GEEF SCHIP TERUG Straling van bommen op Groenland Vredeskans weer op het nulpunt Commentaar JAMIN 5 "«•"SS* f Hieuwc Spionageboot werd gekaapt Vliegdekschip naar N.-Korea Rusk: Zeer ernstig incident Denen stellen een onderzoek in Romme-instituut is KVP te duur Offensief van Noord- Vietnam Een vakantie voor een jaar. Trein ontspoord - twee doden Prijs slaolie en -saus omhoog Geref. Synode niet gelukkig met IKOR-uitzending Weverij sluit: 190 man ontslagen intuin Opklaringen tk kMt» T Woensdag 24 januari 1968 48ste jaargang oe Rotterdammer r Oordts Dagblad |r*ctaur> P. DIEMER IrtdacUuri Dr. i. Oiamar CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattich la ghablavan mijn Karl in taghantpoatl" Haagse Courant afdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De VS nemen het kapen van de Pueblo door Noord-Korea hoog op. Bij de be standcommissie werd een klacht inge diend en Noord-Korea moet zijn excuses aanbieden voor deze „onwettige daad". De 83 opvarenden zitten nog gevangen. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben onmiddel lijke teruggave geëigt van het gisteren door de Noordkoreaanse marine opgebrachte marineschip Pueblo. Ook moet Noord- Korea eijn verontschuldigingen aanbieden voor deze „onwet tige daad". De 906 ton metende Pueblo ligt thans in Wonsan; de 83 bemanningsleden zijn gevangen genomen. Vier Noordkoreaanse patrouillebo- wi ten hebben het Amerikaanse schip, -A, dat een speciale uitrusting voor het ifluisteren van radioboodschappen tan boord had, omsingeld omdat het rich in de territoriale wateren van Noord-Korea bevond, aldus de lezing van de Noordkoreaanse marine. Het Pentagon in Washington heeft bekendgemaakt dat vier opvarenden van de Pueblo verwondingen hebben opgelopen. Het schip was bewapend met drie .50 mitrailleurs, maar bij iet in beslag nemen op veertig lilometer uit de Noordkoreaanse kust - werd geen schot gelost. Alarm In de Zuidkoreaanse hoofdstad Se oel deelde men vanmorgen mee dat een deel van de Amerikaanse Zeven de vloot en de gehele Zuidkoreaanse marine in staat van alarm zijn ge bracht. Het door kernenergie aangedreven Amerikaanse vliegdekschip Enter- rise, dat op weg was naar Vietnam, zou bevel hebben gekregen via de Japanse Zee naar Wonsan, aan de Noordkoreaanse oostkust, te varen. In Washington is dit bericht be vestigd noch ontkend. Minister Rusk noemde de inbeslag neming „een buitengewoon ernstig incident". Enkele uren later werd een krachtig protest ingediend bij de mi litaire bestandscommissie in de gede militariseerde zone in Panmoenjon. De commissie bestudeert al een aantal incidenten die zich de laatste dagen aan de grens tussen Noord- en Zuid-Korea hebben voorgedaan. Hierbij zijn enkele Zuldkoreanen om het leven gekomen. Spionage Officieel heeft het Pentagon ont kend dat de Pueblo voor splonage- doeleinden werd gebruikt. Het „ver zamelde slechts inlichtingen voor het Amerikaanse ministerie van defen sie". Ook werd ontkend dat het schip handelde in opdracht van de Natio nale veiligheidsdienst. Sinds de Arabisch-Iraëlische oorlog in juni vorig jaar is de Pueblo het tweede Amerikaanse „spionageschip" dat in moeilijkheden is geraakt. De 11.000 ton metende Liberty werd in dertijd door de Israëliërs aangevallen. Van de bemanningsleden kwamen er 34 om het leven. VS-lezing Volgens de lezing van het Ameri kaanse ministerie van defensie werd het schip 04.00 uur onze tijd bena derd door een Noordkoreaanse pa trouilleboot, die ln internationale sig nalen naar de nationaliteit van het schip vroeg. Op het antwoord dat het een Amerikaans schip was, seinde de patrouilleboot: „Draai bij, of wij ope nen het vuur", waarop de Pueblo antwoordde dat zij zich in internatio nale wateren bevond. De patrouilleboot bleef echter om het spionageschip cirkelen en kreeg na ongeveer een uur assistentie van nog drie patrouilleboten en, volgens de bemanning van de Pueblo, ook nog van twee Migstraaljagers. Om 05.45 uur onze tijd meldde de Pueblo dat de Noordkoreanen aan boord kwamen; 25 minuten later dat zij verzocht werd de Noordkoreaanse schepen naar de haven van Wonsan te volgen. De laatste boodschap van het schip, verzonden om 06.32 uur, luidde dat alle machines stil waren gezet en dat de zender uit de lucht verdween. Sindsdien is er geen contact meer gehad met schip en bemanning. Verscheidene vragen bleven voor het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken onbeantwoord, zoals waarom het schip pas anderhalf uur na de sommatie moest opstomen en waarom het geen hulp gevraagd heeft aan de Amerikaanse marine- en luchteenheden in de omgeving. Dooperkenning In de zitting van de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Lunteren hebben kar dinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en ds. P. Visser uit Til burg, voorzitter van de synode, gisteren de verklaring getekend waarin de R. K. Kerk en de Ge reformeerde kerken eikaars doop erkennen. De kardinaal (rechts) overhandigt zijn pen na de on dertekening aan ds. Visser (links), omdat diens exemplaar op het kritieke moment leeg bleek te zijn. (Zie pagina Kern- merk). KOPENHAGEN Vandaag is op Groenland een Deense commissie aangekomen, die een onderzoek zal instellen naar eventuele radioactieve straling, veroorzaakt door de kern bommen die zondag na het veronge lukken van een Amerikaanse bom menwerper boven Groenland in de Poolsterbaai zijn terechtgekomen. In het betrokken gebied is volgens goedingelichte kringen van plutoni um afkomstige radioactieve straling gemeten. Plutonium en uranium wor den toegepast bij de waterstofbom. De straling zou niet gevaarlijk zijn en het is normaal dat enige straling optreedt na een dergelijk-ongeluk. Amerikaanse ploegen, zijn er nog niet in geslaagd de bommen op te sporen. De onderzoekingspogingen worden bemoeilijkt door., het koude weer. Voor de komende dagen wordt een storm verwacht. BAARN De KVP is van plan het Romme-instituut in Baarn, vor mingscentrum van de partij, te slui ten. Het voorstel van het partij bestuur is een gevolg van noodzake lijke bezuinigingen. Het centrum kost de KVP jaarlijks twee ton. De Amerikaanse zangeres Eartha Kitt, die scherpe opmerkingen plaatste op een ontvangst van me vrouw Johnson, echtgenote van de Amerikaanse president, ontvangt veel post na haar spectaculaire optreden. Volgens Eartha bijna allemaal instemmende reacties op haar felle uitspraken over de oor log in Vietnam. Prinses wordt 30 Een lief, vriendelijk jongetje, dat al heel verstandig uit zijn oogjes kijkt. Dat is prins Willem- Alexander, die met zijn stralende moeder werd gefotografeerd door Max Koot ter gelegenheid van haar op handen zijnde verjaardag. Het prinsje is dan zo'n negen maanden oud en viert dus volgen de week woensdag de dertigste verjaardag van zijn moeder, prinses Beatrix, voor hef eerst mee. Uitwisseling krijgsgevangenen voltooid TEL AVIV Israël en Egypte hebben gisteren de uitwisseling van krijgsgevangenen uit de oorlog van juni voltooid, zo is officieel in Tel Aviv bekendgemaakt Israël liet 4.481 Egyptische gevan genen, onder wie 93 officieren x-rij en Egypte zond 10 Israëliërs terug. Bij deze tien waren zes officieren. SAIGON/WASHINGTON Noord-Vietnam heeft een nieuwe divisie, 10.000 man, naar Zuid- Vietnam gestuurd om een groot offensief te ontketenen en de Amerikaanse strijdkrachten langs de noordwestelijke grens te vernietigen, aldus hebben vandaag Amerikaanse officieren meegedeeld. Dit bericht evenals het afwij zend geluid in het Noordvietna- mese blad Nhan Dan dit week einde. heeft het optimisme van de Amerikanen over de vredeskansen IAIs beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mijn naam - inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze I (Advertentie) U begrijpt wat we bedoelen: een vakantie-van-enkele-weken die zó fascineert, dat u voor een iaar stof tot nègenieten heeft. Zo'n vakantie bestaat. Zo'n vakantie vindt u in Israel. En ils u er geweest bent, in Jeru zalem. in Nazareth, aan het Meer van Galllea, tussen Kruis vaarderskastelen en Romeinse theaters, in die bruisend jonge natie met zijn hardwerkende klbboetsiem; als u er geweest bent zult u voelen: dit was een vakantie voor een jaar, mis schien voor een leven. Oriën teert u zich eens over Israel; vraagt u om folders bij het Israëlisch Nationaal Verkeers bureau, Joh. Vermeerstraat 26, Amsterdam, telefoon(020)799608. Schlphol-Tel Avlv met EL AL ln minder dan i uur. een geduchte knauw gegeven. Amerikaanse functionarissen hebben weinig hoop meer dat Hanoi zal terugkomen van deze openlijke verwerping van de San Antonio-formule. Johnson zei in die plaats de bombardementen te zullen staken als dit direct tot I zinrijke besprekingen zou leiden. J Noord-Vietnam zou staking van I de bombardementen moeten be antwoorden met vermindering van de oorlogsinspanning. I President Johnsons adviseur Walt j Rostow meent dat Hanoi zich op I een winter-lente-aanval voorbereidt, I waarmee eerder politieke dan mi litaire doelen worden nagestreefd. De Vietcong zou de Zuidvietnamese regering willen verzwakken, de vorming van een coalitieregering (met de Vietcong) willen afdwin gen en zodoende de macht met niet- militaire middelen in handen pro beren te krijgen. Ondanks pessimistische geluiden zou Johnson toch hebben besloten de „geheime diplomatie" de kans te geven. Hij gelooft echter met zijn San Antonio-formule zo ver moge lijk te zijn gegaan. Amerikaanse infanteristen hebben gisteren op 450 kilometer ten noord oosten van Saigon een grote Viet- cong-macht met de grond gelijk gemaakt en 128 rebellen gedood, aldus een Amerikaanse legerwoord- voerder. Vijfenzestig Zuidvietnamese hoogleraren hebben gisteren op geroepen tot onbepaalde verlen ging van het Tet-bestand en on middellijke opening van onder handelingen over beëindiging van de Vietnamese oorlog. Het Tet-bestand wordt afgekondigd ter gelegenheid van de Chinese nieuwjaarsviering aan het eind van deze maand. De oproep van de hoogleraren is gericht aan „alle strijdende partijen". De Zuidslavische president Tito heeft in het kader van zijn rondreis door Zuidoost-Azië een bezoek ge bracht aan New Delhi, waar hij DYON De internationale snel trein Bern - Parijs is vannacht vlak bij het station van Mesnay-Arbois uit de rails gelopen. Twee employés van de Franse spoorwegen, onder wie een Het ongeluk gebeurde by een hoofdconducteur, zijn verongelukt Dertig passagiers werden gewond, linkse bocht in de rails bij de ingang van een tachtig meter lange tunnel. DEN HAAG Als gevolg van de invoering van staüegeldloze verpak king worden de grote flessen slaolie en slasaus dit jaar 15. en 12 cent duurder. Tot 24 februari wordt statiegeld terug betaald voor lege slasausflessen. Sla- olieflessen kunnen tot 1 juli worden te rugbetaald. De prijsstijging voor de kleinere fles slasaus bedraagt 10 cent die van de kleine fles slaolie eveneens. LUNTEREN De generale sy node van de Gereformeerde Kerken heeft zich in besloten zitting uitvoe rig beziggehouden met de oude jaarsavonduitzending van het Con vent van Kerken en het IKOR. Er waren ernstige bezwaren. Deputaten gaven inzicht in de moeilijkheden van hun opdracht. De synode heeft besloten deputa ten voor radio- en televisieuitzen ding van kerkdiensten op te dragen te onderzoeken in hoeverre het Con vent van Kerken zelf aan de kerken toegemeten zendtijd verzorgen kan. Deputaten kregen verder de opdracht de samenwerking met IKOR en RKK voort te zetten onder voorwaarde dat de presentatie van de kerk op een wyze overeenkomend met de waar heid van het evangelie en de waar digheid van de kerk geschiedt. Verder besloot de synode aan het deputaatschap een drietal leden toe te voegen onder wie een met de pastorale praktijk en een uit de jour nalistieke wereld, dat ook in de pro grammacommissie inspraak zal krij gen. Vergrijp UET kapen van liet Amerikaanse marinevaartuig Pueblo Is een nieuwe aanwijzing dat Noord-Korea uit is op een nieuwe conflict-situatie. Al geruime tijd maakte bet zich schuldig aan schendingen van het wapenstilstandsakkoord, dat een eind aan de Koreaanse oorlog moest maken, maar geen vrede bracht Nu heeft het zich dan vergrepen aan een schip waarvan de bemanning zich niet kon verdedigen omdat het vrijwel niet bewapend is. Een ge makkelijke prooi. Aangenomen moet worden, dat Noord-Korea na overleg niet alleen met China, maar ook met Rusland handelt. Evenals Hanoi kan het bei de landen tegen elkaar uitspelen. Er lijkt dan ook verband te bestaan tussen Korea en Noord-Vietnam. Meer troepen naar Korea zal ten koste gaan van het programma root Vietnam. Overigens zijn ook de jongste ont wikkelingen ln Laos onrustbarend. Oe premier van dit land, die lang ge meend heeft dat neutraliteit uit komst kon bieden, spreekt al van een nieuw Vietnam. Mogelijk wil men de Amerikanen dwingen, aan de onderhandelingsta fel plaats te nemen en vervolgens do voorwaarden te aanvaarden waarvan Hanoi een politieke regeling laat af hangen. President Johnson staat voor een moeilijke beslissing. Uitbreiding van de oorlog in Azië zou nieuwe zware offers vragen van het Amerikaans* volk, dat reeds onder Vietnam ge bukt gaat. room boterkoekjes 250 gram van 115 voor 39 niet duur wc! heerlijk besprekingen heeft gevoerd met pre mier Indira Gandhi. Na een onder houd van ruim drie uur werd een gezamenlijke verklaring uitgegeven waarin staat dat India en Zuid-Slavië het erover eens zijn dat onvoorwaar delijke stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vietnam en deelneming van de Vietcong in vredesonderhande lingen twee belangrijke voorwaarden zijn voor de vrede in Vietnam. De kwestie Vietnam was ook on derwerp van gesprek tussen premier Kosygin en de bezoekende Eritse premier Wilson. De Britse premier zei later in een tafelrede dat de partijen in de Viet namese kwestie nader tot elkaar zijn gekomen. „Het is onze taak de havi ken niet aan te moedigen, of ze nu in Hanoi of in Washington zitten". Wat de vogels betreft schaart Wilson zich achter de premier van Australië, die gezegd heeft: „Ik ben geen havik en geen duif, maar een uil". GOIRLE Pijnenburg'* weve rijen N.V. in Golrie gaan de produk- tte stopzetten. In de loop van de vol gende maanden zal geleidelijk het 190 man tellende personeel worden ont slagen. In overleg met de vakbonden ia een afvloeiingsregeling tot stand ge komen. De aanleiding tot de bedrijfsslui ting is de slechte gang van zaken in de textielindustrie en in het bijzon der de verliezen in de laatste jaren van de onderneming. De verkoopor ganisatie van de onderneming blijft bestaan. Roem is het bewijs dat de mens goedgelovig is. EMERSON POËTISCHE FILM VAN HERMAN VAN DER HORST - PAGINA 9 „Hoe zou ik getatoeëerd uitzien?" DE BILT Boven Zweden 1* een diepe depressie aangekomen die in zuidoostelijke richting ver der trekt. Bij Ierland bevindt zich een krachtig hogedrukgebied. Tus sen beide systemen in staat een krachtige noordwestelijke lucht stroming. die langs de Noorse en Deense kusten zelfs stormkracht bereikte. De aangevoerde lucht is onsta biel en heeft zich de afgelopen nacht over het gehele land uitge breid. Hierin ontwikkelden zich boven zee stapelwolken waaruit buien vielen, waarin sommige ver gezeld gingen van hagel en ln de omgeving van Denemarken ook natte sneeuw. De mist en laaghan gende bewolking in ons land is als gevolg van deze ontwikkeling ge- heel verdreven zodat er behalve buien ook flinke opklaringen op treden. - In het komende etmaal zal de wind geleidelijk afnemen waarbu tijdens opklaringen in de nacht de temperaturen in het binnenland tot om het vriespunt zullen dalen. De buiigheid wordt verder onderdrukt 25 Januari: zon op: 0S.31, onder: 17.14; maan op: 03.01. onder: 12.22.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1