Laatste nieuws NAS|r« GEVECHTEN IN SAIGON DUREN NOG VOORT JAMIN Commentaren Boven Rotterdam geen lawaai meer Dertig taxichauffeurs op de vuist met de Haagse politie Mevrouw White overleden binnenhuis'68 Pengel stelt bezoek weer uit Bijeenkomst tegen nazi's verstoord -GORENG 700GRM1.99 600GR2401.9" Ruim 5000 Vietcong-doden Wijk wordt uitgekamd Twee jongens ter dood veroordeeld Minimumloon nu f131 Nieuwe Leidse Courant Dir«douri F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia ghebleven mijn hert In teghenjpoetl" Donderdag 1 februari 1968 48ste jaargang het kwartet L f 1 storko Wi.tVjilï'iJ vlor vooraanstaande prol. chr. dagbladen I pe Rotterdammer i Oordis Dagblad j Courant Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf morgen voordeel pinda rotsjes 200 gram van 92 voor 79 niet duur we/ heerlijk Vijf enorme bokken en een aantal sleepboten hebben gistermiddag de Hornland uit de Nieuwe'Waterweg gelicht en het schip het Prinses lrenedok op de Verolme-werf in gevaren. De bergingswerkzaamhe den hebben drie maanden geduurd. Zie ook elders. Egoïst: ordinair iemand, die meer belangstelling heeft voor zichzelf dan voor mij. BIERCE e Regering Israël besluit: Jeruzalem meer Joods pagina Kernmerk „Moet ik die dure spaarpot van vijf gulden kapot slaan omdat u mij geen kwartje wilt geven?" •fe Camelot- historie brengt ivijsheden voor elke tijd Pagina 11 Kirr uirfD DE BILT Een gordel van hoge luchtdruk handhaafde zich van Zuid-Europa tot New Found- land. Een kleine Oceaandepres sie nam in betekenis toe en ver plaatste zich van Ierland naar het noordelijk deel van de Noord zee. De depressie deed zachte lucht naar onze omgeving stro men. Achter een bij de depressie be horend front, dat vanmorgen ons land was gepasseerd, wordt dro gere en minder zachte lucht aan gevoerd. In verband hiermee worden in het komende etmaal opklaringen verwacht. Daar de lucht enigs zins onstabiel van opbouw is, zul len er ook enkele buien voorko men. DE BILT Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. SAIGON Na een dag van zware gevechten was het vanmorgen vrij rustig in het cen trum van Saigon. Maar in de buitenwijken van de Zuidvietnamese hoofdstad woedt nog harde 6trijd tussen Vietcong-eeniieden en Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen. De stad leek vanmorgen een militair kampement: er waren alleen militairen in de straten te zien. Op zeven plaatsen werden gevechten geleverd met de Viet- cong. Bij het sluiten van deze editie bleek dat de situatie veel ernstiger was dan men aanvan kelijk dacht. Direct zijn Zuidvietnamese mari niers begonnen een volkswijk bij de pagode van An Quang uit te kam men, omdat zich daar de leiders van de Vietcongacties tegen Saigon zou den bevinden. In deze stadswijk hadden agenten van het Nationale Bevrijdirigsfront, de politieke organisatie van de Viet- cong, de bevolking opgeroepen zich tegen de Amerikanen en de regering- Thieu tekeren. De berichten die over de strijd in Vietnam binnenkomen zijn overigens (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In en voor het kantoor van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel aan de Prinsegracht is vannacht tus sen vier uur en half vijf gevoch ten tussen dertig politieagenten en evenveel ongeorganiseerde Haagse taxichauufeurs. Ondanks het vroege uur volgden vele nieuwsgierigen van veilige af stand de strijd. De moeilijkheden ontstonden om half vier. De ongeorganiseerde chauffeurs waren woedend dat zij niet aanwezig mochten zijn bij de vergadering, die twee uur eerder was begonnen. Ongeveer honderd georganiseerde taxichauffeurs bespraken met vak bondsbestuurders de cao. De on georganiseerden wilden op de uit slag vaji de vergadering wachten, (Advertentie) De bekende Olga Matrassenfabrie- ken brengen als eerste in Neder land een Draka-polyaethermatras met een volkomen veilige elek trisch verwarmde winterkant. De bevoorrading is begonnen met matrassen in de maten 80 x 190 voor 125.- en 90 x 190 voor 135.-, terwijl binnen enkele weken alle matrassen uit voorraad leverbaar zijn. Deze matrassen komen uit sluitend in de bedden-winkels, dus u kunt rustig kijken en kiezen. Alleen maar bij de bedden-vak man, waar u op vertrouwen kunt, aan wie u alles vragen kunt. De Zuidafrikaanse hartchirurg prof. Chris Barnard zal misschien zelf optreden in een film over zijn leven. De Italiaanse filmregisseur Rosselini zou dit denkbeeld geop perd hebben op een feest dinsdag ter ere van de chirurg. T Caü(oiHtu soep.die is pas lekker! maar ze werden niet in het gebouw toegelaten. Binnengedrongen Toen het begon te regenen, for ceerden de wachtenden een deur van het kantoor. De kantinebeheer der belde de politie omdat de bin nengedrongen chauffeurs zich niet wilden verwijderen. Aanvankelijk verschenen acht agenten omdat de chauffeurs de kan tine niet wilden verlaten, werd om versterking gevraagd. In de kantine ontbrandde een he vige vechtpartij, waarbij de chauf feurs zich fel verzetten. Intussen groeide hun aantal tot dertig. Met de wapenstok werden de weerspan nige mannen letterlijk het gebouw uitgeslagen. Voor vervolg zie pag. 2 JOHANNESBURG De eerste pa tiënt in Zuid-Afrika op wie twee hartkleppen zijn overgeplant, de 31-jarige mevrouw Hilda White, is gisteravond in Johannesburg overle den. De overplanting werd op 23 januari verricht en de getransplanteerde kleppen waren afkomstig van een weefselbank in Johannesburg. nogal tegenstrijdig. Het Amerikaanse persbureau Ass. Press meldde van morgen, dat de spanning in Saigon een nieuw hoogtepunt had bereikt. Amerikaanse tanks zouden zijn in gezet om de stad te zuiveren van Vietcong-strijders. Volgens de Ame rikaanse opperbevelhebber van de tweede strijdmacht te velde gene raal Wyand, zijn ook Noordvietna- mese militairen actief. Het is voor het eerst, dat melding gemaakt wordt van deelnéming door Noord-Vietnam aan dit grootscheepse Vietcong-of- fensief. In sommige andere delen van Zuid- Vietnam was de Vietcong vanmor gen heer en meester. Dat was het ge val in Ban Me Thoeot op 350 kilo meter ten noordoosten van Saigon en in Kien Hoa in de Mekong delta. Grote delen van Mu Thoe, op 60 ki lometer van de hoofdstad, waren eveneens in handen van de Vietcong. Bij de acties van de afgelopen da gen zijn volgens het Amerikaanse opperbevel bijna vijfduizend Viet- cong-militairen gesneuveld. Er wer den er tweeduizend gevangen geno men. Aan Amerikaanse en Zuidvietna mese kant kwamen 530 militairen om. AMBASSADE De zwaarste aanval van de Viet cong in Saigon werd gisteren uit gevoerd op het Amerikaanse am bassadegebouw. Gebleken is dat de „zelfmoordcommando's" van de Vietcong het gebouw nog voor het aanbreken van de dag binnendron gen. Ze zouden zelfs vijf van de zes verdiepingen in handen gehad heb ben. Van twee kanten werden ze aan- INTERNATIONALE- CONSUMENTENBEURS VOOR WONINGINRICHTING UX_/#JI Oè beurs voor U en Uw gexlnl Uassiek en modem *T^«-gS83SS5 cnftlende mensen Afgrijselijke tonelen in de Zuid vietnamese hoofdstad Saigon: Zuidvietnamese soldaten slepen het lichaam weg van een Viet- congstrijder, die door een kogel ia getroffen, tijdens een aanval op een van de geallieerde instal laties in Saigon. gevallen: door parachutisten die met helikopters op het dak' waren neer gelaten en door militaire politie, die van de grond de strijd aanbond. Generaal Westmoreland, de Ame rikaanse opperbevelhebber, beweer de echter dat de Vietcong niet ver der dan de parterre was gekomen. In het betonnen gebouw waren drie grote gaten geslagen. Staande voor het gehavende ge bouw zei ambassadeur Bunker gis teravond, dat de Vietnamese bevol king bittere wrok zal koesteren over de Vietcong-aanvallen. JOHNSON Ook gisteren heeft president John son langdurig overleg gepleegd met zijn ministers en de leiders van het Congres over de Vietcong-acties. Oud-presidenten Truman en Eisen hower zijn over de toestand volledig ingelicht. PARAMARIBO Van officiële zijde in Paramaribo is gisteren mee gedeeld, dat premier Pengel zijn reis naar Nederland opnieuw heeft uit gesteld. De Surinaamse premier zou in Den Haag besprekingen voeren over het grensgeschil met Guyana. Premier Forbes Burham en pro cureur-generaal Shridat Ramphal van Guyana zullen naar Trinidad gaan om er met premier dr. Williams te spreken over het grensgeschil met Suriname. Tijdens de viering van het gouden jubileum van de Christelijke Cen trale van Overheids- en Onderwij zend Personeel, gisteren in het Scheveningse Kurhaus, kreeg de secretaris van de centrale, de heer, W. Wieringa, uit handen vgn staats secretaris mr. C. van Veen de ver sierselen uitgereikt, behorend bij het ridderschap in de orde van Oranje- Nassau. (Zie ook pagina 2) Voor vliegtuigen sneller dan gelnid (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het minis terie van defensie heeft aan alle onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht opdracht gegeven zoveel mogelijk te vermijden dat de bewoners van Rotterdam en omgeving worden opgeschrikt door het knallend lawaai dat ver oorzaakt wordt door vliegtuigen, die de geluidsbarrière doorbre ken. Naar wij vernemen is eenzelfde verzoek uitgegaan tot alle onderde- MÜNCHEN Leden van een linkse groepering, die een anti nazistische bijeenkomst hielden nu het 35 jaar geleden is dat Hitler Rijkskanselier werd, zijn slaags ge raakt met aanhangers van de uiterst rechtse NPD. Ongeveer tachtig mensen 'van de NPD drongen de zaal binnen. Volgens de NPD is een van hen vermoord. De politie zegt dat echter iemand een hartaanval heeft gehad. Joergen Ladefogev, een Deense zaalhandbalkeeper, is woensdag in Velje overleden nadat hij een bal te gen het hoofd had gekregen. LEKKER ALS BU DE CHINEES KWAL ITEITS DIEPVRIES len van de Belgische, Duitse en Engelse luchtmacht. Deze maatregel houdt ongetwij feld. verband met de nog steeds heer sende angst bij de mensen, die in de omgeving van het raffinaderij- en industriegebied van Pernis en Bot lek wonen. Op de woensdag na de ramp van 20 januari, juist op 'het tijdstip, dat de beide slachtoffers van de Shell- explosie in Spijkenisse en Oud- Beijerland werden begraven, werd ■de bevolking in dit gebied opge schrikt door een hevige knal, die, naar later bleek, werd veroorzaakt door een straalvliegtuig, dat de ge luidsbarrière doorbrak. Vermoedelijk is juist deze knal de aanleiding geweest tot de order van het ministerie. ik geet op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Is de rust in Saigon van tijdelijke aard of bereidt de Vietcong een nieuwe actie voor? Vanmorgen werd gemeld dat de laatste Vietcong-eenheden uit het centrum van de Zuidvietnamese hoofdstad waren verdreven. In andere delen van het land ging de strijd onverminderd voort. CHICAGO Twee jongens van achttien en negentien jaar zijn giste ren tot de dood op de elektrische stoel veroordeeld wegens moord op twee studenten. De jongens hadden op 25 juli 1966 de veertienjarige Anthony Smith en de vijftienjarige Donald Hopkins doodgeschoten omdat zij weigerden zich aan te sluiten bij een jeugdben de. DEN HAAG Minister Roolvink is akkoord gegaan met een verho ging van 128 tot 131 per week. Zoals bekend heeft de Stichting van de Arbeid hem dit geadviseerd. Vietnam TJET is niet gemakkelijk met ze- kerheid de tactiek vast te stel len die in de jongste, inderdaad wel zeer spectaculaire acties van de Viet cong in Vietnam steekt. Wellicht hebben hier een aantal overwegingen, ten dele van uiteen lopende aard, niettemin tot een ge meenschappelijke politiek geleid. Uitgesloten lijkt, dat men op korte termijn een beslissing heeft willen forceren. Men kon niet veronder stellen de hoofdstad zelf van Zuid- Vietnam te kunnen veroveren. Toch kan men erop hebben gehoopt. Van daar het dringende beroep op de be volking, die echter ook ditmaal haar schijnbare ongeïntereseerdheid niet heeft prijsgegeven. Het doel kan ook in zoverre mili tair zijn geweest, dat door deze aan val de Amerikanen nog eens te meer werden gebonden en zo de moge lijkheid werd geschapen van nog grotere en nog aanzienlijk beter voorbereide aanvallen elders in het land. Ook van dit laatste zijn name lijk aanwijzingen voorhanden. Mogelijk echter heeft men door de ze acties tot binnen de Zuidvietna mese hoofdstad de eigen diploma tieke posities willen versterken voor de onderhandelingen, waarvan de vermoedens immers al duidelijker in het nieuws komen. Een gedachte die in dit .verband door waarnemers wel wordt geop perd is, dat met name de Zuidviet namese Vietcong, tot dusver door de Amerikanen en de Zuidvietnamese regering genegeerd, zich met deze acties voor de conferentietafel heeft wilen melden. De vraag is nu natuurlijk weer, of hunnerzijds de Amerikanen en de Zuidvietnamese regering, na de ver zwakking die zij thans in hun pres tige hebben ondergaan, nog wel da delijk veel voor onderhandelingen zullen voelen. De impasse is voor alle betrokke nen dus nog even gröot. Maar het leed neemt toe en telkens weer wor den nog honderden toegevoegd bij de velen die in dit tragische conflict der menselijke machteloosheid hun leven reeds hebben gelaten. plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze ais Deioning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat:

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1