Rennies Moslimleider in hervormde Gereformeerde schippers tussen wal en schip Wijzigingen tarief gas LUTHERS WORDT GASTLID DIAKEN Avondmaal in diskrediet Hervormde brief in VS goed ontvangen REORGANISATIENOTA Zwaarste offers voor zwakste groepen Nieuwe examen vragen over fysiotherapie Een woord voor vandaag Uitgever voor Katechismus onderscheiden Geen verandering Wereldraad richt brief aan Johnson ARKA BESTOOKT REGERING Hoogovens: agiobonus van 10 pet. Groei Poolse baptisten Gezondheidszorg op hoogste niveau Onderwij s-tv bestrijkt bijna 5 pet scholen Ouderling bevestigt ds. A. H. van Gent Nonnen contra de bisschop Ds. De Zwart naar Indonesië BEROEPINGSWEBK De wijn is op. De feestvreugde op de bruiloft te Kana dreigt minder te worden. ,,Here. ze hebben geen wijn." En dan het vervolg. „Zijn moeder zeide tot hen die bedienden: Wat Hij ook zegt, doet dat" (Johannes 2:5). Misschien hebben zij de schouders opgehaald en gedachtGoed danwe zullen wel zien. Ja wat zou Hij kunyien zeggen? Hij zegt iets wat niemand had verwacht en waar niemand zo op het eerste gezicht enig nut in ziet. Feitelijk is het te dwaas om het te doen. De mens wiens wijn op is behoeft alleen maar tot Jezus te gaan en te zeggen: Here, de wijn is op, hier sta ik met niets anders dan met een leven, dat verknoeid is. En Jezus zal degene die vertrouwen in Hem heeft, nieuwe wijn geven. We lezen vandaag: 2 Samuël 13 37—39. We lezen morgen: 2 Samuël 14 117. ZATERDAG 13 JANUARI 1961 Beierse bisschop schrijft brief (Van i kerkredactie) Hoe denkt utv regering over Vietnam? DEN HAAG In zijn ant woord stemt de Nationale Raad van Amerikaanse Ker ken in met de open brief, die de hervormde synode in juli 1967 tot hem heeft gericht over de kwestie Vietnam. In deze brief heeft de synode uiting gegeven aan ernstige veront rusting over de ontwikkeling van de oorlog in Vietnam. Dat er met de hervormde brief iets wordt gedaan blijkt uit de volgende passage van het schrijven van de Amerikaanse kerken: ..De afdeling voor internationale zaken van de Na tionale Raad. tezamen met verant woordelijke personen in de meeste ledenkerken van de raad, heeft hard gewerkt om de punten waarover u «preekt aan de orde te stellen bij de leden van de kerk. bij onze overheid en om een wijdverbreid debat en discussie in het leven te roepen door het hele land. Leden In tegenstelling tot de leiders van de kerken zijn over het algemeen de leden geenszins dezelfde mening toe gedaan in hun benadering van het tragische probleem van Vietnam en het geëngageerd zijn daarbij van de Verenigde Staten. Daarom is het bijzonder goed die soort steun te krijgen, die UW brief laat doorschemeren van christelijke DEN HAAG Het uitgeven van de nieuwe Nederlandse rooms-katho- lieke Katechismus heeft de Ameri kaanse uitgeverij Herder en Herder twee onderscheidingen bezorgd. In de eerste plaats heeft zij de rooms-katholieke literatuurprijs 1967 gewonnen, terwijl de Vereniging tot bevordering van de rooms-katholieke literatuur in Chicago de jaarlijkse Thomas More medaille heeft toege kend. Deze vereniging noemde de Amerikaanse uitgave ..de belang rijkste bijdrage voor de katholieke literatuur in 1967 De prijzen zijn in tegenstelling tot de verwijten, die de uitgever zijn ge daan omdat van te voren geen toestemming was gevraagd aan de bisschoppen. Sommigen van hen ver bieden de nieuwe catechismus en keuren hem af, anderen daarentegen zijn vol lof. De meningen zijn nogal verdeeld. Maar in ieder geval zijn er tot nu toe 75.000 exemplaren verkocht. kerken in andere landen, in het bij zonder die van de Westerse wereld, die verbonden zijn met de Verenigde Staten." Aan het eind van de Amerikaanse brief wordt een verzoek gedaan: „Mag ik vragen of u uw overtuigin gen aan de regering van Nederland hebt doen kennen en zo ja, in welke bewoordingen? Wij krijgen dikwijls te horen, dat de regeringen van naties, die over het algemeen bevriend zijn met de USA de Vietnampolitiek steu nen. Zoudt u mij kunnen informeren over de houding van de regering van Nederland en van uw eigen instelling tot die houding?" De brief is ondertekend door Ro bert S. Bilheimer. MÜNCHEN „Bescha mend" noemt bisschop Her mann Dietzfelbinger van Beieren het aantal avond- maalsgangers in protestants Duitsland. De avondmaalsfrequentie varieert in de verschillende landskerken van de Evangelische Kerk in Duitsland van 45 tot 11 procent. Dat betekent dat van de honderd protestanten maar 45. in sommige streken van Duitsland zelfs maar elf een keer in het jaar aan het avondmaal gaan. In werkelijkheid is dit aantal nog geringer, omdat ook het avond- maalsbezoek is meegeteld van dege nen, die meer dan een keer per jaar gaan. „Deze toestand moet ons ten diepste verontrusten," schrijft bis schop Dietzfelbinger in een brief aan de Beierse predikanten. Als de licha melijke verbinding met Christus, die in het avondmaal gegeven is, verbro ken wordt, moet ook al het andere in het leven van een christen bloedeloos en dor worden. „Onvermoeid moeten wij helpen tot deelname aan het avondmaal, tot intensivering van de avond- maalsvroomheid en tot overwinning van de isolering van de avondmaal gang van de rest van het christelijk (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De pastorale bearbeiding van de duizend ge reformeerde schippersgezinnen laat te wensen over. Een onder zoek, dat het toen nog bestaande Gereformeerd Sociologisch Instituut in 1964 verrichtte, wees uit, dat 55 procent van de schippers dat jaar geen huisbezoek ontving. Een ander voorbeeld: gereformeerde schipperskinderen, die aan de katechisatie meedoen, volgen gemiddeld slechts ruim 3,5 uur, dat is ongeveer tien procent van het totaal aantal uren, dat op het rooster staat. Deputaten voor de geestelijke ar- I met de voorstellen van de schip- beid onder de schippers hebben daar- persdeputaten akkoord. Zij vragen om een nota met vrij ingrijpende re- zich af, of de versterking van de organisatieplannen bij de generale gespecialiseerde bearbeiding wel synode ingediend. het gewenste effect zal hebben. Huns inziens is voor alles nodig de aan dacht van de plaatselijke kerken Dit werk is als gevolg van de bij zondere situatie van de varende ge meente zeer arbeidsintensief en brengt grote financiële offers met zich (in 1966 ongeveer 336 gulden per bereikt gezin). Een nieuwe moeilijkheid is, dat de vaart op het buitenland steeds meer i in toeneemt. Deputaat ds. P. Robbers i avondmaalsaagen uit Rotterdam vertelde op de synode, voor dit werk te wekken, of te stimu leren. „Willen onze kerken er naar stre ven de schippers ook maar enigszins los te maken uit wat wel een geeste lijk isolement genoemd mag worden, dan moet dat mede door verbetering van het contact met de „burger maatschappij". Wij denken hierbij bij voorbeeld aan „adoptie" van schippersgezinnen door gezinnen aan de wal. Bij de schippers is de be roepsbinding, de binding met hun collega's, in het algemeen sterker dan de geestelijke binding met hun ge loofsgenoten. Deze laatste moet versterkt worden," aldus deputaten voor O en A. in een eigen nota aan de synode. De behandeling van de nota werd met het oog op de financiële konsek- wenties verdaagd tot de maartzitting. GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft president Johnson in een brief weer onder de aandacht gebracht, dat het noodzakelijk is de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten. Vorig jaar februari heeft men ook bij de Verenigde Staten op stopzet ting van de bombardementen aange drongen. (Van onze sociaal-economische re dactie) UTRECHT De loonmaatrege len-1968 van de regering voor de ambtenaren betekenen voor de lager bezoldigden een materiële achteruit gang in plaats van een verbetering. Met deze en andere verwijten rea geerde gisteren de kadervergadering van de Algemene rooms-katholieke ambtenarenvereniging op de plannen van de regering om de ambtenaren per 1 januari slechts 2 pet. loon- voorschot te geven en een kleinere kindertoelage. Verhogingen van gas- en elektrici- j teitstarieven. hogere omzetbelasting, huurverhoging, duurder spoorkaartje en verlaging van de kindertoelage zijn onmogelijk op te vangen met 2 pet. van het loon. Ook gezinnen met 10.000 en 12.000 bruto-inkomen per jaar zul len hierdoor begin 1968 achteruitgaan vergeleken bij eind 1967. De kadervergadering van de Arka vroeg daarom gisteren aan het hoofd bestuur regering en volksvertegen woordiging op te wekken minister Beernink terug te sturen naar het georganiseerd overleg met het aan bod van 3'/t pet. in plaats van 2 pet. voorschot op dc loonsverhoging per 1 januari. een vloer te leggen in de hoogte van de kinderbijslag, ging hij akkoord, indien dit maar los gezien wordt van het totale salarisbeleid. De laagst be- j taalden mogen ook hiervan niet het slachtoffer worden. Hij hoopte dat er in de regeringspartijen ook zoveel ra dicalen zullen zijn, dat de trieste voorstelling, welke de regering thans opvoert, niet doorgaat. De Arka-voorzitter, de heer J. J. Loerakker, zelf sprak zich uit voor een beperkt stakingsrecht van amb tenaren. (Met afkoelingsperiode). Op de (als serieus bedoelde) vraag uit de zaal. of ambtenaren die tenge volge van de loonmaatregelen van de regering in financiële moeilijkheden komen, een beroep op de Algemene Bijstandswet kunnen doen, kwam het serieuze antwoord van de voorzitter, dat dit inderdaad mogelijk is. Conclusies van de discussie werden verzonden aan de regering en aan de leden van de Eerste en Tweede Ka- dat Nederlandse binnenschippers in de toekomst zullen varen van Zuid-Frankrijk tot de Zwarte Zee. De traditionele ressortgewijze opzet voldoet dan ook niet meer. Centra lisatie moet planning mogelijk ma ken. Domiciliekerk Ook het systeem van de domicilie- kerken bevredigt niet, omdat de vroeger zeer nauwe band tussen de domiciliekerk en de bij haar in geschreven varende van lieverlee verbroken is, niet alleen door het wilder worden van de vaart en het breken met de gewoonte, om 's win ters in de domicilieplaats op te leg gen, maar ook omdat de domicilie- kerken stilzwijgend de geestelijke verzorging in de laatste 25 jaar aan de specialisten zijn gaan overlaten. Deputaten stellen daarom voor, het aantal kerkelijke domicilie plaatsen te beperken tot dertien. De- ze zullen dan in vele gevallen stand plaats zijn van een speciale werker en wezenlijke verantwoordelijkheid gaan dragen voor de daar ingeschre ven schippers, die onder meer hierin uitkomt, dat deze kerken zich ervan j vergewissen of een bepaald gezin in een bepaald seizoen een indringend contact heeft gehad met ambtsdra- gers van de eigen of een andere - i kerkelijke gemeente. Uitbreiding Op het ogenblik zijn er drie fullti me -schipperspredikanten en een full time-evangelist: in Amsterdam, Rot terdam, Maasbracht en in Duisburg-Ruhrort. Deputaten achten het noodzakelijk met het oog op de vaart naar het buitenland, dat er ook fulltimers worden aangesteld in Ter- neuzen cn Mannheim. De parttimers in Zuid Oost Gronin gen en Wemeldinge kunnen verval len. Die in Groningen, Lobith en Rot terdam moeten behouden blijven, terwijl een nieuwe parttime-post moet worden gevestigd in Zwolle. Naast de hiergenoemde plaatsen willen deputaten in Leeuwarden, IJ- muiden, Dordrecht. Maastricht en Antwerpen een domiciliekerk heb ben. In deze totaal dertien domicilie- kerken staan momenteel ruim de helft van de gereformeerde schip persgezinnen ingeschreven. Effect? Deputaten voor »cganisatie en ad ministratie gaan niet zonder meer Beernink Droevig (3) Ben het volkomen eens met wat de "neer A. Vijfwinkel schreef over de tv-uitzending „Liedjes aan de kerk" op Oudejaarsavond. De vraag komt bij me op of er geen controle-vooraf op de uitzendingen van CVK en IKOR is. om dergelijke smeerlapperij van het scherm te we ren. Ik hoop dat er veel verzet tegen dit soort uitzendingen komt. Ridderkerk J- Koster Droevig (4 en slot) Met de inzenders A. Vijfvinkel en G. Goossens ben ik het niet eens. De kerken doen er goed aan, niet langer de kop in het zand te steken, maar nauwgezet te volgen en te registreren wat er onder eigen leden én onder buitenkerkelijken leeft. Het is voor veel kerkmensen nood zakelijk eens uit hun „berusting" (zo van: ik weet zeker, dat het heil voor MIJ is weggelegd en dat is mij ge noeg) worden opgeschrikt. Dat kan ook bereikt worden door hen zo nu en dan eens (bij voorkeur door niet-ker- kelijken) de spiegel voor te houden. De heer Boot. oud-voorzitter van de Arka en lid van de Tweede Ka mer voor dc KVP. vergoelijkte overi gens zijn eerder gedane opmerkingen over het naar huis sturen van mi nister Beernink. Hij zou de laatste zijn. een kabinetscrisis uit te lokken. Ook zag hij liever herstel van een goed overleg met de regering dan het heengaan van minister Beernink. De heer Boot had alleen bedoeld te zeg gen. dat de minister consequenties zou moeten trekken uit zijn beleid, indien dit niet meer zou passen in de koers die het kabinet wenst te vol gen. Aanwezige Kamerleden van drie oppositiepartijen schaarden zich tij dens een forumdiscussie goeddeels achter de kritiek uit de Arka-verga- dering op het regeringsbeleid. Drs, E. Nypels (D*66) was voorstan der van stakingsrecht voor ambtena ren met uitzondering van enkele groepen zoals militairen en brand weer. Hij zou van de 2 pet. wel 3 pet. willen maken en voor de lagere inko mensgroepen dit percentage nog ho ger willen stellen. De verlaging van de kindertoelage zou hij voorts wil len betrekken bij het totale inko mensbeleid. Grondwet Drs. H. Wybenga (psp) noemde het stakingsrecht een grondrecht. Ook hij vond 2 pet. te weinig en gaf de voor keur aan verhogingen in bedragen en niet in procenten. De laagst bezoldig den profiteren dan meer. Het eenzij dig dicteren van de arbeidsvoorwaar den voor ambtenaren door de over heid wees hij af. Wanneer dit staatsrechtelijk niet anders kan. dan moet de grondwet gewijzigd worden. DEN HAAG De Vereniging sa menwerkende regionale organen gasvoorziening en de Nederlandse Gasunie hebben de gemeentebesturen en de streekgasbedrijven voorgesteld met terugwerkende kracht tot 1 no vember de tarieven voor blok- en wijkverwarming te herzien. Voorgesteld wordt in plaats van 150 per blok'wijk (ketelhuis) een bedrag van 12 per woning in reke- Rotlerdam De socialist Franssen wilde hier voor ook wel wijziging van de grond- H. L. ten Cate wet. Met het plan van de regering, IJMUIDEN Koninklijke Hoog ovens geven een agiobonus van 10 procent. De 53i procent converteer bare obligatielening is per 12 maart vervroegd aflosbaar gesteld. Uit de conversie voortkomende aandelen, dan wel certificaten zyn eveneens gerechtigd tot de agiobo nus en delen ten volle mee in de resultaten van 1968. Zowel de Nederlandse staat als de gemeente Amsterdam zullen hun be lang, samen bijna 40 procent, om zetten in aandelen. De converteerbare lening dateert van 1965 om de overneming van de aandelen Breedband van de Staat te kunnen overnemen. Als de totale lenirfg in aandelen wordt geconver teerd stijgt het aandelenkapitaal van 155 tot 183 miljoen. De agiobonus brengt het aandelenkapitaal op ruim 200 miljoen. Bij het uitvaren uit de Maashaven in Maasbracht is gisteravond een Duits schip tegen het 140 ton me tende binnenschip Marini gevaren. De Marini. die gemeerd lag. zonk on middellijk. LUNTEREN De gereformeerde synode blijft er bij de plaatselijke kerken op aandringen, om (indien men vier maal per jaar avondmaal viert) de tweede zondagen in januari en april, de voorlaatste zondag in ju ni en de tweede zondag in oktober als avondmaalszondagen vast te stel len. Vooral de schippers vragen om vaste avondmaalszondagen. De classis Heerenveen wilde verandering met het oog op de vakantiespreiding en stelde voor de laatste zondagen van februari, mei, augustus en november. Ook zou dit betekenen, dat zowel ad ventstijd als lijdenstijd begonnen zouden kunnen worden met de vie ring van het avondmaal. Maar de synode voelde er niet voor. een regeling, die jaren nodig had om algemeen te worden, nu weer te veranderen. Slechts bleek zij be reid met het oog op de zomervakan ties de viering in juni van de laatste naar de voorlaatste zondag te ver plaatsen. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Vooral jongeren WARSCHAU In de Unie van Baptistengemeenten in Polen zijn het afgelopen jaar 120 mensen gedoopt. In één kerkdienst waren het er meer dan twintig. Dit hoge getal is mede het gevolg van het feit, dat de Poolse baptisten unie vorig jaar speciale aandacht heeft gegeven aan het jeugdwerk. Bijbelcursussen voor de jeugd in drie plaatsen trokken elk tachtig tot hon derd jongeren (12-30 jaar). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar wij vernemen heeft na dr. Tans (soc.) nu ook het Tweede Kamerlid, mevrouw mr. E. Veder-Smit (lib.) vragen gesteld over de onjuiste gang van zaken bij de staatsexamens fysiotherapeut A, waarover onze krant uitvoerig heeft geschreven. Mevrouw Veder vraagt of de mi nister van Sociale Zaken en Volksge- ning te brengen met een minimum van 150 per blok/wijk. Deze geringe verhoging wordt ruimschoots gecompenseerd door de reductie per kubieke meter, die de Gasunie bereid is te verstrekken aan deze categorie van verbruikers. Ze moeten dan 6.3 cent per kubieke nie ter betalen. Kantoren Voorgesteld wordt ook het tarief te wijzigen voor de middelgrote, niet huishoudelijke verbruikers (winkels, kantoren, scholen, enz.) met een ver bruik tussen 20.000 en 170.000 kubie ke meter per jaar. Deze verbruikers wordt nu 150 vastrecht per jaar en zeven cent per kubieke meter in rekening -gebracht. Voorgesteld wordt deze categorie met ingang van 1 oktober van dit jaar 7.75 cent per kubieke meter te laten betalen zonder vastrecht. Dr, Kruisinga: AMSTERDAM De uitgaven voor de Nederlandse volksgezondheid lig gen in de buurt van de vijf procent. Dit is internationaal gezien niet hoog maar eerder laag. Dr. Kruisinga, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, zei vanmorgen nog eens te willen bena drukken dat ondanks deze lage uitga ven de gezondheidszorg niet ineffi ciënt is. „De cijfers in ons land liggen op het terrein van de volksgezondheid op het hoogste niveau. Dat geldt voor de sterfte, voor de levensverwachting voor de verschillende leeftijdsgroe pen, het geldt voor tuberculose-sterf- te en bijvoorbeeld voor de voorzie ningen voor de geestelijk gehandi capten". Dit zijn de feiten. Het zijn wereld records waar Nederland trots op kan rijn, zei dr. Kruisinga. DEN HAAG Bijna vijf procent van alle Nederlandse onderwijsinstel lingen kan de programma's van de NOT, de Ned. Oonderwijs Tv, ont vangen. Bij de NOT zijn 450 scholen geregstreerd. De helft hiervan bestaat uit lagere scholen; hier is ook de kijk dichtheid het grootst. De gemeten waardering onder het kijkerspubliek varieert van voldoende tot goed. Driekwart van de deelne mende scholen bereidt de lessen voor en houdt „nabetrachting" aan de hand van het NOT-lesmateriaal. Al werken de wordt de afstand tussen makers en gebruikers kleiner. Tijdiger aankondi ging lijkt nodig om de NOT-lessen beter in het schoolrooster te kunnen inpassen. (Van onze kerkredactie) WOLVEGA Ds. W. Borgdorff. pre dikant van een van de twee gerefor meerde kerken-vrijgemaakt. die er op het ogenblik in Baarn zijn. zou op 28 januari ds. A. H. van Gent bevesti gen als predikant van de vrije gerefor meerde kerk van het Friese Wolvega. Hij heeft liet echter af laten weten. Aan de kerkeraad heeft hij gevraagd of hij kon worden ontheven va nzijn toezegging. Hij vindt dit beter voor de rust in zijn eigen gemeente en met het oog op de ontwikkeling in de Gerefor meerde Kerken-vrijgemaakt. De kerkeraad heeft ds. Borgdorff zijn woord teruggegeven. Nu zal een ouderling van de vrije gereformeerde kerk van Wolvega ds. Van Gent be vestigen. De kerkeraad noemt dit zeer bijbels gefundeerd. De datum blijft 28 januari. METHODISTEN TWEEDE KEUS NEW YORK „Welke kerk zou u kiezen, als uw eigen kerk niet bestond?" vroeg een opinieinstiutut aan het Amerikaanse volk. Het ant woord was verrassend: een meerder heid van 58 procent koos de Metho- distenkerk. Daarna kwamen achtereenvolgens baptisten, rooms-katholieken, presby terianen en lutheranen. zondheid in verband met de klachten die door ouders en verwanten van zowel geslaagde als gezakte geëxami- neerden zijn ingediend kennis heeft genomen van de wensen die van verschillende zijden zijn geuit ter verbetering van de gang van zaken bij het staatsexamen fysiotherapeut A, namelijk: a. dat een deel van het examen schriftelijk wordt afgenomen, b. dat het examen, volgens het Fysiotherapeutenbesluit. een school examen zal worden, af te nemen door docenten van daarvoor aangewezen instituten, bijgestaan door gecommit teerden die terzake deskundig, doch niet bij de opleiding betrokken zijn, c. dat dit examen zo spoedig moge lijk na de zomervakantie zal worden afgenomen, opdat bij eventueel niet-slagen nog. hetzij het eerste leerjaar opnieuw gevolgd, hetzij een andere studierichting gekozen kan worden? In Bussumse jeugddienst BUSSUM Morgen zal tijdem een kerkdienst van de hervormde ge meente de Imam van de moslims iif ons land spreken. Het betreft een jeugddienst, waariiy ds. J. Tammeling het verschil tussen» christendom en islam wilde behande-" len. Maar, zo zegt ds. Tammeling, alrfj men over een andere godsdienst wi£ spreken, moet men ook een vertegen-n woordiger van deze godsdienst aan. het woord laten. Ds. Tammeling vindt het noodzake^ lijk. dat dit onderwerp behandel» wordt, omdat een groot aantal gastarbeiders tot de islam behoort" Bij de jongeren leeft daarom de vraag, of de islam sterk verschilt van het christendom en of men »4 islamiet met evenzeer een goed men» kan zijn. Herderlijk schrijven van Amerikaanse j bisschoppen WASHINGTON De Ameri-" kaanse bisschoppen hebben voor dt rooms-katholieken van hun luand eei herderlijke brief opgesteld. Daarii 9poren zij hen aan zidh „eerlijk t< houden" aan de leer van het Vati caans concilie. Zij waarschuwen ech ter tegen „onstuimige toepassingen' van de boodschap van het concilie. De .bisschoppen zeggen, dat kerk, naarmate zij optreedt in de woelige wereld van onze dagen, voor de geweldig moeilijke taak staat hel rooms-katholieke geloof te formule ren in termen, die tot de moderm denkwijzen spreken. Dit betekent, dat een loyaliteit ii vereist, die gehoorzaamheid aan d< kerk insluit alsmede het voldoen aar de eisen van veranderingen, uitda gingen en problemen, die zijn voort gekomen uit beraadslagingen er uitspraken van het concilie. Verder merken de bisschoppen op dat zij zich pijnlijk bewust zijn var de tekortkomingen van sommigi priesters en de buitensporighedei van enkelen. LOS ANGELES „De nieuwe levenswijze" is oorzaak van een conflict tussen nonnen-onderwij zeressen en kardinaal Mclntyre. Waarschijnlijk zuilen meer dan tweehonderd onderwijzeressen van 38 rooms-katholieke scholen in de herfst van dit jaar niet meer aan het werk gaan. Zij zijn leden van een congre gatie, die op experimentele wijze vernieuwingen heeft ingevoerd. Een daarvan is het vervangen van het traditionele habijt in gewone vrouwenkleren. Verder zijn er wijzigingen in de voorschriften van de tijd voor het opstaan, slapen gaan en het zeggen van de gebeden. De bisschop wil nu, dat de nonnen terugkeren tot hun vroe gere levenswijze. In hervormd Xiruwenhnorn (Van onze kerkredactie) HELLEVOETSLUIS Morgen zal in de hervormde gemeente van Nieu- wenhoorn bij Hellevoetsluis een lu thers gastlid, de heer Huijsdens, worden bevestigd tot diaken. Dit is het tweede geval in een jaar, dat een luthers gastlid gevraagd wordt, om ambtsdrager te worden in een hervormde gemeente. Het vorige deed zich voor in het naburige Nieuw-Helvoet. In de directe omgeving zijn geen lutherse gemeenten. Het is de bedoe ling, zo vertelde de hervormde pre- j dikant van Nieuwenhoorn, drs. J. W. T. Cohen Stuart, ons. dat de heer BAARN Gisteren is ds. J. D. A. de Zwart met zijn gezin naar Midden- Java vertrokken. Hy is dederdc ka- dervormingspredik^nt, die door de ge reformeerde zending naar Midden-Ja- va is uitgezonden. Ds. De Zwart (32, voorheen predi kant te Bennebroek) wordt belast met kadervorming, speciaal wat betreft de „religious education". Ii totaal hebben de kerken op Mid- den-Java om zeven kadervormings predikanten gevraagd. Drs. G. P. Noo- teboom en drs. C. H. Koetsier werken er al, de laatste speciaal voor de indu strie. In de loop van dit jaarhopen de Ge reformeerde Kerken drs. S. de Jong (geestelijke stromingen) en ds. W. H. M. Reinders «werk onder de agrariërs) uit te zenden. Dan moeten er nog een voor het jongerenwerk en een speciaal voor de Chinese kerk volgen. Huijsdens naast zijn gewone diako nale werkzaamheden ook enigszim een „ambtelijk" oog zal houden oi het handjevol lutheranen in de buurt Voor de beroeping van de hee Huijsdens heeft de hervormde ge meente van Nieuwenhoorn toestem ming gevraagd aan de lutherse ge meenten van Schiedam (tot wiei ressort Nieuwenhoorn behoort) ei waar hij diaken geweest is). Formeel kerkordelijk is de proce dure feitelijk nog niet mogelyk, maai wel is de zaak op synodaal niveai naar aanleiding van het vorige ge val al eens besproken, aldus drs. Co hen Stuart. NED. HERV. KERK Beroepen te Dussen (toez.), kand W. Verboom te Culemborg. Aangenomen naar Steenwijkerwol< (toez W. M. van Schuijlenburg t Tjerkwerd. Bedankt voor Zwijndrecht (vac G. J. Hintzbergen), J. Bos te Lunteren CHR. GEREF. KERKEN Bedankt yoor Veenendaal (Bethel- kerk; vac. C. Langbroek), J. H. Vele- ma te Apeldoorn-Centrum. UNIE VAN BAPTISTENGEM. Bedankt voor Hoogezand, J. A Brandsma te Groningen-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuid, J. val Haaren te Amersfoort en J. C. West strate te Meliskerke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2