Molens en klompen blijven doen Geen reden tot defaitisme, eerder tot hoop GEESTELIJK LEVEN HANS KUNG OVER SECULARISATIE door Drs. G. Puchinger 111 ZATERDAG 13 JANUARI 1968 ge- ngst dat iren; nen terk lur- nenl oli-: raat tter /en, wm wa- tter (Van onze speciale verslaggever) dSs I ITRECHT Dat was dan de Internationale w Souvenirbeurs deze week. Duizenden men- ier- sen, die zich in de Beatrixhal van de Konink- |rl| lijke Nederlandse Jaarbeurs verdrongen om de een molentjes, de lepeltjes, de Volendammer poppen !sl" en de prentbriefkaarten te zien. Van heinde en dit ver waren de grossiers en de detaillisten naar i*e^ Utrecht gekomen om vast voor het nog ver in tet 't verschiet liggende toeristenseizoen de nood- zakelijke bestellingen te doen. en chtip heer B. Drost, voorzitter ten, die er op dit terrein zijn. de Vereniging van Souvenir- di-rikanten, had 't er druk mee, ze 1967, vertelde hö. ging 't om de.omzet van 58 miljoen gulden, en, [vel 4 miljoen iat.»r dan in 1966. rd-aan te beden- ?ze| dat de ge- Tijlelijke Neder- tefase souvenir- iatustrie in 1952 anieen prnduktie 3r- 250.000 gul- isl haalde! ar-; defet de toeris- akpndustrie, met al;ruimere beurs iénpal, waar de kantiegangers te.fenwoordig over beschikken, is ild: souvenirindustrie gegroeid. s» |h wordt het aanbod van sou- behoort de Enkhuizer Piet Sy- brandy Jr„ de lezer welbekend als zanger van het geestelijk lied (o.a. Het Ruwhouten Kruis). Hoe wel enkele van z'n platen nog steeds in omloop zijn, heeft de „crooner", die aan diverse Song Festivals heeft meegedaan, z'n harp reeds lang aan de wilgen ge hangen. Hij „zit" thans in het prentbriefkaartenvak en de foto- drukindustrie, terwijl hij ook een reklamebureau heeft. Met z'n 27 jaar (en z'n 16 man personeel) is hij de jongste in de ansichtkaartenbranche. Vijf jaar geleden is hij er eigenlijk bij toe val in terecht gekomen. Hij trad Bloemen blijven een tolk. tie" to™ als tussenpersoon „p bij de kwaliteitsverbeteringen op, produktie van een serie filmster- K de kitsch blijft toch de bo- renkaarten, die in grote hoeveel- iti/n voeren. heden naar Singapore werden (flor de heer Drost wordt hier geëxporteerd. In de „motieven" ld niet zwaar aan getild, zag hij wel iets voor de Neder- toeristen krijgen de souve- iandse markt. Terecht, naar on- die ze verdienen, met andere middellijk bleek, want binnen vijf maanden slaagde hij erin niet minder dan 1,2 miljoen exemplaren aan de grossiers af te zetten. Fantasiegoed In z'n stand op de Internatio nale Souvenirbeurs zei de jonge zakenman tegen ons: „Het zomergoed zo noemen we dat toeristenspul is slechts een klein onderdeel van de prentbriefkaartenproduktie. Per slot van rekening kan er maar een maand of drie, vier mee wor den gewerkt, tenzij er wat me<er vakantiespreiding komt. 't Grootste artikel blijft het Zoge naamde fantasiegoedkaarten dus dus ter gelegenheid van huwe- huwelijk, geboor te of ziekte, al of niet met ge- luks- of beter- schapswensen. Onmiddellijk vol gen daarna de Kerst- en de N ieuw j aarskaar- ten." De kleuren kaart verdringt de zwart-wit kaart langzaam maar zeker van z'n voetstuk. Bloemen doen het als motief nog erg goed, maar die ren zijn de laatste jaren in opmars. Met de zogenaamde geinkaart, die men vooral in badplaatsen ziet, gaat 't (gelukkig?) nog niet zo goed. De Nederlander blijkt in dit opzicht toch wat meer smaak te PIET SY BRAN DY JR.: ^•De harp aan de uilgen. maar nog T~ wel in platen je al t irden: die artikelen, waar ze vragen. 'er lies bezitten dan bijvoorbeeld de En gelsen. Duizend man „De buitenlandse concurren tie", aldus Piet Sybrandy, „mag niet worden uit gevlakt. Het is voor een uit heemse firma vrij gemakkelijk prentbriefkaarten naar Nederland te exporteren. Er moet dan ook scherp worden gecalculeerd om buitenlandse con currenten het hoofd te kunnen bieden. Het gaat om bedrijven met geweldige om zetten, die door de massa goed koper kunnen werken. In Duits land bijvoorbeeld staat een fa briek, die met liefst duizend man personeel aan de produktie van prentbriefkaarten werkt." Het risiko in de ansichtkaar tenbranche is groot. Eén misgreep kan vele kubieke meters onver kochte ansichtkaarten opleveren. Omdat de aanloopkosten (nega tief, litho etc.) nogal hoog zijn, kan pas bij de verkoop van 250.000 exemplaren van een „best seller" worden gesproken. Piek Jet de Rotterdamse Kunstaca- j nie is wel eens op het esthe- :£he vlak samengewerkt. Dit heeft echter niet de vruchten af geworpen, die men ervan ver wachtte. Als de souvenirindustrie zich te sterk in de kunstzinnige hoek opstelt, ver liest zij een aan zienlijk deel van haar klantenpo- tentieel. De molentjes, de klompen en Volendammer poppen zullen 't ijd blijven doen. Het imago, Nederland zich op dit gebied het buitenland heeft opge- ifjuwd, is onverwoestbaar. Waar- dan paden bewandelen alleen idat deze minder platgetreden n? Keiharde „business" is ook n t kenmerk van de produktie in en de handel in souvenirs. .{Een artikel, dat er op zo'n furs in 't bijzonder uitspringt, is doodgewone ansichtkaart. Erg 1 rwonderlijk is dit niet, want in g Herland wordt jaarlijks ruim 0 miljoen gulden aan prent- iefkaarten omgezet. De Fnkhuizenaar behoort tot de prentbriefkaartenproducenten, die hun series (8 a 10) zelf selec teren of in opdracht laten maken. Niettemin worden er steeds op nieuw beoordelingsfouten ge maakt. Kaarten, waar men veel van verwacht, brengen vaak wei nig op, terwijl kaarten, die tot 't laatste moment als twijfelachtig worden beschouwd, in de ver koop vaak een piek bereiken. „Voor 't afpeilen van de smaak van grossiers en detailisten", al dus Piet Sybrandy, „is zo'n sou venirbeurs prachtig. „Je kunt met het aanmaken van een grote oplage nog even wachten. Op de ze manier blijven je pak- huisvoorraden beperkt. Op datge ne, wat je eenmaal „op stock" hebt, krijg je van de bank geen cent krediet". De decente sexkaart is in de afgelopen jaren ook wat beter in de markt komen tc liggen. In Ne derland gaat hij overigens be paald nog niet goed. Wel liep er op de beurs een koper rond, die overal offerte vroeg voor de aan maak van een grote partij zoge naamde bikini's. Goed van kwali teit behoefden deze niet te zijn, omdat ze voor kermisexploitan ten (schiettenten) in binnen- en buitenland waren bestemd. Weggestreept Pornografie wordt in Neder land gelukkig alleen door wat schimmige knoei ertjes gemaakt, die niets met de prentbriefkaar tenindustrie heb ben uit te staan. Tot nog toe is Piet Sybrandy slechts één keer door iemand be naderd, die hem vroeg voor 250.000 gulden aan indecente kaarten te vervaardigen. „Hoewel ik er zeker een ton aan kon verdienen", verklaar de de Enkhuizenaar, „heb ik die vent uit m'n kantoor weggetrapt. Ik weet dat hij daarna bij andere branchege noten is geweest, maar ik weet ook dat hij, binnen onze grenzen althans, overal bot heeft gevangen". lybrandy Tot de nog geen 20 producea- Poetjes, die vertederen. ,,NADAT ik mijn boek over ,,De Kerk" mijn ec- clesiologische studies voor lopig heb afgesloten, zou ik, na de publikatie van mijn op komst zijnde Hegel- boek volgend jaar, nog een boek willen schrijven over de sacramenten, om daarin een poging te doen de nu reeds meer dan vier eeu wen bestaande controvers- vragen inzake de sacra menten nader tot een op lossing te brengen." Met deze opmerkingen gaf prof. dr. Hans Küng te Tübingen enige lijnen aan van zijn werk program. En wat hij in de afge lopen jaren aan arbeid ge presteerd heeft, wettigt het ver trouwen dat hij dat program zal afwerken. Want er zit muziek in zijn le ven. Toen ik binnen kwam in zijn modern en warm ingerichte twee studeerkamers, stond de grammofoon aan. Hij vertelde mij dat hij zoveel mogelijk met muziek aan werkte, en hij bezit ook een fantastische grammo foonplatenverzameling; maar voor dit interview werd de plaat toch afgezet. Fel Diepte Beschouwt u zich lévens als een leerling van Karl Barth? JtDle vraag wil ik graag beant woorden. Ik aarzel niet me ook een leerling van Barth te noe men, en dat in zeer bijzondere zin, en wel om de volgende rede nen: 1. Bij Barth heb ik als katho liek theoloog leren verstaan, hoe groots de ernst en de diepte van de protestantse theologie is. 2. Door het bestuderen van de Kirchliche Dogmatik heb ik zelf een geheel eigen zicht op de Bij belse Boodschap gekregen die door de bestudering van de neo- scholastiek die ik tijdens mijn zevenjarige studie in Rome leer de kennen, veelal op de achter grond was gekomen." Moet ik hier aan Luther den ken? „Liever geen vergelijkingen met Luther....! 3. Door Karl Barth heb ik te vens geleerd wat voor een span nend avontuur de theologie in deze tijd kan zijn. 4. In Karl Barth heb ik voorts, reeds als jonge man, een vriend mogen vinden, die me op een volkomen nieuwe wijze getoond heeft, dat een theoloog zowel vroom als helemaal mens kan zijn." Is het waar dat u een tweede dissertatie wat de Duitsers noe men „Habilitationsschrift", klaar heeft over de Christologie? „Ja. ik had mijn Habilitations- studie, die handelt over de Christologie van He gel, eigenlijk al in 1960 afgemaakt maar voor Hij laat tijdens het gesprek geen minuut verloren gaan; hij buit de tijd uit. Het meest opval lend tijdens het gesprek zijn zijn felle, doorborende ogen, waarin al zijn levensactiviteit tijdens een gesprek schijnt te zijn gecon centreerd. Tedereen die iets weet van de kerk en de tegenwoordige theolo gie, kent Hans Küng; hij is bin nen protestantse kring, vermoed ik, de meest gelezen en ook wel invloedrijkste rooms-katholieke theoloog van deze tijd. Hij doceert in Tübingen, even als de protestantse Oberman en de rooms-katholieke Ratzinger (een curieus drietal!), en uiter aard liet ik, toen ik in Tübingen was, de kans niet voorbij gaan om met Küng te spreken, toen hij daartoe bereid was. Want Küng is een gebeurtenis binnen de the ologie, en het ziet ernaar uit dat hij dat nog jaren lang zal blij ven, mede omdat hij zijn theolo gische overtuiging even duide lijk, als beslist naar voren brengt, zowel in zijn boeken als in een gesprek. Opvallend is in al zijn publikaties dat hij het woordge bruik van de Reformatie mede door het lezen van Karl Barth door en door kent; daardoor heb ben zijn boeken voor ons pro testanten iets vertrouwds; wij voelen ons als het ware vanaf de eerste pagina thuis in Küngs boe ken. Beslistheid en menselijkheid waren ook tijdens het gesprek, dat een groot uur duurde, de voornaamste impressies die ik van hem kreeg. Meestal dacht hij kort na over de vraag die ik hem stelde; daarna gaf hij achter el kaar het antwoord, goed gefor muleerd, snel en met dictie uit gesproken. Hij woekerde zozeer met zijn tijd, dat hij mij tegen het eind van het gesprek vroeg of ik niet nog wat sneller kon opschrijven: dan kon hij sneller spreken! Er zit nu eenmaal vaart in alles wat hij zegt en doet. Hans Küng het geheel eerst nog eens nader de definitieve publikatie wilde ik critisch bezien. Toen kwam het Concilie, met allerlei noodzake lijke studies over de kerk. En zodoende heb ik eerst dit jaar de tijd kunnen vrijmaken om het geheel nog eens vanuit mijn te genwoordige inzichten opnieuw kritisch te bezien en af te maken. Het werk zal nu, hoop ik, in 1968 verschijnen, onder de titel Menschwerdung Gottes. Einc Möglichkeit theologischer Ausein andcrsctzung mit Hcgcls Prole gomena zu einer künftigcn Christologie." Secularisatie Wat verstaat u onder secula risatie? Ik ben er natuurlijk niet op voorbereid een precieze definitie te geven van het begrip secula risatie. Er bestaan vele histo rische verschijningsvormen van de secularisatie reeds in de Oudheid. Maar ik zou de tegen woordige secularisatie dan als volgt willen omschrijven: als een historisch proces van de nieuwe tijd, dat reeds in de Middeleeu wen is begonnen, waarin de mensen de eigengeaardheid en zelfstandigheid van de wereld en haar wetmatigheden en ordenin gen, zowel theoretisch als prak tisch, opnieuw bewust worden en realiseren. Misschien moet ik dit nog even nader uiteenzetten, en 'k zal het dan nog iets anders formuleren: concreet wordt er door de meesten tevens mee bedoeld dat de religie, dat de kerken als instituten niet meer rechtstreeks meepraten in de arbeid van de wetenschappen, van de cultuur, van de economie en in de poli tiek. Ik dacht dat ik nu, in alle kortheid, wel duidelijk ben ge weest." Belangrijk Is de secularisatieproblematiek voor u een belangrijke vraag? „Nou en of!. Ze is voor mij, zoals toch wel voor alle theolo gen, naar ik vermoed, een zeer beslissende vraag, omdat de te genwoordige theologie daardoor uitgedaagd is om te zeggen, wat het christelijk geloof voor de christenen kan betekenen in'deze mondig geworden wereld, en wat het christelijk geloof tot de mon dige mens te zeggen heeft, en, vooral, behoort te zeggen! Waartegen waarschuwt ons de secularisatie? De secularisatie is voor de christen natuurlijk onaanvaard baar, wanneer ze als secularisme zou worden verstaan. Want er kan voor een Christen geen spra ke van zijn om überhaupt een wereld zonder God te aanvaar den. God lijkt in deze moderne wereld afwezig meer dan ooit. Maar Hij is niet dood ik houd niet van deze misverstanden wekkende Slogan Hij leeft: verborgen en toch duidelijk voor diegenen die zich in het geloof vol vertrouwen voor Hem openstellen. Je kunt het ook zó zeggen: in ieder geval komt het erop aan, dat we de werkelijk heid Gods niet maar als een schone voltooiing beschouwen het secularisme moet worden af gewezen! En wat betekent dat? Dat de verkondiging van hek Evangelie, dat de godsdienst zich niet in een wereld van afgeslo tenheid, wat ik nu maar in het Duits Sakristeichristentum zal noemen, mag afspelen." Ik zal het woord „Skaristei- christentum" maar weergeven met het Hollandse woord: Helli- ge-hofjes-christendom. Dat is we! zo ongeveer hetzelfde. „Juist. Dat betekent dat er voor het Christendom, dat zijn godsdienst oorspronkelijk niet in sacrale cultusgebouwen beleefde, maar in de „profaniteit" van ei gen woonhuizen vierde, geen scheiding mag bestaan in een profane en een sacrale sfeer! Positief uitgedrukt: de kerk moet zich als kerkelijke ge meenschap in haar verkondiging en eredienst, haar verantwoorde lijkheid voor en taak in de we reld werkelijk bewust zijn. Zij moet zijn: een kerk IN de we reld, geheel ingesteld op de zor gen, noden en hoop van deze we reld, met andere woorden: open voor de wereld." Zou het niet nodig, gewenst of mogelijk zijn „Trente" te herroe pen? „Dat is een heel belangrijke vraag. Jegens Trente" is een grondige kritiek mogelijk en no dig vanuit de gedachtenwereld, die mede ontstaan is door de resultaten van het tweede Vati- van de arme werkelijkheid van onze menselijke wereld, waarbij God dan als noodhelper, als vol maker van onze onvolmaakthe den, mag optreden, of als een soort uitredder voor problemen en situaties, waar we zelf geen raad mee weten. Het komt er veeleer op aan, dat wij in het geloof aan God als de oergrond, als de Heer en Voleinder de Al pha en Omega van deze wereld onze persoonlijke verantwoorde lijkheid jegens deze wereld en jegens onze medemensen erken nen en concreet waar maken. De Christen moet dus, kan men wel zeggen, alles wat hij doet voor het aangezicht Gods doen co- ram Deo!" pROF. DR. HANS KÜNG werd 19 maart 1928 gebo ren te Sursee bij Luzera (Zwitserland). Hij studeerde filosofie en theologie aan de pauselijke universiteit der je^ zuieten te Rome en vervolgens aan de Sorbonne en aan het Institut Catholique te Parijs, waar hij in 1957 promoveerde. Sinds 1960 is hij hoogleraar aan de universiteit te Tübin gen. Paus Johannes benoemde hem tot peritus van het Twee de Vaticaanse concilie. Dit jaar zal hij als gasthoogleraar optreden aan het Union Theo logical Seminary te New York Küng ontving een eredocto raat in de rechten van de uni versiteit van St. Louis (VS) en een in de protestantse theolo gie van de Pacific School of Religion te Berkeley (VS). De volledige tekst van het interview, dat drs. Puchinger Küng afnam, is opgenomen in het boek „Gesprekken over Christen en Secularisatie", van de hand van eerstge noemde. dat over enkele we ken bij W. D. Meinema te Delft uitkomt. Positief Wat moeten we van de secula risatie leren? „Ik wil hier graag antwoorden voor zover het de kerk betreft De kerk kan niet doen alsof het proces van de secularisatie eenvoudig niet bestaat en ze kan dit proces ook niet ongedaan ma ken. De kerk kan de secularisatie alleen maar als feit erkennen, en er positief op reageren. Het zou gelukkig zijn, wanneer de kerk dit zowel met overtuiging als met hoop deed! Twee houdingen zul len voor de kerk in de toekomst echter in géén geval meer moge lijk zijn. Allereerst zal niet meer mogelijk zijn: een sacrale verovering van de wereld. We dienen de secularisatie ln zoverre als feit te erkennen en er positief op te reageren dat we in géén geval op middeleeuwse wijze mo gen proberen de moderne samen leving, haar scholen en universi teiten, haar wetenschap en cul tuur, met wereldse machtsmidde len te veroveren en te doordrin gen. of wel aan onze clericale heerschappij te onderwerpen. In plaats daarvan moet de kerk zich op haar oer-eigenste centra le taak bezinnen, en dat is en blijft: de verkondiging van het Evangelie ln deze werkelijk tot zclfstandiglheid gekomen wereld om geloof in deze wereld te verwekken! In de tweede plaats zal geen terugkeer naar een sacraal getto meer mogelijk blijken. Op de secularisatie moet posi tief gereageerd worden, terwijl caans Concilie. Ik formuleer daarom enkele vragen die in re latie tot „Trente" te stellen zijnt 1. Was het Concilie van Trente werkelijk voldoende representa tief voor de Katholieke Kerk en voor de gehele Christenheid? 2. Heeft men op het concilie van Trente de Reformatie werke lijk begrepen? 3. Was de opzet van „Trente" doctrinair of pastoraal? 4. Heeft „Trente" voldoende begrip getoond voor de histo rische ontwikkeling van de kerkelijke leer en praktijk, of dacht het onhistorisch-statisch? 5. Heeft het concilie van Tren te werkelijk voldoende terugge grepen op de Bijbelse boodschap? Ik persoonlijk ben van mening dat geen van deze vragen onvoor waardelijk bevestigend kunnen worden beantwoord." Zou het ooit mogelijk, of ook maar gewenst zijn, het pro testantse Heilig Avondmaal bin nen de Rooms-katholieke Kerk als rite te erkennen? Ik beantwoord deze vraag heel in het kort: ik geloof dat dit eens mogelijk zal zijn, wanneer men deze vraag vóór alles ook exege tisch onderzocht heeft, zoals ik bijvoorbeeld in mijn boek over DE KERK heb pogen te doen." Hóópt u het ook persoonlijk? Ja zeker, Ik hoop het zeer beslist.!" Acht u het Christendom door de secularisatie bedreigd? Ik ben van mening dat het Christendom door de secularisa tie eenvoudig is uitgedaagd en wel op vele fronten. Maar we hebben geen reden tot defai tisme; er is eerder reden tot hoop. Het komt er voor ons echter wel op aan, dat wij op diverse gebieden echt aan de arbeid gaan. En vooral: dat wij niet slechts beginselen verkondigen, en ook niet slechts imperatieven proclameren, maar dat wij wer kelijk tot daden komen! Wij die nen, om nu eens een uitdrukking van Karl Marx te bezigen, de werkelijkheid niet slechts te in terpreteren, maar moeten deze ook werkelijk veranderen!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13