Liberale pers keert zich tegen Van Riel Rudi van Feggelen: eerste plaats moet mogelijk zijn NEGATIEVE ELEMENTEN" OLSLAGEN ONZIN" l!ri IN DE GREEP X VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS Het Nationale Ballet Ogenblikken: eerder sculptuur dan dans Post 3 februari weer op de baan Minister Klompé naar Olympische Winterspelen EIS NOC NIET ONREDELIJK Shell: Herstel vergt tijd VRAGEN VAN KAMERLID OVER BRAND Ook explosie op Shell raffinaderij Curagao Fransen en Duitsers vijf jaar vrienden Vijfde orgelconcours van Pro Organo Atoombommen in Groenland 15l DINSDAG 23 JANUARI 1963 lOOj S] ndVan onze parlementsredactie) (EN HAAG De verontwaar diging bij een aantal VVD- ngeren over uitlatingen van de senator mr. H. van Riel dens de jubileumbijeenkomst n zijn partij, heeft ook weer- nk gevonden in de liberale ITai rs. Met de WD sympathiserende dag- als het Algemeen Han- de Nieuwe Rotterdamse en Het Vaderland bevatten Dijteravond min of meer scherp-af- M1jurende commentaren op hetgeen NJ. Van Riel zaterdag o.a. te berde pft gebracht over het „Unitel-con- 2 m": de technisch-economische sa- pJnwerking tussen de Nederlandse jgblad-Unie (waartoe genoemde |°4den horen) en De Telegraaf/Het 'aa3euws van de Dag. n Mr. Van Riel zag die samenwer- v ng als een symptoom van de op ng komende „zelfverdediging van sinlt Nederlandse volk" tegen de toe- wamende negatieve tendenzen in de De betrokken bla- n steunen zijns inziens „als regel 1 Jt wij vinden een goede nationale Tlitiek". Het Algemeen Handelsblad noemt —it „volslagen onzin". Ev.enals de [IC en Het Vaderland schrijft het dat er helemaal geen „Uni t-concern" bestaat. Wel een NV U- tel, die uitsluitend een technisch en Immercieel doel heeft en de redacti- hele zelfstandigheid alsmede de po- peke richting van de aangesloten eden onverlet laat. „De fout van mr. Van Riel is ge- leest," aldus het Handelsblad, „dat Ij een puur technische en commer cie samenwerking ten onrechte po- liek-journalistieke bedoelingen eeft toegeschreven. Door zich niet auwkeurig van de feiten op de pogte te stellen, heeft de heer Van Üel de VVD noch de liberale pers Mi dienst bewezen." De NRC herinnert eraan, dat van jcialistische zijde de oprichting van NV Unitel is aangemerkt als een jechtse concentratie". „Wij," aldus It blad, „hebben daar onzerzijds in gezegd, dat er geen aanleiding rs om een politiek etiket op de oorgenomen technische en commer ce samenwerking in Unitel te akken." Politiek etiket „De heer Van Riel nu heeft dat ilitieke etiketje er wèl op geplakt, èn onrechte." „Door het verschijnsel nitel aldus te vermelden, geeft de 'er Van Riel voedsel aan een isvatting waaraan men in socia- stische kring, naar het schijnt, niet ïgaarne lijdt. Wij hadden van de er Van Riel niet verwacht dat hij cialisten dat plezier en ons dat isplezier zou willen doen." De NRC noemt de heer Van Riel in buitenstaander in de wereld van 6 pers. „Daar kan het aan liggen dat j toch iets politieks in Unitel ziet, thans dat hij Unitel in de politieke eer trekt. Maar hij had zich toch g wel een paar keer moeten beden- n voor hij daartoe overging. Want n had hij kunnen zien, dat het ongefundeerd is, als politicus al de vermelde bladen in één adem te noe men." Ook Het Vaderland benadrukt de door mr. Van Riel verwaarloosde po- litiek-journalistieke verschillen tus sen de NDU-bladen enerzijds en De Telegraaf/Het Nieuws van de Dag anderzijds. „Wanneer de eerste groep uitgaat van zijn liberale beginselen, zoals wij steeds menen te doen, gaat de andere groep uit van een politiek opportunisme het zij gezegd op knappe wijze met groot succes ge daan een houding, die ons niet ligt." Met een venijnige steek onder wa ter naar mr. Van Riel citeert Het Vaderland met instemming de vol gende passage uit diens rede: „Nu vraagt opbouwen van een nieuwe maatschappij tijd, veel tijd, en het is de vraag hoeveel tijd men gezien de internationale spanningen ter beschikking heeft. Negatieve elemen ten kunnen wij daarbij missen als kiespijn Onverdraagzaam De liberale bladen distantiëren zich ook van mr. Van Riels filippica tegen bepaalde publiciteitsmedia en om roepverenigingen. Het Algemeen Handelsblad vindt de kritiek „wat al te zwart aangezet" en de NRC kan zich goed voorstellen dat een aantal WD-jongeren boos en verontrust zijn en in een brief aan het hoofd bestuur van de partij spreekt van uitlatingen met „een duidelijk conservatieve strekking", die „het imago van de partij wederom in on gunstige zin hebben beïnvloed". Het Vaderland van de drie ge noemde bladen het meest met de VVD verbonden drukt zich nog feller uit. Het signaleert in het be toog van de senator „een toon van weinig liberale onverdraagzaam heid". Waar mr. Van Riel zich duidelijk (zonder namen te noemen) tegen de VPRO keerde, vraagt het blad zich af „of het nu juist een liberale taak is om deze vrijzinnige omroep, die toch ook veel goeds doet, tot ondergang te verdoemen". Mr. Van Riel zei name lijk, dat een omroepvereniging vrij is om te vertonen wat zij wil, maar dat de leden vrij zijn om te bedanken, en dat dit nu maar moest gebeuren. Zoals wij gisteren meldden hebben drie vooraanstaande liberale jongeren het WD-hoofdbestuur verzocht zijn standpunt over de rede van mr. Van Riel kenbaar te maken. helpt u eruit (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. DEN HAAG De griepgolf heeft |>k Het Nationale Ballet niet onbe- (erd gelaten: in de voorstelling, die laandagavond in de Koninklijke fchouwburg werd gegeven, konden liga de Haas en Yvonne Vendrig (et optreden, in plaats van André tesser dirigeerde Hans Vonk het jederlands Balletorkest en het ope- Ingsballet van de avond, Kompositie In Robert Kaesen, moest helemaal jrvallen. Het interessantste programmapunt, genblikken van Van Dantzig, bleef lukkig onaangetast. Dat in hetzelf- programma Disgenoten voor- vam, dat Van Dantzig een jaar of en geleden heeft gemaakt, is een I isgrccp. Ogenblikken heeft naast ch echt niet een ballet nodig met •veel tekortkomingen als Disgenoten fn te bewijzen dat Van Dantzig nu ter kan dan tien jaar geleden. 'Ogenblikken is een étude, niet op 't gebied van de dans maar op dat in de choreografie. Meer sculptuur •n ballet, beeldende kunst met le- ind materiaal. Weliswaar kan men i ze omschrijving in ieder ballet- I chnisch boek vinden om daarmee et werk van de choreograaf te defi- eren, maar met Ogenblikken is de- ^definitie op heel bijzondere wijze ïllustreerd. Van Dantzig heeft een boeiend in- cht in choreografische opbouw te en gegeven, met mooi uitgewerkte lagin-bewegingen. Toer van Schayk zorgde voor astuums en decor, die geheel bij de- sculptuur-idee aansloten. Eenvou- ige. strakke maillots, in „shocking •lours", een decor met een enkele •He lijn, strak-geconcentreerde be- :hting. De muziek was Anton Weberns Sechs Bagatellen" en „Fünf Satze Een VVD-woordvoerder zei giste ren, dat mr. Van Riel geheel voor eigen rekening had gesproken en dat geen van de zaterdag gehouden rede voeringen vooraf in het bestuur wa ren besproken en goedgekeurd. Ook het Liberaal Democratisch Centrum, een „progressieve" actie groep in de VVD, heeft de uitlatingen van de senator scherp veroordeeld. Het zal daar echter niet officieel te gen protesteren, omdat dit het over leg in de commissie Liberaal Beraad (die zich op de partijvernieuwing be zint) zou kunnen bemoeilijken. ANTWERPEN Peter Post van wie momenteel in het Antwerpse sportpaleis opnamen worden ge maakt voor de Nederlandse televi sie heeft verklaard dat hij op 3 fe bruari te Antwerpen weer op de winterbaan zal starten. Hij komt dan samen met Fritz Pfenninger in een ploegkoers over 50 km uit te gen onder andere: SercuDeloof, BaenschLawrie en Bongersde Wit. Keiler en Chekulajev snel op Universiade INNSBRUCK De Westduitser Erhard Keiler heeft tijdens de Win- teruniversiade in Innsbruck de 500 meter gewonnen in 40.2 sec. Met een tijd van 4.37.2 won de Rus Alexander Chekulajev de 3.000 meter. Op de 500 meter was Jah Hen drik Koops de beste Nederlander. Hij noteerde 44.9 sec. Sikke de Vries (45.7) werd negentiende en Jan Meijer (46.3) twintigste. Met 4.49.5 sec. was Koops ook op de 3000 meter de beste Nederlander. AMSTERDAM Jhr. H. A. van Karnebeek heeft tijdens een bijeen komst van het Nederlands Olympisch Comité meegedeeld dat mej. dr. M. Klompé minister van cultuur en re creatie van 11 tot en met 18 februa ri de Olympische Winterspelen in Grenoble zal bijwonen, evenals de heer H. J. de Koster, staatssecreta ris van buitenlandse zaken. Ir. A. Paulen de directeur van het NOC en jhr. Quarles van Ufford chef de mission van de Nederlandse ploeg die een bezoek aan Grenoble hebben gebracht toonden zich enthou siast over de huisvesting van de deel nemers. De heer Quarles van Ufford wees erop dat Nederland op elk onderdeel bij het schaatsenrijden met het maxi male deelnemers zal uitkomen. Voor de dames op elke afstand met drie rijdsters en voor de heren op de 500 1500 meter met vier man en op de 5.000 en de 10.000 meter met drie man. De heren zullen bij het défilé op de openingsdag niet aanwezig zijn, daar zij dan nog in Davos verblij ven. Op 12 februari zullen zij zich bij de kleine Nederlandse afvaardi ging voegen. De uiterste termijn voor de in schrijving van de ploeg is de 27ste januari. Het NOC heeft daarmee de mogelijkheid opengehouden Frits Bartling op de 500 meter te laten uitkomen. De vraag of Bartling in de Olympische ploeg zal worden op genomen hangt vooral af van zijn prestaties ten opzichte van zijn mo gelijke tegenstanders. Gevluchte Oostduitser in Westduitse ploeg voor Grenoble DUSSELDORP De van Le Brassus (Zwitserland) naar West- Duitsland gevludhte Ralph Poeh- land, zal door het Westduitse Olym pische comité naar de Olympische Winterspelen in Grenoble worden afgevaardigd. Poehland geldt als een kanshebber voor een medaille op de Noordse combinatie. Volgens de regels van 'het Inter nationale Olympische Comité (IOC) kan niets het uitkomen van Poeh land voor de Westduitse ploeg op de Olympische Winterspelen verhinde ren. In de statuten van het IOC staat, dat een sportman of sport vrouw, die voor een bepaald land op Olympische Spelen is uitgeko men, niet bij volgende Olyrppische Spelen voor een ander land mag deelnemen. Poehland is nog nooit in een Olym pische ploeg opgenomen geweest. WATERPOLOPLOEG I RICHT ZICH OP MEXICO-STAD (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Wil het natio nale waterpoloteam in aanmer king komen voor uitzending naar de Olympische Spelen, dan zal men het sterkbezette kwalifi- catietornooi in Milaan van 3 tot 9 juni moeten winnen. De eis van het Nederlands Olympisch Comité heeft op bondscoach Rudi van Feggelen nauwelijks enige indruk gemaakt. „Nee, ik ben al lang bly dat we een kans maken j naar Mexico te gaan. We weten nu tenminste waar we aan toe zijn. Een eerste plaats in Milaan j behoort zeker niet tot de on mogelijkheden". „Ik zou alleen graag willen zien", vervolgt Van Feggelen, „dat ook bij andere sporten de grenzen wat scher per worden getrokken. Het NOC is namelijk geen reisvereniging dat tripjes voor sportlieden organiseert. Toch komt het voor dat er mensen naar de Spelen worden afgevaardigd waarvan men bij voorbaat weet dat ze kansloos zijn voor een ereplaats. Volgens de regeling van het Interna tionaal Olympisch Comité zouden de eerste drie van het tornooi in Milaan overgaan naar Mexico, maar wij moe ten winnen om een plaatsje te vero veren". Toch houdt Rudi van Feggelen, zelf zo'n acht jaar top-waterpolospeler hij maakte o.a. deel uit van het team dat in 1950 Europees èn wereldkam pioen werd al rekening met de Olympische Spelen, zij het wat voor zichtig. „Er staat een zwaar trai ningsschema op het programma: in april een vierlandentornooi met Ita lië, Joegoslavië en Hongarije, in mei een interland tegen Oost-Duitsland en in augustus een trip naar Rusland op uitnodiging van de Russische bond die ons kennelijk hoger aanslaat dat het NOC. Deze landen hebben zich allemaal al geplaatst voor de Spe len". „Bovendien hebben we juist een toernee van bijna drie weken achter für Streichquartett, opus 5", gespeeld door Jacques Holtman, Daniel Otten, Ernö Stayer en Linda Houghland. Als slotballet De Vuurvogel, het bekende Strawinsky-ballet van Foki- ne. ditmaal ingestudeerd door Ronald Hynd in samenwerking met The Royal Ballet in Londen. Interessant is, dat Nathalia Gontsjarova de costuums en decors heeft verzorgd naar de oorspronke lijke ontwerpen van Leon Bakst. Zo als men weet is er een expositie in het Gemeentemuseum over het werk van de kunstschilder Bakst, die in de balletwereld zo bekend was door zijn costuum- en decorontwerpen. Dc Vuurvogel is een typisch Diaghllew-ballet, dat niet eens vol ledig op het toneel van de Ko ninklijke Schouwburg kon worden gebracht: dat toneel is daarvoor te klein! Misschien was dat wel goed. Want j De Vuurvogel kent een enorm corps de ballet, waartegen de solisten moe ten schitteren. Met dat corps de bal let, dat bovendien in zware kleding moet worden gehuld, kon zelfs inder tijd Fokine weinig beginnen. Hij re gisseerde het vanzelfsprekend goed, maar het bleef zeer statisch. De door de toneelruimte noodzake lijke verkleining maakte het nu mo gelijk, dat het wat „los" kwam. maar daarmee kwam het nog niet vrij van een ander Diaghilcw-gebrck: het bleef rommelig, wat het dus met het andere bekende Diaghilew-ballet Pe- troesjka gemeen heeft. Dat kon Ronald Hynd niet helpen. Met dat alles is de Vuurvogel niet temin een hoogst aantrekkelijk bal- letwerk, een goede afsluiting van de avond. HANS W. LEDEBOERl (vervolg van pagina 1) Schatting Bij Shell handhaaft men voor alsnog de schatting dat de ramp een schade van ongeveer 100 miljoen heeft aangericht. Dit bedrag heeft echter alleen be trekking op de materiële schade, men heeft nog niet kunnen becijferen hoe groot de bedrijfsschade zal zijn door het stilvallen van de raffinaderij en de chemische fabrieken. Dat deze schade in de vele miljoenen zal gaan lopen staat evenwel vast. De raffinagecapaciteit van de Shell In Pernis bedraagt ongeveer 10 pet. van de totale capaciteit van de Shell-groep. De Shell heeft over de hele wereld 75 raffinaderijen in ge bruik. Die in Pernis zal door de ko mende uitbreidingen de grootste ter wereld worden. Het concern heeft dan na de oorlog een bedrag van 2,2 miljard gulden in de vestiging te Pernis geïnvesteerd. Volgens een woordvoerder van de Shell bestaat er geen gevaar voor een stagnatie in de aflevering van Shell- produkten ten behoeve van de han del. De voorraad aan bulkproduktcn is voldoende om het lange tijd te kunnen uitzingen. De produktie van dc raffinaderij in Pernis is voor tweederde bestemd voor de export. „Vergeleken bij de Suez-crisis is de calamiteit van zaterdag een beperkte storing binnen de groep", aldus dc woordvoerder, die het echter niet uit gesloten achtte dat Shell in geval van een overigens niet te verwachten noodsituatie een beroep zal doen op concurrerende maatschappijen voor de levering van produkten. De ramp bij Shell heeft bij het 5600 man tellende personeel uiter aard zeer grote beroering gewekt. De voorlichtingsdienst van de maatschappij was van oordeel dat de personeelsleden zich zeer betrokken voelen bij het gebeurde en zich bij zonder solidair hebben opgesteld. Niemand van het personeel heeft ontslag aangevraagd na het gebeurde van het afgelopen weekeind. Het personeelsblad van de Shell Raffinaderij, „Onder de Vlam", zal een extra editie uitgeven naar aanlei ding van de brand. DEN HAAG f= Het Eerste Kamer lid P. C. Elfferich (ar) heeft dc mi nisters Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening), Dc Block (eco nomische zaken), Roolvink (sociale zaken) en Lardinois (landbouw en visserij) schriftelijke vragen gesteld over de Shell-explosie van zaterdag. In een toelichting op deze vragen wordt opgemeriri. dat door de bestaande situatie op het stuk van de woonbebouwing rondom het Water weggebied en het in het Westland aanwezige kassengebied naast de schade die het bedrijf zelf lijdt, scha de kan worden toegebracht aan der den, direct (men denke aan de gevol gen van de explosie op 20 januari jl) en indirect ten gevolge van luchtver ontreiniging, c.q. vergiftiging, aan de gewassen, in de kassen en anderszins, in het Westland. „Een cn ander lijkt voldoende Geen film.- of tv-studio maar een stukje realiteit in het Douglas ruimtevaartcentrum in Californië. Het is een onderdeel van een Satumus ruimtestation waarin twee astronauten een maand in de ruimte kunnen ver blijven. De proeven zijn in volle gang. WILLEMSTAD Ook op de raffinaderij van Shell Guragao In Willem stad heeft zich een ontploffing voorgedaan, die de compressor van een kraakinstallatie buiten bedrijf stelde. De explosie deed zich gisteren voor. Een employé liep ernstige brandwonden op en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Anderen werden gewond door glassplinters. De oor zaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld en hoeveel de schade be draagt is niet bekend. Direct na de explosie ontstond een gasbrand die echter na ongeveer een uur werd bedwongen. Het ziet er naar uit, dat de compressor voor tenminste enige weken buiten bedrijf zal zijn. rechtvaardiging voor bezinning op de vraag, wat moet worden gedaan om een redelijke zekerheid ter zake van de gevolgen van eventuele calamitei ten, zoals de ramp die zich nu heeft voorgedaan en soortgelijke, te ver krijgen". De vragen luiden als volgt: Zijn de ministers bereid, elk voor zover het zijn departement betreft en zo mogelijk gezamenlijk, een volledig onderzoek te doen instellen naar de oorzaken en naar de directe en indi recte gevolgen van de explosie op zaterdagmorgen, 20 januari, op de terreinen van de Shell-raffinaderij c.a. in het Waterweggebied en, zo ja, het resultaat van dit onderzoek ter kennis van de Sta ten-Generaal te brengen? Zijn de ministers voorts bereid, elk voor zover het zijn departement be treft en zo mogelijk gezamenlijk, te doen nagaan ,of a. Er aanleiding bestaat tot wijzi ging van de aanpak op het stuk van de ruimtelijke ordening in het onder havige gebied, bij welk onderzoek met name aandacht zou moeten wor den besteed aan de bestemming van de ruimten rondom het industriecom plex in bedoeld gebied (o.a. ter zake van woonbebouwing en groenstro ken); b. Aan de veiligheidsmaatregelen, de controle daarop en de naleving daarvan gedaan wordt wat mense lijkerwijze mogelijk moet worden ge acht c. Het niet gewenst is. gezien de calamiteiten in dit gebied, algemene regelen te treffen, wellicht door mid del van een daartoe bevoegd orgaan, tot regeling van de schade, die direct of indirect ontstaat of zal kunnen ontstaan voor derden. de rug door Zuid-Afrika. We zijn daar geconfronteerd met enorme hoogteverschillen:, de ene dag een wedstrijd op 2300 meter hoogte, één dag later een duel op zeeniveau. Zouden we naar Mexico gaan. dan hebben we in elk geval al ervaring opgedaan met het hoogteverschil", oordeelt Van Feggelen die overigens nogal wat wensen op zijn verlang lijstje heeft staan. Onbegrip „We stuiten steeds weer op onbe grip bij verschillende instanties. Zo moesten we in Zuid-Afrika Nolting missen omdat hij geen vrijstelling kreeg van dienst. Bij sommige tak ken van sport krijgt een speler vlot uitstel van dienst, neem een Tom Ok- ker, bij andere lukt dat heel moei zaam of helemaal niet- Dat is weer één van die wanverhoudigen in onze vaderlandse sport." Ook de trainingsomstandigheden voor de waterpoloërs noemt Van Feggelen verre van ideaal. „In te genstelling tot Oosteuropese landen gaat in ons land het publiek, de mensen die voor hun plezier een paar uur zwemmen, vóór de waterpolospe- lers. Het gevolg is dat de jongens op de meest vreemde tijden moeten trai nen. Bijvoorbeeld vrijdagavond van half tien tot half twaalf en de vol gende morgen van kwart voor zeven tot kwart voor negen. -*• Vanaf de rand van het bassin leidt Rudi van Feggelen de training van het nationale water poloteam. Van nachtrust komt dan ook niet veel. Bovendien moeten de spelers, net als iedereen, entreegeld betalen. Het wordt hoog tijd dat daar een eind aankomt!" BONN Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag hebben De Gaulle en Kiesinger giste ren boodschappen uitgewisseld. De Franse president sprak van „de hoop en het vertrouwen, waarmee het Franse volk en zijn regering de toe komstige betrekkingen tussen de bei de volken bezien". Volgens Kiesinger heeft het ver drag „ertoe bijgedragen dat Duitsers en Fransen elkaar waarderen en dat zij begrijpen, dat hun vriendschap en solidariteit voorwaarde zijn voor de eenwording van Europa". DEN HAAG Het Haagse con cours voor amateurorganisten zal ook dit jaar wederom onderdeel vormen van een Haagse Orgelweek. Het wordt nu voor de vijfde maal gehou den, wederom in de Goede Vrijdag- kerk aan de Bezuidenhoutseweg waar een modern en veelzijdig orgel de spelers van 12 tot 35 jaar ten dien ste staat. De voorselecties van dit lustrum concours is op 12 en 13 en op 19 en 20 juli; de halve finale, die uitslui tend de Interpretatiewedstrijd geldt, is bepaald op 8 augustus. Op zater dag, 10 augustus worden de finales gehouden van zowel de interpretatie als de Improvisatie, voor welke laatste moeilijke kunst ook «dit jaar wederom een speciale Improvisatie cursus door Cor Kee wordt gehouden van 5 t/m 9 augustus. Men heeft er dit jaar naar gestreefd zowel een vrije keuze te laten aan de deelnemers, als om hen een verplicht werk te doen spelen. Bij de Interpretatie mogen zij kiezen uit een drietal koren uit het Or- gelbüchlein van Johann Sebastian Bach BWV 601, 629 of 639 Het verplichte werk is Preludium en Fu ga in A gr.t. van Buxtehude. De jury, die mogelijk in de Haagse Orgelweek een eigen Juryconcert speelt, bestaat uit Jean Wolfs (Maastricht), voorzitter, Tijn van Eijk (Breda), Teun Groen (Den Haag), Wim Mesdag (Enschede) en Theo .Teunissen (Utrecht). De winnaar In-, terpretatie van 1967 komt automa tisch in de halve finale, de winnaar Improvisatie komt direct in de finale. De aanmelding Secretariaat Stichting „Pro rgano". Schouten- dreef, Den Haag staat open tot één week voor de voorselectie. Er zijn wederom wisselprljzen en door de Gemeente Den Haag geschonken leg penningen. terwijl extra lustrumprij- zen in uitzicht zijn gesteld. De slot- avond van de Haagse Orgelweek op 10 augustus 1968 zal mogelijk aan het einde van het Orgclconcours voor Amateurs worden gekoppeld. Op «die avond is er een concert in de St. Jacobuskerk in de Parkstraat, waarop het Zuidhollands Orkest en de organist Jan Schmitz met een werk van Poulcnc concerteren. De deelnemers, zo deelde de secre taris van Pro Organo de heer G. Couprie mede, zijn twaalf tot vij fendertig jaar oud. Pieken vindt men in de leeftijdsgroepen van 1820 en 2527 jaar. Vijftig procent der deel nemers is gereformeerd, vijftien pro cent katholiek. Zestig pet, is kerk organist. Van de deelnemers bezoekt 45 pet. een school en 25 pet. is onder wijzer. De deelnemers komen uit het hele land. (Vervolg van pag. 1) De B-52 die bij Groenlands Navo- basis Thule (aan de Baffinzee) neer stortte, had een dubbele opdracht, Behalve de normale taak werd oo!< een radarpatrouille uitgevoerd voot het luchtverdedigingsgebied van Thule, de meest vooruitgeschoven waarschuwingspost voor de waarne ming van ballistische raketten. (De Amerikaanse luchtmacht meent dat een eventuele aanval op Thule het startsein voor een kernoorlog zou be tekenen). Het toestel vloog boven de Baffin zee in brand. Een noodlanding op da basis Thule mislukte. Van de zeven inzittenden wisten zes zich te redden. Verkiezingen Inmiddels leek het ongeluk in Ko penhagen een politieke rel te gaan veroorzaken, enige uren voordat van daag de algemene verkiezingen wer den gehoucfen (omdat Washington deze moeilijkheden voorzag, zweeg men daar over het ongeluk tot gis teren). Bij de Amerikaanse ambas sade in Kopenhagen werd door hon derd man gedemonstreerd. Men ver wachtte dat de anti-Navopartijen winst uit het incident zouden halen. De voorzitter van de provinciale raad van Groenland, Erling Hoegh, eiste maatregelen om herhaling te voorkomen. Het Russische persbureau Tass sprak slechts van een „gevaar lijk ongeluk". Het is het tiende ongeluk met Amerikaanse atoombommenwerpers sinds februari 1958. Een van de meest spectaculaire ongelukken was de luchtbotsing bij het Spaanse Palo- mares in januari 1966.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9