&UYANEZEN MOETEN WEG Ql Rennies Pengel: onhoudbare situatie I Wettige strafbekorting wn 5 jaar voor Harster VLUCHT MAANSCHIP NA MOEILIJKHEDEN TOCH EEN SUCCES Kamerleden vragen om maatregelen SS-GENERAAL BINNENKORT WEER VRIJ Sfeer erg vertroebeld Zandauto in kanaal: dode Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Algemene Bank Nederland Werkgevers wijzen het ultimatum af GESPREK MET EEN ABONNEE ti li DINSDAO 23 JANUARI 19óg PARAMARIBO De tweeduizend Guyanese arbeiders die in Suriname werken zullen het land binnen veertien dagen moeten verlaten. Dit heeft premier Pengel van Suriname gisteren bekend gemaakt in een radio- en tv-toespraak. Deze maatregel zal onge daan worden gemaakt, zodra er klaarheid in de wat hij noemde „onhoudbare situatie" is gekomen. futuristische camping in Zwitserland, althans een maquette ervan. Deze paddestoel-huizen zullen in groten tfyetale verrijzen in Altwis, hij Luzem. De weekend-huisjes zijn ontworpen door een architect in Zurich, die de \ddestoel meer in overeenstemming acht met het bosrijke landschap dan het gebruikelijke type zomerwoning. jMÜNCHEN In de hoofd- van de deelstaat Beieren irdt algemeen aangenomen it de vervolger van Neder- idse Joden dr. Wilhelm rster zeer binnenkort op ■jye voeten wordt gesteld. Huber, de openbare aan- ager, die op 24 februari van d (it vorig jaar zijn eis tot 15 hLx tuchthuisstraf door de ,jjX?f3itbank bevestigd zag, ver- rde tegenover ons een en d|ler niet al te „dramatisch" nemen. (Van onze speciale verslaggever) [Avontuurlijk 01 )E vriendelijke woorden van de -| ambassadeur van Guyana over et grensgeschil met Suriname be- kenen nog niet, dat eventuele on Thandelingen even glad zullen ver pen. Het tegendeel kan het geval 'èl moet gezegd worden, dat uyana het probleem met veel tact handelt, hetgeen helaas niet kan irden gezegd van premier Pengel, e hard bezig is de onderhandelings- isitie van Suriname te bemoellij j: uyana is bereid tot praten over van Suriname op grond- ®bied. Premier Pengel heeft zich >or zijn reactie in een verkeerde )ek geplaatst. ijzonder jammer is, dat hij zelfs intact met de Nederlandse regering "ot de weg gaat. Voor Den Haag mag ^lt geen reden zijn, de Surinaamse imier op zijn avontuurlijke weg te ilgen. 'wapende vrede ET ongeluk met de Amerikaanse atoombommenwerper herinnert I er opnieuw aan, dat, ondanks ltspanning en toenadering, in onze treld slechts een tot de tanden ge-! ipende vrede heerst, ommenwerpers van dit type zijnj ag en nacht in de lucht om bij een ussische verrassende aanval zo snel logelijk te kunnen terugslaan. We jn er al aan gewend, as wanneer zo'n vliegtuig veronge- ukt, zoals nu op Groenland, enkele aren geleden in Spanje en al eerder oven Amerikaans grondgebied, be- effen we geschokt de ernst waarin re leven. Iet deze toestand van gewapende rede mogen we geen vrede hebben. te kunnen niet gerust zijn vóórdat oorzaken zijn weggenomen van' Wederzijds wantrouwen en vóórdat liet kernwapen wordt beteugeld. itdaging ALS we mogen aannemen dat de rechtspraak in Griekenland nog onafhankelijk is, geeft de behande- 'ng van de zaak Theodorakis hoop voor de toekomst. „Als Harster wordt vrijgelaten", zei hij, „betekent dit niet dat hem gratie wordt verleend. Volgens arti kel 26 van het Duitse wetboek van strafrecht kan een verzoek tot ver vroegde invrijheidsstelling worden Ingediend, als de betrokkene twee derde deel van zijn opgelegde straf heeft uitgezeten. Al in november van het vorig jaar sloeg dit uur voor Harster". Tijdens de oorlog was SS-generaal Harster hoofd van de veilig heidsdienst in bezet Nederland. Een jaar geleden begon in München een ruim een maand durend proces tegen hem, waarin hem ten laste werd ge legd dat hij medeplichtig was aan de dood van 82.456 Nederlandse Joden, die in de jaren 1940 t/m 1943 naar vernietigingskampen als Auschwitz en Sobibor werden getransporteerd. Slechts 300 van de onder zijn regime gedeporteerde landgenoten brachten er het leven af. Toen Harster het vorig jaar tot 15 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, had hij in Nederland reeds 8 jaar gevangenisstraf uitgezeten. Hij zou na de oorlog ongetwijfeld ter dood veroordeeld zijn, als het toenmalige Bijzondere Gerechtshof geweten had wat precies zijn rol was geweest in de mensonterende miljoenenmoord der nazi's. Normale zaak Met z'n voorarrest in Duitsland er bij heeft Harster, die in de gevange nis van Straubing in het oosten van Beieren opgesloten werd, thans meer dan 10 jaar van de hem opgelegde straf achter de rug. Z'n verdediger, dr. Leer, diende na het verstrijken van de door de wet aangegeven ter mijn een verzoek tot vervroegde in vrijheidsstelling in. „Ik kan niet op de uitspraak van het gerechtshof vooruitlopen", aldus dr. Huber. „Ook kan ik niet zeggen op welke dag er over Harster wordt beslist, 't Gaat echter om een norma le zaak, die ook tot het rechtsgebruik in uw land behoort." 't Schijnt dat de adviezen, die bij diverse instanties zijn ingewonnen ook het bureau van de openbare aan klager behoorde hierbij gunstig voor Harster zijn uitgevallen. Als overwegingen hebben gegolden dat de ex-SS-generaal openlijk van z'n schuld heeft getuigd een unicum in de geschiedenis van de berechting van nazi-misdadigers berouw heeft uitgesproken en een voorbeeldi ge gevangene is geweest Criterium PvdA-Kamerlid contra Geleense verordening besmettelijke ziekten DEN HAAO —Het (loc.) Twee- de-Kamerlid Oele heeft de ministers van binnenlandse zaken en van soci ale zaken en volksgezondheid ver zocht te bevorderen dat het besluit van het Geleense gemeentebestuur volgens hetwelk lijders aan besmette lijke ziekten die een gevaar opleve ren voor anderen geen scholen en voor het publiek toegankelijke plaatsen mogen bezoeken, wordt ver nietigd. Voor een dergelijke verorde ning, aldus Oele in schriftelijke vra gen. is geen plaats omdat deze mate rie door de wet uitputtend is gere geld. Hij vraagt de ministers of zij zijn mening delen en of zij ook de verordening volstrekt overbodig ach ten. (Tegen deze verordening keerde ook ons blad zich in een commen taar op 18 januari Red.) De uitspraak van het Hof van beroep kan een uitdaging zijn aan het mili taire bewind. Tot dusver leek dit onderling verdeeld over vrijlating van Theodorakis en talrijke andere gevangenen. Uit de nog af te wachten reactie op de uitspraak kan worden opgemaakt, of het bewind bereid en in staat is, een samenleving mogelijk te maken waarin ook plaats is voor politieke tegenstanders. De vraag of de ondergane straf als een passende vergelding moet wor den gezien voor de misdrijven, welke Harster heeft gepleegd, wilde dr. Huber niet beantwoorden. Voor de Duitse wet is dit laatste echter, wel degelijk een criterium voor de ver vroegde invrijheidsstelling van een gestrafte. Harster is thans 64 jaar. Hij lijdt In hevige mate aan gewrichtsreuma, die o.m. z'n beide heupen heeft aan getast. Z'n medebeklaagde en vroegere on dergeschikte Wilhelm Zöpf, die tij dens hetzelfde proces tot 10 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, is pas over 6 jaar aan een verzoek om vervroegde invrijheidsstelling toe. De beruchte Gertrud Slottke de bikkelharde „heks van Westerbork" is nog altijd op vrije voeten. Zij tekende hoger beroep aan onmiddel lijk nadat dezelfde rechtbank haar tot een gevangenisstraf van 5 jaar veroordeeld had. Pengel wilde niet luisteren (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Wat premier Pen gel heeft gezegd over het grensgeschil met Guyana Is volkomen In strijd met de lijn, die Den Haag zou willen volgen. Dit nog afgezien van het feit, dat hij kennelijk niet heeft geluisterd naar de stemmen die hem een gematigde houding hebben trachten In te fluisteren. De Surinaamse minister-president schrikt kennelijk niet terug voor een gewapend conflict, ook als dit ten koste gaat van mensenlevens. De soep wordt natuurlijk nooit zo heet gegeten als deze wordt opgediend, maar Den Haag moet toch verre van gelukkig zijn met Pengels woorden. Wat opvalt in zijn rede is de wil om het Nederlandse regeringsbeleid te doorkruisen. Den Haag wil bespre kingen met Guyana openen, wat door de gisteren uit Nederland vertrokken nieuwe ambassadeur van Georgetown sir Lionel Luckhoo, nog eens duide lijk is onderstreept. Wat men in de residentie bepaald niet wil, is het grensconflict op de spits drijven. Dat Pengel hier anders over denkt, is af te leiden uit de eisen, die hij stelt, en aan de maatre gelen die hij wil doorvoeren. Daar is bijvoorbeeld de eis dat er pa» besprekingen mogen zijn, als de Guyanese politietroepen zich uit het omstreden gebied terugtrekken. En daar is de bevestiging van het reeds eerder genomen besluit dat de 2.000 Guyanese arbeiders, die in Suriname werken, binnen veertien dagen het land dienen te verlaten. Het een noch het ander zal premier Burnham van Guyana in een gunsti ge stemming kunnen brengen. Het omgekeerde is eerder het geval. Zoals bekend zegt Guyana dat het in de omstreden driehoek al meer dan honderdvijftig jaar souvereini- teitsrechten uitoefent. En zoals mag worden gevreesd zou een uitwijzing van de Guyanezen uit Suriname zon der meer de tegenmaatregel uitlok ken dat ook de 1500 'Surinamers uit Guyana zullen worden verdreven. Zonder meer wordt in Den Haag gesteld dat de sfeer, die nodig is om besprekingen te voeren, wel heel erg vertroebeld is. VIANEN De 38-jarige J. D. Hee- ren uit Etten-Leur is gisteren ver dronken toen de zandauto die hij bestuurde in het water belandde. Het slachtoffer reed op de Kanaaldijk langs het Merwedekanaal onder Via- nen. Pas uren na het ongeluk slaagde men er in zijn stoffelijk overschot uit de cabine te bergen. De auto ligt nog op de bodem van het kanaal. De zandauto is vermoedelijk te water geraakt, nadat de rechter wielen in de berm waren gekomen. STADSKANAAL De 75-jarige P. Smit utt Nieuw Buinen is gister avond door een personenauto aange reden en gedood. Hij liep, met zijn rijwiel aan de hand, op de weg en is vermoedelijk gevallen, hetgeen de bestuurder van de auto waarschijn lijk niet heeft opgemerkt. De Surinaamse regering zal bij de oplossing van het grensconflict nooit voor geweld uit de weg gaan, aldus de premier. „We laten het niet bij protesten zonder tot daden te komen." Het kabinet heeft met leedwezen de ze beslissing genomen, want de Guyanezen gedragen zich voortref felijk en ze leveren bovendien een belangrijke bijdrage tot de ontwik keling van Suriname". Volgens premier Pengel heeft zijn land „de soevereine rechten van Su riname op de Corantijn, in het belang van Guyana, steeds soepel toegepast. Maar Guyana heeft nog maar enkele weken geleden langs de Corantijn een botenhuis gebouwd zonder hier voor vergunning te vragen aan de Surinaamse regering". Geen belangstelling Guyana dryft de zaak steeds meer op de spits. Uit alles blijkt dat het land geen belangstelling heeft voor het omstreden gebied. Suriname heeft daarentegen al miljoenen uitgegeven voor onder andere hydrollsche onder zoekingen, die ook voor Guyana van belang kunnen zyn. Onder de huidige omstandigheden zal wel tot geweld moeten worden overgegaan. Een vreedzame oplos sing kan alleen worden bereikt als de Guyanese politie direct het Suri naamse grondgebied verlaat, aldus premier Pengel. De jongste maatregel treft vooral de suikerplantage Waterloo in het district Nickerie, en de suikeronder neming Amrienburg. Deze laatste plantage hoort toe aan de Rubber-cultuur maatschappij „Amsterdam". En die in Waterloo is eigendom van de, voor het meren deel in Georgetown (Guyana), woon achtige, familie Sanker. Ook wer ken er nog een aantal Guyanezen in de houtaankapbedrijven in het westen van Suriname. Brandend maagzuur, druk op de maag. opgeblazen gevoel? helpen direkt! ERICA »- De 68-jarige Mevrouw G. Weber-Veenstra uit Erica is gistermiddag op slag gedood bij een verkeersongeluk. Zij reed achter twee stilstaande auto's per fiets de weg op en kwam voor een bestelauto die in de richting Nieuw-Amsterdam reed. 4% - Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon ƒ2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4'la - Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,- pef maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%% - Spaardeposlto Drie maanden opzegging Wh - Spaardeposlto Zes maanden opzegging 5- Spaardeposlto Eén jaar opzegging SVi'h - Spaardeposlto Achttien maanden vast 6% - Spaardeposito Twee jaren vaat U bent welkom bi) de KAAP KENNEDY Amerlka's eerste proefvlucht van een ruimte voertuig, waarmee de eerste mensen op de maan zullen landen, is na moei lijkheden in het begin met een raket motor toch nog een succes geworden. Nadat de Apollo-5 gisteren met een gewicht van 16 ton door een Satur- nus 1 raket in een baan om de aar de was gebracht, werden de lan dingsmotoren ontstoken. Deze werk ten slechts 4 van de voorziene 39 seconden. Men besloot na een om wenteling om de aarde de motoren weer te ontsteken. De twee perloden dat de motoren werkten bedroegen echter slechts 52 seconden. Oorspron kelijk zouden zij dertien minuten moeten draaien. Loonbelasting over aoiv-pensioenen Teven» zijn een omwenteling later op een moment dat de lanceercablne nog vastzat aan de landingscabine de lanceermotoren afgevuurd, wat als de moeilijkste manoeuvre wordt be schouwd. De motoren moeten het ruimteschip van de maan terugbren gen naar de Apollo. Een woordvoerder van de lanceer basis zei dat pas over enkele dagen een beslissing verwacht wordt over de eventuele lancering van een twee de onbemande sonde. Indien de vlucht volledig geslaagd was, zou men geen tweede schip lanceren. BOEDAPEST De kerken hl Hongarije zullen ook dit jaar weer evenveel overheidssubsidie krijgen, ais vorig jaar. Volgens een regeling, die ln 1048 getroffen werd. zou de subsidie nu al enkele jaren nog maar een kwart mogen bedragen van de oorspronke lijke som, om dan in 1960 helemaal te verdwijnen. DEN HAAG De KVP- Tweede-Kamerleden Boot en Westerterp hebben minister Wit- teveen schriftelijke vragen ge steld over de beslissing van de regering dat allen die aow- en aww-uitkeringen krijgen, voor taan hierover loonbelasting moe ten betalen. Het spreekt vanzelf, aldus een toe lichting op de vragen, dat het hier om categorieën gaat die zonder dat de jongste maatregelen zouden zijn getroffen inkomstenbelasting zouden moeten betalen in verband met het overschrden van de belastingvrije voet. „Hiermee wordt duidelijk aange- 7E STONDEN op het perron. De linten van haar bruidsboeket slierten over het minirokje van het heel duidelijk gloednieuwe mantel pakje. Haar haren toonden nog de kapperskunst om een bouwsel te maken waarop eerder op de dag vast en zeker de sluier gerust had. Hij was in een donkerblauw pak. dat wat ruim om zijn smalle jon gensschouders hing. Voorbijgangers wierpen een verte derde blik op het stel. Pril geluk. „Hoe lang duurt het nog'" vroeg zij. „Wat?" „Tot die trein komt, natuurlijk", kribde ze. „Nou, nog wel een minuut of tien. Oom Hein reed Idioot hard, we zijn veel te vroeg." „Moest natuurlijk gauw terug, nog meer borreltjes pikken", ze haalde de schouders op. „Ik doe die kren gen even uit hoor..." Ze wipte de hooggehakte pumps af en was opeens heel miniscuul naast de jon gen. „Dat ls te koud", schrok hij. „La ten we daar op die bank gaan zit ten...." ..En ons goeie goed dan? Nee hoor, het is wel lekker fris. Het was over al zo warm." Hij greep de even opgewekte nu ance in haar stem aan: „Ja, hè? Wat een dag. Al die mensen die maar tegen je aanpraten...." ..Die tante Marie van je heeft an ders geen woord tegen me gezegd. Kletsen laten Ze zat maar te smoezen met je moe der. Voor mij had ze niet hoeven komen..." „Nou ja, wat kennen we die. Ze woont veel te ver om eens een dagje te komen en me moeder ziet haar ook eigenlijk nooit. Moeten ze bij kletsen. Dat moet je je niet aantrek ken." Het gezichtje onder de hoge haren bleef triest en mokkigs „Ze heeft het natuurlijk verteld." „Tante? Wat kan die verteld heb ben?" ..Nee, je moeder. Van ons." Hij keek haar wat verschrikt aan. Hij was het kennelijk vergeten, dat er iets te vertellen kon zijn. Wilde het liever blijven vergeten vandaag. „Pieker nou niet", zei hij korzelig. „Mijn moeder heeft ons toch fijn geholpen." Ze schokte met de schouders: „Maar ze moet niet kletsen..." „Wat kunnen jou de mensen sehe* len. Het is nou toch goed?" Denderend reed de trein binnen. Ze grabbelde naar haar schoenen. Een kreetje: „Ik kan er niet meer in..." „Meid", schrok hij, „probeer het nog eens, gauw, we moeten instap pen." Opeens dartelde ze een paar pas sen, de linten dansten langs het rok je. „Pak jij ze maar, ik ga zo wel, wat kunnen mij de mensen sche len...", ze zong het bijna. Op kousevoeten, zijn arm om haar heen, verdween ze in de trein. toond dat de belastingvrije voet van de inkomstenbelasting voor hen die uitsluitend zijn aangewezen op hun aow- of aww-pensioen beslist te laag is." (Tot nu toe werd er geen loonbe lasting geheven als er geen andere uitkeringen of loon werden genoten dan aow of aww). De heren Westerterp en Boot beho- gen met hun vragen meer duidelijk heid te krijgen omtrent de visie van de regering over het gehele vraagstuk van de belastingwetgeving. Deze moet naar hun oordeel snel worden herzien. In de praktijk komt de nieuwe re geling er maar al te vaak op neer, dat aan de ene kant belasting wordt geheven, terwijl anderzijds (ook door de overheid) steun wordt verleend krachtens de Algemene Bijstandswet. Dat geeft volgens hen onnodige ad ministratieve rompslomp. De Kamerleden vragen ten slotte om maatregelen om te voorkomen dat zij, die uitsluitend aow- en aww-pensioenen ontvangen, onver wachts een belastingkorting op hun pensioenen zien toegepast, Zij denken aan een verhoging van de belasting vrije voet. Kans taxistaking in Haarlem groot (Van onze soc.-econ. redactie HAARLEM De moeilijkheden in het taxibedrijf naderen in Haar lem een hoogtepunt. Morgenmiddag om twaalf uur loopt het ultimatum van de vervoersbonden af. Eén werk gever is door de knieën gegaan, maar vier anderen hebben gisteren „nee" gezegd. Volharden deze werkgevers in hun afwijzende houding dan zullen de Haarlemse taxichauffeurs (80 van de 110 man zijn georganiseerd) in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw bijeenkomen om zich te be raden over een staking. In het ultimatum van de vakbon den was namelijk niet gesteld dat de staking onmiddellijk na het aflopen van het ultimatum zou uitbreken. De brand De heer L. Dirks, Baarsweg 553, Hoogvliet, administratief ambte naar (functie Hoofd Inschryfbu- rcau) van de Nederlandse Econo mische Hogeschool „Wat ik vjnd van de explosie van zaterdagmorgen bij de Shell? Een moeilijke vraag om zomaar in eens te beantwoorden. Midden in Je slaap ontwaak Je door het licht van een geweldige steekvlam, gevolgd door een enorme dreun. Zelf ben ik er goed afgekomen, maar mijn buren hebben wel schade. Op de Meeuwenplaat zitten wij er betrek kelijk ver vandaan, maar min of meer leef je in Hoogvliet natuur lijk op een vulkaan. Inderdaad geloof ik dat Hoog vliet een planologische vergissing is geweest. Je vraagt Je als leèk af of zo'n grote bebouwing bijvoor beeld tussen Rhoon en Rotterdam, waar toch ook genoeg ruimte was, niet beter op z'n plaats zou zijn ge weest En wat Shell betreft: er lopen geruchten dat zij nog verdere uit breidingsplannen heeft. Het lijkt mij helemaal dom als die in aan sluiting op de bestaande raffinade rij gerealiseerd zouden worden. Zoals u weet gaat de NEH straks naar Woudestein. De afstand van mijn huis wordt dan meer dan meer dan twintig kilometer. Daar om ga ik te zijner tijd verhuizen. Over Hoogvliet zelf hebben wij nooit klnehten gehad. De ruimte is er aardig en op de Meeuwenplaat hebben we weinig last van stank. Maar zaterdag is wel bewezen dat het er nou eenmaal gevaarlijk is. Het gaat om de inwilliging van het bemiddelingsvoorstel tot optrekking van het grondloon met 7,23 per week, een uitkering-ineens van 100 en bestudering van de sociale ver zekeringspositie van de taxichauf feurs voor 1 april. Komt het tot een staking, dan wordt Haarlem besmet gebied ver klaard, zodat ook geen chauffeurs van buiten bereid zullen zijn in Haar lem te rijden. De heer Groenendijk, bestuurder van de Protestants christelijke bond van vervoerpersoneel, noemde van morgen bovendien nog als een moei lijkheid dat elke chauffeur van bui ten die in' Haarlem wil rijden, ver gunning van het college van B. en W. moet hebben. Hij achtte dan ook geen kans aanwezig dat Haarlemse wagens in geval van staking door andere mensen zouden kunnen wor den bemand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7