BIJNA BRONS VOOR KI IY Franse minister stond stevig op Missoffe zijn benen Damesschaatsen wordt door de bond nog niet serieus genomen... NEDERIAND ONTBREEKT: Russin Ludmillci Titova wint Olympisch goud op 500 meter Peggy Fleming aan de leiding WIELERPLOEG Verkerk tweede op 5000 meter Reserves Europoort bleven ook bij HVO verrassend overeind Gouden dag werd ontgoocheling SNEEUWSTORMEN EN MIST SPELBREKERS nieuwe leidse courant vrijdag 9 februari 1968 Nadat de afdaling voor heren wegens de mist moest worden uitgesteld, blazen de teleurge stelde skiërs de aftocht. Van links naar rechts: Edmund Bruggmun (Zwitserland)Ber nard Cor cel (Frankrijk)Karl Schranz (Oostenrijk) en Jean Claude Killy (Frankrijk). Kunstrijden GRENOBLE De Amerikaanse Peggy Fleming heeft na de verplichte figuren van het kunstrijden een grote voorsprong op de Oostduitse Gabriele Seyfert. De Oostenrijkse Beatrix Schuba bezet de derde plaats. De stand na de verplichte figuren luidt: 1. Peggy Fleming (VS) pl. cijfer 9 - 1.062,1 pnt., 2. Gabriele Seyfert (O.-Dld.) 21 - 984,9, 3. Beatrix Schuba (Oost) 31 - 960,0, 4. Hana Maskova VTsj.-Sl.) 41 - 943,2, 5. Albertina Noy- h(VS) 39 - 941,9, 6. Zsusza Almassy /Zoog.) 61 - 910,2, 7. Sally Stapleford (G.B.) 82 - 999,3, 8. Kumiko Ohkawa (Japan) 74 - 896,4, 9. Patricia Dodd (G.B.) 80 - 886,8, 10. Karen Magnus- sen (Can.) 79,5 - 886,7. Alleen Spangen staat er slecht voor in KNSB ROTTERDAM Nu de afgebroken partijen zijn uitgespeeld kunnen de standen in de landelijke schaakcom petitie worden opgemaakt. In de hoofdklas won leider Rotterdam ook de laatste partij tegen VAS en zag Watergraafsmeer kans door winst op ASC de tweede plaats op de ranglijst te bemachtigen. De volledige stand in de hoofdklas na de vierde ronde luidt: Rotterdam 6 - 251/», Watergraafsmeer 5 - 20'/t, Utrecht 4 - 221/*, Philidor (Leiden) 4 - 19Vt, VAS 4 - 19, Charlois 4 - 18, Phili dor (Leeuw.) 3 - 17, ASC 2 - 18. In de eerste klas A verloor Span gen, zoals verwacht, van VHS met 6Vt3Vt, waardoor de Spangenaren op een onplezierige plaats van de ranglijst zijn terecht gekomen. Stand: Eindhoven 8 - 27Vs, LSG 8 - 25, D.D. 6 - 26, SMB '2 - 17, VHS 2 - 17, ASV 2 - 16, Spangen 2 - 16, DSC 2 - 15'/*. Oppassen In 2C lijkt het kampioenschap in Rotterdam te belanden. Het Haagse DD 2 staat er echter niet minder florissant voor en heeft gelijke kansen. Voor Het Westen Regina blijft het oppassen. Hier is de stand: Rotterdam 2 8 - 27, W. Steinitz 8 - 26, DD2 8 - 25Vï, Het Westen Regina 2 - 18, Rijswijk 2 - 17, Kijk Uit 2 - 16, Voorschoten 2 - 15'/*, RSC 0 - 15. In 2D tenslotte won Europoort alsnog van Venlo en speelde Charlois 2 gelijk tegen HSV. De komende ron de zullen Charlois 2 en Europoort uitmaken wie mogelijk een plaatsje op de ranglijst mag gaan stijgen. Stand: Lichttoren 6 - 24, Dordrecht 8 - 23'/*, Charlois 2 5 - 22, Europoort 5 - 21»/ï, Wageninge-n 5 - 20V», HSV 3 - 20*/ï, GESS 2 - 12, Venlo 0 - 16. De vijfde ronde wordt morgen gespeeld. GRENOBLE In Qc<«*piQ(^> feite is het een triest verhaal wat ik u moetw vertellen. Mogelijk aanik de vooravond van de eerste Nederlandse ^Noble^ Olympische successen, maar juist daarom sein ik het door vanuit het centrum van de Olympische Winterspelen. Wanneer morgen of wanneer dan ook, Stien Kaiser of Ans Schut een gouden, zilveren of bronzen medaille weet te veroveren, zal al wat Ne derland is langs de schaatspiste jui chen en voor zover men die heeft de Oranje ijsmuts hoog de lucht in zwie pen. Zeker Adje Paulen, de bijna zeventigjarige directeur van het Ne derlands Olympisch Comité, die het bij de opening van de Spelen dinsdagmiddag op de tribunes al niet kon laten... En toch, al wordt Stien Kaiser Olympisch kampioene, al heeft ze dan twee wereldtitels op haar naam staan, het damesschaatsen wordt in de kringen van de Koninklijke Ne derlandse schaatsbond nog niet se rieus genomen. Sinds de damesploeg dinsdagmor gen hier in Grenoble arriveerde, heb ben de Nederlandse schaatsmeisjs een verzorging zoals ze nog nooit hebben gekend. Conditietrainer Hol leboom is er, dokter Lap uit Rotter dam loopt in de ploeg rond en boven dien staan de stevige handen van de Rotterdamse masseur Cor Nederveen de meisjes ter beschikking. Zo'n verzorging is ongekend. En in feite nu plotseling teveel van het goede. Doorgaans is alleen coach Zwanen- De Amerikaanse Diana Holum, die vanmorgen met haar landge noten Mary Meyers en Jennifer Fish op de 500 meter in Grenoble de tweede plaats deelde. burg bij de damesploeg. Bij de we reldkampioenschappen was er zowaa: dan ook nog een dokter, maar eer masseur ontbrak. Daarom is de aan wezigheid van Cor Nederveen in feit« bij de damesploeg niet nodig, want en hij vertelde het me zelf de meisjes zijn niet gewend aan massa ge en daar kan je niet zomaar mee beginnen. Sommigen willen dan ook niet eens. En dat terwijl knapen als Kees Verkerk en Ard Schenk bij hoog en bij laag beweren dat zij het zonder een masseur niet kunnen stellen. Goed, nu mag dat laatste misschien wat overdreven zijn en zoals sommi gen zeggen een kwestie van ge- voelsargumentatic, feit is en blijft dat er voor de Nederlandse heren meer wordt gedaan dan voor de meisjes, die waarlijk toch ook van wanten weten. En wat zegt me nu een bondsoffici- al laat ik zijn naam nu maar niet noemen tja, dat damesschaatsen staat nog wat in de kinderschoenen. Het komt zo langzamerhand van de grond en als dit zich zo blijft ontwik kelen zullen we in de toekomst ook voor het damesschaatsen mogelijk meer geld beschikbaar kunnen stel len. Want inderdaad, een goede bege leiding is het halve werk. Nu kan gelukkig Piet Zwanenburg veel zaken alleen opknappen, maar in de toe komst moet er wel iets gedaan wor den, ja..." Nu vraag ik u, het damesschaatsen in de kinderschoenen en dat terwijl Nederland nu al twee jaar lang een wereldkampioene kent en onze meisjes sinds vorig jaar domweg de toon aangeven. De sfeer in de schaatsbond van vier jaar terug is nog niet verdwenen. Toen mocht Stien Kaiser niet naar Innsbruck om dat ze toch te oud was... discriminatie noem je zo iets. TILBURG De wielerploeg van het weekblad Sport '68, voor het ko mende seizoen, is als volgt samen gesteld: Rudie Liebrechts (Vlaardin- gen). Frits Hoogerheide (Ossen- drecht), Gerrit Veldhuizen (Maasdam), Leo Bogers (Ossen- drecht), Cees Frijters (Zegge), Cees Kuys (Hilvarenbeek), Jacques van Kessel (Deurne), Harry Schoofs (Bla- del), Sjef Smulders (Tilburg) en Ben nie Cardol (Bilthoven). Ploegleider is de heer Jan Flipse (Tilburg) en als soigneur is de heer Jan Willems uit Veldhoven aangetrokken. DEN BOSCH Den Bosch heeft donderdagavond thuis de Zuidsla- vische ijshockeyploeg Beograd met 80 verslagen. De tussenstanden wa ren: 10, 00 en 70. Er waren 1.200 toeschouwers. GRENOBLE De Russische hardrijdster Ludraille Titova heeft vanmorgen de eerste gouden medaille van de Olympische schaatswedstrijden in Grenoble gewonnen. Zij noteerde een tijd van 46.1 sec en bleef daarmee slechts tweetiende seconde voor op drie Amerikaanse meisjes: Mary Meyers, Diane Hol- lum en Jennifer Fish. De beste Nederlandse werd Elly van de Brom, die in de vijfde rit een tijd van 46.6 noteerde en daarmee beslag legde op de vijfde plaats achter de zilveren medaille-winnaressen. Het weer was vanmorgen om tien uur, toen het startschot werd gege ven voor de eerste rit, verre van ideaal. Er stond een stevige bries dwars over de baan en naderhand begon het ook te regenen. Het ge volg was dat de tijden aan de ma tige kant bleven. Wereldrecords werden uiteraard niet verbeterd. Al in de eerste rit kwam een dui delijk tekort in de beveiliging van de Olympische baan aan het licht. De Japanse Sachito Saito kwam in haar rit tegen de Zweedse Christina Lindblom in de tweede bocht ten val en gleed tegen de omheining. Haar verwondingen waren van der mate ernstige aard dat zij per bran card moest worden weggevoerd. VOORZICHTIG Gewaarschuwd door het „drama- Saito legden de meisjes die daarop Elly van de Brom reed een snelle tijd op de 500 meter en werd met 46.6 sec. vijfde na de winnende Titora en de drie Amerikaansen die zilver in de wacht sleepten. Door sportredacteur Meindert Leerling DAVOS Op de zesde dag van de internationale schaatswedstrijden in Davos werd een trainingsrace over 5000 meter gehouden. Vele rijders waren al naar Grenoble vertrokken, anderen volgen donderdagavond of vandaag. Bij een temperatuur van drie graden boven nul kwam de Noor Per Willy Guttormsen tot de beste tijd: 7.34.6. Kees Verkerk bleef in zijn scha duw. Met een sterke 7.35.2 werd hij tweede. Voor de overige Nederlan ders waren er geen ereplaatsen weg gelegd. Fred Maier besloot zich niet met de anderen te meten. Ook Ard Schenk hield een dag rust. Uitslag 5000 meter: 1. Guttormsen (Noorw.) 7.34.6, 2. Kees Verkerk (Ned) 7.35.2, 3. Forness (Noorw.) 7.38.6, 4. Sandler (Zwe) 7.38.8, 5. Kaplan (Rusl.) 7.40.-, 6. Hoeglin (Zwe) 7.41.1, 7. Not- tet (Ned) 7.42.-, 8. Maljikin (Rusl.) 7.45.5, 9. Bols (Ned) 7.46.9, 10. Sti- ansen (Noorw.) 7.47.8, 11. Traub (W-Dld) 7.48.-, 12. Te Winkel (Ned.) 7.52.8, 13. Claesson (Zwe) 7.58.8, 14. Johansson (Zwe) 8.03.8 en 15. Traub (W-Dld) 8.04.2. in de baan kwamen, iets meer voor zichtigheid aan de dag. Ook daar door werden de tijden gedrukt. Niettemin presteerde de Amerikaan se Mary Meyers het, in de tweede rit een tijd van 46.3 sec. te noteren. Zoals later bleek, goed voor een zil veren medaille. In de vijfde rit nestelde de Neder landse Elly van de Brom zich voor lopig op de tweede plaats door in een tijd van 46.6 te finishen tegen de Westduitse Evi Happl. Tot en met de negende rit wist Elly van de Brom zich in deze positie te handhaven, Maar Ludmilla Titova scheurde alle illusies aan flarden door met een tijd van 46.1 sec onbedreigd op het goud af te stevenen. WIND Daarmee was ook alle Amerikaan se hoop op Olympisch goud vervlo gen, hoewel Diana Hollum in de tien de en Jennifer Fish in de laatste rit slechts twee tiende seconden achter bleven op Ludmille Titova. Ook de Russische Tatjana Sido- rova leek goed voor een medaille, maar in haar rit tegen de Finse Ka- ja Mustonen had zij te kampen met een plotseling opgestoken wind, die uiteraard een stempel drukte op haar prestatie. Zij finishte in 46.9. Na Elly van den Brom kwam Stien Kaiser als beste Nederlandse uit de bus. Zij noteerde in de tiende rit tegen „zilveren" Diane Hollum een tijd van 447.6 en bleef daarmee zelfs nog voor op Willy Burgmeijer uit Nieuwveen, die de teleurstellende tijd van 47.8 voor zich liet afdruk ken. ROTTERDAM Ook het Vlaar- dingse HVO heeft in de eerste klas van de Rotterdamse schaakbond geen kans gezien Europoort 2 van de troon te stoten. In de vijfde ronde kwamen de Vlaardingers niet verder dan een 4-3 achterstand, terwijl de afgebro ken partijen borg staan voor een Eu ropoort-overwinning. Voor HVO is daarmee vrijwel de laatste kans op een fel begeerd kampioenschap ver keken. Alleen Europoort-blunders in de hervatting kunnen daarin nog verandering brengen. Overschie vocht tegen Schiedam om nog niet meer op de leiders ach ter te raken. Er komt immers nog de laatste ronde Europoort 2 - Overschie!! Maken de leiders in de promotieklas de volgende ronde een misstap dan kon in de laatste ronde deze wedstrijd weieens beslissend zijn voor, het kampioenschap. Tegen Schiedam wilde het echter niet vlot ten. Schiedam leidt met 1—0 en maar liefst negen partijen werden afgebro ken. Wie het weet mag het zeggen! GEEN KANS RSR-Ivoren Toren zal een plaatsje gaan zakken op de lijst nu de afge broken wedstrijd te-gen Spangen (3'/j3'/*) vermoedelijk verloren gaat. 55 zit er echter ook nog in. Rotterdam 3, altijd sterk ais er de gradatie dreigt, liet NRSG geen en kele kans. De voorlopige 6'/»2'/« achterstand leverde NRSG de vierde nederlaag op waarmee het lot prac- tisch wel bezegeld is. Volgend jaar zal de oud-kampioen van Nederland het vermoedelijk weer in de eerste klas moeten gaan proberen. GRONINGEN GVAV heeft donderdagavond de lichtwedstrijd te gen Wiener SK met 02 verloren. Na rust scoorden Buzek en Schmidt voor de Oostenrijkers. Ongeveer 8.000 toeschouwers zagen GVAV in de eerste helft duidelijk beter voetbal len, maar zij zagen ook dat vooral Fransen en Fritsen bijzonder slecht schoten. De jongste deelneemster aan de Olympische Winterspelen in Grenoble, de elf jaar „oude" Beatrice Hustiu (Roemenië) tijdens de training. Zij ver tegenwoordigt haar land bij het kunstrijden voor dames. GRENOBLE 't 0c<MPIQ% Was allemaal voor niets.x Wat gouden uren had-yj den moeten worden3 voor de gehele Franse%J^yj' J? natie werd een comple- ^VoblE^ te ontgoocheling. De Franse och tendbladen hadden hun voorpa gina's er mee geopend: vandaag de dag van het goud, vandaag de dag van Jean Claude Killy, de sterke Franse skiër, die op alle alpine-nummers als javoriet wordt getipt. Hij had het eerste succes voor Frankrijk moeten brengen tijdens de tiende Olympische Winterspelen. Maar het feest ging niet door. Sneeuwstormen en mist maakten de afdaling voor heren onmogelijk. Vanuit het regenachtige Grenoble hadden alle Nederlandse journalisten, met smart wachtend op de eerste schaatswedstrijden, tussen de dertig tot veertigduizend ski-enthousiasten zich in een van de honderden Re- nault-busjes naar het op 1700 meter hoog gelegen Chamrousse laten hijsen. Op de onherbergzame hellin gen van de Casserousse zouden we het dan gaan beleven. In een lange glijvlucht van bijna drie kilometer zouden Jean Claude en zijn overigens zware concurrenten in no-time het hoogteverschil van ruim 800 meter overbruggen. Mistvlagen Willy Burgmeyer stelde op de 500 meter in Grenoble wat teleur. •Cröllfo GRENOBLE Bij alle papieren die ik dagelijks in mijn 3 Q^O persbox vind, liggen herhaaldelijk informatiemappen en eCMj m boekjes over de buitenlandse ploegen. De een nog mooier rJU 3 uitgevoerd dan de andere. Er zijn keurige documentaties 5 met foto's compleet van de Noren, de Oost- en Westduitsers, ^AfOBLE^ de Amerikanen, de Russen en ga maar door. Tot nu toe ontbreekt Nederland. En een beetje publiciteit zou ons landje hier in Grenoble niet misstaan. Nog steeds begrijpen velen niet wat wij hier toch komen doen, want bij skiën en bobsleerijden ontbreekt Holland, hardrijden op de schaats bestaat in Grenoble domweg niet. Maar geen boekje en foto's dus over Kees, Stien of Ard. En dat terwijl er toch waarlijk wel enige documentatie te verstrekken is. Laat de KNSB keurig in Oranje nu zulke boekjes op het bondsbureau bezit ten maar ze alleen hebben uitgegeven aan de begeleiders van de ploeg. Aan de (buitenlandse) pers de Hollanders weten hetzelf zo lang zamerhand wel is domweg niet -gedacht. GRENOBLE Francois Missoffe, de Franse mi nister van sport- en jeugdzaken is me gisteren in de meest letterlijke zin van het woord tot steun geweest. De in Frankrijk bijzonder populaire be windsman, zelf groot skiliefhebber en sportfan, hield lopende op de glibberige paden rond de ski-piste van de Casserousse een soort persconfe rentie. Tv-commentatoren vroegen hem zijn mening over de organisatie als geheel en de kansen van Jean-Claude Killy bij de afdaling. Terwijl de came ra's snorden dronk hij rustig uit een kartonnen bekertje chocolademelk daarbij overigens met de hand angstvallig de naam van de op het bekertje vermelde firma verbergend.... Missoffe werd door een leger van fotografen besprongen, verslaggevers probeerden kreten van hem op te vangen, organisatoren trokken hem aan zijn jack. Maar Missoffe bteef er bijzonder klam onder. „C'EST DOMMAGE" Zelfs toen men hem kwam vertellen dat de tribj- ne voor ere-gasten overvol raakt „C'est dommage", (dat is jammer) zei hij laconiek en vertrok geen spier van zijn gezicht. Klauterend tegen de berg helling gleed evenwel dan deze, dan gene onderuit. Toen ik onverhoeds een been onder me voelde wegglibberen, greep ik als in een flits de hand van Missoffe. Deze keek verbouwereerd om. Ik maakte mijn excuus, maar hij tikte me op de schouder en zei: „Geeft niks, ik sta gelukkig stevig..." Missoffe was gisteren met de Perzische keizerin Fara Diba, na de opening van de Spelen en het bezoek aan het kunstrijden nu op de spookachtige hellingen van de Casserousse, de meest gefotogra feerde figuur. Fara Diba wordt in Grenoble op de voet gevolgd. Als zij gaat winkelen komt in hpt persbulletin precies te staan wat zij heeft gekocht. Gewoon net als elke andere moeder een dinky-toy voor haar zoontje... PERS ONDER VUUR Voortdurend wordt zij achtervolgd door een leger van fotografen, die haar nu al uit alle standen hebben vereeuwigd vooral toen de keizerin gisteren om het waahten op de ski wedstrijden te onderbre ken met haar filmcamera van de tribune kwam en liggend in de sneeuw tot grote hilariteit van velen de persfotografen en cameralieden onder vuur nam... Onderaan de voet van de Casse rousse was alles in gereedheid ook al keken de experts met angstige ogen naar de lucht. Weliswaar viel er geen regen op hoger gelegen niveaus sneeuw meer en lag de skipiste er geweldig goed bij, de dikke mistvla gen die rond de bergtoppen spookten, wekten al ernstige vermoedens. Vooral boven op de top, waar de ski-matadoren handen wrijvend hun mutsen steviger om de oren trok ken, omdat een complete storm opstak. Het zicht was er niet meer dan der tig meter en dat is toch bepaald te weinig om de spectaculaire afdaling te wagen. Het aanvangsuur van de start werd eenmaal, werd tweemaal en zelfs nog een keer verlegd. Toen nam de Oostenrijkse hoofdscheidsrechter Spiess de ont goochelende beslissing: wedstrijd tot nader order afgelast. En daar gingen we, tussen de besneeuwde bergtop pen onverrichter zake naar huis. Maar wij niet alleen, ook de duizen den die waren gekomen om Jean Claude toe te juichen. Een grotere an ti-climax had men niet kunnen be denken. Triest lieten de bijna honderd deel nemers zich zig-zaggend tussen de mistflarden door naar beneden glij den. Honderden fotografen die alle mogelijke stellingen hadden ingeno men, borgen hun apparatuur op. Franse tv-technici braken zonder enige vorm van protest hun kostbare camera-opstellingen af. De lampen op het score-bord doofden. Tot hoe lang? Verkeerde keus Het gaat de organisatoren bepaald niet voor de wind, want waren woensdagavond de eerste wedstrijden bobslee al afgelast omdat de baan te zacht was er wordt nu overwogen 's morgens om vier uur (1) de wedstrijden snel af te werken ook het rodelen moest naar een later tijdstip worden verschoven. Maar tot wanneer? Ongeacht de organisato rische prestaties die de Fransen stel lig leveren en ongeacht de riante ac commodaties die in Grenoble en op de berghellingen van de Alpen zijn op gebouwd, blijkt toch wel overduide lijk dat Grenoble een verkeerde keus is geweest van het Internationaal Olympisch Comité. Winterspelen zijn hier althans voor wat de op de natuur aangewe- en buitensporten betreft in half februari in feite onmogelijk. Met kloppend hart en stijgende ongerust heid vragen de organisatoren zich af of alle wedstrijdonderdelen wel op tijd kunnen worden afgewerkt. Er wacht nog zoveel en je kan niet aan het uitstellen blijven. Maar hoe dan ook, het feest moet doorgaan. De gouden medailles van Jean Claude kunnen niet in de ruim één meter dikke sneeuwlaag van de Alpen ach terblijven.. IJshockey Finland wees Canada terug GRENOBLE Het Finse ijshoc- keyteam zorgde donderdag voor een daverende verrassing door het sterke Canada met 52 te verslaan. De Ca nadezen startten bijzonder zelfverze kerd maar pas bij de stand 51 slaagden zij erin de felle Finnen te rug te dringen. Verder dan één treffer liet de uitstekende Finse doelman Urpo Ylnen het niet komen: 52. Tussenstanden: 2—1, 1—0 en 2—1. Tsjechoslowakije maakte tegen West-Duitsland geen fout: 51 (10, 2—0, 2—0). De overige uitslagen luiden: Rusland Oost-Dultsland 90 (40, 20, 30); Roemenië Oostenrijk 3—2 (2—1, 1—1, 0—0): Noorwegen Frankrijk 4—1 (1—1, 2—0, 1—0). Het congres van het verbond van socialistische studenten dat op 17 fe bruari in West-Berlljn zou beginnen als protest tegen de oorlog in Viet nam is verboden. Er zouden 10.000 studenten aan deel nemen uit Duitsland, Oost- en West-Europa en zelfs uit Cuba.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9