dagelijks 'n goede portie vlees Commentaan Snelle actie moet half miljoen opbrengen voor herbouw Broederplein Hervormd Amsterdam trekt afkeuring in IJszenga zwaaide af bij Chr. Vervoersbonc Een woord voor vandaag VU: geloof en wetenschap Columbia blokkeert visumaanvragen Onzekerheid voor De Protestant" en „De Weg" gaan samen Dorpsraad voor Het Dorp protestanten Secretaresse: Oog om oog tand om tand Geen scheiding geloof-politiek ANTIKERSTKAPEL Parool: geen klacht tegen VN na excuus Calvij nmuseum vraagt geld Linnaeushof gaat door VRIJDAG 9 FEBRUARI 1965 Paulus' vermaningen zijn als een stortvloed over de Corin- thiërs gegaan. Met een niet-aflatende ijver en met nadruk wijst hij hen op de heerlijkheid Gods. Hij is daar zelf zo van vervuld, dat hij er niet van kan loskomen en een ieder er de ogen voor wil openen. Vurig en indringend is hij in zijn schrijftrant. Hij noemt zich een gezant van Christus en de gezant „alsof God door on ze mond u vermaande" smeekt als het ware: „in naam van Christus vragen wij u: laat u met God verzoenen (2 Corinthe 5 20) Deze kreet van Paulus heeft niet hij de Corinthiërs zijn einde gevonden. Hij is met de eeuwen meegegaan en klinkt nog door tot vandaag, al is van allerlei kanten getracht hem te overstemmen. Het leven krijgt pas kleur als de verhouding van mens tot God en van God tot mens de juiste is. Laat u met God verzoenen. Werpt alle eigenzinnigheid, alle eigengereidheid, alle dwaasheid van u. Zoekt uw geluk bij Hem, die Zijn zoon gegeven heeft voor u. We lezen vandaag: Psalm 92 1-16 Van Heutsx Gp 3 februari 1851 werd te Coevor- den geboren Johannes Benedictus van Heutsz. Als blijk van waardering voor zijn vele verdiensten werd hij door koningin Wilhelmina benoemd o.m. tot commandeur in de MWO. Later ont ving hij het grootkruis MWO, werd benoemd tot gouverneur-generaal en ontving het grootkruis der orde van de Nederlandse Leeuw. Bij de komst der Japanners in Atjeh hebben Atje- hers zijn borstbeeld in bewaring geno men en bij de aankomst van de eerste Nederlandse militairen na de Japanse capitulatie aangeboden. Op 3 februari 1968 heeft een groep Nederlanders, dames en heren van uiteenlopende leeftijd, politieke en godsdienstige overtuiging, spontaan hulde gebracht aan deze grote Neder lander. Twee kransen werden gelegd bij het monument te Amsterdam, waarvan één namens allen in Neder land, die Van Heutsz' nagedachtenis wensen te eren. Voor een tegendemonstratie was het gebruikelijke gepeupel (ca. 500 man ongewasseneri, ortgeschorenen en on- geknipten. beroepshalve lompen dra- genden) opgetrommeld, dat de gruwe lijkste beledigingen heeft uitgeroepen. Men kent het,gebruikelijke vocabulai re. Bedreigingen met handtastelijkhe den en molestaties, werpen van rook bommen ertz. was niet van' de lucht. Niettemin ging de kleine optocht rustig voort, geëscorteerd door de veelgesmade, doch vakbekwame en zeer correcte Amsterdamse politie. Het is vreemd gesteld in ons land, dat zulk een kranslegging niet zonder dit alles kan gebeuren. Daarom is het jammer dat uw en andere bladen niet verder kwamen dan een gekleurde be richtgeving, waarin omtrent de deel nemers der kranslegging onjuiste me dedelingen werden gedaan en de verstoorders van de openbare orde werden omschreven als „jongelui". Het optreden dier „jongelui" kan al leen vergeleken worden met dat der Hitler-knechten, die uitgingen van de kreet „Die Strasse Uns". Den Haag Mr L. van Hejjningen Boycot Rusland heeft een protest van Alge rije tegen de aanwezigheid van Zuid-Afrika op de wereldhandelscon ferentie gesteund. Waar haalt Rusland dat lef vandaan? In Zuid-Afrika zijn er moeilijkhe den door een overgrote, niet-ontwik- kelde zwarte bevolking, terwijl Rusland de blanke, hoog ontwikkelde Hongaren, Polen, Tsjechen, Estlanders, Letlanders, Bulgaren enz. niet alleen onderdrukt, maar ook zijn eigen be volking geen echte vrijheid verleent. Denk aan het schrijversproces. Den Haag H. Sonnevcld Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tegenover de praktische opstelling van de studen ten van vandaag, dat de wetenschap zich moet bezig houden met de we reldproblemen zonder al te veel op hef t« maken over de grondslag, stel de prof. dr. H. van Riessen gisteren op een debatavond, georganiseerd door studenten van de Vrije Uni versiteit, een wetenschap, die door het geloof verlost is van „bedrieglijke neutraliteit". Een ander forumlid, de filosoof dr. J. van der Hoeven, sprak van het lang vervlogen sprookje van het sa mengaan van „christelijkheid" en wetenschapsbeoefening. Een christe lijke universiteit is een vrijwillige en niet automatisch noodzakelijke instelling, aldus dr. Van der Hoeven. Dat christelijke moet niet zitten in de grondslag of in de doelstelling. Prof. Van Zuthem zag de noodzaak van een christelijke universiteit wel, tenminste waar deze fungeert als een kritische en onafhankelijke instelling, zonder tot een fabriek voor academi ci te verworden. Een voorbeeld van wat leeft onder de studenten kwam in het debat naar voren, waar de resultaten van een enquête onder eerstejaars werden be kendgemaakt. Zeven van de acht stu denten willen algemeen filosofisch onderwijs in plaats van het tot nu toe gebruikelijke college Inleiding in de Wijsbegeerte der Wetsidea Been weg bij Liberaal democratisch centrum BAARN De voorzitter van de afdeling Baarn van de WD, de heer D. H. Been, heeft bedankt voor zijn functie van penningmeester van het Liberaal democratisch centrum, een organisatie binnen de WD. Hij is het niet eens met de houding van het LDC ten opzichte van de uitlatingen van het Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel. „Voor mij blijft de heer Van Riel een uitnemend libe raal", aldus de heer Been. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Vier serviceclubs in Zeist gaan een half miljoen bij een brengen. Het zijn de dames van de Soroptimisten en de he ren van respectievelijk de Rota ry-, de Lions- en de Round Table club in Zeist die met een lande lijke actie, waarvoor ze al veel steun toegezegd kregen, de Broedergemeente uit de brand zullen helpen. Het initiatief is spontaan genomen nadat de voorlopige cijfers bekend waren geworden van de brand die een vleugel van' het Broederplein verwoestte. Die cijfers zijn: kosten van her bouw rond vijf miljoen gulden. Naar schatting brengen verzekering, rijk, provincie, gemeente en Monumenten zorg hiervan 4,5 miljoen op. Het restant komt voor rekening van de Broedergemeente, die niet in staat moet worden geacht naast allerlei andere taken die zij op zich heeft genomen over deze enorme som de beschikking te krijgen. De actie wordt kort maar hevig. De meer dan 10.000 leden van genoemde clubs in het gehele land gaan of zijn al ijverig aan de slag. Nationaal Vanwege het al twee eeuwen lang dienstverlenend bezig zijn der Hern hutters achten de clubs dit een zaak van boven-nationaal karakter. Trou wens, ook van nationaal kaliber, want als men denkt aan het ambi tieuze werk der Hernhutters in Suri name, dan is hun werk daar een deel van het „gezicht" van Nederland. Men wil niet zonder meer een pure geldinzameling houden. Daarom is de kenner van de Hernhutters en de Zeister Broedergemeente, prof. dr. J. M. van der Linde, benaderd om spe ciaal voor deze actie een oorspronke lijk boekwerkje te schrijven over de herkomst van de Hernhutters, hun doelstellingen en de omvang van hun werk in de wereld, alsmede de bete kenis die daaraan gehecht mag wor den. Nooit gepubliceerd Het is een waardevol boekje, want het bevat gegevens van historische en wetenschappelijke waarde, die nog nimmer zijn gepubliceerd. Gisteravond legde de hoogleraar de laatste hand aan het manuscript. Het geheel komt rijk geïllustreerd uit. Wie tien gulden of meer voor het goede doel (de herbouw) stort op gi ronummer 232000 ten gunste van „Herbouw Broederplein, Zeist", krijgt dit unieke boekwerkje cadeau. Zoals men weet is onmiddellijk na de brand al op verschillende wijzen actie gevoerd. Dit geld is hoofdzake lijk ten goede gekomen aan de gezin nen die het slachtoffer van de brand waren. Voor hen moest nieuwe huisraad en ander onderdak gezocht en bekostigd worden. Van dit bedrag is door zuinig be heer nog een ton over, die als stam kapitaal voor de komende inzameling beschouwd kan worden. iy AMSTERDAM Twee bladen, die informatie geven over de verhouding Rome-Reformatie, „De Protestant" en „De Weg", gaan met ingang van 1 april samen. „De Protestant" is het veertien daags orgaan van de Evangelische Maatschappij. Het nog jonge maand blad „De Weg" verschijnt onder aus piciën van deputaten Reformatie- Rome van de Gereformeerde Kerken. Voorlopig zal het samengaan zich nog beperken tot het gezamenlijk uitkomen van beide bladen in één omslag. De beide redacties blijven dus nog naast elkaar bestaan. Bij de herdenking van 450 jaar Re formatie vorig jaar zijn beide bladen al eens met een gecombineerd num mer uitgekomen. ARNHEM De voorzitter van het bestuur van de Siirhtir.g Het Dorp, prof. ir. L. H. de Lengen, heeft gisteravond de dorpsraad geïnstal leerd. De dorpsraad is gekozen door de dorpsbewoners en bestaat voor dit jaar uit twaalf man. De taak van de raad. die een eigen secretariaat heeft, is het uitbrengen van advies aan de directie over alle mogelijke onderwerpen. Ze zal ook adviserend optreden voor de dorpsbewoners. (Van onze kerkredactie) BOGOTA De protestanten in Columbia vragen zich af, of hen na jaren van betrekkelijke rust een nieuwe periode van moeilijkheden te wachten staat. Meer dan een dozijn protestantse zendingpredikanten en andere kerkelijke weekers wachten al langer dan een maand op een visum, om Columbia binnen té mogen komen. Maar hun aanvragen zijn geblok keerd door dr. Gonzalo Clopatofsky, REGENSBURG De pastoor van een plaats in Zuid-Beieren heeft van zijn bisschop geen toe stemming gekregen, om een lang gezochte, eindelijk gevonden secretaresse met goede vakbe kwaamheid aan te stellen. Reden: zij is protestant. De bisschop grondde zijn weigering door te verwijzen naar een voorval, dat zich in dezelfde stad verleden jaar heeft afge speeld. De dominee had na lang zoeken een bekwame, maar rooms-ka- tholieke secretaresse voor halve dagen gevonden. Een hogere kerkelijke instantie hoorde er van en droeg de dominee op, zijn assistente te ontslaan. Als de protestanten een rooms- katholiek ontslaan, kunnen wij geen protestant aanstellen, aldus de bisschop. chef van de visum-afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Dr. Clopatofsky heeft verschillende mensen verteld, dat Columbia zijn godsdienstige en taalkundige eenheid wenst te handhaven. Daarom bestu deert Columbia momenteel opnieuw zijn politiek met betrekking tot de toelating van protestanten. „Wij wil len hier geen mensen, die op de markt bijbels verkopen voor vijftig cent en de armen misleiden", heeft hij gezegd. Dr. Ramiro Andrade, voorzitter van het huis van afgevaardigden, heeft geprotesteerd bij het ministerie. Deze houding is volgens hem in strijd met de fundamentele normen van godsdienstvrijheid. Zegslieden van de regering hebben verklaard, dat de opvattingen van dr. Clopa tofsky niet representatief zijn voor de regeringspolitiek. Voorzitter Arjos: DEN HAAG De voorzitters van de AR-jongeren studieclubs kiezen vrijwel unaniem voor een duidelijke positieve relatie tussen geloof en po litiek. Dit blijkt uit een opinie-pei ling. Men wil deze band beleven op een persoonlijke en niet dogmatische wij ze binnen de organisatie van een christelijke partij. 57 procent van de ondervraagden was van mening dat het opnemen van een inleiding met een positieve uitspraak over de christelijke drijf veer van het politieke streven bij een samengaan van Arjos met de jongerenorganisaties van CHU en KVP, onmisbaar is. Hoewel de boekjes nog niet eens gedrukt zijn hebben de organiserende clubs, die voor hun actie warm ge maakt zijn door de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, al van verschillende clubs in het land bestellingen gekregen. Reeds zijn 1200 exemplaren „ondergebracht". De voorlopige oplage bedraagt 10.000 stuks. Kardinaal Alfrink Er is een indrukwekkend comité van aanbeveling, waaruit blijkt dat ook van rooms-katholieke zijde daad werkelijk medeleven kan komen. On der de vele namen is namelijk ook die van kardinaal B. J. Alfrink te vinden. Wat tenslotte de afgebrande pan den op het Broederplein betreft: de nog overeind staande historische ge vels zijn thans, waar nodig, voorlopig gestut. De conservering van de over blijfselen blijkt voorts uit een groot boogvormig dak, dat men bezig is boven de resten aan te brengen. Het beschermt als een grote paraplu de gehavende vleugel tegen inwerking van regenwater. SGP ook gelaakt Na rede ds. Poort bijeenkomst met bezwaarden? DEN HAAG In SGP-kringen worden bezwaarschriften voorbereid aan het hoofdbestuur. Deze kringen zijn het namelijk niet eens met de manier waarop het hoofdbestuur zich van ds. J. J. Poort uit Kemerik in verband met zijn pleidooi vanuit de bijbei voor het gebrjuik van de pil heeft gedistantiëerd. Dit deelt ons het Protestants Cen trum voor Verantwoorde Gezinsvor ming mede. Het voegt daaraan toe te overwegen een 'bijeenkomst te be leggen, waarin bezwaarden ds. Poort kunnen ontmoeten. Men betreurt het dat sommigen niet eens met ds. Poort in discussie willen treden. Na de stroom van verontwaardi ging die het onlangs in Nunspeet gehouden referaat over het gebruik van de pil heeft losgemaakt is daar een veel grotere stroom waarderen de woorden voor 'het initiatief van ds. Poort op gevolgd. De verandering in waardering is volgens de PSVG te danken aan de snelle verspreiding van de volledige rede, die de predikant hieHd. Ieder een die reageerde heeft de rede toe- gestuur gekregen. Voor belangstellenden is de rede nog verkrijgbaar bij de PSVG, Duin weg 23, Den Haag. Bemanningsleden Pueblo aan publiek getoond SEOEL Tachtig bemanningsleden van het door Noord-Korea opge brachte inlichtingenschip Pueblo zijn volgens een Zuidkoreaans persbureau gisteren in de Noordkoreaanse stad Pjong Jang aan het publiek getoond. Dit gebeurde tijdens een plechtigheid van het twintigjarig bestaan van het Noordkoreaanse leger. De gevangenen werden vervolgens naar Kaesong, in de buurt van Pan- moendjon, gebracht met het oog op hun eventuele vrijlating. AMSTERDAM Een aan de Gel dersekade afgemeerd scheepje van de 47-jarige tijdschriftenhandelaar A.K. is gisteravond in beslag geno men. De lading van het schip be stond uit duizenden pornografische boekjes met een waarde van onge veer 30.000. Ook is beslag gelegd op zijn zaak op de Oudezijds Achter burgwal. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De centrale kerkeraad van de Amsterdamse hervormde gemeente heeft na ernstig overleg besloten zijn ver klaring van afkeuring over de zogenaamde (anti-)kerstkapel en de open brief aan de kerkgangers treug te nemen. De centrale ker keraad betreurt het, dat door deze verklaring schade aan dit experiment is toegebracht. Aldus een nieuwe verklaring van de Amsterdamse hervormde kerke raad. De eerste verklaring van de kerke raad kwam enkele dagen voor Kerst. Twee jeugdpredikanten, ds. G. Prast en ds. A. Dronkers, hadden in het clubhuis „De oude vest" aan de Oude Zijds Voorburgwal een „Anti-kerst- kapel" ingericht. Op de avond voor Kerst werd daarin een anti-'kerst- dienst gehouden, waarin beide predi kanten en pater F. W. Veelenturf voorgingen. De open brief aan de kerkgangers werd verspreid met het doel het kerkvolk te attenderen op de schrij nende discrepantie tussen de christe lijke ethiek enerzijds en het ge- NED. HERV. KERK Beroepen te Dussen (toez.), G. Smaling te Schoonrewoerd; te Oppen huizen, F. A. van Liere te Renesse; te Wanneperveen, H. van den Beid te Beesd. Bedankt voor Ouddorp, E. J. Schimmel te Harderwijk: voor Rijssen (vac. J. van 't Ende), drs. A. Noordegraaf te Olde- broek en voor Rijssen (vac. J. Vos). J. H. Vlijm te Krimpen aan den IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Bakkeveen en te Hantum, kand. A. J. G. Dronkert te Leiden. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Pemis, drs. E. Teunis te Monster. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal en te Zuid- Beijerland, A. Hoogerland te Werkendam, Bedankt voor Oosterland, C. Wisse te Elspeet. Weer in Europa weer min. temp neerslag gisteren Kopenhagen geh.bew. 2 0 Londen regen 3 0 Amsterdam regen 0 0.7 Brussel regen 1 2 Luxemburg sneeuw 1 2 Parns geh.bew, 5 3 Nice regen 6 33 Frankfort onbew. -0 0.2 München onbew. -1 0 ZUrtch sneeuw 0 0.4 Genève sneeuwbui -1 9 Locamo regen -0 25 Wenen mist -1 0 Innsbrilck half bew -3 0 Rone half bew. 10 3 Madrid zw. bew. 8 9 Majorca zw. bew. U 0 AMSTERDAM De directie van Het Parool heeft besloten na publika- tie van de „faire" verontschuldiging van de hoofdredacteur van Vrij Ne derland geen uitvoering te geven aan het voornemen om bij de Raad voor de Journalistiek een klacht tegen Vrij Nederland in te dienen. Dit werd vermeld in Het Parool van gisteren, waarin een verslag over genoemde kwestie een weergave van de letterlijke tekst van de ver ontschuldiging van de hoofdredacteur van Vrij Nederland is opgenomen. Zoals bekend hebben zeven redac tie-leden van Vrij Nederland hun ontslag aangeboden omdat zij het niet eens zijn met het excuus van hun hoofdredacteur de heer P. M. Smedts. De redacteuren zijn van me ning, dat de hoofdredacteur al door de knieën is gegaan nog voor de zaak bij de Raad voor de Journalistiek was aangekondigd. Zij zijn er overi gens van overtuigd bij een behande ling van de klacht zeer sterk te zul len slaan. Aanleiding van de hoofdre dactionele verontschuldiging vormde een door de heer Van Tijn gepubli ceerd artikel waarin de Parool-lei ding ervan wordt beschuldigd zich niet fair te hebben gedragen bij de ontslag-verlening van haar mede werkster, Wim Hora Adema. Het massale redactionele ontslag brengt de positie van Vrij Nederland ernstig in gevaar. Morgen zullen de raad van commissarissen, de hoofd redactie en het gehele redactieteam in spoedvergadering bijeenkomen om de moeilijkheden te bespreken. j dragspatroon van de christen van vandaag anderzijds. De brief was on dertekend door 23 merendeels jonge mensen, alsmede door beide predi-- kanten, ds, E. H. Nagel (gerefor meerd), pastoor Joseph Keet en A. J. Koejemans. Ondoordacht In een toelichting op de nieuwe verklaring, die vandaag is gepubli ceerd in „Hervormd Amsterdam", er kent de kerkeraad het als een ver zuim, dat hij de hervormde jeugd raad, die mede verantwoordelijk was voor de anti-kerstkapel, niet bij zijn beslissing over de anti-kerstactie had betrokken. De kerkeraad erkent ook overhaast en ondoordracht gehandeld te heb ben. De kerkeraad meent nu, dat binnen de kerk ruimte moet zijn voor experiment en ook voor gewaagde pogingen, om mensen wakker te schudden. Aan de andere kant betreurt de kerkeraad het, dat de jeugdraad zo laat aan zijn plannen inzake de an ti-kerstactie bekendheid heeft gege ven. Met name betreurt hij het ge brek aan informatie aan het ministe rie van predikanten. De hervormde jeugdraad verheugt zich over het nader beraad, dat over het experiment heeft plaats gevonden en over het herstel van vertrouwen, dat hiervan het gevolg was. ROTTERDAM De stichting „Cal vijnmuseum" (voorzitter ds. J. van der Haar. hervormd predikant te Achter berg) heeft een oproep aan het refor matorisch volksdeel gericht. De stichting wil een gebouw met bijbehorend terrein aankopen, dat bin nen afzienbare tijd dienst kan doen als Calvijnmuseum annex Reformato risch Centrum in ons land. Daarvoor heeft men nog negenhonderdduizend gulden nodig. Het adres van de stich ting is postbus 1520, Rotterdam. De bedoeling is blijkbaar meer, dan een museum. De oproep eindigt name lijk: „Calvijn schreef eenmaal: Zendt ons hout, dan zullen wij er pijlen van snijden! Het Calvijnmuseum vraagt: Zendt ons hout, dan zullen wij er een reformatorisch bolwerk van maken! Het drietal dat veel van de actie Herboren Broederplein Zeist verwacht voor de in de steigers staande overblijfselen van de afgebrande panden. Van links naar rechts de heer E. van der Zee, lid van de Rotary Club en lid van het werkcomité. Naast hem de initiatiefnemer, mr. A. P. Korthals Altes, burgervader van Zeist die als voorzitter van het werkcomité optreedt en de predikant van de Broederge meente, ds. H. J. P. Binz. BENNEBROEK De exploitatie van de Linnaeushof zal worden voort gezet. De bewindvoerders hebben het bedrijf aangeboden aan de vroegere bedrijfsleider P. Grijpstra, die samen met enkele geldschieters 450.1" voor de terreinen en de woning van directeur H. W. Roozen heeft geboden, De verificatievergadering van het faillissement wordt op 14 februari ge houden. Het ziet er naar uit, dat de schuldeisers 10 a 15 procent krijgen uitgekeerd. Voormalig directêur Roozen heeft' felle kritiek op het plan. „De bewind voerders hebben de gemakkelijkste weg bewandeld en het park voor een belachelijk lage prijs aan mijn gewe zen bedrijfsleider aangeboden. En dan te bedenken, dat we het vorige sei zoen meer dan 200.000 bezoekers hebben gehad en een exemploitatie overschot van een ton." JOHANNESBURG Aardschok,' ken hebben gisteren in de goudmijn, van Buffelsfontein in Zuid-Afrikn instortingen veroorzaakt, waarbij eer dode en veertig gewonden vielen. Ze ven mijnwerkers werden ingesloten Progressief in merg en been (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De heer K. IJs zenga, algemeen secretaris van de Protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel, voorzit ter van de bedrijfsgroep spoor wegen, expert op het gebied van spoorproblemen, heeft gisteren wegens pensionering afscheid genomen van de bond en van tientallen vrienden en relaties met wie hjj tijdens zyn lange loopbaan samenwerkte. De heer IJszenga heeft er 29 dienstjaren bij de spoorwegen opzit ten (standplaatsen Grijpskerk, Sche- veningen, Leerdam, Venlo en Zwolle) en een bijna 21-jarige diensttijd bij de PCB. In december 1945 werd hij in het hoofdbestuur van de bond ge kozen; kort daarna trad hij in bezol digde dienst. In 1950 kreeg hij het secretariaat van de PCB te verzorgen en na 1962 bovendien het voorzit terschap van de bedrijfsgroep spoor wegen. Bij het 60-jarig bestaan van de bond in 1963 werd IJszenga benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In een buitengewone algemene ver gadering van de bond sprak voorzit ter Dassel gisteren hartelijke woor den van afscheid aan het adres van IJszenga, zijn vrouw en zijn gezin. In een dank- en slotwoord merkte de heer IJszenga op, dat de poging van buitenaf via de doorbraak het christelijk partij-, verenigings- en or ganisatieleven te doen verdwijnen mislukt is. Thans is er echter een streven van binnenuit onder het mom van „radicaal". Hunkering naar verandering is niet verkeerd, maar wie het verleden geringschat is ge doemd het opnieuw te beleven. De christelijke vakbeweging is in merg en been vooruitstrevend, progressief en radicaal, maar een mens kan bij kreten alleen niet leven, aldus de heer IJszenga. Stroomversnelling Zorg had hij over zijn collega's, op wie in de stroomversnelling van de vervoersproblemen een appel wordt gedaan, waarvan een buitenstaander zich maar moeilijk een voorstelling kan maken. Hij had zich de laatste dagen afgevraagd, of de grens van het kunnen niet te vaak wordt gepas-' seerd. Namens het CNV voerde de t oud-voorzitter van de PCB, de heerf,, L. C. van Dalen, het woord. Tot voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen bij de PCB, als opvolgere van de heer IJszenga, werd benoemd de heer J. J. Dassel, teveni bondsvoorzitter. Algemeen secretaris e van de bond wordt de heer W. H Hendriks. Als secretaris van de be drijfsgroep spoorwegen gaat optreden ij' de heer G. Klomp. Met een drukbezochte receptie nadEj de heer IJszenga 's middags afscheid e van de vele relaties in het ver voersbedrijf, het organisatieleven en j In het bijzonder van de vertegen woordigers van het spoorwegbedrijf. e Gematigd W«nt vlees is rijk san waardevolle eiwitten. Bovendien, vleee ie goed voor de lijn. Vandéérvlees uw hoofdschotel, elke dagl DE, verontrustende gebeurtenisst( in Vietnam hebben de aandachjj afgeleid van de Koreaanse crisis, dljy, nog zo kort geleden dreigde te onl{ aarden in een gewapend conflict. Afwikkeling van het Pueblo-incident is in rustiger vaarwater terecht g< komen. Amerika schikte zich in he: I onvermijdelijke. Het tracht geleidgi lijk naar een „normale" situatie tei te keren. I I Vanzelfsprekend houdt het gematijj der optreden van Amerika vcrbanfel met de enorme tegenslagen, die hl in Vietnam ondervindt. Vliegdel schepen als de Enterprise kunnen bij de strijd daar worden betrokken Van nóg groter belang is echter h( feit, dat Washington heeft ingcziei geen enkel belang te hebben voortduring van de crisissfeer In om Korea. Het tegendeel is het g( val. De Zuidkoreaanse regering niet erg te spreken pver de Amerl kaanse koerswijziging. Wat dit treft is er overeenkomst met de situil tie in Zuid-Vietnam. Washington zal er goed aan doen zich niet de wet te laten voorschrijven door zijn bondgenoten. Vietnam heel geleerd dat Amerikaanse militairen' de kastanjes uit het vuur moeten halen, als er iets mis gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2