Chieftain en Leopard voor „tankexamen" VAN SPRIETJE TOT BOLKNAK ALLE HOFNAR SIGARE 1009 TABA Ter vervanging van Centurion Bezuinigingsprogram van Wilson krijgt vertrouwensvotum VS bezuinigen op diplomaten Uit de Haagse hof geplukt Reorganisatie: ontslag 48 man Buitenlandse pers mag geen contact hebben met Russen Politie jaagt studenten met rookbommen weg Oe Thant: Eerst de aanvallen staken Meer salarissen per commiter VRIJDAG 19 JANUARI 196S Drie maanden zal in Amersfoort yvorden geoefend met de Britse tank Chieftain en de Duitse Leopard. Een van de twee types zal de verouderde Nederlandse Centurion-tank gaan vervangen. België koos al voor de Leopard (links). De Chieftain (rechts) heeft een grotere vuurkracht, maar de Duitser is sneller. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Binnen veertien dagen zal worden begonnen met de oefeningen van de Duitse tank Leopard en de Britse tank Chieftain. De Nederlandse defensie-autoriteiten zullen uit deze tanks moeten kiezen ter vervanging van ongeveer vijfhonderd Centurions die al vijftien jaar oud zijn. In plaats van de burgemeester van New York is mejuffrouw Kathy French naar Europa ge komen om reclame te maken voor een bezoek aan deze stad. Eenparig was men het er op Schiphol, waar deze Miss Zomer festival 1968 gisteren arriveerde, over eens, dat zij als een char mante plaatsvervangster kan gelden. Ze heeft nog vele tien duizenden kilometers voor de boeg en zal over enige maanden pas weer op haar punt van ver trek terug zijn. AI enkele maanden geleden waren de militaire inkopers tot de conclusie gekomen dat alleen deze tanks aan de specifieke Nederlandse eisen vol doen. De Chieftain heeft een grotere vuurkracht en een zwaardere be pantsering dan de Leopard. De Duit se tank daarentegen is sneller en wendbaarder dan de Britse. Het „vergelijkend examen", dat ongeveer drie maanden zal duren, wordt gehouden op het tankoefen- gebied in Amersfoort. Beide tanks zijn deze week in Den Haag aan gekomen. De Leopard staat gepar keerd in de Alexanderkazeme in Den Haag. De Centurions zullen, naar wordt verwacht, nog vóór 1970 worden vervangen. De nieuwe tanks kosten ongeveer 900.000 per stuk. Veteraan Begeleider van de Leopard is de overste Von Rodde, een 55-jarige veteraan, die vroeger commandant van de tankschool van de Bondsre publiek was. Hij is een militair van de oude stempel, die 3600 tankkilo meters achter de rug heeft, en die in gevechtsakties en bij oefeningen liefst dertien keer gewond raakte. De zware concurrentie ten spijt gaat de Duitser, die slechts door een korporaal-oppasser is vergezeld, bij zonder vriendschappelijk om met zijn Engelse tegenspeler, een zekere majoor White. Ook de entourage van Dichterbij (~)OK de Russen hechten blijkbaar groot belang aan spoedige on dertekening van een verdrag tegen het verspreiden van kernwapens. Met de Amerikanen bereikten zij overeenstemming over een ontwerp, dat tegemoetkomt aan de bezwaren van de landen, die geen kernwapens bezitten. Tot dusver was geen eenstemmigheid mogelijk over artikel 3, dat controle op naleving van het verdrag regelt. Deze controle komt nu wel in handen van het Internationale atoombureau te Wenen, maar alle landen kunnen met deze instelling afzonderlijke re gelingen treffen. De mogelijkheid bestaat dus, dat Euratom (waarvan de ces landen van de EEG lid zijn) onder bepaalde voorwaarden de controle namens de IAEA uitoefent. Ook dan wordt vol daan aan de bepaling, dat „alle bron nen of voorraden van splijtbaar ma teriaal bij kernonderzoek voor vreed zame doeleinden" onder voortduren de controle moeten staan. Van belang is ook het doorgeven van nieuwe toepassingsmogelijkheden voor vreedzame doeleinden, als die door landen met kernwapens worden ontdekt. Bovendien is wat de contro le betreft het naar spionage ruikende woord inspecteren vervangen door „verifiëren", dat allerlei mogelijkhe den openlaat. Op de ontwapeningsbesprekingen te Genève kunnen nu snel vorderingen worden gemaakt. Hierbij zal echter duidelijk worden, dat een verdrag te gen verspreiding van kernwapens, hoe belangrijk op zichzelf, geen ga rantie biedt voor de veiligheid van de landen (zoals India), die geen kernwapens bezitten. Zolang er van algemene ontwape ning niets kan komen zullen zij LONDEN De Britse rege ring heeft gisteravond in het Lagerhuis een vertrouwens votum gekregen voor haar defensiebesnoeiingen en beper kingen in de sociale voorzie ningen in weerwil van een „re volte" van ongeveer 25 van haar merendeels tot de linker vleugel behorende aanhangers. Een motie tot goedkeuring van de voorstellen is met een meerderheid van 295 stemmen goedgekeurd. De uitslag van de stemming na een de bat van twee dagen was 304 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de liberalen die om een stemming hadden ver zocht. De Labour-rebellen onthielden zich van stemming. Evenals de conservatieven. Genoemde leden van de linkervleu gel van Labour protesteren niet te gen de defensiebegrotingen maar te gen de besnoeiingen op het gebied van de huisvesting en het onderwijs en het voorstel om thans te laten betalen voor medicijnen. Het Lagerhuis verwierp verder met 334 tegen 229 stemmen een motie van afkeuring van de oppositionele conservatieven aangaande het besluit van de regering tegen eind 1971 de Britse troepen uit Maleisië, Singapo re en het gebied van de Perzische Golf terug te trekken. Eerder had de leider van de conservatieven Heath, de rege- ring-Wilson ervan beschuldigd er niet in gesléagd te zijn het internationaal vertrouwen te herwinnen. Hij drong aan op snelle algemene verkiezingen. Volgens de oppositie-leider is de devaluatie van het pond sterling op het verkeerde tijdstip en op de ver keerde manier geschied. Heath ver weet de labour-regering verder, na de devaluatie te lang te hebben ge wacht met het aankondigen van de bestedingsbeperkingen. de laatste is tol een minimum be perkt. Behalve door technische argumen ten zal het ministerie van defensie zich ook door economische motieven laten leiden. Zij wenst zoveel moge lijk toeleveringskarweitjes aan Ne derlandse bedrijven toe te spelen. De Duitsers hebben reeds toe gezegd er geen bezwaar tegen te hebben als de elektronische voor zieningen van de Leopard door de Nederlandse Industrie (Philips bij voorbeeld) worden verzorgd. De Engelsen hebben DAF in het spel gebracht, die al voor de oorlog een renutatie had op het gebied van de bouw van gepantserde militaire i voertuigen. Onlangs heeft België ten gunste van de Leopard beslist. Er werden i er 250 van besteld, die dit jaar en het volgend jaar zullen worden af- i geleverd. De keuze van Brussel heeft op het Nederlandse ministerie van defensie j enige ergernis gegeven. Het voor- naamste bezwaar richt zich tegen het gebrék aan overleg met Den Haag, dat in verband met de militaire sa- menwerking in NAVO-verband ge- wenst wordt geacht. Hoewel de devaluatie van het pond I sterling de Chieftain iets goedkoper heeft gemaakt dan zijn Duitse te genhanger, is overste Von Rob be er- I van overtuigd dat de Leopard de tweekamp zal winnen. Hfj grondt deze mening op de te bieden kwali- teit en op de speciale geschiktheid van zijn stalen monster voor het Nederlandse terrein. Enterprise haven van Sasebo binnengelopen SASEBO Het Amerikaanse, door atoomenergie voortbewogen vliegdekschip Enterprise, is van daag de marinebasis Sasebo in Ja pan binnengelopen. Enkele uren tevoren was het voor de derde achtereenvolgende dag tot gevechten gekomen tussen de poli tie en studenten en leden van linkse politieke groeperingen, die tegen het bezoek protesteren. Gisteren is de 78-jarige J. van Dijk in zijn woning in de Cornelis Trooststraat in Amsterdam vanaf de eerste etage van de trap gevallen. Hij overleed in het ziekenhuis. Maatregel van Johnson WASHINGTON President Johnson van de VS heeft giste ren een vermindering gelast van het Amerikaanse diplomatieke personeel in het buitenland met 10 procent en een beperking van het reizen naar het buitenland door regeringsambtenaren. De Nationale Luchtvaartschool heeft op Zestienhoven haar eerste helikop terpiloot afgeleverd. Het is meneer G. Hoogvorst, die maar al te graag blij wilde poseren in de cockpit van de wentelwiek, waarmee hij zijn brevet haalde. (Van onze correspondent) VENLO Wegens reorganisatie in het bedrijf heeft de directie van de NV Apparatenfabriek De EMWEE te Venlo besloten 70 man van het 470 man tel lende personeel af te vloeien. Tweeën twintig man konden bij het moederbe drijf, de N.V Van der Grinten, worden ondergebracht. Voor de overige 48 is bij het gewestelijk arbeidsbureau te Venlo ontslag aangevraagd. wat hun veiligheid betreft afhan kelijk blijven van de goede wil van de mogendheden, die kernwapens hebben. Internationale samenwerking op dit terrein, waarbij blokvorming moet worden voorkomen, zou uit komst kunnen bijden. DOOR TAE FLAT van het echtpaar kijkt precies uit op een kantoor, of liever men kijkt er in het kan toor. Men kan zich een beter uit zicht wensen, maar er zit toch ook wel iets boeiends in. Bijvoorbeeld in de winter, wan neer klokke half zes opeens de he mel een tikkeltje verduistert, omdat op het kantoor de lichten uitge draaid worden. Zit de huisvrouw dan bijvoorbeeld gezellig te babbe len, dan vliegt ze op: „Mijn aardap pelen..." Ergens in een ander kantoor im mers staat nu haar echtgenoot van zijn stoel op om zich huiswaarts te spoeden. Zijn thuisreis staat gelijk aan de duur van het koken van een pan aardappelen. Kan het eenvoudiger? Tweede attractie is de voortdu rende wisseling van personeel en de zeer verschillende types, die zo door het raam getoond worden. Je krijgt opmerkingen te horen van: „Zo een als die blonde hebben ze nog nooit gehad. Die tikt en tikt maar zonder op of om te kijken. Moeten ze zien te houden." Of: „Je zal een salaris betalen aan zo'n juf, die de hele dag aan haar nagels zit te werken en zich op te maken." De ruit vertoont dan een klein vinnig meiske, dat inderdaad met volledige concentratie zit te vij len. Het leven van het kantoor ls in de flat een stukje gesprek geworden. Vertelt de man iets van zijn beleve nissen buitenshuis, de vrouw verslaat de handelingen in het kan- toor-met-het-raam. „Er is een nieuwe vent gekomen," rapporteerde ze een goede week ge leden. „Een knappe knul, maar bru taal...." Dat was een nieuw aspect. Lui heid of ijver kan je zien, brutaliteit moet je meestal horen. De gevraag de uitleg bracht sensationele beschrijvingen. De nieuwe bleek de vrouwelijke bevolking van de kan- kantoor toorruimte zeer vrijmoedig te bena deren. Kneepjes in de wang, een aai over het hoofd en zelfs was al een gestolen kus genoteerd.... „Hoe oud?" vroeg de echtgenoot die het interessant begon te vinden „Jong nog. ik schat een jaar ol vierentwintig." Toen ging de telefoon. Een vro lijke prettige stem stelde zich voor Dat hij de zoon van die en die was. pas in Den Haag was komen wonen en zijn ouders beloofd had hen eens te komen opzoeken. Wanneer hel schikte? Het echtpaar was verrast. Schik ken deed het altijd. Vanavond al? De jonge stem accepteerde graag, vroeg alleen in welk stadsdeel ze eigenlijk toonden, hij kende Den Haag nog niet zo best. Ze legden hem de buslijn uit en de halte waar hij moest uitstappen. „O," riep hij, „dat is toevallig bekend terrein voor me, dat vind ik wel." Terwijl het paar samen afwaste, spraken ze erover. Zo'n jongen toch. Wanneer hadden ze hem voor het laatst gezien? Zij droomde: „Toen hij een jaar of zes was. Een grappi ge krullekop en we zijn er nog eens geweest toen hij een jaar of veer tien was, maar toen zat ie in een kamp met zijn klas." En hij baste: „We moeten het die knaap maar gezellig geven. Het zal hem niet meevallen in het begin. Op kamers wonen en wie weet wat voor saaie baan." Om acht uur ging de bel. De man deed open. De vrouw hoorde de stemmen in de gang. Toen ging de huiskamerdeur open en kwam de jongeman binnen. De vrouw was al opgestaan, had zich naar de deur gekeerd, maar nu draaide ze het hoofd om naar het raam, waar als donkere gaten de ramen van het kantoor staarden. „Jij?" vroeg ze. En hij daverde van de lach: „Ja. ik ben overdag uw overbuurman. Wist ik helemaal niet. De ingang van kantoor is in die andere straat en ik ken hier heg noch steg." Twee dagen later schreef ze een hartelijke brief naar de oude vrien den: „Jan is een lieve jongen en hij doet erg zijn best op kantoor..." Het staatshoofd heeft bovendien verordend, dat de regeringsbureaus onmiddellijk maatregelen moeten ne men om de Amerikaanse deelneming aan internationale conferenties in het buitenland in te perken. Wat de diplomatieke vertegen woordigingen in tien grote landen aangaat, die moeten zelfs nog aan zienlijk meer ingekrompen worden dan met 10 procent. Het Amerikaanse diplomatieke personeel in het buitenland omvat op het ogenblik 23.000 man. Dit aantal zal nu niet iets meer dan 2500 wor den besnoeid. MOSKOU Het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteravond de buitenlandse cor respondenten in Moskou ervoor ge waarschuwd dat er strenge maatre gelen tegen hep genomen zullen wor den als zij een onoffieële persconfe rentie bijwoonden die men vandaag wilde houden. Verwanten van de jonge Russen, die de vorige week tot dwangarbeid zijn veroordeeld op beschuldiging van anti-Russische propaganda, wil den de conferentie houden in een particuliere woning. In Leuven nog onrustig LEUVEN De onrust in de Bel gische universiteitsstad Leuven houdt aan. De rijkswacht heeft gistermid dag rookbommen moeten gebruiken om circa 2.000 Vlaamse studenten uiteen te drijven, die voor de rijkswachtkazerne waren komen ma nifesteren voor vrijlating van een ge arresteerde studentenleider. Er ontstonden gevechten waarbij een twintigtal aanhoudingen werden ver richt. De incidenten deden zich voor op de derde dag van een actie der Vlaamse studenten, die reeds gerui me tijd ageren voor overplaatsing van de Franstalige afdeling van de katholieke universiteit naar Wallonië en die ontzet zijn over plannen voor uitbreiding van die Franse afdeling, waaruit niets van een mogelijk ver trek uit Leuven blijkt. Protest (2) Protesteren tegen bestaande normen is thans vooral bij de jeugd aan de orde van de dag. De jongeren nemen geen blad voor de mond en zij alléén hebben de juiste mening en ook het gelijk aan hun kant... Met alle waardering voor het win kelpersoneel i.v.m. de voorbije feest dagen vinden zij dat de kopers er maar een goed leventje van nemen en dat de verkopers(sters) het slachtoffer van al die drukte zijn, althans dat zegt inzender van Protest zo ongeveer. Deze inzender weet zeker wel dat de tegenwoordige arbeidsvoorwaarden, beter loon, goede sociale voorzienin gen, vakanties en snipperdagen, alle verbeteringen van de laatste jaren zijn. Vooral jonge mensen in de kracht van hun leven behoeven niet te klagen of te protesteren. Bedenk toch dat de arbeid ons behoedt voor drie grote kwaden: de verveling, de on deugd en de armoede. Den Haag D. Knoester HongerstaUing Wanneer jongeren iets tegen de honger willen doen, laten ze dan eens beginnen met de helft van hun zak geld daarvoor beschikbaar te stellen. Dat helpt meer dan 24 uur niet te eten. Want dat laatste is niets bijzonder». Ook in ziekenhuizen gebeurt het re gelmatig dat men (i.v.m. een operatie bijvoorbeeld) 24 uur niet mag eten. En daar overkomt niemand iets van. Dordrecht L. Willemsteln Toon Hermans De volgende aanmerking is niet ne gatief bedoeld, maar toch vind ik dat Toon Hermans in uw blad teveel ruimte werd toegemeten en nog wel op de voorpagina van ons christelijk nationaal dagblad, dat we nog steeds hoger achten dan welke andere cou rant ook. Toon zag tot voor kort kans „netjes" te blijven met zijn optreden, maar daaraan is een einde gekomen toen hij de val van Adam en Eva tot zijn on derwerp maakte. Jammer dat een humorist zich door ons luisteraars (die het steeds beter en grover willen) in deze hoek liet drin gen. Zeist Z. Nou wen Bezuinigen Als we willen bezuinigen, laten we dan Suriname zo snel mogelijk onaf hankelijkheid geven, evenals Brits Guyana. De Nederlandse militairen kunnen dan worden teruggeroepen. De heer Pengel mag stoer doen zo veel hij wil, maar het liefst niet op Nederlandse kosten. Voorts verdient het overweging de buitenlandse arbeiders in ons land te vervangen door werkloze Nederlan ders. Ridderkerk J. Koster NEW YORK Over Vietnam zul len geen vredesbesprekingen begin nen, indien niet als eerste stap de bombardementen op Noord-Vletnam worden stopgezet. Dit zei Oe Thant, secretaris-gene raal van de VN, gisteren op een pers conferentie. Hanoi is naar hij meent niet bereid. Amerika te gemoetkomingen aan te bieden, om dat het zijn militaire positie niet na delig wil beïnvloeden. De heer Thant wilde geen com mentaar leveren op de jongste ver klaring van president Johnson. Wel zei hij te geloven, dat Hanoi drie of vier weken na het staken van de bombardementen wil onderhandelen. Voorts meent Oe Thant, dat de oorlog in Vietnam niet is veroorzaakt door communistische of Amerikaan se agressie. Aan de strijd ligt een uiterst ingewikkelde reeks politieke, sociale en economische oorzaken ten grondslag. Om deze reden zou men de draad van de Geneefse conferentie van 1954 weer moeten opnemen. Daar werd overeengekomen, dat Indochina ge neutraliseerd zou worden en alle buitenlandse troepen zouden vertrek ken. Rusland, dat samen met Engeland het voorzitterschap van de Geneefse conferentie bekleed heeft, weigerde totdusver, haar opnieuw bijeen te roepen. Ook communistisch China nam in 1954 aan de besprekingen deel. Vermelden we nog, dat Richard Nixon, die dit jaar Republikeins kan didaat bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen hoopt te worden, gezegt heeft dat de bombardementen op Noord-Vietnam niet gestaakt moe ten worden, als de Noordvietnamezen niet ophouden met vechten. Mr. Grosheide: (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide heeft gisteren twee com missies geïnstalleerd voor de automa tisering van de salarisadministratie van het onderwijs. Hoewel er reeds 60.000 salarisbere keningen per computer worden ge maakt, is nog niet het voordeel be haald dat bij deelneming van alle schoolbesturen (150.000 berekeningen) te verkrijgen is, aldus mr. Grosheide.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5