Russische schrijvers naar het strafkamp Vader was niet stervende t 5 FOKKERS SCHREINER OVER NAAR KLM Bonafide zonk door schuiven van lading KORTCHNOI STEELT 'REEDS NU DE SHOW Buitenland moet prognose Planbureau waar maken Elfstedentocht nog kansloos Voor net van NLM AKU: WEER PERSONEEL Toch geen monorail.. Kees Verkerk heeft griep Reisbureaus gerustgesteld V. D. geeft geen korting op reizen Makarios: verkiezingen °P Cyprus STRENGE STRAF NA GEHEIM PROCES Financieel weekoverzicht Verdedigers kregen rode anjers Martin Hoekstra won op schaats VPRO toch de schuldige ZATERDAG IS JANUARI 1968 AMSTERDAM Het ziet er- e jnaar uit, dat de KLM de twee jFokker Friendship-toestellen van de vorig jaar geliquideerde {Schreiner Airways gaat overne- jmen voor haar dochter, de Ne- 1 derlandse Luchtvaart Maatschap pij. Deze maatschappij onder houdt, zoals bekend, het binnen- landse luchtnet. n Over de overname worden al on- lerhandelingen gevoerd. Of de koop ^al doorgaan, hangt af van de vraag »f de KLM de binnenlandse lucht- "liensten zal willen blijven voortzet ten. Dit besluit zal moeten worden genomen als in augustus de proefperi ode achter de rug is en ook het con- ract met de luchtmacht voor de luur van twee militaire Friendships B afgelopen. (Van een onzer redacteuren) Insiders verwachten, dat de KLM ondanks de verliezen op dit net de diensten zal handhaven, omdat het daarmee, zo is gebleken, een ste viger greep krijgt op de passa- giersmarkt in het zuiden en oosten van ons land. Het lijkt dan ook zeer waarschijnlijk, dat zij daarvoor de beide Schreiner-Friendships gaat ge bruiken. Een voordeel van deze toestellen Is, dat de NLM er eventueel ook mee over de grens kwam. In het contract met de luchtmacht was de voorwaar de gesteld, dat de beide toestellen in het land moesten blijven opdat ze binnen 24 uur voor militair gebruik gereed gemaakt konden worden. OVER GRENS Het is bekend, dat de KLM grote belangstelling heeft voor doortrek king van de NLM-lijnen naar het buitenland. De lijn naar Eelde zou bijvoorbeeld kunnen worden uitge breid naar Hannover, die naar Beek verder naar het Roergebied, terwijl men tevens belangstelling heeft voor een NLM-lijn naar Engeland. Vooral Philips heeft hierop al verscheidene malen aangedrongen, omdat zij daar door haar eigen vliegbedrijf zou ont lasten. Tailleur van Max Heijmans in beige. Het jasje kan ook op een japon uit de „pret a porter- colectie" gedragen worden. Heymans maakt collecties voor confectie AMSTERDAM Max Heymans, idividualisten haute-couture ont- rerper pur sang, heeft nu toch het wat beeld van vele collega's gevolgd, :ti ;en confectie-collectie otïtwprpen. Meet die dan op z'n Frans: prêt a Jrter. i Geen matige prijzen zoals van de confectie collectie Twenty seven van Slthaus; de Max Heymans etiketjes tehorenbij tailleurs, mantels enz. van 350—650. Dit is een geadviseerde trijs, de winkelier kan daar van af kijken. Vijftien stuks, dat is de eerste aan- aop. Vijftien april komt de confec- e-wintercollectie 1969 als vervolg. vijftien modellen van nu tonen >g niets van mogelijke nieuwe mo- elijnen. Ze zijn „tijdloos", chic, eenvoudig, flatteus. Een paar capes, smal om de schou- een donkerblauwe mantel met p taillehoogte stiksels: tailleurs met rede platte plooien in de rok en orte manteltjes. Een „matrozen- ïrk". donkerblauw met gestreept efje, die bij Heymans robe de déjeu- er is. Bijna alle japonnen zijn mouwloos, aar de confectie echter van maat 34 it er met maat 48 door Haas Coutu- zal worden uitgevoerd, heeft Hey- et ans enige modellen korte, al dan iet afknoopbare, pelerientjes gege ten. Grote maat bovenarmen zijn :estal maar beter bedekt, of zo'n Bemanning terug SCHIPHOL Met een lijnvlieg- tuig uit Madrid arriveerde gistermid dag de acht koppen tellende beman ning van de Nederlandse kustvaarder Bonafide, die enkele dagen geleden in de Golf van Biscaje zonk. De ka pitein, de 44-jarige Teunis Keus uit Den Haag, verklaarde dat zijn schip was vergaan nadat de lading van 865 ton pyriet was gaan schuiven, als ge volg van de hoge golfslag. „We waren nog maar anderhalf uur onderweg van Santander naar Rochvuster ih Engeland toen het schip even voor elf uur 's avonds iets over bakboord ging liggen. We maak ten zo snel slagzij dat het schip in ongeveer acht minuten bijna op zijn kant lag. Er zat niets anders op dan de reddingboten over boord te zet ten". aldus machinist Jaap van den Berg (28) uit Oudenbosch. De kapitein van het Spaanse schip, dat hen oppikte, heeft nog gepro beerd de 499 brt. metende Bonafide, die zeven jaar oud is, op sleeptouw te nemen. Hij heeft een draad vast la ten maken, maar moest deze kappen i toen de kustvaarder te plat ging lig gen. Even later zonk het schip. De 19-jarige matroos Niels van der Bie uit Den Haag maakte zijn eerste reis op het schip, „maar het is niet de laatste", verzeker hij. Op de vraag of hij bang was geweest zei hij dat daar geen tijd voor was. Of dit luchtvaartpolitiek een haal bare zaak zal zijn, is echter nog niet zeker. Het zal begrijpelijk zijn, dat Duitsland bezwaren zal tnaken tegen deze KLM-concurrentie op de Duitse passagiersmarkt. Een andere mogelijkheid is, dat de KLM de beide Friendships beschik baar stelt voor haar dochter in de West, de ALM. In ruil daarvoor zou de KLM dan de twee verlengde versies van de Friendship, die de ALM wil gaan bestellen, kunnen overnemen omdat deze toestellen meer plaatsen bieden en dus beter geschikt zijn voor de korte lijnen over de grens. De Elektra, die de KLM nu aan het afstoten is (na de komst van de DC-9) zal in geen geval voor de NLM worden gebruikt. Voor dit toestel zijn de afstanden weer te kort. Wat ermee moet gebeuren staat nog niet vast. Eén toestel is aan Mar tinair verkocht, de rest is nog vrij. Op de internationale markt is er wei nig belangstelling voor. Alleen Ga- roeda zou ze eventueel wel willen overnemen, maar in dat geval zou de KLM ze als een vorm van ontwikke lingshulp moeten afstaan. HAMAR Kees Verkerk moet in zijn hotel te Hamar met griep het bed houden. De Nederlandse coach Wim de Graaff vertelde dat de Euro pese- en wereldkampioen het zo zwaar te pakken heeft, dat hij dit weekend niet zal kunnen deelnemen aan de kwalificatiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen (27 en 28 jan. in Oslo). Alle leden van de Nederlandse kernploeg zijn op het ogenblik in Ha- mar in training voor de wedstrijden. De vijf best geklasseerden bij deze wedstrijden zullen naar de kampi oenschappen worden afgevaardigd. ARNHEM De Algemene Kunst zijde Unie zal binnenkort weer personeel van buiten aantrekken. De markt Voor een aantal AKU-produk- ten is namelijk beter geworden. Spe ciaal voor de fabrieken in Emmen, Emmercompascuum en Breda heeft men weer arbeidskrachten nodig. De laatste twee jaar heeft de AKU geen personeel aangenomen. Intern zijn zoveel mogelijk personeelsleden overgeplaatst. Maar nu is het niet meer mogelijk alle vacaturen met ei gen personeel te voorzien. i onze redacteur toerisme) beide ondernemingen echte (Van onze redacteur toerisme) UTRECHT De Algemene Nederlandse vereniging van reisbureaus heeft van Vroom en Dreesmann, die zoals bekend het reisbureau Centoury heeft opgekocht de verzekering ge kregen dat zij niet tegen af- braakprijzen in de reisbureau- wereld zal gaan concurreren. Zwart op wit heeft de ANVR gisteren de verzekering gekregen dat het warenhuis geen kortings systemen zal gaan toepassen om de verkoop te stimuleren. Een derge lijke verzekering heeft men ook ge kregen van het kranten- en tijd schriftenconcern VNU dat gaat sa menwerken met het reisbureau Sun Liner. Wel zal dit nieuwe concern met kracht het wapen van de publiciteit gaan hanteren o.m. in de bladen van de NV De Spaarnestad). Het be stuur van de ANVR kon verontruste leden gistermiddag op een buiten gewone ledenvergadering in Utrecht wat dit betreft geruststellen. Ongerust Het initiatief van de warenhuis directie en van het krantenconcern hadden bij de reisbureaus nogal eni ge deining veroorzaakt .omdat men stevige concurrentie vreesde. En waar de rentabiliteit van het gemiddelde reisbureau maar 1.8 pro cent van de bruto omzet 'bedraagt, zag m ensombere wolken samen pakken boven aangeboden zonnige vakantiereizen. In een gesprek niet het ANVR- bestuur konden de directies van beide ondernemingen echter toe zeggen, dat zij het reisbureau be drijfsmatig zouden gaan uitoefenen. Dat wil zeggen, dat zij het aan bieden van reizen niet als een lok middel zullen gebruiken ,maar al leen als een mogelijkheid om geld te verdienen. Men gaf ook te kennen, dat men. de agenten van de bureaus waar mee men zich heeft gelieerd, wil bewaren. Een en ander gaf ANVR- voorzitter Benninger gisteravond op een persconferentie aanleiding om krachtig te stéllen :„Wij tarten, iedere concurrentie omdat wij we ten, dat lagere prijzen op de toe- ristenmarkt vrijwel niet mogelijk zijn. De reisbureaus werken al met een minimale winstmarge". Hij zag zelfs voordelen in de jong ste ontwikkelingen. „Dé publicitair® macht, waarover beide ondernemin gen beschikken, kan bijdragen tot het creëren van een nieuwe markt, waarvan de gevolgen ook voor do bestaande reisbureaus profijtelijk kunnen zijn". Sprekend over nieuwe concentra ties in de reisbureauwereld ontken de de ANVR-voorzitter, dat Albert Hein plannen zou hebb enom te gaan samenwerken met het reisbu reau Hoogstins in Bergen aan Zee. Op korte termijn zag hij geen nieu we kongsi. „Het gevoel van individualisme is nog steeds sterker dan de drang naar samenwerking", aldus de heer Ben ninger. Desondanks achtte hij meer bundeling in de reisbureauwereld een dwingende noodzaak. Bij do ANVR zijn 190 van de 750 in Ne derland gevestigde reisbureaus aan gesloten. In Artis is een antilope- tweeling geboren. Vertederd kijkende, jonge Amsterdammers drommen om het domein, waar moeder- antilope trots met haar duo rondstapt. NICOSIA Aartsbisschop Maka rios heeft vrijdag gezegd dat hij zich binnen 45 dagen opnieuw tot president van Cyprus wil laten kie zen. De president zei dat zijn stap bedoeld was om de mensen in staat te stellen te zeggen „of zij willen dat ik hun zaken blijf behandelen". Hij deelde ook mee dat gewerkt wordt aan een nieuwe grondwet, die' in tegenstelling tot de huidige door. de bevolking zou moeten worden goedgekeurd. De nieuwe grondwet zal speciale bepalingen bevatten ter bescherming van de rechten en pri vileges van de Turks-Cypriotische gemeenschap. MOSKOU Na een geheim proces van vijf dagen zijn de vier jonge Russische intellec tuelen, die terecht hebben ge staan wegens anti-Ttussische activiteiten conform' de eis veroordeeld tot zeven,, vijf, twee en één jaar dwangarbeid. Joeri Galanskov (28) kreeg ze ven jaar dwangarbeid, Alexan- pelerientje nu de juiste oplossing is? Het maakt nogal topzwaar. Dat de prêt porter van Max Hey mans het stempel van zijn vak manschap draagt lijdt geen twijfel, maar er was geen element van ver rassing. HOOGOVENSCHAAKTORNOOI WIJK aan ZEE Kortchnoi. een ïm de Russische schakers die zich Svalificeerde voor het wereld-kan- Bdatentornooi, verricht in Wijk aan titanen-arbeid. Van de ontmoe- tng Kortchnoi Padevski werd de vierde zitting afge- rerkt zonder dat het duel werd leslist. Desondanks moest hij enkele ren later alweer aantreden voor de artij van de derde ronde tegen Bo- De Rus kon er niet genoeg krijgen en pok dit duel werd !gebroken. Velen tippen Kortehnoi Is als de tornooiwinnaar. Tal Langeweg was een boeiend iel. Uit een Spaanse-partfj ontwik- side zich allengs een positioneel ge nt middenspel, doch met sluimeren- combinatoire tendenzen. Op een epaald ogenblik bood zwart remise an, dat wit aarzelend afsloeg. Daar- werd- Langewegs tijd krap. Hij eging een lichte onnauwkeurigheid moest als gevolg daarvan tenslotte pgeven. Donner Hort leek aanvankelijk >t een grootse strijd te zullen uit roeien, doch vrij snel verstarden de tanden, de schijnbare „openheid" sn spijt. Van de overige puntendelingen was lechts die tussen Van Geet en Por- sch het resultaat van werkelijke it- frijd. De resultaten: grootmeestergroep lste flde: Kortchnoi Padevski opn. af. 2e &nde: Langeweg Rossolimo 'ItVi. KAAPSTAD Vijftien Franse lartspecialisten en chirurgen zijn in iaapstad voor beraad met het team dr. Barnard, dat de eerste lensehike harttransplantatie ver- iehtte. In Frankrijk zijn dergelijke igrepen nog verboden. De uitslagen van de derde ronde: Ivkov Ree 'It'It. Kortchnoi Bobotosv 1—0. Karaklalc Matanovlc 'It—'It. Rossolimo Padevski Tal Langeweg 1—0, Donner Hort 'It—'li, Ciric Gheogiu 1'It. Van Geet Portlsch 'It. Stand na 3 ronden: 1. Kortchnoi (Rusl.) I en 1 afg.. 2/4. Gehorghiu (Roem.). Ree (Ned.). Tal (Rusl.) 2, 5/11. Clrlc (Z.S1.). Donner (Ned.). Hort (Tsjech.). Ivkov (Z.Sl.i. Portlsch (Hong.), Karaklalc (Z.S1.), Rossolimo (VS) IV». 12. Padeveski (Buig.) 1 en 1 afg.. 13/15. Bobotsov (Buig.). Lange weg (Ned.), Matanovlc (Z.S1.) 1. 16. Van Geet (Ned.) Meestergroep 2de ronde: Nlkollc Flesch V»—'it. Uitslagen 3de ronde: Zuckeman Niko- llc uitg., Crabbendam Marovlc 0—1. Clo- caltea Van Scheltinga 'It—'It. Hartoch Vyslouzil 0—1. Jongsma Ostojlc 0—1. Dcda Tatai V.Medina Dunkel- blum afg., Flesch UJtelky 'lt-*lt. Stand na 3 ronden: 1. Tatai (Italië) 2V». I. Zuckerman (USA) 2 en 1 ultg.. 3/5. Ciocal- tea (Roem.). Doda (Polen), Ostojlc (Joeg.) 2. 6/8. Flesch (Hong.). Marovlc (Joeg.), Uj- telky (TsJ.sl). 1'/». 9/10. Medina (Spanje) 1 en 1 afg.. Nikollc (Joeg.) 1 en 1 ultg.. U/14. Crabbendam (Ned.). Hartoch (Ned.), Van Scheltinga (Ned.). Vyslouzil (Tsjech.) 1. 13. Dunkelblum (Belgiö) en 1 afg.. 16. Jongsma (Ned.) 'It. De aankondiging van een bo nus van tien procent op de eert. Kon. Hoogovens had gisteren op de markt een stimulans. Het klimaat op de beurs was eerder in de week slechter géwordén door een ongeanimeerd Wall Street, waar het Dow Jones- gemiddelde onder de 900 dook. De prognose van het Centraal Planbureau voor het nieuwe jaar had weinig zichtbare uit werking op de koersen, daar er geen nieuwe gezichtspunten werden geleverd. De emissie Ned. Gas Unie is gisteren op de beurs maar matig ontvangen. De fiscus zal zich hebben verkneu terd in de mededeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat in het afgelopen jaar de koerswaarde van ter beurze genoteerde aandelen met ongeveer 8Vt miljard gulden is gestegen. Aan het einde van 1966 was het koerspeil ernstig gedaald en be liep de waarde slechts 27.7 miljard, terwijl een jaar later het bedrag gestegen was tot 36.1 miljard. Het zal heel wat in de vermogensbe lasting schelen. Laten we hopen, dat de volgende decembermaand weer hogere cijfers zal te zien geven, om dat daaruit zou kunnen blijken, dat de economische en financiële ontwik kelingen van ons land in het lopende jaar goed zou zijn gegaan. Buitenland? Het Planbureau voorspelt een lang zaam herstel van onze betalingsba- Bijna uit Australië vertrokken SYDNEY Mevrouw Agatha van Leeuwen, die in ccn voorstad van Sydney woont, is op het laatste nippertje uit een vliegtuig gehaald, dat op het punt stond te vertrekken naar Nederland. Zij had haar vakantie afge broken en direct haar koffers gepakt na ontvangst van een telegram dat haar vader stervende was. Het telegram werd telefonisch doorgegeven en door een vriendin van de vrouw opgenomen. Deze maakte er uit op dat de vader van mevrouw Van Leeuwen stervende was. Toen later het uitgeschreven telegram arriveerde bleek dat niet de vader van mevrouw Van Leeuwen stervende was, maar dat het de vader van haar vriendin betrof. Beiden hebben de voornaam LeenderL lans. waarbij de recente Britse deva luatie een vertragende factor bete kent voor ons land. Het spreekt vanzelf, dat het van de ontwikkeling in het buitenland gro tendeels afhangt, in hoever de prog nose inzake de economische ontwik keling werkelijkheid zal worden. We denken behalve aan de EEG-partners, met name West-Duitsland, aan de Verenigde Staten, welk land een centrale positie in de wereld inneemt. Volgende week zal president Johnson zijn begroting voor het nieuwe fiscale jaar indienen met een rede en reeds is gebleken, dat de Amerikaanse staatsuitgaven een nieuwe stijging zullen ondergaan in het per 1 juli a.s. beginnende be grotingsjaar. Opmerkelijk is het, dat de New Yorkse beurs tot dusver dit jaar wei nig vertrouwen in de ontwikkeling heeft getoond, zodat het Dow Jo- nes-gemiddelde voor industrie-aande len beneden de ..brug" van 900 viel. Opkikkert je Voor onze effectenbeurs kwam gisteren een „opkikkertje" in de vorm van de aankondiging, dat de Hoogovens een agio-bonus van 10 procent in aandelen in april gaan ge ven, in verband met de verbeterde resultaten over 1967, aldus het com muniqué. De uitstaande 5 3'4 pet. converteerbare obligatielening oor- i spronkelijk groot in totaal 139 mil joen, worden per 12 maart a.s. ver vroegd afgelost en dus wordt tot con versie in certificaten van aandelen ge dwongen. Reeds is bekendgemaakt, dat de staat en de gemeente Amsterdam hun be lang in deze lening, tezamen onge veer 40 procent, zullen omzetten in aandelen. Een en ander is een gunstig bericht te noemen en zo vatte de beurs het ook op, want, hoewel de eert. Hoogo vens gisteren niet genoteerd werden, is de prijs niet-officieel tot 126 op gelopen. De totale winst over 1967 wordt 30 procent hoger getaxeerd, dus daaruit blijkt, met welk een prachtig resultaat de Hoogovens haar positie in de wereld van staal en ijzer heeft weten te handhaven. Het is jammer, dat nog steeds geen bijzonderheden over het staalproject op de Maasvlakte zijn bekendge maakt, want we zouden wel eens wil len weten, of de kansen op een staal bedrijf bij Rotterdam voldoende wor den geaeht. Alg. Kunstzijde Unie was gisteren goed gevraagd en liep op tot 68.20 (v.w. 66.50), omdat de Amerikaanse dochteronderneming gunstig voor uitzichten heeft. Bols Lucas Bols heeft een onveranderd interimdividend van 2 per 20 nom. aangekondigd, waaruit blijkt, dat „het slokje" nog wel genomen wordt, al is het duurder geworden. Op 15 jan. a.s. worden de eert. ltPye" (dochter van Philips) voor het eerst hier verhandeld. Onderhands is er al gedaan op 260 per 100 opties. De emissie van 6V2 pet. obi. Ned. Gas Unie, waarvoor de inschrijving gisteren openstond, is lauw ter beur ze ontvangen. Dat is jammer voor de rente-ontwikkeling in ons land. Van bankaandelen was Slavenburg vast gestemd. De koers liep op van 171 tot 180 pet. Is hier de wens de vader van de gedachte en hoopt men op een fusie? Overigens zullen de resultaten over 1967 van deze bank wel goed zijn geweest. Mogen de aandeelhouders daarvan dan profite ren middels een hoger dividend? der Ginsburg (31) vijf jaar, de dichter Alexei Dobrovolski (29) twee jaar en mejuffrouw Vera Lasjkofs (21) één jaar. Mejuffrouw Lasjkov, die evenals de anderen een jaar in voorarrest heeft gezeten, zal op 20 januari wor den vrijgelaten. Verwacht wordt dat de drie anderen dit weekeinde zullen worden overgebracht naar Potma, een strafkamp aan de Wolga, dat be rucht Is onder de intellectuelen. Het is een van de strengste kampen in Rusland. Aan het slot van het proces braken ongeveer vijftig vrienden van de ver dachten, die voor het gerechtsgebouw de wacht hielden, door een politie- kordon. Zij boden de vier verdedigers rode anjers aan. Ongeveer 25 geüni formeerde agenten slaagden er niet in de vrienden van de verdachten tegen te houden. Vijftig jonge man nen, die dienst deden als politievrij- willigers, vielen de mensen lastig. Ginsburg en Galanskov hebben ontkend contact te hebbén gehad met een emigrantenorganisatie die de Sowjetregering omver wilde werpen. Alleen Dobrovolski hééft het hem ten laste gelegde bekend. Hij heeft ook tegen de andere drie verdachten ge tuigd. Veldslag Pavel M. Litwinov, kleinzoon van de voormalige minister van buiten landse zaken en mevrouw Daniel, vrouw van de gevangen zittende schrijver Yoeli Daniel, hebben het besloten proces aan de kaak gesteld als een bespotting en een beroep ge daan op de wereldopinie dit te ver oordelen. Litwinov vertelde dat Galanskov voor de rechtbank had verklaard: 1 „Door mij te arresteren heeft u de veldslag gewonnen, maar u zult de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Kijk verder dan je neus lang is". Een gezeg de dat elke Nederlander kent. Maar doen zè 't ook? Neem een knipseldienst. Op het bureau van de Amsterdamse alleen- vertegenwoordiger voor ons land van de monorail belandde dezer dagen een knipsel, dat verwarring en on rust teweegbracht. „Monorail tussen grote steden" stond er boven. Den Haag, Amsterdam en Utrecht zou den door een supersnelle monorail verbonden worden. Dat was moge lijk door de oprichting (,zeer bin nenkort te verwachten") van de NV Monorail, waarin het Rijk voor de helft, de Nederlandse Spoorwegen en Werkspoor ieder voor een kwart zouden participeren. Onthutst belde de Amsterdamse firma de Spoorwegen: men wist van niets. Werkspoor: Men wist van niets. Ten einde raad wendde men zich tot de redaktie van de „Nieuwe Haagse Courant". Die wist wel van iets: de „goed-nieuwspagina" in de Kerstbijlage van ons Kwartet Stiller We belden terug naar Amsterdam en lazen koppen voor als: „VS en Moskou akkoord" (over gezamenlijk ruimteonderzoekprogramma), „Sher ry en bezine uit „lab" en „Vre- desgesprek over Vietnam." 't Werd stiller aan de andere kant van de lijn, In de Kanttekening op die pagina werd gezegd, dat de gefingeerde pa gina „een journalistieke compensa tie" vormt voor alle nood en ellende in de wereld, waarvan de krant vrijwel iedere dag een afspiegeling is. De Knipseldienst aanvaardde het compenserende nieuws als „echt" geeft dat geen hoop voor de toe komst. oorlog om de demokratie in Rusland verliezen". In hun verklaring zeiden ze verder van mening te zijn dat het gehele proces van het begin tot het einde in elkaar gezet was. De Russische kranten hebben geen melding gemaakt van het proces, dit in tegenstelling tot het proces tegen Sinjafski en Daniel in 1966. De ma nier waarop het proces in het geheim is gevoerd en de strenge straffen wij zen er op dat er geen wijziging is gekomen in de krachtige houding te genover andersdenkende intellectue len. Meningsvrijheid De mannen die het drie jaar gele den in het Kremlin van Chroesjtsjef hebben overgenomen blijken steeds meer de neiging te hebben hard toe te slaan tegen mensen met afwijken de ideeën. Van de gematigdheid te genover kunstenaars ten tijde van Chroesjtsjef is niets meer overgeble ven. De vier verdachten waren allen be trokken bij pogingen om de Russen meer meningsvrijheid te geven en bij verzet tegen de bij eerdere processen aan intellectuelen opgelegde straffen. WIRDUM In de Groningse plaats Wir- dum zijn de eerste schaatswedstrijden van 1968 op overigens slecht natuurijs gehou den. De Fries Martin Hoekstra werd eerste door het winnen van twee afstanden. Zijn puntentotaal werd echter overtroffen door dat van Dick Boon en Roel Bokke Span. die een veel betere 3.000 meter reden. De uitslag Is: 1. Martin Hoekstra Hee renveen) 167.403 pnt, 2. Dick Boon (Vries) 164.018, 3. Roel Bokke-Span (Stlens) 165.283. 500 meter: 1. Hoekstra 49.9, 2. Boon 52-1. 1.500 meter 1 hoekstra 2.35.5, 2. Boon 2.39.5. 3.000 moter: 1. Roel Bokke Span 6.37.5. 2. Wlm Borgers (Apeldoorn) 5 40.0. LEEUWARDEN Er is momen teel geen sprake van een Elfsteden tocht De weersomstandigheden er is veel sneeuw gevallen bemoeilij ken het houden van de tocht, terwijl ook de toestand van het ijs nog slecht is. „Er zal", zo vertelde de heer J. L. Hoogland, voorzitter van de vereniging de Friesche Elf Steden. Het zal nog lang hard moeten vriezen willen we dit jaar nog eentocht kun nen organiseren. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Nauwkeurig on derzoek heeft aan het licht gebracht dat de VPRO inderdaad verant woordelijk is voor het ongeoorloofd gebruik maken van NTS-studio en -apparatuur waardoor de cineast Ed van der Elsken maandag jl. gelegen heid kreeg voor het Amerikaanse tijdschrift „Playboy" naaktfoto's te nemen van Phil Bloom en een klein meisjeshallet. De VPRO heeft hiermee een over treding van bindende afspraken ge maakt en zal daarvan rekenschap moeten geven. Het dagelijks bestuur van de NTS heeft een gesprek met het VPRO- bestuur aangevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7