TAAI VERZET VIETCONG Gewapende roofoverval op winkel JAMIN Commentaren veel gespaard Amerikaanse tegenaanval op Hoe-é Nijpend voedseltekort in Saigon Dr. Berghuis (oververmoeid) in Crita) HET WIER Pengel roept Einaar terug Rijk de Gooyer pakt de „Tros" In Chili grote bosbranden Fouché president van Zuid-Afrika BULTHUIS Stemmen staken over koopavond in Rotterdam Net voor meting vuile lucht Philipslonen 4,5 pet hoger CARAVAN RAI68 SS-JtUJ Vrijdag 2 jebruari 1968 48ste jaargang I ge Rotterdammer Dordts Dagblad J Nieuwe Mnctevn P. DIEMER Hoofdredacteuri Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich U ghebleven mijn her» In teghenspoetl" Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf SPREUK De grootste moeilijkheden liggen daar, waar wij ze niet zoeken. GOETHE Zondag collecte werelddiakonaat pagina Kernmerk „Zo, nu kun je uit drie bomen kieren." TULPENWERELD IN REP EN ROER pagina ii 7 DE BILT Langs de flank van een hogedrukgebied, waar van de kern bij de Golf van Bis kaje is gelegen, is in de afgelo pen 24 uur onstabiele lucht via de Britse eilanden West-Europa binnengestroomd. Het front van deze lucht strekte zich vanmor gen van Polen tot de Azoren uit. De frontpassage ging in ons land met enige regen gepaard. In het komende etmaal blijven wes telijke tot noordwestelijke win den over onze omgeving staan. Deze voeren enigszins onstabiele lucht aan, waarin zich enkele buien kunnen ontwikkelen. In de nacht van vrijdag op za terdag kan in het binnenland tij dens opklaringen de tempera tuur plaatselijk een paar graden onder het vriespunt dalen. Overi gens komt er in het temperatuur- verloop niet veel verandering. SAIGON In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, waar al tweeduizend burgerslachtoffers zijn gevallen, zijn vanmorgen Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen op grote schaal be gonnen met het opsporen van Vietcong-leden. Amerikanen rijden in gepant serde voertuigen door het cen trum om het vuur van sluip schutters te trekken. Zuidvietna- mezen doen huiszoekingen en in een ander deel vart de stad trekt de politie schouder aan schouder door de straten. Tegelijkertijd deden Vietcong- strijders en Noordvietnamezen een nieuwe aanval op de Chinese volks wijk aan de rand van Saigon. Hier werden twee politiebureaus bezet. Vlakbij het Cho-Ray-ziekenhuis bra ken hevige straatgevechten uit. De Amerikaanse artsen zijn al geëva cueerd. De belangrijkste wegen naar de hoofdstad, ook die van het vlieg veld, zijn afgesloten of liggen onder vuur. Dat heeft al geleid tot een ernstig voedseltekort in deze mil joenenstad. Voor sommige artikelen zijn de prijzen met vijfhonderd pro cent verhoogd. Bezet Ook in de omgeving van Saigon laaide de strijd vandaag weer op. De plaats Thoe Daoe Mot, die aanvan kelijk door de Vietcong met rust was gelaten, bleek gisteren door hen te zijn bezet. Vanmorgen konden de Vietcong-troepen echter worden ver dreven. De stad Pleikoe werd vanmorgen aangevallen door zeker twee Noord- vietnamese regimenten. Tanks van het Zuidvietnamese leger zijn be gonnen het centrum van de stad te bombarderen. Bij Hoe-é in het noorden gingen Amerikanen en Zuidvietnamezen tot een zware aanval over. De Vietcong houdt een deel van deze belangrijke stad bezet. Veel burgers zijn al om het leven gekomen. Het Amerikaanse opperbevel heeft bekendgemaakt dat de Vietcong de laatste drie dagen al 10.553 mensen verloren heeft. Aan de kant van de Amerikanen en de Zuidvietnamezen vielen 917 doden. President Johnson heeft gisteren nog eens ondubbelzinnig te verstaan gegeven dat de VS hun bombarde menten op Noordvietnam niet zul len staken „voordat de vijand dui delijk heeft gezegd dat zij de ter reur niet zal opvoeren". Als de bom bardementen werden stopgezet, zou de oorlog worden verlengd, aldus de president. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de Amerikaanse troepen in Vietnam. „De vijand zal steeds weer falen zolang zij de vrijheid en de vrede bedreigt." „Wat zouden de Noordvietname zen doen als ze met rust zouden worden gelaten? Heel eenvoudig: de vijandelijke troepen in het zui den zouden versterkt en beter uit gerust worden. De oorlog zou harder worden." De aftredende minister van defen sie. McNamara, zei gisteren het niet nodig te vinden dat meer Ameri kaanse militairen naar Zuid-Vietnam worden gestuurd. Het geweldige ver schil in verliezen bewijst dat de aanwezige troepen 'tegen hun taak zijn opgewassen. Wel moeten meer jonge Zuidvietnamezen in militaire dienst worden opgeroepen. Generaal Westmoreland, de Ame rikaanse opperbevelhebber in Zuid- Vietnam, gelooft dat de aanvallen van de Vietcong en de Noordvietna mezen nog zullen worden uitgebreid. Bij deze „derde fase van het vijan delijk plan" zullen meer communis tische troepen zijn betrokken dan ooit in de Vietnamese oorlog. Laatste week OPRUIMING Kamerbreed NYLON TAPIJT 360 cm. breed HOOGPOOL NYLON 1 1 Q 380 cm. breed I I O» SUPER BOUCLÉ 380 cm. breed INTERIEURVERZORGING BULTHUIS 71- 69.- Op een bijeenkomst van duizend leidende figuren uit de Verenig de Staten in een hotel te Wash ington hield president Johnson een grimmige toespraak. Ten slotte riep hij de aanwezigen en zijn volk op te bidden om ver trouwen en sterkte in een tijd „dat wij verleid worden onze plichten te verzaken en het werk dat wij moeten doen, niet te doen". Het was daarna geruime tijd stil in de zaal. SCHIPHOL Premier Pengel heeft de gevolmachtigde minister van Suriname in ons land, dr. J. F. E. Einaar, voor overleg over het grensgeschil met Guyana teruggeroe pen. Dr. Einaar is gisteren naar Pa ramaribo vertrokken. Voor zijn vertrek noemde 'hij de in de Nederlandse kranten verschenen berichten over een nood- en oor logstoestand in Suriname uit de lucht gegrepen. Naar zijn mening zijn deze berich ten afkomstig uit Georgetown (de hoofdstad van Guyana) en gebaseerd op verkeerd geïnterpreteerde Suri naamse radioberichten. De gevolmachtigde minister zag als enige oplossing „dat beide partijen aan tafel gaan zitten". Gevraagd hoe men naar zijn mening tot dit overleg kan geraken, antwoordde minister Einaar slechts: „Dat weet men in Su riname, daarom ga ik er nu 'heen". Een Zuidvietnamees jongetje houdt de arm vast van zijn vriendje, wiens hoofd in voorlopig verband is gewikkeld en wiens kleren met bloed zijn besmeurd. Het kind werd gewond bij een raketexplosie tijdens gevechten tussen de Vietcong en de Amerikanen in Saigon. morgen voordeel bitterkoekjes 250 gram van 85 niet duur wc! heerlijk HILVERSUM Opnieuw komt er een scheiding in het duo Rijk de Gooyer-johnny Kraaykamp. De heer De Gooyer treedt per 1 juli als pro ducer in dienst bij de Tros-televisie. Als „paar-apart" zal het koppel dit seizoen nog optreden in de shows van de Avro. Daarna zal Johnny Kraay kamp een tournee maken met een toneelgezelschap. HILVERSUM De populaire ac trice Enny Mols-de Leeuwe zal een gastrol vervullen in het televisiespel van de Vara, „Ja zuster, nee zuster,". Ook Johnny Kraaykamp is voor een rol gevraagd, maar daarvoor zal de Avro, waar hij onder contract staat, toestemming moeten geven. SANTIAGO In Chili woeden ten zuiden van de hoofdstad Santiago op vijftig plaatsen bosbranden Het ministerie van landbouw spreekt van «en nationale ramp, waarbij volgens een voorlopige schatting voor 140 miljoen gulden schade is veroorzaakt. 's-HERTOGENBOSCH Twee mannen hebben gisteravond uit de zelfbedieningsgrossierderij Sligro N.V. aan de Weerdskampweg in Den Bosch enkele honderden guldens, on geveer tweehonderd sloffen sigaret ten en een paar transistorradiootjes gestolen. Even na zes uur betraden de man nen de winkel, waar alleen de be drijfsleider, de 48-jarige heer J. van der Ven, aanwezig was. Een van de mannen had een kous over zijn hoofd, de ander had een donkere bril op. Met een vuurwapen werd de heer Van der Ven in bedwang gehouden. Toen hij toch probeerde naar buiten te rennen, wierpen de mannen zich op hem en bonden hem met een touw vast. Ze gooiden ook een stofjas over zijn hoofd. Hij werd gedwongen de overvallers te wijzen waar de geldkist stond. Toen de overvallers die hadden, haalden ze grote dozen uit het maga zijn, die ze volstopten met sloffen sigaretten; Hierna brachten ze de bedrijfslei der naar een andere ruimte in het gebouw. Kennelijk hebben ze nog even verder gezocht. Na een half uur wist de heer Van der Ven zich van zijn touwen te bevrijden en kon hij bij de buren de politie bellen. Zijn eigen telefoonsnoer was doorgesne den. KAAPSTAD Jacobus- Fouché (69) is gisteren gekozen tot president van Zuid-Afrika. Hij vervangt T. E. C. Dönges, die onlangs is overleden. Fouché was voor zijn benoeming minister van defensie en van land bouw en van watervoorziening. LAATSTE WEEK OPRUIMING NOTEN 7*4, VITRINE KAST MAHONIE 705 WANDKAST BANKSTEL met dralen OOI* velours bekleed 'J' FAUTEUIL met linnen bekleding SMYRNA HUISKAMER KARPET 1QQ 200 x 300 '*0, 225 x 320 248. WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 Debat tot in nacht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is nóg niet bekend of de Maasstad een koop avond krijgt. Aan het einde van een urenlang debat, dat tot in de afgelo pen na<tt duurde, staakten de stem men: 22 22. In een volgende verga dering moet de kwestie dus opnieuw worden behandeld. B. en W. hadden voorgesteld een proef met een vrijdagse koopavond te nemen voor één jaar. Kamer van Koophandel, het merendeel van het bedrijfsleven en de werknemersbon den waren tegen. Dat was de afgelo pen maanden gebleken uit lawines van adviezen en adressen aan de raad. Voor- en tegenstanders hebben in de discussies vele oude en nieuwe argumenten aangevoerd. Wethouder J. Worst (econ. aangelegenheden) kwam met een zeer gedocumenteerde verdediging. Burgemeester W. Tho massen vond argumenten ter on derstreping van het eensluidend standpunt van B. en W. A li koord regeritig-Phili ps EINDHOVEN De regering en Philips hebben een overeenkomst ge sloten inzake ontwikkelingswerk en wetenschappelijk onderzoek op het terrein van de luchtverontreiniging. De overeenkomst betreft in het bij zonder de samenwerking met betrek king tot het onderzoek naar de mo gelijkheid van het ontwerpen en tot stand brengen van een in hoge mate geautomatiseerd landelijk 'net van stations voor de meting van luchtver ontreiniging boven ons land. De overeenkomst loopt tot 1 ja nuari 1971. Tot dusver heeft het Rijksinstituut voor de volksgezond heid bijna een miljoen gulden ge- j investeerd voor de opbouw van het nationaal meetnet Van onze parlementsredactie Pers (1) T~\E afgelopen dagen hebben twee belangrijke uitspraken op pers- gebied opgeleverd. De eerste is een uitspraak van de Hoge Raad, ons hoogste rechtscolle ge, ten aanzien van hetgeen wel wordt aangeduid als pornografie. Ook in ons land wordt met betrek king tot hetgeen gedrukt en ver spreid mag worden in deze tijd wel gepleit voor ziilk een verwijding van de grenzen dat er van grenzen nau welijks meer mag worden gespro ken. Welnu, ons hoogste rechtscollege heeft nu duidelijk uitgesproken, dat die grenzen er nog wel degelijk zijn, en het heeft bovendien niet mee willen doen aan verlenging ervan. Wij verheugen ons over deze uit spraak. Ze mag gelden als een richt lijn voor wie, hetzij al* politie-or- gaan hetzij als orgaan van de rech terlijke macht, met de zorg voor de naleving onzer wetten zijn belast. Ze houdt bovendien een waarschu wing in aan het adres van wie voor zichzelf menen mocht dat tegen woordig alles maar mag. DEN HAAG Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de ARP, lid van de Eerste Kanier en burgemeester van Kampen, is voor observatie opgeno men in het zieken huis te Emmeloord (H. O. Polder). Hij lijdt aan chronische oververmoeidheid. Midden vorig jaar moest hij om dezelfde reden zijn werkzaamheden geruime tijd on derbreken. De heer Berghuis zou binnenkort wor den benoemd tot burgemeester van Hil versum in de vacature-Boot. De minis terraad heeft kortgeleden het desbetref fende besluit ter tekening aan de Konin gin voorgelegd. Algemeen verwachtte men een dezer dagen de publikatie van het KB. Door de ziekte van de heer Berghuis is diens benoeming nu enigszins dubieus geworden. Naar verluidt geeft de ARP- voorzitter er de voorkeur aan nu eerst de medische adviezen af te wachten al vorens zijn definitieve beslissing te ne men. Vermoedelijk is met het oog op zijn gezondheidstoestand gewacht met de on dertekening van het benoemingsbesluit. Voorstel vakbonden: (Van onze soc. econ. redactie) EINDHOVEN Nadat de vak- bonten de Philips-directie reeds eerder hun wensen hadden kenbaar gemaakt voor verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden per 1 april, is thans gevraagd om een verhoging van de lonen en salaris sen met 4M> procent. De vakbonden zjjn bereid opnieuw een drie-jarig contract af te sluiten. Op 1 juli 1969 en 1 juli 1970 zouden de lonen dan eveneens met AVz pro cent moeten stijgen. Gaan de kosten van levensonder houd in deze perioden omhoog, dan zal elk percentage waarmee deze kosten méér dan 1 procent stijgen, nog extra in de lonen moeten wor den verwerkt tot een maximum van 2 procent. Kostenstijging Samen met de voorgestelde werk tijdsverkorting en andere verbete ringen in de secundaire arbeidsvoor waarden, betekenen de wensen van de vakbonden een jaarlijkse loon kostenstijging bij Philips van 5 Vz procent, de door te berekenen prijs stijgingen nog niet meegerekend. Verwacht mag worden dat voor de metaalindustrie, waarvan het drie-jarig contract op 1 november afloopt, de wensen niet ver de Phi- lipsvoorstellen zullen ontlopen. Tegen deze achtergrond valt niet te verwachten, dat het afgebroken overleg in het bouwbedrijf, waar de werkgevers niet verder willen gaan dan 3 procent, gauw op gang zal ko men. Vrij...dan de caravan! toebehoren uit 12 landen nog 2 dagen speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N-S.-stationi Pers (2) T"\E andere mededeling behelst de aankondiging uit Indonesië dat zeer binnenkort de sinds 1965 daar bestaande percensuur, voor zover nog aanwezig, vrijwel geheel zal worden opgeheven. Ook dat achten we een goede zaak. Het pleegt niet te pleiten voor een staatsbestel wanneer het zich alleen met behulp van censuur op de pers op de been kan houden. Dat is on gezond en ondemocratisch. De moeilijkheden waarin Indonesië enkele jaren geleden kwam te ver keren brachten de invoering van perscensuur mee. Het is trouwens bekend dat reeds het bewind van Soekarno, naar de maatstaven der democratie, zwakke plekken ver toonde. Verwacht mocht worden dat het nieuwe bewind zich tot taak zou stellen, aan de democratie wezen lijke inhoud te geven. De jongste voorziening op persgebied mag ge zien worden als een aanwijzing dat het dit bewind daarmee ernst is. Informatie ALLEN weten wij, hoe irritant het kan zijn op een station te moe ten wachten op een vertraagde trein of ook te zitten in een trein die voortijdig heeft moeten stoppen, zonder omtrent feit èn oorzaak be hoorlijk te worden ingelicht. Daar gaan de Nederlandse Spoor wegen nu verbetering in brengen. Via de omroepinstallatie zullen de reizigers op de perrons beter op de hoogte worden gehouden en in de treinen zelf zien de conducteurs zich met deze taak belast. We achten dit een gelukkige voor ziening die wezenlijk tot de service bijdraagt. De mens van deze tijd is als regel een gehaast mens. Hij is bovendien graag een geïnformeerd mens. Dat is een deel van zijn volwassenheid. Hij wil weten van hoe-en-wat. Dat geldt in liet groot en in het klein. Zijn deelnemen aan het verkeer is daarbij inbegrepen. We hadden naar een voorziening als nu uitgewerkt reeds uitgezien. Ze voorziet in een behoefte. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De eerste maand van 1968 heeft voor de spaarbanken, met name in de drie grote steden, een opzienbarend spaaroverschot op geleverd, vooral dank zij de actie tot stimulering van het girale ver keer. Belangrijk meer salarissen en pensioenen worden via de banken verrekend. Uiteraard namen nu ook de terug betalingen toe ook al door de op ruiming van de winkels. Desondanks zijn er forse inlegoverschotten. De Spaarbank te Rotterdam had een inlegoverschot van 11 miljoen, een januarirecord. (Inleg 44 miljoen, terugbetaling 30 miljoen). Vorig jaar waren de cijfers respectievelijk 33 en 24 miljoen, met een overschot van 6 miljoen. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag waren de cijfers: ingelegd 52 miljoen (43 miljoen vorig jaar). Terugbetaald 45 miljoen (38). Rond 7 miljoen gespaard (5). In Amsterdam tenslotte minder opvallende cijfers. Ingelegd in ja nuari 39 miljoen (37); terugbetaald 32 miljoen (32). Ruim 7 miljoen ge spaard. Uit alles blijkt: de giroslag van de spaarbanken boekt duidelijke re sultaten. AMSTERDAM In de Pythago- rasstraat is gisteravond een aanslag gepleegd op de 28-jarige taxichauf feur J. Kemna, die met steekwon den in een ziekenhuis is opgenomen. Zijn toestand is redelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1