Lekker! AFTREDEN NOVOTNY VOOR TSJECHISCHE GUNSTIG JODEN 100 GULDEN Navigatoreonferentie over Gods grote plan Een ivoord voor vandaag Wereldbond vraagt gebed voor Nigeria Dood Jordan opnieuw onderzocht Uw probleem is het onze. GESPREK MET EEN ABONNEE Hettv (22) vraagt rechter toelating tot kweekschool Vergadering Bond inwendige zending NIESEL DOET KALMER AAN Dokter Hellemans naar Ghana Binnen 15 tellen klaar: Pseudo-jurist lichtte pastoor en abt op Kerk in symbool Wallstreet van stad Bijna miljoen van Wilde Ganzen BEROEPMGSWERK WOENSDAG 7 FEBRUARM96J Blijft waakzaam, staat in het geloof, weest manlijk, weest sterk. Laat alles hij u in liefde toegaan". (1 Corinthe 16 13). Paulus laat er geen twijfel over bestaan, dat het bij de chris tenen niet van een leien dakje gaat. Zij moeten strijd voeren op alle fronten. Later zal Paulus ook van zichzelf getuigen: Ik heb de goede strijd gestredenEen christen moet een waak zaam mens zijn, in staat elke aanval af te slaan. Maar het is niet genoeg. Hij moet staan in het geloof; zijn da den moeten van het geloof uit geschieden. Hij moet manlijk zijn, d.w.z. hij moet krachtig optreden, strijden met open vi zier, niet bang worden en zich terugtrekken. En hij moet sterk zijn, zo sterk dat de vijand op hem geen vat krijgt. Paulus eist zoveel, dat het onuitvoerbaar schijnt. En nog is het niet genoeg. Want hij voegt, als hij dit alles heeft gezegd, er nog aan toe: „Laat alles bij u in liefde toegaan." We lezen vandaag: Psalm 90 1-17. GENÈVE De Hervormde We reldbond heeft haar leden opgeroe pen tot gebed voor vrede tussen Bl- afra en de federale regering van Ni geria. „Tijdens de laatste paar maanden heeft het volk van een van onze le den kerken, de Presbyteriaanse Kerk van Biafra (voorheen Presbyteriaanse Kerk van Nigeria), Tnet één gemeente in Lagos, Nigeria, ernstig verlies van mensenlevens en wijdverspreide ver woesting geleden in het tragische conflict tussen Nigeria en Biafra (het oostelijk deel van Nigeria). Verslagen van ooggetuigen wijzen op voortdu rend verlies van mensenlevens door militaire actie en bombardementen van steden en dorpen. In zo'n situatie voelen wij, dat onze leden-kerken in het gebed willen plei ten voor hun broeders in Christus in geheel Nigeria", aldus de oproep, die ook herinnert aar de oorlog elders in de wereld en is ondertekend door Wilhelm Niesel, president, en Marcel Pradervand, secretaris-generaal. (Van een onzer medewerkers) PRAAG Sinds het ontslag van Antonin Novotny als secre taris van de Tsjechische commu nistische partij enkele weken ge leden, merken de Tsjechische joden, dat de houding van de regering tegenover hen een drastische wijziging ondergaat. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat behelst het lid maatschap van la Chaine des Hótisseurs? Antwoord: Het is een gilde van chef-koks in Frankrijk met afdelin gen in het buitenland, die zich ten doel atelt beoefening van de culinai re kunst op hoog peil. Men kan lid worden op voordracht van twee pa ranimfen, dus met een soort van ballotage. Enige jaren geleden bloei de de Nederlandse afdeling. Behalve verscheidene chef-koks waren ook vele vooraanstaande Nederlanders lid. Vraag: De laatste twee zomers hebben we veel last gehad van insecten. Zij lijken op kleine mie ren. maar dan met een heel licht achterlijf. Ze zitten overal op en aan en zijn een geweldige plaag gewor den. Hoe komen we eraf? Antwoord: U stuurde ons geen exemplaar, maar het komt ons voor dat u te maken hebt met de kleine bleekbruine farao-mier (morsomori- um pharaonis). Ze zijn dol op zoet, maar komen ook in meel en vlees voor. Kijkt men deze voorraden niet geregeld n8. dan kunnen ze zich in korte tijd zeer snel vermenigvuldi gen. U moet dus alle levensmiddelen geregeld nazien en liefst in blikken of plastic bussen doen. Alle verbor gen plaatsen (bijvoorbeeld achter te gels) geregeld nakijken. Verder bestuiven of bespuiten met niet-gif- tlge insectendoders. Bij zeer sterke aantasting een zuiveraar raadplegen, bijvoorbeeld als een hele kast is aangetast Op Java wa3 men gewoon kasten •n tafels te plaatsen op stenen schaaltjes, met een verhoogd mid denstuk en daarom heen een geul. waarin water of kamfer werd ge daan. Dat hielp goed. Harttransplantatie (8) De heer Corn. B. Stolk beschuldigt ds. Zijderveld van mensvergoding en zegt dat het „Goddelijk handelen met de mens" daarbij vergeten is. Een ernstige beschuldiging! Ik ineen echter dat men alleen van mensvergoding mag spreken als men de mens de eer geeft die God toekomt. Dit deed ds. Zijderveld toch niet! Ere wie ere toekomt en dr. Barnard komt ere toe, dat kan niemand ontkennen. Wat het woord „zwartman" betreft kan ik dhr. Stolk verzekeren dat dit niets onwaardigs bevat. Men spreekt in Zuid-Afrika ook van de „witman". Het geheel is een typisch voorbeeld van oordelen zonder te weten waaro ver het gaat. Alphen a.d. Rijn W. Geldof „Twienerama" Als de heren van de stichting „Twienerama" de heer Van Dis jr. zouden kennen zoals hij is dan zou het schaamrood hen wel naar de kaken moeten stijgen. Een compliment voor de redactie van dit blad terzake van het kernach tige commentaar op het „smakeloze" optreden van genoemde stichting lijkt mij zeer op zijn plaats, evenals het overigens enig juiste optreden van de politie om geen vergunning voor het feest te verlenen wegens de beledigen de woorden aan het adres van de heer Van Dis een compliment verdiend. Het geeft de burger moed dat er nog gezags- en persmensen zijn, die in het openbaar de vinger durven leggen op de verregaande onbeschaamdheden van lieden, die menen dat alles mag en kan. De heren van „Twienerama" doen er goed aan zich eerst eens te voorzien van behoorlijke maatschap pelijke fatsoensnormen in plaats van zich onledig te houden met smakeloze stunts en leiperdfiguren. Met het bijwonen van de beraadsla gingen in de Rotterdamse gemeente raad zou hun kinderlijk politiek besef misschien naar wat meer volwassen heid kunnen groeien. Rotterdam W. Luyk Jr. (Van een onzer medewerkers) KEULEN Het thema „U in 1968 en Gods grote plan" bracht ruim tweehonderd jongelui het afgelopen weekend samen op een gemeenschappelijke Nederlands- Duitse Navigatorconferentie. Hemingway's woorden „Ik leef in een vacuüm, als in een radiobuis, die niet aangesloten is op de electriciteit het leven is doelloos voor mij" j klonken door in de recente uitspraak van een Duitse studentenpredikant: „In het afgelopen semester sprak ik j met twaalf studenten, die overwogen hadden zelfmoord te plegen." De zegeningen van het Wirtschaftswunder blijken het hart van de Duitsers niet te bevredigen. Een enquête heeft uitgewezen, dat 95 procent onbevredigd is over zijn werkkring. Een leven wordt zinvol, als men naar Jezus Christus gaat vragen. Alleen hij heeft een werke lijk levensdoel, die op Hem is aan gesloten. Aldus Donald Miller, die voor de Navigators onder studenten in Bochum (Duitsland) werkt Gert Doornenbal uit Delft bouwde op dit onderwerp voort. Disci pelschap is de sleutel tot het verbrei den van het evangelie. Iedere deelne mer kan een taak in Gods grote plan vervullen. Leiand Brase. directeur voor de Navigators in Nederland en Duitsland besloot de conferentie. God wenst, dat ons leven een succes wordt, zei hij. Dat wil zeggen, dat het steeds meer getransformeerd wordt naar het beeld van Jezus Christus. Garantie voor dit geestelijk succes is de omvorming van ons den ken, die tot stand komt wanneer men zich laat doordrenken van de gedach ten van de Bijbel, het Woord van God. Berghuis M. Oostlander. Oude Haven 13 te Gorkum, architect, AR-wetbouder „Ik moet eerlijk zeggen dat het aftreden van Berghuis me spijt. Ik zie nog geen andere figuren in de ARP, die het zo kunnen doen als hij. Ik heb hem verschillende ma len ontmoet en wist dat hij vast omlijnde gedachten had. Ik ben zelf niet radikaal, maar sta vol komen achter de houding van dr. Berghuis ten opzichte van de radikalen. Ik zelf weet nog te weinig van hun denkbeelden af. om „partij" te kunnen kiezen. Ik ben wel van plan, evenals dr. Berghuis dat deed. een stand punt te gaan bepalen. Dr. A. Veerman heb ik alleen maar gelezen en ik moet zeggen dat hij tamelijk belijnde ideeën heeft. Of hij nou de juiste per soon is om dr. Berghuis op te volgen, weet ik niet. Er komt heel wat meer kijken, wil men aan de top staan." UTRECHT De 22-jarige Hetty Strato uit Amersfoort heeft de presi dent van de Utrechtse rechtbank ge vraagd de Onze Lieve Vrouwestibh- tlng in Amersfoort te gelasten haar weer toe te laten tot deze kweekschool. De directrice weigerde haar begin januari de toegang, omdat zij zich j kort voor Kerstmis ziek had gemeld, terwijl ze in werkelijkheid met haar moeder op vakantie ging. Ze deed dit omdat de gezondheidstoestand van haar moeder slecht is. De raadsvrouwe van Hetty kon het j jokken niet goedkeuren maar ze vond j het besluit niet redelijk, ook al om dat het slechts om vier lesuren ging, inclusief de kerstviering. Gezondheid „Een toekomstige onderwijzeres heeft zich te houden aan de voor geschreven vakanties". vond de raadsman van de gedaagde partij. Hij j voerde als argument bovendien aan, dat de gezondheidstoestand van het meisje haar niet geschikt maakt voor een baan bij het onderwijs. De raadsvrouwe nam het haar te genpartij kwalijk dat ook de gezond- heid van het meisje ter sprake i kwam. „Daardoor wordt haar het studeren aan een andere school te vens onmogelijk gemaakt." Ze vond dit argument niet eerlijk, omdat Hettv destijds normaal tot de school werd toegelaten, hoewel be- kend was dat ze lange tijd ziek was geweest. - BENNEKOM Ds. A. Noordegraaf j uit Oldebroek zal op de middagver- j gadering van de algemene ledenver gadering van de Hervormde Bond voor inwendige zending op GG een lezing houden over „De bekering als evangelisatorisch probleem". 's Morgens is er bestuursverkie zing. Als tegenkandidaat voor de her kiesbare heer G. van Rossum wordt voorgesteld de heer P. Bode uit El- burg. In de vacature ds. J. Vermaas (herkiesbaar) is tegenkandidaat ds. J. den Besten en in de vacature ds. .1. Terlouw (herkiesbaar) ds. A. Noorde graaf. De vergadering wordt 24 februari gehouden in het CSB-gebouw. Krom me Nieuwe Gracht 39 in Utrecht. Koude kaarsen Op de helling van de berg Hermon in Israël (uit de bijbel overbekend)die thans met een dikke laag sneeuw is bedekt, hebben soldaten uit dit mate riaal een reusachtige Chanoeka- k andelaar opgebouwd. Elke avond wordt daarop het vuur ontstoken, hetgeen van beneden af gezien een sprookjesachtige aa,nblik oplevert. Ook stewardes sen van overvliegende machines wijzen haar passagiers erop. Een joods auteur heeft een prijs gekregen. Een andere jood is be noemd tot voorzitter van de Tsje chische schrijversorganisatie. En de regering heeft toestemming gegeven, het duizendjarig bestaan van de joodse gemeente van Praag toch te vieren. De Tsjechische houding jegens de joden was vorig jaar zeer slecht ge- worden na de Zesdaagse oorlog, zo i slecht dat de schrijver Ladislav Mnacko uit protest zijn land de rug toekeerde en'zich in Israël vestigde. Hem werd de Tsjechische nationali- I teit ontnomen. j De regering maakte tevens offi cieus bekend, dat de viering van het duizendjarig bestaan van de joodse gemeente te Praag en van het zeven- honderdjarig bestaan van de Alt- neus-synagoge (de oudste van Euro pa) deze zomer niet door zou kunnen gaan. Een speciale serie postzegels, die gewijd zou worden aan de joodse j cultuur in Tsjechoslowakije, werd af- gezegd. Dieptepunt Het dieptepunt was de mysterieuze dood van de Amerikaanse jood Char- j les Jordan, voorzitter van het Ameri- j can Jewish Joint Distribution Com- mittee, een wereldomvattende sociale organisatie. Tijdens zijn verblijf in Praag ver- I dween hij na een onbekend telefoon gesprek. Enige dagen later werd zijn lijk in een rivier gevonden. Aangeno men werd, dat hij door de Tsje- j chische geheime dienst om het leven was gebracht. Prijs Sinds enkele weken is de wind echter gedraaid. Arnost Lustig kreeg I de derde prijs in een prijsvraag van J het ministerie van cultuur voor zijn boek „Het huis van de stille echo". Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken. Postkantoren Banken. Borgstellings fondsen. Hypotheekbanken. Bouwfond sen. Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51. Den Haag. vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. Belangrijker is nog de benoeming van dr. Edouard -Goldstücker tot voorzitter van de Tsjechische schrij versorganisatie. Goldstücker was de eerste Tsjechische ambassadeur in Israël. In 1951 werd hij. teruggeroepen en een jaar nadien werd hij in het be ruchte Slansky-proces tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van „zionistische acti viteiten". Russen Het communistische jeugdblad Mlada Fronta is teruggekomen op de j dood van Jordan. Het blad schrijft j openlijk, dat de Russische geheime j dienst waarschijnlijk meer van de j moord afweet. Ook legt dit blad verband met de dood van de Zwitserse patoloog dr. Ernest Hardmeyer, die 11 december j dood bij Zürich werd aangetroffen. Op verzoek van de organisatie van Jordan had Hardmeyer sectie ver richt. Toen hij stierf, had hij zijn rapport nog niet uitgebracht. Tsjechoslowakije zal een nieuw on derzoek naar de dood van Jordan instellen. SCHÖLLER (West-Duitsland) Prof. dr. Wilhelm Niesel beëindigt dit jaar zijn werk als predikant in Scholier en als hoogleraar aan de kerkelijke hogeschool in Wuppertal. Hij blijft president van de Her vormde Wereldbond, moderator van de Reformierter Bund in Duitsland, lid van de Raad van de Evangelische Kerk In Duitsland en lid van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken. j Niesel is vorige maand 65 jaar ge worden. OEGSTGEEST Dokter J. J. M. 1 Hellemans is met zijn echtgenote en I kinderen naar Bawku in Ghana ver- i trokken, waar hij als zendeling-arts zal gaan werken. De heer Hellemans kwam verleden i jaar met verlof naar Nederland uit Itigidi in Oost-Nigeria. Door het uit- I breken van een burgeroorlog in dat gebied kon hij niet terugkeren. Dokter Hellemans zal nu voorlopig een post van de Bazelse zending in Ghana bezetten en zal direkt doorrei- zen naar Nigeria als dat weer moge lijk is. vla-flip yoghurt vla limonadesiroop MAASTRICHT Twaalf maanden celstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. eiste gisteren de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank tegen de 38-jarige accountant H. van T. uit Vlaardingen, die ervan wordt verdacht onder de namen mr. P. Verschueren, mr. P van Velzen uit Amsterdam, mr. Verzeyl, mr. Versluis, mr. Verscheuren en drs. Vermeulen in talrijke Neder landse hotels grote verteringen te hebben gemaakt, doch niet be taald. Ook presenteerde hij zich eind ok tober bij pastoor Miedema in Schaesberg als juridisch adviseur van de VARA, die hem rechtsbijstand zou verlenen tijdens zijn optreden in Mies-en-scène. Na de uitzending incasseerde hij 201 gulden taxigeld uit naam van de pastoor en verdween hij zonder de rekeningin het Schaesbergse hotel, waar hij enkele dagen had gelogeerd, te betalen. Tevoren zou hij de pastoor namens de Nederlandse ju ristenvereniging 10.000 gulden en een auto hebben aangeboden. Pastoor Miedema had deze echter geweigerd. In klooster Ook was Van T. ten laste gelegd oplichting van de abt Benedic- tijnen in het Zuidlimburgse plaatsje Mamelis. Als mr. P. van Velzen had hij enkele dagen gastvrijheid in het j klooster genoten. I Tijdens dit verblijf was hij zo on- der de indruk van de vroomheid der kloosterlingen gekomen, dat hij de DEN HAAG Het definitieve jaartotaal van de gelden, die na 52 oproepen van de Wilde Ganzen in 1967 binnenkwamen, is vastgesteld op nagenoeg 950.000 gulden. HH In 1966 werd 967.000 gulden ont- In het verleden plachten beroemdheden als George Washington er te kerken. I vangen. Daarin is de „rampvlucht" (Van onze kerkredactie) NEW YORK De rijkste kerk van de Verenigde Staten is door hel stads- bestuur uitgeroepen tot symbool van New York. Het is de Trinity-church in Wallstreet. Het jaarinkomen van deze gemeente, die 3900 leden telt, bedraagt negen miljoen gulden (de inkomsten uit belangrijke stichtingen en het om vangrijke grondbezit niet meegerekend). Zij heeft een staf van 150 fulltime medewerkers, waaronder 25 predikanten. In het verleden plachten beroemdheder Nu staat de neo-gothische toren verdwijnend klein in de schaduw van de wol kenkrabbers. Maar nog steeds behordn de bekendste financiers van New York tot de kerkeraad. De Trinity-church heeft in de loop der tijden geholpen bij de stichting van vijfhonderd nieuwe kerken en andere instellingen, waaronder de Columbia- universiteit. Zij steunt thans nog zes evangelisatiegemeenten in New York, meest gelegen in het negerstadsdeel Harlem. voor India begrepen, die alleen al 280.000 gulden opbracht. Dit laatste in aanmerking genomen, is de com missie Wilde Ganzen tevreden met het resultaat over 1967, dat op een rustiger en regelmatiger wijze bijeen werd gevlogen. abt een schenking van 5.000 gulden in het vooruitzicht stelde. Hij leende 100 gulden van de abt.! omdat hij slecht bij kas was, maar de abt zag noch iets van zijn geleende1 geld terug, noch de schenking. j Schelmenroman Tijdens de rechtszitting bleek dat Van T. zijn onverzadigbare reislust had botgevierd nadat hij in de herfst ruzie met zijn vrouw had gehad. „Men zou er hard om kunnen lachen, als het allemaal niet zo triest was", merkte de president op. „Het Is eet) schelmenroman". Het psychiatrisch rapport noemde Van T. verminderd toerekeningsvat baar. De officier hield hiermee reke ning. maar zei de verdachte te beschouwen als een typische oplich ter die zeer geraffineerd te werk ging. De raadsman wees op de huise lijke moeilijkheden die bij Van T., een grote psychische spanning had-! den veroorzaakt. Bovendien leed Van T. volgens hem onder een „religieuze fixatie". NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Rijk-Rijssenhout: H. van den Beid te Beesd; te Den Helder (vac. A. E. D. A. Ravesloot): R. G. J. Timmers te Zijpe. Aangenomen naar Zandvoort: C Mataheru te Lemele (Ov.); naar Gaasl en Ferwoude (toez.): W. Wilman t( Oudeschoot. Bedankt voor Joure (vac. R. Bijl): H. H. Nieuwenhuizen. predikanl voor buitengewone werkzaamheden (jeugdpredikant. te Amsterdam; voor Ede (zesde pred.pl.) (toez.): J. Bogaaro te Ernst; voor Zaamslag: C. J. Ver baas te Monnickendam; voor Huizer (NH) en Wijk/Heusden (toez.): J. Vlijm te Krimpen aan den IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Loppersum: A. van de: Zwaag te Ten Boer. Beroepbaar: kand. A. J. G. Dron- kert, Schelpenkade 48 te Leiden (mei ingang van vrijdag). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tricht: A. W. Ver hoef te Barneveld. floor in Enropa weet min lemp neersll Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parys Nice Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbrui Rome Madrid Majorca mist regen half bew regenbui zw. bew. onbew zw. bew geh bew. geh bew geh. bew. licht bew. regen half bew. onbew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2