VIER ATOOMBOMMEN BIJ GROENLAND GEVALLEN Commentaar JAMIN Shell: weer op gang komen kan dagen duren In de huik geschoten loper van C A is 1111 buiten levensgevaar B-52 stort in de ijszee 0 Geen kans op explosie Grens Cambodja geschonden Wilson sprak met Kosygin Beroering onder personeel, maar geen ontslagaanvragen Twaalf doden op Mauritius HIT WIER Dinsdag 53 Januari 19ÓS - 48ste iaargang 1 a,£k ld Ktauri P. D1EMER nt rfdredacteun Dr. E. Ditmer h**» Oe Rotterdammer Oordts Dagblad f Nieuwe CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stinfvaitich is ghebleven mijn her» In Ughenipoetl" Haagse Courant sfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf In kou en duisternis onderzoeken bergingsploegen of het mogelijk zal zijn de H-bommen nog onder het ijs van de Poolzee bij Groenland vandaan te halen. Explosie is gelukkig onmogelijk, want de kernbommen stonden niet op scherp. Vreugde bij Mikis Theodorakis en zijn echtgenote Myrto nadat het Hof van Beroep in Athene het vonnis had vernietigd dat tegen de componist in 1964 was uitgesproken wegens het beledigen van de politie. Theodora kis kan nu profiteren van de eind vorig jaar in Griekenland van kracht geworden amnestie. AMSTERDAM De geldloper van C A, de heer H. R. Schaef- fers, die gistermiddag bij een jofoverval op het Amsterdamse lamrak in de buik werd gescho len, is nu buiten levensgevaar. Hij werd in het Binnengasthuis aan een spoedoperatie onderwor pen. De recherche van het bureau War moesstraat is er intussen nog niet in :eslaagd achter de identiteit van één ran de aangehouden daders te ko- De man weigert zijn naam te Ik geef op als i nieuwe abonnee: i betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktïviteït I ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam zeggen. Hij werd gepakt dankzij het snelle optreden van taxi-chauffeur W. F. Burgemeester (33), die er in slaagde de overvaller op het Beursplein te grijpen. Op het ogen blik gaat de ballistische afdeling van de politie na of deze overvaller de fatale schoten gelost heeft. Hij was in het bezit van een revolver toen hij werd gepakt. Nog voortvluchtig De andere overvaller is nog voort vluchtig. Het onderzoek naar deze man die in de verwarring wist te ontkomen, heeft nog geen tastbare resultaten opgeleverd. De twee mannen waren gekleed in zwarte le^en jassen en droegen witte valhelmen. Op het Damrak poogden zij de geldloper, die vergezeld was van hoofdcassière A. Pauw ook van C A, de twee tassen met naar schatting 300.000 gulden de dagop brengst van vrijdag en zaterdag te ontfutselen. Toen dit niet lukte loste een der overvallers twee schoten op de op de grond gevallen loper. Deze werd in de buik getroffen. Bij het andere schot kreeg mejuffrouw Pauw licht letsel aan de hand. De daders vluchtten over het Dam rak in de richting van het Beursplein. Een van hen werd gegre pen door de taxichauffeur. De tassen met geld zijn tijdens de wildwest-scène door twee andere em ployés van C A meegenomen en in veiligheid gebracht. Zij waren niet toevallig in de buurt, maar hadden de opdracht de geldloper en de cas- sière te schaduwen. Amerika geeft toe: WASHINGTON Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen zijn donder dag tijdens een aanval door de Viet- cong ruim zestig meter op Cambod- jaans grondgebied doorgedrongen. Washington heeft Cambodja laten weten het incident te betreuren. De overschrijding was niet opzettelijk gebeurd. De patrouille was uit zelf verdediging de grens overgestoken. Het incident was het eerste in zijn soort sinds Chester Bowles, de afge zant van president Johnson, Cambod ja had verzekerd de grenzen van het land te zullen respecteren. MOSKOU De Britse premier Wilson heeft gisteravond gedurende negentig minuten in het Kremlin besprekingen gevoerd met zijn Russische ambtgenoot Kosygin. Het I onderhoud begon kort nadat Wilson voor een idriedaags bezoek in de Russische hoofdstad was gearriveerd. Bij de ontvangst sprak Kosygin de i hoop uit dat het bezoek vruchtbaar zou zijn. „We zullen de kwesties die ons interesseren onderzoeken en ook die waar u belang in stelt", zei de premier. Wilson antwoordde dat hij er zeker van was dat het onderhoud constructief zou zijn. Ik geloof dat wij vorderingen kunnen maken in in ternationale bilaterale kwesties, al- j dus Wilson. Over wat besproken is werd niets bekend. Waarnemers menen dat de te behandelen kwesties Vietnam, Cam bodja, het Nabije Oosten en I Duitsland zullen omvatten. Kosygin had eerder de Ameri- I kaanse ambassadeur in Moskou Thompson, gesproken. Politieke waarnemers achten het waarschijn lijk dat de ambassadeur een boodschap uit Washington heeft overhandigd. Vermoedelijk betreft het hier de kwestie van de bouw van antiraket-raketsystemen. WASHINGTON Een Ame rikaanse bommenwerper met waterstofbommen aan boord is naar nu pas bekend geworden zondagmiddag bij Thule op Groenland neergestort. Zes in zittenden van de B-52 overleef den het ongeluk; een kwam om het leven. Het ministerie van defensie in Washington deelde gisteren haastig mee dat er geen gevaar bestaat voor een kern ontploffing daar de wapens niet op scherp stonden toen het onge luk gebeurde. Dit mag een geluk heten want de gevolgen waren anders rampzalig. Hoeveel waterstofbommen het acht- motorige toestel vervoerde is niet be kend. Maar volgens officiële zegslie den in Washington zouden het er vier zijn. Gezamenlijk hebben de bommen een explosieve kracht van honderd miljoen TNT. Denemarken, dat de soevereiniteit over Groenland bezit, heeft de Ver enigde Staten om een verklaring ver zocht. Vluchten met kernbommen bo ven Deens gebied zijn verboden. Maar premier Otto Krag heeft al ge zegd dat noodlandingen zoals de B-52 wilde uitvoeren toen het neerstortte op het ijs van de Poolsterbaai, na tuurlijk nooit voorkomen kunnen worden. Berging? De ploegen die op zoek zijn naar wrakstukken, moeten werken bij het licht van schijnwerpers. Het ijs in de baai is 2 tot 3 meter dik. Er zijn wrakstukken gezien op het ijs. Men neemt echter aan dat het vliegtuig door het ijs is gebrand en in de Poolzee verdwenen is, die hier een diepte van 243 meter zou hebben, hetgeen berging praktisch onmogelijk zou maken. Andere deskundigen gaan er echter volgens berichten uit New York van uit dat de baai slecht 20 tot 45 me ter diep is en dat duikers voldoende zijn om de H-bommen te bergen, al zijn duisternis (de dag duurt slechts 2 uur) en kou (30 graden onder nul) belemmeringen. Denemarken maakt zich zorgen over die berging, gezien een eventueel gevaar voor radioactieve besmetting van zeewater. Paraat De bommenwerper behoorde tot de in voortdurende staat van paraatheid zijnde luchtvloot van het Amerikaan se strategische luchtcommando. Nor maal zijn zes van deze toestellen, die worden voortgestuwd door acht straalmotoren en 220 ton wegen, steeds in de lucht. Ze worden tijdens de vlucht door grote tankvliegtuigen van brandstof voorzien. Ze vliegen over lange afstand bo ven Noord-Amerika en de internatio nale wateren. Ze mogen niet binnen radarbereik van de Sowjetunie of China komen en de gezagvoerders hebben strikte orders ten zuiden van een geheime lijn in het poolgebied te blijven. ft Voor vervolg zie pagina 9 PARIJS De Franse minister van defensie, Pierre Messmer, heeft giste ren het ontwerp-verdrag voor de niet-verspreiding van kernwapens veroordeeld als „gevaarlijk en tot mislukken gedoemd". „Onder dit verdrag zullen öf de kleine landen, die geen kernwapens hebben, zich gevrijwaard voelen te gen een kernaanval en zich in ge vaarlijke avonturen storten, öf de twee grote wereldmogendheden zul len hun verplichtingen niet nakomen en een crisis veroorzaken". In veilige haven Daar ligt de Ocean Sprinter dan, het Nederlandse koelschip, dat op een dramatisch ogenblik door de bemanning werd verlaten om vervolgens door twee vissersbo ten de haven van St. John's op New Foundland te worden bin nengesleept. Naar verluidt is de lading ter waarde van 150.000 dollar van het schip gehaald en opgeslagen als looivoor de vis sers, die hebben geholpen bij de berging. Inmiddels zijn vertegenwoor digers van de eigenaars in St. John's aangekomen om te onder handelen over teruggave van het schip, waarvan de ruimen wor den leeggepompt om de schade te kunnen opnemen. morgen voordeel gesort. toffees 250 gram van 85 voor 63 niet duur wc/ heerlijk De Amerikaanse marine over weegt de omstreden straaljager F-ll met verstelbare vleugels te vervan gen. Congrescommissies hebben de F-llb gekritiseerd, omdat het toestel te zwaar en te kostbaar zou zijn. Het zal nog enige tijd duren eer er een keuze kan worden gedaan uit nieuwe ontwerpen, die door vier maatschap pijen zijn ingediend. Harold Wilson, de Britse pre mier, is drie dagen op bezoek in Moskou. Zijn Russische collega, Kosygin, haalde hem op het vliegveld af en keek wat bezorgd naar het onbedekte hoofd van de Brit. Het was namelijk 25 graden onder nul. Fooien bron van onrust /ANDER de taxichauffeurs in ons land bestaat enige opschudding. Sinds april van het vorige jaar, toen hun oude arbeidscontract officieel af liep, is er niets in de arbeidsvoor waarden veranderd. De 4 pet en 114 pet, waarmee in 1967 vrij algemeen de lonen zijn opgetrokken, gelden nog niet voor het huurauto- en taxi bedrijf. Een bemiddelingscommissie, waarin alle partijen vertegenwoordigd wa ren, heeft een compromis voorge steld, maar hiermee konden niet alle werkgevers akkoord gaan. In verschillende grote steden dreigt nu onrust, zij het met uitzondering van Amsterdam en Rotterdam, waar reeds eerder een betere regeling tot stand kwam. De pijn zit namelijk niet in de eerste plaats bij de hoogte van de lonen en de achterstallige loonsverhogingen, maar bij het systeem van sociale ver zekeringen. Voor de sociale verzekering wordt voor de taxichauffeurs buiten Am sterdam en Rotterdam een grondtoon aangehouden, exclusief de fooien. Gevolg hiervan is, dat bij ziekte som mige mensen minder dan de helft van hun normale inkomen als uit kering ontvangen. Dit nu is terecht onaanvaardbaar. Verandering van het systeem, en dua aanpassing van de sociale verzeke ring aan het werkelijk verdiende loon, betekent echter een aanmer kelijke optrekking van de premies, waartegen de werkgevers wat moei lijk aankijken. De ondernemers zien deze bui hangen en willen daarmee nu reeds rekening houden bij het be palen van de huidige loonsverhogin gen. Hier wreken zich de gevolgen van een onjuist beloningssysteem. Een werknemer behoort voor de belo ning van zijn arbeid niet afhankelijk te zijn van de goedgunstigheid van de klanten. Snelle afschaffing van het fooienstelsel ook in het taxi bedrijf zal een bron van onrust wegnemen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is niet precies te zeggen of nog deze week het deel van het Shellraffi- naderij complex, dat niet door de brand is aangetast de produktie kan hervatten. Een woordvoer der van Shell zei maandagmid dag dat het op gang komen der produktie zeker nog een kwestie van dagen is. Wel heeft men goede hoop deze week nog de chemische fabrieken te kunnen „opstarten". De herstelwerk zaamheden op het raffinaderijterrein zijn inmiddels in volle gang. De aan dacht heeft zich in de eerste plaats geconcentreerd op de reparatie van het ketelhuis en een aantal vernielde transformatoren, essentiële onderde len in het produktieproces. Vertegenwoordigers van justitie, bouw- en woningtoezicht, ar beidsinspectie en stoomwezen zijn maandag een intensieve speuractie begonnen naar de oorzaak van de explosie, die zaterdagmorgen in alle woegte een deel van de raffinaderij in lichter laaie zette. Maandag aan het eind van de mid dag had de onderzoekcommissie zich nog geen oordeel over de oorzaak van de explosie kunnen vormen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, bracht maandag ook een bezoek aan de raffinaderij waar hij een gesprek had met de directeur, ir. T. P. van den Bergh. Minister Roolvink stelde zich ook op de hoogte van de enorme ravage die de brand op het terrein heeft aangericht. Daarna bracht de bewindsman een bezoek aan het door de zware glas schade getroffen Hoogvliet, waar enouêteurs bezig waren met het op nemen van de schade, Voor vervolg zie pag. 9 Britse troepen onder weg PORT LOUIS Sinds zondag zijn er op Mauritius, de Britse eiland-ko lonie in de Indische Oceaan, ernstige ongeregeldheden gaande. Gisteren werden zeven mensen vermoord. In totaal zijn er nu twaalf doden geval len. Gouverneur John Rennie heeft de noodtoestand afgekondigd. Honderd Britse militairen zouden vandaag vertrekken naar het eiland en nog eens honderd manschappen worden gereedgehouden. De oorzaak van de onlusten is nog niet vastgesteld, maar rassenhaat speelt een grote rol. Waarnemers sluiten politieke drijfveren echter ook niet uit. Zoals bekend heeft En geland besloten Mauritius 12 maart onafhankelijk te maken. Rust Ook in 1964 waren er ongeregeld heden tussen bevolkingsgroepen op Mauritius en werden Britse troepen naar het eiland gezonden waarna de rust spoedig was hersteld. Meer dan de helft van de bevol king van Mauritius is jonger dan 21 jaar. De bevolking bestaat uit 394.000 hindoes, 126.000 mohammedanen, 233.000 creolen en blanken en 25.000 Chinezen. Op het dichtbevolkte ei land is het vraagstuk van de werkge legenheid zeer moeilijk. Een flinke kou zou heel wat minder hinderlijk zijn zonder de raadgevingen van onze vrienden. HUBBARD I LS constateerde gisteren In Hoogvliet, Vlaardingen en Poortugaal dat de ex plosie van zaterdagmor gen nog even zal blijven nadreunen in de oren van de glaszetters, die een waar offensief hebben geopend. LS sprak tevens met een dame, die haar huis in waarde zag verminderen: na de klap toonden kopers geen interesse meer. Zie pagina 5. KLAAGT RADIO TERECHT OVER DISCRIMINATIE? -PAG. RADIO TV „Ik verf de inuur zwart. Dan zie je Karelljes vuile vingers niet." DE BILT Een hogedruk- gebied boven centraal Europa trekt langzaam naar het zuid oosten. De afgelopen nacht trad in grote delen van Europa weer in het algemeen lichte nacht vorst op met mist. Een in bete kenis toegenomen depressie bevindt zich tussen IJsland en Noorwegen. Het frontensysteem van deze depressie bevindt zich nu bij Noorwegen en strekt zich over Schotland en Ierland naar het westen uit. DE BILT Vanavond en van nacht zwaar bewolkt met enige regen, morgen overdag opklarin gen met enkele buien. Tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemende naar noord west ruimende wind. In het alge meen iets hogere temperaturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1