Zwembadellende in O'geest net op tijd voorkomen Geen kernwapens naar de „niet-bezitters" BOTLEKBRAND GEEN DREIGENDE RAMP VLEET Beroemde zwemsters morgen in Katwijk Russische invitatie sss Compromis controle op niet-verspreiding Stuurman Fes schuldig aan aanvaring Schilder zag af van expositie Egyptische generaal sterft vóór zijn proces Verhaal over lsd-blinden is verzonnen Kamer bespreekt Euratom-beleid Lof voor de blussers Nu extra strenge keuring Visserij nieuws bij de Aantal inwoners Noordwijk-Zee loopt terug SCHEEPVAARTBERICHTEN NIEWE LEIDSE COURAXT 10 VRUDAG 19 JANUARI n GENEVE Het nieuwe ont- werp-verdrag tegen verspreiding van kernwapens, dat gisteren gezamenlijk door de VS en Rusland aan de ontwapenings conferentie in Genève is voorge legd, is door Amerikanen en Rus sen betiteld als een mijlpaal in het ontwapeningsoverleg. Frankrijk heeft reeds te kennen gegeven het een mooi succes te vin den, maar Parijs weigert onderteke ning, om<tet het verdrag principeel niets wijzigt aan de bestaande toe stand. Het bestaande kernwapen- evenwicht wordt, volgens Parijs, al leen bevroren. Het belangrijkste artikel van het ontwerp-verdrag betreft het toe zicht: artikel drie. Er waren twee standpunten. De Sowjetunie wilde een Internationaal controlesysteem voor alle landen zonder kernwapens onder supervisie van het internatio naal atoombureau in Wenen. West- Dultsland bleef vasthouden aan in terne controle, die reeds door Eura tom was Ingevoerd. Als compromis is nu gevonden, dat elk land de gelegenheid heeft te on derhandelen over de manier waarop het toezicht op eigen grondgebied wordt uitgevoerd. Euratom is in het ontwerp-verdrag niet genoemd, maar zal na onderhandeling met het atoom bureau In feite wel optreden als con trole-apparaat voor het gebied van de zes EEG-landen. BRONNEN De veiligheidsmaatregelen betref fen de bronnen of speciaal splijtbaar materiaal of daarbij betrokken uit rustingsstukken. Hiermee wordt de vrees van bepaalde landen (nlet- kemwapenbezittende landen, want over hen handelt het verdrag) weg genomen, dat door het houden van toezicht industriële spionage zou kunnen worden bedreven in hun atoominstallaties voor vreedzame doeleinden. Het nieuwe ontwerp-verdrag, waar- VBn in eerste instantie het belang rijke controle-artikel was opengela ten, verzoekt alle deelnemers te gaan onderhandelen over beëindiging van Inspecteur scheepvaart AMSTERDAM De inspeeteur voor de scheepvaart mr. K. de Waard heeft gisteren de Raad voor de scheepvaart geadviseerd ex-stuurman J. S. uit Delfzijl vier maanden de bevoegdheid als stuurman te ontne men. Mr. De Waard achtte S. schul dig aan de aanvaring op 17 mei van de Nederlandse kustvaarder Fes met het Spaanse vrachtschip Rosa N. II- lueca. Bij deze ramp zonk het Spaanse ■chip binnen twintig minuten en ver loren drie opvarenden het leven. Mr. De Waard adviseerde de kapitein van de Fes. E. S. uit Sappemeer, een maand zijn bevoegdheid te ontnemen. De stuurman had in de bewuste nacht wel de toplichten van een schip waargenomen, maar hij dacht dat het schip de Fes aan stuurboord iou passeren. Hij ging naar de kaar- tenkamer (de Fes voer met automa tische besturing) en enkele minuten later gebeurde de aanvaring. De kapitein was volgens de inspec teur medeschuldig, omdat hij geen uitkijk aan het dek had geplaatst, wat tegen de voorschriften is. .Bloot' mocht niet WADDINXVEEN Een expositie ran Aad de Wit (30) uit Moordrecht rindigde bij de officiële opening. Leden van de Kunststichting Wnd- iinxveen, die de tekenaar en schil ler hadden uitgenodigd, voelden rich niet bijzonder gelukkig met twee naakt-schilderijen Op hun idvies, de „blote werken" te verwij deren, pakte Ad de Wit alle ge- exposeerde stukken bijeen en ver trok. Een aantal officiële genodigden kon niet tijdig meer van de afgelas ting op de hoogte worden gesteld. Velen zagen, hoe de geprikkelde kunstenaar zijn schilderijen en teke ningen in zijn auto laadde. De ex positie zou tot en met 3 februari in de tentoonstellingsruimte van boekhandel Veldwijk aan de Kerk- weg-passage worden gehouden. De gewraakte kunstwerken waren: Eva in het paradijs en een in bloe- mentooi gestoken „hippie". Aad de Wit wil zijn werk in grotere plaat- •en vertonen en zei later, de ten toonstelling in Waddinxveen slechts •ls een „voelertje" te beschouwen. Prov. Staten van ^uid-Holland over zeehavennota DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen een speciale vergadering wijden aan het rapport, dat het Overlegorgaan Zeehavenont wikkeling zuidwest Nederland heeft opgesteld over de mogelijkheden voor zeehavens in het Deltagebied. Deze vergadering wordt gehouden op donderdag 14 maart en zal. indien nodig, worden voortgezet op vrijdag II maart. de bewapeningswedloop en over al gemene en algehele ontwapening. Tegen regionale kemwapenvrije zones bestaat geen vooroordeel. In afwijking van het vorige ontwerp, dat voor onbepaalde tijd geldig was, duurt dit verdrag 25 jaar. Opzeg ging is mogelijk in uitzonderlijke om standigheden met inachtneming van een termijn van drie maanden. Ondertekenaars moeten 180 dagen na het van kracht worden van het verdrag met de commissie voor atoom energie in Wenen, gezamenlijk of in dividueel, gaan onderhandelen over de controlemaatregelen. Een speciaal artikel is gewijd aan de levering van splijtbaar materiaal of atoominstallaties voor vreedzame doeleinden aan landen zonder atoom wapens. Men wil voorkomen, dat de economische of technische ontwikke ling of de internationale samenwer king op het gebied van vreedzame toepassing van kernenergie wordt ge hinderd. Deelnemende landen aan het ont wapeningsoverleg in Genève zijn: Engeland, Canada, de VS, Italië. I Polen, de Sowjetunie, Roemenië, I Bulgarije, Tsjechoslowakije, India, Birma, Zweden, Ethiopië, Nigeria, 1 Brazilië en Mexico. Frankrijk heeft de conferentie van het begin af ge boycot. Het ontwerp-verdrag zal na i bespreking worden voorgelegd aan de VN. CAIRO Generaal Mohammed Amin van de Egyptische luchtmacht, een van de opperofficieren die maan dag a.s. voor een revolutionaire rechtbank moeten verschijnen in ver band met een complot tegen presi dent Nasser, is gisterochtend overle den. Dit is officieel in Cairo bekend gemaakt. Generaal Amin was kort tevoren wegens een zenuwinzinking in een militair hospitaal opgenomen, nadat de publikatie van de tenlastelegging in het komende proces hem zeer had aangegrepen. Volgens de bekendma king is de generaal een natuurlijke dood gestorven, maar de oorzaak werd niet genoemd. De luchtmacht- generaal behoorde tot degenen tegen wie de openbare aanklager le venslange gevangenisstraf zou eisen. HARRISBURG/VS Na een gron- I dig onderzoek ls gebleken dat de be- I richten over de zes Amerikaanse stu denten die blind zijn geworden door in de zon te turen na het gebruik van Isd, verzonnen is door Norman P. Yo- der, een lid van de staatscommissie voor blindenzorg. Dit is gisteren door de gouverneur van Pennsylvania, Raymond Shafer, op een persconferen tie bekendgemaakt. Yoder. die zelf blind is. heeft be kend dat het verhaal volkomen uit de duim is gezogen. Het onderzoek werd gelast door de gouverneur. Onwaarschijnlijkheden in het verhaal over de blindgeworden studenten hadden geleid tot een ver hoor van Yoder. Hij is geschorst en is opgenomen in een ziekenhuis. Van ambtelijke zijde in Pennsyl vania veronderstelt men. dat Yoder diep geschokt moet zijn geweest toen hij een conferentie bijwoonde over de uitwerking van lsd en geobsedeerd werd door de mogelijke gevaren van het bedwelmende middel. Voor Concert- gebouivorkest: (Van onze kunstredactie AMSTERDAM De ook buiten zjjn land. de Sowjetunie vermaarde dirigent Kirill Kondrasjin, ls voor de eerste maal ln ons land aangeko men. Hij leidt elf concerten van het Concertgebouworkest in vjjf steden. Zaterdag 27 januari treedt hy op in Scheveningen en op 3 februari in Rotterdam. Tijdens de donderdag gehouden persconferentie deed Kondrasjin uit komen, dat de in de aanstaande tour nee uit te voeren werken goeddeels zijn voorkeeur doen blijken. (Brahms, Beethoven, Debussy, Sjostakowitsj en Sjtensjedrin). De composities van de huidige avantgardisten vinden in de Sowjetunie geen belangstelling, zei Kondrasjin, en evenmin bij hem. Kondrasjin werd in 1914 geboren. Hij begon op zesjarige leeftijd met pianolessen. Aan het Staatsconserva- torium van Moskou studeerde hij di rectie bij Chalkin. In 1936 werd hij' leider van de Kleine Opera in Le ningrad. Het belangrijkste opera-theater van Rusland, Bolsjoi kwam in 1943 onder zijn leiding te staan. In 1960 besloot Kondrasjin zich geheel te wijden aan de symfonische muziek; sedertdien is hij chef van de Staatsphilharmonie. Hij maakte tournees door verschei dene Europese landen, de Verenigd» Staten, Canada, Latijns Amerika, China en Korea Kondrasjin zei, dat „het befaamd» Concertgebouworkest bepaald eens naar Rusland moet komen". Het is, zo heeft hij op de eerste repetities al ervaren, na het ensemble van Phila delphia het tweede orkest, dat alles doet wat hij wil. Deze discipline en flexibiliteit bepaalt zijns inziens in het bijzonder de kwaliteit van het Amsterdamse orkest. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal gelegenheid krijgen een openbaar debat te houden over de situatie in de Euratom. Als basis voor deze discussie zal een rapport diehen dat komende week over deze aangelegen heid door het Europees Parlement wordt opgesteld. Dit heeft ir. A. Vredeling (soc.) gisteren meegedeeld op een perscon ferentie, waar een toelichting werd gegeven op de agenda van de komen de vergadering van het Europees Parlement. Deze bijeenkomst wordt van 22 tot 26 januari in Straatsburg gehouden. De commissie voor Energie-onder- zoek en Atoomvraagstukken heeft hierover een resolutie opgesteld, in deze resolutie wordt aangedrongen op handhaving van de associatiecon tracten van Euratom. Zoals bekend willen Frankrijk en Italië deze ver dragen opheffen. Hierdoor dreigt Eu ratom, aldus de heer Oele (soc.) die als rapporteur van deze commissie optrad, het contact met Engeland en de V.S. te verliezen. Voorts is ge vraagd om aan Euratom eigen finan ciële middelen ter beschikking te stellen. Momenteel is door moeilijk heden tussen de Euratom-partners de derde vijf-jaarlijkse begroting van Euratom nog steeds niet vastgesteld. In het Europees Parlement is hier vorige week protest tegen aangete kend. De Franse gaullisten stemden bij die gelegenheid verdeeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het vragenhalfuurtje aan het be gin van de gemeenteraadsver gadering van donderdag bracht drs. A. J. Lems (soc.) de grote brand van zaterdag en zondag in de Botlek ter sprake. Hij uitte zijn grote waardering voor hetgeen de brandweer en ook de bedrijfsbrandweren hebben gepresteerd onder bij zonder ongunstige weersom standigheden. De heer Lems vroeg, hoe de zaak zich nu werkelijk had toegedragen: uit de berichten van de pers en voor al dc radio en televisie leek het, of Rotterdam aan de rand van een grote ramp heeft gestaan. Als men berichten krijgt van verschillende woordvoerders, aldus de heer Lems, krijgt men dergelijke belichting. Hij zou die in dergelijke gevallen graag zien teruggedrongen door een officieel perscommuniqué. Bovendien merkte de heer Lems op dat op een kritiek ogenblik de brug gen over de Oude Maas open zouden zijn geweest Wethouder J. Worst gaf een over zicht van de leiten. De eerate mel ding kwam van de portier van Dow Chemical, die rook zag. Er werd on middellijk klein alarm gegeven, maar men rukte uit met meer materiaal dan bij klein alarm gebruikelijk is. Aan boord van een blusboot van de havendienst zag men de rook. de boot ging er op eigen initiatief heen. De heer Worst vertelde, hoe spoe dig dit klein alarm groot alarm werd, hoe de bedrijfsbrandweren van Pak hoed. Shell, Esso en BP samen optra den met de brandweren van Rotter dam en Spijkenisse en hoe er sprake was van een prachtige samenwer king. De heer Worst sloot zich aan bij de woorden van lof van de heer Lems met betrekking tot de mannen die in het barre weer bleven volhouden. De oorzaak, zo zei wethouder Worst, i» nog niet met zekerheid bekend. Van het ternauwernood voorkomen van een calamiteit is. aldus de heer Worst, geen sprake geweest. Ook verschillen in toepassing van de hin derwet in tot verschillende gemeen ten behorende gebieden in Botlek en Europoort zijn niet mogelijk: men heeft onderling afgesproken de bepa lingen volgens de in Rotterdam gel dende regels toe te passen. Over de berichtgeving vertelde de heer Worst, dat de commandant van de opererende brandweereenheden bevoegd is inlichtingen te geven. Dat is dan ook geschied. Ten slotte was er nog een korte discussie over de voorgeschreven afstanden, dit met betrekking tot de 70 meter van de vuurhaard verwij derde tank met arrylonitril. Wet houder G. Z. de Vos deelde mee. dat in de hinderwet als afstand wordt i genoemd 125 tot 75 meter. Na moeilijkheden in Leiden OEGSTGEEST De gisteren ge houden vergadering van de ge meenteraad stond onder leiding van wethouder M. van der Voet. Deze deelde in zijn nieuwjaarsrede mede, dat de burgemeester om ge zondheidsredenen nog steeds niet in staat is de raadsvergaderingen te presideren. HMj wenste liem na mens de raad van harte beterschap toe. De dag waarop de burge meester zijn ambt zal neerleggen nadert, en wij hopen, aldus de voorzitter, hem op 29 februari a.s. een waardig afscheid te kunnen be reiden. Besloten werd hem nu een kleine attentie in de vorm van bloemen of fruit toe te zenden. Uit de nieuwjaarsrede bleek voorts, dat er reeds enige tijd con tact is met Leiden en omliggende plaatsen (Gewest Leiden) inzake samenwerking in agglomeratie- of streekverband. Dit overleg werd in het afgelopen jaar uitgebreid. Bin nenkort ontvangen de leden van de raad een uitnodiging voor een oriënterende bespreking over dit onderwerp. De bouwactiviteit in Oegstgeest is zeer groot 533 woningen zijn nog in aanbouw. Het aantal inwo ners nam toe met 852 en bedroeg op 1 januari van dit jaar: 14.900, dus ongeveer evenveel als op 30 juni 1966, de datum van de grens wijziging. B. en W. hebben besloten de raad voor te stellen tot uitvoering van de verbreding van de De Kempenaerstraat over te gaan en de kosten daarvan uit de gewone middelen te financieren. De rijkspolitie komt nog steeds manschappen te kort. Er zijn 8 vacatures. De nieuwjaarsrede werd beant woord door de nestor van de raad, de heer N. van Weizen, die in het bijzonder de voorzitter hulde bracht voor het verrichten van al het ex tra werk tijdens de ziekte van de burgemeester. Geloofsbrief Vervolgens werd overgegaan tot onderzoek van de geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid van de raad, mevrouw B. Prins-Braam (P.v.d.A.). By de ingekomen stukken lag een brief van prof. dr C. M. J. Sicking inzake het busverkeer over de Hofdijck. De heer D. de Graaf (PvdA) merkte op, dat hij het op prijs zou stellen indien de briefschrijver in de verkeerscom- missie kon worden gehoord. De voorzitter had daartegen geen be zwaar indien de commissie zelf daarmede instemt. Een voorstel tot sanering van de straatverlichting werd aan vaard. Er moet een aanvullend krediet komen van 149.000. De heer C. Kamsteeg (P.Chr.) stel de de vraag of administratief is na te gaan hoeveel er door de jeugd wordt vernield aan straat verlichting. De voorzitter deelde mede, dat hiertoe opdracht is ge geven, ook t,a,v, andere vernie lingen. In de raad van 16 nov. '67 was toegezegd dat het tot de raad ge richte adres van de Raad van bouwondernemers opnieuw in be handeling zou komen. Er was nu een uitgebreid preadvies over het Bouwfonds Ned. Gemeenten, waar aan de Raad van bouwondernemers geen medewerking verleend wil de zien. De heer J. P. Brouwer (P.Chr.) was van mening dat het Bouw fonds een wezensvreemd element in de bouwwereld is. Als men minder draagkrachtigen aan een eigen woning wil helpen, kan dit beter via de woningbouwvereni gingen, maar dan moeten er ook meer woningwetwoningen worden gebouwd. Door de garantieverklaringen van de gemeentebesturen wordt het bouwfonds bevoordeeld, meende dr J. D. Dorgelo (WD). De voorzitter wees erop. dat voor lopig in Oegstgeest geen grond te koop is. Dat is pas het geval wan neer we over het Oegstgeester ka naal gaan. Het is niet de bedoeling het Bouwfonds in Oegstgeest bui ten de deur te zetten, omdat naai de mening van B. en W. het niet bevoorrecht is ten opzichte van andere bouwondernemers. Vijver Eindelijk is dan de zaak over het uitdiepen van de vyver in het bos van Wijckerslooth tot een oplos sing gekomen. Er zijn een brand weernota en intern beraad nodig geweest om aan te tonen dat deze vijver beslist voor de brandbevei liging nodig is. Er werd aan Duin zicht een bedrag toegezegd van 3.000 als bijdrage in de kosten van uitdieping. Dit geschiedt voor éénmaal. In het vervolg zal Duin zicht de vyver voortdurend ten genoege van de gemeente moeten schoonhouden. Daarmee was de heer C. J. La- gas (PvdA) het niet eens. Hij meende dat de gemeente ieder jaar j moest bijdragen. Uit het contact met Duinzicht was gebleken, dat men daar te vreden is over de getroffen rege ling. De heer Lagas bleef tegen, doch het voorstel werd door de raad aanvaard. Over de voorzieningen voor het in aanbouw zijnde zwembad ont stond een lange discussie ,in be weging gezet door de heer Kam steeg, die wees op de enorme strop die Leiden heeft bij de vernieuwing van het buizenstelsel. De voorzit ter deelde mede dat onmiddellijk na het bekendworden van de Leid- se misère men een rapport had ge vraagd van TNO, dat vernietigend was. Ook Oegstgeest zou voor de zelfde moeilijkheden komen. Er zijn toen allerlei maatregelen ge nomen, o.a. zullen alle hulpstukken worden gekeurd (KIWA). Besloten werd over te gaan tot opdracht van de bouw van een- restauratieruimte, kosten 65.000, tot verlichting van het wedstrijd- bad en tot betegeling van de vloer van het wedstrijdbad. Samen 38.000. Deze uitgaven zijn moge lijk omdat de uiteindelijke kosten beneden de raming blijven. Later zal worden beslist of er een kleed accommodatie kan komen voor de polosport en of de andere baden zullen worden betegeld. De voorgestelde herstelwerk zaamheden aan raadhuis en maga zijn aan de Poelgeesterweg zul len binnenkort worden uitgevoerd. Aan de Wilbert-Drummers werd een bedrag van 1250 toegekend als bijdrage in de kosten van uit breiding van de Ijand. Hoewel de voorzitter meende dat het volgende agendapunt een ha- merpunt zou zijn, nl. de salaris maatregelen voor het gemeenteper- soneel, werd nog langdurig gepraat over het vraagstuk van de loon ontwikkeling. De heer Kamsteeg informeerde naar de lange duur van het ge reedkomen van het gymnastieklo kaal aan de Apollolaan. De voor zitter deelde mee dat het lokaal begin februari in gebruik wordt genomen. Tot mevrouw Gouver neur (KVP) zei hij, dat met de verenigingen overleg wordt ge pleegd over het gebruik van de zaal. De heer Aldershoff informeerde naar eventuele verbetering van de toegang tot de ijsbaan. Hieraan zal niet zoveel meer gebeuren, aldus de voorzitter, omdat er een plan is voor de aanleg van een nieuwe baan in de Grunerie. De heer Temmink wilde weten waarom de verkeerslichten bij de Leidse Buurt op zondagmiddag niet altijd werken. Zal worden nage gaan bij de politie, aldus de voor zitter. Hierna ging de raad in besloten zitting voor geruime tijd. Na ope ning werd medegedeeld, dat op voorstel van de heren Stapel en Aldershoff was besloten het op 8 juni genomen raadsbesluit inzake de benoeming van twee raadsleden in het bestuur van 'Hofwijck' voor maximaal een jaar, te verdagen. Ten slotte werd aan de raad voor gesteld om 3.000 beschikbaar te stellen voor de ontvangst van de nieuwe burgemeester. Lang na het middernachtelijk uur werd deze vergadering geslo ten. IJMUIDEX De schepen bij de P-boeien konden eindelijk achter el kaar in actie blijven en dat leverde aantrekkelijke resultaten op. Sommige vaartuigen brachten het tot trekken van soms tachtig kilo tong. Daarbij ving men een paar manden andere vis, in hoofdzaak schol. Dichter onder de kust viel minder te halen. Slechts enkele eenheden konden een lonende hoeveelheid kleine gul boven water halen. De treiters in de Noord noteer den door elkaar genomen trekken van 45 manden hoops. De schepen die in de buurt van 61 NB zaten, moesten het voornamelijk hebben van kleine zwarte koolvis, de vaartuigen in de omgeving van 59 NB moesten hun maal voor een belangrijk gedeelte doen met schelvis. WAT ER WAS Aan de IJmuider markt verschenen 9 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 980 kisten vis. waarvan 75 kisten schelvis. 35 kisten wijting. 205 kisten gul en kabeljauw, 410 kisten gekochte haring, 5 kisten ma kreel, 165 kisten schol, 10 kisten tar bot, 65 kisten diversen. 25 stuks stijve kabeljauw en 5500 kilo tong. Verder waren er 21 kleine kisten schelvis, 127 kleine kisten wijting en 750 kleine kisten gekochte haring. TONG De belangstelling voor de kleinere tongsoorten vertqonde een stijgende lijn. Ditmaal was de hoogste koers met f 7.67 voor de slips. De tong 1 bleef daar 12 cent onder. Hieraan kon den de grote en de grootmiddel niet tippen. Eerstgenoemde soort zakte na een inzet van f4.27 naar f3.97 de grootmiddel schommelde tussen f4.32 en f 3.90. SCHOL Bij de schol viel in de eerste ronde de grote interesse voor de tweetjes op. Hiervoor betaalde men f 65. Later moest men twintig gulden prijsgeven. De kleinmiddel en de schol gingen met een notering van zestig gulden uitstekend van start doch weldra trad een inzinking in. Op de laatste afslag kon men ook voor f 32 terecht. Op deze koers sloot ook de grote schol. Deze soort was op f37 niet best be gonnen. HARING De Ierse haring leverde bij de - eerste rondgang een hoogste koers van f32.40 op. Later was het voor een tientje minder mogelijk aan zijn trek ken te komen. De makreel haalde een voortdurende notering van bijna veer tig gulden. De schelvis was minder in trek dan op de voorgaande dagen. Voor de braad had men niet meer over dan £39. De grootmiddel haalde maar een gulden meer. WIJTING De gestripte wijting stond er met een notering van f 42 tot f 31 weer goed op. Dat kan niet worden gezegd van de kleine gul, die na een start van £42 later dicht bij het minimum kwam. Men bleef daar tenslotte drie gulden boven. Dat betekende bijna weer wat werk voor de kattencentra- le. KABELJAUW De grote kabeljauw zakte na een redelijke inzet van f 128 weg tot f 88 de middel soort zat tussen f 102 en f 98. De grote zwarte koolvis werd met een constante notering van f 120 op redelijke wijze betaald. VANDAAG AAN DE MARKT Aan de IJmuider markt meldden zich vandaag onder meer de KW 153 Francina met 265 kisten, de VL 121 Willem met 3000 kilo tong, 500 kilo tarbot en 110 kisten schol, de IJM 206 Wiron 7 met 100 kisten wijting en gul en de KW 170 Annie Hillina met 20 kisten. Laatstgenoemd vaartuig had er een experimente reis naar het Skager- rak opzitten die blijkens de povere vangst op een mislukking is uitgelo- .pen. PENSIOEN De heer L. v.d. Gaag, die in IJmui- den de standplaats beheert van de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visserij, zal 1 februari deze functie neerleggen. Hij is dan 65 jaar en dat betekent in ambtelijke kringen met pensioen gaan. Vrijdagmiddag 26 januari zal men de heer v.d. Gaag tussen 4 en 6 uur een afscheidshand kunnen drukken in de bovenzaal van Royal aan de Ken- nemerlaan te IJmuiden. De heer v.d. Gaag was voornamelijk belast met de controle op de naleving van de voorzchriften betreffende de maaswijdte van het vistuig. Dat was geen gemakkelijke taak. maar toch wist de heer v.d. Gaag in de meeste gevallen op goede voet te blijven met de vissers. De aanvankelijke meetapparatuur was niet altijd waterdicht. De heer v.d. Gaag ontwierp daarom zelf een instrumentje dat in de praktijk heel wat nauwkeuriger bleek te werken. De heer v.d. Gaag heeft nog meer uitvindingen op z'n naam staan. Enke le jaren geleden bedacht hij een appa ratuur voor het mechanisch lossen van de grotere vissersschepen. Dit experiment trok alom de aan dacht maar door allerlei, buiten de macht van de heer v.d. Gaag liggende invloeden, is het bij proefnemingen gebleven. SCHEVENINGEN In Scheveningen was niet veel te beleven. De toegestroomde handelaren hadden met een aanvoer van 160 kisten kleine gul niet veel keus. „Ome JanChoufo SO jaar getrouwd NOORDWIJK Op 20 jam is het vijftig jaar geleden dat Joh* nes Choufour en Elisabeth Groot* boer in de huwelijksboot stapten, boer in de huwelijksboot stapten, gaan dit gouden feest met hun dot ter, schoonzoon en drie klein kin ren blij en dankbaar vieren. De bruidegom is een markante guur in de Noordwijkse gemet schap; in het plaatselijk verenigin leven heeft hij zich grote verdi* sten verworven. Ieder kent hem „ome Jan" en als zodanig is hy voorzitter van de gymnastiék- sportvereniging DOS, en wat gedaan heeft als animator van h actie-comité Crescendo" om de k pel aan nieuwe uniformen te helpt zal ieder zioh nog wel herinner* Achter deze aktiiviteiten heeft bruidegom nog steeds geen punt g zet Integendeel, 'hij is vrijwel get avond thuis. Trouw is hy bij dit alles bijg staan door de bruid, die het bove dien tot voor enkele jaren nog dn had in de zaak. Beiden mogen zit in een goede gezondheid verheug* Op 24 januari van half vijf tot z uur zal in rest. De Boer in de Hoof straat een receptie worden gehot den. NOORDWIJK Het aantal fa woners is in 1967 toegenomen m 114 van 20.563 tot 20.677. Noon wijk-Binnen groeide met 111 inwo ners van 10.052 tot 10.163, maar i Noordwijk aan Zee nam het aanti inwoners met 109 af, van 7516 t« 7407. Dat er toch een totale groei va 114 is, wordt voornamelijk verooi zaakt door de toeneming van ht aantal bewoners van de Van de Ber^ stichting: van 1724 ot 1834. NOORDWIJK De schietvereni ging Blijf voor 't Land organiseerd schietwedstrijden, waarbij de vol gende schutters met de buks win naar werden van een wisselme daille: le klas N W Caspers 48 pun ten (buiten mededinging); 2e kla H Hoogstraten 48 pt, 3e klas A Beelen 42 pt. In de KSO-comp. waren de uitsla gen: le kl. J Wassing 58, 2e kl. II v Beelen 58; In de le klas behaal den J. Wassing en C. Tissing bei den 58 pt.. maar door een beter ge plaatst laagste schot werd J. Was sing winnaar. In de 2e kl. waren he D v Beelen en W v d Wilk, die eei gelijk aantal punten behaladen. He laagste schot van D v Beelen bleek beter. Gloeiende middenstem NOORDWIJKERHOUT li groei van Noordwijkerhout ten zu den van de dorpskom en met nam» in de buurtschap Viotor heeft de be hoefte doen ontstaan aan uitbreiding] van de winkelstand. Deze mid.| denstandszaken zijn gedacht ls de Kerkstraat en dit was voor het bijna 80 jaar bestaande schildersl drijf van de fa. Peters, gevestigd de Kerkstraat 58, aanleiding om dit bedrijf op te nemen een zaak verf, glas, behang, kleine ijzerwart en gereedschappen. De winkel is gisteravond met ero-l ge feestelijkheid geopend. Snert voor Noordwijkerhoul NOORDWIJKERHOUT Weer gaat de tafeltennisvereniging Noord wijkerhout Strijdt Steeds Sportief zaterdag 20 januari van 9 tot 1 uur snert verkopen in de bebouw de kom. Met een viertal auto's zal ieder huis worden bezocht. Evenali voorgaande jaren staat N.S.S.S. er voor in dat de snert van uitsteken de kwaliteit zal zijn. Contante wisselkoersen AMSTERDAM, 18 januari Con tante prijzen. Londen 8.68%8.69, New York 3.60,'.—3.60H, Montreal 3.31%- 3.31%. Parijs 73.17—73.22, Brussel 7.25 >z—7.26. Frankfort 89.99—90.04 Stockholm 69.84%—69.89%, Zurich 82.93%—82.98%. Milaan 57.68%—57.73%, Kopenhagen 48.33%48.38%, Oslo 50.44—50.49, Wenen 13.92%—13.93%, Lissabon 12.63%—12.64-?i. KATWIJK Morgen reist een aantal beroemde zwemsters naar Katwijk, o.a.: Corrie Schimmel, Tineke Lagerberg, Lenie de Nijs en Dicky van Ekris, allen oud-we reldrecord h oudster s Zij komen uit op de honderd me ter vrije slag bij de officiële ope ning van het nieuwe zwembad, die om drie uur door burgemeester Ver meulen wordt verricht. Alamak 18 O Mombasa Ameland 18 NW Azoren Amerskcrk 19 Nacala verw Arneb 18 pass Madeira nr New Yorlc Acila IS nr Belem Ablda 18 Manilla verw Acteon 18 Llmhamn Atys 16 Bombay Bernard John 18 WNW Brest Bovenkerk 18 O Pt Mozam bique Caltex Nederland 18 ZW O- porto Charis IS NNO Flores Cartago 18 Golf Ito nr New New York Cinulla 18 Stanlow nr Barton Dlloma 18 ZW Colombo Daphne 18 ZO Dar es Salaam Dallla 27 Taranto verw Diadema 17 pass Kaapstad nr Perzische Golf Gaastcrkerk 18 Z Abidjan Hoogkerk 19 Lagos verw Katelysia 18 WNW St Helena Karatla 18 NW Muscat Korenia 19 Singapore verw Koudekerk 18 Z Ceylon Kalydon 17 Saigon verw Kara 21 Panamakanaai verw Kelletia 17 Thameshaven Kermia 16 Bukom verw Khasiella 16 Stanlow Kossmatella 23 Lavera verw Krebsia 24 Curacao verw Kyiix 15 Cardon Lelykerk 18 Doha Loosdrecht 18 Z Dakar Mentor 18 ZWZ Land's End Merseylloyd 18 Bremerhaven Munttoren 18 Tondjonguban verw Ncderrijn 18 ZO Mauritius Niso 30 Kaapstad verw Oostkerk 18 ZZO Mauritius Ouwerkerk 18 Bremen verw Overijssel 18 Marseille Prinses Margriet 18 ZW Bou logne Servaaskerk 18 ZZO Monro via Stad Den Haag 18 ZZW Kp Flnistene Stentor 18 Rnodos Sumatra 18 ONO Hongkong Scheldelloyd 18 Penang nr Barcelona Schielloyd 18 NW Kaapstad Slmonskerk 18 pass Kp Blanc nr Kaapstad Slnoutskerk 18 Bremerhaven Socrates 18 ZW Land's End Streefkerk 18 W Mossamedes Triton 18 ZO Tongue Telamon 18 ZZW Oucssant l trecht 18 NO Colombo Vivlpara 16 Rouaan Westcrkerk 18 W Kp Fi- Westropa 18 ZW Ouessant Zonnekerk 18 ZW Freetown Zulderkerk 18 Kaapstad verw Zarla 18 Amuay baal Aan de honderd meter rugslag en honderd meter schoolslag wordt door plaatselijke coryfeeën deelge nomen. Verder staan, zoals we al eerder meldden, op 't programma het op treden van de kunstzwemgroep Ad miraal de Ruyter uit Amsterdam die een Europese kampioene in haar midden heeft, een demonstratie van de Katwijkse reddingsbrigade en een waterpolowedstrijd tussen de LZC-jeugd en de Bodegraven-jeugd. Na de openingsrede door de bur gemeester zal het woord worden gevoerd door mr. J. A. C. Bieren broodspot, president-commissaris van de Sportfondsenbadorganisa- tie, en door dokter J. Bergman voor zitter van de raad van beheer. De openingsmiddag wordt afge rond met een- receptie in het zwem badgebouw. NOORDWIJK De klaverjasver- eniging Nooitgedacht speelde in OnJ Gebouw een competitiewedstrijd. De uitslag luidde: J v d Niet 5726 p., Chr Borst 5549, W J Kruyver 5227, M Hoek Hzn 5115. L v Beelen 5088, J Passchier 5059, J Vlieland 5033, D Vink 5018, P Rolvers 4991, H Mourits 4990.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 10