i AMERIKA AANVAARDT SUGGESTIE N.-KOREA Rumoerig debat over zaak- Voortman Rennies Uit de Haagse hof geplukt Ziekenfondsraad liep te hard van stapel Johnson: beperk de kredietverlening Praten over Pueblo in Panmoeniotr Konstantijn in Kopenhagen BOERENPARTIJ: „STUKKEN VERVALST' Nieuwe regering in Denemarken Moro krijgt vertrouwen 5 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 ■k, 9 WASHINGTON Amerika heeft een Noordkoreaanse suggestie aanvaard om de Pueblo-crisis te laten behan delen door de gemengde wapenstilstandscommissie in Panmoenjon. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken zei giste ren dat de VS de commissie zo spoe dig mogelijk 'bijeen wil laten komen in Panmoenjon, aan de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Hij gaf te kennen dat Amerika hier nu voor rang aan geeft boven de huidige po gingen om de crisis via de Veilig heidsraad op te lossen. Prinses Beatrix en prins Claus hand in hand op weg naar het vliegtuig op Schiphol, dat hen naar Kopenhagen zal brengen. Zij zullen daar morgen de huwe lijkssluiting tussen prinses Bene dikte en prins Richard zu Sayn Wittgenstein-Berleburg bijwo nen. Deze twee waren ook aan wezig op hun huwelijksfeest in Amsterdam. ROME Koning Konstantijn van Griekenland is gisteren in zijn speci ale vliegtuig naar Kopenhagen ver trokken om het huwelijk bij te wo nen van zijn schoonzuster, prinses Benedikte, met de Duitse prins Ri chard von Sayn-Wittgenstein-Berle- burg. Met hem reizen mee een familielid, prins Heinrich von Hesse, en zijn ka merheer generaal Leonidas Papagos. Koningin Annemarie is vorige week al in Kopenhagen aangekomen. FRANKFORT Op de Main in de buurt van Kelsterbach in Hessen is gisteren een met grind geladen Duits motorschip met de tanker In- tertank uit Rotterdam in aanvaring geweest en kort daarna gezonken. Het Nederlandse schip liep slechts lichte schade op en kon de reis voortzetten. Slachtoffers zijn er niet gevallen. DEN HAAG De Boeren partij heeft gisteren in de Twee de Kamer op nogal luidruchtige wijze recht geëist voor de Gel derse veehouder Gerrit Willem Voortman (Eefde), wiens vee in 1956 verbeurd werd verklaard omdat hij weigerde te voldoen aan de verplichting zich (schrif telijk) aan te melden bij de Stichting Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren in Gel derland. De heer Voortman heeft zijn grieven uiteengezet in een adres aan de Kamer. Over dit stuk heeft de Kamercommissie voor de verzoekschriften zich vier jaar lang beraden. Haar slotconclusie stelt de veehouder in het ongelijk. Volgende week dinsdag zal de Kamer beslissen over een amendement van mr. Kronenburg (BP), die voorstelt om in overleg met de verzoekschriften- k Startproblemen voor Wet Zware Ziektekosten (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Zoals te ver wachten viel, ontbreekt het by de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), die 1 januari gedeeltelijk van kracht werd, niet aan startmoeilijk heden. De Ziekenfondsraad publi ceerde begin dit jaar reeds een ljjst van inrichtingen, waarvan de raad verwachtte, dat de kosten van opname in aan merking zouden komen voor vergoieding uit de AWBZ-pot. De minister heeft echter op grond van de wet het erkenningenbeleid voor de inrichtingen in handen en deze minister blijkt iets anders te denken dan de Ziekenfondsraad. De heer Roolvink heeft namelijk een dertigtal inrichtingen minder op de officiële erkenningenlijst geplaatst. De Ziekenfondsraad heeft vorige week in allerijl de ziekenfondsen hiervan op de hoogte gesteld, maar het kwaad was inmiddels al gesticht. Bij een groot aantal mensen, waar van verwanten waren opgenomen in een van de niet-erkende inrichtingen, zijn ten onrechte door de Zieken fondsraad verwachtingen gewekt. De niet-erkenning van bepaalde in richtingen betekent niet een diskwa lificatie van deze instellingen, maar Sociale zaken contra raad (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG ea Staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken staat op het standpunt, dat de kwestie van de verzorgingstehui zen in de A.W.B.Z. nog onder werp van beraad uitmaakt en dat hierover nog adviezen moeten worden uitgebracht. De circulai re, die de Ziekenfondsraad heeft doen uitgaan, suggereert, dat het departement ten onrechte de ver zorgingstehuizen buiten de uitke ringen heeft gehouden. Ten de- partemente heeft men bezwaar tegen de formulering van de cir culaire. „Er is geen sprake van een beperking van de uitkeringen op grond van de AWBZ." Naar men ons van de zijde van het departement meedeelde, kan de circulaire van de Zieken fondsraad tot onjuiste conclusies leiden. Het departement heeft daarom de Ziekenfondsraad ver zocht de circulaire te corrigeren. De raad heeft inmiddels toege zegd binnenkort deze correctie te zullen aanbrengen. de aard van deze tehuizen of zieken huizen valt voorlopig nog buiten de verzekering van de wet. Zo heeft de Ziekenfondsraad zich verkeken op de verzorgingstehuizen. I De regering is niet van plan geweest deze gespecialiseerde inrichtingen reeds per 1 januari voor de wet te erkennen. Dit betekent echter niet, dat nergens de verzorging onder de wet valt. Waar behandeling, verple ging en verzorging een gezamenlijke handeling van een inrichting is, daar wordt verzorging wel voor rekening van de wet genomen. Bovendien bestaat de kans. dat een aantal van de inrichtingen, die thans niet zijn erkend en door de Zieken fondsraad zijn afgevoerd, per 1 april, wanneer de wet een ruimere toepas sing krijgt, wel erkend zullen wor den. Te denken valt aan ziekenhuizen en psychiatrische verpleeginrichtin gen. Hier en daar zijn op het ogen blik echter al ten onrechte uitbeta lingen uit de AWBZ-pot gedaan, die op de een of andere wijze weer moe ten terugkomen. Wat zegt de wet? De AWBZ geeft per 1 januari aanspraak op de kosten voor behan deling, verpleging en verzorging in: een erkende zwakzinnigeninrichting (debielen, imbecielen, idioten); een erkende inrichting voor blinde en slechtziende kinderen: een erkende inrichting voor dove en slechthoren de kinderen; aangewezen categorieën van inrichtingen voor op andere wij ze gehandicapte kinderen. Na 1 april ontstaat er ook recht op uitkering voor opname in andere aangewezen inrichtingen voor geeste lijk en lichamelijk gehandicapten alsmede in verpleeginrichtingen. Ook volgt per 1 april uitkering in geval van opname in ziekenhuizen, sanato ria en psychiatrische inrichtingen, in dien de opname reeds meer dan een jaar heeft geduurd. De uitkering geldt echter niet voor het eerste jaar. Ziekte niet beslissend Dc AWBZ strekt zich in beginsel uit tot alle ingezetenen, zowel loon- trekkenden als zelfstandigen. Men behoeft zich voor deze verzekering eerst te melden, als men te maken krijgt met bijzondere ziektekosten. Niet de ziekte of afwijking, waaraan de patiënt lijdt, is echter beslissend, maar de aard van de inrichting is bepalend voor de datum van ingang van de rechten. Opneming voor rekening van de AWBZ geschiedt alleen in door de minister erkende inrichtingen. Inlich tingen over al of niet erkende inrich tingen zijn te verkrijgen bij de zie kenfondsen, de voor de- uitvoering van de AWBZ toegelaten andere ver zekeringsinstellingen en de instituten voor ziektekostenverzekering van ambtenaren. Over het algemeen is el ke ziektekostenverzekeraar op de hoogte. Patiënten, die in het geheel niet tegen ziektekosten verzekerd zijn, kunnen zich naar keuze wenden tot een ziekenfonds of een verzeke ringsinstelling voor ziektekosten. (Van onze parlementsredactie) commissie en de provinciale .gezond heidsdienst na te gaan hoe de heer Voortman alsnog schadeloos kan wor den gesteld. „In enig of volledig op zicht". In 1952 Het slepende conflict brak al in 1952 uit. De weigering van de heer Voort man zich bij de dienst aan te melden in verband met de bestrijding van tuber culose onder rundvee, kwam hem op een geldboete en voorwaardelijke ver beurdverklaring van zijn vee te staan. De veehouder bleef halstarrig en daag de de gezondheidsdienst uit aan de hand van de statuten de meldingsplicht te bewijzen. Dit werd geweigerd en de heer Voortman lanceerde toen de beschuldiging dat de statuten vervalst waren, althans niet ministerieel waren goedgekeurd omdat de vereiste handte kening niet zou kloppen. In 1956 is het vee van de heer Voortman weggevoerd en verkocht te gen een prijs, die iets boven de slacht- prijs lag. Deze prijs was aanzienlijk lager dan het geval zou zijn geweest als de heer Voortman had beschikt over een verklaring van de dienst, dat zijn koeien tuberculosevrij waren. De opbrengst van de verkoop, 22.940,25 werd aan de heer Voortman beschikbaar gesteld, maar deze heeft tot dusver het bedrag niet willen opne- men. Hij verlangt volledige schadeloos stelling. Ook Koekoek De Boerenpartij maakte gisteren in de Kamer, bij de openbare behandeling van het adres-Voortman, de grieven en argumenten van de veehouder volledig tot de hare. Merkwaardig was, dat BP-leider Koekoek de conclusies van de Kamercommissie voor de ver zoekschriften mede had ondertekend en formeel dus ook de heer Voortman in het ongelijk had gesteld, hetgeen hij natuurlijk ontkende. Hij en zijn fractiegenoot Kronenburg vonden de commissie maar een „waar deloos" orgaan. Toen men de heer Koekoek eraan herinnerde dat hij de vergaderingen van de commissie niet één keer had bijgewoond, luidde zijn repliek, dat de zaak dan „politiek besmet" zou zijn, omdat de andere par tijen nu eenmaal automatisch het om gekeerde doen van wat de Boerenpartij wil. Mr. Kronenburg beschuldigde de commissie ervan, dat ze de kwestie van de ministeriële goedkeuring van de statuten helemaal niet heeft onder zocht. De verplichting, die de ge zondheidsdienst aan de veehouder meende te kunnen opleggen, berustte op „vervalste stukken". Dit werd door de heren Franssen (soc.), voorzitter van de Kamercommis sie, mr. Scholten (c.h.), Van Koeverden (kath.v.) en mejuffrouw Goudsmit (D '66) pertinent ontkend. „Er is", zei de heer Franssen, „geen enkele aanlei ding om te twijfelen aan de goede trouw van de stukken. De commissie heeft dat wél onderzocht." Mr. Scholten noemde het een ernsti ge beschuldiging aan het adres van een minister van de Kroon om te beweren, dat hij dc Kamercommissie bewust verkeerd zou hebben ingelicht, hetgeen mr. Kronenburg had gesuggereerd. Diens opmerking dat de veesta pel-Voortman „oergezond" was, ontlok te aan de ch-afgevaardigde de uitroep: „Dat gold beslist niet voor de koeien Beatrix en Margriet...". Gebaar De KVP'er Van Koeverden on derschreef de conclusies van de com missie volkomen, maar vond dat de Gelderse gezondheidsdienst nu vrij willig een royaal, charmant gebaar tegenover de heer Voortman („die in de oorlog een goed vaderlander was") zou moeten maken. Commissievoorzitter Franssen hoopte ook op een vergelijk, maar zag niet direkt hoe. Hij constateerde, dat het conflict is uitgelopen op een presti- gestrijd van beide kanten, waarbij ook de provinciale gezondheidsdienst „Voor het ogenblik willen we kij ken wat het gebruik van het kanaal van de militaire wapenstilstandscom missie oplevert", aldus woordvoerder McCloskey. De Noordkoreaanse suggestie was afkomstig van de hoge partijfunctio naris Kim Kwang-Hjoep, die woensdag verklaarde dat de Ver. Na ties niet het recht hebben de kwestie te behandelen en dat zijn land een VN-oplossing niet zou accepteren. „Iets anders was het wanneer het geval werd voorgelegd aan de com missie. Er was een precedent voor de1 behandeling van zulke zaken door de commissie", zei hij. Verworpen Noord-Korea had gisteren reeds een Afro-Aziatisch voorstel om ver tegenwoordigers naar Genève te stu ren voor besprekingen over de terug gave van schip en bemanning, vier kant van de hand gewezen.. Het had evenmin interesse getoond voor deel neming aan een debat van de Veilig heidsraad over de hele Koreaanse kwestie. Achter de schermen wordt intussen nog druk overleg gepleegd over een oplossing van het conflict. Zo hebben de bondgenoten van Arrfferika Rusland gevraagd in de kwestie te bemiddelen. Sommige diplomaten zeiden de indruk te hebben gekregen dat Rusland in stilte werkt aan een vreedzame oplossing. Inmiddels is in Djakarta ontkend dat de VS Indonesië zou hebben be naderd om in de crisis te bemiddelen. Brandend maagzuur, druk op dc maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! niet geheel vrijuit gaat. Die heeft wel formalistisch gehandeld. Aanvankelijk weigerde de heer Koe koek zelf een amendement op de con clusies van de commissie in te dienen. Dat wilde hij aan de „grote partijen" overlaten. „Als wij hert doen, wordt het toch verworpen, want dan is het besmet". Mejuffrouw Van Leeuwen (ajr.r „Een laf argument. Als u voor een zaak staat, bent u zelfs verplicht een amen dement in te dienen". Na een schorsing van het debat kwam mr. Kronenburg toch met een amendement, waarover de Kamercom missie zich dinsdag zal beraden. Op haar advies zal de Kamer dan beslis sen. In Chicago werden zeven neger- leerlingetjes toegelaten tot een lagere school, die nog uitslui tend blanke kinderen telde. Ge volg: ongeregeldheden tussen voor- en tegenstanders, waarbij men zich niet ontzag directe linksen te plaatsen op kaken van andersdenkenden (in dit geval van een voorstandster van ras senintegratie). 000R TE KUNT je stad altijd op twee d manieren bekijken. Met een ein deloze vertedering omdat het zo vertrouwd is. Dan wordt de saaiste straat, het lelijkste steegje iets om te verrukken. Maar ook met een kritisch oog en dan mankeert er zoveel aan.... Dan ontdek je in Den Haag opeens, dat nergens de trottoirs zo veel losse tegels hebben; dat het park de Paleistuin, waar de tover- hazelaar rijk bloeit en de sneeuw klokjes al bengelen, ontstellend rommelig is; dat de blikken bonte blikvangers op de Paleispromenade afschuwelijk zijn en het Binnenhof een veemarkt blijft, zonder koeien, maar met auto's tussen paaltjes en kettingen, wat lelijker is dan wan neer er koeien gestaan zouden heb ben. Maar je weet ook, dat als je eens uit die geliefde stad moest vertrek ken en er na jaren weer zou keren, je ontroerd, plechtig bijna, het alle maal weer op zou zoeken en het struikelen op de stoepen zou missen. de aangeharkte tuin te gladjes zou vinden, de Paleispromenade, die dan misschien alleen staal en glas zou zijn te saai zou vinden en het Bin nenhof? O, het Binnenhof kan al leen maar beter worden, hoe oude* het wordt als die auto's maar weg zijn en de Rooms Koning met zijn gouden manteltje terug is op de fon tein, die nu gesloopt is. Even er uil Men ziet het, de wrevel zit bij mij boven. Dat is niet goed. Want Den Haag doet vreselijk zijn best. Daarom ga ik er nu tot 15 februa ri tussenuit. Om het dan weer te zien met blijde herkenning. Even uit het bromfietsgeknetter en autogezoem naar de stilte van sneeuw en bergen. Niet haastig een taxi bellen, maar in een arreslee stappen. Geen telefoons en geen agenda. Alleen de dag van terugreis moet ik in de gaten houden. Ze hebben me allerlei adresjes ge geven en bezienswaardigheden op genoemd, waar ik echt naar toe zou moeten en ik heb braaf „ja" geknikt en gezegd dat ik het onthouden zou, maar ik garandeer niemand, dat ik niet op het eerste de beste plekje in de zon blijf zitten. En niets meer zie. Niets meer dan de blankheid van de sneeuw, waar rappe skiërs flink zijn. En de bergen, die ik niet zal be klimmen. En misschien zelfs dat allemaal niet al te lang, omdat mijn ogen toevallen. Misschien is het allemaal fieel an ders. Wie zal het zeggen? Koffers pakken. Nog duizend boodschappen doen. Hard roepen, dat je nooit alles klaar krijgt. En toch keurig op tijd in de trein stappen en wegwezen... Tot de vijftiende, zelfde plaats, zelfde tijd. UK Tokio wordt vernomen dat de Amerikaanse vlooteenheid, die sinds de aanhouding van de Pueblo voor de kust van Noord-Korea ligt, versterking heeft gekregen van een derde vliegdekschlp. Het is het 60.000 ton metende vllegtuigmoederscbip Ranger. KOPENHAGEN In Denemarken is een nieuwe regering gevormd, een niet-socialistische meerderheidsrege ring, bestaande uit vijf links-libera len, zes rechts-liberalen en zes conservatieven. Zij lost het socia listische bewind onder leiding van Jens-Otto Krag af, dat 14 jaar heeft geduurd. De nieuwe minister-presi dent is Hilmar Baunsgaard. Naar verluidt zal in het program van de nieuwe regering het accent vallen op straffe economische maat regelen, zoals vermindering van de regeringsuitgaven, verplicht sparen en belastingverhogingen. Enkele na men van ministers: Poul Hartling (buitenlandse zaken), Ninnhansen (defensie), Moeller (financiën en Soerensen (binnenlandse zaken). De operadiva Leontine Price zong voor het eerst in Parijs de rol uan Aïda in de gelijknamige opera van Verdi. Zij bracht het publiek in ex tase met haar prachtige stem, die een geweldig volume blijkt te heb ben. Critici zijn het er over eens, dat Leontine Price een zangeres van wereldklasse moet worden genoemd. BEROEP OP EUROPA IN BELANG WERELDECONOMIE WASHINGTON President Johnson heeft gisteren in een economische boodschap een be roep gedaan op de Westeuropese landen in het belang van een gezonde wereldeconomie hun kredietverlening te beperken en op hun begroting te besnoeien om zodoende hun bctalingsover- schotten te beschermen. Johnson stelde de devaluatie van het pond sterling aansprakelijk voor een belangrijk deel van de achteruit gang die de positie van de Ameri kaanse betalingsbalans in 'het vierde kwartaal van het vorige jaar te zien heeft gegeven. Hij wees er verder op, dat de betalingsoverschotten van de Westeuropese landen de weerspiege ling vormen van het Amerikaans te kort. De Amerikaanse president zei ver der, dat deze landen door hun fiscaal en monetair beleid een regelmatige expansie van hun binnenlandse eco nomie moeten zien te bewerkstelli gen. Als de Westeuropese landen deze stappen niet nemen zou er een ver traging van de economische expansie in de wereld uit kunnen voortvloeien, ten nadele van de hele wereldbevol king, aldus president Johnson in zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres. Johnson pleitte opnieuw voor doel matige en verstandige maatregelen om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans te bestrijden. Het al ternatief is zijns inziens de ineenstor ting van het internationale monetaire bestel, een mogelijke terugkeer tot het economische isolationisme en een vertraging in de expansie van de we reldhandel. De president drong bij het Congres aan op een snelle behandeling van het voorstel dat hij in de State of the Union heeft gedaan om de goud dekking van 25 pet van het Ameri kaanse geld af te schaffen. Hij ver klaarde opnieuw dat de VS de goud- prens zullen handhaven op 35 dollar per ounce. „De dollar zal even goed of beter dan het goud worden ge houden", zo zei hij ten slotte. ROME Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren zijn vertrouwen uitgesproken in de rege- ring-Moro. Daarmee is een einde ge komen aan de heftige debatten in verband met de beschuldigingen aan het adres van de voormalige stafchef van het leger, generaal Giovanni Lo renzo en de contraspionagedienst Si- far. Men heeft de generaal en de dienst verweten dat zij tijdens de politieke crisis in juli '64 van plan zijn ge weest een staatsgreep uit te voeren. Premier Moro had de vertrou wenskwestie gesteld om zijn te genstanders in de coalitieregering van vier partijen te dwingen vóór of tegen zijn opvatting uit te spreken. Moro wilde namelijk geen officieel onderzoek laten instellen naar de beschuldigingen omdat dan mogelijk militaire geheimen aan het licht zou den komen. NATO-taptoe wordt wereld-taptoe ARNHEM Van de NATO-taptoe, die van 20 tot en met 29 juni voor de elfde keer zal worden gehouden, wil men in de toekomst een wereld- taptoe maken door ook landen te laten deelnemen die niet bij de NATO zijn aangesloten. De taptoe-leiding wil dit jaar het showelement meer naar voren bren gen, zonder iets tekort te doen aan het muzikale aspect. De tien tot dus ver gehouden taptoe's trokken in totaal ruim een half miljoen bezoe kers. Besmetting Naar aanleiding van uw stukje over de maatregelen tegen het besmet tingsgevaar in Geleen het volgende: men is blijkbaar niet op de hoogte van de voorgeschiedenis, die tot deze maatregelen heeft geleid. Sinds wij in september 1967 uit Geleen in het westen des lands kwamen wonen heb ben wij geen last meer van die einde loze vlooien-misère, om van de hoofd- luis-angst nog maar niet te spreken. Er is een, hoofdzakelijk protestantse bevolkingsgroep die eerst in een sme rig krotachtig kamp heeft gewoond en thans (zoveel mogelijk bij elkaar in één wijk) nieuwe woningen bewoont Een kleine minderheid hiervan (voornamelijk zij, die met de sterke arm uit de krotten gezet moesten wor den) vertikt het behoorlijk hygiënisch te leven, waardoor ze onder de hoofd- luis en de vlooien zitten. Hun kinde ren besmetten constant de pro testantse scholen; schoolarts en wijk zuster hebben veel werk om hen te reinigen. Een halve maatregel, want thuis worden ze weer even snel besmet. Dit is voor veel normale gezinnen een wanhopige toestand, want minstens enkele keren per jaar is er weer een grote uitbarsting en sleept men zich ongelukkig met beddegoed enz. Voor de ontsmettingsmiddelen van de GGD zijn de diertjes immuun geworden. Zelf ben ik eens radeloos met een vondst van één avond (zeven stuks, die gevonden werden door je uit te kleden op een laken, een dagelijks ritueel) naar GGD, Groene Kruis enz. van Ge leen en Sittard gegaan, maar ze stuur den me van 't kastje naar de muur, omdat er geen verordeningen waren. Men moet begrijpen dat de maat eens vol is. Er is jarenlang sprake geweest van eindeloos geduld en medelijden. Monster S. E. de Lange-Tempelman Cabaretliedje Naar aanleiding van uw vraag o£ een bepaald cabaretliedje beter niet dan wel uitgezonden kon worden (VPRO-tv maandagavond) zou ik wil len zeggen, dat men God, die gelukkig voor duizenden Nederlanders nog de Heilige en Almachtige is, niet tot een bespotting maakt in een cabaretlied. Heeft men geen eerbied voor Hem, laat men dan toch niet de gevoelens van anderen kwetsen. Rotterdam R. J. Haak Cabaretliedje (2) Dr. Buskes was in de VPRO-uitzen- ding van 30 januari in slecht ge zelschap. Zijn bewogenheid met het verlorene zou beter verstaan worden in de kring van Telegraaflezers, vol gens de heer Van 't Reeve „het gepeu pel", dan onder de abonnee's en be wonderaars van een anti-christelijke omroepvereniging die onrechtmatig de naam „protestants" voert. „Vrij"-zin- nig? Och kom. „Gebonden" is juister. Had dr. Buskes werkelijk enige hoop onder deze geestelijk gebondenen, lei ders en volgelingen, enig succes te hebben met een opgestoken vinger? Zij „leven" er immers geheel in. Zij voelen zich thuis in 't grove en 't profane. Nee dominee, uw tijd is te kostbaar. Waarom laten ze hun eigen „leraars" niet van gedachten wisselen met het atheïsme? Omdat zij op de zelfde wortel stoelen. Dordrecht J. D. Houtman

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5