Ontwikkelingshulp is louter eigenbelang RAAD VAN KERKE SCHRIJFT DE JONf OVER NEW DELH rTwee werelden: altijd anders, altijd zichzelf Een woord voor vandaag SCHISMA IN ALKMAAR Kosmopolitieke werkdag van Sjaloom Gesprek over reformatorisch ■v FEEST BIJ DAGBLAD TROUW Somber beeld dagbladpers weekblad Uitstel van dienst studenten Twente Dr. Van Es hoogleraar Vrije Universiteit Kerkeraden moeten dienstplichtigen voorbereiden Ontslag voor 47 Griekse academici Professoren in Leuven staken Zendelingen uitgewezen uit Assam Bij treinbotsing veertig doden Ds. K. W. üercks<; ridder Or. Nassai Dr. Blaiberg volgende week uit ziekenhuis Nederlandse documentaires bekroond MAANDAG 29 JANUARI t „Houdt vrede onder elkanderDat zegt Paulus tot de Thessalonicenzen. Zijn oproep komt nadat hij in zijn brief heeft geschreven over de toekomst van Christus en de leden van de christelijke gemeente heeft aangevuurd tot waakzaam heid en nuchterheid. Wij moeten leven naar de toekomst. Wij mogen ons niet laten overvallen door de wederkomst van Christusmaar daarop zijn voorbereid en toegerust. Dat is de ene kant. Maar dat betekent niet dat wij nu verder alles maar over z'n kant mogen laten gaan. In het leven waarin wij nu staan, zal praktisch van die toekomstverwachting iets zichtbaar moeten worden. Christenen moeten de grootste vredestichters zijn. Dat zijn ze aan hun naam verplicht. Zij geloven namelijk, dat het rijk van wede komende is. Daarom zullen zij in alle levensverbanden en verhoudingen voortdurend moeten streven naar het behoud of het herstel van de vrede. Zeker onder elkaar. Dat Paulus dit moet zeggen, is beschamend. Onderlinge nijd en het elkaar niet verdragen zijn het geen symptomen van een instelling die mijlenver verwijderd is van het „vrede houden onder elkaar"? We lezen vandaag: 2 Samuel 23 8-23. ALKMAAR In het ressort Alk maar-Zaandam van de Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt), waar nu twee classes tegenover elkaar staan, grijpt het schisma verder om zich heen. In de kerk van Alkmaar, die tot de groep-Broek op Langendïjk behoort, hebben zich ongeveer 45 van de 156 leden afgescheiden en een huisge meente gesticht. Gisteren preekte voor hen ds. H. van Ommen uit Zaandam. Een ouderling van de kleine kerk van Hoorn (behorend tot de oude classis) heeft de gemeenteleden opge wekt, zich af te scheiden en met hem voortaan naar Enkhuizen te gaan. dat tot de groep-Broek op Langedijk be hoort. De kerk van Anna Paulowna is overgegaan van de oude classis naar de groep-Broek op Langedijk. In het ressort Noord-Bra bant/Limburg is Waardhuizen over gegaan naar de groep-'s-Hertogen- bosch. Tot deze groep behoren nu Brunssum, 's-Hertogenbosch. Tilburg, Waardhuizen en Zevenbergen. Tot de groep-Eindhoven behoren Maastricht en Rijsbergen. In Almkerk, Breda en Eindhoven zijn scheuringen ontstaan. In deze plaatsen behoren de „meer derheden" tot „Eindhoven" en de „minderheden" tot „Den Bosch". (Van een onzer medewerkers) BUNNIK Zevenhonderd mensen waren zaterdag naar de Chur- chill-hal te Bunnik gekomen: rooms-katholieken en protestanten, ouderen en vooral veel jongeren, wereldburgers en politiek geïnte resseerden. Aanleiding tot dit samenkomen was de kosmopolitieke werkdag van de Sjaloomgroep (een concentratie van rooms-katho- liek en protestantse christenen, die de oecumene het welzijn van kerk en wereld willen bevorderen). Er werd gesproken door de Groningse polemoloog prof. mr. B. V. A. Röling en de Rotterdamse econoom prof. dr. J. Tinbergen. Radicalen CHU: Lohmanstichting is bestuur niet HILVERSUM De radicalen in de CHU „zijn verbaasd" dat een com missie van de De Savomin Loh manstichting, het wetenschappelijk bureau van de CHU, in een advies over grondwet en kieswetzaken aan minister Beemink zich heeft uit gesproken over een materie die par tijverhoudingen aangaat. De commissie is tegen stembusak koorden, wat volgens de radicalen in eerste instantie de partijen aangaat en niet de minister. Op de algemene vergadering van de Unie op 16 december werd beslist, dat een commissie zou worden ge vormd die alle mogelijkheden zou bestuderen om meer duidelijkheid in de politiek te brengen. Een van deze mogelijkheden is het stembusak koord. De radicalen, die in principe voor zon parij zijn, rekenen erop dat zij in de commissie mogen zijn vertegen woordigd. Zij zeggen dat de Stichting niet mag worden vereenzelvigd met het bestuur van de CHU. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een aantal perso nen uit SGP, ARP en CDU heeft zich zaterdag in Utrecht bezonnen over oprichting van een positief re formatorisch georiënteerd weekblad. Zij zijn vooral ontevreden over de huidige voorlichting. De groep heeft zaterdag nog geen beslissingen genomen. Naar verluidt zou onder meer gesproken zyn over de vraag in hoeverre men het be staande blad Tot vrijheid geroepen van de Johannes Althusiusstichting tot tolk van zyn denkbeelden kan maken. Als deelnemers aan dit gesprek worden genoemd mr. dr. C. J. Ver- planke. burgemeester van 's-Gra- vendeel; mr. dr. A. Zeegers, voor zitter van de Christen-Democratische Unie en de SGP-leden G. Goossens en H. de Boer. Desgevraagd deelde dr. Verplanke ons mee dat het overleg een strikt vertrouwelijk karakter droeg. Hy wilde niets over het besprokene mee- delen. Gevraagd naar de berichten die over deze groep naar buiten zyn I gekomen, antwoordde hij dat het 1 overleg „een veel bredere basis" heeft. (Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De baccalaurei van j de technische Hogeschool Twente kunnen uitstel van militaire dienst krijgen voor ongeveer twee jaar, als zij aansluitend aan hun studie een functie in het bedrijfsleven aan vaarden. De eerste baccalaureaatsdiploma's worden 23 februari uitgereikt. In september 1964 begonnen 243 stu denten aan de THT hun studie Van hen zyn er nog 177 student De eer ste groep die voor het baccalau- reaatsexamen slaagt zal vyftien tot 20 man tellen. Het baccalaureaat technische we tenschappen (titel: btw achter de naam) is by de THT een voor alle studenten verplichte eerste afron ding van hun vorming. Een groot aantal ondernemingen is bereid bac calaurei als volwaardige ingenieurs- in dienst te nemen. (Van onze ondcrwysrodactir) AMSTERDAM Dr. W. A. van Es, directeur van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de facul teit der letteren aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Hij zal on derwijs geven in de pre- en proto historie van noordwest-Europa. Dr. W. A. van Es. geboren in 1934 te Groningen, werd in 1965 in zyn tegenwoordige functie benoemd. Daarvoor was hij drie jaar conser vator van de archeologische afdeling van het Groninger museum voor Stad en Lande. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM „Als ik aan Trouw denk, herinner ik me al tijd dat verhaal van dat jongetje, dat drie eeuwen leefde. Steeds in andere werelden, maar h(j bleef dezelfde. Zo ook Trouw vroeger en nu." Daarmee reageerde hoofdredacteur dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot van het jubilerende Trouw zaterdag op de druk bezochte reünie van oud-illega len op de prijzende woorden, die zo wel drs. J W. de Pous. presi dent-commissaris van de NV De Christelijke Pers als E. van Ruller, redactielid van het illegale blad tot hem richtten. Drs De Pous: „Ik heb diep respect voor de wijze waarop dr. Bruins Slot 25 jaar voor het waarlijk mens-zijn heeft gestreden en zijn verant woordelijkheid als navolger van Christus in de kolommen van Trouw heeft trachten waar te maken, ook al dwong hem dit tot wijziging in op vattingen. die de schijn van onstand vastigheid zou kunnen wekken". Eerder had de heer De Pous Trouw „meer roze dan blauw" genoemd, wat hen veel stof tot gesprek had gege ven. Een groot deel van zijn rede wijdde hij aan de positie van de Ne derlandse dagbladpers, in het bijzon der ook de christelijke pers: „De positie van de christelijke pers kan niet los worden gezien van de samen werking, die de heer Diemer sr. van het Rotterdammer-Kwartet direct na de bevrijding met Trouw heeft ge zocht". De heer De Pous noemde deze samenwerking een waardevolle versterking van het concern. Somber De heer De Pous schetste een som ber beeld van de dagbladpers. Na een stijging met 11 pet. per jaar sinds 1955 van de advertentie-inkomsten een daling van ongeveer 8 procent in 1967. Oorzaken: invoering tv-reclame, aarzeling in de conjunctuur en de versnelde uitbreiding van de recla mezendtijd. En: geen compensatie DEN HAAG In een brief aan de kerkeraden vraagt de raad voor de herderlijke zorg van de Nederlandse Hervormde Kerk aandacht voor de geestelijke verzorging van aanstaan de recruten, dienstplichtigen en ge wetensbezwaarden. De raad wijst op de belangrijke opdracht, die de plaatselijke gemeen te heeft, waar het ten aanzien van het vervullen van de dienstplicht gaat om ethische beslissingen van grote betekenis. Onder andere de katechese biedt gelegenheid, om de betekenis van het evangelie ten aanzien van de vragen van oorlog en vrede duidelijk te ma ken. Alleen zo bereidt men de jonge ren voor. om zo goed mogelijk vanuit eigen inzicht de keuze te doen. waar zij op een gegeven moment voor ko men te staan, aldus de raad voor de herderlijke zorg. Opruiming schepen Suez-kanaal begonnen CAIRO Onder het waakzame oog van Israëlische militairen en VN-functionarissen zijn zaterdag i Egyptische bergingsschepen begon nen met de verwijdering van de wrakken die de doorvaart belemme ren in het zuidelijk deel van het Suez-kanaal. Als gevolg van deze wrakken liggen in dit gedeelte van het kanaal al sinds de juni-oorlog vijftien schepen gevangen. Israël heeft de VN al laten weten dat het zich zal verzetten tegen elk eenzijdig Egyptisch optreden in de kwestie van het Suez-kanaal dat ver der gaat dan de vrijmaking van de ingesk>t#^schpftem 4 door meerdere opbrengsten uit abon nementen. Dit alles werkt de concentratiebe weging in de hand. Wanneer men een deskundige Engelsman mag geloven, zou de neiging tot concentratie economisch wel aanvaardbaar, maar uit cultureel oogpunt met catastrofale schaduwzijden er toe leiden, dat in de naaste toekomst geen plaats is voor tien, doch slechts voor twee lan delijke dagbladen. Meer lezen Pikant trekje was, dat de heer De Pous de vraag opwierp of de achter eenvolgende ministers van econo mische zaken wel voldoende oog heb ben gehad voor het democratische goed van een gevarieerde pers. Maar ook de lezers kunnen er wat aan doen: de bereidheid tot het betalen van een kostendekkende prijs de Nederlandse krant is nog steeds de goedkoopste van Europa en een versterking van de tendens om meer dan één krant te lezen. Ook dan zullen alleen stérke een^ heden blijven bestaan, maar dat be^" hoeft niet verontrustend te zijn zo lang verscheidenheid en gevarieerd heid van de Nederlandse pers tot hun recht blijven komen. Na hem sprak de heer E. van Rul ler, die eerder op de dag een kleine expositie van voorwerpen uit de ille gale tijd in het Trouw-gebouw had geopend. Hij herdacht, samen met het oude en nieuwe personeel, de in de oorlog gestorven 130 tot 140 mede werkers. Toen en nu Hij trok vergelijkingen tussen Trouw van toen en n'i. Tro ui, gebo ren uit christelijke inspiratie, is niet veranderd, Trouw heeft ook nu nog als geestelijk motief de vrijheid van geest. Het blad is niet partijgebon den, maar streeft naar eenheid in de christelijke politiek. De beleidslijn van Trouw verklaar de hij met deze woorden: „Ik leef in een verloste wereld en dan zal het staatkundig functioneren ook, anders doe ik niet mee". Waarderende woorden ook van re dactielid J. Roelfs, die namens het personeel een metalen plastiek, voorstellende de geboorte van de vrijheid en gemaakt door de Amster damse edelsmid Ab Wouters, aan bood. De tekst op de sokkel was van kunstredacteur J. van Doorne: „Wat werd uit het gemoed geperst aan woorden van verzet werd duizend voudig door de pers verborgen uit gesproken. Omrankend wat aan droom ontlook in daden en gebed de vrijheid steeg omhoog het hijgend hert bleef ongebroken". „Deze wereldpolitieke werkdag is belegd als bijdrage tot de vormnig van een politieke wil", aldus de heer Piet Reckman (lid van de Sjaloomgroep) in zyn openingswoord. „Door studie, gesprek en actie moeten we kosmo- politiek gaan handelen. Immers, al dus nog steeds Reckman. onze ge loof sopdracht impliceert het kosmo politieke welzijn van deze wereld". Zeven v^pgen leverden tijdens het ochtendprogramma voor de professo ren Röling en Tinbergen voldoende stof tot gesprek. Prof. Röling merkte o.m. op: In de werled hebben we de Verenigde Na- teis. Zij heeft geen wetgevende macht, doch alleen de mogelijkheid om aanbevelingen te doen. Eén van ATHENE In de Griekse hoofdstad zijn 49 professoren ontsla gen door de Griekse regering omdat „daden, die zij gedaan zouden hebben onverenigbaar waren met hun posi tie". Intussen hebben Canada, Nationa listisch China en Italië hun diploma tieke betrekkingen met Griekenland hervat. Een aantal andere landen waaronder Engeland en de VS, had dit al eerder gedaan. LEUVEN De Vlaamse profes- soren aan de Leuvense universiteit I zyn vandaag voor een week in sta- j king gegaan. Zij willen dat het I Franstalige deel van de universiteit naar Wallonië wordt verplaatst. De hoogleraren zullen na de sta king drie weken college geven. Als dan nog geen beslissing is gevallen over de overplaatsing, zullen ze op nieuw gaan staken. Zoals 'bekend hebben zich de laat ste tijd vooral in Leuven relletjes voorgedaan. Oorzaak hiervan zijn de meningsverschillen tussen Ne derlands sprekende en Franstalige studenten. Vatikaanse radio zendt popmuziek uit V ATIKAANSTAD Radio-Vatica- na heeft zaterdagavond voor het eerst in zijn 37-jarige bestaan pop muziek ten gehore gebracht Het pro gramma was bedoeld om „verschei dene geestelijke waarden van onze tijd te belichten". De luisteraars hoorden onder meer de Amerikaanse folksanger Bob Dylan. In bergdorpen in het zuiden van Joegoslavi zijn 13 kinderen omgeko men door een pokkenepidemie. Veel kinderen zijn er ernstig aan toe. Sneeuwmassa's en stormen beletten artsen-teams de dorpen snel te berei ken. die aanbevelingen is de verklaring van de rechten van de mens. Hierin is sprake van het recht, dat ieder mens heeft op welzijn en gezondheid van zichzelf en zijn gezin. De staten partijen en regeringen aanvaarden deze verklaring als een doel. waar naar ze zullen streven in hun poli tiek. Strategie Maar. vulde Prof. Tinbergen aan. deze vrijblijvende verklaring zal in een strategie voor ontwikkelingspoli tiek moeten worden omgezet. In cij fers wil men de verplichtingen van de verschillende landen tot uitdruk king gaan brengen. Er wordt gewerkt aan een plan voor de zeventiger ja ren. Het vraagstuk van de arme en de rijke landen, aldus weer Röling, houdt ten nauwste verband met dat van oorlog en vrede. Door het geven van enig onderwijs en het bestrijden van een deel van de armoede is er verwachting gewekt in de ontwikke lingslanden. Wanneer deze niet wordt bewaarheid komt er een massale frustratie, die leidt tot agressiviteit. Daarbij komt het gevaar, dat natio nale conflicten snel uitgroeien tot een internationaal geschil: een oorlog tussen de grootmachten in onze we reld, die op het terrein van derden wordt uitgevochten. Het geven van ontwikkelingshulp is louter eigen belang. Wanneer de arme landen zich zullen verenigen tegen de rijke, „zal het wereldplatte land de wereldsteden veroveren" (Lin Piao). De hulpverlening aan de ontwikke lingslanden zal. aldus weer Tinber gen, internationaal moeten worden geregeld. Voor een klein land als Ne derland zijn er voldoende mogelijk heden om initiatieven in deze rich ting te ontplooien. Uppsala Tijdetis de zaterdag gehouden jubi leumbijeenkomst van het dagblad Trouw bood stadsverslaggever Jan Roelfs namens het personeel een plastiek aan, dat door directeur O. Postma (links) in ontvangst werd genomen. Het plastiek is vervaardigd door de kitnstenaar Ab Wouters. De beide hoogleraren wisselden ook van gedachten over de a.a. confe rentie van de Wereldraad van Ker ken te Uppsala (Zweden). Tinbergen stelde, dat Uppsala geen uitsluitend theologisch gesprek mag worden. Ik hecht weinig belang aan de kerken, als ze hun verplichtingen tegenover de wereldpolitiek niet nakomen. Röling merkte nog op dat de kerken vroeger nationaal dachten, maar in onze tijd in wereldtermen, in huma niteit. Hij meende dat er voor de kerken een grote rol was weggelegd om de vele problemen in onze wereld te helpen overwinnen. In de verschillende werkplaatsen werd 's middags gesproken over de tweede wereldhandelsconferentie die in New Delhi zal worden gehouden. Over Bogota in Latijns Amerika, waar een revolutie aan de gang is. waar Camillo Torres en Ernesto Che Guevara zijn gestorven als guerilla's en waar de vakbondsleider Emilio Maspero om hulp vraagt uit Neder land. Hulp, die hem binnenkort zal worden gegeven in de vorm van een te stichten uitgeverij en drukkerij. Over Peking in China, waar we zo weinig van weten, zo „aardig wat" van vermoeden en zo vreselijk veel (Van onze kerkredactie) NEW DELHI Tien van de dertien buitenlandse zendelin gen, die werkzaam zijn in het Mizo-gebergte in de Indiase deel staat Assam, hebben een uitwij zingsbevel gekregen. Het zijn meest Britse en Ameri kaanse zendelingen, die in het onder wijs of in ziekenhuizen werkten. Zij mogen hun werk in een ander deel van India voortzetten. De regering van Assam is tot deze maatregel overgegaan, omdat de zen delingen krachten zouden ondersteu nen. die met geweld een onafhanke lijke staat in het Mizo-gebergte wil len stichten. Een andere deelstaat van India. Orissa, heeft een wet aangenomen, waardoor bekeringspogingen door „geweld, verleiding en bedrog" straf baar zijn gesteld. Zendelingen, die op deze wijze ie mand trachten te bekeren, kunnen maximaal een jaar gevangenisstraf of een geldboete van 2400 gulden krij gen. Betreft het een minderjarige, een vrouw of een paria, die men heeft willen bekeren, dan wordt de straf verdubbeld. FANFA Bij een spoorwegonge luk in Brazilië zijn zaterdag veertig mensen om het leven gekomen. Zes tig anderen werden gewond. Het ongeluk gebeurde op hel emplace ment van Fanfa in de staat Rio Grande do Sul, waar een passagiers- trein inreed op een rangerende goe derentrein. over oordelen. Een land waar de cor ruptie is verdwenen, de irrigatie is verbeterd en dat, gezien zijn militai re macht, nauwelijks agressief kan worden genoemd. Over New York in de V.S., waar de presidentsverkiezingen voor de deur staan, waar 6 pet. van de wereldbe volking een man gaat kiezen die in belangrijke mate het wereldgebeuren zal bepalen. Daarom gaan vele jonge rengroepen in Europa meedoen met die verziezingen, om zodoende een „precedent" te scheppen. Over Uppsala in Zweden, waar de kerken een „theologie van de voorba righeid" zullen moeten ontwikkelen en waar de kerken zullen moeten besluiten om dingen te doen, die nu nog niet haalbaar zijn. Over Vledder. een klein dorp in Drente, waar dienstweigeraars wor den te werk gesteld. Over Hilversum, waar de nieuwsle zers werken en waarvanuit de pu blieke opinie wordt beïnvloed. In de verschillende groepen werd door vele deskundigen gesproken en gedebatteerd, o.m. door prof. dr. J. de Graaf, dr. H. M. de Lange, dr. C. P. van Andel, ds. F. H. Landsman, ds. H. J. Diekerhof, ds. G. Prast, D. Scherpenzeel, Ton Regtien, Dolf Cop- pes. Daniel de Lange, pater S. Jelsma, Herman Wigbold en Philippe Scheltema. Prof. dr. B V. A. RÖLING agressiviteit (Van een onzer verslaggevers) 1 MAASSLUIS Ds. K. L_ Dercksen is ter gelegenheid van emeritering benoemd tot ridder it orde van Oranje-Nassau. Hij k* zijn onderscheiding gisteravond! handen van burgemeester W. Jf van Dijok in een bijeenkomst infg middellijke aansluiting op de k| dienst waarin hij afscheid nam L zijn gemeente. Ds. Dercksen (65) verbond zicier 1941 aan de gereformeerde kerk|J Maassluis, daarvoor diende hij Sn 1929 de kerk van Maastricht w Maassluis heeft hij, aanvankelijkrla gereformeerd, en later 'het '64 testants-christelijk onderwijs tot |va te bloei gebracht. Burgemeester I Dijck noemde de fusie van KL christelijke schoolverenigingen.tn onder ds. Dercksens leiding tot sien kwam. de kroon op diens werk. In de bijeenkomst, die onder ding stond van de praeses vaifcE kerkeraad, ds. P. A. Bohlmg d sprak ds. J. Visseher, emeritus p^£ kant van Zwijndrecht, namenrj0 partikuliere synode Zuid-L— land-Zuid en ds. Th. Swen Vlaardingen namens de classis Sar dam. K (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De oecumeni sche raad van kerken in Neder land heeft een beroep gedaan op de regering, krachtig stelling te, nemen in de discussies op de ko mende wereldhandelsconferentie en daarbij ruimschoots te plei- BADEN-BADEN - Dr. Blaiberg, de tweede Zuidafrikaan op wie een harttransplantatie is verricht, zal waarschijnlijk 6 of 7 februari het Grote Schuur-ziekenhuis te Kaapstad kunnen verlaten. Dit zei professor Barnard, die zaterdag in het kader van zijn rondreis door Europa, in de Westduitse stad Baden-Baden aan kwam. Barnard is de volgende dag naar Rome vertrokken. Bij zijn aan komst zei hij dat hij een audiëntie bij de paus had aangevraagd. Hij zou het met de paus niet hebben over het morele aspect van harttransplanta ties. De operaties die hij verricht heeft waren voor hem geen moreel vraagstuk, zo zei hij. Uit Kaapstad werd nog vernomen dat dr. Blaiberg zaterdag zich voor het eerst heeft gewassen, geschoren en gedeeltelijk aangekleed. Ook werd vernomen dat de 10-jarige kleurling Jonathan van Wijk, die twee maan den geleden een nieuwe nier kreeg uit het lijk van Denise Darvall, op nieuw is geopereerd. In het Karl Bremer ziekenhuis te Kaapstad werd bij hem een nier overgeplant van een 12-jarige neger. Zijn toestand is bevredigend. De nier die hij eerst had gekregen func tioneerde slecht omdat er een te gro te tussenpoos was geweest tussen het lichten van de nier uit het lijk enhet inbrengen in zijn lichaam. Zoals men weet werd het hart van mejuffrouw Darvall overgeplant in Louis'Wash- kansky, die daarmee nog 18 dagen heeft geleefd. BERLIJN Op het internationale concours voor agrarische films heb ben drie Nederlandse films een prijs gewonnen. „Holland terra fertilis" kreeg een gouden aar. „Parasieten bij rundvee" een zilveren en „Holland" een bronzen aar. Gezien het feit. dat 31 landen aan dit concours hebben deelgenomen met niet minder dan 129 films, spre ken de onderscheidingen voor de Ne derlandse documentaire voor zichzelf, ten voor de belangen van dem: me landen. Het komt er in toenemende i op aan, beginselen in politieke drj" om te zetten. De raad spreekt Iers ook de verwachting uit, dat de PJ" derlandse delegatie achter de doof^ groep van 77 ontwikkelingslandefc het Charter van Algiers geformuf" de voorstellen staat r De raad heeft er met veel waa J ring kennis van genomen, dat o<#u\ Nederlandse regering bereid is, fca, industriële exportproducten vanent ontwikkelingslanden tariefprefa ties toe te kennen bij de invoer Ke welvarende landen. Offers De raad is bij voorbaat bereidde het appèl, dat de regering zou fcg< voor het aanvaarden van zekere'™ fers van de zijde van het Nejjg, landse volk te ondersteunen, geldt niet alleen de kapitaalo£r( dracht, maar evenzeer andere «c van een concreet opgezet plan li ontwikkelingssamenwerking. r Hierbij kan worden gedacht |b{ verandering van de eigen econo indien door de opbouw van t. industriële bedrijfstakken in de wikkelingslanden en door het vdsc gen van invoerrechten de impa uit de arme landen gaan toeneU Met instemming heeft de raad hr nomen, dat de regering de reeds *8 wikkelde initiatieven tot hulp landen, die streven naar een verij j dering van bevol'kingstoeneming>r blijven steunen Dit alles schrijft het modertK van de Oecumenische Raad aan »b mier De Jong, omdat deze weer1! Wereldhandelsconferentie in U Delhi begint. De raad spreekt ten! (2 te de wens uit, dat de regering d afloop van de conferentie in het fn' lement op brede wijze verantwjo ding zal afleggen over de door h) gevoerde politiek. NED. HERV. KERK Beroepen te Tange-Alteveer S. J. Seinen te Zyderveld; te Ooi hout (N.B.): kand. S. Oenema te F ningen; te Oldebroek: C. van Bat Putten; te Oud-Beijerland: A. Notr graaf te Oldebroek: te Velp: R. li stra te Den Helder; te Woerdenb. p.p.-toez.): G. v. Strik'te Genemuitss te Zalk en Veecaten: drs. C. G. te Nieuwpoort; te Waddinxveen f Joh. Verwelius) en te Ede (vac. f18 der Heuvel - toez.): J. H. Vlijm te Kf®c per a. d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Hijum, c.a.: D. S»9. laatstel. pred. te Rllland-Bath. ditg heeft aangenomen: te Wezep (Gld.pe v. d. Veere te Hardegarijp; te Veendkl F. de Jong te Appingedam CHRIST. GEREF. KERKEN fc Beroepen te 's Gravenzande .Ie Amstel te Middelburg. n. GEREF. GEMEENTEN Kt Beroepen te Borssele: A Hoogerr" i te Werkendam b GEREF. GEM. IN NED. i Beroepen te Chilliwack (Brits Col bial Canada)! F. Mallan la .Veenendi

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2