Britse militaire rol de wereld uitgespeeld NIET DWINGEN TOT BEDELEN Commentaar Hoge Amerikaanse functionarissen in Guatemala vermoord Bronchïletten Overleg ambtenaren goed geweest' is ROND 1971 GEEN BASES MEER BUITEN EUROPA MEDICIJNEN VOORTAAN ZELF BETALEN Mm Indonesische ambassadeur: r Studentenrel in Leuven Grote schade door overstromingen in Zuid-Dnitsland Wethouders boos op eigen fractie PEN protesteert tegen proces \RI WOENSDAG 17 JANUARI 1968 (vervolg van pagina 1 LONDEN De belangrijkste bezuinigingsmaatregelen die pre mier Wilson gisteren in het Britse Lagerhuis aankondigde, zijn: Generaal-majoor Taswin Almanïk Natadtningrat, de nieuwe Indonesische 1 ambassadeur in ons land, bij aankomst op Schiphol met vrouw en zoontje Pryagung Djaja Irawan. Van onze speciale verslaggever) i AMSTERDAM Gen er a al- pa j oor Taswin Almanik Nata- ningrat kwalificeerde zich istermiddag op Schiphol als „de [erste Indonesische militaire am- issadeur in Nederland". De liplomaat, die op grootse wijze or leden van de Indonesische hbassade in Den Haag werd in- BRUSSEL Enige honderden, laamse studenten hebben- gistermid- ig te Leuven meubilair uit de uni- Irsiteitsgebouwen gesleept en op de ide markt in brand gestoken. De {togers vernielden ook de kantoren in de vice-rectoren van zowel de ederlandse als de Franse a'deling. De studenten wilden met d"ze de monstratie kracht bijzetten aan hun Sen dat de franstalige afdelingen in de universiteit worden nverge- jaatst naar Wallonië. Zij waren ook frontrust door publikatie van plan- In voor uitbreiding van de fransta- ?e afdeling. Politie en rijkswacht werden inge- it om het oproer te bedwingen. Pas i een oproep van de pro-rec*or van Vlaamse afdeling gingen de ruim 10 betogende studenten uiteen- 's Avonds laaide de onrust weer j>. De rijkswacht zette waterkanon- ën in. Er werden 150 studenten aan- ehouden. Overs trom i n gen Zuid-Duitsland .HAMBURG tbben gisteren i usachtige schade aangericht. In de Nederbeierse Donau-stad llshofen konden vele mensen echts door een overhaaste vlucht t hun woningen hun leven redden, ok een deel van Passau werd 'erstroomd. nadat de Donau door ca. 20 km lange ijsbarrière bui- n zijn oevers was getreden. In min- sr dan een uur stonden het stad- uisplein en de omliggende straten nder water. Talrijke auto's werden door het drijfijs zwaar beschadigd. Pas in de loop van de avond kon en de angstige inwoners van de wee steden herademen, toen het wa- ir geleidelijk begon te zakken. De chade is nog niet te overzien. gehaald, sprak de pers in een korte verklaring toe, nadat hij met een straalvliegtuig van de Garoeda op het vliegveld Schip hol was gearriveerd. „De topleider van de Nieuwe Orde. generaal Soeharto", zo zei hij, „heeft me een taak opgedragen. Ik zal deze Nieuwe Orde naar mijn beste weten vertegenwoordigen, en aan u allen introduceren in de beste zin des woords" De kleine. 45-jarige generaal, die z'n Nederlands met Engels doorspek te, vertelde dat het nieuwe regime doende is de democratie te herstellen, „die in het verleden door de Oude Orde onder leiding van ir. Soekarno gederailleerd was". In de realisatie van deze democra tie zag het leger wel de absolute be hoefte in hechte samenwerking met non-militaire groepen als gelijke partners. „Ons hoofdstreven is de lotsverbe tering van ons volk", zo stelde gene raal Taswin, die namens het ministe rie van buitenlandse zaken door de sous-chef directie kabinet en proto col, mr. D. J. M. van Thiel Coovels, werd verwelkomd. „In korte tijd zul len er drastische maatregelen geno men moeten worden in de richting van economische verbeteringen en ook tegen allerlei dwalingen.7 De nieuwe Indonesische ambassa deur deed vervolgens een drama tische oproep om hulp. Zijn land had de steun van het buitenland nodig, ook van Nederland. „Wij vragen al leen begrip, opdat we niet gedwon gen worden tot bedelen." In Nederland hoopte de generaal de goede betrekkingen, die reeds met Indonesië bestaan, op te voeren, zo mede de samenwerking op velerlei terreinen te bevorderen. Op het ge bied van investeringen, gezamenlijke ondernemingen en de scheepvaart, zou verdere economische en tech nische hulp beide landen voordeel kunnen brengen. Bezoek Soeharto Gevraagd naar een bevestiging van het gerucht dat generaal Soeharto binnenkort een officieel staatsbezoek aan Nederland zal brengen, ant woordde de nieuwe ambassadeur dat de waarnemende president van Indo nesië inderdaad een bezoek aan Eu- ropa, de Verenigde Staten en Japan j op z'n programma heeft staan. Het i stond overigens nog niet vast of hij i Nederland in zijn reisplan zou be- j trekken, maar generaal Taswin zou alle moeite doen hem zover te bren gen. In verminderde mate was er in In- donesië nog sprake van een reëel communistisch gevaar. Het nieuwe regime zou ten aanzien van onder mijnende krachten echter steeds op i z'n hoede moeten blijven. Terugtrekking van de Britse troe pen uit de Perzische Golf. Maleisië en Singapore tegen 1971 m plaats van 1975; de strijdkrachten in Hong Kong blijven gehandhaafd. Besparing: 2 miljard gulden; annulering van de order voor vijftig F-lll jachtbommenwerpers in de VS; medicijnen zullen voortaan moe ten worden betaald. Ze werden tot nu toe gratis verstrekt door de Brit se nationale gezondheidsdienst; de leerlingen van de middelbare staatsscholen krijgen met ingang van september niet langer dagelijks gra tis melk; het plan tot verhoging van de leerplichtige leeftijd van 15 tot 16 jaar wordt uitgesteld tot 1973; er zullen minder particuliere hui zen worden gebouwd en ook zal op de wegenaanleg drastisch worden be snoeid. TWEEDE RANG Engelands rol als wereldmacht op defensiegebied schijnt nu te zijn uit gespeeld. Aan de andere kant ziet menwerpers in het midden van de jaren zeventig verouderd zijn, zal Engeland geen strategische atoom- aanvalsmacht meer hebben. Op de wisselmarkt in New York reageerde het pond Sterling slechts weinig, maar volgens de handelaren kunnen de Britse maatschappijen het vertrouwen in het pond gedeeltelijk herstellen. UTRECHT De twee KVP-wet- houders Vergeer en Van Ko- ningsbruggen hebben zich gister avond bij de begrotingsbehandeling gedistantieerd van de opmerkingen van de fractievoorzitter van de KVP, de heer Hoovers, over het financiële beleid. De heer Reavers pleitte voor een grotere verantwoordelijkheid van de gemeenten ten aanzien van de finan ciën. i De wethouders hadden bezwaren het besluit om de troepen tegen inhoud en toon van dit betoog, terag te trekken uit diverse delen evenals de andere fracties, van de wereld als een bewijs dat En- gebad werteüjk aansluiting bij Gröf geschut En ropa zoekt. .Afgezien van de overblijvende af hankelijke gebiedsdelen en enkele noodzakelijke uitzonderingen, zullen wij tegen 1971 geen militaire bases buiten Europa en de Middellandse Zee meer hebben", aldus premier Wilson. Het gaat in totaal om zo'n veertigduizend militairen een tien de van de totale Britse strijdmacht. Allen zullen over drie jaar werk en huisvesting in Engeland moeten, vin den. NOG MEER De nieuwe herziening van inkom sten en uitgaven maakt volgens de premier nog maar een deel uit van het doorlopende proces dat het finan ciële en economische beleid in Enge land de komende twee jaar zal be heersen. Maatregelen met een zuiver financieel karakter kunnen op zich zelf het vraagstuk van de Britse be talingsbalans niet oplossen. In de komende tien jaar zal Enge land meer dan twee miljard gulden aan dollaruitgaven besparen. Voor het annuleren van de vlieg tuigorder zal Engeland een grote schadevergoeding moeten betalen. Als de Victor- en Vulcan-bom- De wethouder van financien, dr. J. de Nooij (a.r.) nam het de heer Hoo vers kwalijk dat hij zijn visie niet naar voren had gebracht bij de schriftelijke voorbereiding van de begroting. Hij wilde niet denken aan een on verhoedse aanval op B. en W„ wel had hij grof gefcehut ontdekt waar mee in Den Haag het financieel be leid van Utrecht in een kwaad dag licht zou kunnen worden gesteld. Hij verweet de heer Roevers gebrek aan inzicht in de praktijk van de finan ciële verhoudingswet Met gebogen hoofd wachten de mensen van Gibellina op vervoer om hun totaal verwoeste bergdorp te verlaten. De Sicilianen zijn de wan hoop nabij. Veel van hun familieleden zijn dood, hun bezit hebben zij verloren. Hoestdrank in tabletvorm.95ct LONDEN De internationale schrijversorganisatie, Pen, heeft gisteren in een telegram aan de eerste-secretaris van de Vereniging van schrijvers in de Sowjetunie krachtig geprotesteerd tegen het pro ces en de veroordeling, vorige week, van vier Russische intellectuelen. Het regeringsblad Izwestia heeft de vier schrijvers met scheldwoorden overladen en verklaard dat zij de zware straffen, die hen zijn opgelegd, wel degelijk hebben verdiend. Vermist wordt de 17-jarige Mannie Tolij uit Raalte. geboren 17 mei 1950. Signalement: 1,78 m lang, flink postuur, zwartbruin lang haar, brui ne ogen. Gekleed in lange, groene jagersjas, rose jurk, zwarte bont- laarsjes. Inlichtingen bij de Rijks politie in Raalte, 05720 1446 of bij de plaatselijke politie. GUATEMALA CITY Het hoofd van de Amerikaanse mi litaire groep in Guatemala, John Weber, en de Ameri kaanse marine-attaché Ernest Monroe zijn gisteren door on bekenden in Guatemala City vermoord. Twee Amerikaanse functionarissen, Harry Greene en John Foster, wer- j den bij dezelfde aanval ernstig ge- wond. De aanslag werd gepleegd in de Laan van Amerika's in het zuide lijke deel van de stad. De vier Amerikaanse functionaris sen waren op weg naar huis toen volgens een ooggetuige een snel rij dende auto van Amerikaanse makelij de auto van de Amerikanen naderde. Enkele salvo's uit machinegeweren werden op de wagen van de Ameri kanen afgevuurd, die van de "weg af reed. Hoewel de beweegredenen voor de aanslag nog niet bekend zijn, leg gen velen verband tussen deze aanslag en soortgelijke aanvallen van com munistische verzetslieden in afgelo pen jaren. Voor de moord op de Amerikanen zijn nog twee aanslagen gepleegd. Dr. Alejandro Silva, die kandidaat heeft gestaan voor het burgemeesterschap van Guatemala City en zijn chauf feur zijn bij een van deze aanslagen om het leven gekomen. Bij de tweede aanslag werden dr. Emmanuel Villacorta Vielmann een vooraanstaand lid van de anti-com munistische bevrijüingsbeweging en zijn 12-jarige zoon Manoio gewond. President Mendez heeft voor een maand de staat van alarm afgekon digd. Alle politieke activiteit is ver boden. Engeland TENGEL AND heeff na de Tweede -k Wereldoorlog boven zijn stand geleefd. Het trachtte vergeefs, mee te blijven tellen in de rij der wcreldmogendhe- den. Ook na de Suez-erisis van 1956 wilde het (toen nog onder Conserva tieve leiding) deze rol öiet opgeven. Kort na de oorlog stond de houding van Engeland snelle eenwording van Europa in de weg. Ook bij de oprich ting van de EEG (Europése econo mische gemeenschap) liet het ver. stek gaan, omdat het aich niet als Europese mogendheid wilde beschou wen. Pas in 1962 was Engeland zojver, dat het in eigen belang aansluiting bij het Europa van de Zes zocht. Het zou echter nog enkele jaren,duren, vóórdat ook de Britse socialisten wil den inzien dat de toekomst van En geland in Europa ligt. Intussen ech ter was Engeland sterk achterop, ge raakt. Sinds de socialisten in oktober 1964 het bewind overnamen heeft premier Wilson getracht de „Engelse ziekte** te bestrijden. Genezing bleef echter uit, mede als gevolg van de weige ring van Frankrijk, Engeland toe te laten tot de Europese gemeenschap, Wilson moest ten slotte van paarde- middelen gebruik maken om de zie ke economie er weer bovenop te hel pen. Devaluatie van het pond ster ling is nu gevolgd door de zwaarste bezuinigingsmaatregelen, die Enge land tot dusver gekend heeft. Moge lijk kunnen nog verdere bezuinigin gen niet uitblijven. De stap van Wilson markeert het einde van Engeland als wereldmo- gendheid. Het is sneller gekomen dan de meeste Britten hadden ver wacht. Nóg pijnlijker is deze erva ring, nu ook enorme besparingen zijn gepland op het gebied van de sociale voorzieningen en het onderwijs. De Britten moeten leren de tering naar de nering te zetten en hun ne ring, waar maar mogelijk, aan de man te brengen. Dat betekent opof feringen op het gebied van de loon politiek, zonder welke de ingrijpende maatregelen van Wilson tot misluk ken gedoemd zijn. Nodig is hervorming van de Britse samenleving en een andere mentali teit. *De ervaring heeft geleerd, dat de Britten in tijden van tegenspoed tot grote dingen in staat zijn. Zij hebben nu gelegenheid te bewijzen, dat dit geen holle frase is. AMSTERDAM de 20-jarige brom fietser F. Brink werd gisteren in Amsterdam door een auto aangere den en gedood. Omdat ik ieder jaar weer voor hem bezwijk, ook al protesteert mijn verstand zolang mogelijk, liet ik me nu maar direct verleiden de mimosa te kopen, die de man - met - de - mand - op - de - hoek - van - de - straat aanbood. Het nare van die mimosa is, dat de lentedonzig- heid zo snel verschrompelt tot dor heid. Daarom wil ik die mimosa he lemaal niet hebben, maar het lopen met die pluizige weelde is zo op wekkend. Dus liep ik er mee. Maar eens zou ik toch thuiskomen en dan kwam prompt die teleurstelling. Tk werd slim. Een tikkeltje gemeen slim. Ging ik niet door de straat van een kennisje en zou die het niet leuk vinden, zo'n attentie? Zelfs a) duurde de vreugde maar kort. ze zou de goede bedoeling waarderen Zo is ze wel. Altijd het gopde voor met alle mensen. Ze heeft het daar druk mee. te meer daar ze heel verstandig is en vaste principes heeft. Gaat elke vrije zaterdagmorgen een paar adresjes af voor „handreikingen". Letterlijk. Een van haar principes is bijvoorbeeld: „Oude mensen nemen vaak teveel risico's. Klimmen bij voorbeeld op stoelen om in een hoge kast te komen of om de ramen te lappen. Hoogst gevaarlijk. Nu weten ze dat ik 's zaterdags kom en die klusjes voor ze opknap. En dat ik het direct merk als ze toch iets ge vaarlijks hebben gedaan". Zo iemand mag je ook wel eens iets vriendelijks doen. Ik belde aan. Geen gehoor. Nu ja. de sleutel ligt altijd op een vast plaatsje, omdat ze nogal eens weg is. Even binnen wippen, bloe metjes met briefje achterlaten? Vooruit maar. Sleutel in het slot, deur open. Een vaag geluid drong tot me door. .Jk ben het", riep ik. Gesmoord klonk het terug: „Voorzichtig, niet binnen komen. Ga door de deur van de achterkamer Mimosa Dus wel binnen komen. Via de achterkamer kon je door een deur met vele kleine ruitjes in de voorkamer. Maar die deur was dicht, door de ruitjes zag ik haar... geklemd in iets wat een stoel geweest moest zijn, in één hand hield ze een verfkwast, de bijbehorende pot dreef in een witte vlakte op het kleed... „Doe die deur open", riep ik. „Ik kan niet omhoog, sla maar een ruitje in en draai de deur dan open, de knip zit bij het derde ruitje van boven." Met de hak van mijn schoen klet terde ik het ruitje in. Met wat wrikken en trekken kon ze uit de puinhoop omhoog klaute ren. Ze bleek nog heel te z'jn, wat ons zo verheugde, dat we de ravage nauwelijks achtten. Hoe het gekomen was? Ach, ze had even de deurlijst een tikkeltje verf willen geven, een le lijk plekje wegwerken. Kon er net bij, maar om het gemakkelijker te maken had ze een stoel gegrepen. Bij de eerste streek was het ge beurd. Zitting uit het frame en zij erin. Klem vast- Met lepels hebben we het tapijt afgeschept, met terpentine geboend en gedept en. hulde aan de synthe tische verf, alles verdween. „Ik durf het niemand te vertel len". zuchtte ze. „Jij houdt ook je mond, hoor." Ik heb haar overtuigd, dat dit verhaal tot leringe ende vermaak van velen kan dienen. „Nou goed dan, maar vprtel nu eens, kwam jij zomaar toevallig langs?" „Ik kwam", zei ik. en moest me zwaar herinneren wat ik met de mi mosa had gedaan. Toen snelde ik naar de achterkamer, daar lag de vergane glorie... „Ik kwam dit brengen, maar het is wat misgelopen..." De bolletjes drensden grauwig in het groen, geen lieflijkheid meer aan. En zij maar geestdriftig roepen, dat het zo'n lief idee was geweest... Beernink en Van Veen lichten toe (Van onze parlementsred&ctie) DEN HAAG De regering wil bij haar loonbeleid voor de ambtenaren niet het overleg in het bedrijfsleven doorkruisen. Zij wenst een voorzichtig beleid te voeren dat geen magneetwer king heeft. Het voorstel van de ambtenarenbonden om een ver hoging van 285plus 2 toe te kennen zou voor het bedrijfs leven neerkomen op een loon stijging van 6 De regering acht daarom een loonsverhoging voor ambtenaren over 1968 van 2 pet. met nacalculatie een juist uitgangspunt. Dit heeft de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen meegedeeld in een toelichting op de gisteren verschenen nota aan de Tweede Kamer, waarin minister Beernink en mr. Van Veen nadere inlichtingen geven over de gesprek ken die zijn gevoerd met de Centrale Commissie voor Overleg in Ambtena renzaken. Minister Beernink herinnerde er aan dat nog geen definitieve maatre gelen genomen zijn. Met name in een onlangs verschenen circulaire aan de gemeentebesturen is slechts sprake van voornemens. De bewindsman zei er begrip voor te hebben dat de rege ringsvoorstellen soms tot emotionele uitlatingen geleid hebben bij de be trokkenen. Hij beklemtoonde dat het hier om kabinetsbeleid gaat en zei te hopen op een zakelijk overleg over deze materie. Weinig speelruimte Staatssecretaris Van Veen noemde het overleg met de ambtenarenbon den „goed", temeer als men bedenkt dat gesproken moest worden op za kelijke basis met weinig speelruimte. Mr. Van Veen wees er op dat de regering in het kader van haar algemeen bezuinigingsstreven is nagegaan of met handhaving van de rechtspositie der ambtenaren niet be paalde elementen verdwijnen konden die eigenlijk hun tijd hebben gehad. De regering acht het moment geko men om niet meer te motiveren verschillen in de kindertoeslagrege ling en de kinderbijslagregeling voor het bedrijfsleven af te bouwen. De kindertoeslag voor het eerste en tweede kind zal worden bevroren zo dra het maximum is bereikt. Dit maximum is door circa 80 pet. van de kindertoelage genietende ambtenaren nog niet bereikt. Zoals bekend hebben de ambtena renbonden kritiek uitgeoefend op het feit dat deze afbouw niet is begonnen in 1963 bij invoering van de Algeme ne Kinderbijslagwet. De staatssecre taris zei gisteren niet te weten waar om deze kwestie in 1963 is blijven liggen. Geen der betrokken partijen heeft het toendertijd naar voren ge bracht. Reiskosten Over de verhoging van de drempel voor reiskostenvergoeding van 16 tot 20,- per maand merkt de nota op dat de regering meent dat aan het uitgangspunt dat deze uitkering een tijdelijk karakter dient te hebben in afwachting van verhuizing moet worden vastgehouden. Voorts acht men de verhoging redelijk om dat steeds meer een tendens bestaat om verder van het werk af te gaan wonen. Tenslotte merkt de nota op dat de regering geen voldoende redenen aanwezig achtte om ambtenaren bo ven de rang van hoofdcommies aan de Premiespaarregeling te laten deel nemen omdat deze groep ook zonder spaarprernie in staat moet worden geacht duurzaam bezit te vormen. De bewindslieden betreuren het, aldus de nota, dat de ambtenaren bonden verder overleg over de voorstellen weigerden toen bleek dat in deze zaak kwesties van budgettai re aard meespeelden. De regering heeft zich tijdens het overleg op het standpunt gesteld dat niettemin over leg mogelijk was en zin heeft. De nota vermeldt voorts dat de re gering zich tijdens het overleg bereid heeft verklaard het medisch aspect van de vakantieduur met name voor hogere leeftijden, in onderzoek te ne«- men. Voorts heeft de regering toege zegd in het eerste halfjaar van 1968 het gesprek ovei verkorting van dé werktijd van ambtenaren van 45 uur tot 43'/2 uur te hervatten zodra meer bekend is over de ontwikkeling van het bedrijfsleven op dit punt. De re gering wil ook meewerken aan het leggen van een „vloer" in de vakan tietoeslag en wel van 540 per jaar voor 1968 (een minimum daar bij een salaris van ƒ9000) en voor 1969 van 600 (salaris 10.000 of minder). Staatssecretaris Van Veen zei voorts dat hij gaarne bereid is nade re voorstellen van de ambtenaren bonden te bespreken. Zoals bekend hebben de bonden nadere voorstellen aangekondigd. Hij kon niet meedelen of hij zelf met nieuwe voorstellen zal komen; al sloot hij dat in principe •liet uit Mr. Van Veen schatte het totale voordeel voor de schatkist van de huidige voorstellen inzake de ambte narensalarissen op 11,7 miljoen op jaarbasis. A-griep eiste 797 levens in Amerika ATLANTA De Aziatische griep heeft de eerste week van januari in de VS aan 797 mensen het leven ge kost, zo heeft het nationale centrum voor besmettelijke ziekten gisteren meegedeeld. De epidemie eiste vooral veel slachtoffers in het gebied hal verwege de oostkust, met name in New York. Bijna 3.000 journalisten, fotogra fen. televisie- en radioverslaggevers zullen de resultaten van de Olym pische Winterspelen die van 6 tot en met 18 februari in de Franse win tersportplaats Grenoble worden ge houden, naar alle hoeken van de we reld doorseinen. De Franse pers i" met 415 verslaggevers en fotografen het best vertegenwoordigd. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5