordt afgebro ken. Daarom ligt er over dit echt vrouwelijke boek een waas van heimwee. Natuurlijk is de hoofse vrou wenverering in de werkelijkheid niet zo fraai geweest als in de dichtkunst. De schrijfster weet dit wel, maar door de verscho nende werking van alles wat veraf is blijft het elegisch-ly- rische de boventoon voeren. Niet sterk Literair is dit boek niet sterk. Het beweegt zich in de traditie van de Nederlandse neo-roman- tiek, waarvan Arthur van Schen- del een groot vertegenwoordiger is geweest. Toch heeft het werk van Ruth Wolf iets warms en beminnelijke. Eindig ik deze korte bespre king met een citaat uit de dusge naamde nagelaten brief van Ber nard. „Ik had poort en bosje nu ach ter me. aan de rand van de glinsterende beek stond ik, die zo breed was als een kleine rivier, en ik keek naar mijn beeltenis in het water. Was ik dat zelf, of was het Narcissus? Dieper boog ik mij, en nu was ikzelf het niet en net was ook Narcissus die me daar aankeek. Het was de moe der Gods uit het kruisvaar dersmozaïek in Woodstock, met de grote Catalaans donkere ogen vol droefenis. Het lijkt niets op jou, Marie, maar het heeft mij ook aangezien toen ik neerkniel de daar in het verre Engeland en op de wijze van het Beata Maria het eerste couplet van mijn leeu weriklied maakte. Toen begreep ik dat ik de beek moest volgen tot ik op de plaats van mijn bestemming zou zijn en dat er aan bitterheid en droefenis voor mij niet te ontkomen viel. ,Op dan naar de ballingschap', zei ik tegen de Rijnlander, maar die had al een ander pad ingeslagen, de tegenovergestelde kant op; nog even keek hij om. maar het was zijn gezicht al niet meer, het was een uitgeteerd wit gelaat met de grote kinderogen van mijn heilige naamgenoot, en een door zwakte bijna onhoorbare stem probeerde te roepen: .Denk aan de vervolgden, sta de minste van mijn broeders bij.... in zoete gedachtenis aan Jezus." DR. C. RIJNSDORP. Amerika meet opnieuw zijn houding herzien VERANTWOORDELIJKE staatslieden hebben in tijden van beproeving altijd geprobeerd uit verlies winst te boeken en nederlagen te gebruiken als aansporing om met groter vastbesloten heid de overwinning te be vechten. Churchill deed dat. toen hij re kening hield met een Duitse in vasie op de Britse eilanden, na dat Hitiers troepen het grootste deel van continentaal Europa hadden bezet. Hij zei, dat de Britten zich tot het uiterste zou den verdedigen, maar hij wist, dat de middelen daarvoor ont braken. Een Franse generaal sprak na de capitulatie van zijn land te Londen in een radioboodschap over het verliezen van „een slag. maar niet van de oorlog". En dat terwijl Frankrijk al besloten had, vrede te sluiten met het Duitsland van Hitler, op diens voorwaarden. Vraag President Johnson heeft de neiging, de tegenslagen in Viet nam te zien als aanmoediging voor het Amerikaanse volk, zich grotere inspanningen te ge troosten om de strijd daar tot een goed einde te brengen. De vraag is echter of hij daarmee aan het goede adres is. De strijd in Vietnam is in de eerste plaats een zaak van de Vietnamezen en als het goed is, van de Zuidvietnamezen. Het doel van de Amerikaanse politiek kan slechts zijn. de Zuidvietna- mese regeringstroepen te steunen in de strijd tegen de door Noord-Vietram gesteunde Viet- cong. Zeven dagen verder DE METRO rijdt. Rotter dam is na jarenlange me- trose metropool geworden. Een druk op de knop door prinses Beatrix en prins Claus, een feestelijke rit langs alle stations, en nu gaat het publiek bewijzen dat Nederlands eerste, Europa's modernste en 's werelds kortste molspoor in een behoefte voorziet. Sneeuwstormen, mist en regen zijn spelbrekers op de- Olym pische Winterspelen in Grenoble, waar Elly van de Brom net naast de prijzen voor de 503 meter valt In Davos zijn eerder we reldrecords gevestigd: Thomassen 1500 meter in 2.02.5, Stien Kaiser 3000 meter in 4.54.6. Sidorova 500 meter in 44.7 (in Grenoble is ze nergens meer). In eigen land vol- levbalsuccessen: Blokkeer 'egen het Belgische Brrbo. het natio nale damesteam tegen Brazilië. Gladheid hindert ook in ons land weer het verkeer. Brand vernielt een hotel in De Bilt. Een Roemeen maakt in een lan dingsgestel een clandestiene reis naar het vrije Schiphol. De VPRO krijgt andere statuten (..evangelie en humanisme"). Bij Vrij Nederland nemen bijna alle redacteuren ontslag na een con flict met de hoofdredacteur. Driemaal een afscheid: K. Yszenga, secretaris van de Pro testants christelijke bond van vervoerspersoneel. gaat met pensioen; dr. W. P. Berghuis moet om gezondheidsredenen het voorzitterschap van de A.R. Par tij neerleggen; dr. J. Kreiken verlaat het broodconcern Sitos. waarvan hij president-directeur is. In het bedrijfsleven trekt de aandacht dat de AKU vorig jaar bij gelijke omzet een derde min der winst boekte, maar de lijn gaat alweer omhoog. In elf maanden van 1967 zijn 500 be drijven kleiner geworden of geli quideerd, wat 20.000 man hun baan kostte. Nauwe samenwer king tussen drie grote fabrieken in geweven herenstoffen te Til burg. De Engelse banken Bar clays en Lloyds gaan samen en worden in grootte de vierde 'oank- reus ter wereld. Minister Polak kondigt een langere opzegtermijn voor werknemers boven de 45 jaar aan. De binnenlandse politiek blijft ongeveer beperkt tot een groot Vietnamdebat met relletjes op het Binnenhof. Luns belooft de Kamer vredespogingen. Neder land en België gaan de diploma tieke betrekkingen met Athene hervatten. De Block zegt in 1971 één procent van het nationale in komen voor de arme landen toe en meent dat Nederland op de wereldhandelsconferentie van New Delhi (waar nogal wat poli tiek om de hoek kijkt) vooraan staat. Suharto stelt zijn reis naar Nedfrland uit Met zevenmijlslaarzen door de rest van de wereld: een kabi netscrisis in België om de taalstrijd; het huwelijk van prin ses Benedikte van Denemarken met de Duitse prins Richard: ex-gouverneur Wallace (voor ras senscheiding) kandidaat voor het presidentschap in Amerika; do den en gewonden bij schietpar tijen aan de Jordaan; tenslotte Vietnam, waar de doden bij dui zenden vallen en waar, na vast gelopen aanvallen van de Viet- cong, de Noord-Vietnamezen de Amerikaanse basis bij Khe Sanh bedreigen. Wat de regering ln het vlak van de ontwikke lingshulp doet, behoort be paald niet meer tot het soort redelijkheid van „kalmpjes aan. dan breekt het lijntje niet" (Minister Uilink) President Van Thieu en vice- president Cao Ky van Zuid- Vietnam, wier tegenwerking ge leid heeft tot de ernstige situatie, waarin het land zich nu bevindt. Aanvankelijk is dat inderdaad zo geweest. Naarmate echter de strijd in het nadeel van de Zuid- vietnamese troepen verliep, na men de Amerikanen actiever aan de strijd deel, totdat zij tenslotte in de voorste linies vochten. Aan de Zuidvietnameïen lieten zij de pacificatie van gezuiverde gebie den over. De oorzaak hiervan moest wor den gezocht in de geringe vecht lust en de niet al te grote be trouwbaarheid van de Zuidviet- namese militairen. Terecht gin gen er in Amerika dan ook stem men op om een eind te maken aan deze ongewenste toestand. Op de regering te Saigon uitge oefende druk bracht echter geen verbetering. Intussen was het pacificatie programma mede als gevolg van het falen van de rege ringstroepen al op een misluk king uitgelopen. Hoe weinig er van terecht kwam bleek uit de kracht, waarmee de Vietcong vo rige week op vele plaatsen tege lijk kon toeslaan. De overrompelende aanvallen van de Vietcong hebben intussen meer psychologische dan militai re betekenis. Militaire deskundi gen zullen ongetwijfeld gelijk hebben als zij zeggen, dat uitval len als deze slechts tot uitputting van de militaire kracht van de Vietcong kunnen leiden. Anders Er staat echter iets anders te genover. Dat Is het onweerspre kelijke feit. dat de bevolking van Zuid-Yietnam deze uitzichtloze strijd moe wordt en het geloof in de nederlaag van de Vietcong gaat verliezen. De mogelijkheid, dat daarin nog verandering wordt gebracht is heel gering. De steun van Noord-Vietnam wordt steeds krachtiger en open lijker. De zware bombardemen ten hebben dit niet kunnen ver hinderen. Zij hebben zelfs niet kunnen beletten, dat tanks nöar het strijdtoneel bij Khe Sanh werden gebracht. Hoogstens kon den zij de aanvoer vertragen. Voor Amerika is opnieuw een moment aangebroken, waarop het zijn verhouding tot de Zuid- vietnamese bondgenoot aan een drastisch onderzoek moet onder werpen. Niet het Amerikaanse volk. maar dat van Zuid-Vietnam dient zijn inspanningen te ver groten in een strijd, die niet al leen op het slagveld maar tege lijkertijd aan de onderhande lingstafel moet worden uitge vochten. Het Amerikaanse streven, de communistische expansie in Azië tegen te gaan. staat of valt met de wil de volkeren in dat deel van de wereld, ten koste van grote offers verzet te bieden. Ontbreekt die wil, dan staat Amerika voor een hopeloze taak. Dan leidt een oorlog tot vernie ling van wat men wil bescher men. Ondanks de tegenslagen van de afgelopen weken dienen de rege ringen te Washington en te Sai gon te bedenken dat het Vietna mese conflict niet met de wapens maar door middel van onderhan delingen moet worden opgelost. Ook al ontbreekt thans bereid heid daartoe, dient er naar te worden gestreefd. De onderhandelingspositie van Amerika en de regering te Sai gon is belangrijk zwakker gewor den als gevolg van de jongste offensieven van de Vietcong en het machtsvertoon van Noord- vietnamese strijdkrachten ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Een list Ongetwijfeld zal het Ameri kaanse opperbevel in Zuid-Viet nam proberen, de Vietcong en Noordvietnamezen vernietigende slagen toe te brengen. Maar zelfs als dat lukt wordt een politieke oplossing niet naderbij gebracht. De tegenstander zou dan op zijn beurt weer niet bereid zijn, te onderhandelen. Het vredesoffensief, dat in de cember door Hanoi werd gelan ceerd, blijkt overigens een list te zijn geweest. De uitwerking er van sop Washington en Saigon was er een van verwarring, waarvan Vietcong en Noordviet namezen volledig gebruik wisten te maken. Gevolg hiervan is, dat bereid heid tot onderhandelingen niet spoedig zal worden gevonden bij Amerikanen en Zuidvietnamezen. Zij zullen er voortaan van uit gaan dat „als de vos de passie preekt, de boer op zijn kippen moet letten". Deze houding mag er echter niet toe leiden, dat de mogelijkheid van onderhandelin gen volledig wordt uitgesloten. Gevaar Dit gevaar bestaat in het bij zonder van Zuidvietnamese rege ringszijde. Men kiest in Saigon de we-g van de minste weerstand omdat men blijkbaar bevreesd is voor een openlijke confrontatie met de politieke organisatie van de Vietcong, het Nationale be vrijdingsfront. Waartoe deze houding heeft geleid hebben we nu ervaren. Van Amerikaanse zijde is ge tracht contacten te leggen met de vertegenwoordigers van het Nati onale bevrijdingsfront. Dit stre ven werd doorkruist door de re gering te Saigon, die er niet van wilde weten. Wellicht heeft men toen een kans gemist, die zich niet opnieuw zal voordoen. Mét de overrompelende aan vallen van de Vietcong heeft het Nationale bevrijdingsfront zich als nooit tevoren gepresenteerd als een belangrijke gesprekspart ner. Het kan niet langer over hel hoofd worden gezien, als over 'de toekomst van Zuid-Vietnam wordt gesproken. Schimmenspel in Kamer Er is daags na het Kamer debat over Vietnam geschre ven, dat het Nederlandse parlement zich weer eens van z'n meest provincialistische kant heeft laten zien door oog in oog met de gruwelen van Saigon, Hoe-é en Khe Sanh kalmweg te gaan rede twisten over de vraag of een motie nu wel of niet is uit gevoerd. De blijkbaar on weerstaanbare neiging om el kaar partijpolitieke vliegen af te vangen had het weer gewonnen van de algemene verontrusting over de vrese lijke ellende in Zuidoost-Azië. Die voorstelling van zaken doet de Kamer onrecht. Zo simpel lag het allemaal niet. De Kamer was vastbesloten geen reprise op te voeren van de touwtrekkerij waarmee ze zich op 25 augustus van het vorig jaar belachelijk had ge maakt. Dat lukte haar aardig, ondanks de naar obstructie riekende debatteermethoden van PSP en CPN. die maar één doel voor ogen hadden: in het gevlei te komen bij de links-fascistische knokploeg op het Binnenhof. Dat er in de slotfase van het debat helaas toch weer kortsluiting ontstond' die de aanvankelijke eenstemmig heid grotendeels verknalde, was wel voornamelijk, maar niet alleen de schuld van PvdA en D'66. Minister Luns had de Ka mercommissie voor buiten landse zaken maandagmiddag hoogstvertrouwelijk meege deeld, dat hij bij president Johnson had aangedrongen op stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam. Met andere woorden: de com missie kreeg in het geheim te horen, dat de in het openbaar aanvaarde motie-Schuyt, die maandenlang alle parlemen taire en buitenparlementaire discussies over Vietnam heeft beheerst, achter de gesloten deuren van het Witte Huis is uitgevoerd. Dat is op zichzelf al een be denkelijke procedure. De mo tie-Schuyt is een uitspraak van de Kamer, niet van de Kamercommissie voor buiten landse zaken. Dus heeft de hele Kamer er recht op te we ten wat er met die motie is gebeurd. Sterker nog: het Ne derlandse volk heeft er recht op te weten wat er met uitspraken van de volksverte genwoordiging is gebeurd. Dat mag niet afhangen van het uitlekken van vertrouwelijke informaties of van vage mi nisteriële zinspelingen. Over een openbaar stuk dient in het openbaar verantwoording te worden afgelegd. En dan liefst zo duidelijk mogelijk. Schimmenspel Er werd dinsdag een raar schimmenspel opgevoerd. Ge boden aan de geheimhou dingsplicht konden de woord voerders van de rege ringsfracties niet openlijk zeg gen dat ze blij waren met de uitvoering van de mo- tie-Schuyt, maar het regende toespelingen in die richting. „Het verschil tussen regering en Kamermeerderheid is tot zeer geringe proporties terug gebracht", veinsde dr. Schuyt met een gezicht alsof hij van toeten noch blazen wist. De socialisten deden helemaal of hun neus bloedde. „Is de mo- tie-Schuvt nu wel of niet uit gevoerd?", interrumpeerden Den Uyl en Nederhorst, tegen beter weten in. „Het is tenslotte een kwestie van vertrouwen", vond Biesheuvel. Terecht, al thans vanuit zijn standpunt bezien. Maar van de oppositie kan je dat vertrouwen niet zonder meer verlangen. Daar is het oppositie voor. De arg waan van PvdA en D '66 was op z'n minst begrijpelijk. Want waarom weigerde mi nister Luns publiekelijk te herhalen wat hij vertrouwe lijk had meegedeeld? Om zich een gang naar Ca- nossa voor het front van volksvertegenwoordiging en volk te besparen? En wie ga randeert (behalve Johnson zelf, die belangrijker dingen aan z'n hoofd heeft) de juist heid van Luns' mededeling aan de commissie, als geheim houding verificatie bij voor- baat onmogelijk maakt? Een p9- kwestie van vertrouwen. Ja, maar als dat vertrouwen ont breekt, wil je als oppositie de zaken zwart op wit hebben. In de Handelingen. rte ipa iroi PvdA en D '66 hadden for meel gelijk, een motie van de Kamer kan je niet zomaar als uitgevoerd beschouwen als die Kamer met geen mogelijkheid kan controleren of het waar is. Moreel ongelijk hadden ze door deze zo tot een politiek punt op te schroeven, dat de eenstemmigheid rond de mo tie-Van der Stoel in duigen viel en opnieuw het beeld dreigde te ontslaan van een kleinzielig parlement, dat bin nenlands-politieke tegenstel lingen uitvecht tegen de ach tergrond van een oorlog die met de dag gruwelijker wordt. Zo belangrijk is de inhoud van de motie-Spruyt. op dit ogenblik niet meer. In de Vietnam-situatie van vandaag is stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen niet meer het centrale punt. Voor alles is nodig een beroep op alle partijen om de vijande lijkheden onmiddellijk te sta ken, en terecht drong de PvdA-motie-Van der Stoel daarop aan Het leek echter alsof PvdA en D'66 schrokken van de bre de instemming met die motie. Ze dreigden hun exclusiviteit te verliezen. De exclusiviteit van meest-bewogenen met de lijdenden in Vietnam. Daarom deden ze er nog een schepje bovenop. Om het onderscheid met de uiteraard minder-be- wogen regeringsaanhang te onderstrepen. Is Luns voor de motie? Nou, dan moet 'r wat aan haperen. Dan nog maar scherper for muleren. D'66 kwam met een verscherpte versie van de mo- tie-Schuyt en de PvdA haakte daar gretig op in. Het liep op niets uit, want de Kamer meerderheid wenste geeft eenstemmigheid tot elk prijs. TV-discussie Er is overigens geen reden om de balans van een week Nederlandse politiek met een negatief saldo af te sluiten. We hebben altijd de ontwik kelingslanden nog, die woensdag weer een goede bij drage hebben geleverd om via de immer actieve heer Aarden de identiteit van de KVP-ra- dicalen te onderlijnen. En verder denken we met intense voldoening terug aan de ui terst verhelderende tv-discus- sie over politieke duidelijk heid. We hebben genoten. Onder leiding van mini-Kamervoor zitter Hoogendijk werd hier nu eens compact en indrin gend duidelijk gemaakt wat politieke duidelijkheid is. Geen eindeloos geredeneer, geen fletse gemeenplaatsen, maar puntige, geladen ant woorden op scherpe vragen terzake van dit, met betrek king tot dat, inzake zus en ten aanzien van zo. Dat hadden we nodig. Over partij vernieu wing hebben we sinds de op richting van de PvdA in 1946 niets meer gehoord. Een schromelijk verwaarloosd on derwerp. Hulde aan de AVRO. Wie van de forumleden vond u de beste? Ach, ze wa ren allemaal even goed. Be halve Gruyters misschien. Die is wat bleu. Bescheidenheid is een mooi ding, maar niet op het scherm. Gruyters mag best wat meer laten merken dat hij de vleesgeworden vooruitstrevendheid is. Tenslotte is hij een blauwe maandag VVD-er-af. J. PRILLEVITZ k der itl w eld Terreur Het Bevrijdingsfront heeft zijn positie ip het Zuiden kunnen versterken door middel van ter reur. Als door onderhandelingen vrije verkiezingen mogelijk zou den worden, zou de invloed van het front wel eens geringer kun nen blijken dan nu wel wordt verondersteld. Voorwaarde is dan evenwel, dat de leiders van Zuid-Vietnam er voor die tijd in slagen het vertrouwen van de bevolking te winnen en een politieke oplossing van het conflict mogelijk te ma ken. Dat kan niet. zolang terreur met terreur wordt beantwoord en men de aan een al zo zwaar be- Droefde bevolking gedane belof ten niet waar weet te maken. Intussen dringt de tijd, omdat elke dag honderden mensen ster ven in een oorlog, die geen uit zicht biedt op een overwinning, mogelijk zelfs geen politieke. Q KHI SANH l U8 SPECIAL EOPCES CAMP LAOS S.VIETNAM »o da tM De situatie in het noorden van Zuid-Vietnam. De gedemilitariseerd zone (DMZ) is de grens tussen de beide Vietnams. De Noordvietnt mese aanvallen zijn gericht op het Amerikaanse basiskamp bij Kh Sanh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 12