YIETCONG VERDREVEN <®2> JAMIN Geen belasting AOW? „Ik doe mijn best", zegt staatssecretaris Staat van beleg in Z.-Vietnam Kinderen thuis om dodenweg io lit HET WEift Minder zacht 2 mei 1948 2 mei 1968 CCOOP WINST KLM DAALDE MET 23 PROCENT Wrak is niet van duikboot Bemanningslid van Pueblo overleden Vijftien jaren Britse kernbommen werper neergestort: vier mensen gedood ■die is pas lekker! >68 •vn P. Dl EM ER lr*dict«uri Dr. E. Diemcr fdkantoor Leiden J's. Hit er )Of n tor Woensdag 31 januari 1968 48ste 'oargsnf .Nieuwe Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Er verdrinken meer mensen een klein glaasje dan in grote oceaan. PAUL I Afgescheidenen In Rusland „lopen veel te hard" - pagina Kernmerk „Dit is toch e«n gesohenkenwin- el? Dan hoef je toch niet te beta- UNGARO PRESENTEERT EEN KOEL KIJKSPEL - PAGINA DE BILT Een hogedrukge- bied, waarvan de kern boven de Upen lag, beheerste het afgelo- en etmaal het weer in grote elen van Europa. Laag daaren- egen bleef de luchtdruk boven icandinavië en IJsland. Samenhangend met deze lucht- Irukverdeling stond er boven on- e omgeving een zuidwestelijke itroming. Bij Ierland is een klei- le depressie tot ontwikkeling ge- comen, die in betekenis toene- nend naar het noordoosten trok. !en bijbehorend front zal de ko- lende nacht ons land passeren. DE BILT Aanvankelijk vaar bewolkt met regen, mor en overdag vanuit het westen pklaringen. Aanvankelijk krach- ge tot matige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. (Advertentie) [Aan een bewogen geschiedenis I ran meer dan 5000 jaren, is een bewogen geschiedenis van 20 Ijaren toegevoegd. Op 2 mei 1968 is het 20 jaar geleden, dat in het iude Palestina de staat Israel erd uitgeroepen. Een klein land waarvoor in de loop der Jaren een grote belangstelling gegroeid is. Vele honderddui- zenden mensen uit alle delen van de wereld, kwamen en komen in Israel hun vakantie i doorbrengen. Israel is een va- kantieland zoals er misschien i geen tweede is. Een land vol zon, vol avontuur, vol van het adembenemende oude en brui sende nieuwe, met overal kam- ■I peerruimte, goede hotels, kib boetsmotels en jeugdherbergen. Oriënteert u zich eens nader: vraagt u om folders bij het Israëlisch Nationaal Verkeers bureau, Joh. Vermeerstraat 26. Amsterdam, telefoon (020)799608. Schiphol-Tel Aviv met EL AL In minder dan 5 uur. Overrompeling in Saigon lieboun VS aangevallen iV'a strijd van zes uur: Amerikaanse tanks zijn vanmorgen de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon binnengetrokken. De dorpen in de omgeving van het vliegveld Tan Son Nhoet bij Saigon moeten op last van de regering worden ontruimd. We gaan die sector bombarderen, aldus de Zuid vietnamese radio. Wachtende Zuidvietnamese vluchtelingen. SAIGON Amerikaanse parachutisten hebben vanmor gen na een felle strijd van zes uur commandotroepen van de Vietcong van het terrein der Amerikaanse ambassade in Sai gon verdreven. Ook in andere delen van de Zuidvietnamese hoofdstad werd zware slag geleverd. Een algeheel uitgaansverbod voor Amerikanen en Zuidvietname- zen is van kracht. De Vietcong-troepen zijn volgens de Amerikanen niet de ambassade zelf binnengedrongen. Wel verniel den ze met bazoekagranaten de grote te toegangsdeur en de daarachter gelegen hal. De commando's werden tenslotte teruggeslagen door Ame rikaanse para's die met helikopters op het dak waren afgezet. Verliezen Negentien Vietcong-leden zouden bij deze aanval om het leven zyn ge komen en vijf Amerikanen. Om half twee in de middag (plaat selijke tijd) was de rust bij de ambas sade teruggekeerd. Men was toen druk bezig de schade te herstellen. Wel werden in Saigon nog schoten gehoord. Eerder op de dag hadden Vietcong- eenheden al zware aanvallen uitge voerd op het paleis van president Thieu, het nabijgelegen vliegveld en het radiostation, dat geheel werd verwoest. Radio-Saigon maakt nu gebruik van een hulpzender. Weerstand Op het moment dat de Vietcong de Amerikaanse ambassade bestook te, was er geen enkele hoge functio naris in het gebouw, ook ambassa deur Ellsworth Bunker niet. Het ge bouw, dat pas eind vorig jaar in ge bruik genomen werd, is erop bere kend weerstand te bieden aan elke aanval. Het vijf verdiepingen tellen de witte bouwwerk heeft geen ra men. Bovendien staat er een hoge muur van beton omheen die dag en nacht wordt bewaakt door speciale eenheden van het Amerikaanse korps •mariniers. De acties van de Vietcong in Sai gon beperkten zich niet tot gewapen de aanvallen. Ook trokken leden van de verzetsbeweging naar dichtbe volkte inheemse wijken, waar zij de bewoners ondanks het nachtelijk uur om steun vroegen. De verwarring in de hoofdstad was vandaag zo groot dat de Ameri kaanse militaire voorlichtingsdienst niet het gebruikelijke ochtendcom muniqué kon verstrekken. Ze was niet in staat zich een helder beeld van de toestand te vormen. Honderden doden Ook werd nog hevig gevochten in andere delen van Zuid-Vietnam. In Nha Trang, de veiligste stad van het land. Qui Nonh, Hoi An en Plei Koe vielen aan Vietcong- en Amerikaan se zijde honderden doden. In Qui Nonh hield de Vietcong stand tegen de Zuidvietnamese aanvallen. In Can Tho drong de Vietcong door het hoofdkwartier van het vierde militaire district heen. Ook kwam zij op het Amerikaanse militaire vlieg veld. Vanmorgen werden nog aanval len gemeld uit vijf noordelijke pro vinciale hoofdsteden. In Washington is men ernstig be- Een overzicht van de belangrijk ste gebouwen in de Zuidvietna mese hoofdstad Saigon. Vandaag werd zes uur lang gevochten op het terrein van de (nieuwe) Amerikaanse ambassade. De Vietcong zag geen kans het ge bouw binnen te dringen. De meest makkelijke verf heet zorgd over deze ontwikkelingen. President Johnson heeft zijn voor naamste adviseurs geraadpleegd. Van het Witte Huis was vanmorgen nog geen officiële verklaring gekomen. Wel noemde perschef Christian de situatie „tamelijk ernstig". Amerikaanse functionarissen toon den zich niet verrast door de schen dingen van het nieuwjaarsbestand, maar wel door de omvang van het offensief. Ze hebben hiervoor verscheidene theorieën. Sommigen menen dat de Vietcong wil voorkomen dat de Amerikanen meer versterkingen naar het bele gerde Khe Sanh zenden door deze aan andere gebieden te onttrekken. Anderen beweren dat juist de con centraties rondom Khe Sanh een af leidingsmanoeuvre zijn geweest. Dan is er nog de theorie dat de aanvallen verbetering van de Noord- vietnamese-Vietcongpositie beogen in verband met mogelijke vredeson derhandelingen. Een beeld uit een van de straten van de Zuidvietnamese hoofd stad: een Amerikaanse militaire helikopter is zojuist midden op straat geland. Het toestel heeft ook bloed bij zich voor een ern stig gewonde militair. Een Ame rikaanse soldaat rent met het bloed naar de plaats waar het slachtoffer werd getroffen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer zo bleek gisteren by de begrotingsbehandeling van fi nanciën maakt zich zorgen over de regeringsmaatregel loon belasting te heffen over de AOW- en AWW-uitkering. Daar door worden de zwakste groe pen in onze samenleving getrof fen. Staatssecretaris Grapperhaus (be lastingen) deelde deze bezorgdheid. Hij zag aanvankelijk maar één op lossing: optrekking van de belas tingvrije voet. „Maar daarvan" ver klaarde de bewindsman, „kan pas wat. komen als voortgang is ge maakt met de verschuiving van de direkte naar de indirekte belastin gen, een kwestie waarop thans nog gestudeerd wordt". Later in het debat kwam de staats secretaris met bevredigender toezeg gingen. Hij beloofde alle suggesties van de Kamer om te komen tot be lastingvrijdom voor AOW'ers te zul len overwegen. „Ik zal mijn uiterste best doen." Hel aanvankelijke antwoord van de staatssecretaris stelde vooral de anti-revolutionaire afgevaardigde Rieft zeer teleur. „Als de staats secretaris zo hard blijft, wil ik me daarbij aanpassen en dan zou ik de mensen, die door de regeringsmaat regel worden gedupeerd, willen ad viseren via de Algemene Bijstands wet het bedrag terug te .gaan halen, dat ze aan loonbelasting moeten be talen. Dan krijgt de staatssecretaris langs die weg.de rekening gepresen teerd." D'66 kwam met een (mede door PSP ondertekende)' motie, waarin de regering wordt gevraagd met in gang van 1968 maatregelen te tref fen om te voorkomen „dat het be steedbare inkomen uit AOW, AWW en Algemene-Bijstandswetuitkerin- gen door het heffen van loon- en in komstenbelasting over deze uitke ringen worden verlaagd". Over deze motie zou vandaag worden gestemd. Door de laatste verhoging zijn de AOW-AWW-uitkeringen boven de 'belastingvrije voet gekomen. De Ka mer was het er over eens, dat deze situatie in geen geval permanent mag worden en de meeste sprekers, onder wie mr. Scholten (c.h.), be pleitten daarom een spoedige op trekking van de vrije voet. Voor vervolg zie pag LAATSTE NIEUWS SAIGON President Thieu van Zuid-Vietnam heeft vanmorgen de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd. In een radiotoespraak riep hij de bevolking op te helpen bij de hand having van de orde en de regerings troepen te steunen bij hun strijd. Alle openbare gelegenheden, zoals bioscopen, restaurants en bars. blij ven voorlopig gesloten. Bijeen komsten zijn verboden. Om zes uur in de avond (plaatse lijke tijd) zijn de Zuidvietnamezen begonnen met het bombarderen van het dorp Ba Kweo, aan de zuidwes telijke kant van het vliegveld Tan Son Nhoet. Enkele uren tevoren was de bevolking aangeraden dit gebied te verlaten. morgen voordeel Haagse hopjes 250 gram van t09 voor 95 niet duur vee! heerlijk DEN HAAG De KLM heeft de laatste drie maanden van 1967 een wins* geboekt van 4 min. Dit is met name te danken aan de boekwinst van 7.2 min. door de verkoop van vlieg tuigen. De totale winst over de eerste drie kwartalen van het boekjaar 1967- 1968 is nu gekomen op ƒ70,4 min. te gen ƒ91.6 min. in de eerste drie kwar talen van 1966-'67. Dit betekent een daling van ruim 23 procent. Bij de KLM is men door deze te rugslag niet pessimistisch. Er wordt op gewezen dat in de loop van het jaar de daling van de winst steeds is teruggelopen en ook nu nog terug loopt. In het eerste kwartaal werd de winst vtergeleken met hetzelfde kwar taal in het vorige boekjaar bijna ge halveerd. In het tweede kwartaal was zij 30 procent minder en in het derde 26 procent. BORNE Drie jonge verkeers slachtoffers op de nieuwe Rondweg bü de Overijsselse buurtschap Borne, en dat, nu de eerste maand van het jaar nog niet om is, heeft geleid tot een eenparig besluit van ouders en leer krachten: geen kinderen meer naar school! Het laatste slachtoffertje is de vijf- Jarige Rinus Beyen, die gisteren op deze weg door een personenauto werd gegrepen en op slag gedood. Het oudercomité heeft 's middags door samen naar de weg te gaan en er een cordon over te vormen de kin deren laten oversteken, maar nu is het besluit gevallen: geen kinderen meer naar school tot veilig oversteken ge garandeerd is. Burgemeester mr. C. P. M. Bevers heeft opnieuw bij Rijkswaterstaat aan gedrongen op beveiliging van de weg en. in eerste instantie, een acute nood- beveiliging. Het werk zou onmiddel lijk kunnen beginnen in het kader van de werkgelegenheidspolitiek. TOULON Een metaalachtig diepte ten zuiden van Kaap Cepet. voorwerp dat op ongeveer 140 meter dichtbij Touloo was gesignaleerd, blijkt niet afkomstig te zijn van de vermiste Franse duikboot Minerve. Diepzeeduiker Cousteau, die dit gisteravond na zijn eerste afdaling meldde, zal nog verder zoeken. Het is nog niet geheel zeker dat het door hem onder water onderzochte voor werp wel hetzelfde is als dat door luisterapparaten werd ontdekt. Ook bij het eiland Porquerolles, twintig kilometer westelijker, is gisteren de hele dag gezocht met een op afstand bediend van tv-camera's voorzien apparaat. De kans dat de 52 bemanningsleden nog in leven zijn, is thans minimaal. Er moet gebrek aan zuurstof zijn. zijn. WASHINGTON In Washington werd gisteren vernomen dat een lid van de bemanning van het door Noord-Korea vastgehouden Ameri kaanse verkenningsschip Pueblo aan zijn verwondingen zou zijn overle den. Eerder was al bekend geworden dat enkele bemanningsleden gewond waren geraakt toen Noordkoreanen het schip ruim een week geleden kaapten. Een van hen zou een been hebben gebroken. Overigens wordt de bemanning goed behandeld door de Noordkorea- j nen, deelde perschef Christian van het Witte Huis mee. VEEL leden en bestuurders van da organisaties, aangesloten bij de Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijzend Personeel, zijn van daag in Scheveningen bijeen ter her denking van het vijftigjarig bestaan van deze overkoepelende organisatie. Ook onzerzijds is een hartelijke ge lukwens hier op zijn plaats. Want, al bevindt het overleg tussen overheid en personeelsorganisaties zich dan momenteel min of meer in een crisis, uit de huidige sociale en economisch* positie van de ambtenaren blijkt on miskenbaar hoeveel de bonden in die vijftig jaar hebben weten te berei ken. Soms om (uit het bedrijfsleven gezien) Jaloers op te worden. Voor een niet onbelangrijk deel ie dit te danken aan de vrij hechte sa menwerking, die er tussen de bij bet overleg betrokken organisaties be staat, en aan het grote aandeel dat de bundeling van krachten aan protee- tants-christelijke zijde daarin heeft. Op christelijk-organlsatorisch ge bied is nog steeds verdeeldheid te be speuren. die soms zelfs ontaardt in bestrijding van elkaar. Een halve eeuw geleden reeds beseften vier ambtenarenorganisaties, dat zulks ten koste gaat van de maximaal bereik bare belangenbehartiging voor de aangesloten leden. De CCOOP van nu bewijst dat zij gelijk hebben gehad. TN het snelle leven van ons allen is het vandaag reeds Weer vijf tien jaar geleden dat in zo uitge strekte streken van ons aan het wa ter ontworstelde land zich de ramp voltrok van de watersnood. Niet vergeten is de ramp. Niet ver geten zijn de doden. Niet vergeten is het verdriet. Veel is sindsdien ge beurd. Maar de herinnering aan het bange gebeuren van toen is niet ver vaagd- Voor niet weinigen is het een reden geweest tot zelfinkeer en veroot moediging. Voor ons allen is het bo vendien een reden geweest om, in het tempo waartoe nieuwere ontwik kelingen in staat stelden, te stre ven naar die maatregelen die, men selijkerwijs gezien, de kans op her haling belangrijk zouden kunnen verminderen. Mede daardoor is het beeld van het land in de sedertdien voorbijgegane vijftien jaren ingrijpend veranderd. Het zal velen mèt ons niet kunnen weerhouden terug te denken aan de dagen èn de nachten van toen, waar in het geweld toesloeg en de mens zich eens te meer zyn betrekkelijk heid bewust werd. FLEXA-DEALER 't VERFHUIS NIEUWE RIJN 40 - HERENSTRAAT 32 - *4 LEICESTER In een veld bij de Midden-Engelse stad Leicester is gisteren een Britse kernbommenwer per neergestort Volgens een woordvoerder van de luchtmacht had het toestel geen kernbommen aan boord. Beide pilo ten hebben zich per parachute kun nen redden. De vier andere bemanningsleden zouden om het leven zijn gekomen. FLEXA-DEALER SCH0NEVELD Kempenaerstraat 71, Oeicst«e«st. Tel. 50105 Ik geef op als nieuwe abonnee: FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. LEIDEN TELEFOON 23135 LAGE RIJNDIJK 57-59 plaats: ijjetaalt: O per kwartaal D per maand Als beloning voor mijn aktivftelt ontvang ik een grote luxe Sierknljper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1