Noordelijke omleidingsweg vóór het drukke seizoen in gebruik Stomerijwagen leeggeroofd HAT Grand Prix - duurbetaalde triomfen op de racebaan j VA INI IHIII DRAAIBOEK FRIESE VERENIGING IN LEIDEN VIJFTIG JAAR Gymnastieklokaal voor Rembrandt-ly ceu m I BLADZIJDEN Christen-radicalen te Noordwijk in actie Leidse Spaarbank Dodelijk ongeluk in Zoeterwoude m •enoemingen aan Leidse universiteit Eerste paal sporthal kieuwe leidse courant Z^i- vrijdag 9 februari 1968 LEIDEN In januari werd bij de Leidse Spaarbank f 6 239.752.61 in gelegd en f 5.351.357.81 terugbe taald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 733 en het aantal afbetaalde boekjes 356. Op 5.113 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 142.591.50 bijgeschreven. Er werden 1.971 spaarbusjes aan geboden met een gezamenlijke in houd van f 77.216.71. Het tegoed der 64.158 inleggers bedroeg aan het eind van de maand f 85.201.897.47. (met inbegrip van de rente over 1967). t de LEIDEN Deze foto brengt de gehele noordelijke omleidingsweg in jgeni beeld, die het verkeersvraagstuk in de binnenstad, doordat een deel van het doorgaande verkeer hierlangs gaat afvloeien, minder nijpend ïeeft moet maken. ind- Over ongeveer vijf weken komt de Willem de Zwijgerlaan. die nu kstei tussen de Marnixstraat en de Haarlemmerweg wordt doorgetrokken, een klaar. Die doortrekking ziet u langs de flatblokken op de voorgrond :we- van de foto. dan De laan sluit aan op de nieuwe brug over de Haarlcmmertrekvaart (links van het midden) die vrijwel is voltooid. icen| Dan volgt bij het Schuttersveld een afbuiging naar het Maredijk- viaduct. waarna de weg door de Kikkerpolder naar Oegstgeest voert. Over deze weg, langs de sportvelden, schreven wij gisteren. Deze nieuwe omleidingsroute geeft nog geen rechtstreekse verbinding met het station. Dat zal pas het geval zijn als de aansluitende weg over het Schuttersveld is aangelegd. Daarmee zal nog dit jaar worden begonnen. Nu zal het verkeer voorlopig gebruik moeten maken van de Boer- hnvelaan om bij het station te komen. De Boerhaavelaan loopt uit op iten./ Aelpunt waar de weg door de Kikkerpolder begint, onmiddellijk na het riaduct Maredijk. De omleiding betekent concreet onder meer. dat de binnenstad als schakel in de route kuststreekOegstgeestLeiderdorpVeenstreek is vervallen. Wie uit de richting Oegstgeest bijv. naar de nieuwe wijken van Leiderdorp moet, maakt na de Warmonderweg gebruik van de weg door de Kikkerpolder, de Willem de Zwijgerlaan, de nieuwe Zijlbrug fen de Engelendael, een aftakking van de provinciale weg naar de Veenstreek. Het is te verwachten, dat het verkeer in de Boerhaavelaan zal toe nemen, zeker zolang de weg over het Schuttersveld er niet is. Nog enkele oriëntatiepunten ten slotte: links het Diaconessenhuis, rechts de vuilverbrandingsinstallatie. Foto N. van der Horst. ZOETERWOUDE Op de Zuid- d« uurtseweg is de 67-jarige verzeke- heer nssagent Jac. N. van der Salm op onderd meter afstand van zijn wo- roep 'ng als voetSanSer aangereden door jjgefkn uit de richting Geerpolder ko- emd Ien(*e auto, bestuur door C. van L. veni Enkele honderden meters achter tariie auto reed op een bromfiets de h, ader van de heer Van L. Samen be- igen zij op onderzoek uit, waarna eden ij in de sloot de aangereden heer an der Salm vonden, die ogen- hijnlijk slechts een been had ge- "a™ roken. Vanmorgen is de heer Van hew er Salm echter aan de verwondin- ver" en overleden. 1 en Hij was een bekende persoonlijk- in Zoeterwoude en vervulde irijtele functies op R.K. kerkelijk en laatschappelijk gebied Hij was ook rganist van de Zuidbuurtse kerk. LEIDEN Curatoren van de uni- ersiteit hebben benoemd: liast dr- F- A- Deierkauf, wetenschap- 'lijk hoofdambtenaar in vaste j! 'enst bij de Medische Chemie, tot s- etensc'nappelijk hoofdmedewerker; ont' dr. G- J. M. Hooghwinkel, weten- ct. chappelijk hoofdambtenaar A in aste dienst bij de Medische Chemie, ridei it wetenschappelijk hoofdmedewer- t g' er; ri ha H Knape. arts, wetenschappelijk leidt oofdmedewerker in tijdelijke dienst teru ?j de Anuestlhesiologic, in vaste ienst; D. Kramer, arts. tot wetenschap- natlf elgk medewerker le klasse in tij- rbanfelijke dienst bij de Heelkunde; e h< drs. F. van der Meer, tot we'en- gdekftappeUik medewerker in tijdelijke ;n n 'enst b'j de Sociale Psychologie; kken_ir' Roukens- wetenschappelijk Vdewerker le klasse in tijdelijke T n( ienst bij de Fysiologie, tot 1 de- czlei ember 1968 bij het Centraal Reken- n Mnjtituut; In t» drs. M. O. Woelders, wetenschap- dijk hoofdambtenaar in tijdelijke enst bij de Bibliotheek, tot onder- ibliothecaris in vaste dienst. doen "if vei hecO alm oetrt ISlilihilililii TILBURG ETEN VOOR NOORD SUMATRA Luiere start actie Moeders voor moeders LEIDEN De actie „Moeders voor moeders" van de farmaceu tische fabriek NV Organon. die op 15 februari in Leiden zou beginnen, is door technische oorzaken uitgesteld. Zoals bekend, behelst de actie hef inzamelen van urine van zwangere vrouwen tijdens de eerste maanden van de zwangerschap. Hieruit wordt een medicijn gemaakt ter bestrijding van bepaalde vormen van onvrucht baarheid. ZOETERWOUDE Vorige nacht is een in de Bonifaciusstraat ge parkeerde bestelwagen van een chemisch reinigingsbedrijf te Leiden leeggeroofd. Chauffeuse Marijke v. d. Zwaan had de wagen 's avonds geparkeerd voor haar huis. Gisterochtend bleken alle kleidingstukken, die zich in de auto bevonden, te zijn gestolen. De niet verzekerde waarde loopt in de duizenden guldens. Door deze diefstal zyn ongeveer 25 men sen gedupeerd maar de stomery-eigenaar weet nog niet wie. Zelf is hij gisterochtend in de om geving van de Bonifaciusstraat en in de omliggende weilanden gaan speuren naar briefjes, die tijdens het plunderen van de bestelauto mogelijk zijn weggewaaid. Het be trof hier nl. reeds gereinigde kle dingstukken. die nog moesten wor den bijgeperst; dit stond op afzon derlijke briefjes, die op de kleding- LEIDEN Wethouder S. Sannes zal woensdagmiddag om 4 uur de eerste paal slaan voor de sporthal aan de Boshuizerlaan. Daarna wordt voor genodigden een bijeenkomst gehouden in de aula van de Thor- beeke-ulo. LEIDEN Op 19 februari 1918 werd in Leiden het Selskip Frys- lan opgericht, vijftig jaar geleden dus. Het doel van de vereniging is niet alleen de Friezen in Leiden en omstreken gelegenheid te geven el kaar in de beslotenheid van een vereniging te ontmoeten en zo de Friese sfeer levend te houden, maar ook het culturele leven te bevorde ren en daarmee een erfenis te be waren. Het waren de leden van de vereniging zelf die in de eigen taal voordroegen, zongen en toneelstuk ken opvoerden. Door veelvuldige overplaatsing, bijv. naar andere steden, raakte de toneelploeg, eens een van de beste van Zuid-Holland, vele goede spe lers kwijt, waardoor deze activiteit helaas verviel. Maar de Friese ver eniging in Leiden leeft nog steeds en zij bloeit ook. Vrijdag 16 febr. wordt in het Antonius-clubhuis een feestavond gegeven ter gelegenheid van het gouden jubileum. Van half 8 tot 8 uur is er voor leden, genodigden en anderen gelegenheid elkaar te ontmoeten. Daarna brengt het ge zelschap Tetman de Vries een in het Fries gesproken en gezongen show, getiteld „De Wyldepüst". In de pauze is er een verloting met aardige prijzen. Bijzondere aan- LEIDERDORP Het postkantoor aan de Oskenrode is voortaan van half 9 tot 5 uur geopend voor alle posthandelingen. Voor het verzilve ren van cheques en voor stortingen kan men tot 5 uur terecht. dacht verdienen enige leden die al 25 jaar of langer lid van de „krite" zijn. Na de show zullen nog enke le hoofdprijzen op charmante wij ze worden getrokken. En dan is er ook nog dansen. V. en D. en Co-op Gevangenisstraffen voor inbrekers DEN HAAG De vier Leiden- naars die o.a. hebben ingebroken bij v. en D. en bij de Co-op in Lei den, zijn door de Haagse rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van vijf tot tien maanden. Een 20-jarige koopman werd. con form de eis. veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan twee voorwaardelijk. Zijn 21-jarige neef werd veroordeeld tot acht maanden met aftrek, waar van twee voorwaardelijk. Tegen hem had de officier van justitie tien maanden waarvan drie voorwaarde lijk geëist. Een 34-jarige kelner, die als heler van een deel van de goederen was opgetreden, kreeg, conform de eis. vijf maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk- Een 26-jarige loswerkman, die, voor het huis van een politieman, de gestolen goederen in ontvangst had genomen, werd, eveneens conform de eis, veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van |.e regering. stukken waren bevestigd, aangege ven. De stomerij-eigenaar moet nu nog wachten om aan de hand van de overgebleven briefjes te kunnen zien. welke klanten zijn gedupeerd. Hij gaat hen daarna allemaal per soonlijk bezoeken om naar de schade te informeren en voor alle zeker heid zal hij de opgegeven schade bedragen weer controleren bij de zaken, waarin de kledingstukken zijn gekocht. Zodoende hoopt hij tot een billijke en verantwoorde schade- uitkeringen te komen. ZOETERWOUDE Wegens ziek te van ds Doorn zal zondagmor gen om 10 uur ds J. de Wit te Leiden in de Herv. kerk voorgaan. ZOETERWOUDE De woon ruimte-adviescommissie zal dinsdag 13 februari geen spreekuur houden. LEIDEN Vrijdag 16 februari zal wethouder S. Sannes het nieuwe se- mi-permanente gymnastieklokaal van het Rembrandt-Lyceum officieel in gebruik stellen. Dit lokaal, dat identiek is aan de twee lokalen in Zuid-West van de Vereniging voor Chr. vhmo, is gebouwd achter het Gymnasium met de toegang aan de Fruinlaan. Toen de plannen ter tafel lagen, stelde de rectrix van het gymnasium voor, dat gelijktijdig een handvaar digheidslokaal zou worden gebouwd, omdat dit vak met de invoering van de Mammoetweg (op 1 augustus ver plicht wordt voor het vwo. Het gymnastiekgebouw (12x21 me ter zaal) en het handvaardigheidslo kaal (7,70x9,60 meter) met bijbeho- ren wordt zowel door het Rem brandt-Lyceum als door het Gym nasium gebruikt. Het handvaardig heidslokaal is nog niet geheel inge richt en zal later in gebruik worden genomen. L1DO (2.30 en 8 uurRegis seur John Frankenheimer, wiens naam verbonden is aan films als The train en Seven days in May. heeft met Grand Prix een bijzon dere film aan zijn lijst toegevoegd. Een produkt dat een slordige ze ven miljoen dollar heeft verslon den, maar dat dan ook zo'n realis tische kijk geeft op de wereld van de autorennen, dat de toeschou wer het gevoel heeft er bij te zijn geweest. Grand Prix is een keiharde film. Hij laat onverbloemd zien, hoe on verbiddelijk deze wereld waarin enorme kapitalen omgaan is en hoe elke rijder, terwijl hij als een kanonskogel o^er de baan schiet, zich afvraagi waarom hij eigenlijk zijn leven op het spel zet. Maar wie zich laat overheersen door die vraag, is geen goed coureur meer. Angstgevoelens verlammen de moed om de kracht van de brullen de motoren op te voeren tot de meest waanzinnige prestaties. De film laat zien hoe er telkens weer stoere mannen bij deze „sport" sneuvelen. John Frankenheimer heeft dit alles technisch knap en zonder te rughoudendheid in beeld gebracht. Het eigenlijke verhaal, dat door dit alles heen speelt en mede de pres taties van de coureurs beïnvloedt, is niet van groot belang. (Keihard). Es STUDIO Ullrich Schamoni's „Es" heeft vijf Bundes-prijzen ge kregen en wordt wel de beste Duitse film sinds lange tijd ge noemd. Dat moge zo zijn na de tweede wereldoorlog heeft Duitsland immers op het gebied van het filmwerk, „Sissi" en consorten uitgezonderd, weinig gepresenteerd maar begrijpen doen we het niet helemaai. In elk geval niet dat Sabine Sin- jen en Bruno Dietrich beiden een gouden filmband voor hun spel kre gen en ook niet dat Schamoni een gouden filmband voor de beste regie kreeg. Wel blijft het feit dat het camera werk van Gerard Vandenberg, die eveneens een gouden filmband voortreffelijk is. De beelden zijn sterk en vaak zelfs poëtisch en boei en in elk geval door hun afwisseling die flitsend en scherp is. Het verhaal echter heeft weinig nieuws en weinig boeiends, wat er ger is. Sabine Sinjen en Bruno Diet rich spelen het jonge paar Hilke en Manfred, dat samen een flatje met ijskast en bad bewoont zonder eerst naar de burgerlijke stand te zijn geweest Waarom ook? Ze hebben het best zo: Manfred als verkoper van bouw grond en Hilke als technisch teke- nares, die op die manier een min of mei'i weibelegde boterham verdie nen. Maar clan komt er een kink in de kabel. Hilke raakt in verwachting, weigert dat aan haar vriend te ver tellen en gaat op zoek naar een dokte- „die het wil verhelpen", ..want" zegt zij, „een gedwongen huwelijk is ook maar niks". Al'-, hel kwaad is geschied, komt Mani'ed achter de waarheid, maar dan is het te laat. Het is een aloud probleem, zij het Plaatselijke groep opgericht NOORDWIJK In Noordwijk is een werkgroep van christen radica len in oprichting. Initiatiefnemers zijn de raadsleden C. van Duijn (ARP) en W. II. Schelvis (KVP) en de journalist A. van Duijn (CIIU). Zij vragen Noordwijkers, al dan n'ct lid van een politieke partij, die zich tot de ideeën van de christen-radica len voelen aangetrokken, contact met hen op te nemen. De stellingname van de christen radicalen vloeit voort uit hun on vrede met de door de bestaande christelijke partijen gevoerde poli tiek, waann te weinig wordt terug gevonden van wat naar hun mening het Evangelie van de christen eist. Hervormen Zij willen deze partijen hervor men tot organisaties met een radi caal en vooruitstrevend programma. Daarna moeten deze vernieuwde partijen gaan samenwerken met el kaar en met andere partijen en groepen die zich radicaal en vooruit strevend tonen, om tot een gezamen lijke presentatie ten opzichte van de kiezers te komen. Het uitgangspunt van de chris ten-radicalen is, dat de maatsta ven voor het doen en laten van een christen in de politiek onder meer zijn: het ijveren voor vrede, het zoeken naar gerechtigheid, het bewijzen van barmhartigheid, het steunen van de zwakke en het beschermen van de verdrukte. Omdat de wereld vol is van on vrede en onrechtvaardigheid eist het christendom naar het oordeel van de christen-radicalen een radicaal-her vormende politiek. dan, dat hier het meisje geenszins wordt verlaten en dat de man van goeden wille is. Schamoni is het echter niet gelukt de toeschouwer het probleem als een probleem te laten ervaren. Het verhaal gaat ten onder aan de vin dingrijke en fraaie camerabeelden en wordt daardoor weinigzeggend. (Mooie beelden, matig verhaal). Jules et Jim CAMERA (aKeen vrijdag- en za terdagavond half twaalf) „Jules et Jim" is een prachtige film van Truffaut. Alleen het door Henri Pierre Roché geschreven verhaal is niet meer dan wat seniel gedroom over de „grote liefde" waar het be dachte aan alle kanten doorheen steekt. De sfeertekening is bewon derenswaardig. (Onwezenlijk bedenksel schitte rend verfilmd) 10.000 dollar bloedgeld LUXOR Achter de titel „10.000 dollar bloedgeld'' gaat een keiharde film schuil, waarin Django, een scherpschutter de hoofdrol speelt. Hij is een zogenoemde pistolero, iemand, die voor geld (veel of wei nig) bereid is een ander uit de weg te ruimen. De regisseur probeert duidelijk te maken, dat de scherpschutter ogen schijnlijk veel overwinningen boekt, maar in moreel opzicht nederlaag na nederlaag lijdt. (Veel vuurwerk overgoten met mo ralistisch sausje). Het in moeilijkheden geraak te meisje uit de film Es. In de klauwen van de. mummie REX Griezelen op z'n Egyp tisch. dat is nog eens klassiek. Re gisseur John Gilling heeft er onge twijfeld wonderen van verwacht en zo laat in zijn film „In de klauwen van de mummie" menigeen het le ven. Extra griezelig, omdat men ge woonlijk van een meer dan 2000 jaar dode mummie niet zo'n moord activiteit meer verwacht. (Griezel ran een film). Prolongaties CAMERA „Liefdesbekente nissen in Finland" is een vervelende film over twee jongens en twee meisjes die er frisch und frölich op uittrekken om eens heerlijk in de bossen te gaan kamperen. Ondanks aardige momenten is de regisseur er op geen stukken na in geslaagd er een frisse en vrolijke film van te maken. Tweede week. TRIANON (2, 5 en 8 uur) „De kanonnen van Navarone". Avontu renfilm van een overrompelende overdaad. Vierde week. REX (alleen vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) De film „Strip-poker" is hier en daar aange kondigd als geraffineerder dan striptease, maar hij is net zo zoet. net zo stupide, net zo laf en net zo kitscherig. Tweede week. - HA1 is int por leur en dealer van Mazda en Rambler. - Heeft dat voordelen? - Wat denk je? Ik ga meteen als de zaak geopend is. ZOETERWOUDSEWEG 11 De christelijke partijen zullen veel meer dan tot nu toe vooraan moeten gaan staan bij het realiseren van doeleinden zoals het nemen van ini tiatieven ten behoeve van ontwape ning en uiteindelijke uitbanning van de oorlog, opvoering en verbetering van de ontwikkelingshulp, bestrij ding van discriminatie, verkleining van inkomensverschillen, offers voor financiering van gemeenschappelijke voorzieningen om Nederland in de toekomst leefbaar te houden en democratisering van de samenleving. Toevallig De nadruk wordt erop gelegd, dat het niet om een uittreding uit de bestaande christelijke politieke par tijen'gaat maar om een hervorming van die partijen en voorts, dat de activiteiten van de werkgroep zich niet zullen richten op de plaatse lijke politiek. Dat twee leden van het driemanschap raadsleden zijn, »s louter een toevalligheid. Wie het streven van het drie manschap. dat nauw samenwerkt met de landelijke werkgroep van de christen-radicalen, wil onder steunen, kan zich wenden tot A„ van Duijn, E. de Grootstraat 8, tel. 3583, C. van Duijn, Van Galen straat 3, tel. 4280, of W. h. Schel vis. Duinweg 29, tel. 3820. NOORDWIJK De Jonge-Kerk- groep van de Hervormde Gemeente te Noordwijk aan Zee en jeugdsaciëteit De Rank beleggen morgen een film disco-dansavond in de Rank. Aanvang acht uur. De titel van de te draaien film is ..Morgen ben ik rijk". Hij gaat over een bescheiden bankbediende die op een goede dag de kraak van zijn leven zet. De hoofdrol wordt vertolkt door Alec Guinnes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3