ZONDAG COLLECTE WERELDDIAKONAAT dagelijks 'n goede portie vlees Het loonzakje in een kerklied GEREF. GEMEENTEN SCHRIJVEN MINISTER OVER ZEDENBEDERF Verkiezingsstrijd zal weer lievig zijn Dr. Schelhaas staat achter dr. Buskes Dagbladfusies dienen te worden gemeld Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... griepbestrijder Protestantisme niet langer „ketterij" Stud '75 doet mee aan verkiezingen Kerkdienst met dr. Buskes voor radio Wereldzoïidag van baptisten Vorig jaar zes miljoen Lohman-rapport geen standpunt van de CHU Advocatenwet gewijzigd Studietoelagen onder de loep VRIJOAO 2 FEBRUARI IMS De menigte heeft Jezus gevonden. De mensen luisteren met aandacht. Maar wat ze horen, ligt hun niet zó best. Het wekt zelfs weerstanden op. „Deze rede is hard, wie kan haar aan horen?" zeggen ze ten slotte. Ze mogen Hem soms wel graag horen, ze zijn ook graag ge tuigen van die wonderbaarlijke genezingen. Maar er zijn grenzen. Het kan niet van één kant komen. Een eindje willen ze wel met Hem meegaan, maar Hij moet hen dan eveneens Tegemoet treden. Het leven is toch geven en nemen Maar Hij wil te veel. En dat is nog te zacht gezegd: Jezus wil alles. Deze rede is hard. „Van toen af keerden vele van zijn discipelen terug en gingen niet langer met Hem mede." Zo vallen er beslissingen in mensenlevens: voor of tegen Je zus. Of misschien beter: met of zonder Hem. We lezen vandaag Psalm 85 1-14 Brieven die niet zijn voorzien van naam cn adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Hulp van lezer: In uw rubriek las ik een negatief antwoord op een vraag of men als vrijwilliger naar Israël kon gaan. Dezelfde dag las ik een antwoord in „Vuur" No. 11, - woordelijk: „Voorts is o.a. nog nodig een landbouwtractorist, een rozen- kweker en zgn. kibboetswerkers, die zelf de reis verzorgen. Met het oog op de vele taken zoekt het bestuur van Nes Ammim Nederlandse vrij willigers medewerk(st)ers voor: In ternationaal. nationaal en plaatselijk werk. Inl. bij Bureau Nes-Ammim, Noordsingel 11, Rotterdam". Vraag: Naast mijn deur staat sinds drie jaar een vuurdoorn die veel bloem en daarna bessen draagt, maar wanneer ze op kleur moeten komen, worden ze steeds zwart en ▼allen af. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: Uw vuurdoorn is in sterke mate aangetast door schurft. Op bladeren, takken en vruchten veroorzaakt deze zwarte vlekken. Zodra de waarschuwingsdienst voor de tuinbouw waarschuwt voor het optreden van de schurft in appels en peren, moet u tot in september om de twaalf tot veertien dagen spuiten met 25 gram captan op 10 liter water. Wanneer dit te bezwaarlijk is, ra den wij aan de vuurdoorn te rooien en te vervangen door een vuurdoorn die onvatbaar is voor schurft. Een goede boomkweker kan u die in verschillende soorten leveren. Een heel bekende is orange glow. Deze draagt vanaf de grond met takken vol bessen, groeit niet zo hard als de oudere soorten en is zeer sierlijk. Ook andere soorten zijn zeer mooi. krachtig, direkt! ook in voordelige gezinsverpakking DEN HAAG Wanneer een pro testant rooms-kathollek wordt, zal straks niet meer van hem verlangd worden, dat hij in de plechtigheid, waarmee hij in zijn nieuwe kerk op genomen wordt, zijn vorig geloof als „ketterij" afzweert. Dit is een van de vele veranderin gen in de liturgie, die volgens het Katholiek Nederlands Persbureau op stapel staan als gevolg van het Twee de Vaticaanse concilie. Honderden heiligen, die eeuwen lang hun eigen plaats in het missaal hebben, zullen hun functie spoedig moeten neerleggen en verdwijnen in de vergetelheid van de hemelse ko ren, aldus het KNP. Ook indrukwek kende, maar voor velen niets meer zeggende zondagen als Septuagesima, Sexagesima gaan naar de musea voor kerkelijke kunst. Verwacht wordt, dat de raad voor de liturgie in Rome in zijn na jaarsvergadering zijn goedkeuring zal geven aan de wijzigingen in het - kerkelijk jaar. (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Aan de grond- raadsverkiezingen van deze maand zal een nieuwe partij deelnemen. Stud'75 is de naam van de partij, die pas ik opgericht en reeds afdelingen heeft in Utrecht, Leiden, Groningen, Wageningen en Rotterdam. In Nijme gen is een afdeling in oprichting. Stud'75 wil een verdere democra tisering van de universiteit, zowel extern als intern, en meer efficiency. De partij staat een centraal beleid van het wetenschappelijk onderwijs voor en de grondraden moeten meer dan voorheen het accent leggen op cultuur en vorming. Studenten bereiden zich voor (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM Volgende week zullen de studentenpartijen gewapend met pamfletten, bro chures, extra nummers van stu dentenbladen en zelfs een propa- gandawagen, die in Amsterdam zal rondrijden, ten strijde gaan om zoveel mogelijk stemmen te werven voor de grondraadsver- kiezingen, die op 20, 21 en 22 fe bruari gehouden worden. In Amsterdam, waar meer dan 20.000 studenten het recht hebben aan de verkiezingen deel te nemen, zal de strijd waarschijnlijk het he vigst zijn. Wie a zegt, moet ooit b zeggen (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De felste te genstander van de terzijdestel ling van de Asser leeruitspraak staat nu achter dr. Buskes. Dr. J. Schelhaas Hzn. schrijft in het blad Waarheid en Eenheid: Na het besluit tot opheffing van de leeruitspraak van de generale synode van Assen 1926 keek ieder meeleven de met spanning uit naar de houding van de synode van Amsterdam/Lun- teren tegenover de indertijd door de uitspraken van Assen getroffenen. Naar mijn mening behoort wie a zegt ook b te zeggen. Wanneer de leeruitspraak is opgeheven en Assen in haar exclusiviteit veroordeeld, dan behoren zij, die door deze uitspraak in kerkelijke moeilijkheden en con flicten zijn gekomen, eerherstel te ontvangen en van de eventueel over hen uitgesproken vonnissen te wor den verlost. AMSTERDAM De kerkdienst van de gereformeerde kerk van Am sterdam-Zuid. waarin als teken van verzoening dr. J. J. Buskes zal voorgaan, zal via de radio worden uitgezonden. De dienst is bepaald op zondag middag 18 februari. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat dr. Buskes in de Schinkelkerk zou preken, om dat dat de kerk was, waar dr. Geel kerken zijn bekende preek hield, die nu ruim veertig jaar geleden de aanleiding was tot het conflict. Men heeft nu echter besloten de Raphaelpleinkerk te gebruiken, ge let op de enorme belangstelling. De dienst begint om vijf uur. Het moderamen van de generale synode van de Gereformeerde Ker ken zal de dienst meemaken. Ook prof. dr. E. L. Smelik en ds. S. P. Vermet r zijn uitgenodigd. Ik dacht, dat dit vanzelfsprekend was. Maar de synode van Amster- dam/Lunteren heeft anders geoor deeld. Men leze haar verklaring er maar op na. Ik kan mij dus ook nu niet stellen achter het besluit van deze synode. Wel te verstaan, ik was en ben van oordeel, dat Assen terecht gesproken heeft en dat dus de ver oordeling van Assen ongerept ge handhaafd moet worden. Maar wan neer die verworpen wordt, dan is de consequentie, dat dr. Buskes, prof. Smelik en ds. Vermeer in eer worden hersteld. Hoe vreemd het dan ook klinken moge, ik sta in de beoordeling van de verklaring van onze synode achter dr. Buskes. Ik versta zijn grote te leurstelling. Ik zie met hem in de genomen beslissing kerkelijke poli tiek. Ik mis met hem in de verkla ring alle spontaniteit en hartelijk heid. Wanneer Assen veroordeeld is, moeten daaruit de consequenties worden getrokken. Dan worden ver oordeeld de mannen van Assen. Dan wordt gerechtvaardigd, wie zich in dertijd tegen Assen heeft verzet. (Dr. Schelhaas schreef dit nog voordat de twééde synodale verkla ring bekend werd, die inhield, dat dr. Buskes toch één keer preken mag in Amsterdam-Zuid; red.) ARNHEM Aanstaande zondag, de zondag van het werelddiakonaat, zal het in de baptistengemeenten bo vendien baptistenwereldzondag zijn. Al jarenlang is het de gewoonte van de baptisten over de gehele we reld, om op de eerste zondag in fe bruari hun verbondenheid te geden ken. Ditmaal wordt speciaal de aan dacht gevraagd voor de 550.000 bap tisten in Rusland, de 510.000 bap tisten in India en de 230.000 baptisten in Birma. Birma zette in 1966 alle buiten landse zendelingen het land uit. De Birmaanse baptisten wisten het werk echter voort te zetten. India beperkt sinds vorig jaar het aantal buiten landse zendelingen. Opvallend is dat de belangstelling voor de verkiezingen de laatste jaren aanmerkelijk is toegenomen. De stu dent toont een groeiende belangstel ling voor de samenstelling van de grondraden, die steeds meer zeg genschap krijgen. In Amsterdam is vooral de ASVA actief. Vorig jaar nam reeds de helft van het aantal leden deel dan de verkiezingen, hetgeen aanzienlijk meer is dan in voorgaande jaren. De grootste partijen in het strijdgewoel zijn het NSA (Nederlands Studenten Akkoord) en de Studentenvakbe- weging (SVB). De SVB kreeg 28 van de vijftig stemmen, het NSA 17. De Progressieve Studenten Orga nisatie (PSO) is in de hoofdstad ge heel verdwenen, voor een deel is zij opgegaan in het NSA, dat een herstructurering op langere termijn voorstaat. Verder neemt nog een aan tal kleinere partijen aan de verkie zingen deel. Uitspraak op 15 februari a.s. Ds. Drost 25 jaar predikant RIJSWIJK (Z.H.) De hoofdleger- predikant ds. J. Drost staat 21 febru ari 25 jaar in het ambt. Ds. Drost werd geboren in 1915 en werd in het ambt bevestigd in de gereformeerde kerk van de Lier op 21 februari 1943. In 1947 vertrok hij naar Ede, waarna hij in 1952 vooT de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea een standplaats kreeg in Hollandia. Ds. Drost werd in 1961 luchtmacht- predikant en in 1966 hoofdlegerpredi- kant. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Aanstaande zondag wordt in de meeste protestantse kerken de jaarlijkse collecte voor het wereld diakonaat gehouden. Vorig jaar bracht deze collecte een kleine zes miljoen op. Gisteren vertelden enkele vertegenwoordigers van de stichting Oecumenische Hulp en van het gereformeerde werelddi akonaat in een bijeenkomst met de pers, waar voor dat geld allemaal nodig is. De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken hebben per jaar alleen al voor voedselhulp een kleine anderhalf miljoen nodig. In verschillende landen zijn ze ech ter begonnen met landbouwprojec ten waarbij het accent vooral wordt gelegd op agrarische voorlich ting om de belangrijkste oorzaken van de honger weg te nemen. Ook voor andere projecten geldt, dat men als het enigszins mogelijk is liever mensen stuurt dan geld of goederen. Een goede voorlichting heeft op langere termijn voor de hulpverlening namelijk meer effect, aangezien men dan de betrokkenen kan leren zichzelf te helpen. Uiteenlopend Enkele cijfers illustreren dat het werelddiakonaat over heel de wereld projecten van zeer uiteenlopende aard opzet. DEN HAAG CH-fractieleider J. T. Mellema heeft gisteren in een po litieke radio-uitzending van de CHU er op gewezen dat men het rapport van de De Savornin-Lohmanstichting over de kiesrechthervorming niet als het standpunt van de CHU mag beschouwen. Wanneer men dit wel doet, trekt men, aldus de heer Melle ma, een voorbarige conclusie. Het rapport van de Lohmanstich- ting, het wetenschappelijk bureau van de CHU, moet gezien worden als een bijdrage aan de discussie. De heer Mellema deelde voorts mee dat de CH-fractie op 18 maart een speci ale vergadering zal beleggen waarop diverse kwesties rond het kiesrecht, zoals de opkomstplicht en het distric tenstelsel, besproken zullen worden. Behalve het rapport van de Loh- manstichting zullen ook opvattingen, die van andere zijde naar voren zijn gebracht, ter sprake komen. Zoals bekend heeft de Loh- manstichting vorige week in haar rapport gepleit voor handhaving van de evenredige vertegenwoordiging en de opkomstplicht, zonder strafsanctie. Het rapport adviseerde voorts tot instelling van een kiesdrempel van 2 of 3 procent. Weer in Enropa Kopenhagen zw. bew. Londen zw. bew. Amsterdam licht bew Brussel Luxemburg Parus Nice Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbrück Madrid Majorca I De Gereformeerde Kerken besteed- I den in 1967 ruim 750.000 gulden in I Indonesië (voedseldistributie op Soemba en Java, onderwijs, hulp aan bejaarden en gehandicapten, landbouwprojecten en dergelijke), meer dan 250.000 gulden in Hong kong (een tehuis voor vluchtelingen kinderen), bijna 550.000 gulden in Pakistan, 80.000 gulden in Perzië, een half miljoen in het Nabije Oosten, bijna een ton in Afrika, 190.000 gul den in Europa, ruim een ton in Curagao en Suriname en 150.000 gulden in Brazilië en Argentinië. De Nederlandse Hervormde Kerk is vooral actief in Afrika (250.000 gulden), Indonesië en Israël, terwijl vorig jaar ook bijna 62.000 gulden' werd besteed aan vluchtelingenhulp. Andere giften gingen naar Vietnam (25.000), het Deltapastoraat aan de Mississippi (42.000), het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika (47.000) en naar minderheidskerken in Europa (80.000 gulden). Verleden jaar brachten de gere formeerden verreweg het grootste deel van de collecte bijeen (bijna drie miljoen van de in totaal bijna zes miljoen). De hervormden kwamen niet ver der dan tot ruim een miljoen. De overige kerken zorgden samen even eens voor een miljoen en IKORS Wilde Ganzen leverden tenslotte ook nog bijna een miljoen op. De gironummers: 5261 van de stichting Oecumenische Hulp te Utrecht en 2211 van het gerefor meerd werelddiakonaat te Utrecht. De moderamina van de generale synodes van de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken hebben in brieven aan pre dikanten en kerkeraden dringend verzocht om voorbede voor de wereldhandelsconferentie, die giste ren in New Delhi begonnen is, in de kerkdiensten van aanstaande zondag. Tevens roepen zij de gemeenten op tot offers en grotere inspanning. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag na een korte discussie een voorstel tot wijziging van de Advocatenwet aanvaard. De wijziging heeft o.m. betrekking op de strafrechtelijke bescherming van de titels van advocaat en procureur, de schorsing van advocaten en procu reurs die wegens psychische of fysie ke gebreken hun praktijk niet meer behoorlijk kunnen uitoefenen, en de regeling dat advocaten en procu reurs hun diensten niet buiten ge gronde redenen mogen weigeren. Planten brengen gezelligheid in hols. Met bun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje bier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. (Van onze kerkredactie) MIDDELBURG Na het pro test van de Gereformeerde Ge meenten in Nederland hebben de Gereformeerde Gemeenten nu een bezwaarschrift gericht aan minister Klompé betreffende de IKOR-C VK-Oudej aarsavonduit- zending en de zedenverwildering in het algemeen. Ook hebben de Gereformeerde Ge meenten in een bezwaarschrift aan minister De Block (economische za ken) gevraagd om een wettelijk ver bod van handelsbeurzen op zondag. Persraad: Onderzoek naar gevolgen geh. bew. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. licht bew. onbew. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG-'— De Persraad heeft minister Klompé (cultuur) geadviseerd een meldingsplicht voor dagbladfusies in te stellen. Voordat tot fusie wordt overge gaan, dient een onpartijdig on derzoek plaats te hebben naar de consequenties van zo'n con centratie. Deze controle kan, al dus de Persraad, het beste ge beuren door een orgaan uit het perswezen zelf en niet door de overheid. Dit is een van de conclusies die de Persraad heeft neergelegd in een rapport aan minister Klompé over de economische moeilijkheden in de dagbladwereld. De minister had de Persraad hierom gevraagd. Het vertrouwelijke rapport is in de open baarheid gebracht door de Volks krant. Minister Klompé zal op grond van dit rapport aan de Kamer nadere voorstellen doen om de positie van de dagbladpers te verbeteren. Vol gens de Volkskrant vraagt de Pers raad in het algemeen verdere las tenverzwaring voor de pers te voor komen. Gevraagd wordt de radio- en tv- reclamezendtijd in 1969 niet eerder uit te breiden dan wanneet de ad vertentieopbrengsten van de dag bladwereld een stijgende lijn ver tonen. Voorts wordt de suggestie gedaan de overheid steun te laten verlenen bij de ontwikkeling en vernieuwing van de technische apparatuur in het krantebedrijf. Verder is de Persraad het eens met een aantal suggesties die ter ondersteuning van het krantebedrijf door de Nederlandse Dagbladpers zijn gedaan. Het gaat hier vooral om facilitei ten van fiscale aard. Genoerhd wor den: afschaffing van de omzetbelas ting op krantepapier, verlaging van de PTT-iarieven voor verzending van nieuwsbladen, geen verdere ver hoging van de spoortarieven voor het krantenvervoer en verruiming van het prijsbeleid voor abonne menten en advertenties. De Persraad vraagt de compensa tieregeling voor dagbladen als ge volg van inkomstenderving zolang te laten doorgaan als de dhgunstige in vloed van de radio- en tv-reclame blijft bestaan. Geadviseerd wordt deze compensatieregeling zo snel mogelijk verder uit te werken. Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn.Vandéérvlees uw hoofdschotel, elke dag! JAN WIT: MOEILIJK IEDER TE BEVREDIGEN In hun eerste brief constateren de deputaten bij de hoge overheid van de Gereformeerde Gemeenten, dat tegen uitzendingen per radio en te levisie, welke naar hun oordeel ze denbedervend zijn en een ontzettend gevaar meebrengen, in het bijzonder voor de jeugd, door de rechter niet wordt opgetreden en alzo geen straf vervolging wordt ingesteld, terwijl ook de minister van justitie geen opdracht geeft om proces verbaal op te maken. Hieruit blijkt dat dit alles getolereerd wordt, zo schrijven zij. Deputaten noemen als voorbeelden naast de „Liedjes aan de kerk" ook de uitzendingen Hoepla en Sextant Kanker „Dit alles en nog zoveel meer wij denken aan uitgaven van boe ken onder andere van Jan Kremer en Van het Reve, waarvan de in houd zo uitermate krenkend, Godont- erend en zedekwetsend is doet ons met veel zorg bezet zijn, aan gezien de overheid, als Gods diena res, haar van Gods wege opgelegde roeping verzaakt, waardoor het kwaad voorteet als de kanker. Deputaten, dit alles met droefheid konstaterend en God biddend, dat. ons volk van dit verwoestend, God- onterend en met Zijn heilige Wet in strijd zijnde zondekwaad moge ver- lóst worden, doen bij deze een be-* roep op Uwe Excellentie, dat het U behagen moge zulke maatregelen te treffen of te bevorderen, dat zulke maatregelen worden getroffen dat een einde wordt gemaakt aan God tergende en zedenverwoestende uitzendingen, en dat van overheids wege worde opgetreden tegen het uitgeven van zedeloze lectuur", aldus de brief aan minister Klompé (cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk). Jaarbeurs Aan minister De Block betuigen deputaten hun dankbaarheid voor zijn 'toezegging, dat hij al het mo gelijke zal doen, om de directie van de Jaarbeurs op haar besluit tot openstelling op zondag te doen te rugkomen. Mocht dat echter niet tot het gewenste resultaat leiden, dan vragen zij om een wetelijk verbod. Zij gronden dit op het vierde ge bod alsmede op sociale overwegingen. Beide bezwaarschriften zijn onder tekend door ds. L. Rijksen te Rot terdam en A. J. Schot te Middel burg, respectievelijk voorzitter en secretaris van het deputaatschap by de hoge overheid van de Gerefor meerde Gemeenten. DEN HAAG Minister Veringa van onderwijs en wetenschappen heeft een commissie geïnstalleerd, die een onderzoek zal instellen naar de wisselwerking tussen rijksstudie toelagen en kindertoelagen en kin deraftrek anderzijds. Ook de mate waarin bij de vast stelling van de rijksstudietoelagen met het vermogen van de aanvra gers en hun ouders rekening moet worden gehouden, dient nader te worden onderzocht. Voorzitter van de commissie is prof. J. E. A. M. van Dijck te Til burg. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Over de moeilijkheden op weg naar een nieuw kerkboek schrijft ds. Jan Wit in het hervormd blad „Woord en Dienst". De kerk bestaat nu eenmaal uit mensen, zo betoogt hij, om dan te vervolgen: Wat verlangt de kerk eigenlijk van haar gezan gencommissie, van haar dichters en dus in laatste instantie van haar kerkboek? Daarnaar kunnen wij eigenlijk alleen maar gissen. Er zijn natuur lijk wel allerlei particuliere meningen. Het is bij voorbeeld haast wel zeker dat de echte liturgen en de echte kerkmusici het meest zouden verlangen naar een liturgisch, poëtisch en muzikaal zo volmaakt mogelijke bundel, hoogst waarschijnlijk een betrekkelijk kleine bundel met zeer klassieke liederen. Maar zo'n bundel zou menig dorps- en stadspredikant en -organist doen zuchten en steu nen. Die verlangen veel meer naar een wat dik kere bundel met goed zingbare liederen geschikt voor het eenvoudige gemeentlid, wie dat dan ook moge zijn. En dan zijn er nog de jeugdbewegers en kerk-binnenstebuiten-keerders die eigenlijk liefst maar helemaal van dc koraalachtige liederen af zouden willen. Die zitten meer te wachten op We shall overcome in het Nederlands en verder op liederen over het loonzakje, het vliegverkeer en de luchtverontreiniging. Ten slotte zijn er dan nog een aantal gewone kerkleden die alleen maar zullen kijken of Uren, dagen, maanden, jaren, Op bergen en in dalen, en nog enkele andere zeer bekende oude liederen er wel in staan en die de bundel verder misschien willen uitgebreid zien met het Ere zij God op de bekende Pruisische marsmelodie, Stille nacht, heilige nacht en Er ruist langs de wolken een lieflijke naam. ONVERDRAAGZAAM Dit alles heeft de gezangencommissie zich na tuurlijk gerealiseerd. Maar wat ze zich vrees ik niet voldoende gerealiseerd heeft is, dat de meeste personen uit de hier omschreven pressure- groups absoluut niet geneigd schijnen te zijn om aan hun buurman te denken, die er misschien net een beetje anders over denkt. Dat blijkt wel genoeg uit wat er is losgekomen na de verschij ning van de proefbundel met 102 gezangen en nadat wij het volledige dossier op tafel hebben De coryfeeën van het „hoge" kerklied roepen nu: Er staan veel te veel flauwe versjes in die muzikaal en liturgisch niets voorstellen. De vernieuwers missen hun landingsbanen en fabrieksschoorstenen en roepen juist: Wat moe ten we met al die oudbakken boel, gooi al die Latijnse hymnen en al die Lutherliederen er maar uit. En de gewone dorps- en stadspredikanten schrijven: Hoe moeten we in 's hemelsnaam al die moeilijke melodieën aan de mensen leren. ^En het lijkt wel of iedere partij hardnekkig zwijgt over wat ze in ons ontwerp wel naar hun gading kunnen vinden. Nee, aan die schijnbare onverdraagzaamheid hebben wij, geloof ik, echt niet voldoende gedacht. ANDERE WEG Maar als we er ook aan gedacht hadden dan hadden we geen vin kunnen verroeren en geen mond open kunnen doen. Wij hebben dan ook een andere weg gevolgd om de kerk een aantal oude en nieuwe liederen aan te kunnen bieden. Wij hebben ons afgevraagd: Ten eerste, wat uit de oude bundel is nog bruikbaar, en daarbij hebben we ook wel degelijk zo nu en dan ge dacht: we vinden dit of dat versje wel uit de tijd, maar het functioneert nog zozeer bij de gemeente dat we het niet kunnen schrappen. Ten tweede hebben we ons afgevraagd: wat ontbreekt er eigenlijk aan onze huidige bundel; en ten derde hebben wij gekeken uit welke bron nen we liederen voor onze gemeente zouden kun nen en moeten putten. NED. HERV. KERK Beroepen te Bleskensgraaf, G. van Estrik te Genemuiden; te Holwierde (toez.), J. van Leeuwen te Rockanje; te Schoonhoven (vac. H. Jongerden) en te Vlaardingen (vac. G. Biesbroek), drs. A. Noordegraaf te Oldebroek. Aangenomen naar Benschop, kand. W. Verboom te Culemborg, die be dankte vooi Benthuizen, Brandwijk, Den Bommel, Dussen (toez.), Gende- ren, Heteren (toez.). Melissant, Schel- luinen en Valburg. Bedankt voor Werkendam (vac. A. de Bruiin), Joh. Dijkstra te Kampen. Beroepbaar kand. J. G. Barnhoorn, Parklaan 59, Sassenheim. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwolda-Woldendorp (accl.). kand. W.' B. Obbink te Amster dam. Aangenomen de benoeming tot direc teur van de stichting gereformeerd cen trum voor jeugd- en jongerenwerk in Zeeland, J Wessel te Middelburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen aan de Rijn, Pu Sneep te Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Enschede en voor Waarde, A. Hoogerland' te Werkendam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2