Bakker veroordeelt ïhouding Guyana Teleurstelling over de HL hulp aan het noorden ™[WAR[iyVIETNAM AND •OUAL CRISlg AT HOME Schoolklassen krijgen drie dagen les van CNV Kortchnoi reeds nu in gewonnen positie Reedijk als prof naar Canada? Verkerk traint weer: Jorritsma doet mee Tweede hulpactie gezin Schaafsma Soldaat rijdt no tor aan: dode Russisch rekord voor Antson Nauwer contact KNWU en BWB Interland zaterdagelftal in Rijssen Decentralisatie activiteiten micro-korfbal Ijshockeyspeler overleden Zuid-Afrika is politiestaat Italiaanse mode WOENSDAG 17 JANUAHMgj} MVan onee parlementsredactie) DEN HAAG Guyana heeft jisteren in een telegram aan le Nederlandse regering la- en weten, dat het bereid is tot »nderhandelingen over het ;rensgeschil met Suriname. )it heeft minister Bakker gis- ermiddag in de Eerste Kamer neegedeeld. Hq zei, dat de re- lering niet zonder zorg is over le verscherping van het con- lict. ,,Wq zullen de ontwikke- ing nauwkeurig volgen, maar lebben toch voldoende ver- rouwen zowel in de regering Suriname als in die van iuyana", aldus de vice-minis- r-president. R Hij voegde eraan toe, dat de Suri naamse premier Pengel, die zijn be- lek aan Nederland had uitgesteld, bnog voor overleg naar Den Haag [omt, zij het enkele dagen later dan Surinaamse grenscommissie, die •stijds voor de kwestie is ingesteld. I Het geschil tussen Suriname en ■uyana over de bovenloop van de "orantijne vormde de hoofdschotel het Eerste-Kamerdebat over de (egroting-1968 van het kabinet van vice-minister-president, waarbij ■vens het vijfjarenplan voor de Ifest aan de orde was. Minister en Kamermeerderheid (aren het er over eens, dat het con- lict onder geen beding met militaire ^ïiddelen mag worden opgelost. Mijn ondubbelzinnige voorkeur gaat lit naar een regeling aan de onder- landelingstafel. Dat moet eerst wor- jen geprobeerd. Lukt dat onverhoopt dan zou de oplossing moeten forden gezicht in internationale ar bitrage of een uitspraak van het In ternationale Hof van Justitie in Den ïaag", verklaarde de vice-premier. Hij zei, dat de regering het optre- |en van de Gyanese politie (die Suri naamse hydrologen uit het betwiste jebied heeft verjaagd, hun kamp be kt houdt en daar nu bezig is een llatform voor helicopters aan te leg- ten) „bijzonder betreurt, ja sterk eroordeelt". Guyana heeft met deze pad het initiatief genomen tot de tcente escalatie. Van Suriname was r niet de minste aanleiding om op te teden. „Suriname heeft niets uitge lokt. Het wil een oplossing via onder handelingen en vindt daarbij Den aag volledig aan zijn kant. Daarbij T.dersteunt Nederland volledig het tondpunt van Paramaribo, dat het fed tot Suriname behoort", 'ederlandse troepen Drs. Bakker liet er geen twijfel bestaan, dat de Nederlandse rijdkrachten in Suriname buiten conflict zullen blijven. Suriname ikt daar precies zo over. Onze epen zijn weliswaar verplicht de enzen van het Koninkrijk tegen itenlandse agressie te beveiligen, ïar het gaat hier om een betwist ebicd, waarvan de grenzen niet ststaan. Het standpunt van premier Pengel nu, dat niet met Guyana kan wor- Jen onderhandeld dan nadat dit land politie uit het betwiste gebied —Heeft teruggetrokken en het we- jnschappelijk onderzoek van de hy- rologen voortgang kan vinden, zono- Ig onder politiebescherming. De pre- lier wil een berpep doen op vrijwil- fcers. uitsluitend om de tekorten bij fet Surinaamse politiekorps op te lillen en eventuele inschakeling van I(ederlandse militairen te voorkomen. (Mocht de houding van Guyana niet B6randeren, dan zou kunnen worden (rergegaan tot uitwijzing van Guya nese burgers uit Suriname. Dat be- bort tot de bevoegdheden van de hdsregering, waarop de Konink- jksregering formeel geen vat (eft. [In het omstreden gebied is de aan- van bauxiet geconstateerd, "llaar volgens minister Bakker zijn er fen aanwijzingen, dat er economisch (makkelijk winbare hoeveelheden pneralen in de bodem zouden zitten. vond het „wat ver gezocht" om I mogelijke aanwezigheid van ?uxiet, goud, diamanten e.d. als in- jt van het conflict te beschouwen. Pat zijn allemaal vogels in de jcht", vond de heer Algra (a.r). die |n uitvoerig historisch overzicht van I (t conflict gaf. Kraaijevanger (kath. v.) vond "M vreemd, dat premier Pengel zich "yeds exclamaties over een eventue- le volledige onafhankelijkheid van Suriname veroorlooft, terwijl de Su rinaamse werkgroep, die voor de bestudering van dit vraagstuk is in gesteld, in feite niets uitvoert Minister Bakker herhaalde, dat van Nederlandse kant geen initiatief is te verwachten om Suriname geheel on afhankelijk te maken. Wel is het streven van de regering erop gericht Suriname èn de Antillen in cultureel en sociaal-economisch opzicht tot zo groot mogelijke zelfstandigheid te brengen. Met Suriname wordt thans overleg gepleegd over de opvolging van de gouverneur van Suriname, mr. H. de Vries, die niet voor een nieuwe ambtstermijn in aanmerking wil ko men. Binnen een „beperkt aantal we ken" kan de benoeming van de nieu we gouverneur (bij voorkeur een „landskind") worden verwacht Regering wil glastuinbouw stimuleren I I f I is ,tt ixT-ïr-itr mo< namA rle tcmtnnruiminff en Perscommentaar De Surinaamse bladen hebben zich druk beziggehouden met het conflict met Guyana. Het ochtendblad De ware tijd (on afhankelijk) merkt op dat het grensgeschil ook internationale kan ten heeft. Zo zullen de VS alles doen om te voorkomen dat in Guyana een pro-Fidel Castro bewind van dr. Cheddy Jagan weer aan de macht komt. Nederland zal maar al te blij zijn als het geen militaire verplichtingen op zich krijgt en het kan zich er gemakkelijk aan onttrekken als Suri name een ongelukkige zet zou doen. Het dagblad West (regeringsgezind) merkt naar aanleiding van Neder landse perscommentaren op, dat „men in Nederland goed moet besef fen, dat Guyana het eerst gebruik heeft gemaakt van met wapens uitge ruste manschappen". Het blad Suriname (oppositie) vraagt zich tenslotte af of de vor ming van een hulppolitiekorps wel voldoende is. „In elk geval hopen wij dat, nu het besluit genomen is te handelen, men niet halverwege blijft steken, maar zodanige maatregelen treft, dat de kans van slagen zo groot mogelijk is", aldus het blad Surina me. Meer contact school en maatschappij (Van onze soc.-econ. redactie) PUTTEN De leerlingen van de derde klassen van de pro testants-christelijke scholen voor middelbaar economisch en admi nistratief onderwijs te Emmel- oord en Sleeuwijk zijn van morgen voor een driedaagse werkconferentie naar het CNV- vakantieoord in Putten vertrok ken. De bedoeling is niet vakantie te. gaan houden, maar om in het kader van de activi teiten van het Slotemaker de Bruïne-Instituut, het onderwijs instituut van de christelijke vak beweging. enig inzicht te ver schaffen in de structuur van onze moderne maatschappij. De vormingsleider van dit insti tuut, de heer Tj. Pel, sprak over een groeiende toenadering tussen school en maatschappij. Op school zal men HOOGO VENSCHAAKTOR1SOOI WIJK AAN ZEE Het be langrijkste resultaat van de mid dagzitting van het Hoogoven- schaaktornooi was dinsdag in Wqk aan Zee ongetwijfeld de zesde overwinning in successie van de Rus Viktor Kortchnoi, die die hierdoor een voorsprong van twee punten op de Roemeen Gheorghiu nam. Kortchnoi be hield zqn score van honderd pro cent dankzij een zege op de Zuid- slaviër Karaklaic. Gheorghiu verspeelde een half punt tegen Hans Ree. Laat in de avond viel een belang rijke beslissing. Na een enerverend duel, dat zeven uur duurde, versloeg de jonge Tsjechische grootmeester Hort de Hongaar Portisch. Een bij zonder boeiende partij speelden ook Bobotsov en Tal, die na zeven uur nog niet tot een beslissing kwam. De remises tussen Ivkov en Ros- solimo. Padevski en Ciric, Ree en Gheorghiu en Matanovic en Donner ujteiky kwamen langs normale wegen tot j X.ySD "J'1 7 stand. Een uitzondering vormde ech- zuckerman lendenvijs. Van Scheltinga klom ten koste van Doda, die in tijdnood blunderde, terwijl Crabbendam in tweede zitting de dinsdag 36 jaar geworden Roemeense meester Cio- caltea versloeg. Bij de dames heeft zich een leid stertrio gevormd, waarin zich onze nationale kampioene mevrouw Corry Vreeken bevindt. RESULTATEN ter de deling van het punt tussen Langeweg en Van Geet. Het was het resultaat van een urenlange strijd op het combinatoire vlak. SPELENDERWIJS In de meestergroep bleef Zucker- man de toon aangeven. Hij weerlegde een Spaanse partij van Hartoch spe- De uitslagen grootmeestergroep: afgebro ken partij vijfde ronde: Karaklaic Iv kov 1—0; zesde ronde: Ree Gheorghiu Hort Portisch 10; Langeweg Van Geet Padevski Ciric Vr Matanovic Donner 'lt1; Bobotsov Tal afg.; Ivkov Rossolimo Kortchnoi Karaklaic 1—0. De stand na zes ronden luidt: l. Kortch noi (Rusl.) 6 pnt.; 2. Gheorghiu (Roem.); 3. Hort (TsJ. SI.) 3'/! pnt.; 4. Tal (Rusl.) 3 en l afg.: 5/9. Karaklaic (Z. SI.), Donner (Ned.); Ciric (Z. SI.); Matanovic (Z. SI.) en Por tisch (Hong.) 3 pnt.; 10/13 Ree (Ned.), Pa devski (Buig.), Rossolimo (VS), Langeweg (Ned.) 214. Bobotsov (Buig.) 2 en 1 afg.; 15. Ivkov (Zd. SI.), 2; 16. Van Geet (Ned.) l'h. Meestergroep: Afgebroken partij vijfde ronde: UJtelky Dunkelblum 1—0; zesde ronde: Nikolic Dunkelblum 1—0: Tatai /t—Ostojlc Flesch afg.; Medina V«: Van Scheltinga Doda 1—0; Marovic Jongsma 1—0: Hartoch 1—0: Crabbendam Zuckerman (USA) 3. Doda (Polen) 4; Medina (Spanje). Ciocaltea Stand na C ronden: 5; 2. Nikolic (Joeg.) 41/ 4/6 Ciocaltea (Roem.) Van Scheltinga (Ned.) 3 Damesgroep tweede ronde: Kowalska j Kozlovskaja 0—1; Heemskerk Mal.vpe- trova 0—1; Ivanka Timmer 10: Ivanova Stadler 1—0; Xicolau Tuk 1—0: Vree- j ken Sunnucks 1—0 Stand na 2 ronden: 1/3 Kozlovskaja (Rusl.), Nicolau (Roem.) Vreeken (Ned.) 2 pnt.; 4/9 Stadler (Joeg ivanova (Buig.), Malypetrova (Tsj. SI Timmer (Ned.) Tuk (Ned.). Ivanka (Hong.)l pnt.; 10/12 Heemskerk (Ned Kowalska (Polen), Sun nucks (Eng.). 0 pnt. al enigszins moeten begrijpen hoe de samenleving in elkaar zit, wat de on derlinge verhoudingen zijn en welke plaats men zelf „ieder van ons als persoon" in deze samenleving in neemt De heer Pel vertelde, dat toen hij van school kwam hij volledig op de hoogte was van alle bijzonder heden over de gilden in de Middel eeuwen, maar hij had nog nooit iets gehoord over de organisaties in het bedrijfsleven vén de twintigste eeuw. De maatschappij van vandaag heeft echter mensen nodig, die kunnen meepraten en in staat zijn een breder terrein te overzien. Niet alleen de scholen, maar ook de vakbeweging zelf heeft hier schuld. In onderwijskringen bestaat wel waar nog een duidelijke afweer te gen invloed van buitenstaanders, maar de vakbeweging had zich al veel meer bezig moeten houden met de vraag, hoe de schooljeugd het beste op de maatschappij kan worden voorbereid. De heer Pel vond, dat de vakbeweging een grotere bijdrage kan leveren om meer inhoud te ge ven aan het vak maatschappijleer, dat reeds op de roosters van de scho len voorkomt. Hij vroeg alle onderwijsinstel lingen en -organisaties de weg van de samenwerking in te slaan. AMSTERDAM Binnenkort zul len afgevaardigden van de sportcom- missies van de KNWU en de Bel gische Wielerbond bijeen komen om gemeenschappelijke wielerzaken te bespreken. Dit eerste officiële con tact tussen deze beide instanties is tot stand gekomen op initiatief van de Belgische sportcommissievoorzit- ter Frans Ceulaerts die dinsdag bij de presentatie van de Smiths-wieler- ploeg in Breda zijn Nederlandse col lega Wim van Steenbergen trof. De Smiths-wielerploeg zal worden ingeschreven als een Belgische ploeg. De voorschriften luiden dat het aan tal Belgen dan tweemaal zo groot moet zijn als het buitenlandse ele ment. Omdat er reeds zeven Neder landers deel uitmaken van de forma tie zullen er dus veertien Belgen moeten worden gecontracteerd. DEN HAAG De landenwedstrijd tussen de zaterdagelftallen van Neder land en Frankryk in het tornooi om de Coupe Fernand Canelle zal op zater dag 27 april worden gespeeld op het terrein van Excelsior '31 te Rijssen. Waar de interland NederlandSaar land wordt gespeeld is nog niet bekend. Baron Werner von Blumenthal. oud-directeur van de Westduitse Opelfabrieken. is in een jachtreser- vaat in de Afrikaanse staat Tanzania door een olifant aangevallen en ge dood. De baron (65) kwam zes jaar geleden naar Afrika om er een nieuw leven te beginnen als beroeps jager. Een stille optocht van ongeveer 3000 Amerikaanse vrouwen ten einde het Congres te bewegen een einde te maken aan de oor log in Vietnam. Op de voorgrond met bril de 89-jarige Jeanette Rankin, de eerste vrouw die in het Congres werd gekozen. SHO-er kreeg contract (Van onze sportredactie) OUD BEIJERLAND De negen tienjarige Gerrie Reedijk, die de laatste tijd succesvol optreedt in het eerste elftal van de Oudbeüerlandse voetbal vereniging SHO, heeft een contract aangeboden gekregen van de Canadese prof-club Toronto Falcon, die in de Amerikaanse prof-competitie uitkomt. Het is zo goed als zeker dat Reedijk op deze aanbieding ingaat. In dat geval zal hjj op 15 februari naar Canada ver trekken. De contacten met Toronto werden in de afgelopen zomermaanden gelegd toen Reedijk daar met vakantie was. Trainer/coach van Toronto Falcon is de bekende Spanjaard Kubala. Deze had Reedijk onlangs telegrafisch laten weten dat een van zijn scouts Reedijk zou gadeslaan in de wedstrijd SHO— *s-Gravenzande SV. Deze wedstrijd is evenwel afgelast. Niettemin is de Canadese club met een contract gekomen. De officiële pa pieren zal Reedijk deze week ontvan gen, waarna zal worden beslist of hij op de aanbieding ingaat. Ger Reedijk, die aanvankelijk in Heinenoord speelde, ging enkele jaren geleden over naar Xerxes, dat hem een jeugdcontract aanbood. Dit werd eind vorig seizoen niet verlengd, waarna hij overstapte naar SHO en in deze club zowel in de voor- als achterhoede sterk speelde. Reedijk zou de eerste speler uit het zaterdagvoetbal zijn die door een „Amerikaanse" profclub wordt gecon tracteerd. JuDDEL De 27-jarige J. van As- lit uit Garderen is gisteren op de frderense weg bij Uddel verongelukt, I Jen hij met zijn motor in botsing Fam met een militaire auto, fctuurd door de 20-jarige militair J. )n S. uit Harderwijk. 'De militair sloeg met zijn auto ■otseling linksaf en reed daarbij «»r Van Asselt langs. [BILTHOVEN De 73-jarige F. J. innik uit Bilthoven is gisteravond het oversteken door een perso- lauto aangereden en gedood. SPRUNDEL De 63-jarige C. van ijsbergen uit Sprundel is gister- fond op de Ettenseweg door een hteropkomende personenauto aan beden. toen hij naast zijn fiets ngs de kant van de weg liep. Hij is een ziekenhuis te Roosendaal aan jn verwondingen bezweken. ALMA ATA De Russische schaatsenrijder Ants Antson heeft dinsdag tijdens wedstrijden om het kampioenschap van de Sowjet-Unie in Alma Ata het Russische record op de 5.000 meter verbeterd en gebracht op 7 min en 34.8 sec. Het oude record stond sinds 1965 op naam van Eduard Matusevich met een tijd van 7 min 35,1 sec. Voortreffelijke prestaties werden ook geleverd op de 500 meter. Valery Muratov, een student uit Kolomna, zegevierde in 39,6 sec, dat is slechts 0.1 sec boven het wereldrecord van de Rus Evgeny Grishin, dat werd geëvenaard door de Amerikaan Tom Gray en de Duitser Erhard Keiler. Maar liefst 12 deelnemers bleven be neden de 41 seconden. Lepesjkin en Grishin deelden de tweede plaats met een tijd van 39,7 sec. Grishin scheen op weg naar een recordverbetering. Bij het wisselen van baan werd de wereldrecord houder echter gehinderd door zijn te genstander. Valery Kaplan en Boris Gulayev werden met 40,1 sec vierde. Beide rijders verbeterden hun persoonlijke records. AMSTERDAM Kees Verkerk heeft na een week op non-actief te hebben gestaan wegens een stevige griep, vandaag zijn training her vat. Dokter Lap. die gisteren bij de Nederlandse rijders arriveerde, heeft de rijder uit Puttershoek onderzocht en toestemming gegeven om vandaag weer aan de slag te gaan. Omdat Verkerk enkele dagen flinke koorts heeft gehad, zal zijn vorm stellig zijn geschaad, maar de wilskrachtige Puttershoeker kan in de tien dagen die resten voor de Europese kampioenschappen mogelijk nog veel goed maken. In overleg met coach Wim de Graaff heeft de KNSB de Rotterdammer Jorrit Jorritsma als vijfde man toege voegd aan het team dat volgende week bij de Europese kampioenschappen start. De ploeg bestaat nu uit Verkerk. Schenk, Nottet, Jorritsma en Bols. Eriks is reserve. Chef d'equipe is Jan Charisius uit Leeuwarden. Bij de wereldkampioenschappen hardrijden voor dames dat eveneens volgende week zal worden gehouden en wel in Helsinki zullen voor Nederland starten wereldkampioene Stien Kaiser, Ans Schut, Willy Burgmeijer, Carry Geijsen en Elly v. d. Brom. Er is ook een lijst van deelnemers opgesteld voor de Olympische Spelen. De namen zullen door het Nederlands Olympisch Comité worden bekend gemaakt. Ook bij de Olympische ploeg zal Jan Charisius als chef d'equipe op treden. JORRITSMA Koeperman sloeg felle aanval Andreiko af TIFLIS Koeperman heeft in de tweekamp om het wereldkampi oenschap dammen zijn voorsprong met succes verdedigd, De twaalfde partij tegen uitdager Andreiko ein digde dinsdag in Tiflis in remme, waardoor de stand 13-11 in het voor deel van de wereldkampioen werd. Andreiko, die in de elfde partij zijn tegenstander in een moeilijke positie had gebracht maar ook toen met re mise genoegen moest nemen, viel in de twaalfde partij weer fel aan en gaf zelfs in het centrum enig terrein prijs om op de vleugels te kunnen aanvallen. Koeperman hervond ech ter het evenwicht en kreeg zelfs een hetere positie. Dank zij een fout van de wereldkampioen kon Andreiko ecfhter toch op remise aansturen. P. C. Heineekemeijer NRU-niuziekadviseur (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Ned. Radio Unie heeft met ingang van 1 februari a.s. de heer P. C. Heuwekemeijer be noemd tot artistiek en organisato risch adviseur voor de orkesten en koren van de NRU. Na een periode van oriëntatie zal de heer Heuwekemeijer op diverse gebieden de omroep in zijn muzikale ontwikkeling voorlichten, hetgeen van groot belang wordt geacht. De nieuw-benoemde begon zijn loopbaan als violist in het Concertge bouworkest, waarvan hij van 1959 tot 1 1967 directeur is geweest. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG D« regering zal in samenwerking met de Cultuurtechnische Dienst de aan leg van enige glastuingebieden in het noorden van ons land sti muleren. Gedacht wordt aan een gebied rond Hoogezand-Sappe- meer; het gebied rond Emmen- Schoonebeek en het gebied rond Eelde, voor bloemkwekerijen. Dit staat in de nota „Ontwikkeling Noorden des lands". Het zwaarte punt van de ontwikkeling van het noorden moet gelegd worden op ver sterking van het complex Groningen- Delfzijl-Eemshaven. De regering is van oordeel dat het plan van het provinciaal bestuur van Groningen tot uitbreiding van de Eemshaven verdere realisering ver dient. De regering is bereid aan de eerste fase van dit plan financieel mee te werken mits ook de lagere publiekrechtelijke lichamen zich hiervoor financiële inspanning willen getroosten. Taak Er is, aldus de nota, geen reden om ten behoeve van het regionale industrialisatiebeleid een speciale ontwikkelingsbank voor het noorden in het leven te roepen. Hier ligt een taak voor reeds bestaande instellin gen die bijvoorbeeld met bedrijfs leven en technologische instituten een financiële, technische, economi sche instelling voor het noorden vor men. De minister van landbouw en vis serij zal een studiecommissie instel len die moet nagaan welke ontwik kelingsmogelijkheden de akkerbouw en de veehouderij met de daarop ge baseerde verwerkende industrieën hebben. Verkeer In 1974 zal er een volledige auto snelweg tussen Groningen en de Randstad zijn aangelegd. In 1971 zal er een enkelbaansverbinding tussen Groningen/Leeuwarden/Amsterdam zijn via Emmeloord en Lelystad. Een autosnelweg op deze route zal niet voor 1978 voltooid kunnen wor den. Vooral wordt aandacht geschon ken aan de stimulering van het voorbereidend hoger onderwijs en het technisch beroepsonderwijs in het noorden. Er moet vooruitgang wor den gemaakt met de milieuverbete- Jaarvergadering CKB ZWIJNDRECHT Op de vrijdag avond In Zwijndrecht gehouden jaar vergadering van de Christelijke Korfbal Bond (afd. Zuid-Hol- land-zuid) werden mejuffrouw De Jager (Albatros) en de heer De Bruin (KOAG) belast met de organisatie van sportkeuringen voor het district Dordrecht cn Rotterdam. In deze functie waren aftredend dc heer C. Gast en mejuffrouw P. Sinke (Bol nes). Daar geen tegenkandidaten wa ren gesteld werd de heer J. v. d. Driest als voorzitter herkozen. Ook de heren H. Rosenbeek en P. Kalk man werden in hun bestuursfuncties herkozen. De jaarverslagen van de secretaris, penningmeester (die overigens door ziekte was verhinderd) en van de Dordtse scheidsredhtersorganisatie werden goedgekeurd. Voorzitter v. d. Driest ontvouwde in een kort woord de plannen voor 1968. Er staan weer verschillende as piranten- en juniorentornooien op het programma. Ook zullen de afde- lingswadstrijden van de hoofdklas dit jaar worden gehouden. De voorzitter herinnerde aan het feit dat de Schie- damse korfbalvereniging ODI in 1968 haar 50-jarig bestaan herdenkt. De heer v. d. Driest deelde mee dat de micro-korfbalactiviteiten zullen worden uitgebreid. Voorstellen inza ke meer decentralisatie van de tor nooien zullen binnenkort worden ge lanceerd. Men wil de sporthallen plaatselijk intensiever benutten. Daarbij verloopt het overleg met de plaatselijke instanties evenwel in de meeste gevallen zeer moeilijk. De Rotterdamse vereniging TOP blijft in samenwerking met de vere niging ADO uit 's-Gravendeel voor een jaar aangewezen als kascommis- - De vergadering was zeer matig be zocht. De ongunstige weersomstan digheden waren daaraan debet. Er waren ongeveer vijftig vertegen woordigers. (Door een misverstand was het niet mogelijk dit verslag za terdag te publiceren). MINNEAPOLIS De ijshockey professional Bill Masterton, die za terdagavond tijdens een wedstrijd tussen zijn club The North Stars uit Minneapolis en de uit Oakland af komstige Seals, tegen de ballustrade smakte en wegens het zware letsel dat hij daarbij opliep naar het zie kenhuis moest worden vervoerd, is aan zijn verwondingen overleden. Masterton was 29 jaar. Helmut Halier, de voor de Itali aanse profclub A C Bologna uitko mende Duitse voetbalinternational, heeft verklaard, dat hij aan het einde van dit seizoen naar zijn geboorteland wil terugkeren. Hij hooipt een Duitse vereniging te vinden, die v,an zijn diensten gebruik zou willen maken. ring, met name de krotopruiming «n de stadsreconstructie in Groningen, Delfzijl. Heerenveen, Leeuwarden, Hoogeveen en Meppel. Uit de 85 miljoen, die ln de be groting voor sanering en stadsrecon structie zijn uitgetrokken, zal voor 1968 10 tot 14 miljoen aan het noorden worden toegewezen. In het noorden is men in het alge meen teleurgesteld over de inhoud van de ontwikkelingsnota. De bestuurscommissie noorden des lands, waarin de provinciale besturen van Groningen, Friesland en Drente vere nigd zijn, vond dat in de nota weinig concrete aanknopingspunten staan over de ontwikkeling op lange ter mijn. Ook over de bestrijding op kort» termijn van de werkloosheid wordt volgens de bestuurscommissie in dé nota niet voldoende aandacht besteed. Op een persconferentie zei den de ministers Schut en De Block dat er voldoende plannen gereed lig gen om de werkloosheid te bestrij den. Op deze persconferentie kwam tot uiting dat Friesland en Drenthe nog al teleurgesteld zijn omdat het zwaartepunt van de ontwikke lingshulp vooral in Groningen wat komen te liggen. Burgemeester J. S. Brandsma van Leeuwarden heeft verklaard zeer te leurgesteld te zijn over de rege ringsnota. De dagelijkse besturen van de PvdA uit de drie noordelijke pro vincies hebben in een telegram aan de Staten-Generaal hun teleurstelling uitgesproken over de nota. AARTSWOUD Gisteren heeft urgemeester B. Breebaart van Hoog woud, waarvan Aartswoud deel uit maakt, de tweede hulpactie gestart voor het grote gezin Schaafsma, waar vorig jaar de moeder en vijf kinde ren bU een brand om het leven kwa men. Het gezin bestaat nu uit vader en elf kinderen. De eerste actie, die onmiddellijk na de brand werd gehouden en eind vo rig jaar is afgesloten, bracht door giften uit het hele land 20 mille op, Daarmee kon het volledig berooide gezin weer aan inventaris worden ge holpen, in de kleren worden gezet, enzovoorts. De tweede actie heeft tot doel een boerderijwoning te kopen waarvan de huidige eigenaar voorkeursrechten voor het gezin wil laten gelden. Het zal hier gaan om een bedrag van rond 30.000 gulden. Men wil de actie zo lang laten lopen tot het bedrag bijeen is. Juist deze woning is nodig, omdat in Aartswoud en omgeving geen an der huis kan worden gevonden, groot genoeg om het gezin te huisvesten. De eerste reacties voor bijdragen zijn al binnen. Het gironummer van het hulpcomité is 19 04 42. Rapport VN-commissie: NEW YORK Een VN-commissIe vindt dat de apartheidswetgeving en de behandeling van politieke gevan genen Zuid-Afrika voor de te genstanders van de officiële politiek tot een politiestaat maken, welks wetten en methoden steeds meer gaan lijken op die van fascistische regeringen. De commissie, die een rapport over Zuid-Afrika van vierhonderd pagi na's heeft samengesteld, doet een be roep op de regering om de wetten ter onderdrukking van communisme, ter rorisme en sabotage op te heffen en de gruwelijke, onmenselijke en ver nederende behandeling van gevange nen te verbieden. De Zuidafrikaanse VN-afvaardiglng noemde het rapport „een bestanddeel van een sinds jaren door VN-leden tegen Zuid-Afrika gevoerde politieke campagne". De VN-commissie is niet in het land zelf geweest. Ontwerp Sofelle Fontana, Rome. Blauwe, geplooide rok met zeer brede ceintuur en zeer grote witte gesp. Witte geborduurde bloes. Schoenen van wit leer met zelfde tekening als de bloes. Kapsel van Bruno en Michèle: Gazelle ligne.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13