ik achter (gesprongen ruiten ie koopt mis na de mijn Hap? Donkerblauw met wit in iedere Parijse collectie r< Vlaamse studenten ontgoocheld Grieks schip gezonken Celstraffen voor inspuiten met hormonen geëist Treinbotsing in Heerlen ff IR keent dggntepP DE ROK BLIJFT KORT kwartet ting. vijfl W !a!e.| TTOOGVLIET ,,'t Is hier een gekkenhuis", zegt glaszetter P. Kuipers'uit Charlois. „Zaterdagmorgen II zijn we om zes uur begonnen en om twee uur 's nachts hiel den we ermee op; vanmorgen zijn we om 7 uur opnieuw aan het werk gegaan." De heer Kuipers is een van de tientallen glaszetters, die 2 gisteren een waar offensief inzetten in Hoogvliet en Vlaar- mbri et bi dingen, om de gevolgen van de explosie óp het terrein van ,rokjde Shell-raffinaderij ongedaan te maken. J ,,Piet hèb je de kleine nagel- wejtjes bjj je", roept hij naar zijn ^gejknecht. Hij vervolgt: „Zater- dagmorgen vroeg, toen ik de Jknal hoorde, lag ik met griep zidin bed. De eerste klant belde t m60m haif Zes; of we even een ruit wilden plaatsen, n bi We hebben de hele dag ge- uldd werkt. Het aantal klanten, dat we tot nu toe hebben geholpen? n g Met geeft pen te beschrijven, kort Ik weet alleen dat we zaterdag it zeven wagens hebben afgela den voor Hoogvlièt. Nou ja, ik heb heel wat vierkante me- ters weggestompt, die zater dag." ,erbl TE GEVAARLIJK va ..Winst? Ach meneer, als het zo J)moet hoeft het voor mij niet. Je moet beetje menselijk denken. Zo'n moest eigenlijk worden geïso- enia Ik weet wel dat we ervan nioe- vJ'en leven, maar met al die huizen fcjerom heen is het te gevaarlijk." De heer Kuipers gaat weer een inzetten. Voor hij begint laat yïhij nog zijn handen zien: schrammen rlora en snijwondjes. Klo] In Hoogvliet gisteren bijna overal n hetzelfde beeld: board voor de inge- -end drukte ruiten, auto's volgeladen met looi Klas in de straten, glaszetters aan het bud werk. t w Ook in Vlaardingen is gisteren eskjhard aangepakt om de schade te her- •llaja stellen. „Vandaag is 't het drukst", vertelt de secretaresse van de firma bi*- J. Kloet Zn. „Vanaf vanmorgen half negen is tien man aan het werk in Vlaardin gen en Maassluis. Zaterdagmorgen hebben we om zes uur het personeel al gebeld dat er werk aan de winkel was." BED VERSCHOVEN Poortugaal toont rustiger, op wat kleinere schaal soortgelijke activi teiten. De heer F. Walgaard van Wal- gaard Schildersbedrijf steekt het niet onder stoelen of banken: „Zaterdag hebben we 20 ruiten ingezet, vandaag tot nu toe 15 grote ruiten, het kleine werk dan niet meegerekend." Lakoniek: „De meeste mensen hier dachten aan aardgas toen ze de klap hoorden." Schildersknecht C. L. van Winden weet een pikant feit te ver tellen: „In Hoogvliet moet tijdens de explosie een bed 20 centimeter zijn verschoven." De zo broodnodige hoeveelheid glas is aangevoerd uit België, de glasfa briek in Sas van Gent (spiegelglas) en Glasfabriek De Maas in Tiel. Grossiers zorgden ervoor dat het bij de glasherstelbedrijven kwam. Een groot aandeel leverde J. v. d. Wilds Glashandel NV te Rotterdam, die om half tien zaterdagmorgen al orders plaatste. GOED OPGEVANGEN De heer C. Peters, directie-secreta ris van Glasfabriek De Maas, vertel de me gistermiddag dat het bedrijf de plotselinge grote vraag naar glas soepel had opgevangen. In glasharde typische bewoordin- gen-des-managers. zegt hij: „Onze planning is zo flexibel, dat we on voorziene omstandigheden het hoofd DE HEER P. KUIPERS glas wegstompen kunnen bieden. Zaterdagmorgen heb ben we al extra partijen naar de groothandel gestuurd. De staf heeft zaterdag ook een plan de campagne gemaakt, als ik dat grote woord mag gebruiken. De diverse afdelingen hebben zich vlot aangepast bij de omstandighe den. Er is alleen een iets verhoogde activiteit." Glaszetters, grossiers en fa brikanten spannen al hun krachten in om Vlaardingen, Hoogvliet en andere in min dere mate getroffen plaatsen weer glasdicht te maken. Toch kan het nog wel enkele weken duren voor de schade geheel is hersteld. De klap van zaterdag zal nog even blijven nadreunen in de oren van de glaszetters. BELANGSTELLENDEN LIETEN HET AFWETEN 9 9 BRUSSEL De Vlaamse studen ten in Leuven zijn ontgoocheld over een besluit van de Academische raad van Leuven-Nederlands om de Vlaamse afdeling een week te slui ten. Dat is een schot in de rug, zei gisteren de voorzitter van het Vlaamse nationale studentenfront. We kunnen de stalpng een week geleden begonnen uit protest tegen uitbreidingsplannen van de Franse afdeling nu beter afschaffen, want als pressiemiddel voor gesloten deu ren heeft ze geen enkele zin, aldus de voorzitter. De actie voor de overplaatsing van de Franse afdeling naar Walloni zal evenwel worden voortgezet. Voor donderdagavond is een massale beto ging van Vlaamse studenten uit het gehele land in Leuven aangekondigd. De studentenleiders deelden mee, dat begin volgende week bij de herope ning van de universiteit zal worden beslist of de staking moet worden hervat. De voorzitter van het nationale studentenfront kondigde tenslotte nog aan, dat de> actie erop gericht zal worden de regering ten val te bren gen, als er geen beloften voor over heveling van de Franse afdeling naar Wallonië worden gedaan. (Van onze moderedactrice) PARIJS Niet minder dan vier modekoningen hebben gisteren den volke getoond hoe zij de vrouw zo mer 1968 gekleed wensen te zien. Het allereerste modespektakel van het seizoen had filmster Elizabeth Taylor hun echter afgesnoept. Een presenta tie van minimale mini-jurkjes, die door twee ex-kleedstcrtjes van de di va zullen worden verkocht in een boutique in Saint Germain des Prés, de wijk waar de avant-garde pleegt te winkelen. Als bruidstoilet had Liz een witte maillot met tule cape ont worpen. maar niemand was er geest driftig over. De grote vraag rónd de mode is de roklengte. Esterel, die het vorig sei zoen de kuitlange Russische mantel als eerste lanceerde, houdt het nu op de minirok. Om iets nieuws te bren gen heeft hij ze gemaakt van wijd- mazige tule (met onderjurk). In de mazen kunnen „decoraties" gehangen worden, door ze er gewoon met een knoopje in te drukken. Strips, bloe men, fantasiefiguren. Maar daarnaast maakte hij toch ook gewone kleren, waarbij het don kerblauw direct opviel. De eerste modevoorspelling, die een goede kans van uitkomen heeft, is dat de rok wellicht niet mini, maar wel kort zal blijven en donkerblauw, al dan niet met wit, populair zal zijn. SCHERER Serieus kunnen we echter pas wor den, wanneer we spreken over de collectie van Jean Louis Scherer. Ook hief, dat zij voorop gesteld, veel donkerblauw. Voortreffelijk waren zijn chemisierjurken, die tot net op de knie vallen. Ze sluiten tamelijk hoog aan de hals, en hebben een smal ceintuurtje in de taille, juist op de natuurlijke plaats. Een japon, die iedere vrouw kan dragen en graag zal willen dragen. Ze zijn correct en flatteus. De rokken vallen altijd even klok kend uit, ze hebben plooien of zijn geplisseerd. De tailleurs hebben in de rug een breed schouderstuk en zijn dan tot de taille geplisseerd, de rok recht. Ook hier een ceintuurtje. Alle japonnen hebben lange mouwen met een manchet. De mantels vallen sluik en ook hier is er het ceintuurtje. Alle kleding voor de dag heeft een zekere soberheid. Voor de avond heeft Scherer wat meer zijn fantasie laten gaan. Ook voor deze japonnen, van organza of mousseline, lange mouwen, die in een manchet of in een dubbel geslagen volant eindigen. Zo'n volant hebben de geklede mantels eveneens. De voornaamste kleur was marine blauw met wit. Ook veel zeer vaag gehouden ruiten ton-sur-ton afge werkt met duidelijk aangegeven na den. Verder veel zachtrose, lichtblauw, heel zachtgeel, hardgroen en veel wit. Scherer maakte in deze decente collectie een rare zijsprong door avondtoiletten te tonen van „Hoep- la"-allure. Parijs blijft modenieuwtjes tonen. Hier een Mexicaanse bruidsjapon van Jacques Esterèl. Het materiaal is opengewerkte zijden gabardine. Bij de zalmkleurige japon hoort een hoofddeksel, dat geïnspireerd is op de quetzal, een Mexicaanse helm. FÉRAUD We kunnen het niet helpen, maar de haardossen, die de mannequins bij Féraud hadden, riepen bij ons aldoor het beeld op van Pieter Smeerpoes, zoals dat in onze prille jaren in ons prentenboekje stond: een mager jon getje met uitgespreide handen, die klauwnagels vertoonden (hij wilde ze niet laten knippen) en een hoog- opstaande bos piekhaar, dat om een wasbeurt smeekte. TE KOOP EL0IGI62&5! „Ik heb liet voorlopig koop contract maar weer in de kast gelegd", verzuchtte gistermid dag mevrouw J. H. v. d= Berg achter de weer ingezette ruit, onder het bordje: TE KOOP. -■y. Mevrouw v. d. Berg, in de i Nieuw-Engelandstraat in Hoogvliet, heeft zaterdag niet alleen ruiten ver- i loren. maar ook potentiële kopers van haar woning. Vrijdagavond wa ren mensen op visite geweest, die grote belangstelling toonden voor haar huis. Ze zouden zaterdag terugkomen. ..Maar ze zijn niet geweest, ze heb ben afgebeld", zegt mevrouw v. d. Berg teleurgesteld. „De mensen dur ven niet meer dicht bij een raffina derij te wonen na die explosie." Minder waard Ook andere belangstellenden, die zaterdag het huis wilden komen be kijken, zijn niet geweest. „Ze hebben de schrik te pakken." Mevrouw v. d. Berg vertelt nog dat door rondspringende scherven ook gaten zijn ontstaan in de leren bekle ding van de fauteuils. ..En de lamp kwam ook omlaag. Kortom, ik heb een reuze strop geleden, want mijn huis is in waarde verminderd." TERSCHELLING De 880 ton metende kustvaarder Elphis die acht mijl ten noorden van Ameland in moeilijkheden verkeerde, is gisteren op een diepte van 21 meter gezonkep. Zoals gemeld, werden de twaalf op varenden van het schip gistermorgen door de Duitse sleepboot Danzig van boord gehaald. Zulke haren hadden de manne quins boven een gelaat, dat op de jukbeenderen een rougeblos heeft, die uitgesmeerd is tot opzij van de ogen. De modekleur van Féraud Is wit, verder veel zwart en... oranje. Dik wijls werd de felheid van het oranje wat verzacht door witte biezen. Dat geldt zowel voor de japonnen als voor de tailleurs en mantels. De witte japonnen hadden brede rode lakceintuurs. Rood ook voor brilmonturen, waarvan het modieuse aspect is, dat ze aan de bovenrand een klein klepje hebben, een soort zonneschermpje. Voor het strand een lange tuniek, waar een ruimvallende bermuda on deruit kijkt. Bij de japonnen werden nogal veel witte kragen gedragen, die niet op, maar onder de japonrand gezet waren. Soms droegen de man nequins handschoenen van lakleer. Andere japonnen hadden rond de hals, met een voortzetting midden voor. een borduursel. En voor de vol ledigheid: korte rok boven de knie! HEIM Het huis Heim bestaat wel voort, maar van de familie Heim was nie mand' bij de première aanwezig. De weduwe van de verleden jaar overle den Jacques Heim en zijn zoon, die aanvankelijk de zaak voortzetten, schijnen zich dus teruggetrokken te hebben; De modellen waren allemaal heel erg kort. Het stond de jonge manne quins best aardig en ouderen moeten er dan maar een paar centimeter bij idenken. De tailleurs riepen bij ons herinneringen op aan de glorietijd van Jacques Fath: zwarte pakjes met jasjes tot over de taille en afgezet met witte revers, kraagjes en man chetten van organdie. Dubbele rijen knopen. Bijzonder flatteuse pakjes, die het waard zijn populair te worden. De mantels zijn sluik en recht met het ceintuurtje in de taille. De japonnen doen denken aan ongeveer 1928; lang lijf met kort rokgedeelte in plooien. Ook de blouses met lange stropdas sen uit die tijd herleefden. Strepen voor de japonnen, maar altijd zijn die strepen horizontaal genomen. Voor het strand ook hier tunieken met bermuda, maar deze bermuda's waren heel strak. Bollende broekjes voor „speelpakjes", gewoon het kruippakje van de kleuter in volwas sen maat. Er w&den tot aller verba zing heel lange laarzen bij gedragen! Voor de avond lange sobere rechte japonnen, waar dan enorme mantels van organza overheen flaldderden. De bruid, het sluitstuk van de collectie, had een paar enorme vleugels gekre gen. die ergens in de hoofdtooi be vestigd schenen te zijn. Boerderij uitgebrand schade 1 ton ONSTWEDDE In Onstwedde Gr.) is gisteravond een grote, gemo derniseerde boerderij door een brand volkomen verwoest. De schade be draagt ruim 100.000. Van de inboedel bleef niets over. De veestapel kon op het nippertje worden gered. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. BREDA Officier van justitie mr. P. van Benthem heeft gisteren voor de strafkamer van de Bredase recht bank tegen vier mensen straffen geëist wegens overtreding van de verordening toediening stoffen met oestrogene werking. Tegen de vleeshandelaar-vlees grossier W. V. uit 's-Herto- genbosch eiste hij 3.000 en twee we ken gevangenisstraf, tegen de kalver- mester J. S. uit Zundert ƒ1.000 en twee weken en tegen J. K. uit Acht maal en M. S. uit Udenhout ieder ƒ500 boete en een week gevangenis straf. Bij S. en K. waren kalveren aange troffen die waren ingespoten. De die ren waren het eigendom van V. De verdachten ontkenden dat de kalve ren waren ingespoten. Gevolgen De officier en een deskundige we zen op de nadelige gevolgen van het inspuiten met vrouwelijke hormonen voor de volksgezondheid. Wanneer mensen van het kalfsvlees, dat op deze wijze is gemest, eten. ontstaat het gevaar dat jongens en meisjes vroeger dan normaal geslachtsrijp worden. Ook wordt de genezing van sommige kankergezwellen door het eten van dit vlees belemmerd. Raadsman mr. B. Drion uit Breda betoogde dat niet was bewezen dat de verdachten de inspuitingen had den verricht. HEERLEN Een trein uit de rich ting Sittard is gisteravond om kwart over acht bij het binnenkomen van het station Heerlen op een stilstaan de personentrein gereden. Drie treinreizigers, die in de bin nenkomende sneltrein zaten, zijn door de GGD naar het ziekenhuis gebracht. Een van hen, de 46-jarige J. W. uit Bocholt, moest met een neusfractuur en vermoedelijk een hersenschudding opgenomen wor den. Op het moment van de botsing hing er in Heerlen een dichte mist met een zicht van naar schatting 20 a 30 meter. Het is niet onmogelijk dat de machinist te laat het gele licht (bezet spoor) en het rode licht (stop pen) heeft gezien. GRONINGEN De sneltrein van Groningen naar Delfzijl is gister middag om half zes op een niet be veiligde overweg te Sauwerd in botsing gekomen met een personen auto. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De trein liep een half uur vertraging op. Het Jordaanse parlement heeft d« begroting van 1968 goedgekeurd waarin de militaire uitgaven veertig procent van het totaal uitmaken. Mode-ontwerpster Hennie Lucas, 22 jaar oud, won gisteren in de Euro- wedstriid voor jonge mode-ontwerpers de Nederlandse finale. Haar schepping is een soort cape, die men poncho noemt. DINSDAG 23 JANUARI 1968

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5