Negen niertransplantaties met goed resultaat verricht D'66 handhaaft kritiek Officier: ijzingwekkende mentaliteit in verkeer Abi A. sloeg en stak zijn vrouw Redders op Sicilië geven de moed op Tanker werd overvaren Nederlandse medici ver gevorderd Doorgereden na dodelijk ongeluk Over tien jaar. Mens centraal bij vernieuwing van partij Anti-rooldes op lyceum „Zeg maar dat het een hond was" 9 -L. VRIJDAG 19 JANUARI 1968 bij festival (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Dr. Jos. Wouters heeft zich aan het Holland Festival ver bonden als adviseur voor muziek. Naast zijn bestaande werkzaamheden in de stichting zal de heer Jo Elsendoorn optreden als programmaleider in de afdeling concerten en opera. De adjunct directeur, de heer H. Witte, neemt de programmering in de sectoren toneel, ballet en film op zich. De heer Peter Diamand blijft van ad vies dienen voor algemene artistieke zaken, speciaal op het gebied van opera. De heer C. List heeft zijn festtivalwerk geruild voor een functie bij de Neder landse Operastichting. rechtzitting nogal duister zou ver tellen. Dat was voor de (blanke) vrouw aanleiding cm stappen te onderne men tot scheiding van haar vier de echtgenoot, met wie zij zes jaar getrouwd was. A. vond dit ver schrikkelijk. Op de fatale dag kwam het tot een uitbarsting toen de vrouw weigerde met hem te gaan wandelen. A. dacht dat zij zich voor zijn huids kleur eschaamde en toen de vrouw hem toevoegde al die jaren „komedie te hebben gespeeld", volgde de uit barsting. Na zijn waarschuwend telefoontje belde hij in de loop van de avond nog drie keer een café op om te in formeren naar de toestand van zijn vrouw, 's Avonds tenslotte meldde hij zich op het hoofdbureau van poli tie. De raadsman stelde, dat de ver wondingen die Abi A. de vrouw heeft toegebracht niet de dood hebben ver oorzaakt, al erkende hij wel de facto ren die ertoe hebben geleid. Mr. H. W. R. Beerling achtte de man niet schul dig aan doodslag, wel aan zware mishandeling. De rechtbank zal op 1 februari uitspraak doen. Couturier Jacques Esterel heeft het nodig geacht op een zijner shows in Parijs een „mitrailleurtas" uit te brengen. Een smakeloos idee, dat overigens wel de gewenste extra aandacht kreeg mannequin Bibelot werd herhaaldelijk geflitst met deza tas-plu-aombinatie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In ons land werden in de laatste twee jaar 9 nier transplantaties verricht met goed resultaat. Een patiënt overleed na een dergelijke ingreep. Op het ogenblik worden 95 Nederlanders met een kunstnier behandeld. Dit komt neer op ongeveer 8 patiënten per miljoen inwoners. Een hoog cijfer in vergelijking met bijvoorbeeld de Verenigde Staten 3 en Engeland IVz. Deze cijfers maakte dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, gistermid dag bekend na de installatie van een adviescommissie van de gezond heidsraad, die speciaal belast zal worden met de problematiek rond de kunstnier en niertransplantatie. Prof. jhr dr. J. de Graeff uit Lei den is voorzitter van de adviescom missie. De hoogleraar zag als grootste bezwaar voor het frequenter toepas sen van niertransplantaties het tekort aan specialisten en verplegend perso neel. Hoewel een niertransplantatie miljoenen kost zijn de kosten geen overwegend bezwaar. De staatssecretaris deelde mee, dat gewerkt wordt aan voorzieningen, dat alle patiënten geholpen kunnen worden. Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat de adviescommissie onder voorzitterschap van prof. De Graeff interimrapporten zal uitbren gen. Piet Römer in een verre van natuurlijke pose met zijn zoons Peter (links) en Bart. De foto moet uitbeelden, „dat de griep ook deze familie in haar greep heeft". Maar u mag er van den ken wat u wilt. Bijvoorbeeld dat het een soort „meer mans"- annonce is. Onze reactie was er meer een van herkenning. Zo van: hé. die beddelampjes heb ben we ook pas voor elf gulden vijfenzeventig gekocht allerlaatste hippe nieuws op het gebied van schoeisel. Rechts halve laarsjes met bloemenmotieven. Materiaal gesatineerde katoen. Links netlaarzen van echt geiteleer. De kleur is beige. De ontwerper komt (we zouden haast zeggen: natuurlijk) uit Parijs en draagt een beroemde naam: Diirer. 180 lijken geborgen i'SkLLERMO De reddings- lJoegen in het door een aard- leving getroffen westelijk deel het eiland Sicilië, hebben festeren vrijwel alle hoop op gegeven onder het puin nog overlevenden te vinden. ROTTERDAM Een foto graaf wilde donderdag een foto maken aan boord van het bij Wilton Fijenoord in reparatie liggend Chinese schip. Hij ging naar de Chinese kapitein om toestemming. Toen hij die zon der meer kreeg, vroeg hij ter loops ook naar een exemplaar van Mao's bekende rode boekje. De kapitein zei dat hij tot zijn spijt geen exemplaren meer in voorraad had. Hij voegde er als troost, en zonder een spier van zijn gezicht te bewegen de vol gende haast profetische woorden aan toe: „Maar over tien jaar krijgt u er een automatisch...." Het totale dodencijfer is nog niet véfet te stellen. Volgens schattingen zouden 500 mensen zijn omgekomen. In totaal werden de stoffelijke resten van 180 personen geborgen. Tonnen voedsel, medicijnen, kle ding en andere voorraden worden aangevoerd vanaf het Italiaanse vasteland. Italiaanse schepen en Amerikaanse vrachtvliegtuigen heb ben zwaar materieel aangevoerd, zo als bulldozers, legervrachtwagens en tankwagens voor drinkwater. Intussen komt het leven in de gro te steden weer langzaam op gang. De honderdduizenden inwoners van Pa lermo, Trapani, Marsala en Agrigen- to, die in paniek naar het land waren gevlucht begonnen de verlaten steden weer op te zoeken. Geschat wordt dat een miljoen mensen de afgelopen nachten in de open lucht hebben doorgebracht. Degenen die have en goed verloren hebben wonen in tenten. Het zijn er ongeveer 40.000. Er worden voorstel len overwogen een groot centraal vluchtelingencentrum te bouwen bij Sciacca, waar de vluchtelingen van centrale keuken, klinieken en een veilige drinkwatervoorziening zouden kunnen profiteren. (Vervolg van pag. 1) Met een politiewagen werden de wedden naar het Groene Kruisge- ouw gebracht, waar ze zich konden rassen en schone kleren kregen. Ze werden door functionarissen an de Shell geïsoleerd en mochten liets over het ongeluk vertellen. Tot laat in de avond is er nog ge- )cht naar de vermiste Barnhoorn, ie zich op het moment van de aan- aring in de machinekamer bevond n niet meer heeft kunnen ontsnap- en. De sleepboot Maasbank heeft na nkele uren het gezonken schip naar e zuidelijke oever getrokken, waar oor het scheepvaartverkeer nor- naai dóorgang kon vinden. Oorzaak De Shell 50 was van de Botlek p weg naar Europoort bij kalm, naar mistig weer. De reis werd da- lelijks meermalen gemaakt. Ter 'oogte van de Berghaven moest het chip de Waterweg oversteken, het- leen snel moest gebeuren omdat er ine schepen achter zaten en tussen ie pieren de Oriental Challenger na derde. Bij de oversteek moest de Shell- Unker uitwijken voor een hopper- "tiger en dat werd fataal. De Orien- *1 Challenger kon een aanvaring Hel meer voorkomen en ramde de ShU 50. Het achterschip werd los- iwohenrd cn zonk binnen enkele •SMbllkkcn. (Van onze parlementsredactie) TAEN HAAG De leiding van de VVD meent, dat het gesprek over partijvernieuwing niet beperkt moet blijven tot een discussie over al of niet een andere partijstructuur en al dan niet een ander kiesstelsel. In het debat over de politieke vernieuwing moet centraal staan de vraag: „Hoe zien wij de plaats van de mens in de maatschappij, hoe willen wij optimale ontplooiingskansen voor iedereen als een zelfstandig verantwoordelijkheid dragend individu realiseren?" Dit staat in een rapport van de dage lijkse besturen van de VVD en bij haar aangesloten organisaties als het Liberaal Democratisch Centrum en de JOVD. Het rapport is een antwoord op de vraag: „Waardoor functioneert de hui dige partijstructuur in ons land onvol doende?" De partijleden van de VVD (die mor gen in de Amsterdamse RAI haar twin tigjarig bestaan viert) zullen aan de hand van dit stuk hun standpunt over de partij vernieuwing nader gaan bepa len. Het rapport is opgesteld door het zo genaamde Liberaal Beraad, het samen werkingsorgaan van de dagelijkse besturen. Er wordt in gesteld dat het tot ongeveer 1920 ging om de rechten van de staatsburger en daarna om de verdere emancipatie van de confessio neel georiënteerde en de arbeider. '„Thans gaat het echter om de zo volle dig mogelijke ontplooiing van ieder mens in alle facetten van het mens-zijn". Het Liberaal Beraad acht het nood zakelijk dat nader kritisch wordt beschouwd of de door de huidige par- Zorgvuldig Dat men in Nederland goede resul taten boekt met niertransplantaties is volgens prof. De Graeff te danken aan een zorgvuldige voorbereiding, die soms wel 18 maanden duurt. Wanneer een medisch team tot een operatie besluit, moet de nier binnen de 5 uur na het overlijden van de donor worden getransplanteerd. Prof. De Graeff deelde mee, dat men werkt aan een landelijke orga nisatie voor een efficiënt gebruik van vrijgekomen nieren voor transplanta tie. Omdat de overbrenging van het orgaan binnen de 5 uur moet geschie den, achtte hij het nog niet mogelijk tot een uitwisseling van nieren in meerdere Europese landen te komen. Een ontwikkeling in deze richting achtte de hoogleraar echter niet uit gesloten. Wetswijziging In dit verband merkte staatssecre taris Kruisinga op, dat behoefte bestaat aan wettelijke voorschriften in zake het afstaan van organen door een donor of van een overleden pa tiënt. Gedacht kan worden aan wijzi ging van de wet op de lijkbezorging. Het risico van een niertransplanta tie is aanmerkelijk lager dan transplantatie van het hart. Prof. De Graeff wees erop, dat bij een misluk te nierbehandeling de medicus de kunstnier weer kan aansluiten. Later kan een nieuwe poging worden on dernomen. Bij het hart is dit niet mogelijk. Kinderen onder de 14 en personen boven de 50 jaar komen in het alge meen om medische redenen niet in aanmerking voor vervanging van een nier. De patiënten, die voor een nier transplantatie in aanmerking komen, worden in volgorde van binnenkomst behandeld. Het behandelingscijfer stijgt snel. ZAANDAM Dr. L. Meinsma, die acties voert tegen het roken, gaat op het Gemeentelijk Zaan- lands lyceum in Zaandam aan circa elfhonderd leerlingen in lichtingen en voorlichting geven over de gevaren van het roken. Hij doet dit op verzoek van de rector, drs. N. J. Heijkoop, die het verbod om in zijn school en in de omgeving ervan te roken, heeft opgeheven omdat controle nauwelijks mogelijk is. Hij wilde zijn leerlingen echter wel wijzen op de gevaren van het roken en daarom vraagt hij of dr. Meinsma eens een praatje wilde komen maken. Tweeëntwintig kunstenaars, zo wel Vlamingen als Nederlanders, hebben een zg. marathon-schil derij vervaardigd dat het hele Stedelijk Museum in Amsterdam omspant. Het is 210 meter lang en bedoeld als een protest tegen, wat de artiesten noemen, het uitblijven van initiatieven die moeten leiden tot een grotere maatschappelijke integratie. (vervolg van pagina 1) Overigens werden gisteravond geen concrete mededelingen over het com missie-overleg gedaan. De commissie leden hebben afgesproken tot aan de verschijning van het verslag stilzwij gen in acht te nemen. Op de redactie van het verslag kunnen zowel de Ka mercommissie als de minister invloed uitoefenen. Het staat allerminst vast, dat alles wat in de commissie aan de orde is geweest, in het stuk wordt verwerkt. Te veel publiciteit zou de onderhan delingspositie van de minister kun nen ondermijnen. ONJUISTHEDEN In de Kamer verweerde minister De Block zich met de opmerking dat de heer De Goede („aperte onjuisthe den" had gedebiteerd en van geheime gegevens gebruik had gemaakt. „Ik heb de minister vandaag in de com missie gevraagd op welke punten ik apert onjuist ben geweest en welke geheimen ik naar zijn mening heb geschonden, maar hij is het antwoord schuldig gebleven", aldus de heer De Goede. Hij zei blij te zijn deze „politiek en commercieel zo enorm belangrijke zaak" aan de orde te hebben gesteld. „Het heeft een gunstig schokeffect teweeggebracht". De heer De Goede achtte het gevaar groot, dat de Duitsers nu samenwer king zullen gaan zoeken met de Fransen, zodat de Nederlanders met hun project er niet of nauwelijks aan te pas zullen komen. „Ik vrees dat wij in de race om de Westeuropese markt voor verrijkt uranium al ach terop liggen en een belangrijke on derhandelingsslag hebben verloren. Van Nederlandse kant is onvoldoende tegenspel geleverd tegen de sterke internationale druk". Daarop zette hij de vrouw in een stoel, gaf haar te drinken en legde een verband aan om haar enkel, die zij tijdens haar vlucht gebroken had. Hij schoof ook nog een bankje onder haar benen maar verliet toen, zonder een dokter te waarschuwen, het huis. Pas na bijna vier uur, nadat hij doelloos had rondgezworven en daar bij eerst in Haarlem en tenslotte in Schiedam terechtkwam, belde hij een kennis, die onmiddellijk naar de wo ning ging en de vrouw badend in haar bloed aantrof. „In Dijkzigt heeft men een bijzonder knap staaltje gele verd", aldus de officier. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de vrouw gered kon worden, maar zij liep een trombose op, waar door zij op 13 mei overleed. Volgens de patholoog-anatoom zou de vrouw, als deze ontwikkeling zich niet had voorgedaan, het opgelopen letsel waarschijnlijk hebben overleefd. Haar dood staat echter, zo oordeel de mr. W. D. Meeter, in causaal ver band met het misdrijf, omdat de fac toren die tot trombose kunnen leiden, veroorzaakt zijn door de verwondin gen die de man heeft toegebracht. Bij zijn eis hield de officier reke ning met het psychiatrisch rapport, waarin A. sterk verminderd toere kenbaar wordt genoemd. De verhou ding tussen A. en zijn vrouw was al geruime tijd slecht. De man zou haar al eens eerder hebben mishandeld en zelfs gedreigd hebben haar te ver moorden als zij de politie zijn ware naam dat punt bleef tijdens de Vereenaaanttle oosterling (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Als een tragische figuur, een vereen- zaafnde Oosterling, kwam de 50-jarige, uit Singapore afkom stige classificeerder Abi A. te voorschijn uit het requisitoir van de officier van justitie en het pleidooi van zijn raadsman. De meningen over de straf, die de man moet worden opgelegd, verschilden echter. ,,Ik schrik van de eis", zo zei de advo- tijformatie in het leven gehouden te genstellingen tussen confessionele, socia listische en liberale kiezers in werke lijkheid nog bestaan, dan wel in hoe verre deze tegenstellingen kunstmatig door de bestaande partij-Indeling in het leven worden gdhouden. caat. nadat de officier van justitie vier jaar met aftrek had gevraagd op grond van het primair ten laste gelegde: doodslag op verdachtes echt genote. De verklaringen van de man over wat er zich precies heeft afgespeeld op 1 mei in zijn woning aan de Korfma- kerstraal waren vrij verward. Hij kon zich er ook, zo zei hij, weinig van herinneren, alleen dat op een gegeven moment „alles zwart werd voor zijn ogen". Afgaande op de sporen achtte de officier het waarschijnlijk, dat de man zijn vrouw .eerst met een zware glazen vaas op het hoofd heeft gesla gen en haar daarna achterna is ge gaan toen zij naar de gang vluchtte. Hij zou toen een mes gepakt hebben en haar daarmee steken hebben toe gebracht ROTTERDAM Van een „ijzingwekkende mentaliteit" getuigde volgens de officier van justitie het gedrag van de 50-jarige procuratiehouder J. v. d. V., die niet alleen door reed nadat hij een meisje had aangereden, maar bovendien zijn 15-jarig dochtertje, dat naast hem in de auto zat, aan zette tot een leugenachtige verklaring tegenover de politie. De aanrijding zelf. die de dood van het slachtoffertje veroorzaakte, was de man niet ten laste gelegd. Wel het doorrijden, waarvoor mr. W. D. Mee ter een gevangenisstraf van drie maanden eiste en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. „Tegen dit soort misdrijven kan niet hard genoeg worden opgetre den", aldus de officier, die stelde, dat er van een angstwekkend toenemen de verruwing en onverschilligheid in het verkeer sprake is. Het aantal au- (Van een onzer verslaggeefsters) tomobilisten dat zich hieraan schul dig maakt is van 1960 tot 1967 geste gen van 1.343 tot volgens een voorlo pige telling 2.962. Het ongeluk gebeurde op 29 okto ber 1967 op de Broekweg in Vlaar- dingen. De noordelijke zijde van deze straat was voor het verkeer afgeslo ten, maar het bord, dat het verkeer hierop attendeerde, werd door ver dachte niet, althans niet bewust, op gemerkt. Hij realiseerde zich dit pas toen hij pijlen op het wegdek zag, maar besloot toch maar door te rij den om eventueel achteropkomend verkeer dat er, zoals hij later ook in zag uiteraard helemaal niet was, niet te hinderen. Op het verhoogde middengedeelte van de weg liepen het elfjarige meisje Monica van Beers en haar moeder. Vermoedelijk is het kind de rijbaan opgestapt om over te steken naar de bushalte. Op dat moment werd zij gegrepen door de auto die volgens getuigen met een snelheid van 60 70 km reed, volgens v. d. V. zelf met 40 a 45 km. Zonder te stoppen reed v. d. V. met verhoogde snelheid door. In zijn pa niek raakte hij zelfs nog een uit te genovergestelde richting komende auto. Aan de herhaalde vragen van zijn 15-jarig dochtertje om niet door te rijden, gaf hij geen gevolg. Thuisgekomen zette hij de wagen, die een deukje had opgelopen, direct in zijn garage. Het meisje, dat helemaal overstuur was, zei hij, dat hij terwille van haar en haar broertje de zaak geheim wil de houden. Kort daarop werd hij op gebeld door zijn dealer, aan wie door de politie was gevraagd de namen op te geven van mensen wie hij een witte Triumph had verkocht. De dealer had twee adressen opge geven, maar niet dat van de procura tiehouder. De verdachte belde daarop zelf de politie op, met het verhaal dat hij op de Broekweg een hond had Dr. Jos Wouters aangereden. Dat verhaal hield hij op het politiebureau een half uur lang yol. Pas toen zijn dochterje, dat hij geïnstrueerd had hetzelfde te zeggen, door de mand viel, gaf hij toe dat hij wist, een kind te hebben aangereden. „Hij heeft zijn dochter een half uur laten worstelen in een gewetens- strijd. Ik vind dat, zacht gezegd, niet fijnzinnig", aldus mr. Meeter. Aanvankelijk zou Van der V. wer kelijk gedacht hebben dat hij een hond had aangereden. „Ik zag een flits, alsof er een hond tegen de wa gen sprong." Toen hij achterom keek, zag hij een kind op het wegdek lig gen. „Alles bij elkaar maakt u d* indruk van iemand, die niet zijn ge dachten bij zijn auto heeft", zo merkte rechtbankpresident mr. R. J. Brunner op. Bijna fluisterend schetste de man de toestand, waarin hij op die dag verkeerde en die samenhing met de dood van zijn vrouw. Hij heeft zich na het ongeluk onder behandeling van een zenuwarts gesteld om er achter te komen, waarom hij niet gestopt was na de aanrijding. Vol gens deze arts zou er sprake itijn geweest van een bewustzijnsvernau wing, mede als gevolg van het ov«f«< lijden van zijn echtgenote. Die omstandigheden maakten het feit naar het oordeel van de officier ten dele wel verklaarbaar. Mr. Mee ter wilde ook wel aannemen, dat de man geen grove schuld betreft voor de aanrijding zelf. Hij heeft zich echter niet gehouden aan de ver plichting zich binnen 24 uur vrijwil lig bij de politie te melden en hij heeft zich ook schuldig gemaakt aan het opzettelijk in hulpeloze toestand laten van het slachtoffer. Weliswaar heeft hij zich binnen de vastgestelde termijn bij de politie ge meld, maar alleen omdat hij na het telefoontje van de dealer dacht: „ze komen er toch achter" en hij heeft daarbij een gefingeerd verhaal opge hangen. De raadsman was het hiermee niet eens. Hij meende dat er wel sprake was van vrijwillige aangifte en acht te de dagvaarding op dit punt niet ontvankelijk. Hij oordeelde niet be wezen, dat de man zijn slachtoffer in hulpeloze toestand heeft achtergela ten. Er waren in totaal vijf mensen aanwezig op het moment dat het on geluk gebeurde. De rechtbank zal op 1 februari uitspraak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9