KWARTET MOET CRISIS IN DE KVP BEZWEREN Veertig werven werken samen JAMIN Griep-goedaardig - neemt weinig toe Vi Washington wacht op duidelijker aanbod van Noord-Vietnam Winter blijft Europa is een grote ijsvlakte Slechts advies Geen openheid Britse duikboot liep bij Wight aan de grond Vervoer duurder door gladheid STRAALJAGERS VOOR ISRAËL Tijgers gevaarlijk op Sumatra SPREUK (RITA) Portieren van treinen vroren vast 2 Nieuwe leidse Courant Zaterdag 13 januari 1968 48ste jaargang ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Dlrectturi F. DIEMER Hoofdredacteur! Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvettich li ghablevan mi|n hart In teghampoatl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf f VAN RIJCKEVORSEL ROMME. Een technisch opengewerkt paard, vervaardigd door een specialist in landbouw-apparatuurde heer G. Wissekerke uit Anna Paulowna. Deze schepping staat in de voorhal van het RAI-gebouw te Amsterdam als blikvanger. In de RAI wordt maandag de expositie Het Landbouwwerk tuig 1968 opengesteld. LONDEN In Admiraliteitskrin gen maakt men zich ongerust over het lot van de Britse onderzeeër „Al liance", die gisteravond bij Wight aan de grond liep. Pogingen, de duik boot vlot te krijgen, mislukten. Er is een olievlek gezien, die zich langzaam uitbreidt, omdat de wind in kracht is toegenomen. Er zou geen gevaar bestaan voor de bemanning, omdat het vaartuig is uitgerust met „snuiver"-apparatuur. Het kan we kenlang onder water blijven. Bij laag water is de „Alliance", die 65 beman ningsleden heeft, duidelijk zichtbaar. DEN HAAG De organisaties van beroepsgoederenvervoer en de bin nenvaart hebben bekendgemaakt dat hun leden zo nodig hun vervoerprij- zen zullen verhogen met maximaal 25 procent. In de tariefbeschikkingen op het weg- en watervervoer is in deze mo gelijkheid voorzien indien het ver voer hinderondervindt van sneeuw val en/of gladde wegen. WASHINGTON Volgens niet be vestigde berichten krijgt Israël A4 Skyhawk straaljagers van Amerika. Het aantal zal afhangen van de situ atie in het begin van de jaren 70, als de toestellen voor aflevering gereed zijn. De 48 Skyhawks, die Israël eerder waren toegezegd, worden al afgele verd. Er zal geruime tijd mee ge moeid zijn. Ik geef op als nieuwe abonnee: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vier voor aanstaande KVP-ers gaan de mogelijkheden onderzoeken tot oplossing van het party- conflict over de bestuursver kiezing. Het zijn oud-premier mr. Cals, thans voorzitter van de staatscommissie voor de Grondwets- en Kiesrechther ziening, prof. mr. Romme, lid van de Raad van State, de heer Maenen, lid van de Tweede Kamer en mr. Van Ryckevor- sel, oud-Tweede-Kamerlid. De instelling van deze commissie van goede diensten werd gistermid dag van KVP-zijde in het volgende i communiqué bekend gemaakt: „De i voorzitters van de Tweede-Kamer fractie en van de Eerste-Kamer- j fractie van de KAT5, de heren I Schmelzer en Van Lieshout, hebben j zich, na overleg met de partijvoorzit- ter. achtereenvolgens gewend tot de heren Cals, Romme, Maenen en Van Rijekevorsel en hen verzocht, geza menlijk een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden tot oplossing van de moeilijkheden, die zich bij de voorbereiding van de bestuurssa menstelling in de KVP voordoen. Deze heren, die de zorg van de beide fractievoorzitters over de gang van zaken delen, hebben zich daartoe bereid verklaard. De vertrouwelijke aard van het door hen in de komende weken te voeren beraad brengt mede, dat daarover geen verdere medede lingen hunnerzijds kunnen worden verwacht, voordat dit beraad is afge rond". Ingestemd De woordvoerder van de KVP voegde hier later aan toe, dat de vier heren volledig hebben ingestemd met de formulering van het communiqu' en dus van hun opdracht. Het wordt geheel aan hen overgelaten hoe zij hun taak willen opvatten. Ze hebben aan de uitvoering geen voorwaarden verbonden. De heer Schmelzer heeft mede namens zijn collega Van Lieshout de woordvoer der van de KVP-radicalen, drs. J. M. Aarden, van het in te stellen onder zoek op de hoogte gebracht. Het viermanschap zal niet treden in de verantwoordelijkheid van de KVP-bestuursorganen voor de sa menstelling van de nieuwe partijlei ding. Het zal met andere woorden geen bindend advies uitbrengen, doch alleen de mogelijkheden tot oplossing van het conflict nagaan. betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Richting In politieke kringen vergelijkt men het werk van de commissie met dat van een kabinetsformateur, die in te genstelling tot de formateur geen knopen doorhakt, doch alleen de richting aangeeft waarin problemen dichterbij een oplossing kunnen wor den gebracht. Waarnemers slaan de kans op een compromis tussen christen-democra ten en radicalen in de KVP nog steeds niet hoog aan. De belangstel ling voor de bemiddelingspoging is met name in het radicale kamp niet erg groot. „We hebben niet om bemiddeling gevraagd en houden vast aan een wens die sterk bij ons leeft: Bogaers ondervoorzitter", verklaarde de woordvoerder van de KVP-radiealen, drs. J. M. Aarden in een interview, dat onze parlementaire redacteur gisteren met hem had (zie pag. 7). Turkije krijgt de volgende maand televisie. De eerste uitzending geschiedt vanuit een studio in Anka ra, die is gebouwd en uitgerust met Westduitse steun. WASHINGTON De Ver enigde Staten zijn niet van plan het aanbod van de Noord Vietna mese minister van buitenlandse zaken een vredesgesprek te be ginnen zonder meer van de hand I te wijzen. Zoals bekend heeft mi- nister Ngoeyen Doev Trinh ge- zegd, dat Noord-Vietnam wil j praten, wanneer de Verenigde Staten de bombardementen sta- I ken. In Washington is men er echter niet in geslaagd welke aanwijzing dan ook te krijgen, dat Noord-Viet- nam zijn militaire activiteiten zal verminderen als president Johnson de bombardementen zou staken. Noord-Vietnam moet duidelijker zijn met zijn bedoelingen alvorens de Verenigde Staten de luchtoorlog sta ken. De onvoldoende aanwijzigingen betekenen echter niet, dat Washing ton het aanbod van Trinh afwijst. Ineens feeststemming in de Vuist van Willem Duys, toen Toon Hermans hoogstpersoonlijk een nieuw carnavalslied kwam introduceren: „Mien. waar is m'n feestneus". Een daverend slot kwam aan de uitzending, toen Toon zich temidden van he,t gewoel in de zaal begaf en het stralend mid delpunt van een knusse hospartij werd. Serpentines en confetti maakten het feest compleet. Bundeling van vele belangen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Veertig mid delgrote en kleine scheepswer ven hebben de Coöperatieve Vereniging „Werfbelangen" op gericht. Doel van deze bunde ling is de doelmatigheid van hun activiteiten en daardoor uit eindelijk hun concurrentiepositie te verbeteren. Als eerste stap is reeds besloten de inkoop van grondstoffen, materialen en andere produkten, die in het scheepsbouw- en reparatiebedrijf worden gebruikt, te centraliseren. De samenwerking, die de grootste tot dusver op scheepsbouwgebied in Ne derland is, kwam tot stand met de medewerking van de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Neder land (Cebosine). Bij de 40 deelnemende werven is een werknemersbestand betrokken van in totaal ruim tweeduizend man. De Cebosine meent, dat de gekozen organisatievorm de mogelijkheid DJAKARTA De bewoners van een aantal dorpen in Zuid-Sumatra zijn niet meer zeker van hun leven. Mensenetende tijgers hebben name lijk de afgelopen weken al acht dor pelingen meegesleept en gedood. De bewoners van het dorp durven niet meer op hun velden te werken, omdat de tijgers zelfs op klaarlichte dag hun slachtoffers grijpen. biedt de samenwerking op andere ge bieden, waar de deelnemers werk zaam zijn, te bevorderen of uit te breiden. De coöperatie heeft als zetel Den Haag gekozen. Kantoren en magazij nen zullen in Lexmond (bij Vianen) worden gevestigd. Voorzitter is de heer M. Hoebee uit Dordrecht, direc teur van de scheepswerf De Rijn v.h. fa. P. Hoebee. Volledig samengaan, zo zegt hij, is eventueel in de toekomst mogelijk. In dit stadium is daarvan echter nog geen sprake. Onder meer het feit, dat het hier veelal gaat om fa miliebedrijven en bedrijfsjes kan een moeilijkheid zijn omm tot fusie te komen. Maar deze samenwerking is al een goede stap in de richting om tot kostprijsverlagende posities te ra ken. De Cebosine heeft al geruime tijd geleden de suggestie gedaan tot deze bundeling. Over het algemeen waren de reacties gunstig, maar de zaak heeft nog lang geduurd omdat de juiste vorm van realjsatie moest wor den gekozen. De voorzitter ziet voor de verdere toekomst vele mogelijkhe den de samenwerking te intensive ren. „Werfbelangen" omvat bedrijven in geheel Nederland, behalve in Gronin gen en Friesland, waar de meeste werven bij een eigen vereniging zijn aangesloten en merendeels niet bij de Cebosine. Van de nieuwe coöperatie zullen echter nog meer werven lid kunnen worden. De aangeslotenen houden zich vooral bezig met de bouw van kleinere schepen: voor vis serij, kustvaart en binnenvaart. COLOMBO Op Ceylon worden voorzorgsmaatregelen genomen tegen een mogelijke staatsgreep. Berichten als zouden een minister en hoge ambtenaren er bij betrokken zijn, werden tegengesproken. De jongeling brengt mate rialen aan om een brug naar de maan te bouwen en de man van middelbare leeftijd besluit uiteindelijk er een schuur van te maken. THOREAU Dc huidige hartchirurgie is mogelijk geworden omdat pio niers steeds durfden. Dexe ge schiedenis is een roman op zichzelf In het Zondagsblad de ontwikkeling van de hart chirurgie met foto's van nog maar enkele dagen oud. „Hoera, ik mocht naar huis, omdat ik me niet lekker voelde." «Iff IftfffP UK WW IwJwff. (Van onze weerkundige mede werker) Voor het westen was het de tot nu toe koudste nacht met strenge vorst (12 tot 16 graden) aan de kust De temperatuur bleef het hoogst in Vlissingen 7 graden) en daalde het sterkst in Brabant (Eindhoven 22 graden). Ook overdag blijft het vriezen Zondag neemt de wind toe, even als de bewolking onder invloed van een oceaanfront, dat vandaag Engeland heeft bereikt. De kans op enige sneeuw of ijzel zal zon dag groter worden, maar het weer blijft tot maandag nog win ters, met ook in de komende nacht nog weer matige tot stren ge vorst. ROTTERDAM De winter regeert nu met strenge hand over heel Europa met zeer'lage temperaturen tot minus 33 gra den in Tsjechoslowakye. Dit land wordt geteisterd door sneeuwstormen, die grote sneeuw- duinen opwerpen, waarvan het vër- keer grote overlast ondervindt. In Joegoslavië is het niet veel mindr koud met 25 graden onder het vriespunt. In het noorden van Oost-Dultsland liep het verkeer vast in zware sneeuwstormen. Konvooien autobus sen, voorafgegaan door sneeuwploe gen onderhouden de verbindingen met de rest van het land. Gestrande automobilisten overnachten in scho len. De sneltrein StockholmMünchen moest worden uitgegraven. Talloze geïsoleerde dorpen worden door heli kopters bevoorraad. Veel plaatsen zijn verstoken van electriciteit. Het werk ligt er stil. In oostelijk Zwitserland verkeren de 200 inwoners van het gehucht Urnerboden in moeilijkheden. Er is geen water. Voedsel zal er spoedig ook niet meer zijn. Ook in Frankrijk is de vorst streng. Veel gehuchten zijn geïsoleerd. De Provence buigt onder een ijzige wind met snelheden van 130 km per uur. Het om zijn zonnig weer geliefde Italië biedt een bizarre aanblik. De kanalen van Venetië zijn bevroren. Vele wegen zijn bedekt met een laag ijs, die soms 10 cm dik is. In Calabrië ligt de sneeuw soms vijf meter hoog. Op Sardinië zijn veel herders met hun kudden geïso leerd in de valleien. In Noord-Griekenland zijn bü sneeuwstormen velen omgekomen of gewond. Aan de grens met Bulgarije verzamelen zich kudden wolven en wilde zwijnen. Zelfs Turkije ontspringt de dans niet. Het vriest er en bij zware stor men stortte een minaret in. In Istan bul veel sneeuw. De verbindingen met het vliegveld van de stad zijn verbroken. Bij overstromingen in het westen van het land en sneeuwstormen in het oosten zijn zes mensen omge komen. Anderen worden vermist. UTRECHT De treinen hebben gisteravond veel hinder ondervonden van de kou. Vooral in het midden van het land kwamen vertragingen van vijf tot vijfentwintig minuten voor. Tijdens het rijden vroren van verschillende treinen de portieren vast. Op de stations moesten deze met branders opengemaakt worden. Het vastvriezen van koppelingen was een andere handicap voor de spoor wegen. HAVANNA Premier Fidel Castro van Cuba wil het stoffelijk overschot hebben van Che Guevara, zijn vroegere naaste medewerker, die in Bolivia is omgekomen. In ruil daarvoor wil hij 100 door Amerika aan te wijzen politieke gevangenen vrijlaten. Uitwisseling van de Franse schrijver Debray (die in Bolivia ge vangen zit) tegen Hubert Matos (Cu ba's belangrijkste politieke gevange ne) verwerpt Castro. biscuits 300 gram 69 kersvers uit het blik niot duur wel heerlijk DEN HAAG De influenza die in ons land heerst is de afge lopen week nauwelijks toegeno men. Een uitzondering moet worden gemaakt voor Amster dam waar zich veel meer griep gevallen voordoen. Het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid is van oordeel dat het algemene beeld van de griep over het gehele land genomen weinig veranderd is sinds vorige week vrijdag. De griep is goedaardig van karakter en het aantal gevallen blijft vrij wel stabiel. In het noorden van het land is sprake van enige toename, die echter weinig te betekenen heeft. Dit geldt behalve voor Groningen, Friesland en Drente ook voor Overijssel en Gel derland. In Arnhem wordt eveneens meer griep geconstateerd. De provincies Limburg en Noord- Brabant meldden geen toeneming van betekenis. In Rotterdam was ook sprake van meer griep. Steekproeven in Den Haag kwam weinig veran dering in de toestqnd, terwijl dit ook geldt voor de provincie Utrecht. In de provincie Zeeland is de griep wei nig of niet toegenomen. De régionale inspecteurs van het staatstoezicht op de volksgezondheid nemen regelmatig steekproeven om na te gaan of de influenza zich ver der uitbreidt. De gegevens van deze steekproeven worden doorgegeven aan het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid. Hier bestaat de indruk dat tot nu toe nergens sprake is van een ernstige situatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1