Grote feestdag voor jubilaris prof. dr. Herman Ridderbos] Dr. Ramsey voor het eerst op r.-k. kansel Kanttekening Kerk schrijft minister over godslastering VEEL SYMPATHIE VOOR DR. BUSKl Bakkers lopen te hoop Kerken nemen het oj voor dr. J.J. Busked Een woord voor vandaag Europa IX XOORPEX COÖPERATIE GESTICHT Bond-ig Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij liet Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN Als Paulus de gemeenten in Galatië heeft gewaarschuwd voor het accepteren van een „verdraaid" evangelie, aangeprezen door stichters van verwarring, stelt hij de op het eerste gezicht wat vreemde vraag, of hij nu tracht mensen te winnen of God. „Of ik zoek mensen te behagen?" vraagt hij. Onmiddellijk volgt zijn antwoord: „Indien ik nog mensen trachtte te behagen, zou ik geen dienstknecht van Christus zijn." Paulus beseftdat het evangelie de meest radicale veroordeling geeft van de mens. Hij weet ook dat het voor velen aangenaam zou zijn te horen, dat zij met hun wijze van leven kunnen door gaan met een beroep op het evangelie. Dat is dan pasklaar ge maakt voor de mens die toch niet het hoofd wil buigen. Zou de apostel daaraan meewerken, dan komt hij bij de men sen in het gevlij. Maar dan is hij niet langer dienstknecht van Christus. Als hij de boodschap afzwakt of zelfs prijsgeeft, heeft de Heer hem niet meer nodig. Daarom neemt Paulus het risi co dat de mensen hem helemaal niet zo sympathiek vinden, om dat hij hen wijst op hun verkeerde levenswijze. Dat ligt dan niet aan degene die de boodschap brengt, rjiaar aan de inhoud van de boodschap, van het evangelie. DINSDAG 23 JANUARI lil We lezen vandaag 2 Samuel 19 16-30. (Van een onzer verslaggevers) T ONDEN Vanavond zal voor Ei het eerst de aartsbisschop van de Kerk van Engeland, de anglicaan dr. Michael Ramsey, een rooms-katholieke kansel be klimmen. In het kader van de gebedsweek voor de eenheid zal hij op speciale uitnodiging van de rooms-katholieke aartsbis schop, kardinaal Heeman, in de Westminster kathedraal preken. TN een eerste commentaar op de Russisch-Amerikaanse overeen komst over een herzien ontwerpver drag tegen verspreiding van kern wapens schreven we reeds, dat het geen garantie biedt voor de landen die geen kernwapens bezitten. Zolang er van algemene ontwape ning niets kan komen, zullen rij wat hun veiligheid betreft af hankelijk blijven van de goede wil van de mogendheden die wèl over die wapens beschikken. Internatio nale samenwerking, waarbij blok vorming moet worden voorkomen, zou uitkomst kunnen bieden. Als voorbeeld noemden we India, dat met grote bezorgdheid gadeslaat hoe communistisch China bezig is een atoommacht van betekenis te worden. We hadden ook Israël kun nen noemen, dat zich bedreigd weet door de Arabische landen. En West- Europa, dat tussen wal en schip te recht kan komen. T)E Westduitse prof. dr. Walter Hallsteln, tot vorig jaar voor zitter van de Europese commissie van de EEG, maakte zich op het congres te Rome van de Europese Beweging tot tolk van velen, die dit gevaar zien. Voor hem is het ont- werp-verdrag ln zijn huidige vorm onaanvaardbaar. Hallstein betreurt vooral, dat er een „Europese clausule" ontbreekt, die rekening houdt met het Europese verlangen naar veiligheid. Europa zou niet eens voor defensie-doelein den over kernwapens mogen beschik ken. Een eigen defensiebeleid wordt erdoor belemmerd. Objectief gezien betekent dit volgens Hallstein, dat het verdrag in zijn machtsstructuur een voortzetting is van de politiek van Jalta, die neer komt op onwaardige verdeling van Europa in belangensferen. Ongetwij feld denkt hij hier als Duitser ook aan het bestaan van twee Duitse staten. Vervolgens stelt Hallstein dat men van het begin van elk Europees een- heidsstreven ervan was uitgegaan dat de politiek van de openbare veilig heid en defensie niet van deze onder neming kon worden uitgesloten. Vor ming van een defensiegemeenschap bleek echter onmogelijk. F)E door Hallstein gesignaleerde moeilijkheden hebben dan ook niet in de eerste plaats betrekking op het ontbreken van een Europese clau sule in het ontwerp van het non-pro liferatieverdrag. Zij worden veroor zaakt door de onwil of onmacht van de Europese landen, overeenstem ming te bereiken over een eigen de fensiebeleid. Vooral de houding van Frankrijk maakte, dit beleid onmogelijk. Als de Franse president zijn zin had gekre gen, zou Europa niet langer van de Amerikaanse, maar van de (weinig indrukwekkende) Franse kernmacht afhankelijk zijn geweest. Een van de diepere oorzaken van het Franse verzet tegen Engelands toe lating tot de Europese gemeenschap pen is het feit, dat de Britten een kernmacht van betekenis kunnen in brengen. De plannen die de Franse president met Europa heeft, verdra- gen een dergelijke inbreng ten ene- male niet. pjALLSTEIN heeft gepleit voor stappen als aanloop van een Europese defensiegemeenschap in het kader van een zich om twee kernen ontwikkelende Navo. Ook hieraan zal Frankrijk geen medewerking verle nen, omdat zij niet in de conceptie van zijn president past. Het hoeft dan ook niet te verbazen, dat Frankrijk zelf weigert, een non proliferatieverdrag te ondertekenen, doch van zijn geen kernwapens be zittende bondgenoten verwacht, dat zij er wel hun handtekening onder zetten. Een dergelijke ontwikkeling zou koren op de Franse molen zijn. DR. M. RAMSEY Priesters in Engeland van de Rooms-Katholieke Kerk en van de Anglicaanse Kerk hebben soms in el- kaars kerken gepreekt, maar de bei de bisschoppen hebben zich tot nu toe op een afstand gehouden. In het gehele land is sprake van een grotere kanselruil dan ooit. Al leen de rooms-katholieke bisschop van Clifton heeft eeri dissonant laten horen. In een brief aan de parochie geestelijken, waarin hij hen verbiedt hun kansels aan buitenstaanders af te staan, merkt hij op, dat uit zo'n kanselruil weinig goeds zou voortko men. „Geen christen, die preekt in een kerk, die niet tot zijn eigen geloofso vertuiging behoort, zal iets zeggen waarvan hij weet dat het onaan vaardbaar is voor zijn gehoor", aldus de bisschop, die vervolgt: „Als dat zo is, lijkt het geen zin te hebben, de geestelijken van andere christelijke gemeenschappen uit te nodigen in onze kerken te preken. Zij zouden slechts hetzelfde ieggen als onze ei gen priesters". CvK/lKOR-uitzending gelaakt (Van onze kerkredactie) GOUDA De Gereformeerde Gemeenten in Nederland hebben in een brief aan minister Klompé (cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk) hun diepe droefheid uitgesproken over „de godslaste ring via de televisie, zoals die zich bij vernieuwing geopen baard heeft op zondagavond 31 december". Zij vragen de minister zodanige maatregelen te nemen, dat uitingen van godslasteringen geweerd worden uit radio en televisie. Gedoeld wordt op de „Liedjes aan de kerk' 'in een CvK/IKOR-uitzen- ding. De Gereformeerde Gemeenten in Nederland schrijven: „Zo uitdruk kingen als „God is dood" in theolo gische verhandelingen al geoorloofd zijn (wat wij overigens beslist ont kennen). is het toch absoluut ontoe laatbaar, dat dit hier gebeurt op de wijze van cabaret. Wat hier gebeurd is, is te erger, omdat het geschiedde onder auspi ciën van het Convent van Kerken en het Interkerkelijk Overleg in Radi o-aangelegenheden. Op deze wijze werd aan de kijkers de indruk gege ven. dat er tegenwoordig in „de ker ken" zo over God gedacht en gespro ken wordt." Jesaja 40:18, Romeinen 1:22 en 23 en Psalm 111:9 worden in dit ver band aangehaald. Ondermijning De brief verwijst de minister voorts naar het Radioreglement 1930 artikel 2, tweede lid: de uitzendingen „mogen niet inhouden een rechtstreekse dan wel zijdelingse of bedekte ondermijning van godsdienst, zedelijkheid, gezag en volkskracht" en naar het Televisiebesluit 1956 arti kel 4, eerste lid: „De uitzendingen mogen niets bevatten, dat gevaar kan opleveren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden." Het schrijven is ondertekend door de deputaten bij de hoge overheid: ds. D. L. Aangeenbrug te Ederveen, ds. F. Mallan te Veenendaal, G. Veer man te Gouda en ds. C. van de Woestijne te Barneveld. KARDINAAL HEENAN WENEN Gerhard May, de bis schop van de Evangelische Kerk in Oostenrijk, zal 31 oktober zijn ambt neerleggen. Hij wordt 13 februari ze ventig jaar. Eind maart zal de synode zijn opvolger kiezen. May kreeg de leiding van de Evan gelische Kerk op een dieptepunt in de geschiedenis van het Oostenrijkse protestantisme, in 1944. Hij zag zijn taak vooral in de innerlijke en uiter lijke herbouw van de Evangelische Kerk en in een nieuwe regeling van de verhouding tot de staat en tot de Rooms-Katholieke Kerk. (Van een onzer verslaggevers) KAMPEN De humor waar mee U steeds weer bepaalde si tuaties flitsend belichtte, had al tijd iets ontwapenends en heeft nooit de communicatie ver stoord. Feitelijk diende U met collega Bakker eens een bundel van deze „Selbstdarstellungen" uit te geven onder titel: Humor in de Theologie. Zo zei prof. dr. G. C. Berkouwer in zijn toespraak tot prof. dr. Herm. Ridderbos ter gelegenheid van diens 25-jarig ambtsjubileum als hoogleraar in de N.T. vakken aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Dat werd onder meet gevierd met een door meer dan duizend belangstellenden bijgewoonde receptie in de grote aula. Natuurlijk had u bezwaar tegen het uitgeven van een jubileumbun del, omdat u de dingen graag rela- tiveert, maar zeer velen deelden dit bezwaar niet, zo zei prof. Berkou wer. U hebt enorm hard gewerkt en waarlijk niet alleen op de studeer kamer. Uw werk voor de oecumene dat u, in het weinig gewaardeerde vliegtuig, bracht in Amerika, Indo nesië en Zuid-Afrika was uitsluitend daérvoor, terwijl u iedere maandag morgen weer de zorg had voor het Gereformeerd Weekblad. BlINDEL Als voorzitter van de jubileum commissie overhandig ik u gaarne de verzamelbundel: Het Woord, het Rijk en onze verlegenheid. Dankbaar zijn we voor alles wat u door Gods genade gedurende een 25- jarig professoraat voor Gods Kerk hebt mogen doen. En al zullen we, zoals Karl Barth zei bij zijn negende eredoctoraat „einmaal im Himmel alles abgeben", deze feestdag is niet gevaarlijk. Hij staat /immers in het teken der dankbaarheid. Onder luid applaus overhandigde spreker ver volgens de jubileumbundel, die ver gezeld ging van een zeer omvang rijke album. Als praeses der generale synode van Amsterdam en in eerste instantie als president-curator voerde ds. P. Visser van Tilburg het woord. De tal loze feestgangers van heinde en ver kwamen waarlijk niet om elkander eens te ontmoeten, maar om de jubi laris, wiens wijsheid en openheid naast grote bedachtzaamheid ds. Vis ser gaarne roemde, evenals diens za kelijke inslag. Als'feestgeschenk bood hij diens portret aan, vervaardigd door de kunstschilder Th. Schwage- makers uit Amsterdam. PUUR Prof. dr. J. T. Bakker, rector der Theologische Hogeschool, kwam, zo als hij constateerde, met lege handen, maar des te puurder achtte hij daar door zijn dankbaarheid. Met prof. Bultmann heeft de jubilaris gemeen dat er voor het roemen geen grote plaats is. Liever relativeert deze „zijn" blad (Het Gereformeerd Weekblad), als „het krantje" en is de Hogeschool der Kerken „het schooltje". Sinds prof. Ridderbos echter op 21 januari 1943 inaugureer de met een rede over „De betekenis van het Koninkrijk Gods in de Syn optische Evangeliën" is er als pro grammatisch een hele reeks publica ties, daaruit voortvloeiend, versche nen, weidse perspectieven openend voor de „predikheren" maar ook voor het persoonlijk leven. Want het chris ten-zijn en het mens-zijn is bij hem geheel geïntegreerd. Een vrolijke noot in deze serie toespraken vorm de de toespraak van de praeses Sybr. Alblas die namens het dispuut Exo dus 47 „de achterkant" van het jubi leumschilderij aanbood. Beslist niet geflatteerd. De jubilaris dankte allen die hem „deze feestdag hadden aangedaan". Tot ds. Visser zei hij o.m. dat, als hij eens bij elkaar telde wat hij in de (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Nu ongeveer elke detaillist, wanneer hij slechts aan enkele algemene voorwaarden voldoet, na 1 ja nuari 1968 brood mag verko pen, hebben de bakkers de noodklok geluid en verzame len geblazen. De bakkers uit Friesland en westelijk Gronin gen liepen te hoop in Drach ten, waar zij besloten een grote coöperatieve vereniging te stichten. De Christelijke bakkerspatroon schrijft deze week, dat zich op dit moment in deze coöperatie reeds ze ventig bakkers verenigd hebben, die nu gezamenlijk hun economische belangen gaan behartigen. De activi teiten starten op 1 februari. De vereniging gaat zich vooral be zighouden met gezamenlijke inkoop van produkten en grondstoffen en voor de toekomst denkt men aan gezamenlijke verkoopacties. De ver eniging heeft als handelsmerk geko zen „Back". Kruideniers en melkdetaillisten gingen reeds eerder over tot samen werking in commerciële verenigin gen. Door bundeling van krachten hopen nu de bakkers in het Noorden van het land een vuist te kunnen maken tegen de grootmachten op le- vensmiddelengebied, de supermar kets en de warenhuizen. De bakkers hopen de stijgende kosten te druk ken en de concurrentiestrijd beter het hoofd te bieden. Kunstidees Niet alleen de bakkers hebben met moeilijkheden te kampen: ook de slagers zijn met zorgen het nieu we jaar Ingegaan. Het orgaan van de Bond van Christelijke slagerspa troons maakt er melding van, dat het warenhuis Vroom en Dreesmann in februari start met de verkoop van „kunstvlees". V. en D. heeft tot 1 augustus het recht tot alleenver koop in Nederland van dit produkt van de United Food Group N.V. Het „kunstvlees" heet officieel FSP (Formed Soja Protein) en is vervaardigd van eiwitten uit soja- pulp. De voedingswaarde is verge lijkbaar met die van vlees; er zijn twee smaken: ham en bacon. Het produkt is onbeperkt houdbaar en kan na geweekt te zijn gekookt of gebakken gegeten worden. Het is vet- en zoutloos en dus bijzonder ge schikt voor dieetpatiënten en vegeta riërs. Een pakje van twee ons kost ƒ1,50. Toepassing vindt het produkt voor nasi. bami-, macaroni- of spaghettischotels. De merknaam is „t.v.p." (toevoeging van plantaardi ge eiwitten). Door toevoeging van water krijgt men van 100 gram „t.v.p." ongeveer 800 gram „vlees". Men denkt het artikel ook te kunnen gebruiken voor de worstmakerij. Met de imitatie van rundvlees wordt nog geëxperimenteerd. Het slagersbedrijf ziet „t.v.p." ech ter als aanvullend artikel en niet als een produkt dat vlees kan vervan gen. Lonen landbouw Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de CBTB, hoopt dat de loonbeweging in 1968 omstreeks 5 pet. zal bedra gen. De lonen blijven dan een beetje in de buurt van de produktiviteits- stijging, die geschat wordt op 3'/i pet. In Ons Platteland, het orgaan van de CBTB, spreekt de heer Zijlstra de wens uit, dat de loonsverhogingen voor de land- en tuinbouw' zich globaal ook in de buurt van de 5 pet. zullen bewegen. Geldontwaarding en inflatie worden zo bestreden. Voor een kwetsbare bedrijfstak als de land- en tuinbouw noemt drs. Zijlstra dit van het grootste belang. Prof. dr. Herm. Ridderbos en zijn echtgenote, die hem „ontheologisch steunt" voor het aangeboden schilderij van Th. Schwagemakers. loop der jaren al van curatoren had ontvangen, dit een „verschrikkelijk bedrag" was. Zich richtend tot prof. Bakker merkte hy op dat hij van hem, ook als huisvriend, enorm veel ontving. Wie mocht opmerken dat de jubila ris conservatief is, vergete niet dat hy vroeger optrok met prof. K. Dijk, Den Hartog en zijn vader, maar dat hij nu in de pas loopt met de pro fessoren Bakker en Rothuizen. Prof Berkouwer heeft aan hem een „en fant terrible" gehad omdat het sa menstellen van de feestbundel toch niet zo eenvoudig bleek als was ge dacht. Onder grote hilariteit consta teerde spreker dat prof. Berkouwer veel breder en veel diepere dingen schrijft dan hij, maar dat hij daar door duidelijker is. Dankbaar is hij voor diens hulp in de moeilijke pe riode kort na de Kerkscheuring. DR. BUSKES Ook dr. J. J. Buskes was gisteren aanwezig hoewel hij het niet zo ge makkelijk had gevonden naar Kam pen te gaan nadat de gereformeerde synode verleden week het besluit had gedaan hem geen preekconsent te geven voor de gereformeerde kér ken. Dr. Buskes werd door velen be- AMSTERDAM In verschil lende gereformeerde kerken in ons land zijn de kerkeraden spe ciaal bijeengekomen om zich te beraden over het synodebesluit waarin het preekconsent niet is verleend aan dr. J. J. Buskes en de zijnen. Over het algemeen is men teleurgesteld over het feit, dat na de opheffing van de leer- uitspraak over Assen-1926 aan naderd, kreeg veler sympathie en een grote bos bloemen. In zijn dankwoord zei prof. dr. Ridderbos tegen dr. Buskes (ook naar aanleiding van de titel van de aangeboden bundel): „Ik denk veel aan het begrip verlegenheid". Soms verstaan wij elkaar heel goed en dan weer niet. Daar word ik verlegen van. Dat kan zo niet blijven, dit mis verstaan van elkaar. Je kunt de ene dag menen, dat het zo moet en de volgende dag zien, dat het anders moet. Daar word je ver legen van en het bezorgt pijn en na righeid. We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar pian en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarpian ook Iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar-en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredletaflosslngen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstelllngsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Basis voor persoonlijk bezit dr. Buskes' vurige wens weer mogen preken in de gerefoi jj meerde kerken niet kan worde u tegemoetgekomen. Sommige kerken, die een positie; uitslag van de synodes hadden vei wacht, hadden dr. Buskes al uitgi nodigd, in afwachting van de uitsla De kerkeraad van Amsterdan zuid heeft na een vergadering va gisteravond de synode in een bril I om opheldering gevraagd. Hij ha dr. Buskes uitgenodigd voor te gaaK in de Schinkelkerk. In de brief zegt de kerkeraad een ernstig gewetensconflict te vei' keren en als enige oplossing ziet me e om zelf dan maar de deuren w/j open te zetten (daarvoor heeft mede verantwoording). De kerkeraad vindt het synode] besluit een raadsel en hij kan zie niet voorstellen, dat de synode h laatste woord in deze zaak heel gesproken. De kerkeraad doet een appel ft de synode alsnog de volle const' quentie te trekken uit het eerde genomen besluit, opdat ook op he niveau van de plaatselijke kerk d. verhoudingen kunnen worden her" stéld. Gisteravond was ook de kerkeraa van Utrecht-oost bijeen. Deze ha besloten dr. Buskes te laten preke j in de Oosterkerk. Vanavond komt d kerkeraad van Heemstede bijeei niet alleen om over de kwestie Buskes te spreken, maar ook ov< het feit, dat de synode heeft beslote nog niet tot aansluiting bij d c wereldraad van kerken over te gaai Vanmorgen is op de gereformeei* de synode ds. D. Krijger verschene i om namens de gereformeerde ker j van Baarn een brief te overhandigd In deze brief staat, dat de enig adequate handeling van verzoenine is dat verklaard wordt, dat dr. Bus kus c.s. woord en sacramenten kuni nen bedienen in de plaatselijke ker< ken, die hen uitnodigen. Met het oog op de krachtige vernieu wingsbeweging binnen de kerk en d 1 verwarring, die deze hier en daar me zich brengt, hebben de Nederlandse rooms-katholieke bisschoppen beslote hun vastenbrief 1968 geheel hieraan t wijden. De brief zal dan ook tot tite dragen „Vernieuwing en verwarring' NED. HERV. KERK Beroepen te Gaast en Ferwoud (toez.): W. Wilman te Oudeschoot; t Benschop; kand. W. Verboom te Culem borg; te Zwijndrecht (vac. J. C. Stel wagen): G. Zonneberg te Bunnik. Aangenomen naar Gouda: C. B. Roo 1 te De Kaag; naar Hoogeveen (vac. A Adema): Joh. Kroeze te Sibculo (O.) i die bedankte voor Leiden (vac. E. Ha verkamp), voor Emmen-Angelso, voo: Emmeloord (3e p.p.), voor Urk (4e p.p.) voor Veendam, voor Voorthuizen, vooi Aalten. voor Leek en voor Amstelveen I Nieuwendam. Bedankt voor Bleskensgraaf: J. v. d Velden te Amersfoort; voor Rijk-Rijs senhout: J. Visbeek te Kats en Wilhel minadorp (Z.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar De Lier (vac. B, Wentsel): H. Koetsveld te Wapenveldi die bedankte voor Bafflo, voor Elburg, voor Marrum, voor Oostvoorne en voor Ulrum: naar Midwolda (Old.): kand. J( v. d. Klis te Kampen, die bedankte voor Bakkeveen, Oosterzee, Raamsdonksveen Drimmelen en voor Zwammerdam. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Axel (2e p.p.,): R. te Vel' de te Scnildwolde. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kapelle-Biezelinge: C. Wisse te Elspeet; te Enschede: P. Hon- koop te Kampen. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Gouda: W. F. Praas te Nieuwvliet (Z.). UNIE v. BAPT. GEM. Bedankt voor Genk (Brlg.)j kand. W. G. Renken te Stadskanaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2