Gereformeerde synode: nog niet bij Wereldraad Dr. Buskes zeer teleurgesteld Rennies Actie rk-jeugcl voor ontwikkelingshulp Drs. A. de Jong naar Java Ons onderwijs is geen sluitpost op begroting „Ruimte in kerk vocj afwijzen kinderdoop? Een noord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Bisschop wil revolutie in Brazilië In Enschede drie nieuwe studierichtingen Inaugurele orat prof. G. E. Muld Rijk s- en gemeente politie moeten samensmelten Noordoostpolder wil tv-reclame gaan voeren Mijn blijdschap is kapot'' L. Osinga secretaris hervormde zending Ds. K. G. Idema op synode: Vakantiepark van vakbonden in Israël r- VRIJDAG 19 JANUARI Het effect van het wonder, dat God een mens van vervolger tot volgeling maakt, kan zijn dat anderen die mens als een gezant van God accepteren. Maar het kan ook gebeuren, dat zo iemand met de nek wordt aangezien en dat geen waarde of geloof wordt gehecht aan zijn radicale omschakeling. Dat laatste is zo gemakkelijk te begrijpen. Men gaat dan speu ren naar mogelijk onjuiste motieven van die „ommezwaai" en u kunt aannemen, dat die altijd wel te vinden zijn. Ook in de christelijke kerk van vandaag worden soms „bekeerlingen" niet voor vol aangezien en tóch eigenlijk beschouwd als men sen, die niet helemaal tot eigen groep behoren. De apostel Paulus kon in die brief aan de Galaten verklaren dat hij werd geaccepteerd. De christelijke gemeenten in Judea, zo schrijft hij, hoorden voortdurend vertellen: „Hij die ons vroeger vervolgdeverkondigt nu het geloof, dat hij tevoren trachtte uit te roeien." Is dit op zichzelf niet ook een wonder dat Paulus. die door zijn verleden alles tegen zich had, als afgezant van Christus wordt aanvaard? Zij zeiden niet: het kan toch eigenlijk niet maar dankten God, dat Hij hun deze man had gezonden. We lezen vandaag 2 Samuel 17 15-29. Brlev«n die niet zijn vooralen van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen Jie niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per orief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. VraagIk heb een hete theepot op een palissanderhouten tafel gezet. Op die tafel lag eerst een plastic zeiltje en daarover een linnen tafel kleed. Desniettemin bleef er een grote kring op de tafel achter. Ik heb geprobeerd die met olie te ver wijderen, maar zonder resultaat. Antwoord: Het zal niet meevallen Probeer het eens met een brok har de bijenwas over die kring te wrij ven, daarna met een kurk stevig in wrijven. Bij inkurken ontstaat warmte. Daarna moet u laten opdro gen en hard worden. Dan opnieuw inwrijven. U kunt ook de kring behandelen met een houtverf in bijpassende kleur. Deze kan u kopen in een schilderszaak. U moet dan de kring bestrijken met verf, maar dit geeft ln de regel geen mooi resultaat. Vraag: Wij wonen in een bunga low met plat betondak. Aan de bin nenkant is het afgemaakt met zacht- board en tempex van ongeveer 2 cm dikte ertussen. Als het buiten nat en vochtig is, zijn mijn ramen droog; is het buiten droog, dan heb ik zeer natte aangeslagen ramen, al venti leer lk. 's Winters zijn ze dik bevro ren. Ik heb geen centrale verwar ming maar kolenconvector en in de keuken oliestook. Het huis is verder droog. Kunt u mij raad geven? Antwoord: Beslaan van ramen komt door condenseren van vocht tegen de koude ramen. Blijkbaar wordt in uw huis veel vocht gepro duceerd (door mensen, dieren, plan ten, tropisch aquarium, koken en warmen van water op de kachel, drogen van wasgoed in de kamer, dampende maaltijden). Ga na welke van deze vochtbronnen verwijderd kunnen worden en of u de ventilatie nog verder kan bevorderen. In de handel zijn middelen ter bestrijding van deze condensatie- druppels op de ramen en u kan ook gebruik maken van onverdund vloeibaar synthetisch wasmiddel. U drenkt hierin een flanellen lap, laat dit opdrogen en neemt hiermede de ramen af. Voor alles: goed ventileren en zor gen voor een goede trek van de schoorsteen. Vraag: Ik ben een muziekstuk kwijtgeraakt, geheten „Die Braut des Fischers". Het gaat over een bruid, die haar geliefde op zee ver liest Zou het nog te krijgen zijn? Antwoord: Het is niet meer in de handel en alleen bij een antiquair te krijgen. SPAANSE SINAASAPPELEN ...binnen 48uur hier! U krijgt ze dlrekt uit Spanje op uw talelpluV- vers. boordevol sap en met 30* meer vitamine C. Pure "zonne-energie" voor een he>e winter I RIO DE JANEIRO De Brazili aanse bisschop Jorge Marcos de Oli- veira van Santo Andre heeft zich voorstander verklaard van een revo lutie met geweld om in Brazilië een eind te maken aan honger en onder drukking. Hij beroept zich hierbij op de en cycliek „Populorum Progressio" van paus Paulus, die in bepaalde omstan digheden sociale en staatkundige omwenteling met geweld geoorloofd acht. Zijn verklaring is gepubliceerd in het Braziliaanse dagblad „O Globo". De revolutie onder leiding van bur gers en militairen, die in maart 1964 het bewind van Goulart omverwierp, wordt door de bisschop veroordeeld met de woorden: „Het Braziliaanse volk is bedrogen uitgekomen. De zo genaamde revolutie van maart had men beter een 1 april-mop kunnen noemen." Bang voor de politie? ..Als ze j me op komen halen, dan ga ik zin gend mee," zei de bisschop. Onder de geestelijkheid van Brazi lië staan tal van priesters aan de kant van bisschop de Oliveira, tot groot ongenoegen van de primaat Jaime kardinaal de Barros Camara in Rio de Janeiro. Hij staat aan de kant van de regering. (Van onze onderwijsredactie) ENSCHEDE De Technische Ho geschool Twente gaat op den duur naar 4000 studenten en wie zal zeg gen dat we niet doorgaan naar 6000, aldus dr. ir. H. Stheeman, curator van de TH. Het bestuur heeft giste ren de plannen bekendgemaakt voor de instelling van drie nieuwe studie richtingen naast de drie bestaande. De nieuwe studierichtingen zijn: een voor bedrijfskunde, leidende tot een afzonderlijk doctoraal examen, een studierichting technische natuur kunde, die leidt tot een afzonderlijk baccalaureaatsexamen en een docto raal examen technische natuurkunde en ten slotte een studierichting wiskunde die leidt tot èen afzonder lijk baccalaureaatsexamen en een doctoraal examen wiskunde. VOLGENDE SYNODE ZAL VERMOEDELIJK BESLISSEN EENVOLDIG BOEKJE INFORMEERT OVER KOERSWIJZIGING (Van onze onderwijsredaetie)|^| Jbi e'KI r (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Ook deze generale synode van de Gerefor meerde Kerken heeft nog niet besloten, tot aansluiting bij de Wereldraad van Kerken over te gaan. Wel viel uit de discussie van gisteren op te maken, dat dit vermoedelijk de laatste synode is, die deze beslissing uitgesteld heeft. De synode besloot op korte termijn een eenvoudig geschrift te doen opstellen, waarin nog eens duidelijk en grondig de koers wijziging van de laatste jaren ten aanzien van de Wereldraad toe gelicht zal worden. Eerste blauwe boekje' voor Udink (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De organisatie van Katholieke Werkende Jeugd zal de komende tijd in het hele land een groot aantal akties hou den ter stimulering van de hulp aan ontwikkelingslanden. Reeds zijn op verschillende plaatsen tochten met een karavaan, teach- ins en forums belegd. Deze actie werd gisteren aangekon digd bij het uitreiken van het eerste exemplaar van het „blauwe boekje", waarin de KWJ haar ideeën voor een culturele revolutie heeft uiteengezet. De minister voor ontwikke lingshulp nam gisteren het eerste exemplaar in ontvangst. Hij zei ver heugd te zijn met deze actie en be taalde graag voor dit exemplaar in plaats van de vastgestelde 99 cent. één gulden. Hij herinnerde er aan dat dit 1 procent was van de prijs. Het beginsel van de 1 pet voor ontwikkelingshulp hoopt de regering in 1971 verwezenlijkt te hebben. De bewindsman kreeg ook een roos het symbool van de internationale vrede aangeboden. Drs Udink her innerde er aan dat in het „rode boekje" van Mao Tse Toeng wordt gezegd dat men de economie moet stimuleren door uitgavenbeperking. DEN HAAG In het Tijdschrift voor de politie pleit de heer Van Ooijen, commissaris van politie in Middelburg, voor het samensmelten van rijks- en gemeentepolitie tot goed geleide en daarmee efficiënt werkende regionale korpsen. Het gaat niet om vervanging maar om &i te gratie. De burgemeesters moeten volgens hem niet lijdelijk toezien hoe de op handen zijnde reorganisatie van de politie gaat verlopen. Anders is de kans groot, dat zij hun huidige posi tie moeten prijsgeven. De regering is thans ook van me ning dat de organisatie van de Ne derlandse politie sterk is achtergeble ven bij de maatschappelijke ontwik keling, aldus de heer Van Ooijen. Zij zal met een wetsontwerp komen, dat ten doel heeft te voorkomen, dat de overgang van rijks- naar gemeen tepolitie automatisch geschiedt als «en gemeente meer dan 25.000 inwo ners heeft. In de ..bevriezingsperiode" zou bestudeerd kunnen worden hoe de politiewet kan worden aangepast. Het hoofdmotief van de regering, dat het korps rijkspolitie te klein gaat worden om bepaalde taken te vervul len. vindt de heer Van Ooijen niet «teekhoudend. Het inwonertal be paalt allereerst de sterkte van het Korps en niet de oppervlakte van het bewakingsgebied. EMMELOORD Noordoostpolder is de eerste gemeente in Nederland die tv-reclame wil gaan voeren. B. en hebben de raad gevraagd 34.000 beschikbaar te stellen voor de tv-spots. Het gemeentebestuur is ervan overtuigd dat de polder, die 26 jaar geleden is drooggevallen, een be langrijke rol kan spelen in de dis cussie rondom de ruimtelijke orde ning in ons land. Men vindt dat de gehele Neder landse bevolking moet worden ge wezen op de mogelijkheden, die de ze meest geoutilleerde polder heeft te bieden. B. en W. zijn van plan de spots via Nederland 2 te laten uitzenden. VATICAANSTAD De paus heeft een onderhoud van veertig minuten gehad met dr. Leslie Davison, secre taris-generaal van de Britse metho disten. Dr. Davison" was in 1963 metho disten president, toen hij voor het eerst het Vaticaan bezocht om te spreken over toenadering tussen de twee kerken. Hij was de eerste me thodisten president, die ooit een offi cieel bezoek aan het Vaticaan heeft gebracht. Het eiland Mauritius in de In dische Oceaan zal 12 maart onafhan kelijk worden en zich als 26-ste land aansluiten bij het Britse Gemenebest. Hij was verheugd dat de KWJ zich wil laten leiden door het beginsel van uitbreiding van de uitgaven voor de hulpverlening. „Kennelijk heeft u meer gedacht aan wat ik „het zwarte boekje" zou willen noemen", zei de minister. Hierin wordt gesproken over het liefhebben van de naaste als zich zelf. En ook over karavaantoch- ten: „Indien men niet naar u luiste ren wil, schudt het stof van uw voe ten en ga verder". Het „blauwe boekje" zal onder meer aan de Kamerleden worden toegezonden. Het is vanaf volgende week voor 1.50 in de boekhandel verkrijgbaar. Tijdens de akties kost het 99 cent. En deputaten krijgen als speciale opdracht te onderzoeken welke poli tieke. sociale en economische activi teiten de Wereldraad als zijn taak beschouwt en of dat nu allemaal wel tot de bevoegdheden van de ker ken behoort. Voor het eerst in twintig jaar nam een synode haar besluit ten aanzien van de Wereldraad met algemene stemmen. Gelijk bekend sprak de synode van Groningen in 1963 uit, „dat in de wijze waarop de grondslag van de Wereldraad functioneert, geen doorslaggevende verhindering gele gen is, om zich aan te sluiten". Dat betekende een ingrijpende koers wijziging. Deputaten pluriformiteit en oecu- meniciteit geven in hun rapport uit voerig verslag van de ingekomen reacties en concluderen, dat er geen nieuwe argumenten tegen de uit spraak van Groningen 1963 zijn aan gevoerd. Toch adviseerden zij nog niet tot aansluiting over te gaan en de commissie uit de synode sloot zich daarbij aan. De commissie zei daarover in haar rapport: „De koerswijziging in 1963 kwam niet onvoorbereid, maar ging niet terstond gepaard met een zelfde wij ziging van gevoelen binnen onze kerken, die jarenlang onder een ge heel andere voorlichting hadden ge staan. Al staat uw commissie niet op het standpunt, dat er niet eerder een definitieve aansluiting mag plaats vinden, voordat een algemene con sensus binnen onze kerken gevon den wordt, zo kan toch de uiterst verantwoordelijke arbeid in de We reldraad niet worden aanvaard, zo zij niet door het gebed van de ge meente gedragen wordt, terwyl ook dit verleden de plicht oplegt al het mogelijke te doen< om het volle licht op gronden en motieven van deze koerswijziging te laten vallen. Dui delijke voorlichting blijft gewenst." Zusterkerken Daarbij achtte de commissie het van groot belang, dat eerst op de Gereformeerde Oecumenische Syno de. die dit jaar gehouden wordt, de koerswijziging aan de zusterkerken wordt toegelicht en duidelijk ge maakt, dat aansluiting geen verloo chening van de belijdenis insluit. De synode kon zich hiermee ver enigen, al verwachtte dr. F. L. Bos niet veel van de confrontatie op de (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM „Zij heeft mqn blijdschap over haar besluit in september volstrekt kapot ge maakt" is het commentaar dat dr. J. J. Buskes ons heeft ge geven naar aanleiding van de verklaring van de gereformeer de synode hem en de zijnen geen preekconsent te verlenen. Hij noemt de verklaring een uiting van kerkelijke diplomatie, die hij psypchologisch wel begrijpen kan, ..maar die ik vanuit ons gemeen schappelijk geloof onbegrijpelijk vind. Alle spontaniteit en hartelijk heid ontbreken". En dr. Buskes ver volgt: „Dat de synode niet bereid is geweest aan haar besluit van sep tember enige kerkelijke en ambte lijke gestalte te geven, heeft mij het meest teleurgesteld. Haar hoop. dat haar verklaring zal bijdragen tot een beter onderling verstaan en herstel van gemeenschap, is een illusie. Prof. Van den Berg wil ik har- telijk danken voor wat hij op de synode heeft gezegd. Van de ge zindheid waarin hij sprak en die de enige mogelijkheid is om na de ver vreemding elkaar terug te vinden, vind ik in de verklaring van de sy node niets terug. Ik heb geen reden om aan de goe de bedoeling van de synode te twij felen. maar toen ik de verklaring las, NEW YORK Meer dan vijfhon derd rooms-katholieke geestelijken in het aartsbisdom New York hebben paus Paulus verzocht te worden ge kend in de benoeming van een opvol ger voor kardinaal Spellman. De vijf honderd vormen een derde deel van de rooms-katholieke geestelijken in het bisdom. werd al mijn verwachting de bodem ingeslagen. Mijn vrienden, die permanent zei den: je verwacht te veel en je hebt te veel vertrouwen, hebben gelijk gehad. Toch geef ifc mijn verwachting niet op, maar de synode maakt het me niet gemakkelijk. Het institutionalisme heeft het voor de zoveelste keer gewonnen van de gemeente van Christus", al dus dr. Buskes. GOS en zei prof. dr. J. van den Berg, dat langer uitstel haast niet meer te verkopen is. „De kerk brengt het niet op, nog veel langer te wachten." Maar andere synodeleden lieten uitkomen, nog moeite te hebben met de uitspraak van Groningen. Op hun voorstel werd in het besluit de op merking, dat eventuele aansluiting moet worden gezien als „een vervul ling van oecumenische roeping", ge schrapt. Prof. dr. A. E R. Polman, rap porteur van de commissie, pleitte sterk voor het onderzoek, of de Ge reformeerde Kerken wel met alles, wat de Wereldraad doet, mee moeten doen. Het was hem voldoende, als ze alleen maar deel zouden nemen aan het werk van de afdeling voor Ge loofsbelijdenis en Kerkorde. Maar daar hield hij ook een gloedvol be toog voor. „Godlof zijn we sinds twintig jaar verlost uit het apologe tisch isolement." Mankracht Deputaten kregen ook opdracht, zich te bezinnen op de personele en financiële aspecten van aansluiting. Om de veelbesproken „gereformeer de inbreng" effect te doen hebben, zullen vele deskundigen op allerlei gebied nodig zijn. Daarom wil men van te voren al vast de beschikbare mankracht inventariseren. Met 26 tegen 31 stemmen ver wierp de synode het voorstel van deputaten en commissie, om uit te spreken, dat de volgende synode „haar beleid ten opzichte van de Wereldraad zo mogelijk defini tief zal bepalen". OEGSTGEEST Donderdag heeft de Raad voor de Zending der Neder landse Hervormde Kerk besloten aan de generale synode voor een beroep voor te stellen: drs. A. de Jong. De heer De Jong heeft aan de theo logische faculteit van Utrecht gestu deerd en een jaar aan het Queen's college in Birmingham. Een jaar heeft hij ook als vicaris te Bunnik gewerkt. Drs. De Jong zal worden uitgezon den naar de Indonesische Christelijke Kerk op Oost-Java waar hij speciaal zal worden belast met toe- rustingswerk voor het kader der ge meenten. Hij zal worden verbonden aan de classis Rotterdam-Noord. OEGSTGEEST e=s De Raad voor de Zending van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft tot districtssecre taris benoemd de heer L. Osinga. De heer Osinga is van 1959-1962 als zendingsonderwijzer in West-Irian geweest. Vervolgens heeft hij enige tijd een studentenhuis van de afde ling Oecumenische hulpverlening van de Wereldraad van Kerken geleid. In 1964 ging de heer Osinga naar Port Harcourt in Nigeria waar hij in dienst van de Stichting oecumenische hulpverlening als jeugdleider heeft gewerkt. De heer Osinga is tot eind maart door de Raad voor de zending ter beschikking gesteld van de actie „Kom over de brug" om te helpen bij de organisatie van de plaatselijke ac- tiecomité's. Minister Ver inga: (Van onze onderwüsredacteur) DEN HAAG Minister dr. G. H. Veringa, geconfronteerd met de vele protesterende organisa ties in het onderwijs, vindt niet temin dat het onderwijs geen sluitpost is op onze begroting. Op de kort geleden gehouden mi nistersconferentie in Wenen valt het op dat wij een goed onder wijsstelsel hebben, aldus de mi nister gisteren op een persbijeen komst. De minister acht het moeilijk ver gelijkingen met andere landen te ma ken, omdat men dan ongelijkwaardi ge grootheden vergelijkt. In ons land worden bijvoorbeeld vele hogere be- onderwijs gerekend. Daarom geven sommige cijfers een vertekend beeld. De onrust onder de leraren, zowel bij het vhmo als bij het nijver heidsonderwijs, weet de minister voor een deel aan het te late begin van de onderhandelingen. Die hadden eigenlijk een jaar eerder moeten be ginnen. Staatsecretaris mr. J. H. Grosheide voegde daar nog aan toe dat ons land een zeer hoog deel van zijn nationaal inkomen voor onderwijs bestemt. Per leerling vallen de cijfers echter veel ongunstiger uit, omdat wij te grote scholen hebben. Per 1 augustus aanstaande valt het godsdienstonder wijs op de openbare scholen niet meer binnen het lesrooster. Voor de bijzondere scholen blijft dat wel het geval. Daar is bepalend hoe de ruim- roepsopleldingen niet tot het hoger I te aan leerlingenlessen is. Niet alleen werden tegen zo'n uit spraak kerkrechtelijke bezwaren ge opperd, maar ook vond men, dat zo'n expliciete uitspraak („de volgende keer moet de kogel door de kerk") het gesprek in de kerk wel eens bij voorbaat zou kunnen frusteren. Bloot De synode besloot tenslotte de afgevaardigden naar Uppsala „niet bloot als waarnemers, maar als ge delegeerde waarnemers te sturen". (Deze terminologie gebruikte dog maticus prof. Polman tot hilariteit van de synode). Gedelegeerde waar nemers hebben namelijk ook recht van spreken. Op de assemblee van New Delhi bestond deze mogelijk heid nog niet. Brandend maagzuur, druk op de maag. opgeblazen gevoel? helpen direkt! AMSTERDAM Vandaag prof. mr. G. E Mulder, benoem< gewoon hoogleraar in het strafi en het strafprocesrecht aan de zijn inaugurele oratie gehouden, teld: Vrijheid en onvrijheid strafrecht. In de rede wordt een exposé g ven van de ontwikkeling van' strafrecht sedert 1800, toen burger absolute gehoorzaam werd geëist tegenover de strafrei lijke, van staatswege uitgevaardV geboden en verboden, waarvan' overtreding bij voorkeur met heidsstraffen werd vergolden. Geschetst wordt hoe zich diepav grijpende veranderingen hebben In trokken. doordat enerzijds het cil rechtelijke onzorgvujK heidscriterium doordrong in de sim rechtspraak en anderzijds de ont^ keling van het sanctierecht leidd» terugdringing van de vrijheidssl fen en tegelijkertijd tot het onts- van nieuwe, meer vrijheid lat«se executievormen. fei Tenslotte volgt een pleidooi J;0l de invoering van een stelsel van iev heidsstraffen en maatregelen, wpi door de rechtsbescherming, welkt" het kader van de vrijheidsstraffe! mogelijk is, wordt gecombineerd pe- de voordelen van op resocialisa" gerichte maatregelen. 'de Prof. Mulder, geboren in 19l|su Groningen, studeerde aldaar recfc In 1940 deed hij doctoraal exai Daarna was hij werkzaam bij,°v rechtbank te Groningen en gedug.j de de oorlogsjaren als advocaat"0 procureur. In 1955 promoveerde?-,, op het proefschrift: Van bewijs |g< goed zedelijk gedrag tot verklap omtrent het gedrag. Sinds 1963 is raadsheer in het gerechtshof te Lph, warden. Hij was reeds enige tijd ji last met de waarneming van het|ch derwijs in het strafrecht aan de (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Wij belijden in artikel 27 van onze geloofsbelij denis dat de kerk de vergadering is van alle christgelovigen, maar door andere gedeelten van de zelfde belijdenis sluiten we tal van ware christgelovigen buiten de kerk. Is het niet noodzakelijk als het gaat om de grenzen van de kerk, ons te concentreren op datgene, waarmee de kerk staat of valt, het hart van de belijde nis, dat is Christus zelf, opdat de bruid van Christus niet meer dan nodig is verscheurd wordt v B Dat zei ds. K. G. Idema uit Wilsum (Duitsland) bij de behandeling van de brief, die drie gewezen ouderlin gen uit Eindhoven aan de synode hebben geschreven. In verband met hun gewijzigd inzicht aangaande de belijdenis van de kinderdoop is hun ontheffing uit hun ambt verleend. Zij vroegen de synode (kort samenge vat), in de Gereformeerde Kerken een legitieme plaats te geven aan wat zij noemen „schriftuurlijke inzichten ten aanzien van de heilige doop na het doen van belijdenis." De commissie oordeelde, dat vorige synoden zich al zo vaak met de kin derdoop hebben bezig géhouden en de Eindhovense brief geen nieuwe argumenten aanvoert, zodat zij geen reden zag, deze zaak weer eens op nieuw in studie te nemen. Maar ds. Idema had daar geen vre de mee. Hij wees op de Belijdenisbe weging in Duitsland, waar hij de con touren zag van een belijdende kerk naar artikel 27. Daar houdt men te genover het modernisme de grond stukken der waarheid vast, waarmee de kerk staat of valt. En de baptisten doen hierin mee. MILJOENEN Is het vol te houden jegens de ka tholieke wereldkerk, dat wij in feite miljoenen baptisten uitsluiten? Mag het tijdstip aan de doop zo'n schei dende functie hebben? Ik kan me voorstellen, aldus ds. Idema, dat iemand zuiver gereformeerd denkt over verbond en doop, maar toch van oordeel is, dat de doop naar eis der Schrift gediend moet worden in cor- SCHIPHOL We hebben een op tie genomen op een terrein bij Tel Aviv aan de Middellandse Zeekust voor het stichten van een vakantie project. We denken aan een bunga low-park met 400 bedden. Volgens een voorlopige raming zullen de bouwkosten ongeveer 5'/t miljoen be dragen. Met de directie van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al hebben we besprekingen gevoerd over voordelige tarieven voor de vliegreizen. In Nederland zullen we overwegen of het project gezamenlijk met de andere vakcentrales zal worden uit gevoerd. Dit heeft NVV-voorzitter A. H. Kloos gistermiddag op Schiphol in antwoord op vragen meegedeeld bij de terugkeer uit Israël van de ge meenschappelijke delegaties van de drie vakcentrales. Ook de vertegen woordigers van het NKV en het CNV. resp. voorzitter P. J. J. Mertens en vice-voorzitter A. Borstlap, toon den interesse voor dit plan. De uit zeven personen bestaande delegatie heeft op uitnodiging van het Israëlische algemene vakverbond Histadruth een 8-daags oriëntatie-be zoek aan Israël gebracht en gespro ken met politieke leiders en verte genwoordiger» uit de vakbeweging. relatie met geloof. Natuurlijk isf^ een schokkende gedachte, als ip£ iedere gereformeerde de kinder»'» aanhangt, maar moet ook niet tofc{ geven, dat de Nieuwtestamentii gegevens niet zo duidelijk zijn? |z Het liefst zag ds. Idema deze t besproken in een algemeen k«ad van „concentratie van de belijdenis maar hij vreesde, dat daar brokre* van zouden komen in deze tijd gr verontrusting. i Daarom beperkte hij zich totjefc voorstel, dat de synode een opdrr0, verstrekt tot onderzoek van de vr welke plaats in de kerk moet wol toegekend aan gelovigen, die de an- derdoop afwijzen. Onder de indruk van ds. laem&g betoog vroeg de commissie tijd no nader beraad. it Drs. W. J. van der Stee S aan VU gepromoveerd (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Aan de I 1 Universiteit is vandaag drs. W. J. eh der Steen gepromoveerd tot docttfci de wiskunde en natuurwetensctjjjj] pen op het proefschrift The influ^d, of environmental factors on the in position of lymnaea under labor conditions. Promotor was prof. dr' Lever. Dr. Van der Steen, geboren in fcs studeerde biologie aan de VUT wijsbegeerte aan de Amsterdam Universiteit. Sinds 1 januari isf< wetenschappelijk medewerker aartw Prof. N. Lansdorp (s overleden Van onze onderwijsredactie) HEEMSTEDE Op 82-jarige leel is in Heemstede overleden prof. Lansdorp, die van 1932 tot 1945 héc leraar bouwkunde aan de TH te I r ls geweest. Van 1916 tot 1919 was hij archiK bij openbare werken te RotterdanL® daarna tot 1932 hoofdarchitect bij blieke werken te Amsterdam. Hij h n in Delft onder meer het Prinsei gerestaureerd. De douane in Saigon heeft 30 goud ter waarde van 360.000 gulL in beslag genomen, die was gevonr in de bagage van de vrouw van f Laotiaanse militaire attaché in F rijs De partij was verdeeld over koffers. ja NED. HERV. KERK Beroepen te Opende (Gr.): Chr d. Leeden te Elim (Dr.). GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Kralingseveer-Krim a d. IJssel (accl.): A. Hordijk te B GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop: J. C. Weststi te Meliskerke; te H. I. Ambacht Hoogerland te Werkendam. Bedankt voor Nieuwdorp (Z.) Karens te Nieuwerkerk (Z.). DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Aangenomen naar Noordhorn. (Gr.): mevr. H. A. Schiere-LeijnJ Surhuisterveen. Weer in Europa Kopenhagen mist Londen zw, bew Amsterdam motregen Brussel motregen Luxemburg regen Parijs motregen Nice licht bew Frankfort regen MUnchen zw. bew. Zürlch sneeuw Genève regen Locamo zw. bew. Wenen geh.bew Innsbrtick mist Rome licht bew. Madrid onbew. Mallorca licht bew,

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2