BEZUINIGING 3 MILJARD Overval in Zwijndrecht gefantaseerd Commentaren JAMIN Nieuwe aardschokken zaaiden paniek onder de Sicilianen ethouder ifleeft spijt Britse troepen in 1971 uit Zuidoost-Azië Engeland nu geen supermogendheid meer V.S. betreuren annulering vliegtuigorder MAN SCHIET PER ONGELUK VROUW DOOD Orkaan eist veel doden en gewonden Over Israel kunnen we kort zijn. Sneeuwstormen in Nabije Oosten Ex-verloofde overleefde vier aanslagen café noir Dr. Blaiberg zag dochter Commissionair liet 1,5 min schuld na jr. F. DIEMER edacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Woensdag 17 januari 1968 48ste jaargang „Stanlvaslich ia ghebleven mijn hert in teghentpoetl" De BollenHmmw Qordla Oagblid I Hajjse Courant j d kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De rnens wil bruto bemind, orden, niet netto. HEBBEL Ger. Kerken zijn voor Unie van Wereldbonden pagina Kernmerk Morgen wordt ir. A. P. van der Meer, president, commissaris en gedele- T geerd commissaris van het J Sifos-concern het groot- I ste bakkerij-concern van J Nederland 65 jaar. Wij W hadden met hem een ge- sprek. (Zie pag. lil „HOEPLA" NU DEFINITIEF VAN DE KAART GEVEEGD - PAG. RADIO TV. 'Nrffftn Q „Ellen, liet is tijd 0111 op te staan, gis zeven uur en je hebt om tien ir een afspraak met Piet." litf DE BILT Een depressie die isteren in de omgeving van Ier- ind lag, kwam vanmorgen bo- „sn de Noordzee aan. Een bijbe oceaanfront passeerde :ederland in de afgelopen nacht L M regen. De storing trekt nu ^lafer in zuidoostelijke richting ^Bltal morgen boven Oost-Euro- aankomen. ^■Morgen is een rug van hoge IQ ruk van belang voor het weer n ons land. Deze rug breidt zich 1 ia de Britse eiland en de Noord se geleidelijk oostwaarts uit. De ts op opklaringen neemt hier toe bij een overwegend ma- wind uit richtingen tussen est en noordwest. Aanvankelijk nog enkele buien, aar morgen flinke opklaringen. ot overwegend matig afnemende tussen west en noordwest, lagere temperaturen. t 118 januari: zon op: 08.39. onder: maan op: 20.25. onder: 10.28. iFOORT Wethouder Van heeft bij de begrotingsdebatten jJ spijt betuigd over het'ongelukkige dJient waarop een aanslag in de ge stelij ke rioolbelasting aan de bur- was verzonden. fit gebeurde omstreeks Sinterklaas, jmen zijn geld aan andere dingen [gt uit te geven. Vele honderden [sen hadden dan ook bij het ge- Jntebestuur geprotesteerd. De beta altermijn is nu verruimd. De Britse oppositieleider Edward Heath noemde het bezuinigingsprogram van de Labour-regering „volkomen negatief". Op de uitgaven voor verplichtingen overzee is meer besnoeid dan volgens hem nodig is. Hij eiste gisteren in het Lagerhuis het aftreden van de regering- Wilson. Minister Jenkins Lord Longford LONDEN De ingrijpende Britse bezuinigingsplannen tot een totaalbedrag van drie miljard gulden hebben vooral in de Verenigde Staten de nodige ongerustheid teweeggebracht. Washington is het meest teleurgesteld over het Britse besluit, alle troepen terug te trekken uit de Golf van Perzië en Zuidoost- Azië tegen eind 1971. De Westerse mogendheden kunnen nu gedwongen worden hun strategie te herzien in be paalde, belangrijke delen van de wereld, die naar het oordeel van de Amerikaanse regering nog steeds open staan voor commu nistische druk. Washington had gehoopt dat Enge land speciaal in de Perzische Golf de taak van „waakhond" zou blijven vervullen, omdat het conflict in het Nabije Oosten nog steeds niet is ge regeld en de Russen hun militaire apparaat in het Middellandse Zeege bied blijven opbouwen. Or«ler Ook de annulering van de order voor vijftig Amerikaanse jachtbom menwerpers van het type F-lll wordt in Washington „zeer betreurd". In Parijs verwacht men dat dit be sluit zal leiden tot een nauwere sa menwerking tussen Engeland en Frankrijk bij de vliegtuigproduktie. Het Brits-Franse Concordeproject is buiten de bezuinigingsmaatregelen gebleven. In West-Duitsland kan men begrip opbrengen voor de Britse maatrege len. Opgelucht is men over het feit dat het Britse Rijnleger en andere Navo-strijdkrachten buiten schot zijn gebleven. Als ook deze eenheden zouden worden ingekrompen, zou dat een sterk argument zijn voor sommige Amerikaanse politici om GROESBEEK De 30-jarige N. S. E. uit Groesbeek heeft gisteravond spelenderwijs met een Flobert-ge weer zijn evenoude vrouw dood geschoten. De man, die bezig was met zijn geweer en waarschijnlijk niet wist dat dit geladen was, zei gekscherend tot zijn vrouw: „Zal ik jou eens dood schieten? Per ongeluk ging het schot af. Het trof de vrouw in de rug. Dodelijk gewond werd zij naar het ziekenhuis gebracht waar zij over leed. De officier van justitie te Arnhem heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Groesbeek een in tensief onderzoek ingesteld. De man is voorlopig op vrije voeten gesteld. Het gezin heeft twee kinderen van vier jaar en drie maanden oud. de Amerikaanse troepen op grote schaal uit Europa terug te trekken, meent men in Bonn. Geen supermogendheid De Britse regering erkent, zo zei minister Jenkins (financiën) gister avond voor de televisie, dat Enge land geen supermogendheid meer is. „Ons land zal een zo grote rol op het wereldtoneel blijven spelen als redelijkerwijs mogelijk is. Maar op dit ogenblik moest die rol gestut worden door economische kracht en niet ondermijnd worden economische zwakheid". De Britse grootzegelbewaarder Lord Longford is afgetreden in ver band met het besluit de voorgeno men verhoging van de leerplichtige leeftijd van 15 tot 16 jaar uit te stel len van 1971 tot 1973. Zijn heengaan werd al verwacht. De 56-jarige lord Shackleton zal hem opvolgen. Deze zal ook optreden als regeringswoord voerder in het Hogerhuis. Een aftre den van de minister van defensie, Healey, zou van de baan zijn. (zie ook elders deze krant) Premier Wilson en echtgenote op weg naar het Lagerhuis, waar Wilson zijn harde bezuinigings maatregelen zou aankondigen. De nieuwe Nederlandse ambassa deur in Canada mr. Th. H. Bot heeft gisteren in Ottawa zijn geloofsbrie ven aangeboden aan de gouver neur-generaal van Canada. Maandag kreeg Andreas Papan- dreoe, voormalig Grieks minis ter. een paspoort van het mili taire bewind. Gisteren was hij al in Parijs op doorreis naar de VS, waar hij al als hoogleraar werkte. Uiterst links zijn vrouw, rechts naast Andreas zijn moe der en zijn drie kinderen Nicolas (11), Sophia (13) en Andrikos (9). PALERMO In het ramp gebied in West-Sicilië waar door enige zware aardbevingen zon dagnacht en in de loop van maan dag volgens een schatting van de politie 500 mensen om het leven zijn gekomen, hebben zich giste ren opnieuw aardschokken voor gedaan. Nadat in de loop van de dag zeven lichte bevingen waren gevoeld, deden zich tegen zes uur krachtige schok ken voor in Santa Maria Margerita Belize en in Palermo. Honderden mensen die in laatstgenoemde stad waren gebleven, vluchtten in paniek het vrije veld in. Men meent dat honderdduizenden Sicilianen veilig heidshalve in de open lucht slapen. Het reddingswerk dat slechts traag op gang was gekomen, doordat men zich op het Italiaanse vasteland aan vankelijk niet de omvang van de ramp had gerealiseerd is nu in volle gang. De hulpverlening van de zijde der Italiaanse strijdkrachten, werd gesteund door de VS, Engeland en Frankrijk. Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen voerden via de Siciliaanse stad Trapani voedsel, medicamenten en kleding aan, alsme de materiaal, zoals tenten en dekens, om de getroffen bevolking tegen de koude te beschermen. Van de twaalf plaatsen in de pro vincie Palermo die in het rampgebied liggen, zijn er drie Montevago, Gi- bellina en Salapruta met de grond gelijk gemaakt. Om alle slachtoffers te bergen, zal men naar schatting 150.000 ton puin moeten opruimen. In Montevago, een op een heuvel- gebouwde plaats van 3000 inwoners, zijn naar verluidt driehonderd mensen omgekomen. Volgens een van de overlevenden was de bevolking zondagnacht gewekt door een lichte aardschok. Het merendeel van de mensen durfde niet in huis te blij ven. Degenen die zich wel te ruste legden, zouden vrijwel allen het le ven hebben verloren. Vooral bejaarden, vrouwen en kin deren kwamen om; de meeste man nen werken op het vasteland van Italië of in het buitenland. Wij willen brood99 President Saragat bracht per hefschroefvliegtuig een bezoek aan de getroffen streek. De bewoners be groetten het staatshoofd met kreten als „Wij willen brood". Zij verweten de autoriteiten dat zij niet snel en doeltreffend genoeg hulp bieden. Vele in de bergen verspreide getrof fenen hebben nog geen voedsel en onderdak. In de gevangenis van Palermo kre gen vele> gevangenen een zenuw- instorting uit vrees dat het gebouw op hen ineen zou storten. Gesteund door familieleden die buiten de poort demonstreerden, en door bewakers die vreesden voor hun leven, eisten ongeveer honderd gevangenen hun vrijlating. Later werden zij naar een kamp buiten de stad gebracht. LONDEN De orkaan die maan- j dag Schotland teisterde heeft aan twaalf mensen het leven gekost. Ruim honderd mensen werden zwaargewond, terwijl 1.700 anderen dakloos raakten. De orkaan heeft in Noordwest-Eu ropa in totaal veertig mensenlevens geëist. In deze zware storm is ver- I moedelijk de Hamburgse kotter Ellen j met een bemanning van vijf koppen I in de Noordzee ten noordwesten van j Helgoland vergaan. Nasporingen heb- I ben nog geen resultaat. I Intussen proberen vier sleppboten bij een zware zee het booreiland Sea Quest, dat in de Noordzee van zijn ankers is geslagen, te redden Twee slepers slaagden erin een lijn aan het booreiland te bevestigen. De twee andere probeerden nog verbinding te krijgen. (Advertentie) Overal heeft heerlijk weer, ook in november, ook in maart. Overal treft u het avontuur, in de woestijn, in de valleien, in de oriëntaalse dorpen. Overal uitgestrekte stran den, aan de Middellandse Zee, aan het meer van Galilea. Overal vindt u het oude en het nieuwe naast elkaar, in die bruisend jonge natie, in het oude Land van de Bijbel, in het land van kibboetsiem. Over Israel kunnen we kort zijn en ook eindeloos lang praten. Een fascine rend vakantieland. Oriënteert n zich eens nader; vraagt u om fol ders bij het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau, Joh. Vermeer- straat 26, Amsterdam, telefoon (020) 799608. Schiphol-Tel Aviv met ELAL in minder dan 5 uur. AMMAN Sneeuwstormen die Jordanië de afgelopen twee dagen teisterden hebben aan dertien mensen onder wie een vrouw en zes kinderen het leven gekost. Vooral de Arabische vluchtelingen in de Jordaan-vallei hebben het meest te lijden. De Syrische woestijn was met een dikke sneeuwlaag bedekt. Het was er 8 graden onder nul. Op sommige plaatsen ligt twee meter sneeuw. De telefoonverbindingen zijn gestoord. Helikopters werpen voedsel uit boven geïsoleerde bergstreken. MAASTRICHT Ontslag van rechtsvervolging, opneming in een krankzinnigengesticht voor een jaar en terbeschikkingstelling van de re gering. Dit was de eis voor de Maas trichtse rechtbank tegen de 31-jarige mijnwerker G. B. uit Kerkrade, die op 2 augustus zijn ex-verloofde tot viermaal toe had geprobeerd van het leven te beroven. Nadat zijn verloving met de knap pe twintigjarige Annie B. was uitge gaan, lokte B. haar naar een bosje met de mededeling dat daarin haar nieuwe verloofde lag, die zich had 'vergiftigd. Toen zij merkte dat hier niets van waar was, gaf zij B. enkele klappen. Deze kneep haar keel dicht tot hy meende dat zij dood was. Wiirgpogingen Toen ze echter bijkwam probeerde hij haar met een schouderbandje van haar onderjurk te wurgen. Nog was zij niet dood en B. trok ook de twee de schouderband los. knoopte ze aan elkaar en probeerde het nog eens. Voor alle zekerheid stak 'hij haar j met een schaar driemaal in de hart- I streek. Het meisje overleefde deze viervoudige aanslag. In de psychiatrische rapporten j werd B. zeer verminderd toereke ningsvatbaar en op het moment van i ziin daad zelfs krankzinnig geacht. I Hij had bovendien een ongelukkige jeugd gehad. 1 Het verhaal tvas veel te mooi (Van een onzer redacteuren) ZWIJNDRECHT De 23-ja- rige mevrouw B. te Zwijndrecht, Klaproosstraat 10, heeft de over val door twee mannen, die haar ongeveer 400 zouden hebben afgeperst onder bedreiging een van haar kinderen te mishande len, van A tot Z gefantaseerd. Na vele uren verhoord te zijn gaf de \touw gistermiddag op 't Zwijn- drechtse politiebureau snikkend toe het verhaal te hebben ver zonnen. Van het begin af aan had de poli tie reeds een vermoeden dat er iets niet klopte. Mevrouw B. vertelde haar relaas over de overval zo gede tailleerd dat het er op leek dat zij het uit het hoofd had geleerd. Uit ervaring weet de politie dat kleine details v&lal door de doorge stane angst of nervositeit vergeten worden. Ook vernam de Zwyn- drechtse politie, die ondanks haar wantrouwen de zaak serieus heeft behandeld, van enkele politiedeskun digen dat het een „veel te mooi ver haal" was. Na haar bekentenis gistermiddag vertelde de „overvallene" dat zij de geschiedenis had verzonnen omdat zij schulden had. Het is de eerste keer dat zy in aanraking met de po litie is gekomen. Er is tegen haar proces-verbaal opgemaakt voor het doen van een valse aangifte. De politie vraagt zich af of en in hoeverre haar man op de hoogte was van dit verhaal. Hij ontkent er iets van te hebben geweten. Maatschappij en school morgen voordeel 300 gram van 99 voor 85 U niet duur wc/ heerlijk KAAPSTAD Dr. Philip Blai berg, de Zuidafrikaanse tandarts die sinds enkele weken leeft met het hart van een ander, heeft gisteren voor het eerst sinds een half jaar zijn twintigjarige dochter Jill gezien. Het meisje studeert in Israël Hebreeuws. Er waren zeer strenge maatrege len genomen tegen mogelijke infectie omdat Jill een pijnlijke keel had. De artsen zijn overigens bijzonder te vreden over de toestand van Blai berg. Minder optimistische berichten komen uit een ander ziekenhuis in Kaapstad. De toestand van de tien jarige Jonathan van Wijck werd „ma tig" genoemd. Zijn gezondheid ging de laatste dagen achteruit. CCHOOL en maatschappij zijn twee zaken die over het algemeen nog op te grote afstand van elkaar staan. Vreemd, want alle leerlingen van de scholen moeten na verloop van tyd naar die maatschappij toe, waar ze op school nog zo weinig over gehoord hebben. Hier en daar is het vak maatschap pijleer ingevoerd, maar hierover be staat nog zoveel onduidelijkheid, dat met het onderwijs in dit vak nog lang niet het doel bereikt wordt. Een opmerkelijk initiatief is daarom, dat de leerlingen van de derde klas sen van de protestants-christelijke scholen voor middelbaar economisch en administratief onderwijs uit Em- meloord en Sleeuwyk vandaag in het Slotemaker de Bruine Instituut in Putten een driedaagse werkconfe rentie zijn begonnen, verzorgd door het CNV. De school zal de leerlingen moeten voorbereiden op de onder linge verhoudingen in de samen leving en op de plaats die zij daarin persoonlijk gaan innemen. De mens van tegenwoordig wil niet graag als een onmondig kind behan deld worden, hij wil meepraten en invloed uitoefen. Maar dat stelt in onze ingewikkelde maatschappij hoge eisen. Tussen de school aan de ene en de politieke, maatschappelijke en sociale organisaties aan de andere kant zullen daarom nauwere banden moeten groeien. Het CNV-initiatief is een gelukkig voorbeeld, maar hierbij moet het niet blijven. De leerling van school lijkt nu nog te veel op de kat in het vreemde pakhuis. Vrije tijd 1VIET nieuw is prof. F. Polaks mening over de samenhang van computers en vermindering van de arbeidstijd. Toekomstdeskundigen overstromen ons met uitspraken over de elektronische wereld van straks. De juistheid van zijn uitspraak, dat de structurele werkloosheid verme den kan worden door kortere ar beidstijden, zullen we nu niet toetsen. Al zetten we er wel enige vraag tekens by. Wat Polak te berde bracht over de functie van de mens in de toekom stige samenleving, is het overdenken evenzeer waard. De ontwikkelingen gaan echter snel en het zit erin, dat die beweging nog versneld wordt, zoals ook op an dere levensterreinen. Beroepsarbeid dus niet meer centraal, maar de vrije tijd en de besteding daarvan. Dat betekent een uitdaging om het leven zinvol te houden. De gevaren van deze ontwikkeling behoeven, als ook de voordelen, nau- welijks toelichting. De snelle ver meerdering van de vrije tyd in de af gelopen jaren heeft al twijfel doen ontstaan aan het vermogen van de mens om zich het met-zichzelf-bezig- zijn ten nutte te maken. Pleidooien voor een bezinning op onze geestelijke volksgezondheid krij gen wel ruim aandacht in vakkrin gen. Polaks visie onderstreept nog eens de noodzaak van wat alge menere oriëntering. AMSTERDAM De inmiddels overleden Amsterdamse commissio nair in effecten J. de V. bleek een schuld te hebben van ruim anderhalf miljoen gulden. De V. had jarenlang gelden verduisterd van cliënten, die hem opdracht hadden gegeven effec ten aan de Amsterdamse beurs aan te kopen. Jonathan van Wijck leeft sinds an derhalve maand met de nier van Denise Darvall. Het hart van de vrouw was, nadat zy bij een ver keersongeval het leven verloor, in het lichaam van Louis Washkansky ingeplant, die echter achttien dagen later overleed. BALANS-OPRUIMING Compleet BANKSTEL, bestaande uit 3-zitsbank met 2 fauteuils, bekleed met prima linnen: van 2150,nu TWEE-ZITSBANK, bekleed met: Ribcord van 975,nu Veloursbekleding: nu Grote sortering SMYRNA KARPETTEN. 140x180 van 128,— nu 170 x 230 van 188,— nu 200 x 300 van 265,— nu 225x320 van 335,— nu 250 x 350 van 595,nu Bergère HERENFAITTEUILS nu vanaf Klassieke FAUTEUILS vanaf Interieurverzorging BULTHUIS, Botermarkt 23 - Nieuwe Rjjn 25 1295,— 698,— 798,— 139,50 198,— 238.- 438,— 568,— 397,—

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1