GerefKerken zijn voor Unie van Wereldbonden Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Partijkeus is geen beletsel voor ambt Ruilverkavelingen sneller uitvoeren Binnenvaart roerig water in INTERVIEW VOOR Diplomatieke TELEVISIE Ottaviani prijst Nederlandse kerk Een woord voor vandaag OPEN naar Kampen Wd waarborgen VOOr KERKERAAD Uw probleem is het onze.... Winkel afgebrand - schade half min IN BRIELLE KVP-rapport: meer handel met China Vakbond helpt ontslagen journalisten Mag inspecteur deskundige zijn bij eindexamen Autobiografieën zijn vaak boeiend. Als ze goed zijn opgezet vormen ze meer dan een opsomming van feiten, maar zijn ze geschreven zelfportretten. Het is ook een prestatie zoveel af stand van eigen werk te nemen, dat iemand door over zich zelf te schrijven, de algemene facetten van een tijdperk weet te belichten, zodat de lezer de grotere verbanden ziet, en iets gaat begrijpen van een geestelijke achtergrond. Neem een man als Paulus. Op diverse punten in zijn brieven heeft hij het over zichzelf. Soms is het een verdediging tegen misverstanden en aantijgingen, soms een direct getuigenis. Paulus verzwijgt niets. „Ik heb de gemeente Gods bovenmate vervolgd en getracht haar uit te roeien", zegt hij in Galaten. En dan volgt het aangrijpende verhaal over de wijze waarop Christus hem radicaal heeft veranderd. Hij begint met een conclusie: het evangelie van Christus is niet naar de mens. Dat woord blijft haken in onze gedachten. Paulus zegt het zonder omwegen: er is geen directe weg tus sen onze menselijke zelfverzekerdheid of zelfvoldaanheid en de aanvaarding van Christus als onze levensvernieuwer. Dat is een eerste les, die wij elke dag zullen moeten leren. We leren vandaag: 2 Samuel 16 1-19. WOENSDAG 17 JANUARI lf (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Ds. K. A. Schippers, directeur van de Nederlandse gere formeerde jeugdraad te Amersfoort, is door de synode benoemd tot predi kant in algemene dienst. Hij zal ver bonden worden aan de Theologische Hogeschool te Kampen voor de meer op de praktijk gerichte „aanvullende opleiding". Ds. Schippers is 42 jaar. Hij stu deerde in Kampen en aan het zen dingsseminarie te Baarn. Hij was predikant in Sibculo (1949) en Ermelo (1953). Van 19561963 doceerde hij Nieuwe Testament, ethiek en ambte lijke vakken aan de Theologische School te Seroei op Nieuw-Guinea. Van zijn hand zijn vele artikelen en rapporten verschenen met betrek king tot jeugdwerk en gemeenteop bouw. De Amerikaanse regering bestu deert de mogelijkheid Amerikanen die het buitenland bezoeken te be perken in de uitgave van buiten landse deviezen, inplaats van het rei zen zelf te beperken. De gemeenteraad van Hoogland heeft gisteravond het initiatief voorstel van Ged. Staten van Utrecht tot opheffing van de gemeente Hoog land en toevoeging van het grondge bied van Ahersfoort en Bunschoten met algemene stemmen verworpen. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Na een lange discussie heeft de generale syno de der Gereformeerde Kerken gisteren haar goedkeuring ge hecht aan de vereniging van de Hervormde Wereldbond (HWB) en de Internationale Congrega- tionalistische Raad (ICR). De synode gaf haar stemrechten „met dien verstande dat zij opzet telijk wijst op het gevaar dat de Brieven die niet xljn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen -lie niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gestfld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: In de leesbibliotheek van onze lagere school waren o.a. de boekjes: „Recht door zee" en „De oude veldwachter". Kan u mij hier over gegevens verstrekken? Antwoord: Weten onze lezers het? U kan alvast beginnen met te zoe ken bij tweedehands handels en in leeszalen, want ze zullen wel niet meer in de handel zijn. Vraag: Heeft u gegevens over de actrice Ellen Vogel? Antwoord: Zij is de dochter van wijlen de grote declamator Albert Vogel (18741933) en een zuster van de voordrachtskunstenaar Albert (Theodore Leonard Carel) Vogel jr. Ellen Marié Elze Althing Vogel de buteerde op 23-jarige leeftijd in 1945 bjj Cornedia (Hermus) en is met enkele onderbrekingen sinds 1950 werkzaam bij de Nederlandse Co- medie (De Meester). Zij vertolkt meestal de rol van de gevoelige vrouw. Bekende creaties zijn: Badeloch Irina (Tsjeohof, De Drie Zusters), Son ja (idem. Oom Wan ja), Erislia (Pirandello, De Naakte Kleden), An na (Nooteboom. De Zwanen van de Theems), en Laura ff. Williams, Glazen Speelgoed). Vraag: Is het mogelijk voor een Nederlander om in Duitsland een postbus te openen en van daaruit bemiddeling te verlenen aan Neder landers, die mee willen spelen in de Duitse Lotto? Mogen er in Neder landse bladen ook advertenties voor medespelers worden geplaatst? Antwoord: Het is aan Nederlan ders verboden deelneming aan een dergelijk kansspel te propageren of loten ten verkoop aan te bieden. Vraag: Ik heb drie sterren van Bethlehem vijf jaar geleden na het overlijden van mijn moeder meege nomen. Elk jaar knipte ik ze af. Ik denk dat het door de mooie zomer komt. maar eind november stonden ze al vol met nieuw groen. Kan ik dit door laten groeien of moet dit eraf? Ik zou de planten zo graag in leven willen houden. Hoe moet ik met een leliebol handelen. Deze zit na de bloei droog in de pot. Mijn gloxinia is ook al gaan uitlopen na de rust en nu zijn de spruiten 3 cm hoog. Antwoord: Nu de sterren van Beth lehem vol groen zitten, kan u pro beren ze weer op te kweken, doch dan moet u wel de grond vernieu wen. Beter is het, van de nieuwe scheuten enkele te stekken en dan in een nieuwe pot met nieuwe grond te zetten. Vooral de stekken langs de rand van de pot zetten, daar wortelen ze het gemakkelijkst. Dan krijgt u steeds een nieuwe plant. Schud de leliebol uit de pot. ver wijder alle dode of verdroogde wor tels en pot ze op in een goed mengsel van bloemistengrond. goede tuingrond, turfmolm of oude mest. Pot goed schoonmaken (ook van binnen) en draineren, en de bol diep in de grond plaatsen zodat er zich boven de bol wortels kunnen vor men. Pot voorlopig donker en koel wegzetten en de grond matig voch tig houden. Na het uitlopen in het licht zetten en steeds koel houden, daardoor krijgt u een sterk gedron gen gewas. Uw gloxinia eveneens uit de pot halen, dode wortels verwijderen en in een schone pot in nieuwe grond zetten, bijvoorbeeld bloemistengrond met wat turfmolm. De knol onge veer 2 cm diep planten. Van al ge vormde scheuten er hoogstens 3 (de beste) houden, want als u alles laat staan, wordt de massa veel te dicht, waardoor de bloei slecht zal zijn. Warme en lichte plaats, niet in de felle zon. Tijdens groei en bloei re gelmatig gieten met lauw water en eens in de twee weken bijmesten. Verzoek van lezer: Wie kan mij aan het gedicht „Het jurkje" helpen en aan een 'tweede gedicht waarvan ik de titel niet ken. De laatste twee regels luiden „Terwijl mijn man zand liep te kruien, schilde ik de uien". (Advertentie) Vier middelen ln één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I De vier middelen, verenigd in Chefarine i,4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. CBTB-voorzitter Van den Berg: Synode mag niet verder gaan gereformeerde belijdenis op de ach tergrond zal raken en dat de synode daarom de nodige waarborgen vraagt dat de gereformeerde belij denis niet in het gedrang komt en zal blijven functioneren in de nieu we unie". In 1966 werden de Gereformeerde Kerken lid van de HWB. Kort daar op besloot deze organisatie in prin cipe tot een fusie met de ICR, die voornamelijk uit Engelse en Ameri kaanse kerken bestaat. De synode vond het wat bezwaar- I Ijjk om zich na jarenlange onder handelingen waaraan de Gerefor meerde Kerken niet hebben deel genomen. nu te mengen in het laat ste stadium. Toch riep de ontwerp- constitutie van de unie weerstand op. Amendement Het commissierapport constateerde dat er geen fundamenteel verschil was met de huidige constitutie van de HWB, maar sprak wel van een algemene tendens om de binding aan de gereformeerde confessies te ver zwakken en de vereiste confessionele overeenstemming algemener te stel len en te vervagen. Zo kort na de aansluiting van de Gereformeerde Kerken bij de HWB op grond van 'het feit dat deze een duidelijke „grondslag had die terdege func tioneert, ondervond de commissie de huidige ontwikkeling als een teleur stelling. Zij stelde daarom voor een amendement op de ontwerpconstitu- tie in te dienen (een zinsnede te schrappen). Dr. A. Kruyswij'k (Enschede) sprak niet van vervaging maar van verruiming en waarom accepteren we die verruiming n-iet als er toch fundamenteel niets verandert. De zinsnede uit het ontwerp die de commissie geschrapt wilde zien keert zich tegen een formalistische bin ding aan de belijdenisgeschriften. Daar moeten we ons als gerefor- j meerden van harte mee akkoord ver klaren. Maar de andere synodeleden wa ren toch beducht voor meerdere (Van een onzer verslaggevers) DELFT *-• „Het tempo van de ruil verkavelingen zal moeten worden verhoogd. Een herziening van de ver ouderde subsidienormen voor boer- derijbouw is verder noodzakelijk". De heer F. A. van den Berg uit Bleskensgraaf, die dit vanmorgen in zijn openingsrede als voorzitter van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond Holland-Brabant opmerkte, be toogde dat er ongerustheid bestaat nu de provincies Noord- en Zuid-Holland ver achter komen bij de uitvoering van verkavelingen. Slechts acht procent van het voor verkavelingen beschikbare bedrag komt ten goede aan deze twee pro vincies. Het is niet juist ruilverkave lingsobjecten in het westen soms lang te laten wachten op planolo gische ontwikkelingen. Ook ziet de CBTB niet in waarom een verkave ling van de ene polder moet wachten tot die van een andere gereed is. Hij vroeg zich ook af of men met de landschappelijke aankleding van het te verkavelen gebied wel op de goede weg is. Voor de ruimtelijke ordening pleit te de heer Van de Berg voor meer inspraak van de agrariërs. de opbrengsten van het afgelopen jaar. Hij bepleitte voorts vrijstelling van orhzetbelasting voor de sierteelt met een omiet van tienduizend gul den en voor vervroegde afschrij vingsmogelijkheden voor bedrijfsge bouwen ook in Noord- en Zuid-Hol land. Dit zou ook moeten gelden voor de subsidie voor verbetering en ver bouwing van woningen en bedrijfsge-„ bouwen. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gereformeerde synode zal niet voldoen aan het ver zoek van enkele gereformeerden uit Utrecht om het hele vraagstuk van de politieke keuze van kerkleden, die ambtsdragers worden nog weer eens in studie te nemen. De synode vond de uitspraken van de synode van Groningen 1963—1964 voldoende duidelijk. Uitdrukkelijk wordt daarin ruimte gelaten voor de mogelijkheid dat een lid van een niet-christelijke partij dienst doet als ambtsdrager in de Gereformeerde Kerken. Deze synode sprak uit „dat een lid van een niet-christelijke politieke partij, die dus door zijn partijkeuze afwijkt van het algemeen beleid der kerken met betrekking tot de christe- i ruimte voor de vrijzinnigheid. Zij lijke organisaties, mag en moet wor- noemden het typerend dat de re den aangesproken op zijn persoon lijke verantwoordelijkheid ten aan zien van de relatie tussen zijn partij keus en zijn gebondenheid aan Gods i Woord en de belijdenis en zijn trouw aan de Heer". De synode van nu herhaalt deze uitspraken en voegt daaraan toe: „Uiteraard kon en mocht de synode niet verder gaan dan ze hier gegaan I is. Iedere kerkeraad zal immers zelf 1 zorgvuldig alle factoren moeten af- I wegen die een rol spelen bij, de vraag of iemand al dan niet geschikt is om het bijzondere ambt te vervullen". Maar het lidmaatschap van een niet-christelijke partij maakt iemand zonder meer nog niet ongeschikt voor de vervulling van het ambt. monstranten lid zijn van de ICR. TER APEL Vannacht is een grote zaak in luxe-, huishoudelijke én kam-, peerartikelen tot de grond toe afge brand. De schade wordt op een half miljoen gulden geraamd. De bewoners werden gewaarschuwd door het janken van de hond. Op het nippertje konden zij het brandend huis verlaten. TUINBOUW De voorzitter schonk ook aandacht aan de moeilijke positie van de tuin bouw. Voor jonge tuinders zijn de grote investeringen en de minder gunstige jaren de oorzaak van de moeilijkheden. Het werk van het Ontwikkelings- en Sanerings-fonds voor vernieuwing van oude glasopstanden moet worden gestimu leerd. Een soepel beleid van banken en borgstellingsorganisaties alsmede een bijzondere toepassing van de rijksgroepsregeling zelfstandigen zijn eveneens noodzakelijk voor de tuin bouwbedrijven. Andere punten die aandacht vra gen zijn de scholing van de tuinders en het fiscale en structuurbeleid. Hoewel de afzet van sierteeltpro ducten. met name bloembollen en bloemen is gedaald, ziet de heer Van den Berg perspectieven voor de toe komst in deze sector. Moeilijkheden met de afzet van ak kerbouwproducten. als gevolg van de grote oogsten, zijn er oorzaak van dat het rendement in deze sector niet in verhouding stond tot de overvloedige oogsten. k.AASBERG In de veehouderij geeft de steeds groeiende kaasberg, zorgen. Er moet een eind worden gemaakt aan de stunten met melk via de super- markts. Hel ontwikkelings- en Sane- rings-fonds achtte de heer Van den Berg. ondanks bestaande bezwaren, aanvaardbaar. Hij zei te hopen dat de saneringskant meer betekenis zal gaan krijgen voor de tuin- en akker bouw. Wat betreft de ontwikkeling zal duidelijk moeten worden gesteld welk subsidiebeleid voor de agra rische sector zal moeten worden ge hanteerd. Sprekend over de eenwor ding van Europa, die op 1 april een feit zal worden voor de landbouw, pleitte hij voor een bundeling van de afzet. Hij schonk ook aandacht aan de taak,die de landbouworganisaties hebben bij het stimuleren van de ontwikkelingshulp. De voorzitter j ten. die wellicht tot misverstand had- toonde zich bijzonder tevreden over den kunnen leiden. HILVERSUM In een inter view. dat de NTS gisteravond voor de televisie heeft uitgezon den, heeft kardinaal Ottaviani gezegd getroffen te zijn door de eeuwige jeugd van de Rooms- Katholieke Kerk in Nederland. Hij prees de Nederlandse kerk om haar verdienstelijk werk voor de universaliteit van de christe lijke gemeenschap en om de grootmoedigheid, waarmee in Nederland altijd goede werken worden gedaan. Wel meende de kardinaal, dat op grond van die eeuwige jeugd de Ne derlandse kerprovincie in een kook- toestand verkeert, maar hij noemde de geest die eraan ten grondslag ligt, volkomen katholiek. Ook ten aanzien van de wijze waarop in Nederland de zaken van de kerk worden gehandhaafd en behoed, noemde de kardinaal de Nederlandse rooms-katholieken universeel ka tholiek. De 77-jarige kardinaal Ottoviani. die verleden week is afgetreden, had voor de eerste maal toestemming ge geven televisiecamera's door te la ten in het gebouw van het heilige officie. Naar hij heel diplomatiek zei omdat het een Nederlands verzoek betrof: In Nederland heeft men wel licht de indruk dat hij met dit land in de contramine is. Op een verzoek zijn zienswijze te geven op het feit, dat hij in het al gemeen als de conservatieve figuur in de kerkelijke leiding wordt be schouwd, noemde de kardinaal zich zelf niet conservatief voorzover men dit als tegenstelling tot vooruitstre vend beschouwt. Deze naam past niet bij mij. Ik ben tegelijkertijd con servatief en vooruitstrevend. Catechismus Ten aanzien van de in Nederland verschenen nieuwe catechismus be vestigde de kardinaal, dal het Ne derlandse episcopaat in staat zou zijn geweest zelf in deze uitgave een aantal correcties en vervolmakingen aan te brengen. Het betrof hier pun- Aangezien het gaat om een uiterst belangrijke zaak. die weerklank zou hebben in de hele wereld, was het nodig dat de bespreking niet uitslui tend zou worden overgelaten aan de Nederlandse hiërarchie. Juist met het oog op de wereldfunctie van de catechismus is het goed geweest dat de redactie ook verbeterd is met be- hulp van het centrale katholieke ge- zag. Op een vraag of Ottaviani een ont- wikkeling der dogmata mogelijk 1 achtte zei hij dat er wel een evolutie in de uitdrukkingswijze van het ka- i tholiéke denken plaatsvindt, maar dat het wezen van de katholieke I dogma niet kan veranderen. Dat is een absolute waarheid, die is afge leid van de Heilige Schrift of van j de traditie.. Oecumene Kardinaal Otfoviani toonde zich verheugd over de oecumene. De schoonheid van de Katholieke Kerk is. dat zij een hoogste meester heeft, i die juist vermijdt dat verschillen op treden. omdat hij onderwijst met absoluut gezag. Hij heeft van de Heer de taak ontvangen om onder- Prof. 'dr. D. Nauta noemde deze ongerustheid ten aanzien van vrij zinnigheid volkomen misplaatst. De mensen van de HWB willen de be lijdenis beslist niet verzwakken, zei hij. De nieuwe structuur is noodza kelijk door de wijze van kerkinrich ting van de congregationaÜsten. Krachtens hun vrijheidsbeginsel wil len zij niet van een formele binding weten. Maar zij staan wel achter de inhoud van de belijdenis. Prof. Nauta noemde de vereniging een goede zaak die wederzijds vruchtbaar kan zijn. De congrega tionaÜsten kunnen ons bewaren voor doorslaan naar het episcopalisme en we moeten ons niet laten beïnvloe den door het feit dat de remonstran ten er in zitten. Hij formuleerde daarop de tekst van het „met dien verstande" dat de synode toevoegde. Aan het voorge stelde amendement had de synode toen geen behoefte meer. Concentratie De synode besloot verder tot con centratie van de verschillende oecu menische deputaatschappen. Zij stel de een algemeen deputaatschap voor oecumenische aangelegenheden in met als opdracht de correspondentie met buitenlandse kerken en de be hartiging van de zaken van de ge reformeerde oeumenische synode, de HWB en de ander oecumenische organisaties, waarbij de Gerefor meerde Kerken aangesloten zijn. (Van een onzer verslaggevers) BRIELLE De kerkeraad van Hervormde gemeente van Brielle I legt donderdagavond in het Verei gingsgebouw voor de eerste maal open kerkeraadsvergadering. Alle meenteleden kunnen deze verga ring bijwonen. De gemeenteled kunnen zich op deze manier op hoogte stellen van de problemen er zijn en de besluiten die op dergelijke vargadering worden gei men. De belangstellenden kunnL niet aan de besprekingen deeli men, maar krijgen tijdens de roi vraag wel gelegenheid om iets te gen. Eén van de hervormde predikanl van Brielle, ds. W. S. Duvekot, vij telde dat de kerkeraad twee jaar leden heeft besloten brede kerj raadsvergaderingen te beleggen. Di werden ook bijgewoond door kerl lijke medewerkers, zoals vertegi woordigers van verenigingen en jeugdwerk. Vorig jaar werd dit uitgebn Toen werd ook een uitnodiging v zonden aan de kerkeraden van plaatselijke gereformeerde kerk, I derlandse protestanten bond rooms-katholieke kerk. Dit jaar is de naam gewijzigd open kerkeraadsvergadering en z j voor het eerst alle gemeenteleden de gelegenheid om kennis te nem van het werk van de kerkeraad. twee voorgaande jaren werd op I brede kerkeraadsvergadering speciaal onderwerp besproken, dit! nu niet het geval. Er wordt een n< male kerkeraadsvergadering geh< den. waar punten op de agei staan, die anders ook wonden bespi ken. De Poolse natuurkundige prof. Leopold Infeld is op 69-jarige leeft in Warschau overleden. Infeld werl van 1936 tot '38 in Amerika nai samen met Einstein. Drs. Van der Mei: problemen als ondernemer oplossen van de kerk en haar opperherder zullen moeten bijdragen tot het wel slagen van de oecumenische be weging, opdat deze moge leiden tot een broederschap der volkeren. Over het vraagstuk der geboorten- regeling zei de kardinaal geen uit spraak te willen doen. „Het is mijn taak niet een oordeel te geven over iets waarover de Heilige Vader zich een beslissing heeft voorbehouden." Op de vraag of het celibaat ooit los te koppelen zou zijn van het rooms- katholieke priesterschap, zei de kar dinaal, dat dit geen absolute onmo gelijkheid is, omdat het hier om een kerkelijke en niet om een goddelijke wet gaat. De paus heeft in enkele gevallen dispensatie verleend. (Zie voor commentaar de radio- en tv-pagina) (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederlandse econo mische contacten met communis tisch China kunnen een bijdrage leveren tot het kweken van een wel vaartspeil in China dat de angel ont neemt aan agressieve ondermijnende intenties. Uiteraard is het de vraag of het verstandig is een potentiële tegenstander sterk te maken. Het is in ieder geval gevaarlijk zon tegenstander kunstmatig te iso leren. Men doet er verstandig aan een ontwikkeling op lange termijn in gedachten te houden, als men voor- en nadelen van economische contacten tegen elkaar gaat afwegen. Dit staat in een rapport over China, dat is opgesteld door een K.V.P.-commissie onder leiding van luitenant-generaal b.d. prof. T. E. E. H. Maton. Het K.V.P.-bestuur heeft de conclusies van het rapport over genomen. Voorgesteld wordt ten departe- mente een afdeling voor culturele betrekkingen met China in het leven te roepen. Deze afdeling zou kunnen assisteren bij de opleiding en voor lichting van Nederlanders die in de toekomst met China in aanraking komen. De commissie-Maton is van oor deel dat Nederland mee zou kunnen werken aan voorstellen om China (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Welke fac toren bepalen de kansen van de particuliere binnenvaart? Deze vraag stond centraal in de rede, die drs. D. F. van der Mei, de voorzitter, woensdagmiddag uit sprak op de algemene jaarverga dering van de Nederlandse Pro testants-Christelijke Schippers- bond. Met de binnenvaart gaat het niet naar wens. Zij reist de laat ste jaren in roerig water, betoog de drs. Van der Mei. Van vele kanten oefenen krachten hun in vloed uit. Krachten, van natio nale en internationale oorsprong, die het vaarwater bij tijden een stormachtig aanzien geven. Van belang is te weten hoe in het algemeen de toekomstmogelijkheden van de binnenvaart liggen. Tot een hoopgevende conclusie komt een stu die van augustus 1967 van het Neder lands Vervoerswetenschappelijk Instituut te Rotterdam, waarin onder meer wordt gezegd, dat het vervoer per binnenschip voor droge lading nog goede perspectieven biedt. De binnenvaart zal naar verwachting ook in de komende jaren, althans DEN HAAG De vakorganisatie van journalisten, de NJV, heeft het opge nomen voor de tien journalisten die wegens opheffing van de centrale re dactieploeg van de krantencombinatie Regionale Dagbladpers per 1 maart ontslag is aangezegd. Het bestuur zal zich oriënteren over de meest wenselijke tactiek bij deze ontslagprocedure Hierover is bij de be trokkenen. zoals gemeld, ernstig protest I voor het vervoer van droge ladi een belangrijke vervoerstechnj blijven. j Men dient echter te bedenken, I dus drs. Van der Mei, dat de komstmogelijkheden niet zo zon< meer gerealiseerd zullen worden I' dat er een en ander moet gebeui willen we de positieve van de pa] culiere binnenvaart in de u voersontwikkeling kunnen handl d ven en zo mogelijk vérder uitbó2 wen. In het verdere van zijn betoog drs. Van der Mei, dat zowel het I ropees gemeenschappelijk vervoertl leid als het plan-Leber mede I kansen bepalen, die de particulij binnenvaart heeft om de toekom! perspectieven te realiseren. M V daarnaast zijn er ook ontwikkelini E waarbij Nederland en de Nee c landse binnenvaart zelf een be ?j lende rol kunnen spelen, zg. eife, mogelijkheden. En daarbij verv onze economische uitgangspositie voorname rol. n De rentabiliteits- en veri n genspositie, het vraagstuk van fa overcapaciteit en het onbevredigej functioneren van het huidige lj„' vrachtingssysteem vormen met kaar factoren, die onze economic uitgangspositie voor het behoud 3r( de uitbouw van de particuliere b c nenvaart zwak maken voor het r« liseren van de toekomstmogelif® heden. Maar dat betekent bepa niet. dat er geen mogelijkheden v<T7 verbetering zouden zijn. Aan die mogelijkheden wo thans gewerkt. Maar daarnaast is w van belang, aldus drs. Van der R met welke mentaliteit wij onze p 5, blemen benaderen en tot een opl^i; sing proberen te brengen. Spreken we over de versterk) van onze economische uitgangsp<fn tie, dan is het ondernemer-zijn 4ie belangrijk onderdeel daarvan. f En als wij als werkelijke ondert mers in de particuliere binnenval die vraagstukken willen benader! k dan zullen we daar zeker oplossing voor vindén, die het mogelijk malt' de goede perspectieven van de bjge nenvaart te realiseren, zo betoogd drs. Van der Mei. n av. man. u»' wnawi- ---- Hing VSn Qr. OC richt te geven. Juist het leergezag tot de Verenigde Naties toe te laten. J onwaarschijnlijk. omdat deze als een precedent kan i gelden hoe gehandeld dient te worden in soortgelijke omstandigheden. In de toekomst is het namelijk niet onmo- i gelijk dat ln verband met reorganisa ties bij kranten en krantencombinaties meer groepsontslagen gaan vallen. (Van onze onderwjjsredactie) DEN HAAG Het christelljk-histo- rische Tweede Kamerlid dr. H. A. Schu ring vraagt de staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen of deze het juist acht dat Inspecteurs optreden als deskundigen (gecommitteerden) by eindexamen vhmo. In een toelichting op zijn vraag zegt dr. Schuring dat indien een inspecteur lid is van een college van deskundigen, hij moet samenwerken met docenten, omtrent wier bekwaamheid als leraar en examinator hij geacht wordt gege vens te verzamelen. Voorts is het alge meen bekend dat het bevoegd gezag van scholen bij benoemingen veelal le den van inspecties raadpleegt. Dat zulks een volkomen objectieve en onbevan- gen samenwerking van een inspecteur en een leraar-examinator bij eindexa- I mens onmogelijk maakt, is naar de me ning van dr. Schuring op zijn minst NF.D. HERV. KERK Beroepen te Genderen: kand. W boom te Culemborg; te Rijssen (va< Vos): J. H. Vlijm te Krimpen a.d. sel: te Giessendam-Nederhardinxv n L. Blok te Ridderkerk Aangenomen naar Hei- en Boeicp E. S. de Lint: te Lieden. Bedankt voor Amsterdam (wijkgrj Nieuwendam-Schellingwoude): P. e Spruyt te Amsterdam 'Koepelkerkg A.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amersfoort: G H. Peddemors te Nieuw Vennep. v Bedankt voor Veenendaal (vac. Dc' Enk): L. Loosman te Scheveningen j' GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) o Emeritaat aangevraagd per 1 af), aan ds. F. de Vries te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waarde (Z.): A. Hoog i land te Werkendam. Weer in Europa weer min. temp gisteren 1 Kopenhagen regen Londen zw. bew. 7 Amsterdam geh.bew. 7 Brussel zw. bew. 8 Luxemburg geh.bew. 2 Parijs geh. bew. 7 Nice geh. bew. 5 Frankfort zw. bew. 2 Mtlnchen onbew. 0 Zürlch onbew. 4 Senève mist 7 Locarno mist 3 Wenen half bew 2 innsbrück mist —11 Rome zw. bew 3 Madrid geh. bew. 3 Mallorca mist 4 n

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2