ONDftGS BLAD Hartchirurgie gestuwd omdat men durfde Waarom heeft de hartchirurgie :h eigenlijk pas laat ontwik- >ld? Omdat de borstholte onbe- likbaar leek. Opening ervan >ed de longen samenvallen, laar de longchirurgle baande de %ai name een beroemdheid als 4e Duitse chirurg Sauérbruch, jlflfrts van Hitier, een genie dat ponder tragisch eindigde om- hij door bleef opereren ter- ijl hij een wrak was en min of ;r uit zijn kliniek verwijderd ist worden, is hier baanbreker :weest. jSauerbruch begon tussen 1910 1920 met longoperaties in rerdruikkamers. Met een ande- Duitse hoogleraar, Rehn, was de eerste die ook een poging ietis aan het hart te opere- de chronische ontsteking het buitenste hartvlies. Zij len nog maar een stukje weg. iter leerde men. dat het hele les diende te worden verwij- ird, omdat het schrompelde irdoor het hart het te be- iuwd kreeg. Toen kwam er een daad van •ldbetekenis, die.... niet werd jemerkt. De Britse chirurg ttar ging in 1925 in zijn een een vernauwde hartklep tus- linkervoorkamer en linker- |imer splijten. Hij benaderde ior de linkervoorkamer de klep ii spleet deze met zijn vinger. ^ijd ver vooruit fen dat, terwijl de wereld dacht Tt een ingreep aan het hart on- Dgelijk was! Souttar beschreef |es in de British Medical Jour- I, maar men nam hem niet se- !us. Pas een kwarteeuw later een Amerikaan zijn idee (er. Toen kwam tenslotte de stardering voor deze originele :dividualist, die zijn tijd ver ioruit was. -vervolgens gebeurde er een ;1 lange tijd niets: er was een lal vacuüm. Tot in 1938 een ;ere Gross uit Boston het bij t ongeboren kind aanwezige rbindingsbuisje tussen de igslagader en de aorta afbond, de geboorte hoort dit buisje it te gaan, maar bij 1,3 pro- it van de kinderen gebeurt dat :t. Gevolg: een functieverlies It kan variëren van 30 tot 40 beent. (Gross toonde aan. dat men in borstholte kon gaan en dat buisje afbinden. Later zag men, dat afbinden niet voldoende was: het bloed kruipt waar het niet gaan kan! Vandaag de dag wordt het buisje doorgesneden. De ein den worden afzonderlijk afge bonden of eigenlijk dicht geschroeid,, zodat geen verbin ding meer mogelijk is. Gross speelde hiermee de ouverture van de hartchirurgie. Toen hij dit had gedaan kwamen er meer die het aandurfden (precies als met de jongste harttransplanta ties). Weer rose Stapje verder. Z.g. blauwe ba- bies konden, doordat een verbin ding werd gelegd tussen de aorta en de longslagader, weer rose de operatietafel verlaten. Aanvanke lijk had men er niet veel fiducie in. Blelock, de eerste chirurg die het deed, zei: we geven ze nog wat verlichting, zo lang ze blij ven leven men dacht hoogstens een jaar maar er zijn nu mensen die al twintig jaar zonder gevolgen met zo'n z.g. shunt rondlopen. Nog een stapje. Alweer Gross en ook de Zweed Crafoord durf den een vernauwing van de aorta te opereren, omdat anders een gevaarlijke hoge bloeddruk ont stond. Het stuk werd eruit ge haald en de aorta werd „end to end" weer aan elkaar gezet Het gold hier nog allemaal operaties buiten het hart. Het was „circling before lan ding", rondcirkelen alvorens te landen, zoals een vakman in Amerika zei. Maar nu kwam de landing dan: de Amerikaan Bai ley deed (eindelijk) wat de Brit Souttar in 1925 al stilletjes had gedaan: hij spleet een vernauw de hartklep tussen een voorka mer en een kamer. De Engelsman Brook, die van wege zijn prestaties eerst Sir en later zelfs Lord voor zijn naam mocht zetten, durfde de behande ling aan van een klepvernauwing tussen de rechterkamer en de longslagader. Hij deed dit door als eerste een hartkamer te openen, voerde een mes om hoog en sneed „blind" de klep open. Dit alles bij een kloppend hart! Want kunstharten, die indruk wekkende machines, waren er nog niet. Het gold hier waar ar- tiestenwerk: de man die opereer de, moest meebewegen met de hartbewegingen. Het waren alle maal ingewikkelde priegelmetho- den, die bepaald niet altijd luk ten. omdat het tenslotte „blind" werk bleef. Voor de beste resul taten heeft men moeten wachten op het kunsthart. De hartchirurgie was op deze manier wel aan de grens van het kunnen gekomen. Men kwam in conflict met de tijd. Het hart zou een redelijke tijd buiten circula tie gebracht moeten kunnen wor den. De afkoelingschirurgie dien de zich aan. Deze werd mogelijk door research van Bigelow in To ronto en Boerema in Amster dam. In ijsbod Men koelde de patiënt in de re gel uitwendig door hem in een ijsbad te leggen. Daarbij moest er o.m. voor gezorgd worden dat hij door rillen weer niet warmte ging produceren! Als men afkoelde tot ongeveer 26 graden, kon het hart negen minuten buiten circulatie zonder onherstelbare schade aan de hersenen te doen ontstaan. Deed men het dieper, dan kon het nog langer, maar zo bleek toch weer schade mogelijk. Negen minuten dus. Nu was reparatie van gaten in de wand tussen de voorkamers met goed gevolg binnen bereik. Enkele klepgebreken behoefden niet „blind" meer te worden her steld. Voor grote schade bleek allengs en blijkt nog steeds de kunststof tevlon het beste „dichtingsmate- riaal" (boven natuurlijk weefsel) te zijn. Een geoefend chirurg kon een gat in de wand tussen de voor kamers of een hartklepvernau wing binnen die tijd opereren In het dramatische geval, dat het niet klaar kwam, kon men de patient snel sluiten en opnieuw koelen. Maar dat werd zoveel Bij de foto's Links een hartteam arm het uerk. De foto is genomen aan het voeteneinde van de patiënt. Op de voorgrond de zuster die de instrumenten aangeeft. Geheel links een deel van het kunsthart, dat men duidelijker ziet op foto midden, waarop een technicus de apparatuur bedient. Rechts van hem de koelings- en links van hem de beademingsapparatuur. Op de foto rechts boven is te zien hoe met behulp van een stukje tevlon plasticsoorteen defect aan de wand van een hart wordt gesloten. De foto onderaan toont de re- coveryroom. De patiënt wordt be waakt door de apparatuur aan zijn voeteneinde. Links beade- mings- en koelapparaten. ZATERDAG 13 JANUARI 1968 De geschiedenis van de hartchirurgie is kort, maar boeiend, onthullend en dwingt bewondering af. Omdat buiten de vakwereld zo weinigen ervan weten hebben we die bewogen ontwikkeling hieronder verkort weergegeven. Dat kon dank zij de inlichtingen die dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen uit Utrecht, stafarts van net St. Antoniusziekenhuis, hoofd van de cardiologische afdeling en voorzitter van de wetenschappelijke adviesraad der Nederlandse Hartstichting, ons verschafte. De foto's werden ter beschikking gesteld door het St. Antoniusziekenhuis. De medische foto graaf aldaar, de heer J. B. van Gerwen, heeft ze speciaal voor ons gemaakt en ze zijn nog maar enkele dagen oud. Op deze plaats willen we erkentelijkheid uitspreken voor alle moeite die men zich heeft getroost om ons snel terwille te zijn. Door Ton van der Hammen JTET heeft in de medische geschiedenis heel lang ge il A duurd voor chirurgen zich aan het hart waagden. Met pen voorspel tussen de beide wereldoorlogen toen het ïekka der geneeskunde nog Europa was is de hartchirur- ne in feite pas na de Tweede Wereldoorlog via Amerika van |e grond gekomen. En hoe. Het is net als met de ruimtevaart: we zijn er al haast aan jewoon, dat van tijd tot tijd opzienbarende berichten over (Je snelle voortgang voorpaginanieuws zijn. Jongste ontwik - leling: de harttransplantatie, die waarschijnlijk gevolgd Jrordt door het mechanische kunsthart, voortbewogen dank pj kernenergie. zeer tijdrovende en moeilijke be zigheid. Het bloed zelf werkt ln elke apparatuur ook mee, want het is zuurstof-hongerig en neemt heel snel op. Er is enige beperking bij het gebruik van het kunsthart. Voor al in het begin ons land begor er in 1958 mee, twee jaar n; Amerika. Als aanvankelijk eei operatie lang duurde kwam ei nogal wat bloedverval of haemo- lyse, wat tot nieuwe stoornisser kan leiden. Vandaar dat he'. vóórkomen van haemolyse tegen woordig steeds wordt getest tij dens de operatie. Ook de schuimvorming is een moeilijkheid en na een operatic kunnen soms eigenaardige wat-achtige schaduwen in de longen worden waargenomen, ;en vochtuitzweting waarbij ver- noedelijk immunologische pro essen een rol spelen. Een opera- ie met kunsthart vergt namelijk loor de omgeleide bloedsomloop iet bloed van veel donors, soms vel twintig en het is denkbaar lat een lichaam daar ook op rea- ;eert. Tussen haakjes: dat extra !>loed in de machine is na de operatie verloren. Maar 20 do nors per geval komt tegenwoor dig toch praktisch niet meer voor. Er is intussen een al grote- mogelijk voorkomen als zijnde weinig elegant. Het werd wel tijd voor het kunsthart. Die ontwikkeling be gon met een gedurfd waagstuk van de Amerikaan Lillihey. Hij trachtte een kindje te opereren in z.g. kruis-circulatie met dc moeder! Dat deed hij door de bloedsomloop van de moeder, die dezelfde bloedgroep had, aan te sluiten op die van het kind, waarbij dus het hart van de moeder tijdelijk ook voor het kind pompte. Hij deed ditzelfde ook bij dieren, maar het liep op niets uit en hij kreeg veel kritiek omdat men het ethisch niet toe laatbaar achtte. Redenering: elke moeder zal dat voor haar kind willen doen; mag je daarvan ge bruik maken? Gelukkig voor Lillihey gebeur den er geen fatale ongelukken en vond hij een zeer goed en ook goedkoop kunsthart uit, dat maar 250 dollar kostte in tegenstelling tot de on lis tell end dure appara- turen van andere ontwerpers. Men noemde het apparaat van Lillihey daarom „the poor mans" oxygenator": het kunsthart voor de arme man.... Steeds beter en gaver werden de machines. Er zijn nu bijna zoveel typen als automerken. Merkwaardig is, dat na de een voudige machine van Lillihey er weer veel grotere zijn gekomen. Het principe is bij alle typen, dat het de pompftmetie van het hart overneemt, maar daarnaast te vens de longfunctie vervangt doordat het bloed kunstmatig van zuurstof wordt voorzien. Door deze apparatuur kunnen hartoperaties praktisch onbe perkt duren. Wat de longfunctie betreft kwam er weer een vereenvoudi ging met het z.g. Rygg-schort uit Denemarken. Het bloed stroomt door het schort van plastic en er wordt een tegenstroom van zuurstof gegeven. Het grote voor deel is, dat het schort na gebruik weggegooid kan worden. Men be hoeft dus niet te steriliseren, een e begeleidende apparatuur bij et kunsthart gekomen. Steeds an worden afgelezen hoe de ?mperatuur op verschillende de en van het lichaam is, hoeveel ie slagaderlijke en aderlijke oloeddruk bedraagt. Er zijn voortdurende registraties via het electrocardiogram (hartslag) en het electro-encefalogram (hersen functie). Men kan dus corrigeren, bijsturen. De temperatuurrege ling is vereenvoudigd door een koelingsbuis. In de regel wordt bij een hartoperatie licht ge koeld, tot 28 graden ongeveer. Het kunsthart heeft nieuwe mogelijkheden geschapen: zeer ingewikkelde vormen van aange boren hartgebreken worden toe nemend toegankelijk voor chi rurgische behandeling. Ander hoofdstuk Dit alles is in feite nog maar één hoofdstuk. De moderne hart- behandeling heeft nog andere mogelijkheden gekregen. Veel toegepast wordt de regulering van de hartfunctie door de z.g. Cardio-verter: een elektrisch toestel dat één elektrische ge- lij kstroomschok aan het hart geeft waardoor een onregelma tige hartslag (het voorkamer-sid deren of boezemwoelen) kan worden opgeheven, dus het goede ritme kan worden hersteld. Niet altijd lukt dit overigens defini tief. De oorzaak van het sidderen kan namelijk een ernstig hartge- brek zijn en dan valt het hart weer op zijn oude ritme terug. Dan zijn er de pacemakers (gangmakers). Wanneer er een gedeeltelijke of totale blokkade is in het tot stand komen van de (elektrische) prikkels van boezem naar kamer, dan kan men, indien medicijnen niet helpen, het te langzame ritme van de hartslag opheffen met dit elektronische apparaatje. Twee draden naar de hartspier geven prikkels, waar van de frequentie tevoren is af gesteld (doorgaans 72), zodat de kamer zich los van de voorka mer kan blijven samentrekken. Eerst droeg men het apparaatje buiten het lichaam; nu wordt het onder de huid ingebouwd. Men kan dan normaal in het bad gaan. Inbouw gebeurde aanvan kelijk meestal links onder de buikhuid en de draden gingen door het middenrif naar de bui tenkant van het hart, waar ze met een soort punaise werden vastgezet. Het hart in Het nieuwste is een ingebouw-- de pacemaker in de rechter- oksel. vanwaar de draad in de bovenste holle ader wordt ge bracht en zo ook in het hart be landt om aan de binnenkant van de rechterkamer de prikkel te ge ven. Deze methode is nog veiliger door de onkwetsbare ligging. Een variatie is de pacemaker on demand, die alleen in actie komt als het nodig is. Er zijn ook pacemakers, waarvan men uit wendig de frequentie kan wisse len (als men hard wil lopen of koorts heeft af te stellen van 72 op 90), maar over het algemeen lijkt dat wat „Spielerei". De pacemaker is ontwikkeld in 1 Amerika; de handicap is de be perkte levensduur (gemiddeld drie jaar). Er moet dan weer een ander komen. Controle op de werking is elke drie maanden nodig. Nieuw is ook de chirurgie van de coronaire vaten. De krans slagaders spelen een grote rol in de dood door harttromboee. Dit hangt samen met de beruchte westerse ziekte, die in verband gebracht wordt met veel roken, (waarschijnlijk) veel suikerge- bruik, het zittende leven, de vet rijke voeding, de overvoeding en de geestelijke spanning (stress). In de behandeling zijn er twee recente ontwikkelingen. De eerste is de urgent care, de acute begeleiding in het ziekenhuis. Mensen met een hartinfarct wor den onmiddellijk opgenomen en aan een uitgebreide bewa kingsapparatuur gelegd, zodat op fatale ontwikkelingen direct kan worden gereageerd. De appara tuur geeft alarm als er iets fout gaat. De praktijk leert namelijk dat bij een hartinfarct de eerste drie dagen kritiek zijn. Het sterftecij fer van hartinfarct kan door deze begeleiding sterk worden ge drukt. Ook andere urgente geval len, bijv. een ernstig geval van coma door suikerziekte, een pa tiënt die na een operatie slecht is, een patiënt die na een ongeval in een shock kwam, kunnen daar terecht. Er moet een 24-uurs be waking van artsen en verplegend personeel zijn. We groeien naar urgent ca- re-afdelingen in Nederland toe. Enkele ziekenhuizen bereiden zo'n afdeling voor. Deze vereist een hecht team van tientallen mensen, terwijl het aantal bed den maar beperkt kan zijn, om dat de zaak anders onhandelbaar wordt. Tal van ziekenhuizen wil len niet boven acht bedden gaan. Wie wel, wie niet Het probleem bij de urgent ca re zal zijn (buiten de kostenfac tor. want het geldt een enorme investering): wie wel en wie niet toelaten? In Engeland speelde in dit verband pas een zaak, waar bij men had gezegd: mensen in slechte conditie boven de 65 niet meer naar de urgent care. Ook hier dus al weer de ethiek. De tweede ontwikkeling op dit gebied is dat men bij een ernsti ge angina pectoris (hartaanval) bij de levende mens in staat is zichtbaar te maken waar in de kransslagaderen de afsluiting(en) zit(ten) waardoor operatieve be handeling mogelijk wordt. Men maakt daarbij gebruik van een overbodig geworden >laga»der, die als „reparatiema- teriaal" gébruikt wordt (operatie van Vineberg) of door het be trokken vat met een klein stukje levend materiaal, dan wel met tevlon iets te verwijden (operatie van Effler). In ons land begint deze chirurgie op gang te ko men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11