OPZEGTERMIJN BOVEN DE 45 JAAR LANGER Artillerie- en tankduel bij Jordaan Prinselijk paar opent Rotterdamse metro JAMIN Commentaren BEDRIJFS AUTO'S Maximum wordt zes maanden Ondoorgrondelijke LBJ Fout kost fabriek enkele miljoenen Feestelijke rit langs stations FEEST IN DOELEN Noodtoestand' in New lork Kinderen Tiet jerk weer naar school Barclays en Lloyds infusie (rita) Onbestendig Contact Passend DE Firma in Twente zoekt arbeiders Vrijdag 9 februari 1968 - 48ste jaargang De BoHtnlamnnr r Oordts Dagblad Dirtcteun F. DIEMER Hoofdredacteurs Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stsntvaitlch I* flhebleven mijn hart In taghanspoetl" 1 Haagse Couranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf President Johnson, zijn gezicht in de befaamde ondoorgrondelijke plooi, begeleid in het Witte Huis premier Wilson naar diens plaats. De staats lieden spraken over de situatie in Zuidoost-Azië. Op een diner zei Johnson later, dat de VS en Engeland, ondanks voorbijgaande menings verschillen, zich hechter verbonden gevoelen dan ooit. Wilson repliceerde, dat Engeland zich niet distantieert van de Amerikaanse Vietnam-politiek, en achtte de standpunten VSNoord-Vietnam verenigbaar. DEN HAAG Minister Polak (justitie) stelt voor de werknemers boven de 45 jaar een langere opzegtermijn te geven. Voor elk vol jaar dat zij 'van hun 45ste jaar af bij een werkgever in dienst zijn geweest wordt de ontslagtermijn verlengd met een week, met een maximum van dertien weken. Doden in Israël en in Jordanië De bewindsman wil het Burgerlijk Wetboek in deze geest wijzigen. Hij volgt hiermee het advies van de So ciaal-economische raad. Thans is het zo dat de ontslagter mijn van een werknemer tenminste zoveel weken bedraagt als hij volle jaren in dienst is geweest na zijn meerderjarigheid, met een maximum van dertien weken. Eerder had de minister voorgesteld deze termijn [voor werknemers van vijftig jaar en Duder met nogmaals dertien weken te verlengen. De SER vond vijftig jaar echter te hoog. Door deze regeling zouden de werknemers het alleen nog maar moeilijker krijgen bij het vinden van nieuw werk. Drie weken Ook schaart minister Polak zich IJ achter het SER-advies om bij ontslag j' van werknemers boven de vijftig jtar die tenminste een vol jaar bij Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze een bepaalde werkgever in dienst zyn geweest, een ontslagtermijn van tenminste drie weken in acht te ne men. Verder heeft de minister nog voor gesteld in de faillissementswet een bepaling op te nemen dat de opzeg termijn van ten hoogste zes weken die de curator in een faillissement in acht moet nemen, wordt verlengd met de extra opzegtermijn voor werknemers tussen de 45 en 65 jaar. Minister Polak zegt nog toe het vraagstuk van de bevoorrechting van pensioenaanspraken van werknemers of hun nabestaanden op werkgevers in studie te nemen. Er is al overleg in interdepartementaal verband. NEW YORK Burgemeester Lindsay van New York neeft gisteren op het gebied van de volksgezond heid de noodtoestand afgekondigd met het oog op de reeds een week durende staking van de reini gingsdienst. Hij zei dat het opge hoopte vuil langs en op de straten een grote bedreiging voor de gezond heid en de veiligheid oplevert. Inmiddels hebben 3.000 andere ge meenteambtenaren opdracht gekre gen te helpen bij het opruimen van het vuilnis. De vakbonden van deze mensen hebben echter geadviseerd, geen gehoor te geven aan deze order. Burgemeester Lindsay heeft ook gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York om hulp verzocht. Er is voor het gebied van New York sneeuw voorspeld. Dit kan de chaos nog vergroten. JERUZALEM Israëlische en Jordaanse artillerie en tanks hebben gisteren elkaar zes uur lang bij de Damia-brug over de Jordaan be schoten. Volgens een Israëlische leger- woordvoerder werden drie Israëliërs gedood en vier gewond. Aan Jor daanse zijde sneuvelden acht per- èonen en raakten 41 gewond, zo luidde een Jordaanse opgave. Onder de dodelijke slachtoffers' bevonden zich zeven burgers. Beide partijen beschuldigden elkaar het eerst te hebben geschoten. Het incident eindigde even abrupt als het was begonnen. Wat noordelijker werden drie Is raëlische burgers gedood en twee gewond toen hun landbouwtrekker bij de kibboets Asdoth Vakow ten zuiden van het Meer van Galilea op een mijn liep. De mijn is waarschijn lijk gelegd door terroristen die in de nacht over de nog geen kilometer verder gelegen grens met Jordanië waren gekomen. Ook bij de voormalige Allenby- brug deed zich een artillerie duel voor, dat 35 minuten duurde. Zeven Israëlische soldaten werden hier ge wond. Ook hier waren volgens een Israëlische woordvoerder de Jorda- niërs met schieten begonnen. BERGUM De circa zestig schoolkinderen uit het Friese plaatsje Tietjerk zijn vandaag weer naar school geweest Hun ouders hadden hen enkele dagen thuis gehouden we gens de onveiligheid van de weg door het dorp. In een emotionele vergadering tus sen het gemeentebestuur en een ac tiecomité is de kwestie voorlopig ge regeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Even na tien uur vanochtend hebben prinses Beatrix en prins Claus met het ontsteken van een dia-tableau vanuit de grote zaal van De Doe len officieel de Rotterdamse metro geopend. AMSTERDAM Door een fout in de kostenberekening voor twee Russische opdrachten gaat de Verenigde Machinefabrieken (Stork/Werkspoor) verscheidene miljoenen guldens verliezen. Dit is gebleken bij een tussentijdse caulculatie, gemaakt door Con tinental Engineering, een dochteronderneming van VMF. LONDEN De twee grote Britse banken Barclays en Lloyds en de kleinere bank Martins hebben beslo ten een fusie aan te gaan. Daarmee wordt de nieuwe bank- reus de grootste ter wereld buiten de Verenigde Staten, waar de Bank of America, Chase Manhattan en First National City groter zijn. Het balans totaal wordt 40 miljard gulden. Barclays en Lloyds zullen aandeel houders een plan voorleggen voor de inbrenging van de twee banken en hun dochtermaatschappijen in een houdstermaatschappij. Beide banken hadden al voorstellen aan Martins gedaan, toen die bank had laten we ten biedingen te willen ontvangen van andere Britse banken. De drie banken zullen een bankconcern met grote kracht in binnen- en buiten land vormen. Ook Martins heeft zich bereid verklaard aandeelhouders deelneming in de grote groep aan te bevelen. Van de autoriteiten is goed keuring gevraagd voor de fusie. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen zaterdag 10 en zondag 11 februari aanwezig zijn bij enkele wedstrijden van de Olym pische Winterspelen in Grenoble. Aldus een mededeling van de rvd. Het betreft een in 1964 gegeven Russische opdracht voor de bouw van twee fabrieken voor de vervaar diging van caprolactam. grondstof voor nylon. Er was f210 miljoen mee gemoeid. De verliezen zitten in een bepaald project, maar de directie wil niet zeggen in welk. Overigens blijkt het verlies voor het bedrijf geen onoverkomelijke klap te zijn. Volgens de directie zul len winst en dividend over 1967 on veranderd zijn. Het verlies kan over verscheidene jaren worden afge schreven. De opdrachten in de Sowjetunie zullen in 1970 zijn uitgevoerd. kersenbonbons 150 gram 149 niet duur wel heerlijk Prinses Beatrix en prins Claus openden vandaag in De Doelen te Rotterdam officieel de metro. Links van Prinses en Prins burgemeester Thomassen. Ver der v.l.n.r. mevrouw Thomassen, mevrouw Klaasesz en de com missaris der Koningin, mr. Klaasesz. Ruim een uur later reden ze in de eerste van drie metro- treinen van het Centraal Sta tion naar het Zuidplein en te rug, onderweg op de stations feestelijk met muziek en zang ontvangen. In het station Beurs bekeek het gezelschap de ten toonstelling- „Metrovisie-groei van het grote-stads-verkeer". De Metro is open! Bijna tweedui zend gasten hebben dit voor Rotter dam en geheel Nederland unieke ge beuren meegemaakt. Rotterdam is een nieuwe fase van het openbaar vervoer ingegaan. Negen februari 1968 is een der belangrijkste data van de na-oorlogse Rotterdamse geschiedenis geworden. Prinses Beatrix en prins Claus hebben met hun aanwezigheid glans gegeven aan het openingsfestijn. Zij waren het middelpunt van het feest dat vanochtend om halftien in De Doelen begon. Bij hun aankomst werden ze bui ten begroet door burgemeester W. Thomassen, de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer M. J. Keyzer. De 15-jarige mejuffrouw Frederika E. S. Dierijck jongste medewerkster van de RET bood de Prinses bloemen aan. Voor vervolg zie pag. 7 WARSCHAU Drie kinderen zijn in een dorp bij de Poolse stad Glogow om het leven gekomen door het exploderen van een granaat uit de Tweede Wereldoorlog. De granaat lag onder een berg oudroest die de kinderen op een kar wilden laden. Veel mensen verliezen hun verstand nooit, omdat ze het niet hebben. SCHOPENHAUER SNELLE ACTIE VOOR HERBOUW BROEDERPLEIN - PAGINA 2 9 Klant kiest brood niet de bakkerin onze rubriek LS DE BILT Het weer in West-Europa staat al geruime tyd onder invloed van een lage drukgebied naby de Britse eilan den. Randstoringen van deze depressie veroorzaken ook in ons land af en toe veel bewolking en tijdelijk wat regen. Het komende etmaal neemt het I lagedrukgebied by de Britse eilanden iets in betekenis af, maar onder invloed van rand storingen blijft de kans op re gen bestaan. Van veel betekenis zal deze regen echter niet zijn. In het temperatuursverloop komt daart>y weinig verandering. T/NKELE dagen voor zijn vertrek naar Hongarije (voor een offi cieel bezoek van vier dagen) liet mi nister Luns weten, dat Nederland overweegt normaal diplomatiek con tact met Athene te hervatten. Ons land zal daarmee het voorbeeld volgen van Engeland, Amerika en andere landen. Het handelt blijkbaar in het besef, dat verdere opschorting van diplomatiek verkeer ook niet In het belang van het Griekse volk i*. Intussen moet afgewacht worden, of de ontwikkelingen in Griekenland gunstiger beïnvloed kunnen worden door diplomatiek contact met het be wind te Athene, dan door vermijding daarvan. Een soortgelijke vraag geldt de diplo matieke betrekkingen met Oosteuro- pese staten. De waarde is een betrek kelijke, hetgeen niet wegneemt, dat het contact nuttig kan zijn. In dit licht dient men (met het nodige onderscheid) zowel de reis van de heer Luns naar Hongarije als her vatting van betrekkingen met Grie kenland te zien. Zonder zich over te geven aan optimistische verwachtin gen. heer Versloot, voorzitter van de Nederlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpatroonsbond, heeft in zijn openingsrede op de ledenver gadering van zijn bond opgemerkt, dat met het wettelijke begrip „pas sende arbeid" thans zo gesold wordt, dat vele werklozen, die liever werk loos blijven vanwege de hoge uit keringen. of die liever niet naar el ders verhuizen., hierin gemakkelijk slagen. Door het verrichten van allerlei kar weitjes in de werkloze periode zou bovendien het weekinkomen van deze mensen nog uitstijgen boven het nor male bouwvakloon. Indien deze beweringen juist zijn. wordt het hoog t(jd dat Sociale Zaken hier ingrijpt. De werkloosheidsuit keringen zijn redelijk, maar z(J mo gen geen rem zijn op de terugkeer van werklozen in het normale ar beidsproces. Wanneer het begrip „passende arbeid" te eng wordt uit gelegd, zal van hogerhand een ruime re interpretatie moeten worden voor geschreven. Ook zal er scherper op moeten wor den toegezien, dat werklozen niet zo veel klandesticn werk verrichten dat zy in een gunstiger positie komen te verkeren dan hun niet-werkloze col lega's. De sociale verzekering is een goed* zaak, maar gedragingen als hier aan gegeven brengen haar in gevaar. Be strijding van dit gevaar is zeker passend. Personeelsgebrek ENSCHEDE Drie leden van de Tweede Kamer hebben gisteren gesproken met de directie van de Ko ninklijke jute spinnerij en -weverij Ter Horst en Co. in Rijssen. Ruim een vijfde van de onderneming ligt stil wegens gebrek aan personeel. De (socialistische) Kamerleden, drs. G. M. Nederhorst, E. R. Wieldraayer en mr. J. Masman, en de directie van het bedrijf kwamen tot de conclusie dat het ontbreken van een gecoördi neerde aanpak van het probleem door de arbeidsbureaus een van de oorzaken is geweest van de moeilijke situatie. Bij het bedrijf, met in totaal elf honderd werknemers, kunnen voor direct honderd man worden ge plaatst. ROTTERDAM De 52-jarige controleur van de RTM, de heer A. Rombouts van het Mijnsherenplein, raakte woensdag bekneld tussen een bus en een vrachtauto. Hij hielp mee een bus in de Rosestraat te verplaat sen. Met borstklachten is hij opge nomen in het St. Claraziekenhuis. VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENUST 10 TIM 18 FEBRUARI dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-82 uur en zondagen 10-17 uur. toegengjn, AMSTERDAM Ipeciaal Trein-Ioeganflïbiljit mit 3i rtducli, wrkrijflbMf op 140 N.S.-»ti1iaM

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1