D'66 HANDHAAFT KRITIEK man uit olie gered de JAMIN Bemanning voert wanhopige strijd Ontslagen NS toch niet uitgesloten Commentaren Lcident op ^itte Huis HIT WIER Debat over beleid De Block TOESTAND KASPERAK SLECHTER Berghuis naar Hilversum Militairen (30) naar Coeroeni o°: H. ter Poorten overleden Vrijdag 19 januari 1968 48ste jaargang iuri F. DIEMER redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich is gheblevan mijn hart in teghenspoall" q6 Rotterdamm^ J Oordts Digblatf toorint :dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu> Wanneer het over liefde lat, kan een meisje altijd iel vlugger luisteren dan in man praten, ROWLAND Minister Udink citeert uit het zwarte boekje - pagina Kernmerk étfmt, .„Wilt u géén vis kopen? Breng 'leblieft eens een keer biefstuk SOAMES FORSYTE EN DE WITTE AAP - PAG. RADIO TV. DE BILT Gisteren stond land aanvankelijk onder in- fjed van een zwakke rug van "pge druk, die voor flinke zonni- perioden zorgde. Met een zuidwestelijke stro- ing drong gisteravond vochtige j zachte lucht onze omgeving innen, voorafgegaan door veel fewolking en enige regen. i'Het front, dat de voorste be- fenzing van deze luchtmassa print, bevond zich vanmorgen oven het noordoosten van het bid. en verplaatste zich lang- iam in oostelijke richting. Het hogedrukgebied breidt zich taar onze omgeving uit, waar- loor de wind zwak wordt. Aan- ezien ons gehele land zich mor en in de vochtige en zachte hcht zal bevinden, wordt er ne- weer en in het algemeen bewolking verwacht. De in de nacht en vroege och- pid aanwezige mist zal zich ilaatselijk lang kunnen handha len. In het temperatuurverloop Jbmt weinig verandering. Lady Birdgeschokt Washington De Ameri- ncgerzangeres Eartha Kitt gisteren tijdens een lunch op Witte Huis een heftige woorden reling gehad met mevrouw en 'haar toegevoegd dat rikaanse jongens worden wegge- om in Vietnam te worden jdgeschoten. presidentsvrouwe werd tot tra- i toe bewogen door de uitbarsting I Eartha Kitt, die het woord voer- ladat enkele anderen van de vijf- tafelgenoten allen dames be- iken bij sociaal werk redevoe- hadden gehouden over maat- llen ter bestrijding van de daad op straat. L-ady Bird" Johnson antwoordde zangeres dat de Amerikaanse rege- g ondanks de oorlog in Vietnam 'toestand in eigen land tracht te foeteren. Heeft minister De Block van economische zaken op de Euratom-conferentie in Luxemburg de Nederlandse belangen geschaad? In februari zal de Tweede Kamer over deze bewering van het Kamerlid De Goede (D'66) gaan debatteren. mr. L. de Block Het loodsafhaalvaartuig Spiering bracht vier van de zes geredden allen onder de olie aan de wal in de Berghoven. PALO ALTO De toestand van de Amerikaan Mike Kasperak, de vierde mens met het hart van een ander, is vannacht slechter geworden na een inwendige bloeding in de twaalfvingerigc darm. Na afloop van de spoedoperatie om het bloeden tot stilstand te brengen, zeiden de artsen van de Stanford universiteit dat de 54-jarige patiënt bij kennis was maar dat zijn toestand kritiek bleef. Het was de tweede operatie die de staalarbeider moest ondergaan sinds hij op 6 januari het hart van de 43-jarige huisvrouw Virginia White ontving. Op 14 januari werd een gal blaasoperatie uitgevoerd ter verlich ting van een ernstige leverkwaal. Voor de bloeding van vannacht be gon, werd meegedeeld dat Kasperak langzaam herstelde van de lever kwaal en dat er geen tekenen waren dat het nieuwe hart werd afgestoten. KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg gaat zo goed vooruit, dat nu zeven tien dagen na zijn harttransplantatie, het Kaapse ziekenhuis Groote Schuur het uitgeven van een dagelijks bulle tin heeft gestaakt. (Van een onzer ver slaggevers HOEK VAN HOL LAND Zes van de ze ven opvarenden van de binnenvaarttanker Shell j 50 zijn gisteravond op de Nieuwe Waterweg ge- I red nadat hun schip was overvaren door de 12.239 brt. metende Li- Iberiaanse tanker Orien- j tal Challenger. De 29-jarige machi- j nist Johan Barnhoorn uit Katwijk wordt ver mist. De reddingboot Koningin Juliana en en kele sleepboten hebben enige uren tevergeefs naar hem gezocht. De Shell 50 zonk ge deeltelijk in de vaar geul en een groot deel van de 1500 ton stook olie die in de tanks zat, stroomde weg. Met de ebstroom is het meren deel naar zee gevoerd. Direct voer het loods afhaalvaartuig Spiering naar de plaats van de aanvaring. In de uit het achterschip stromende olie zwommen vier be manningsleden, van wie drie een reddingboei had den kunnen grijpen. Snel konden ze alle vier aan boord van de Spiering worden getrokken. De mannen zagen er angstwekkend uit. De olie had hen vrijwel on herkenbaar gemaakt. De 24-jarige stuurman Hans den Breejen uit Rotter dam had olie binnenge kregen en was er het slechtst aan toe. Kapi tein Aart Dubbeldam (45) uit Vlaardingen en matroos Wout Vink (28) j uit Den Haag kwamen' droog aan wal, doordat I zij door een schip van de! Rijkshavendienst van het drijvende voorschip wa ren gehaald. De Oriental Challen ger ging direct na de aanvaring voor anker, maar kon niets uitrich ten. Met lichte schade aan de boeg werd de reis naar de Botlek later voortgezet. (zie ook pagina 9) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal waarschijnlijk volgen de maand een openbaar debat houden over het onderhande- lingsbeleid van minister De Block in Euratom-verband. Bin nenkort wordt aan de Kamer schriftelijk verslag uitgebracht over het beraad, dat de Kamer commissie voor de kernenergie gisteren met de minister heeft gevoerd naar aanleiding van diens conflict met het Kamerlid A. de Goede (D'66). Op basis van dit verslag zal het Kamer debat worden gehouden. Het beraad van gisteren lag in het verlengde van het Kamerdebat van 20 december, toen de heer De Goede suggereerde, dat minister De Block op de conferentie van Euratom-mi- nisters in Luxemburg de Nederlandse belangen zou hebben geschaad. De bewindsman zou hebben nage laten een veelbelovend Nederlands project voor de produktie van ver rijkt uranium (de brandstof voor kernreactoren) als Europees stu die-object naar voren te schuiven. Daardoor zou de Franse produktie- methode volgens het zogenaamde gasdiffusie-procédé een belangrijke en misschien zelfs definitieve voorsprong hebben gekregen, terwijl toch het Nederlandse ultra-centrifu ge-systeem aanmerkelijk goedkoper belooft te worden dan de Franse me thode. TOEGENOMEN Dc heer De Goede verklaarde gisteren na beraad: „Mijn bezwaren handhaaf ik onverkort. Mijn onge rustheid over de buitenlandse politie ke aspecten van deze zaak is nog toegenomen". Met het oog hierop zei de D'66'er zich te kunnen voorstellen, dat het Kamerdebat ook zal worden bijge woond door minister Luns. (Voor vervolg zie pagina 9) Straaljager ontploft: piloot omgekomen DEN HAAG De 22-jarige onge huwde tweede-luitenant P. Hofstra uit Franeker is gisteren omgekomen toen zijn straaljager, een RF 104G-Starfighter, boven Duits grond gebied explodeerde. Het ongeluk ge beurde omstreeks half twaalf 's mor gens, een kwartier nadat luitenant Ilofstra van de vliegbasis Twente was opgestegen voor het maken van een navigatie-oefening. Sommige gasten zeiden na het inci dent mevrouw Johnson nog nooit eerder zo geschokt te hebben gezien. FOTO: recht zangeres Eartha Kitt en links mevrouw Johnson. morgen voordeel luxe blaadjes lOO gram van 79 voor 69 niet duur ivo/ heerlijk NEW YORK In het afgelopen jaar zijn in de stad New York 22,7 procent meer misdaden gepleegd dan in 1966. Per dag werden in deze grootste stad ter wereld twee mensen vermoord, 36.000 gewapende roofo vervallen gepleegd en 1.900 mensen aangerand. Ocean Sprinter in nootl ROTTERDAM De 16 op varenden van het Nederlandse koelschip Ocean Sprinter (1239 ton) voerden ook vandaag op de Atlantische Oceaan een wanhopige strijd om het water weg te pompen dat door een gat in de romp het in een storm geteisterd schip binnen stroomde. Pogingen van de bemanning om met eigen reddingboten van boord te komen zijn mislukt. Het materiaal is deels zwaar beschadigd deels zelfs verloren gegaan. Schepen die te hulp snelden konden door de hevige storm niet naderbij komen. Vannacht arriveerde de Absecon, j een kotter van de Amerikaanse kustwacht, bij de Ocean Sprinter. I Door duisternis en hoge golven konden de 16 man echter niet on middellijk worden overgenomen. Een vlieger deelde mee dat de toestand zeer slecht leek. Hij zag I de bemanning op het bovendek ver zameld. Kapitein E. Solleveld (37) besloot ïistermididag op eigen kracht, on- j danks slagzij van 20 graden, koers te zetten naar de kleine haven St. Johns op Newfoundland. De snelheid van j de Oceaan Sprinter bedroeg in de j middaguren niet meer dan twee mijl per uur, terwijl de afstand die het schip moet afleggen op 350 mijl I woitöt geschat. Gistermiddag berichtte kapitein 1 Solleveld via de op twee dagen afstand toesnellende sleper Clyde van I L. Smit en Co, dat men met de pom pen het water voor kon blijven en dat het weer iets handzamer was ge worden. De bemanning bestaat uit negen Nederlanders en zeven Spanjaarden. Een van hem heeft ernstig letsel aan het hoofd opgelopen bij een poging om reddingsmateriaal over boord te krijgen. Het is nog steeds niet be kend hoe de Ocean Sprinter in zijn benarde toestand is geraakt. Het schip, in 1962 gebouwd bij scheepswerf De Waal in Zaltbommel, was met een lading bevroren groente onderweg van Canada naar Engeland. Het is eigendom van de NV Vriesex- press in Groningen, waar ook de car gadoor, het scheepvaartkantoor Gro ningen NS is gevestigd. In Aalsmeer één bloemenveiling AALSMEER De twee coöpera tieve bloemenveilingen in Aalsmeer, de Centrale Aalsmeerse veiling en Bloemenlust, zijn van plan een fusie aan te gaan en samen een groot vei linggebouw te stichten. Binnenkort zullen de ledenvergaderingen van de coöperaties over de plannen beslis sen. De nieuwe veiling zal op het in dustrieterrein Hornmeer komen. In eerste aanleg zal het gebouw zeven hectare beslaan (de huidige twee ge bouwen zijn samen 4'/s hectare groot), maar er zijn ruime uitbrei dingsmogelijkheden. De investering zal zo'n dertig mil joen gulden bedragen. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Hoewel de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen zo lang mogelijk zal po gen de noodzakelijke afvloeiing van personeel via natuurlijk ver trek te regelen, zoals pensione ring, zelf ontslag nemen, afkeu ring wegens invaliditeit en over lijden, acht de directie het toch niet uitgesloten dat ook nog ont slagen zullen vallen. Vorig jaar vertrokken bij de NS op grond van natuurlijk verloop onge veer 1000 man. De financiële situatie bij het be drijf is zo ernstig dat de directie een wachtgeldregeling heeft vastgesteld voor degenen die eventueel ontsla gen moeten worden. Nieuw perso neel wordt al geruime tijd niet meer aangetrokken en vacatures binnen het bedrijf worden aangevuld uit af delingen waar personeel overtollig is. De NS hebben daartoe een om scholingsactie op touw gezet. Voor de wachtgelduitkeringen bij eventueel ontslag wordt voor bereke ning van de uitkeringen de pensioen grondslag aangehouden. Dat is het salaris dat betaald werd in het jaar voorafgaand aan het tijdstip van ont slag. Evenals bij de pensioenen zul len de uitkeringen welvaartsvast zijn, inclusief vakantietoeslag, vaste toe lagen en uitkeringen ineens. De ontslagenen kunnen gebruik blijven maken van de Stichting so ciale bijstand NS en ook genieten zij alle rechten van gepensioneerden. De wachtgelders mogen bijverdien sten hebben, maar wanneer het inko men groter wordt dan honderd pro cent van de grondslag, wordt het meerdere op het wachtgeld in minde ring gebracht. Bij ontslag is het wachtgeld gedu rende drie maanden gelijk aan de pensioengrondslag. De voigende ne gen maanden wordt het negentig procent, in de daarop volgende vier jaar tachtig procent en vervolgens zeventig procent. Personeelsleden die bij ontslag tien dienstjaren of meer hebben en van wie de leeftijd de diensttijd 60 jaar of meer bedraagt, ontvangen een wachtgeld tot de datum van pensioen op 65 jaar. Hiermee is de dertig jaar oude wachtgeldregeling, die opgenomen was in het Reglement Dienstvoor- waarden, vervallen. De nieuwe rege ling, die ongeveer gelijk is aan de rijkswachtgelduitkering, heeft de in stemming van de personeelsraad van het bedrijf en de ministers van socia le zaken en verkeer en waterstaat. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op korte termijn is de benoeming te verwachten van dr. W. P. Berghuis (56) tot burge meester van Hilversum. De heer Berghuis is burgemeester van Kampen en voorzitter van de ARP. In Hilversum volgt hij de heer J. G. J. Boot op die op 1 januari met pensioen ging. Men neemt aan dat dr. Berghuis, wanneer hij naar Hilversum gaat, zyn functie als voorzitter van de ARP zal neerleggen. Als zijn opvol ger wordt genoemd de huidige vice- voorzitter, dr. A. Veerman uit Rijs wijk. De heer Veerman, die onlangs af scheid nam als rector van het Chris telijk lyceum in Delft, is lid van de Tweede Kamer. Aan eis Pengel voldaan (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Een detachement van het Nederlandse bataljon.dat zich in Suriname bevindt, is van Paramaribo naar het vliegveld aan de oever van de Coeroeni gediri geerd. Het gaat om totaal dertig man. Vervoer te water >K onze binnenschipperij ont komt niet aan de algemene ont wikkeling in het bedrijfsleven. Ook hier moet de produktlviteit omhoog, moeten tegenover de stijgende kós ten efficiënte maatregelen staan, die het bedrijf toch rendabel houden; ook hier moet het bedrijf uitge oefend worden met grotere eenhe den; wat gepaard zal gaan met de sanering van een groot aantal klei ne bedrijven en een hechtere sa menwerking van andere. Voor deze harde feiten heeft di recteur H. J. Post van het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor het midden, en kleinbedrijf de binnen schippers geplaatst in de jaarverga dering van de Nederlandse pro testants-christelijke schippersbond. Dat in Nederland nog enkele dui zenden binnenschepen varen met een vervoercapaciteit van minder dan 250 ton, maakt duidelijk dat nog wat moet veranderen. De vervoerstechnieken zijn revolu tionair aan het veranderen. Het op komende container-vervoer is hier van een illustratie. Spoorwegen en beroepsgoederenvervoer over de weg kampen al enige tijd met struc turele veranderingen, die zich in de vervoerstechniek voordoen en nog voor zullen doen. Voor vele kleine schippersbedrijven is dit een harde zaak, maar daarom niet minder werkelijk. Een speciale saneringsregeling van de regering om deze kleine ondernemers het af scheid wat makkelijker te maken is gelukkig op komst. Het is van be lang, dat de betrokken departemen ten hierbij de nodige spoed betrach ten. Hoe eer deze zaak aangepakt wordt, des te beter. De regeling zal voorts minder zwak ke bedrijven de helpende hand moe ten bieden om het werk op een ge zondere basis voort te zetten. Onmondig jyjAKSIM Litwinof, vóór de oorlog Russisch, volkscommissaris van buitenlandse zaken, was een commu nist vah*net eerste uur. De motieven van dc communisten van die dagen mogen uiteenlopend zijn geweest, gemeen hadden zy hun afkeer van het tsarisme. Voor hen was het een geweldige stap vooruit de vervanging van dat be wind door de dictatuur van het volk. Materieel zyn de omstandigheden van de Russen belangryk verbeterd. Onderwys en wetenschap hebben het volk ook geestelyk onafhankelyk ge maakt. Maar één van de idealen van 50 jaar geleden geestelijke vrijheid ontberen zy nog. Litwinof zal niet vermoed hebben, dat zifn kleinzoon door dc dictator onmogeiyk gemaakt zou worden, omdat hy het waagde te stryden voor een ideaal dat zo triomfantelijk in de Russische grond- werd wordt omschreven. Het gebeuren met de ontslagen leraar Litwinof, die het opnam voor ver oordeelde schryvers, illustreert wat verhuld dreigt te raken: het wezen van het communisme. Er is in Rusland nog niet zo veel ver anderd. DEN HAAG Luitenant-generaal bd H. ter Poorten is zondag op tach tigjarige leeftijd overleden. Generaal Ter Poorten was oud-legercomman dant van het voormalige KNIL en grondlegger van de militaire lucht vaart in het vroegere Neder- landsch-Indië. Het was de wens van generaal Ter Poorten dat aan zijn heengaan geen ruchtbaarheid zou worden gegeven dan na de crematie. OPRUIMING SUPER BOUCLÉ TAPIJT 380 cm. breed van 105,- nu 69,- NYLON TAPIJT in 5 prachtige kleuren 360 cm. breed 89.- nu 71,- met zware rubber rug: 400 cm. breed 172,- nu 121,- JABO TAPIJT 380 cm. breed voor 29,- Gedurende de opruiming tapUten tegen zeer laag pasgelegd. worden de loontarief Interieurverzorging BULTHUIS BOTERMARKT 23.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1