175 MILJOEN NOORDZEE I IN AL ONDAGS DIT ZIJN Race van reuzen naar het plat" door DICK RINGLEVER ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 NA jarenlang uitstel gaat nu sten. Hoewel over resultaten straks de race op olie op van proefboringen in het Ne- het Nederlandse deel van het derlandse deel grote geheim- Noordzeeplat toch van start, zinnigheid in acht wordt ge- Nog deze maand zal de minis- nomen, staat welhaast vast dat ter beslissen over de concessie- alle tot nu gedane investerin- aanvragen, die twintig combi- gen verantwoord zullen zijn. naties hebben ingediend. En Ondanks de „gamble", die de in april wordt dan vrij baan jacht op olie is, zal het er in gegeven voor de grote rush. veelvoud weer uitkomen. Daar- Een race van reuzen op ver- van zijn de oliereuzen over- moede schatten aan olie en tuigd. gas. In welke orde van grootte Want dit heeft een driejarige deze opbrengsten zullen lig- praktijk op het Britse Noord- gen kan men afleiden uit de zeeplat wél geleerd: oliemaat- investeringen die industrie schappijen mogen optimistisch en oliemaatschappijen hebben zijn over te verwachten vond- gedaan: er werd De volgende maatschappijen of combinaties daarvan hebben aan concessie aanvraag bij het ministerie ingediend: J Amoco Netherlands Petroleum Company- en ProduktiemaatsChappij Dyas, o British Petroleum Exploratie Maaitschap- pjj Nederland en Netherlands Gulf Oil Production Company, o Chevron Oil Company of the Netherlands en Texaco Overseas Petroleum Company, a Continental Netherlands Oil Company en Dow Chemical International, i- King Resources Company, Golden Eagle Refining Company, Eason Oil Company, Boele's Scheepswerven en Machine fabriek, Verolme Verenigde Scheepswer ven, de firma Hun ter-Douglas, Jack C. Grynberg, Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabrieken Fokker en Anker Kolen Maatschappij, Mobil Producing Netherlands, 7 Nederlandse Aardolie Maatschappij, o Nederlandse Aardolie Maatschappij en Möbil Producing Netherlands, 9 Netherlands Frontier Petroleum Com pany, l Q Noordwinning Groep (Amax Petroleum Corporation, Hoogovens Delfstoffen, Bil- liton Maatschappij, Industriële Handels Combinatie Holland Exploratie, Delfzee, United Overseas Production Corporation, North Sea Selection Netherlands Com pany, Falcon Seabord Drilling Company). 1 J Petroland, Thetis Aardolie Maatschappij, Total Marine Exploitatie Maatschappij, Eurafrep, Corexland en C of ral and. Placid International Oil, 23 Phillips Petroleum Company Netherlands, American Petrofina Exploration Company en Agip Nederland, 24 Phillips Petroleum Company Netherlands, 15 Richfield Netherlands Petroleum Com pany, Sinclair Netherlands Oil Company, Noordzee Sun Oil Company, Netherlands North Sea Superior Oil, Union Rheini- sche Nederland en Canadian Superior Oil (Nederland), 26 Richfield Netherlands Petroleum Com pany en Sinclair Netherlands Oil Com pany, 27 Signal (Netherlands Petroleum Company, Marathon Petroleum Netherlands, Ne therlands-Cities Service, Houma Petro leum en Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen genaamd Oranje-Nassau Mijnen, 18 Firma Sycracuse Holland, 29 Tenneco Netherlands, Monoil Nether lands, Laura Vereeniging en Ethyl Ne therlands, 20 Union Oil Company of the Netherlands (Union) en Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Dit is het Nederlandse plat van de Noordzee, waar op straks in april de race van start zal gaan. De nummers geven de blokken aan, waarvoor concessies konden worden aangevraagd. De gear ceerde delen zijn de gebieden, waar niet mag wor den geboord omdat deze door de strijdkrachten als schietoefeningen worden gebruikt. derlandse plat en wel vooral in het zuidelijke deel. Boringen in het Duitse deel van de Noord zee hebben nog zo goed als niets opgeleverd. In elf putten is daar de actie volledig gestaakt. Wereldhandel om tegen deze beslissing beroep aan te tekenen. Aanbestedingen Een eerste stap na de bekend making van de vergunningen zal zijn het houden van de aanbeste dingen. Zodra de maatschappijen hun concessie in bezit hebben, zullen zij een beroep doen op de industrie. Vooral op de toeleve ringsindustrie. Beschikken zij zelf veelal over de booruitrusting, voor een belangrijk deel zullen zij toch afhankelijk zijn van de vaste wal. Dit betekent werk en werkge legenheid voor de werven, voor de metaalindustrie, voor de tech nische bureaus, voor de elektro technische industrie en voor de transportbedrijven. Staat deze industrie klaar om straks met de oliemaatschappijen zee te kiezen? Ja, zegt onomwon- ,1 V I den de Stichting Noordzeemijn- bouw (het centraal orgaan van de belanghebbende bedrijfstakken). Nederland is gereed. Ook: Neder land zal in staat zijn, concurre rend aan te bieden. Dat laatste is uiteraard een eerste vereiste, wil de Nederlandse industrie straks gaan meeprofiteren van de acti viteiten. Want voor de hand ligt wel, dat ook buitenlandse industrieën een gooi zullen doen naar een deel van de buit. Vooral Amerika zal van de partij zijn. Met zijn tientallen jaren ervaring op het gebied van zeeboringen, zal dit land een belangrijke inbreng krijgen in de levering van uit rusting. Dat staat nu al vast. Vooral het boor- en produktie- materiaal zal straks onder Ame rikaanse vlag naar de Hollandse kust worden gevaren. Maar daar naast zijn er nog zoveel andere benodigdheden, die Amerika niet levert of waarvoor Nederlandse industrie evengoed offerte kan maken: het meer specifieke en fijnere materiaal. En wat dat be treft zullen Nederlandse bedrij ven ten minste tegen gelijke prij zen kunnen bieden. Een punt van twijfel is nog de vraag in hoeverre Amerikaanse oliemaatschappijen in staat zul len zijn gebruik te maken van de diensten van de Nederlandse in dustrie. Johnsons maatregelen ter beperking van dollaruitgaven in het buitenland zouden tot gevolg kunnen hebben, dat zij hun op drachten in eigen land plaatsen. In Nederlandse industriële krin gen is men daar echter niet zo bang voor. Men wijst op de hoe veelheid zgn. „Eurodollars", die in Europa in ruime mate aanwe zig zijn. Achter ken, is ook de houding van olie maatschappijen die thans op het Britse plat in actie zijn. Bekend is dat deze misnoegd zijn over de prijzen die de Gas council (een regeringsinstantie) voor hun gevonden gas betaalt. Al lange tijd zijn hierover onder handelingen gaande, maar tot nu toe met weinig resultaat. Enige tijd geleden werd een Internatio naal arbiter benoemd, die in het geschil zou moeten beslissen. De devaluatie van het pond heeft de zaak echter opnieuw vertraagd. Gevolg van een en ander is, dat verscheidene maatschappijen officieus een langzaam-aan-actie voeren om de Britse regering te dwingen de prijzen omhoog te brengen. Wat de Nederlandse industrie nu vreest is, dat wanneer geen akkoord met de Gas council wordt bereikt deze maatschap pijen straks naar het Neder landse plat zullen komen en ook hun Britse toeleveringsbedrijven zullen meenemen. Dat dit voor Nederland nadelige gevolgen zou kunnen hebben, ligt voor de hand. Indirecte oorzaak van deze mo gelijke ontwikkeling noemt het bedrijfsleven het beleid van het vorige kabinet. Door langdurig touwtrekken over de prijzen door de regering liep Nederland een achterstand van drie jaar op bij Engeland, dat direct aan de slag is gegaan. En dèt, terwijl de' vondst in Slochteren de directe aanleiding was voor de speur tocht op zee. een potentiële afnemer verloren, mogelijkheden voor export naar andere landen zijn er nog ge noeg. Vooral ook doordat men dicht bij huis weinig heeft te vrezen. Want zoals de situatie thans is, lijkt alleen gas en olie voor te komen onder het Britse en Ne- Opbrengst Mochten inderdaad gasvelden worden gevonden officieus is men zeer optimistisch e=> dan be tekent dit een aanzienlijke versteviging van de staatskas. Alleen al uit het Slochteren-veld vloeide vorig jaar 650 miljoen gulden in de schatkist Met de resultaten van de Noordzeeboringen erbij, zullen de totalen straks nog aanzienlijk ho ger liggen. Vandaar het stand punt van de regering (in te genstelling tot dat van de Britse) dat het te vinden gas of de olie zo duur mogelijk moet worden verkocht. Een onzekere factor die even tueel ten nadele van de Neder landse industrie zou kunnen wer- Heeft Nederland In ingeland Monsterachtige giganten van vele na tionaliteiten op de Noordzee. Ook in groter verband zullen eventuele vondsten belangrijk kunnen zijn. Aangezien de ener- giehandel het essentiële deel vormt van de wereldhandel (het bezit van energiebronnen bepaalt voor een land in belangrijke ma te de hardheid van de valuta), zullen nieuwe vondsten de posi tie van Europa aanzienlijk, kun nen verstevigen. De waarheid van deze stelling wordt door de geschiedenis be wezen. De hardheid van de dollar kon nooit worden geëvenaard door de sterke positie, die Ameri ka op de energiemarkt innam. Voor Engeland gold dit zij het in mindere mate eveneens: het pond en de dollar hebben altijd stevig gestaan. Vandaar de zorg van beide lan den om het Midden-Oosten, waarvan vooral Engeland afhan kelijk was. De gevolgen van de recente en oudere crises hebben dus ook vooral Engeland getrof fen. Deze ontwikkeling is er me de de oorzaak van geweest, dat het Pond van zijn voetstuk viel. Hoe zwaar het belang van een vaste greep op de energiebronnen kan wegen, illustreert het Frank rijk van De Gaulle. Achter de schennen wordt daar gewerkt om door onderbieden vaste voet te krijgen op de Iraakse olievelden. Hetzelfde wordt ge probeerd in Algerije, waarvan thans duur vloeibaar gas (per schip) wordt betrokken (zgn. „po litiek gas"), terwijl er andere mogelijkheden zijn om goedkoper aan energie te komen. Die energiepositie van Europa is overigens nog lang niet stevig genoeg om daar kastelen op te bouwen. Slochteren voorziet thans in eigen land nog maar voor 30 procent in de energiebe hoefte. In het buitenland be draagt dit percentage nog veel minder: maar vijf. Vandaar, dat grote waarde wordt gehecht aan de activiteiten op de Noordzee. Wanneer daar inderdaad vondsten .worden ge daan, zal men in staat zijn de gaskraan wijd open te draaien en daarmee een groter deel van de Europese behoefte te dekken. Dat zou ook betekenen dat men een sterker wapen in handen zou hebben tegen concurrentie van Rusland, dat hard bezig is op de Westeuropese markt te penetre ren. Winst Wat de directe winst voor Ne derland zal zijn, is voorlopig niet concreet in cijfers te vangen. In de eerste plaats niet omdat men nog in het ongewisse verkeert omtrent de omvang van eventue le vondsten, in de tweede plaats omdat nog onbekend is in hoe verre de Nederlandse industrie zal worden ingeschakeld. Welke invloed van de nieuwe acties zal uitgaan op de werkgelegenheid in Nederland, is dus evenmin te voorspellen. Pessimistisch is men echter ze ker niet. Hoewel de regering bij het verlenen van concessies da maatschappijen niet kan dwingen gebruik te maken van diensten van de Nederlandse industrie, zal wel worden gewezen op de mo gelijkheden die vlak bij huis lig gen. En het is waarschijnlijk dat de maatschappijen hiervoor een open oog zullen hebben, al was het alleen maar om transport kosten en -problemen te vermin deren. Wat dat transport van materialen betreft: dit geschiedt zowel over water als door de lucht. Voor het watertransport zal zeker een beroep worden ge daan op de Nederlandse sleep diensten en hetzelfde geldt voor het luchtvervoer (ook van da werkmensen). In de markt liggen nu twee Nederlandse bedrijven: Schrei- ner, die met zijn jarenlange er varing in Perzië en Nigeria een goede kanshebber is en KLM He likopters NV, een dochter van de KLM, die deze maand haar eerste helikopter kreeg en bin nenkort de tweede verwacht. Internationaal Niet te schatten mogelijkheden biedt de rush voor de Neder landse industrie, die al geruime tijd in de blokken staat om de race te begeleiden. De bedrijven zélf zien er het belang duidelijk van in, want èls er gas wordt gevonden, betekent dit dat men zeker voor dertig jaar „goed zit". Naast dit directe gewin bieden de boringen op de Noordzee ech ter ook kansen om rijke ervaring op te doen in een voor Nederland min of meer vreemde techniek. De Nederlandse industrie krijgt nu de gelegenheid een eerste be langrijke stap te doen op weg naar omvangrijker ondernemin gen; zij krijgt de kans om zich een plaats te veroveren in onder nemingen in wereldwijd verband. Wat lange tijd was voorbehou den aan de Amerikanen, die met hun tientallen jaren lange erva ring een schat aan „know-how" vergaarden, ligt nu ook binnen bereik van Nederland. De Noord zee kan de wieg worden van een heel nieuwe industrial i Nu zal het beslist niet zo cqn, dat als straks in april de race van start gaat een armada van booreilanden zee zal kiezen. Weliswaar hebben zowel industrie als oliemaat- schappijen jaren de gelegen heid gekregen om zich voor te bereiden, maar meer dan „druppelsgewijs" zal de vloot vooralsnog niet in actie ko men. Voor een groot deel zal het materiaal van uit de hele we reld naar de Noordzee moe ten worden gesleept. Want waar politiek touwtrekken actie op zee aanzienlijk ver traagde, kozen verscheidene maatschappijen eieren voor hun geld en zetten hun mil joenen per dag verslindend materiaal rendabeler elders aan het werk. En dit moet straks eerst wor den vrijgemaakt om op de Noordzee te worden ingezet. Overigens staat officieel nog steeds niet vast welke maatschappijen en welke combi naties vergunning zullen krijgen om aan de jacht deel te nemen. De Mijnraad (onder voorzit terschap van drs. J. W. de Pous) is nog bezig met het opstellen van het advies ten aanzien van de concessie-verleningen. Als dit deze maand bij de minister op tafel komt en een besluit wordt genomen, staat de maatschappij en nog een maand ter beschikking

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11