Klant kiest brood, niet de bakker Metrofestijn werd een onvergetelijke dag Zwaar gevecht om heuveltop Wallace meldt zich als kandidaat presidentschap Johnson vraagt 100 min. extra voor Zuid-Korea Tanks tot boven op de bunkers van Lang Vei Vanden Boeynants mogelijk formateur GAANDE MAN DR. KREIKEN: Vurig voorstander rassenscheiding Binnenschip zonk na aanvaring Verkiezingen in Maastricht Graf schenner weer actief IVOROL: de béste tandpasta Relaas overlevende Amerikanen Prof. dr. Kloek: econometrie is in opkomst 7 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 DR. J. KREIKEN: „De con sument moet zélf kunnen bepalen waarheen hij gaat, en welke kwaliteit brood hij koopt en niet de producent; het is onze taak de wensen van de consument te volgen." Met deze uitspraak vat hij de kern van het conflict sa men, dat heeft geleid tot zijn ontslag, per 15 februari, als president van de raad van be stuur van het Rijswijkse brood concern Sitos. Achtergrond: de heer Kreiken verschilt van mening met het Rotterdamse meelconcern Me- neba over het verkoopbeleid. Meneba deelt sinds enkele we ken de lakens uit bij Sitos door verwerving van het volledige aandelenpakket. En Meneba wil rust in de prijzen van het brood, en hiervan slechts afwijken als kostenstijgingen e.d. daartoe dwingen. Volgens de president-directeur van Meneba, de heer I. M. Hage, is deze rust nodig voor de Neder landse bakkerij. „Broodverkoop via supermarkten is niet tegen te houden, maar terwille van de bakkers willen we die ontwikke ling niet forceren." Verscheidenheid In het kantoor van Sitos in Rijswijk licht de heer Kreiken zijn opvatting toe. „Door mij is een beleid gevoerd, dat geheel op de industriële bakkerij is gericht. Dit beleid bestaat uit twee onderdelen. In de eerste plaats het in de gaten houden van alle verkoop punten, bestaande uit de broodwinkel van de warme bakker, de bezorging en de supermarkt. We kunnen ons niet veroorloven hiervan afstand te doen. Er is nu eenmaal een verscheidenheid aan wensen. Er is een categorie dames, die het brood aan huis bezorgd wil len hebben, en er is een categorie, die liever gaat winkelen. DR. J. KREIKEN verschillende soorten, verschillende prijzen Willen wij de consument tegemoet komen, dan moeten we aan genoem de drie verkoopmogelijkheden gelijke aandacht schenken. In de tweede plaats willen we ook het hele prijzengamma brengen: de hoogste kwaliteit brood, zoals ons merkbrood King Corn, maar ook brood met een aantrekkelijke prijs, zoals de supermarkt het verkoopt. Je kunt de consument nu eenmaal niet voorschrijven wat hij wenst. Er bestaat geen gemiddelde consument, er bestaan verschillende groepen, en geen van die groepen willen we mis sen. Wij hebben dus een consumenten markt, en de meelfabrieken hebben geen consumentenmarkt, maar een bakkersmarkt, omdat men meel le vert. Wij staan het dichtst bij de consu ment, en dit geldt voor alle mensen van Sitos, van de filiaalhouder tot de vertegenwoordiger. Het lijkt mij on juist een bedrijf te leiden, dat die formule mist, omdat men de ander niet wil ergeren." Gevaarlijk De heer Kreiken vertelt dat de bakkers de verkoop in supermarkten gevaarlijk vinden, en variatie in de prijzen en verspreiding van merk brood niet erg waarderen. „Wij hebben gewoon een ander uit gangspunt. Er zijn toch ook verschil lende soorten auto's en koffie? Ik vind dat heel normaal. De bakkerij wereld wordt geken merkt door gevoeligheid jegens el kaar door de dalende broodconsump tie. Ik geloof dat veel meer aandacht zou moeten worden geschonken aan de kwaliteit van het brood en de wijze van consumeren." Volgens de heer Kreiken kan door gezamenlijke inspanning de omzet van brood worden verhoogd. In Frankrijk wordt ook bij warme maaltijden brood gegeten, en niet al leen bij het ontbijt en de lunch, zoals in Nederland. Geen uitersten „De heer Hage zegt dat wij de rust verstoren, maar het omgekeerde van rust is nog geen onrust. Een redelijke prijsdifferentiatie kan levend zijn. Ik ben tegen uitersten als: öf een af gesproken prijs, öf stunten en brood oorlog. Er is toch ook geen auto-oor log, omdat je auto's kunt kopen in alle soorten en prijzen? Er is nu eenmaal een ontwikkeling in de richting van meer soorten en prijzen in het brood, en die ontwik keling kun je niet afdammen. Juist als je dat doet, krijg je een prijzen oorlog." De heer Kreiken besluit: „De consument moet besluiten waar en welk brood hij koopt, en niet de bakker." Wat de heer Kreiken, die ove rigens een verbijsterend groot aantal nevenfuncties heeft in de sociaal-economische wereld, nu gaat doen? Bijna grimmig zegt hij: „Daar laat ik mij nog niet over uit, maar in elk geval geen baan in de bakkerijsector". (vervolg van pagina 1) In de dakfoyer op de derde verdie ping werd aan het prinselijk paar voorgesteld een groot gezelschap au toriteiten, merendeels vergezeld van hun echtgenotes. Het waren de wet houders G. Z. de Vos, R. Langerak, H. W. Jettinghoff, mr. H. C. G. L. Polak, drs. J. G. van der Ploeg, J Worst en J. Reehorst. Verder de heer A. Wolters, hoofdcommissaris van politie, ir. J. A. C. Tillema, hoofddi recteur van gemeentewerken, de heer A. H. Grainger, president van de UITP te Brussel, dr. I. Samkalden, burgemeester van Amsterdam, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, drs. G. M. Nederhorst, waarnemend-voorzitter van de Twee de Kamer, mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van Rijnmond, mr. A. Blussé van Oud-Alblas, Kamerheer in b.d. van de Koningin en jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. Om tien over half tien arriveerden de koninklijke gasten in gezelschap van de heer en mevrouw Thomassen als laatsten in de grote zaal. Direct hierna speelde het koperensemble van de Marinierskapel der Konink lijke Marine de „Intrada". Film Burgemeester Thomassen en staatssecretaris Keijzer spraken elk ongeveer tien minuten over de metro en de betekenis ervan, waarna prin ses Beatrix en prins Claus vanaf hun plaatsen de openingshandeling ver richtten. Pal daarop gingen de lich ten in de zaal uit en kregen de gasten de metro-film van Peter van Alsemgeest te zien. die een half uur duurde. De Marinierskapel o.Lv. majoor-di recteur J. P. Laro vervolgde het pro gramma met medewerking van het RET-Mannenkoor o.l.v. de heer Piet Struyk met het spelen van de „Metromars" en de nummers „Vrede" en „Dream Train". Het laatste onderdeel van het och tendprogramma in De Doelen was de aanbieding door burgemeester Tho massen aan prinses Beatrix en prins Claus van de eerste exemplaren van een grammofoonplaat met een opna me van de zojuist gespeelde „Metto- mars". Hij werd geassisteerd door mejuffrouw Dieri'jck. Om elf uur vertrok het gezelschap te voet naar het Centraal Station, vijf minuten daarvoor vooraf gegaan door de Marinierskapel. Gelukkig werkte het weer mee en behoefde de korte afstand niet per autobus te worden afgelegd. Er was echter op slecht weer gerekend door het in ge reedheid houden van een aantal bus sen. Bij de ingang van het metrostation Centraal Station stelde de burge meester aan het prinselijk paar voor drs. C. G. van Leeuwen, directeur van de RET en ir. G. Plantema. tech nisch adjunct-directeur van gemeen tewerken. In de benedenhal kocht het paar uit een automaat weer officieel de eerste metro-kaartjes. Stop Om tien voor half twaalf zette de eerste trein met de hoge gasten en de overige autoriteiten zich in beweging. Op elk van de stations behalve Oorlog geen nationaal belang" WASHINGTON Oud-gou verneur George Wallace van Alabama, een vurige voorstander van rassenscheiding, heeft zich gisteren als kandidaat voor het presidentschap gemeld. De 48- jarige Wallace, wiens vrouw nu gouverneur van Alabama is, kwam in 1963 in het nieuws toen hij persoonlijk op de trappen van de universiteit van Alabama stond om de inschrijving van twee negers te verhindèren. Door het ingrijpen van president Kennedy moest hij evenwel bakzeil halen. In juli van dat jaar liet hij in ie Senaat weten dat hij in zijn staat aan de burgerrechten niet de hand zou houden. „God schiep negers en blanken. In feite heeft hij ons ge scheiden", zei hij bij die gelegen heid. Wallace gaat optreden als kandidaat yan de „Amerikaanse onafhankelijke partij". Hij heeft in Californië meer dan 50.000 handtekeningen voor zijn kandidatuur verzameld, wat hem het recht geeft zich als presidentskandi daat aan le melden. Hij kondigde aan zich onder geen voorwaarde als kan didaat terug te trekken. Hoewel Wallace formeel geen gou verneur meer is, regeert hij in feite nog over Alabama. Zijn vrouw Lur- leen, die in 1966 tot zijn opvolger werd gekozen, heeft dit niet onder stoelen of banken gestoken. Wallace, in 1919 geboren, hekelde zo wel de binnen- als buitenlandse poli tiek van Johnson en zei ernaar te zul len streven dat het recht van de ver schillende staten van de VS om hun eigen aangelegenheden te behartigen voerd en dat maatregelen worden ge nomen tegen degenen die verraad ple gen en de vijand helpen. Hij zei dat hij voor Vietnam meer steun zou zoeken by de bondgenoten van de VS, vooral die In West-Europa. Als die steun niet zou worden verkre gen zou dat een herwaardering van de Amerikaanse hulp aan het buitenland nodig maken. Ook zei Wallace te willen proberen de wetten op de burgerrech ten te wyzlgen. ROERMOND Ten zuiden van Roermond is gisteren het 300 ton me tende binnenvaartuig Lena Maria uit Rotterdam op de Maas gezonken na een aanvaring. Het schip voer uit een grindgat de Maas op en werd toen door een sleepboot van 1.200 ton midscheeps aangevaren. Het uit vijf personen bestaande ge zin van schipper Hoekstra kon door een passerend schip aan boord wor den genomen, alvorens de Lena Ma ria dicht tegen de oever zonk. Gouverneur Wallace wordt hersteld, dat de bestrijding van de misdaad in de steden wordt opge- Mevrouw Golda Me:r. de 69-jarige gewezen minister van buitenlandse zaken van Israël, is donderdag geko zen tot algemeen secretaris van de Israëlische Arbeiderspartij. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) zal binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsont werp indienen tot wijziging van de gemeentegrenzen van Maastricht. De Limburgse hoofdstad zal met stukken landgemeenten worden uitgebreid tot Groot-Maastricht. Na deze uitbreiding zullen verkie zingen worden gehouden voor de nieuwe Maastrichtse raad. Maandag zou minister Beernink ook de laatste hand leggen aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de grenswijziging van Groningen. De bewindsman zal niet voorstellen in deze stad alsnog raadsverkiezingen ie doen houden. Hij staat overigens neutraal tegenover een desbetreffend initiatief-voorstel van het Twee de-Kamerlid van D'66 mejuffrouw mr. Goudsmit. Mocht dit voorstel de parlementaire goedkeuring verkrij gen. dan zal mr. Beernink het over nemen. Dringend verzoek aan Congres VALKENBURG De grafschen- ner op wie de politie lange tijd jacht maakt, is zijn activiteiten weer be gonnen. In de nacht van woensdag op don derdag sloeg hij toe in Valkenburg waar hij een beeldengroep vernielde en bekladde met obscene woorden. Op de sokkel van een kruisbeeld was met viltstift de tekst „Satan heil" geschreven. Ook in Beek heeft de grafschenner een bezoek gebracht. Hij kladde hier een aantal hakenkruisen in een ka pelletje dat even buiten de bebouwde kom langs de weg staat. SAIGON De Noordvietna- mese infanteristen, die steeds verder in Zuid-Vietnam door dringen, hebben gisteren zware aanval gedaan op een heuveltop die slechts drie kilo meter van de Amerikaanse basis Khe Sanh ligt. Na een verwoed gevecht van acht uur drongen de Amerikaanse mariniers de aanvallers terug. Deze heuveltop behoort tot de drie hoogten, die de Amerikanen ten noordwesten van Khe Sanh in hun bezit hebben. Na de val van Lang Vei is deze basis nog de enige hinderpaal voor de Noordvietname- zen om hun langverwachte opmars naar het zuiden uit te voeren. Volgens een AP-verslaggever wa ren de Noordvietnamezen al tot op de helft van de heuveltop doorge drongen toen de Amerikanen hun tegenaanval begonnen. In de strijd zijn zeker 150 Noordvietnamezen om het leven gekomen. Aan Amerikaan se zijde vielen 21 doden. Een konvooi Amerikaanse mari niers dat Hoe-é probeerde te berei ken, werd vrijwel vernietigd. Het WASHINGTON President Johnson heeft gisteren het Con gres verzocht, met spoed een extra-bedrag van 100 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor militaire hulp aan Zuid- Korea, „dat weer uit het noor den wordt bedreigd". Deze hulp zou moeten worden ge bruikt voor het aanschaffen van vliegtuigen, luchtdoelgeschut, radar installaties voor de marine, patrouil levaartuigen, munitie en andere mili tair materieel. De president deed dit verzoek in een boodschap aan het Congres, waarin hij de regeringsplannen voor de hulpverlening aan het buitenland in het belastingjaar 1968-'69 ont vouwde. Hij vroeg voor de uitvoe ring van deze plannen 2,5 miljard dollar voor economische bijstand 420 miljoen dollar voor militaire steun. Nog nooit heeft de regering zo wei nig geld voor hulp aan het buiten land gevraagd sinds in 1948 een be gin werd gemaakt met deze steun verlening. Vorig jaar wees het Con gres 2.295 miljoen dollar toe, terwijl de regering 3.226 miljoen had ge vraagd. Pueblo De geheime besprekingen in Pan- moendjon over de teruggave van het Amerikaanse spionageschip Pueblo en de bemanning zijn intussen nog steeds aan de gang. De Noord- koreaanse premier. Kim il Soeng, zei dat de VS proberen 'het schip en de bemanning door chantage en bedrei gingen terug te krijgen. Als zij daar mee doorgaan zullen zij alleen maar lijken krijgen, aldus de Noord'kore- aanse premier. Van Noordkoreaanse zijde werd gisteren meegedeeld dat de VS bij de besprekingen hun ver ontschuldigingen hadden aangebo den. Een Amerikaanse woordvoerder ontkende dit later perminent. DANANG Een handjevol overlevenden uit het kamp Lang Vei heeft in Danang verteld hoe de Noordvietnamezen woensdag voor het eerst in de oorlog ge bruik maakten van tanks om de voorpost van de mariniersbasis Khe Sanh te vernietigen en de meeste verdedigers te doden. Volgens de overlevenden werd de prikkeldraadversperring door 10 tanks opgerold, waarna zij de steun punten met machinegeweren en ka nonnen onder vuur namen. De tanks werden gevolgd door infanteristen die de bunkers van het kamp met granaten, explosieven en vlammen werpers bestormden. Het kamp werd verdedigd door 24 Amerikaanse ..groene baretten" en ongeveer 600 Vietnamese militiele den Veertien Amerikanen wisten te ontsnappen, de overigen worden ver mist. Het is niet bekend hoeveel mili tieleden het leven verloren hebben. GECAMOUFLEERD Een der overlevenden, de 25-jarige sergeant Peter Tiroch, zei dat de aanval kort na middernacht werd in gezet. De zwaargecamoufleerde tanks rolden de heuvel op naar het hoogge legen kamp, braken door de omhei ning en openden het vuur dat gericht werd met zoeklichten. Enige tanks werden uitgeschakeld met een terugstootloze vuurmond van 106 millimeter, maar de overige wa pens van de verdedigers, granaten en lichte bazoeka's. richtten volgens Ti roch niet veel uit. In totaal werden zeven tanks ver nietigd, waarvan sommige door vlieg tuigen. De pantservoertuigen waren van het Russische type PT-76, een licht gepantserde amfibietank voor verkenn ingsdoeleinden. OP BUNKER De 32-jarlge sergeant Phillips vertelde dat een Emmanuel der tanks zich bovenop de bunker genesteld had waarin hij met zeven andere Amerikanen en enige Vietnamczen verschanst zat, waarna Noordvietna mezen pakken explosieven, brand bommen en traangasgranaten in de luchtkokers van de bunker wierpen. Sommige verdedigers beschikten over gasmaskers. anderen beschermden hun ademhalingsorganen met nood verband. maar enigen werden ge wond. Enige uren na het begin van de strijd verlieten de Zuidvietnamezen de bunker. Men hoorde het ratelen van een machinegeweer en sindsdien is niets meer van hen vernomen. Tijdens de aanval schreeuwde een Noordvietnamese geniesoldaat door het trapportaal tot de verdedigers: „Hebben jullie wapens?" „Ja", werd teruggeroepen. ..Hebben jullie munitie?", was de volgende vraag. „Meer dan genoeg voor jullie". STIL „De Noordvietnamezen gooiden toen twee zeer zware pakken ex plosieven naar binnen. Dus zetten we de radio uit, hielden-ons stil en de den alsof we dood waren", aldus ser geant Phillips. Later op de dag riep de verdedi ging de hulp van vliegtuigen in. die enige tanks opbliezen en voor enige tijd de Noordvietnamese machinege weren tot zwijgen brachten. Terwijl de vliegtuigen schijnaanvallen uit voerden. verlieten de Amerikanen de bunker en konden door een helikop ter gered worden. Vijftig Labour lagerhuisleden heb ben gisteren ee-i motie van wantrou wen ingediend tegen de gouverneur van de Bank of England, sir Leslie O'Brien. De bank zou de overheid onjuiste adviezen, hebben gegeven, waardoor de economische moeilijkhe den zijn vergroot I konvooi, dat vijftien voertuigen tel- I de, liep in een hinderlaag. Ook de I met kanonnen bewapende voertui- gen, die het konvooi begeleidden, een konden niets uitrichten. Vijf plaatsen Behalve bij Khe Sanh wordt nog op vijf plaatsen in Zuid-Vietnam he vig gevochten: in Hoe-é, Dak To, Da Lat, Coa Lanh en Saigon. Hier zou den duizend Vietcong-leden verzet bieden. In Saigon is de avondklok gewij zigd om de bevolking gelegenheid tp geven op normale tijden te werken. In een deel van de stad mogen de mensen na zeven uur 's avonds niet buiten komen en in andere delen na drie uur 's middags. In Cholon en enkele buitenwijken mag de bevol king nog helemaal niet op straat ko men. De Zuidvietnamese regering heeft al plannen opgesteld om de verwoes te wijken van Saigon te herbouwen. Het aantal daklozen in Saigon en omgeving is gestegen tot 130.000. Voor hen zal eerst een onderkomen moeten worden gebouwd. Kennedy Dc Amerikaanse democratische se nator Robert Kennedy zei gisteren in Chicago: „Voor de VS is de tijd gekomen dat de illusie over Viet nam en het denkbeeld dat de oorlog een nationaal belang is, worden op geheven." De Vietcong-acties hebben „ondanks onze berichten over grote vorderin gen", aangetoond dat een half mil joen Amerikaanse militairen, met 700.000 Vietnamese bondgenoten, met volledige heerschappij over de lucht en de zee, rijke hulpbronnen en de modernste wapens, niet in staat zijn i om ook maar een enkele stad te vrij- waren voor de overvallen van een I tegenstander met een totale sterkte van 250.000 man. Nog jaren „Als we op de huidige voet door gaan zal het conflict op het vasteland van Azië zich nog jaren en misschien wel tientallen jaren voortslepen, ter wijl het ons alleen maar naar een nationale tragedie kan leiden", aldus Kennedy. Een volledige militaire overwinning ligt volgens hem waarschijnlijk bui ten het bereik van de VS. Een poli tieke regeling is de enige weg naar de vrede. Intussen heeft VN-secretaris Oe Thant gisteren in Nieuw Delhi een gesprek gehad met de Noordvietna mese consul-generaal. Alleen werd na afloop bekendgemaakt dat het ge sprek „nuttig" is geweest. In het weekeinde gaat Thant naar Moskou voor overleg. Stadhuis en Beurs werd een korte stop van ongeveer drie minuten ge maakt. Op de perrons van de station» Leuvehaven. Rijnhaven en Maasha ven stonden muziekgezelschappen en koren gereed om in die korte tijd de openingsrit een muzikaal tintje te ge ven. Negentien minuten na het vertrek van CS arriveerde de trein op het station Zuidplein. Op het westelijke perron werd uitgestapt en geluisterd naar een optreden van Rottes Man nenkoor. Aansluitend werd het sta tion bezichtigd. Om één minuut over twaalf was men weer op het station Beurs, waar in de hal wederom een muzikale ont vangst werd gegeven. De officiële reizigers bezichtigden hier de me tro-expositie, die werd toegelicht door de heren Van Leeuwen en Plan tema. en bekeken tevens de toe komstige oost-west metrolijn. Tegen half een liep de trein het station Stadhuis binnen, waarna men via het Stadhuisplein en de Korte Lijnbaan weer naar De Doelen wan delde. Bij slecht weer zou men naar CS zijn doorgereden en zou de afstand naar De Doelen per bus zijn overbrugd. In de benedenhal van De Doelen wachtte de gasten een apéritief, ge volgd door een lunch in de grote foyer en de aansluitende feestzaal. Tegen halfdrie was de lunch afgelo pen. Prinses Beatrix en prins Claus waren toen al ongeveer anderhalf uur weg. Balke n fabriek De vervoersdeskundigen onder de gasten hadden toen nóg een program ma af te werken. Per metro ging men weer naar het Zuidplein, vanwaar men met bussen naar Zuidwijk ver trok om aanwezig te zijn bij de inge bruikneming van de balkenfabriek voor de doortrekking van de metro naar Hoogvliet. Mr. Vrij, direc teur-generaal van het verkeer, goot daar de eerste balk. Na deze gebeurtenis ging men per bus via Pendrecht en Lombardijen naar het Prinsenplein in IJssel- monde, het eindpunt van tramlijn 2. Om halfvijf werd daar ingestapt en per tram naar het station Maashaven gereden. Onderweg, in Hordijkerveld, ontmoette men de demonstranten van het „Aktiecomité veilige trambaan Hordijkerveld", die met spandoeken e.d. blijk gaven van hun ontstem ming over het uitblijven van veilig heidsmaatregelen bij tramkruisingen in hun wijk. De vervoersdeskundigen stapten weer uit bij het station Maashaven en keerden met de metro terug naar het centrum. Het was het eind van een langdu rig, omvangrijk en feestelijk ope ningsprogramma. een programma dat de indienststelling van de metro tot een onvergetelijke dag heeft ge maakt. Franco aanwezig bij doop prinsje MADRID In het Zarzuela-paleis in Madrid is gisteren prins Philip van Bourbon, de zoon van prins Juan Carlos en prinses Sophie van Grie kenland, gedoopt in aawezigheid van het Spaanse staatshoofd, gene raal Franco. Ex-koningin Eugenia Victoria, we duwe van Alfons de Dertiende en overgrootmoeder van de dopeling, en haar zoon don Juan. zijn grootvader, waren meter en peter (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Prof. dr. T. Kloek, hoogleraar in de wiskundige economie en econometrie aan de Ne- derlandse Economische Hogeschool, aanvaardde donderdagmiddag in een openbare senaatsvergadering met een rede zijn ambt. Hij sprak over „Eco nometrie; een produktieproces in ontwikkeling'. Landgenoot prof. dr. J. Tinbergen pioneerde op dit terrein met de uit gave in 1936 van het eerste grote econometrische model van de Neder- landse economie. Hij publiceerde dit in een pre-advies voor de Vereniging voor de Staatshuishoudkunde en de Statistiek. Het econometrische produktiepro ces is een van de middelen om tot een kwantitatief economisch be leidsadvies te komen. In dit proces. waarbij zes stadia meeten worden doorlopen, spelen de statistische ge gevens de rol van grondstoffen en een aantal wiskundige en statistische methodes de rol van machines. Ceen breuk in Christelijke Volkspartij BRUSSEL Koning Boude- wijn van België heeft gisteren zijn politieke consultaties voort gezet en leiders van de drie gro te partijen, de Christelijke Volks partij (CVP), de Belgische So cialistische Partij (BSP) en de Partij voor Vrede en Vooruit gang (PVV), alsmede enkele ministers van staat ontvangen. Het is nog niet bekend wie de ko ning zal belasten met de samenstel ling van een nieuwe regering. Maar het gerncht gaat dat de vorst de aftredende premier Paul Vanden Poeynants zal verzoeken een nieuw kabinet te vormen. Zoals bekend is de regering-Vanden Boeynants woensdag afgetreden na dat acht Vlaamse ministers van de CVP hun ontslag hadden ingediend in verband met de kwestie-Leuven. De voorzitter van de Waalse vleu gel van de CVP. Parisis, zei, toen hij zich naar de koning begaf, dat de CVP eerst wat moet bijkomen van de gebeurtenissen der laatste dagen. Dit is geen gewone crisis, zei hij. De leiders van de Waalse vleugel zullen eerst met elkaar contact moeten op nemen -om de stand van zaken op te maken. Volgens Parisis was er ech ter geen kwestie van dat een afzon derlijke Waalse CVP zou worden op gericht. Een scheuring van de partij zou nadelig voor het gehele land zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7