Samenwerking met Engeland buiten Europese verdragen Permanente expositie van illegale Trouw j Gevangenen VS i doodgemarteld BLOKKADE BLIJFT DUEL SUEZKANAAL, hof geplukt Britse regering keurt Benelux-plan goed Bonn uil eerst met De Gaulle gaan praten De Jong en Luns naar Engeland alles goed Ex-nazi's geven juridisch advies aan beklaagden Prinses Sophie kreeg zoon Straffen van 20 jaar in Rhodesië DOODSTRAFFEN IN ROOD CHINA Prof. Witteveen sceptisch over plan-De Pous Zes doden in VS bij gasexplosie Mamtini 7 WOENSDAG 31 JANUARI 1963 Officieel bezoek Twee nieuwe schaatssterren: Bartling (links) en Bols (rechts), geven voor hun vertrek naar Davos het teken van: op ons kunnen jullie rekenen! Zozeer dachten ze op Schiphol aan hun conditie, dat ze zich met een wagentje naar het vliegtuig lie ten rijden. LONDEN Premier De Jong en minister van buitenlandse zaken Luns zullen op 19 en 20 februari een juk officieel bezoek brengen aan Londen, Dlt 18 Bisteren in Londen bekendge maakt. Het zal het eerste bezoek aan Engeland van premier De Jong in zijn kwaliteit van minister-president zijn. Er zal in de Britse hoofdstad voor namelijk gesproken worden over de vraagstukken inzake de EEG, ontstaan na Frankrijks weigering op korte termijn onderhandelingen te arv« beginnen over Engelands verzoek om Ier "id van de Eur°Pes® gemeenschap te n mogen worden. Het bezoek van De Jong en Luns is een tegenbezoek. Want hun Britse collega's resp. Wilson en Brown, heb ben vorig jaar de hoofdsteden van de EEG-landen bezocht om de vooruit zichten te peilen op onderhandelin gen over Engelands toetredingsver- zoek. In februari waren zij voor dit doel in Den Haag. Freiburg Op het congres van de Westduitse Vrije democratische partij (liberaal) is gisteren de 48-jari- •ge vice-voorzitter van de Bondsdag, Walter Scheel, tot partijvoorzitter ge kozen. Hij is de opvolger van Erich Mende. 216 van de 251 afgevaardig den stemden voor. (10) Dr. Bushes I In 1926 waren er voor dr. Geelker- i ken en zijn volgelingen drie mogelijk- i heden: 1. in de Geref. Kerken blijven met behoud van eigen visie, maar zon der propaganda; 2. eigen kerkformatie vormen mét opleiding voor predikant (voorwaarde voor 't blijven bestaan); 3. meteen opgaan in een andere kerk. De weg, in 1926 gevolgd, was zeer onverstandig (kerk zonder opleiding). Men was zodoende na enige tijd wel ppHwoneen kerkelijk ergens inwoning tc zoeken. Daar plukt dr. Buskes nu de wrange vruchten van. Want hij is (en wordt behandeld als) hervormd predikant. Men make daarover de geref. synode geen verwijten. Leiden Mej. K. de Jong Or. Buskes (11) Mijns inziens zou dr. Buskes nu zei1 moeten beslissen: of predikant blijven in de Nederlandse Hervormde Kerk zonder meer, of met verootmoediging terugkeren naar de Gereformeerde Kerken. Den Haag B. Cino Verontrusten De landelijke vereniging van ver ontruste gereformeerden heeft zich weer eens gemengd in een open, eer lijk oecumenisch gesprek op hoog ni veau. Wat was er aan de knikker? Wel. kardinaal Alfrink was op visite gevraagd door de gereformeerde syno de! Men had blijkbaar berouw gekregen over het unfaire optreden jegens onze vriend dr. Buskes. Gelukkig eindelijk eens een oecumenische daad, die toch wel bij ieder die de weg naar de een heid van de kerken wil plaveien, blijdschap en verwachting dient te wekken. Maar nee hoor! De verontrusten hebben weer iets gevonden waarmee ze hun verontrusting verder kunnen opvijzelen tot algemeen genoegen van het zwartgallige kerkvolk. „Mensen, pas toch op, voor je 't weet lig je in de armen van Rome!" Ik zou willen vragen: lijden deze mensen niet aan een bepaalde neu rose, die altijd gevoed wordt door de begrippen vrijzinnig en katholiek? Het ware te wensen dat deze stoere en eigengereide vernielers en aanranders van de oecumenische gedachte eens voor de spiegel gingen staan en dan hard gingen lachen (of huilen) om hun bekrompen geest en kortzichtige hori zon. Dwalingen bij anderen zijn altijd gemakkelijk aan te wijzen. Veront rusten: steek de hand eerst eens in eigen calvinistische boezem en waag maar eens een vrij-partijtje met de échte oecumenisten, u zult er niets van krijgen. En vraag kardinaal Alfrink ook eens op de thee Dordrecht Bart v.d. Berg! Het is vast geen trouwjurkmaar dan toch in ieder geval een Trouw-jurk, waarin dit meisje gistermiddag versnaperingen ronddeelde in het Amster damse Krasnapolsky op de receptie van het dagblad Trouw, dat er een aardig blikvangertje voor persfotografen mee creëerde. De president-com missaris van de NV De Christelijke Pers, drs. J. W. de Pous, had honderden handen te drukken, maar had ten slotte ook even gelegenheid, op te steken. Jubileumfeest afgesloten met receptie (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het dag blad Trouw heeft gistermiddag de viering van het 25-jarig jubi leum van de krant afgesloten met een drukbezochte receptie. De honderden bezoekers, die het bestuur van de Stichting De Christelijke Pers en directie en hoofdredactie van de krant hun gelukwensen kwamen aanbieden, maakten deze slotfase van de viering tot een van de hoogte punten van het jubileum. De kerk. de politieke en maatschappelijke organisaties, de overheid, dagbladdirecties, hoofdre dacties en de georganiseerde journa listiek waren ruimschoots vertegen woordigd. De heer E. van Ruller betuigde na mens de groep oud-illegalen van Trouw zijn erkentelijheid aan direc tie, commissarissen en hoofdredactie voor het inrichten van de bijzonder waardevolle expositie over het illega le Trouw. De heer Van Ruller stelde voor aan deze expositie een perma nent karakter te geven door plaatsing van een aantal voorwerpen in een vitrine. De reünisten hadden zelf al ƒ2150 voor dit doel bijeengebracht. Drs. J. W. de Pous, president-com missaris, idankte op zijn beurt de bij drage van de oud-illegalen tot het slagen van de jubileumviering. De heer De Pous stemde van harte in met de gedachte de Trouw-expositle een permanent karakter te geven en zeg de toe hiervoor een vitrine in te rich ten. Hij dacht daarbij aan het uitstallen van voorwerpen als oude stencilmachines en oude cliché's, die indertijd voor het illegale Trouw wedden gebruikt. Een feestelijke noot op deze recep tie waren de jonge dames, die getooid in witte japonnetjes met a!s opdruk twee jubileumpagina's van Trouw, de gasten van rookartikelen voorzagen. Wiesenthal bevestigt WENEN Nazi-speurder Simon Wiesenthal heeft gisteren in Wenen bevestigd dat voormalige officieren van de nazi-politie geregeld overleg plegen over verklaringen die afge legd zouden moeten worden tijdens voorgenomen processen tegen na zi-oorlogsmisdadigers. Wiesenthal zei dat Westduitse au toriteiten over bewijzen beschikken. Het overleg van de ex-officieren van de Hitler-politie vindt volgens Wiesenthal regelmatig plaats in Oostenrijk en Duitsland. Zo zijn ne gen personen, onder wie 30 Oosten rijkers, in september 1967 in Salz burg bijeen geweest. De Westduitse politie heeft naar Wiesenthal zegt, verscheidene huiszoekingen gedaan en een aantal dossiers aangelegd over het overleg tussen voormalige na zi-officieren. Binnenkort zou een ge- rechterlijk onderzoek in West-Duitsland geopend kunnen worden, aldus dr. Wiesenthal. LITTLE ROCK De hoofd inspecteur van het gevangenis wezen in Arkansas, Thomas Murton, heeft gisteren het straf stelsel in deze Amerikaanse stad beschreven als „een folterka mer", waarin afgeranselde en gemartelde gedetineerden sommigen voor het leven ver minkt als dieren leefden. Murton. een voormalige hoogleraar In de criminologie die kortgeleden door gouverneur Winthrop Rockefel ler te hulp is geroepen om de gevan genistoestanden te helpen verbeteren, heeft een einde gemaakt aan alle wreedheden. De gevangenen zijn ®r zich nu weer van bewust dat ze menselijke wezens zijn, zei hij. Maandag waren op de gevange nisboerderij zoals geme'd drie skelet ten opgegraven nadat gevangenen herhaalde malen hadden gezegd dat mede-gedetineerden door bewakers om het leven waren gebracht en in het geheim begraven. De arts van de gevangenis ver klaarde dat er misschien wel honderd mensen begraven liggen. Hij sloot overigens de mogelijkheid niet uit dat het bewuste terrein vroeger een begraafplaats is geweest. De staatspolitie van Arkansas heeft intussen een grootscheeps onderzoek ingesteld naar de beweringen van de gevangenen en de toestanden op de gevangenisboerderij. Ze heeft daarbij de volle steun van gouverneur Rocke feller. "DERNARD Schipper zit voor me. Uiterst correct gekleed, zorgvuldig zijn woorden kiezend, met snelle ogen die me opnemen en tegelijk een blik laten dwalen over de volle drukke winkel. Ik heb net geleerd, dat een dia mant briljant geslepen 58 facetten heeft. Dat de Hope diamant blauw is en de Dresden donkergroen. Dat er ook zachtgele, koffiebruine, rose en zelfs zwarte diamanten zijn. Dat een karaat een diamantgewicht van een vijfde gram betekent. En.dat met dit alles nog niets over de kwa liteit van de diamant is gezegd. „Maar als iemand nu een diamant wil kopen?" „Dan moet hij naar een vertrouwd adres gaan. Alleen een vakman kan de waarde beoordelen. En alleen die vakman zal niet meer dan de waar de vragen." Ik kijk beslist niet complimenteus gelovend, maar de uitleg volgt: „Wat doet iemand, die zo iets ge kocht heeft? Hij laat het zien, mis schien wel ergens anders schatten. Wordt een lagere prijs geschat, dan voelt hij zich bekocht. En... ligt de naam van de verkoper te grabbel." „Maar hoe komt de verkoper aan die kennis?" „Aanleg, mee opgegroeid zijn. Neem mijn zoons, allebei nu in de zaak. Misschien klinkt het gek, maar toen ze klein waren, dat was in de oorlogsjaren en ik zat in Suri- PITTSBURGH In de Ameri kaanse stad Pittsburgh zijn gisteren zes mensen om het leven gekomen door een gasontploffing, die van een flatgebouw een puinhoop maakte. Twee mensen worden vermist. Er zijn vijftien gewonden. Vijf doden behoorden tot een ploeg arbeiders, die op zoek was naar een lek in de gasleiding. ISMAILIA Egypte heeft gisteren, na het zware artillerie- en tankduel met Israël aan het Suez-kanaal, besloten de werk zaamheden voor de vrijmaking van de waterweg tot nader order te staken. Het gevecht aan het kanaal duurde anderhalf uur en werd pas gestaakt na een oproep van functionarissen van het VN- bestandskorps. ziekenhuis waren beschadigd door Israëlische granaten. De Israëliërs zeggen twee Egyp tische tanks te hebben vernietigd en stellen hun eigen verliezen op vijf gewonden. Een Egyptisch bericht als zou Ismailia zijn gebombardeerd werd door een Israëlische woord voerder met klem tegengesproken. De strijd duurde anderhalf uur. Pas toen VN-functionarissen zich er mee gingen bemoeien werd het vuren gestaakt Het is ook de bedoeling, aldus mi nister Luns, dat de zaak van de Britse toetreding als zodanig in de raad van de zes aan de orde blijft. De EEG-landen zouden bij hun ver dere werkzaamheden steeds voor ogen moeten hebben, of hun beslui ten de toekomstige toetreding van Engeland en de andere moeilijker zouden kunnen maken. En eenzelfde houding zou men ook uiteraard van Engeland en de anderen moeilijker wachten. Toepassing van deze richt lijn zou dan ook nauw overleg ver- eisen. Waardering Iedereen had waardering voor het plan. Behalve de Duitse minister van buitenlandse zaken Brandt, die wat genuanceerder was in zijn waarde ring. Hij had elementen in het plan gevonden die de basis voor nader overleg konden vortnen. Doch hij wilde kennelijk afwachten of het be zoek van kanselier Kiesinger aan president de Gaulle, medio februari, nieuwe mogelijkheden voor het be- De oorzaak van het incident was, dat Egypische scheepjes de noorde lijke helft van het kanaal probeerden op te varen, volgens Egypte om een onderzoek te verrichten voor de vrij making van de waterweg. De Israëliërs dachten dat de Egyptena- ren zich het recht van doorvaart wil den toeëigenen en losten toen waarschuwingsschoten, waarna Egyptische posten met automatische wapens het vuur openden en spoedig ook artillerie inschakelden. De Israëlische troepen hadden op de andere oever het vuur beant woord. Geen bombardement Een Egyptische woordvoerder zei dat bij dit gevecht één gewonde was gevallen aan boord van een van de twee scheepjes, terwijl het hoofdkan toor van het kanaalbestuur en een SALISBURY Vier Afrikaanse nationalistische guerilla-strijders die uit Zambia Rhodesië zijn binnenge komen. zijn gisteren in Salisbury tot ieder 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Eén yan de mannen, die zich op krukken naar de beklaagdenbank be gaf, werd volgens verklaringen, neer geschoten toen hij poogde te ontsnappen. Volgens de rechter was het duide lijk uit de vlugschriften, die de ver oordeelden bij zich hadden, op te ma ken dat zij van plan waren terreur daden In Rhodesië te plegen. Zij zou den allen ln communistische landen zijn opgeleid. MOSKOU In Peking is maan dag een proces gevoerd waarbij elf personen terechtstonden die beschul digd werden van verzet tegen de cul turele revolutie. Tijdens dit door de televisie vanuit het grootste stadion van Peking uitgezonden proces kre gen twee van de beklaagden de doodstraf. Zij werden onmiddellijk te rechtgesteld, zo meldt het Russische persbureau Tass. Ook in Sjanghai, BInnen-Mongolië en andere delen van China zijn processen gevoerd te gen tegenstanders van de culturele revolutie. In Sjanghai kregen drie van de zestien beklaagden de doodstraf. Ook aan de Israëlisch-Jordaanse grens was het gisteren onrustig. Vol gens een Israëlische woordvoerder openden de Jordaniërs 's middags tweemaal het vuur op Israëlische posten ten zuiden van de Bies- san-vallei. De Israëliërs hadden te ruggeschoten. Verliezen hadden ze niet geleden. DEN HAAG Minister Witteveen vindt de gedachte van SER-voorzitter drs. J. W. de Pous om be- iastingspaarbrieven in te voeren, „het overwegen zeker waard", maar voor alsnog kleven er volgens hem grote bezwaren aan. De minister zei dit gisteravond in de Tweede Kamer. Het grote probleem is wat er moet gebeuren als de spaarbrieven worden afgelost. Gaan we de lasten van het heden niet naar de toekomst verschuiven? Bovendien: er is geen zekerheid dat wat bespaard wordt, toch weer niet op een of an dere manier in de comsumptieve sfeer terecht komt, bijvoorbeeld door verhandeling van en betaling met de brieven. Dat moet allemaal goed worden bekeken. De minister gaf zijn reactie op het plan-De Pous naar aanleiding van een vraag van het Kamerlid mr. Scholten (c.h.) Deze zag ook wel be zwaren (rompslomp, kosten), maar kon zich voorstellen, dat „we in een situatie terechtkomen, dat we be- lastingspaarbrieven nodig zullen heb ben om uit bepaalde moeilijkheden te komen." „Militair met palet en camera" open UTRECHT Minister Klompé heeft gisteren in het Jaar beurs-restaurant in Utrecht de zestiende tentoonstelling De militair met palet en camera geopend. De ex positie omvat 101 tekeningen en schilderijen en 150 foto's. De door prins Bernhard ter beschikking gestelde legpenningen werden door de minister uitgereikt aan de dienstplichtig marinier der tweede klasse J. N. M. Ruijssenaars. die de beste actiefdjto instuurde en aan adjudant-onderofficier F. C. Jansen voor zijn tdtale inzending schilderstukken. De tentoonstelling gaat na 4 februari naar-tien plaatsen, waaronder Katwijk. BRUSSEL/LONDEN Engeland heeft België, Nederland en Luxemburg laten weten dat het het ..Benelux-plan" voor poli tieke, economische en technologische samenwerking tussen de leden van de EEG en Engeland, accepteert. Dit standpunt i6 ook ter kennis gebracht van de andere lidstaten van de EEG, inclusief Frankrijk, en van andere Westeuropese landen. De Britse minister van buiten landse zaken, Brown, heeft de aan vaarding door Engeland gisteren be vestigd tijdens de bijeenkomst van de ministerraad van de Westeuropese Unie in Brussel. Op die bijeenkomst vormde het plan het voornaamste punt van gesprek. Minister Luns en ook zijn Belgische collega Harmei hebben de WEU-raad. waarin de zes van de EEG en Engeland vertegenwoordigd zijn, er echter ook met nadruk op gewezen, dat het Benelux-plan niet alleen maar gericht is op het zoeken van samenwerkingsmogelijkheden met Engeland en de andere EEG-kandidaten, op gebieden die niet onder de Europese verdragen vallen. trekken van Engeland bij de EEG zou opleveren. De Franse staatssecretaris, Betten- court, die Couve de Murville op deze WEU-vergadering verving, liet van geen enthousiasme blijken voor het Benelux-plan. Hij bepaalde zich tot algemene beschouwingen en wees er op, dat op industrieel en technolo gisch gebied al heel wat samenwer king tussen Frankrijk en Engeland bestaat. Zowel minister Luns als Harmei waren het er na afloop over eens, dat de conferentie een van de nuttigste in de geschiedenis van de WEU-mi- nisterraad was geweest. „We gaan niet ontevreden naar huis terug", al dus minister Luns MADRID Prinses Sophie van Griekenland, de echtgenote van prins Juan Carlos de Bourbon, heeft giste ren het leven geschonken aan een zoon. Het echtpaar had reeds twee dochters. Generaal Franco zou als een van de eersten het paar met de geboorte hebben gelukgewenst. Juan Carlos staat op goede voet met de generaal en wordt beschouwd als een moge lijke kandidaat voor de Spaanse troon, als Franco weggaat. DOOR name in de bauxiet, liet ik ze. ja zo kun Je het wel zeggen, als het ware met diamantjes spelen. Ik haalde dan zo wat van die steentjes te voorschijn..." Hij grijpt met een rap gebaar naar zijn vestzakje, maar er komen geen diamanten uit, wel een kleine loep aan zwart koordje, dat hij met een routinegebaar voor een oog houdt: „Gewicht, kleur, slijpsel en helderheid bepalen de waarde, maar een kleine diamant kan in verhou ding duurder zijn dan een grote, omdat het slijpen moeilijker is In een vitrine heb ik onder een loep bekeken een diamant, die met het blote oog gezien nauwelijks een speldeknop is; toch met de 58 facet ten! De winkel is vol taalverwarring: „Van de honderd klanten die bin nenstappen zijn 99 procent buiten landers." Eén zoon reist voortdurend de we reld door naar klanten. Er komt een zorgelijke trek op het gezicht tegen over mij: „Voor het eerst van mijn leven is er een pakje diamanten weggeraakt. Een zending naar Toki- o." Op mijn vraag: „Ja natuurlijk de verzekering dekt het verlies, maar de klant... die krijgt niet de diaman ten. die hij heeft uitgezocht..." Een aspect dat ik al vergeten was, dat niet elke diamant dè diamant is. Waarom er meer buitenlandse ko pers zijn? „Een ander begrip voor waarde. De Nederlander ziet de diamant als onderdeel van een sierraad, de bui tenlander als veilige belegging. Het komt steeds vaker voor dat het meisje meespaart om een grotere di amant voor haar verlovingsring te kunnen kopen, gewoon omdat ze het als een bezit beschouwen. Er zijn veel mensen, die om de zoveel Jaar hun diamant voor een grotere ko men ruilen. De waarde kan nooit verminderen, alleen toenemen. Maar laten we zeggen „het goud er om heen" wordt betaald naar het ar beidsloon, het ontwerp en men krijgt er slechts de goudprijs voor terug." Ik begin te beseffen, dat ik me gouden ring en zonder diamant een bezitloze ben. Maar ik weet best hoe bliksemsnel een diamant bij elkaar te sparen Het is heel eenvoudig. Een doosje nemen met een gleufje. Eerste dag één schamele cent ln het doosje, vol gende dag twee, daarop volgende dag vier enz. Steeds het dubbele aantal. Dat gaat hard. Alleen... het is wel een kunst om het vol te houden. Probeer het maar eens. Nieuwelingen De vroegere minister van buiten landse zaken, Spaak, had kritiek op de houding van Bonn ten aanzien van het plan. De huidige Duitse lei ders schijnen nog steeds te geloven dat zij bij de Gaulle iets kunnen bereiken als ze maar vriendelijk blij ven", zo zei hij. „Als nieuwelingen in de internationale politiek, zo vervolg de hij, hebben zij niet, zoals hun collega's, al bij herhaling gelegenheid gehad vast te stellen, wat zulke hoop aan ontgoocheling bevat. Men moet volgens Spaak wachten tot de Duitsers de nodige ervaring hebben opgedaan. Het vervelende acht hij alleen, dat daardoor tijd wordt verspeeld en het verzet van de vijf tegen de Franse politiek ten aanzien van Engeland een schijn van zwakte en aarzeling krijgt. De Fransen gebruiken ook dit onderwatervoertuigde Telenaute, om de zeebodem af te zoeken naar de onderzeeboot Minerve of overblijfselen daarvan. De Telenaute is uitgerust met tv-camera's. Er is nog geen spoor van de Minerve ontdekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7