AMP TREFT BOTLEKGEBIED Brand verwoest deel Shell-raffinaderij Kasperak is opnieuw geopereerd Commentaren JAMIN V erwoesting in Hoogvliet als na bombardement Tot nu toe één dode vele gewonden HIT WEER Iets kouder Wijze mannen Dr. Buskes HIER BLIJF IK NIET WONEN" Hartje gestorven NVV werft voor Ivoorkust jonge arbeiders Vraag ncicir hardboard ARI Zaterdag 20 januari 1968 48ste jaargang leuwe jjawri F. DIEMER Hrtdêcteuri Dr. E. Oiemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitlch la ghablavan mijn haft In taghanipoatl" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een explosie, die veel weg had van een bom inslag, heeft vanmorgen omstreeks half vijf een brand veroor zaakt, die een deel van de Shellraffinaderij in het Botlekgebied totaal heeft verwoest en tot ver in de omgeving grote schade heeft aangericht. Van de 500 personen, die op het terrein werkten de raf finaderij is op één na de grootste van de wereld liepen 65 ver wondingen op. Volgens mededelingen die in de loop van de mor gen binnenkwamen, zijn tenminste vier van hen er ernstig aan toe. Kerk van Grenoble bereidt zich voor op Winterspelen - pagina Kernmerk De mug die (even een olifant werd ofwel een kunstmatige opwinding over een oude zaak. Zo ziet onze speciale verslag gever Link van Bruggen het grensverschil tussen Suriname en Guyana. Lees zijn verhaal in ons Zon dagsblad. „Pap, pak een mes." (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De vanmorgen I nog aanwezige mist zal dit I weekeinde oplossen. Van het I oosten uit bereikt ons wat dro- I gere lucht met opklaringen. Het I blijft dit weekeinde droog om- I dat wij ons dichtbij het centrum I van een hogedrukgebied bevin- I den. De temperatuur, die vandaag I vijf tot zeven graden was wordt I iets lager en zal in de komende dagen dichterbij het vriespunt komen. J 21 januari: zon op: 08 36. onder: I 17.07: maan op: onder: 11.06. I 22 januari: zon op: 08.35. onder: I 17.08; maan op: 00.35. onder: 11-18. Op het Shell-terrein woedde van morgen een enorme brand, die tot kilometers ver was te zien. In Hoogvliet sneuvelden duizenden ruiten. Vele winkels en woningen zitten zonder glas. Een van hen is in de loop van de morgen in het ziekenhuis, waar heen I morgen in het ziekenhuis, waarheen Wellicht zijn er meer doden. Wat de overigen betreft, gaat het om brandwonden en glasverwondin gen in lichte tot matige graad. De explosie heeft in de wijde om geving veel schade aangericht. In Hoogvliet, Spijkenisse, Pernis, Vlaar- dingen, Poortugaal en zelfs Maas sluis sprongen duizenden ruiten. In honderden woningen kregen de nog slapende bewoners een -regen van glasscherven over zich heen. De explosie was tot in Den Haag toe hoorbaar. Hoeveel gewonden er in de omlig gende plaatsen zijn, was ten tijde dat we dit schreven, nog niet bekend. Het gaat echter om vele tientallen, die voornamelijk lichte glasverwon dingen opliepen. De brandweerkorpsen van Rotter dam en de randgemeenten waren vrij spoedig na de explosie en het uit breken van de brand met groot ma terieel ter plaatse. Tegen het inferno van vlammen werden ook blusboten en verschillende bedrijfsbrandweer- eenheden ingezet. Het plaatselijk scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg werd tijdelijk stilgelegd. Op het getroffen terrein het hart van het raffinaderijcomplex is sprake van een enorme ravage. Rook, stoom en vlammen markeerden het gebied, evenals ingeschrompelde tanks en verwrongen buizen. Volgens de laatste berichten ston den op het terrein 15 tot 20 ketels Hallstein voorzitter I Europese beweging ROME De Westduitser Walter pllstein, voormalig voorzitter van "e EEG-commissie. is gisteren geko- n tot president van de Europese -•weging. Hij volgt de Fransman laurice Faure op. De Europese beweging is een onof- dciële organisatie waarin leden van democratische partijen, vakbonden tt) organisaties zitting hebben die een verenigd Europa voorstaan. ROTTERDAM Over het aantal doden en gewonden had men vanmorgen om tien uur nog geen duideljjk overzicht. Wel werd de naam van het slacht offer bekendgemaakt, dat aan zjjn verwondingen is bezweken. Het is de werkman J. Tjong van de kraakinstallaties. Eén persoon zou vermist zjjn. De persdienst van de Shell ver klaarde dat de brand in het tanker- park nog steeds niet bedwongen was. Om negen uur was een tank met zware stookolie opengeklapt, waar door de brand opnieuw oplaaide. Nog steeds was niet vastgesteld waar de explosie zich heeft voorge daan. Mogelijk is zij op een ander deel van de raffinaderij ontstaan, waarna zij zich via de leidingen on dergronds heeft verplaatst. Raffinaderij-directeur ir. T. P. v. d. Bergh sprak de hoop uit dat het vuur vanavond helemaal bedwongen zou zijn. Dit althans als er zich geen nieuwe tegenslagen voordeden. Tevens zei hij dat het ketelhuis, dat als het hart geldt van het be drijf, niet lang daarna kan worden gestart. Dit zou inhouden dat in de loop van de zondag enkele installa ties op het Shell-complex weer in gebruik gesteld kunnen worden. Op de raffinaderij wordt dage lijks 45.000 ton ruwe olie verwerkt. Het totale personeelsbestand be draagt 5.600 man. STANFORD Mike Kasperak, de 54-jarige Amerikaan, die sinds twee weken met het hart van een ander leeft, heeft gisteren weer een spoed operatie ondergaan. In de voorgaan de nacht was hij al geopereerd, het geen nodig was om een bloeding aan de twaalfvingerige darm te stelpen. In de loop van de ochtend trad even wel een nieuwe bloeding op, die een tweede operatie noodzakelijk maak te. De artsen noemen de toestand van de patiënt „uiterst kritiek". Hoewel het getransplanteerde hart nog goed zou functioneren, hebben de nieren van Kasperak geleden van de spoedoperatie van donderdag nacht. Er zijn intussen maatregelen genomen om de nierfunctie te verge makkelijken. De Zuidafrikaanse tandarts Blai- berg, die zeventien dagen geleden een nieuw hart heeft gekregen, heeft gisteren zonder hulp rondgewandeld in de kamer waarin hij verpleegd wordt. Zijn vrouw gelooft dat het vandaag een kritieke dag voor hem zal zijn, omdat Washkansky achttien dagen na de transplantatie is over leden. in brand, waarvan de grootste een inhoud van 3.000 kubieke meter had. Van het centrale ketelhuis zijn door de explosie de muren ingestort. De schade beloopt in de tientallen mil joenen, terwijl het produktieproces geheel tot stilstand gekomen is. Volgens ooggetuigen ging de ont ploffing gepaard met steekvlammen, die tot een hoogte van meer dan 100 meter de lucht in schoten. Over de oorzaak van de ramp was vanmorgen nog niets bekend. Volgens de directeur van de raffi naderij, ir. T. P. van de Bergh, be vonden zich in het centrum van het rampgebied, dat tussen de 1ste en de 2de Petroleumhaven is gelegen, een thermische kraakinstallatie die bui ten gebruik is, twee waxparaffine- kraakinstallaties en een gasverwek- kende installatie voor ethyleen. Om 9 uur vanmorgen waren de meer dan 150 brandweerlieden, die bij de bestrijding van de vuurzee betrokken waren, van mening dat rij de brand onder de knie hadden. Voor uitbrei ding werd althans niet meer ge vreesd. TAE voortvarendheid, die op ambte lijk niveau en met name door de bewindslieden Roolvink en Kruisinga van sociale zaken en volksgezond heid aan de dag wordt gelegd om tot een sanering van de examens fysiotherapie te komen, is verheu gend. Een onafhankelijke commissie van onderzoek gaat aan het werk en zal zo spoedig mogelijk advies uitbren gen over de hele onderhavige materie. Niet bekend is, wie de leden zullen zijn en of ze reeds alle zijn uitge nodigd. Wij hopen vooral, dat de mi nister en de staatssecretaris aan één figuur hebben gedacht, die op grond van zijn kennis en groot gezag een uiterst waardevol element in deze „commissie van wijze mannen" zou kunnen vormen. Gedoeld wordt op de onderwijsspe- cialist prof. dr. A. D. de Groot, hoog leraar aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam, die ook op dit gebied zeer waardevolle gedachten heeft en daar blijkens zijn publika- ties uiting aan heeft gegeven. Wij weten uiteraard niet of hij be reid is. Maar het kan z(jn nut heb ben, ook bij hem aan te kloppen. T)E veklaring van de gereformeerde synode betreffende hen die des tijds met de Gereformeerde Kerken in conflict kwamen als gevolg van de leeruitspraak van Assen is niet overal gunstig ontvangen. Het komt ons voor, dat men. wil de kritiek zuiver zijn. de zaak los moet zien van de figuur van dr. Buskes. De gereformeerde synode heeft hem geen zwaluw willen doen zijn, die een zomer zou kunnen maken. Geen enkele< hervormde predikant mag (officieel) in de Gereformeerde Kerken preken. Want tussen de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken bestaat geen kanBelgemeenschap. Daar ligt het probleem. Daarop richtte men (des gewenst) zUn kritiek. Maar men trekke de zaak uit de per soonlijke, emotionele sfeer. PALERMO Het zeverjarig meisje, dat na 50 uur levend on der het puin van haar door de aardbeving verwoeste huis werd tevoorschijn gehaald is gisteren in het ziekenhuis van Palermo overleden. De doktoren hadden gehoopt het kind, dat door de redders „Hartje" werd genoemd, in leven te houden. Maar haar toestand verslechterde en gister avond overleed zij. Haar moeder zat aan haar bed toen haar kind je stierf. De redders vonden het meisje dankzij het blaffen van haar hond. Zij begonnen op de plek waar het hondje stond te graven en haalden toen „Hartje" van on der het puin vandaan. De twee andere kinderen van de moeder werden doodgedrukt toen het huis instortte. De vader is ernstig gewond. Alleen de moeder bracht het er levend van af. Zie voor verder nieuws over Sicilië elders in dit blad. biscuits 300 gram 69 kersvers uit het blik niet duur wel heerlijk UTRECHT Het NVV heeft onder zijn leden vrijwilligers gevraagd voor de bouw van 72 dorpen in Ivoorkust. Het moeten geschoolde bouwvakkers zijn en enkele landmeters in de leeftijd van 21 tot 35 jaar. Het verbond heeft op verzoek van de Stichting Nederlandse vrijwilli gers het project in Ivoorkust aange nomen. Van de 72 dorpen moeten er veertig in twee jaar tijd gereed zijn. De huizen zijn eenvoudig van constructie. Werknemers zijn er in Ivoorkust voldoende, maar ze hebben geen scholing en ervaring. De Verenigde Naties hebben epn lening van tien miljoen gulden verstrekt voor het project. HOOGVLIET De ontplof fing van vanmorgen heeft vooral in Hoogvliet een onbeschrijflijke ravage veroorzaakt. Tienduizen den ruiten sprongen met donde rend geraas stuk. De manier waarop de bevol king zich bij het wakker worden gedroeg, deed denken aan 10 mei 1940. Men dacht dat de wereld verging. Anderen meenden met een aardbeving te maken te heb ben. De wijken die het zwaarst ge troffen werden zijn de Johanna- SCHIPHOL De zending diaman ten ter waarde van bijna 330.000 gul den, die op 6 januari verdwenen is uit het vrachtruim van een KLM-vliegtuig is nog steeds spoor loos. De Belgische maatschappij te Antwerpen waarbij de partij verze kerd was, heeft thans een beloning van 25.000 dollar uitgeloofd voor in lichtingen die tot opsporing leiden. (Van onze verslaggevers) polder waar geen ruit meer heel is, en de westpunt. In talloze huizen werden de gor dijnen vernield en in vele liep ook het meubilair schade op. Deuren en gevels werden ontzet. Óver het aan tal mensen, dat door glasscherven werd gewond, is nog geen cijfer be kend. Enkelen werden in hun slaap on der het glas bedolven en moesten naar een ziekenhuis worden ge bracht. Alle huisartsen hadden in een ogenblik handen vol werk. De bevolking gedroeg zich rustig, maar de verontwaardiging is groot en sommigen konden hun zenuwen nauwelijks de baas. In de Alsumstraat op de westpunt stonden vanmorgen om half zes een vader en moeder met drie jonge kin deren bepakt en bezakt. „In mijn huis kan ik niet meer leven," zei de vrouw, die geen belangstelling meer had voor haar gehavende inboedel. Overwerken Winkels die hardboard verkopen, kregen een enorme toeloop te ver werken, maar eigenlijk was er geen beginnen aan. Een fabriek van hard board-materialen heeft voor één dag haar personeel laten oproepen om enigszins aan de vraag te kunnen voldoen. De ROTEB zette materieel in om in Hoogvliet het glas weg te halen. De politie liet extra surveillances uit rukken. Omstreeks zes uur arriveer de een grote veewagen met politie- paarden aan de politiepost Sorong- straat. De gemeentelijke diensten functioneerden uitstekend en boden hulp waar dat het hardst nodig was. Loco-burgemeester G. Z. de Vos was om kwart over vijf al aanwezig in Hoogvliet. Hij bracht ook een be zoek aan de Shell. Ook de gemeen ten Poortugaal en Spijkenisse heb ben veel glasschade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1