Geref ormeer de (nog) niet in vrouw komt het ambt CHU WIL GEEN MINIPARTIJEN Comnientas GRATIS STERCOCOS CATALOGUS Drs. J. Firet aan VU gepromoveerd Gereformeerden moeten mis officieel mijden NJG geeft jeugdwerk steun aan Indonesië Een woord voor vandaag Wachten tot na augustus HUUR Dienst met Bushes in Amsterdam-Zuid Kiesrecht DflPII'En worclt u °P Tv. gepresenteerd. uUull OU Stuur een briefkaart aan: Dr. D. Kokkin i hoogleraar VU aan iuv VRIJDAG 26 JANUARI H Een oproep tot waakzaamheid en nuchterheid ontvangen de leden van de christelijke gemeente der Thessalonicenzen van Paulus. Aan die oproep gaat vooraf de mededeling dat zij niet aan de nacht of duisternis toebehoren. En dan volgt: ,X>a.ten wij dan ook niet slapen zoals de anderen, maar wakker en nuchter zijn." Wie leeft in de duisternisgeeft aan slapen de voorkeurreali seert zich niet dat de roes van het nachtlevende nuchter heid op de vlucht jaagt. Het trieste is dat velen de nacht aanzien voor de dag en menen, dat het echte leven zich afspeelt achter het gordijn van de duisternis. Nuchter zijn? Je komt er niet ver mee: wie niet voor zichzelf zorgt, wie er niet voortdurend op uit is van het leven te genieten, is dwaas en kortzichtig. Het is geen al te grote stap voor dag „leven" te lezen en voor nacht „dood". Het zijn ten slotte de twee belangrijkste zaken van het menselijk bestaan. Wie toebehoort aan nacht en duis ternis, kiest voor de dood en wijst Christus af. Wie leeft in het licht van de dag, heeft zich overgegeven aan Christus. Hij is waakzaam en nuchter en heeft leren inzien, dat dit het ware leven ts. Wë" lezen vandaag: 2 Samuël 22 1731. BEPALING VROUW-IN-AMBT ONJUIST (Van een onzer medewerkers) A MSTERDAM Als de kerk - erkent, dat een vrouw even zeer geroepen kan worden tot een kerkelijk ambt als een man, is het onjuist, aan deze erken ning een restrictieve bepaling te verbinden in verband met haar vrouw-zijn. indien t.a.v. manne lijke ambtsdragers niet een over eenkomstige bepaling wordt ge steld. Dit is een van de stellin gen, die de gereformeerde drs. J. Firet te Amsterdam heeft toe gevoegd aan zijn proefschrift ..Het agogisch moment in het pastoraal optreden", waarop hij vanmiddag aan de Vrije Univer siteit is gepromoveerd. Drs. Firet is weten schappelijk hoofdmede. werker aan Pj*4 de theolo- W logische fa- jpilr culteit van de VU met leerop dracht voor dracht voor de ambtelijke vakken. In zijn dissertatie meent dr. Firet, dat in de praktische theologie veel aandacht is geschonken aan de vraag of in het pastoraal optreden plaats is voor agogie. Zowel degenen die de ze vraag bevestigen als zij die haar ontkennend beantwoorden gingen uit van de opvatting dat „agogie" is: het opzettelijk beïnvloeden van iemand door een door die agoog be paalde richting. Wil men voor het pastoraal optre den het probleem zuiver stellen, dan moet dit agogie-begrip kritisch wor den bezien. Functies De promovendus heeft tal van functies vervuld en verschillende publicaties op zijn naam staan. Hij (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Met 39 tegen 18 stemmen heeft de generale sy node van de Gereformeerde Kerken gisteravond besloten de ambten nog niet open te stellen voor de vrouw. In de maartzittingen zal de synode zich nader beraden over de gedragslijn, die nu moet worden gevolgd. Gedacht wordt over de instelling van hulpdiensten, die voor de vrouw toegankelijk zullen zijn. Mogelijk komt de synode in september nog eens bijeen en er is een kans. dat er dan wèl een positieve beslissing zal vallen. De vorige synode sprak zidh in principe uit voor openstelling van de ambten voor de vrouw, maar droeg deputaten op, zich nader te beraden over de in de ambten aan te brengen differentiatie betreffende de aan de vrouw toe te kennen, voor haar geëi gende. taak. Deputaten kwamen, mede op grond van de bijbelse gegevens, tot de con clusie, dat „als regel de taak van de vrouw méér gezocht dient te worden in het diakonale en pastorale, dan in het besturende en regerende dienst betoon." Zij stelden in hun rapport aan de synode voor, de vrouw met inachtne ming van deze differentiatie nu toe te laten tot de ambten. Dat zou vol gens deputaten betekenen: Het diakenambt kan zonder meer voor de vrouw worden opengesteld. Wat het ambt van ouderling be treft, dient aan de vrouw met name een pastorale en zielszorgelijke taak te worden opgedragen. Wat het predikambt betreft, zal de vrouw als regel niet geroepen wor den, in een bepaalde gemeente het volledige werk van een Dienaar des Woords te verrichten, maar als predi kante met een bijzondere opdracht door een of meer gemeenten in dienst worden gesteld. SPAANSE SINAASAPPELEN om '8 morgens direct fit te zijn Spaanse Sinaasappelen zitten boordevol sap. Sap zo sprankelend en milddadig als de Spaanse zon zélf en... 30% rijker aan vitamine C. Begin elke morgen met een vol glas frisheid, energie en opgewektheid. is bijvoorbeeld voorzitter geweest van de afdeling bijzonder jeugdwerk van de Raad voor de jeugdvorming, alsook van ICCAN (Interkerkelijk Contact Comité Ambon-Nederland). Vanwege de gereformeerde synode is dr. Firet deputaat voor de aan vullende opleiding van a.s. predikan ten en voor Kerk en Jeugd. Schippers en als paranimfen ds. K. A. Firet te Utrecht en ds. D. C. Firet te Eefde- Gorssel, broers van de promovendus. Jacob Firet werd 2 april 1923 te Dordrecht geboren en is de zoon van ds. J. Firet, emeritus-predikant. De promovendus bezocht het Marnix- gymnasium te Rotterdam en studeer de theologie te Kampen. Zijn eerste gemeente was Zuid-Beijerland, waar hij in 1948 intrede deed. Vijf jaar la ter ging hij naar Rotterdam-Charloi». Benoeming In 1957 volgde zijn benoeming tot wetenschappelijk medewerker en la ter tot directeur van de Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad. In 1963 werd hij wetenschappelijk hoofdamb tenaar aan de VU. sinds 1965 aan de theologische faculteit met leerop- (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Gereformeer de kerken dienen zich niet offi cieel te doen vertegenwoordigen bij een rooms-katholieke ere dienst waarin de mis bediend wordt. Dit heeft de synode gis teren in antwoord op een vraag van de classis Den Bosch uitge sproken met 32 tegen 21 stem men. De synode constateerde een dui delijke vernieuwing in de Rooms- Katholieke Kerk, met name in Ne derland, waardoor zelfs van een ze kere toenadering kan worden ge sproken. Maar, zo redeneerde de synode, de officiële leer van het misoffer en het officiële anathema over hen die deze leer verwerpen, staan het bijwonen van een mis be slissend in de weg. De synode citeerde daarbij ant woord 80 van de catechismus, dat de Gereformeerde Kerken krachtens haar belijdenis van oordeel zijn. dat „de mis in de grond anders niet is, dan een verloochening van de enige Organisatie moet van de grond af worden opgebouwd offerande en het lijden van Jezus Christus." Met name prof. dr G. P. Hartvelt deed zijn best, deze uitspraak tegen te houden. „Het is nu eenmaal rooms-katholieke stijl, om een eens uitgesproken anathema (vervloe king) niet terug te nemen. Maar de komst van de kardinaal op deze synode heeft bewezen, dat dit ana thema van Trente niet meer gehan teerd wordt in de praktijk. Ik vind het geen goede kerkelijke omgangsmanier, als we de nieuwe ontwikkeling in de Rooms-Katholie- ke Kerk niet zouden waarderen. We zouden ons blameren door een stel ling in te nemen, die we de volgende synode weer zouden moeten verla ten. Neem een beslissing waarin de toekomst al zichtbaar is." ANDER» Prof. Hartvelt vond ook dat ant- woord 80 van de catechismus nieu we doordenking behoeft, nu Rome in de praktijk het anathema niet meer j handhaaf». De mis van nu is wat I anders dan de mis waartegen de ca- techismus zich in de zestiende eeuw richtte. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG D, Neder landse Jeugd Gemeenschap zal de Indonesische branche van de wereldjongerenorganisatie (WAY) zoveel mogelijk steun verlenen bij de opbouw en de uitbouw van een administratief- technisch apparaat. Ook zal getracht worden specia listen tijdelijk naar Indonesië te zen den. terwijl men er. met steun van de overheid, naar zal streven enkele Indonesische jeugdleiders In ons land verder te vormen en te scholen Een en ander werd gisteren in Den Haag medegedeeld door drs. Moham med Siddik, algemeen secretaris van het Indonesische WAY-verband. De heer Siddik heeft een studie- en oriëntatiereis van drie weken door Nederland gemaakt, en is gisteravond naar Bonn gereisd. Hij verbleef hier op uitnodiging van de NJG en onder financiële auspiciën van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Kans De WA Y-organisatie m Indonesië aldus de heer Siddik, moet van de grond af worden opgebouwd. Er zijn 16 federatieve jongeren- en studep- tenverbanden bij aangesloten met te zamen 18 miljoen leden. Omdat er (nog?) geen contributie wordt be- taald. kan nog nauwelijks van het bestaan van een administratief-orga- nisatorisch apparaat worden gespro- ken De wereldjongerenorganisatie in Indonesië heeft pas na de coup van 1965 echte kansen gekregen. Haar grote tegenhanger was de WFDY. waarin zich communistische of cryp- to-communistische jongeren verban den hadden georganiseerd. Door de veranderde politieke situatie zijn de laatste thans alle opgeheven. De Indonesische branche van de WAY bestaat op 't ogenblik voorna melijk uit religieuze federaties. Er zijn o.m. 3 protestantse en 3 rooms- i katholieke organisaties bij aangeslo- ten. De heer Siddik benadrukte nog dat de Indonesische jongeren, in 't bij- i zonder de studenten en de scholieren, een grote bijdrage geleverd hebben aan de politieke omwenteling in In donesië. Er bestaat een goed begrip tussen de Nederlandse en de Indone sische jeugd, die door de historische bindingen in de toekomst nog beter zal worden. Maar andere synodeleden vroegen: „Moeten wij onze houding ten aan zien van de mis gaan wijzigen op grond van een eventuele verande ring van de catechismus in de toe komst. terwijl Rome er zelf niet over denkt, haar uitspraken in te trekken? Als één kerk zich blameert, is dat Rome zelf. die haar anathema in de huidige situatie nog niet in trekt. Nadat het voorstel aangenomen was, legde prof. Hartvelt een verkla ring af waarbij zich enkele synode leden aansloten. „Ik heb er moeite mee, mijn rooms-katholieke vrien den met dit besluit onder ogen te komen," zei h|j. VASTLEGGEN Deputaten achtten het niet nodig, deze bepalingen omtrent de differen- 1 tiatie in de kerkorde vast te leggen. 1 En daar wrong hem gisteren voor een belangrijk deel de schoen. Zij wilden de verdere gang van zaken voor een groot deel overlaten aan het beleid van de kerkeraden en aan de ontwikkeling op dit punt van het kerkelijk leven. De synodale commissie van advies (rapporteur prof. dr. D. Nauta) had hiertegen ernstig bezwaar. Allerlei bepalingen, die soms alleen zeer formele punten betreffen, wor den in de kerkorde aangetroffen en bepalingen die op zo'n belangrijke aangelegenheid als de toelating tot de ambten betrekking hebben, zouden daar welbewust buiten gelaten wor den. Niet dat de commissie alle bijzon dere bepalingen in de kerkorde wilde hebben, maar de basis voor zoiets nieuws als differentiatie in de amb ten, behoort in de kerkorde zelf te worden gevonden. Daarbij vond de commissie, dat de door deputaten voorgestelde differen tiatie niet uitmunt door grote duide lijkheid. Het feit dat men in sommige plaatselijke kerken steeds meer de neiging vertoont, zich niet aan syno dale bepalingen te storen en zijn ei gen gang maar te gaan (in verschil lende plaatsen zijn al vrouwelijke ambtsdragers, al noemt men ze niet zo), speelde op de achtergrond mee bij dit verlangen, de zaak zo duide lijk en welomschreven als mogelijk is, tot een beslissing te brengen. ZUSTERKERKEN Daar was echter een punt dat de commissie zo mogelijk nog zwaarder woog. In augustus komt de Gerefor meerde Oecumenische Synode bijeen. De Gereformeerde Kerken hebben hun zusterkerken in deze organisatie om hun oordeel gevraagd over de vrouw in het ambt. Op verzoek van de Gereformeerde Kerken is in de GOS zelfs een rapport over deze zaak opgesteld, dat in augustus in bespre king komt. Dit rapport, waaraan drie leden der Gereformeerde Kerken en ook prof. dr. B. J. Oosterhoff uit Apel doorn hebben meegewerkt, pleit voor openstelling van het ambt van diaken voor de vrouw. Het zou naar het oordeel van de I commissie kort samengevat niet net- i jes zyn. wanneer de Gereformeerde gen de principe-uitspraken van de vorige synode hebben ingebracht. GEEN BAAT De discussie werd geopend door dr. F. L. Bos, een van de deputaten. Afwachten van het oordeel van de aanstaande GOS brengt ons geen baat, zei hij. Het rapport, dat daar in bespreking komt. stelt de vragen, waarop wij na jarenlange bezinning reeds tot antwoorden zijn gekomen. De aanstaande GOS komt er toch niet uit en als we moeten wachten op een grondige positiebepaling van de ze organisatie, zou dat betekenen dat de effectuering van de openstelling van de ambtelijke dienst voor de vrouw voor onbepaalde tijd zou wor den uitgesteld. De meeste sprekers waren het met dr. Bos eens. Betekent aansluiting bij de GOS, dat we geen baas meer zijn In eigen huis? werd gevraagd. Ik merk op deze synode meermalen, dat GOS betekent „Ga Opschorten Syno de", zei dr. C. Gilhuis. En ouderling Ch. de Bruin uit Middelburg ver zuchtte: „Heel de Blije Werelt der gereformeerden hangt vol met bord jes: Haastige spoed is zelden goed." Prof. dr. C. van der Woude en an deren vonden het daarentegen niet meer dan fair, althans tot na au gustus te wachten. NOOD Maar de nood in bepaalde grote stadskerken Is zo groot, zeiden som migen. Mannelijke ambtsdragers zijn daar haast niet meer te vinden. „Wij staan de Heilige Geest tegen en daar ondervinden we in het ambtsdra gerstekort de droeve vruchten van", zei ds. G. Brinkman uit Kampen zelfs. Andere synodeleden wezen er ech ter weer op, dat met name de kwesties van de Schriftuitleg en de voorgestelde differentiatie nog niet voldoende zijn opgelost, om nu defi nitieve beslissingen te nemen. Mevrouw M. J van der Veen-Schenkeveld uit Rotterdam, een van de deputaten. zei dat ze de voor gestelde differentiatiegedachte beslist niet als een discriminatie zag. Deze differentiatie kan leiden tot afbraak van het mannelijk beeld van het ambt. Het ambt zou zoveel vingers moeten hebben, dat ieder gemeente lid gemakkelijk op zijn eigen manier geholpen zal kunnen worden. DOORDRUKKEN Prof. Nauta beantwoordde de spre kers. „Het is de taak van de synode te onderzoeken: kan het, mag het, is het op de Schrift gegrond, hoe past het in het geheel van de opbouw van de kerk. Dat zijn geen zaken van ondergeschikte aard. Het is niet de taak van een synode om iets er maar door te drukken. We zeggen nog al eens van de hervormde synode, dat ze eerst beslist en daarna pas met ons gaat praten. Moeten wij nu ten aanzien van de GOS-kerken hetzelf de doen? We moeten de mogelijkheid openhouden, dat zij in augustus met argumenten komen, die wij nog niet doordacht hebben. Tenzij men zegt: die Gereformeer de Oecumenische Synode doet er niets meer toe. Maar als we de band willen vasthouden, zijn wij verplicht naar hen te luisteren. Laten wij onze argumenten daar met beleid, overtui ging en goede gronden naar voren brengen. De nood mag geen argument zijn, want er zijn genoeg midde len om die nood te verminderen. De .vrouw kan heel goed tot haar recht komen, zonder in het ambt te staan. Het is niet de kwestie, of je in het ambt staat. Het is de roeping van ieder christen, iets te zijn. Als wij heel eenvoudig christen zouden zijn, zouden er vanzelf ambtsdragers komen, aldus prof. Nauta. met recht van koop O C m v.a. éfeWBp.mna. zondereerste storting Demonstraties vso Jlle modellen te Rotterdam djgel!)Vi van 10-4 uur door or.ze WurUtzer-orgiolrtL. 'OOP WALVIS. den met bet normale notenschrift door mld-l del van bet unieke aanwijnysteem op d« Wurlltrer «ebcol vlot orgel spelen Enorme sortering Piano's....Prijzen v.a. 675.- Huur met recht von koop vonaF 15 p. mnd. zondereerste storting Let wel: hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO, HARMO NIUM of ELECTRONISCH ORGEL Vraog folders en inlichtingen bij de Wurlitzer-importeur: Westersingel 42-44 R'di tel. (010)13 50 25 Nadere verklaring synode -i<: "U (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft de volgende ver klaring afgelegd: „De synode heeft naar aanleiding van ingekomen brieven van dr. J. J. Buskes, van enkele kerken en van een aantal personen zich op nieuw bezonnen op haar d.d. 17 januari jl. uitgegeven verklaring. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat zij en hierin is zij tekort geschoten in eerste instantie onvoldoende de mogelijk heid heeft overwogen, om haar overigens uitdrukkelijk uitgespro ken bereidheid tot kerkelijke hereniging en haar leedwezen over het gebeurde ook reeds in de een of andère vorm tot uitdrukking te brengen. De synode verwelkomt daartoe de gedachte van de kerk van Amsterdam-Zuid, om dr. J. J. Buskes uit te nodigen in een kerl dienst aldaar voor te gaan. De synode zou daarin niet al lei" een initiatief van een bepaalfe kerk ten aanzien van een bepaal? persoon willen zien. maar tever" een door de synode begeerd tekek< van verzoening tussen heel hles kerkverband en al degenen, d- e hoewel ten gevolge van het kerk- lijk conflict lange tijd kerkelij— van haar gescheiden, met de Gen p. formeerde Kerken in de a meenschap van dezelfde belijderr" verbonden zijn gebleven. og De synode kan nog mededelc^ dat ua een gesprek mot dr. Bualc%tr het haar tot haar grote blljdscha. gebleken Is, dat ook deze van har) bereid is, aan deze kerkdienst i teken van verzoening zijn med# werking te verlenen." jt Deze verklaring werd afgelefeJ na langdurige besloten zittingè Amsterdam-Zuid is, gelijk bekerr de gemeente, waar in 1926 het cofs flict begon. (Vervolg van pag. 1) De commissie meent, dat het kies stelsel gericht moet blijven op een samenstelling van de vertegenwoordi gende lichamen, die zo zuiver moge lijk de staatkundige en le vensbeschouwelijke stromingen on der het kiezerskorps weerspiegelt. Dat komt in het stelsel van evenredi ge vertegenwoordiging het best tot uiting. „De meeste districtenmeerder- heidsstelsels leidén de kiezer veelal niet tot een eigen keuze, maar dwin gen hem tot de in zijn ogen naastbeste of zelfs minst slechte", Daarom acht de commissie de meeste districtenstelsels dan ook een middel tot „geestelijke dwang en vergroving van de politieke te genstellingen". Bovendien hebben ze de tendens de uitoefening van het kiesrecht te misbruiken „als regel recht middel tot politieke wils- en machtsvorming, die zich penetreert Kerken nu vlak voor de GOS-verga- dering een definitieve beslissing zou den nemen. Dat zou de onderlinge verstandhouding met de zusterkerken verstoren, temeer daar enkele van de zusterkerken al ernstige bezwaren te- Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. AMSTERDAM Vanmiddag heeft mevrouw dr. D. Kokkini-Iatridou, af komstig uit Griekenland, in het Woestduincentrum in Amsterdam haar inaugurele oratie gehouden als hoogleraar aan de Vrije Universiteit in het internationaal privaatrecht en de privaatrechtelijke rechtsvergelij king. Zij sprak over: „Stadia in de ont wikkeling naar de gelijkheid van rechtspositie der echtgenoten in het Internationaal Privaatrecht". Mevrouw dr. Kokkini werd in 1965 lector aan de VU. Zij is geboren in 1929, studeerde in Thessaloniki en Parijs. In 1954 promoveerde zij op een proefschrift over de nationaliteit van de gehuwde vrouw. Daarna zette zij haar studie voort in Den Haag en Luxemburg. Sinds 1960 is zij „Directrice des travaux scientifiques A la faculté in ternationale pour l'enseignement de droit comparé" te Straatsburg, tevens is zij verbonden aan het Asser Insti tuut te Den Haag. in de volksvertegenwoordiging en, via deze, in de regering, inclusief het door haar uit te voeren program". Dat neigt naar direkte kiezerswetge ving en -bestuur. In dit verband ver werpt de commissie ook nadrukke lijk het PvdA-rapport „Een stem die telt". Geen mengvorm Ook een mengvorm van evenredige vertegenwoordiging en districten- meerderheidsstelsel wijst de commis sie van de hand, omdat dit in de praktijk leidt tot verzwakking van de evenredige vertegenwoordiging en een overgang kan zijn naar een zui ver districtenmeerderheidsstelsel. zijn voor de opvattingen van het kie zerscorps". Over stembusakkoorden en samen werkingsverbanden „Stembusak koorden roepen de gedachte op van tijdelijke, incidentele coalities, die erop gericht zijn met behulp van te voren opgestelde „regeringsprogram ma's" een stembusoverwinning te forceren". „Behaalt geen enkele coa litie een meerderheid, dan zal het gevolg zijn dat of aan de bestuur baarheid van de staat ernstige af breuk is gedaan, of, zo partijen toch aan een kabinetsformatie gaan mede werken. de kiezer zich om de tuin geleid voelt." Het rapport van de CH-commissie is een van de vele reacties (van poli tieke partijen en studiecentra) op de in 1966 verschenen „Proeve van een nieuwe Grondwet". Het stuk is ei genlijk een interimrapport, omdat het bijna uitsluitend betrekking heeft op het kiesrecht. NED. HERV. KERK Beroepen te 't Zandt-Godlinze <toez.): H. F. Meyer te Maassluis; te Amstel- veen-Buitenveldert (7e p.p.) en te Rotterdam-zuid wijkgem.-Zuidwijk)W. Janssen te Goes; te Huizen (N.H. - vac. wijlen H. A. v. Bemmel): J. L. W. Koppenol te Haatten. Bedankt voor Opende (Gr.): Chr. v. d. Leeden te Flim (Dr.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Dordrecht (vac. S. Wou ters): J. M. v. d. Brink te LJmuiden. Ds. C. B. Bavinck te Doorn, die voor de helft van zijn tijd actuarius is van het deputaatschap voor de evangelie verkondiging onder Israël, wordt hele maal actuarius. GEREF. GEMEENTEN TweeUl te Oostkapelle: P. Blok te Dirksland en C. Harinck te Utrecht. IJ ET rapport over het kiesrecht een commissie van de chrlst^u historische Lohmanstichting aa^s minister van binnenlandse heeft uitgebracht mag een de^, en belangwekkend werkstuk hr Helder en goed geformuleerd f.' den hier vanuit christelijk-b'" rische visie steekhoudenden menten tegen districtsmeerderhts stelsels en stembusakkoorden aa_ voerd. Met twee aanbevelingen van de missie hebben wij echter mqr Verhoging van de „drempel" toelating tot de Tweede Kamer tc ten wij onjuist. De bedoeling is „mini-partijenl de Kamer te weren en als arguf daarvoor noemt de commissieEC feit, dat „dwergfracties" slecht/1' brekkig in het parlementaire 1 kunnen fungeren. Inderdaad, dat moeten ze, dunkt ons, zelf.j ten. Het is hün verantwoordelijk^. Het voorstel van de commissie* alleen zinvol zijn als kleine parm de parlementaire werkwijze in fui: te mate zouden frustreren. Maari hebben wij nooit wat van gemk Kleine partijen geven vaak V aan het parlementaire bedrijf.^ leen al om die reden hoeven ze" te worden geweerd. Bij een drempel van 3 pet. zot( bij de Kamerverkiezingen van ir het GPV en waarschijnlijk ook I en PSP van het Binnenhof zijnit dwenen. Het gezelschap kleine ft ties zou dan zijn gereduceerrf^ groepen als Boerenparten en Ce Een eenzijdig beeld. Gereserveerd staan wij ook ter' over het denkbeeld om de opko1' plicht te handhaven, maar de sC stanctie daarop te schrappen. Wf, in dat geval nog de juridische h kenis van het woord „plicht"?s commissie denkt aan een „mq,j plicht". Prachtig, maar zoiets h|o niet in een wet thuis. De oplossing van de commissi! een argument temeer om de komstplicht af te schaffen. Beroepen te Scheveningen: G. A 2 derveld te Middelburg. OUD GEREF. GEM. IN NED. Tweetal te Stavenisse: H. Wiltink; Doetinchem en J. y. Prooyen te Gri horst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2